Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω αν θέλει εγγραφή. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δε χρειάζεται εγγραφή στο "Εύδοξος".
Πολλά πανεπιστήμια είχαν από πριν ηλεκτρονικό σύστημα δηλώσεων μαθημάτων/συγγραμμάτων.
Άλλα, όμως, δεν είχαν!
Όσα δεν είχαν θα δημιουργήσουν ώστε να αποκτήσουν οι φοιτητές από τη γραμματεία username και κωδικό για να μπορούν να μπουν και στον εύδοξο, γιατί για να μπορείς να μπεις στον Eύδοξο δεν πληκτρολογείς τον κωδικό σου στο site αυτό, αλλά στο site του πανεπιστημίου σου και μετά αναγνωρίζεσαι από όλες τις προσφερόμενες υπηρσίες (Heal-link, Eύδοξος, κλπ).
Για το ΕΚΠΑ για παράδειγμα θα παραπέμπεσαι εδώ (κλικ) (κάτι που υπήρχε από πριν) και θα βάζεις τα στοιχεία που έχεις ήδη (ή που θα αποκτήσεις αν είσαι πρωτοετής) για τις δηλώσεις των μαθημάτων στην ηλεκτρονική γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο "Εύδοξος" θα μπείτε με τους κωδικούς που λογικά ήδη έχετε από το Κέντρο Δικτύων του Ιδρύματος στο οποίο υπάγεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ευελπιστώ να τα πάρουμε όσο το δυνατό πιο γρήγορα γίνεται φέτος..γιατί πληρώνουν σστο κράτος χρήματα οι πατεράδες μας και μας προσφέρουν δυσανάλογες υπηρεσίες από ότι θα 'πρεπε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Ευελπιστώ να τα πάρουμε όσο το δυνατό πιο γρήγορα γίνεται φέτος..γιατί πληρώνουν σστο κράτος χρήματα οι πατεράδες μας και μας προσφέρουν δυσανάλογες υπηρεσίες από ότι θα 'πρεπε..

..και ποιον ενδιαφέρει τι πληρώνει ο κάθε γονιός; ;)
Ποιος νοιάζεται για τις υπηρεσίες που προσφέρει το Πανεπιστήμιο ή ο κάθε δημόσιος οργανισμός; ΚΑΝΕΝΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επανήλθα γιατί δε με καλύψατε. :upside:
Εδώ στο 3:40 λέει για pin και εγγραφή, εσείς λέτε ότι δε θέλει, με έχετε μπερδέψει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Επανήλθα γιατί δε με καλύψατε. :upside:
Εδώ στο 3:40 λέει για pin και εγγραφή, εσείς λέτε ότι δε θέλει, με έχετε μπερδέψει. :/:

Από την γραμματεία της σχολής μας είπαν το εξής:

Αν δεν αλλάξει κάτι, στο εύδοξος θα καταχωρείτε και το αριθμό του κινητού σας. Κατά την τελική επιλογή ενός συγγράμματος, θα παίρνετε ένα pin, με το οποίο θα μπορείται αμέσως μετά (αν είναι διαθέσιμο) να πάτε στον αντίστοιχο εκδότη και να παραλάβετε το βιβλίο σας. Το σύστημα παρουσιάζει σε πραγματικό χρόνο τη διαθεσημότητα των συγγραμμάτων υπ' ευθύνη των εκδοτών. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν λίστες κτλ κτλ, οπότε δεν υπάρχει αναμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Λίγα λόγια για το Εύδοξος
Εγγραφή στο σύστημα: Ας πούμε ότι έχουμε εγγραφεί στο πρώτο εξάμηνο σπουδών.
Με την πρώτη φορά που θα συνδεθώ στο σύστημα θα χρειαστεί να συμπληρώσω κάποια στοιχεία επικοινωνίας, όπως είναι η διεύθυνση e-mail και το κινητό μου τηλέφωνο για το τρέχον εξάμηνο προκειμένου να μπορέσω να λάβω σε αυτά τον κωδικό pin με τον οποίο θα παραλάβω τα συγγράμματά μου. Οπότε πλέον είμαι έτοιμος να ξεκινήσω με την πρώτη μου δήλωση.
Βλέπω μπροστά μου όλα τα μαθήματα του προγράμματος σπουδών της Σχολής μου, τα οποία αφορούν την τρέχουσα ακαδημαϊκή περίοδο, δηλαδή το χειμερινό εξάμηνο στην προκειμένη περίπτωση, και επειδή, όπως είπα, έχω εγγραφεί στο πρώτο εξάμηνο, θα πάω να επιλέξω τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου.
Για κάθε μάθημα έχω περισσότερες από μία επιλογές συγγραμμάτων και κάθε μία από αυτές μπορεί να αποτελείται και από περισσότερα του ενός βιβλία δεδομένου ότι αυτά έχουν εγκριθεί από τον διδάσκοντα.
Παράλληλα για καθένα σύγγραμμα μπορώ αν θέλω να δω και όλα τα συνοδευτικά αρχεία τα οποία έχουν καταχωρηθεί, όπως τον πίνακα περιεχομένων παραδείγματος χάρη ή το ενδεικτικό απόσπασμα του συγγράμματος, τα οποία θα με βοηθήσουν πιθανότατα και στην επιλογή μου, και αφού ολοκληρώσω την επιλογή των συγγραμμάτων που θέλω σαν φοιτητής, βλέπω μια προεπισκόπηση όλων των επιλογών που έχω κάνει για να βεβαιωθώ ότι είναι οι σωστές, είναι αυτές που ήθελα και κατόπιν ενημερώνομαι για τα στοιχεία παραλαβής των συγγραμμάτων.
Δηλαδή για τα σημεία για τα οποία έχει οριστεί συγκεκριμένο σημείο διανομής, βλέπω ακριβώς ποιο είναι το σημείο διανομής αυτό, ποια είναι η διαθεσιμότητα σε αντίτυπα του βιβλίου στο σημείο διανομής, ενώ μπορώ να δω ακόμη και το σημείο στο χάρτη. Μπορώ να δω ακριβώς πού βρίσκεται, πού πρέπει να πάω δηλαδή για να παραλάβω το σύγγραμμά μου.
Από κει και πέρα για τα συγγράμματα για τα οποία δεν έχει οριστεί κάποιο σημείο διανομής, τότε αυτά μπορώ να επιλέξω να τα παραλάβω από κάποιον σταθμό currier στην περιοχή που κατοικώ ή στην περιοχή που με ενδιαφέρει, βάζοντας απλά τον ταχυδρομικό κώδικα στο αντίστοιχο πεδίο.
Βλέπω ότι ο συγκεκριμένος σταθμός currier με εξυπηρετεί, οπότε και τον επιλέγω και πλέον μπορώ να οριστικοποιήσω τη δήλωσή μου. Αυτό σημαίνει να πατήσω τελική υποβολή δήλωσης. Η δήλωσή μου αποθηκεύεται επιτυχώς. Οπότε έρχεται ένα μήνυμα στο κινητό μου τηλέφωνο το οποίο έχει ένα μοναδικό κωδικό pin. Με τον κωδικό αυτό και με την ταυτότητά μου μπορώ να πάω σε όλα τα σημεία διανομής να παραλάβω ακριβώς τα συγγράμματα τα οποία έχω επιλέξει, και αυτή είναι η διαδικασία για τον φοιτητή.
Από κει και πέρα ο φοιτητής, δεδομένου ότι έχει αλλάξει την επιλογή του για κάποιο σύγγραμμα, μπορεί ανά πάσα στιγμή και εφόσον δεν έχει παραλάβει το συγκεκριμένο σύγγραμμα, να επανέλθει στην εφαρμογή, να τροποποιήσει τη δήλωσή του, να την οριστικοποιήσει εκ νέου και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να λάβει τα καινούργια συγγράμματα τα οποία θα επιλέξει.
Οι κωδικοί με τους οποίους μπαίνουν για να ταυτοποιηθούν οι φοιτητές έιναι αυτοί που παίρνουν απο τα Τμήματά τους για το σύστημα ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γραμματείας.
Όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται να μάθουν εάν διαθέτουν έγκυρους κωδικούς πρόσβασης, μπορούν να μπουν στη διεύθυνση https://eudoxus.gr/StudentEntryCheckhttps://eudoxus.gr/StudentEntryCheck

Για να δουν οι φοιτητές τα συγγράμματα των Τμημάτων τους, πέρα του ότι υπάρχουν σε κάθε δικτυακή σελίδα του αντίστοιχου Τμήματος, μπορούν να επισκεφτούν τη διεύθυνση https://service.eudoxus.gr/secapp/public/intro.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές οι πληροφορίες. Ευχαριστούμε.

Να κάνω και μία ερώτηση. Αν ένα βιβλίο διανέμεται σε 2 πόλεις πχ μπορώ να το πάρω από όποια πόλη θέλω ανεξάρτητα από που φοιτώ; Επίσης γιατί πάω με την ταυτότητα και όχι με το βιβλιάριο σπουδών;
(2 έκανα τελικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές οι πληροφορίες. Ευχαριστούμε.

Να κάνω και μία ερώτηση. Αν ένα βιβλίο διανέμεται σε 2 πόλεις πχ μπορώ να το πάρω από όποια πόλη θέλω ανεξάρτητα από που φοιτώ; Επίσης γιατί πάω με την ταυτότητα και όχι με το βιβλιάριο σπουδών;
(2 έκανα τελικά)

Για κάθε Τμήμα ο εκδότης έχει φροντίσει ώστε να έχει συγκεκριμένα σημεία διανομής. Για το δικό σου τμήμα και το συγκεκριμένο βιβλίο θα δεις που μοιράζεται. Λίγες θα είναι οι περιπτώσεις που δεν θα υπάρχουν σημεία διανομής αλλά αποστολή με κουριερ.
Και όσο για την παραλαβή τους, ούτως ή άλλως θα σας σταλεί συγκεκριμένος κωδικός στο κινητό σας. Αυτός έχει σημασία για τους βιβλιοπώλες καθώς και η ταυτοποίηση του ονόματός σου που γίνεται συνήθως από την ταυτότητά σου. Τώρα ίσως κάποιοι, αρκεστούν και σε ένα βιβλιάριο σπουδών. Αλλά αυτό, αφού ακόμη δεν άρχισε η διανομή, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιοι φοιτητές ανταλλάξουν βιβλιάρια έτσι ώστε να μην πάνε και οι δύο σε ένα βιβλιοπωλείο αλλά να πάει μόνο ο ένας και να πάρει ο ένας τα βιβλία και του άλλου δε γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ίσως να μπορεί να πάρει κάποιος βιβλία άλλου αν έχει τον κωδικό pin και την ταυτότητα του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μα και το pin τι θα το κάνουμε; Θα τους δείχνουμε το sms; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μα και το pin τι θα το κάνουμε; Θα τους δείχνουμε το sms; :P

Ε φαντάζομαι πως θα μπορούμε να το σημειώσουμε σε ένα χαρτάκι και να το πούμε στον υπάλληλο του εκδοτικού οίκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άρα λογικά θα έχουν και αυτοί μια λίστα και επομένως θα μπορεί κάποιος άλλος να πάρει τα βιβλία κάποιου ξέροντας το pin.

Πφ, με έχει αγχώσει η διαδικασία. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια θα μας ενημερωσουνε πιστευω.να μην αγχωνομαστε.οπως καθετι νεο θελει και χρονο να τ μαθουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εμένα μου συνέβει κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω.....
Προχτές μπαίνω στο εύδοξος για να ελέξω το username και τον κωδικό μου. Όλα ωραία και καλά μου βγάζει τα στοιχεία μου και μου λέει πως είμαι οκ.
Σήμερα ξαναμπαίνω και μου λέει:


Δεν βρέθηκε τιμή για το πεδίο PersonalUniqueCode, ο λογαριασμός σας δεν αντιστοιχεί σε λογαριασμό φοιτητή

personalUniqueCode: -
name: msciΧΧΧΧ
lastname: msciΧΧΧΧ
mail : msciΧΧΧΧ@upnet.gr
affiliation: student
homeorg: upatras.gr
eduBranch:

Βγάζεται εσείς άκρη;;;
Μπορεί να το δοκιμάσει και κάποιος άλλος μήπως υπάρχει γενικό πρόβλημα;;;
Και επίσης τι είναι αυτό το PersonalUniqueCode;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
δεν θα ειναι διαθεσιμο απο 4 οκτωβριου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η δήλωση των συγγραμάτων ξεκινάει τότε.
Εγώ απλά επαλήθευσαν τα στοιχεία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εμένα είναι οκ, βέβαια με το που επιλέγω σχολή με βρίσκει χωρίς να βάλω στοιχεία. Τρελό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top