Φοιτητές Οικονομικού Παν.Αθηνών 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Kαλα το οτι ψηφιζουν υπερ της καταληψης εχει μια βαση παντως δεν ειναι κατι το παραλογο. Ο νομος πλαισιο που ψηφιστηκε προκαλει αρκετες μεταβολες στη λειτουργεια των ελληνικων πανεπιστημιων που δεν ακριβως ευνοικες για την τριτοβαθμια εκπαιδευση, τους φοιτητες και τους καθηγητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Σόβαρα μιλώντας δεν μπορείτε να ψηφίσετε και λέω βλακείες.

Πάλι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
επισης η σκοποβολη με σφεντονα, δεν ειναι κατι κακο! ξερεις ποσο πολυ μπορει να χρειαστει? αμα σε πορειες υπηρχαν καμια 200αρια ατομα που να ειχαν καλο στοχο, ξερεις τι ομορφα που θα ηταν? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
επισης η σκοποβολη με σφεντονα, δεν ειναι κατι κακο! ξερεις ποσο πολυ μπορει να χρειαστει? αμα σε πορειες υπηρχαν καμια 200αρια ατομα που να ειχαν καλο στοχο, ξερεις τι ομορφα που θα ηταν? :P

Ε ναι ειναι ντροπη πολλοι να αδιαφορουν οντως. Εγω μιλουσα για το αποτελεσμα.. Εννοω τουλαχιστον δε δεχομαστε στο ντουκου οτι αλλαγες θελουν να περασουν.. Αποψη μου φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ε ναι ειναι ντροπη πολλοι να αδιαφορουν οντως. Εγω μιλουσα για το αποτελεσμα.. Εννοω τουλαχιστον δε δεχομαστε στο ντουκου οτι αλλαγες θελουν να περασουν.. Αποψη μου φυσικα

αποψη σου και θα συμφωνησω απολυτα! εχωντας την απορια γιατι καποιοι δεν ασχολουνται! και για αυτο θελω τοσο πολυ να παω στην τριτη να δω τι παιζει! και τοτε ισως τους δικαιολογησω, ισως αποκτησω μια χειροτερη αποψη!... περιμενοντας.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
επισης η σκοποβολη με σφεντονα, δεν ειναι κατι κακο! ξερεις ποσο πολυ μπορει να χρειαστει? αμα σε πορειες υπηρχαν καμια 200αρια ατομα που να ειχαν καλο στοχο, ξερεις τι ομορφα που θα ηταν? :P

Χαχα ναι μπορούμε να ψάξουμε για πρακτικές εφαρμογές...:)

Ε ναι ειναι ντροπη πολλοι να αδιαφορουν οντως. Εγω μιλουσα για το αποτελεσμα.. Εννοω τουλαχιστον δε δεχομαστε στο ντουκου οτι αλλαγες θελουν να περασουν.. Αποψη μου φυσικα
Μα αυτοί δεν είναι αυτοί που αδιαφορούν...Είναι αυτοί που "αγωνίζονται".Όσοι αδιαφορούν κάθονται σπίτι και αυτή είναι η αλήθεια(δυστυχώς υποθέτω). Μην μπερδεύεσαι. Σεβαστή η αποψή σου να διαφωνείς και εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Αλλά επίσης πιστεύω ότι από τις καταλήψεις μόνο εμείς οι φοιτητές χάνουμε...:(

και για αυτο θελω τοσο πολυ να παω στην τριτη να δω τι παιζει! και τοτε ισως τους δικαιολογησω, ισως αποκτησω μια χειροτερη αποψη!... περιμενοντας.......

Να πας αν θες αν και μπορεί να στεναχωρηθείς. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Μα αυτοί δεν είναι αυτοί που αδιαφορούν...Είναι αυτοί που "αγωνίζονται".Όσοι αδιαφορούν κάθονται σπίτι και αυτή είναι η αλήθεια. Μην μπερδεύεσαι. Σεβαστή η αποψή σου να διαφωνείς και εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Αλλά επίσης πιστεύω ότι από τις καταλήψεις μόνο εμείς οι φοιτητές χάνουμε...:(

Αυτοι που δεν ψηφιζουν εννοουσα και γω οτι αδιαφορουν.. Εν παση περιπτωση ισως με τις καταληψεις χανουμε ενα εξαμηνο πχ. Απο την ξερη αποδοχη του νομου πλαισιο ομως χανουμε ουσιαστικοτερα πραγματα οπως την ηδη περιορισμενη δημοσια παιδεια. Ριξε μια ματια στα βασικα σημεια του νομοπλαισιου (20 σελιδες ειναι το ατιμο) και θα δεις.. Χωρις παλι να θελω να επβαλλω τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
ίσως κάποιοι χάσουν 14 μήνες από την ζωή τους σε ένα κενό ... στο οποίο δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραγωγικό για να μην αφήσουν τα χρόνια να περνάνε

α). δεν είναι όλοι 18
β). κάποιοι φοιτητές περιμένουν αυτήν την εξεταστική από τον φεβρουάριο του 2011
γ). έχουν καθυστερήσει στην λήψη του πτυχίου τους από παλαιότερες καταλήψεις

και συ μιλάς τόσο απαθέστατα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Αυτοι που δεν ψηφιζουν εννοουσα και γω οτι αδιαφορουν.. Εν παση περιπτωση ισως με τις καταληψεις χανουμε ενα εξαμηνο πχ. Απο την ξερη αποδοχη του νομου πλαισιο ομως χανουμε ουσιαστικοτερα πραγματα οπως την ηδη περιορισμενη δημοσια παιδεια. Ριξε μια ματια στα βασικα σημεια του νομοπλαισιου (20 σελιδες ειναι το ατιμο) και θα δεις.. Χωρις παλι να θελω να επβαλλω τη γνωμη μου.

Εγώ που διάβασα τον νόμο πιστευω ότι η υποχρηματοδότηση τον ΑΕΙ είναι όντως κακό. Κάτι άλλο δεν είδα, ίσως κάνω λάθος ή δεν το αντιλήφθηκα (διόρθωσέ με:)). Αλλά πραγματικά πρέπει να δούμε μήπως γίνεται να γίνει κάτι άλλο εκτός από κατάληψη γιατί δεν θα μας βγει σε καλό...Κάποιες σχολές ακύρωσαν την εξεταστική του Σεπτέμβρη και παίζει να το κάνουμε και στο ΟΠΑ αν δεν ανοίξουμε. (σχεδόν αδύνατο να ανοίξει η σχολή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Εγώ που διάβασα τον νόμο πιστευω ότι η υποχρηματοδότηση τον ΑΕΙ είναι όντως κακό. Κάτι άλλο δεν είδα, ίσως κάνω λάθος ή δεν το αντιλήφθηκα (διόρθωσέ με:)). Αλλά πραγματικά πρέπει να δούμε μήπως γίνεται να γίνει κάτι άλλο εκτός από κατάληψη γιατί δεν θα μας βγει σε καλό...Κάποιες σχολές ακύρωσαν την εξεταστική του Σεπτέμβρη και παίζει να το κάνουμε και στο ΟΠΑ αν δεν ανοίξουμε. (σχεδόν αδύνατο να ανοίξει η σχολή)

μηδαμινη χρηματοδοτηση των πανεπιστημιων απο το κρατος. Ιδιωτικοι φορεις αναλαμβανουν αρα βλεπεις τι συμφεροντα θα εξυπηρετουνται. Ανακαταταξη στη διευθυνση της σχολης οπου πια μεγαλο λογο θα χουν εξωπανεπιστημιακες προσωπικοτητες παρα οι καθηγητες που νταξει αν και καποιες φορες μεροληπτικοι ειναι πιο σχετικοι. Εντωμεταξυ με αυτη την παρακμη που εχουν οι ελληνικες επιχειρησεις να δω που θα βρεθουν χρηματοδοτες. Ισως περιοριστουν πολυ περισσοτερο οι διαθεσιμοι ποροι των πανεπιστημιων. κατι τετοιο εχω καταλαβει εγω ως τωρα για ενα μαλλον βεβιασμενο νομοσχεδιο.. Δε μπορω δηλαδη να το δω με καλο ματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
Δεν απάντησες αυτό που σε ρώτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ίσως κάποιοι χάσουν 14 μήνες από την ζωή τους σε ένα κενό ... στο οποίο δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραγωγικό για να μην αφήσουν τα χρόνια να περνάνε

α). δεν είναι όλοι 18
β). κάποιοι φοιτητές περιμένουν αυτήν την εξεταστική από τον φεβρουάριο του 2011
γ). έχουν καθυστερήσει στην λήψη του πτυχίου τους από παλαιότερες καταλήψεις

και συ μιλάς τόσο απαθέστατα; :worry:

Πρεπει να κανουμε καποιες θυσιες προκειμενου να πετυχουμε καποια πραγματα. Δε μπορεις να χεις και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο. Ισως υπαρχει καλυτερος τροπος να βρουμε το δικιο μας αλλα προς το παρον η καταληψη εχει προταθει μονο. Δε μπορεις να λες οτι μιλαω απαθεστατα οταν προκειται και για το δικο μου μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
μηδαμινη χρηματοδοτηση των πανεπιστημιων απο το κρατος. Ιδιωτικοι φορεις αναλαμβανουν αρα βλεπεις τι συμφεροντα θα εξυπηρετουνται. Ανακαταταξη στη διευθυνση της σχολης οπου πια μεγαλο λογο θα χουν εξωπανεπιστημιακες προσωπικοτητες παρα οι καθηγητες που νταξει αν και καποιες φορες μεροληπτικοι ειναι πιο σχετικοι. Εντωμεταξυ με αυτη την παρακμη που εχουν οι ελληνικες επιχειρησεις να δω που θα βρεθουν χρηματοδοτες. Ισως περιοριστουν πολυ περισσοτερο οι διαθεσιμοι ποροι των πανεπιστημιων. κατι τετοιο εχω καταλαβει εγω ως τωρα για ενα μαλλον βεβιασμενο νομοσχεδιο.. Δε μπορω δηλαδη να το δω με καλο ματι.

Πραγματικά εκτός από τη χρηματοδότηση δεν βλέπω κάτι άλλο.Οι σχέσεις συμφερόντων είναι τόσο ισχυρές που μόνο καλύτερα μπορούν να γίνουν αν αλλάξει το μοντέλο διοίκησης (χωρίς να έχω ελπίδες) ή να μείνουν ίδιες (πιο πιθανό). Απ'την άλλη προσπάθησε να εξηγήσεις σε κάποιον φοιτητή πχ. Σουηδό, ότι συμμετέχεις σαν φοιτητής (μέσω των διεφθαρμένων εκπροσώπων μας) στη διοίκηση των πανεπιστημίων αν και σαν εγχείρημα είναι δημοκρατικό...well βλέπουμε τα αποτελέσματα.

Πάντως συμφώνω πως είναι βεβιασμένο το νομοσχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Πραγματικά εκτός από τη χρηματοδότηση δεν βλέπω κάτι άλλο.Οι σχέσεις συμφερόντων είναι τόσο ισχυρές που μόνο καλύτερα μπορούν να γίνουν αν αλλάξει το μοντέλο διοίκησης (χωρίς να έχω ελπίδες) ή να μείνουν ίδιες (πιο πιθανό). Απ'την άλλη προσπάθησε να εξηγήσεις σε κάποιον φοιτητή πχ. Σουηδό, ότι συμμετέχεις σαν φοιτητής (μέσω των διεφθαρμένων εκπροσώπων μας) στη διοίκηση των πανεπιστημίων αν και σαν εγχείρημα είναι δημοκρατικό...well βλέπουμε τα αποτελέσματα.

Πάντως συμφώνω πως είναι βεβιασμένο το νομοσχέδιο.

με την αρση του αυτοδιοικητου των Πανεπιστημιων οποιος χρηματοδοτει τωρα πια θα χει και λογο στη λειτουργεια του πανεπιστημιου. κι αυτο λιγο πρακινδυνευμενο δεν ακουγεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
vickydask δεν ξέρεις τι έχω τραβήξει στις σπουδές μου λόγω των παρατεταμένων καταλήψεων και δεν δέχομαι "υποδείξεις" σ' αυτό. Πάραλληλα είχα και κάποια σοβαρά οικογενειακά προβλήματα υγείας, αλλά δεν μ' αρέσει επίσης να απολογούμαι σε κανέναν τυχάρπαστο. Εφόσον ακόμη δεν έχεις δώσει ούτε ένα μάθημα στην εξεταστική, νομίζω ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη για την απώλεια μιας εξεταστικής. Μακάρι όλοι να είχαμε την κοντόφθαλμη λογική, του στυλ "τι είναι μια εξεταστική". Μια εξεταστική χαμμένη μπορεί να δημιουργήσει πολλά αρνητικά στην πορεία ενός φοιτητή (μη προνομοιούχου-βυσματία).

Επίσης τόσα χρόνια με το αυτοδιοίκητο των Ελληνικών Πανεπιστημίων, είδα τα έργα και ημέραι των "δημοκρατικά" εκλεγμένων οργάνων. Μήπως να θυμίσω σκάνδαλα που κόστισαν εκατομμύρια € στην τσέπη του φορολογούμενου πολίτη; Μήπως να θυμίσω την πελατειακή δράση των κομματικών νεολαιών στην διοίκηση; Μήπως να θυμίσω τις αδιαφανείς διαδικασίες προαγωγής μελών ΔΕΠ σε διάφορες βαθμίδες της ακαδημαϊκής διαδικασίας (π.χ. από επίκουρος σε αναπληρωτή καθηγητή); Μήπως να θυμίσω την ύπαρξη μελών ΔΕΠ με 2 δημοσιεύσεις τα οποία ήταν παντού και πουθενά μέσα στο Τμήμα (με τις πλάτες των κομμάτων); Μήπως να θυμίσω την μη προαγωγή κάποιων αξιόλογων μελών ΔΕΠ επειδή δεν χαίρουν την κομματική στήριξη;

Μήπως μπορείς να μου κάνεις μια αναλυτική νομολογία κατ' άρθρο του νέου Νόμου και με ρεαλιστικά επιχειρήματα για τις οικονομικές επιπτώσεις στην καθημερινή ζωή, για να καταλάβω ακριβώς τι λέει; Βαρέθηκα να ακούω απόψεις με ρήμα το "νομίζω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ξεχνατε κατι.Στις συνελευσεις δεν ψηφιζουν ολοι οι φοιτητες του καθε τμηματος ουτε καν η πλειοψηφια.Πηγαινει ενα μικρο ποσοστο που το μεγαλυτερο μερος του απαρτιζεται απο παραταξιακους+τα ασχετα ατομα που φερνουν.Οποτε ειναι ακυρο να λεμε οτι οι φοιτητες τις χωρας θελουν καταληψη.Το οτι οι περισσοτεροι δεν συμμετεχουν ειναι αλλο θεμα.Δυστηχως ετσι ειναι,το γιατι αφορα πολλους λογους.

Δευτερον,τα κομματοσκυλα που αποφασισαν συσσωμα καταληψη νοιαζονται για το κοινο συμφερον του φοιτητη?Ας μου απαντησει καποιος λαμβανοντας υποψη οτι ειναι μελλοντικοι υπαλληλοι της κυβερνησης και οχι φοιτητες.

θα μπορουσε να παραθεσει καποιος το κομματι που αναφερεται στην χρηματοδοτηση?Απο οτι θυμαμαι δεν λεει οτι θα κοπουν ολα μαχαιρι απο το κρατος.Και στο κατω κατω για τι δωρεαν παιδεια μιλαμε?Νομιζετε οτι τα φανταστικα συγγραματα απο τον ευδοξο αξιζουν αυτον τον ορο?Εγω προσωπικα τα θεωρω ανεπαρκη και αναγκαιο να μελετας (και) αλλα συγγραματα.Μηπως ουσιαστικα η μεχρι τωρα δωρεαν παιδεια ειναι μουφα?

Τελος,σιγα την αλλαγη στο κομματι της διοικησης.Τα κομματα και οι ''ηθικοι'' καθηγητες μεχρι τωρα ασκουσαν τελεια διοικηση στα πανεπιστημια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Την τριτη θα ειμαι και εγω ΑΣΟΕΕ για να δω απο κοντα με τα ιδια μου τα ματια για πρωτη φορα την καταντια στην οποια οδηγουν τη σχολη οι παραταξιακοι!!! Διοτι ναι μεν υποτιθεται οτι η καταληψη γινεται για να παραμεινει δωρεαν το ελληνικο πανεπιστημειο, αλλα στην ουσια αυτο το κανουν οι παραταξεις μονο και μονο επειδη βαριουνται να κατσουν εκει σε ενα αμφιθεατρο και να μορφωθουν!!! Γιατι περνουν στο πανεπιστημειο αν εχουν σκοπο να γινουν αιωνιοι τεμπελιδες? Και δεν φτανει μονο αυτο. Μαζι τους συμπαρασυρουν και εμας που θελουμε να παρουμε ενα πτυχιο μπας και βρουμε καμια δουλεια. Που και αυτη ανεφικτη ειναι αν δεν εχεις κανει καποιο μεταπτυχιακο, αν δεν πας στο εξωτερικο. Και τελικα αφου τα καταφερεις και τα κανεις ολα αυτα, ερχεσαι στη Ψωροκωστενα για να σου δωσουν ενα μισθο των 800 ευρω!!!Που παμε δηλαδη? Επομενως δεν γινεται να χανεις καθε τρεις και λιγο εξεταστικες επειδη ο αλλος ειναι τεμπελης και ανωριμος? Δεν θα ηθελα να κατηγορηθω απο κανεναν, επειδη δεν εχω βιωσει ολες αυτες τις καταστασεις, αλλα νομιζω πως αυτα που ειπα ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα!!!! Ελπιζω να ανοιξει η ΑΣΟΕΕ μπας και μαθουμε τπτ!!!
*Δεν μπορω να γνωριζω πως ειναι απο αποψη διοικησης το ελληνικο πανεπιστημειο, αλλα αν κρινω απο την δευτεροβαθμια εκπαιδευση καταλαβαινω πως θα ειναι εκει? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σόβαρα μιλώντας δεν μπορείτε να ψηφίσετε και λέω βλακείες.

γιατί όχι;
ζητάνε τρίπτυχο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
γιατί όχι;
ζητάνε τρίπτυχο;

Ε κοίτα τυπικά ναι, δείχνεις πάσο ή φοιτητική. Απλά είδαμε και περιπτώσεις χωρίς αυτά...Απλά το μάζεψα λίγο. *

μην ωθούμε τα παιδιά στην παρανομία εντελώς:)

edit:
Αρχική Δημοσίευση από petran_r21:
Ξεχνατε κατι.Στις συνελευσεις δεν ψηφιζουν ολοι οι φοιτητες του καθε τμηματος ουτε καν η πλειοψηφια.Πηγαινει ενα μικρο ποσοστο που το μεγαλυτερο μερος του απαρτιζεται απο παραταξιακους+τα ασχετα ατομα που φερνουν.Οποτε ειναι ακυρο να λεμε οτι οι φοιτητες τις χωρας θελουν καταληψη.Το οτι οι περισσοτεροι δεν συμμετεχουν ειναι αλλο θεμα.Δυστηχως ετσι ειναι,το γιατι αφορα πολλους λογους.

Δευτερον,τα κομματοσκυλα που αποφασισαν συσσωμα καταληψη νοιαζονται για το κοινο συμφερον του φοιτητη?Ας μου απαντησει καποιος λαμβανοντας υποψη οτι ειναι μελλοντικοι υπαλληλοι της κυβερνησης και οχι φοιτητες.

θα μπορουσε να παραθεσει καποιος το κομματι που αναφερεται στην χρηματοδοτηση?Απο οτι θυμαμαι δεν λεει οτι θα κοπουν ολα μαχαιρι απο το κρατος.Και στο κατω κατω για τι δωρεαν παιδεια μιλαμε?Νομιζετε οτι τα φανταστικα συγγραματα απο τον ευδοξο αξιζουν αυτον τον ορο?Εγω προσωπικα τα θεωρω ανεπαρκη και αναγκαιο να μελετας (και) αλλα συγγραματα.Μηπως ουσιαστικα η μεχρι τωρα δωρεαν παιδεια ειναι μουφα?

Τελος,σιγα την αλλαγη στο κομματι της διοικησης.Τα κομματα και οι ''ηθικοι'' καθηγητες μεχρι τωρα ασκουσαν τελεια διοικηση στα πανεπιστημια?

Δες αυτό το pdf που βρήκα πρόχειρα σελ 73 ως 87 για τη χρηματοδότηση (χωρίς να μιλάω για συγγράματα κλπ.) όπου λέει ξεκάθαρα για χρηματοδότηση από τρίτους και ιδιωτικούς φορείς και την εφαρμογή ποιοτικών κριτηρίων παραγωγικότητας. Γενικά, από ότι καταλαβαίνω η κρατική χρηματοδότηση θα μειωθεί και αυτή η απώλεια θα πρέπει να αντισταθμιστεί από τους φορείς αυτούς. Και εδώ είναι το πρόβλημα: πες θα βρουν χρηματοδότηση τα πολυτεχνεία και ίσως το ΟΠΑ και οι σχολές θετικών επιστημών. Λέμε τώρα.(ενδεικτικά) Οι άλλοι (πχ.το Ιστορικό ή τη Φιλοσοφική ποιός θα το χρηματοδότησει;) θα έχουν πρόβλημα...Κάτι πρέπει να αλλάξει και γενικά να ξεκαθαριστούν τα πράγματα.
https://www.aueb.gr/pages/news/attachments/1137_b.pdf

Σε αυτά που λες συμφωνώ απόλυτα. Η ΓΣ είναι από τα πλέον αναχρονιστικά πράγματα στο ΟΠΑ και πρέπει να καταλάβουμε ότι δουλειά μας είναι να σπουδάζουμε και όχι να διοικούμε...Ασε που στο ΟΠΑ δεν υπάρχει καταστατικό με αποτέλεσμα οι παρατάξεις να κάνουν ότι τους συμφέρει. Σε θέματα διοίκησης πιστύω πως χειρότερα δεν γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε κοίτα τυπικά ναι, δείχνεις πάσο ή φοιτητική. Απλά είδαμε και περιπτώσεις χωρίς αυτά...Απλά το μάζεψα λίγο. *

μην ωθούμε τα παιδιά στην παρανομία εντελώς:)

ποια παρανομία; Κι εμείς μελλοντικοί φοιτητές δεν είμαστε; δεν μας ενδιαφέρει (πιο πολύ από κάθε άλλο) το νέο νομοσχέδιο και οι εξελίξεις γενικά στην παιδεία; φυσικά και πρέπει να έχουμε λόγο πάνω σε αυτά. Την ημέρα της εγγραφής δηλαδή τι θα αλλάξει πρακτικά πέρα από το ότι θα έχουμε ένα χαρτάκι να δείχνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top