Φοιτητές Οικονομικού Παν.Αθηνών 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

annipeghy

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
καταλαβα λοιπον,ουσιαστικα θεμα πιο πολυ με τα μαθηματικα θα υπαρχει οποτε θα κοιταξω να κανω τιποτα πριν ξεκινησουμε για να εγκλιματιστω και λιγο.ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες.α και κατι τελευταιο ειχα ακουσει οτι μαθηματα ειναι απο πρωι μεχρι μεσημερι ισχυει?κ εχει και εργαστηρια που να ειναι υποχρεωτικα?

απο μαθηματικα ορια αλλα πολυ απλα οχι πλευρικα κλπ,στατιστικη μετρα θεσης διασοπρας κατανομςσ κλπ και πιτηανοτητες.εγω ναι απο θεωρητικη.βασικα δεν πηγα τεχνολογικη γιατι δεν μου αρεσε φυσικη και ελεγα μηπως πηγενα και νομικη οποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Κι ομως στο τμημα Στατιστικης και Ασφαλιστικης επιστιμης μπαινουν απο θεωρητικη.Που μπορει να μην ειναι τοσο τεχνικο οσο του οπα αλλα δυσκολα βγαινει απο θεωρητικη.
Για το ΔΕΤ για 2 μαθηματα ανεφερα οτι ειναι απαραιτητες οι γνωσεις τεχνολογικης γιατι θεωρω οτι δυσκολα καλυπτονται.Βεβαια ο καθηγητης μπορει να δειχνει κατανοηση στο γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι θεωρητικοι,και επισης να μην γινονται τοσο προχωρημενα πραγματα.Απο περιεργεια τι κανατε απο μαθηματικα?ησουν απο θεωρητικη?

Δεν μπορώ να φανταστώ θεωρητικό σε εσας :redface:(η Στατιστική ήταν η δεύτερη επιλογή μου και τα έχω δει)...Και όχι τεχνολογική ήμουν εγώ.Κάπου 10 παιδιά είχαμε από θεωρητική όχι πολλά... Λοιπόν θα σου πω για μαθηματικά 1 και 2 που έχω δει. Πολύ συνοπτικά (μη κουράσω κανέναν)
:1)θεωρία συνόλων (βασικά), παράγωγοι και διαφορικά, σειρές taylor, μελέτη συναρτήσεων (εδώ είχαμε βάθος),Συναρτήσεις μίας και πολλών μεταβλητών, παραδείγματα στην οικονομία ,διαφορικό κ ολοκληρωτικό λογισμό (βασικά μόνο)

2)Διανύσματα, πίνακες ,γραμμικά συστήματα,διαφορικές εξισώσεις μπήκαμε πολύ , πεπλεγμένες ....(με και χωρίς περιορισμούς)

ΥΓ. Το μάθημα Λήψη αποφάσεων παλιά το λέγανε μαθηματικά 3 οπότε υποθέτω συνεχίζει. Μετα σε κάθε εξάμηνο έχουμε 1 ή 2 μαθήματα βελτιστοποίησης ή αριστοποίησης + κατεύθυνση ποσοτικών (όταν τη κάνω θα σου πω).
ΥΓ2. Σίγουρα σου φαίνονται γελοία έ...; :)

καταλαβα λοιπον,ουσιαστικα θεμα πιο πολυ με τα μαθηματικα θα υπαρχει οποτε θα κοιταξω να κανω τιποτα πριν ξεκινησουμε για να εγκλιματιστω και λιγο.ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες.α και κατι τελευταιο ειχα ακουσει οτι μαθηματα ειναι απο πρωι μεχρι μεσημερι ισχυει?κ εχει και εργαστηρια που να ειναι υποχρεωτικα?

απο μαθηματικα ορια αλλα πολυ απλα οχι πλευρικα κλπ,στατιστικη μετρα θεσης διασοπρας κατανομςσ κλπ και πιτηανοτητες.εγω ναι απο θεωρητικη.βασικα δεν πηγα τεχνολογικη γιατι δεν μου αρεσε φυσικη και ελεγα μηπως πηγενα και νομικη οποτε..

Όχι μαθήματα μπορεί να έχεις και το απόγευμα (σχεδόν σίγουρα). Στο πρώτο έτος δεν έχετε κανένα υποχρεωτικό εργαστήριο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν μπορώ να φανταστώ θεωρητικό σε εσας :redface:(η Στατιστική ήταν η δεύτερη επιλογή μου και τα έχω δει)...Και όχι τεχνολογική ήμουν εγώ.Κάπου 10 παιδιά είχαμε από θεωρητική όχι πολλά... Λοιπόν θα σου πω για μαθηματικά 1 και 2 που έχω δει. Πολύ συνοπτικά (μη κουράσω κανέναν)
:1)θεωρία συνόλων (βασικά), παράγωγοι και διαφορικά, σειρές taylor, μελέτη συναρτήσεων (εδώ είχαμε βάθος),Συναρτήσεις μίας και πολλών μεταβλητών, παραδείγματα στην οικονομία ,διαφορικό κ ολοκληρωτικό λογισμό (βασικά μόνο)

2)Διανύσματα, πίνακες ,γραμμικά συστήματα,διαφορικές εξισώσεις μπήκαμε πολύ , πεπλεγμένες ....(με και χωρίς περιορισμούς)

ΥΓ. Το μάθημα Λήψη αποφάσεων παλιά το λέγανε μαθηματικά 3 οπότε υποθέτω συνεχίζει. Μετα σε κάθε εξάμηνο έχουμε 1 ή 2 μαθήματα βελτιστοποίησης ή αριστοποίησης + κατεύθυνση ποσοτικών (όταν τη κάνω θα σου πω).
ΥΓ2. Σίγουρα σου φαίνονται γελοία έ...; :)

Καλα ειναι να βγει απο 5ο πεδιο η στατιστικη.Τωρα για τα μαθηματα οχι ρε συ δεν μου φαινονται γελοια.Ενας θεωρητικος πιστευω θα δυσκολευτει αρκετα.Θα βοηθουσε μια προετοιμασια στα μαθηματικα αλλα δεν ξερω μπορει να μην χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annipeghy

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
χμμ....γελοια δεν τα λες ειναι η αληθεια αλλα και τι να κανουμε.αισιοδοξια χρειαζεται και να μη τα δω με ασχημο ματι.θα δω μηπως προλαβω να παρω καποια ιδεα και τα υπολοιπα στη πραξη...α αυτο για τα εργαστηρια ειναι το μονο καλο που ακουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
χμμ....γελοια δεν τα λες ειναι η αληθεια αλλα και τι να κανουμε.αισιοδοξια χρειαζεται και να μη τα δω με ασχημο ματι.θα δω μηπως προλαβω να παρω καποια ιδεα και τα υπολοιπα στη πραξη...α αυτο για τα εργαστηρια ειναι το μονο καλο που ακουσα...

Μη με παρεξηγήσεις ...Εννοούσα γελοία για κάποιον από από μαθηματικό/στατιστικό. Εγώ δεν τα θεωρώ καθόλου γελοία.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annipeghy

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ναι βρε.πριν νομιζα οτι το ελεγες ειρωνικα επειδη ειναι δισκολα για μενα.δεβ παρεξηγουμε τοσο ευκολα μην ανησυχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
ναι βρε.πριν νομιζα οτι το ελεγες ειρωνικα επειδη ειναι δισκολα για μενα.δεβ παρεξηγουμε τοσο ευκολα μην ανησυχεις

Οκ. καλό αυτό:). Ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annipeghy

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ναι καλο ειναι:)αυτο ελειπε μετα απο τοσες πληρροφοριες να παρεξηγηθω κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
στην στατιστικη συνιθως τι ωρες θα εχουμε μαθηματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
στην στατιστικη συνιθως τι ωρες θα εχουμε μαθηματα ?

Δεν ειναι στανταρ.Στο 1ο εξαμηνο ειχαμε πρωινες 9-1 συνηθως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
γεια χαρα. εδινα φετος και περασα στο οικονομικης επιστημης, αλλα ειμαι απο θεωρητικη κατευθηνση και θελω να ρωτησω ποσο δυσκολα θα ειναι για μια θεωρητικη ολα αυτα τα οικονομικα μαθηματα. τα μαθηματικα ειναι πλ πειραγμενα για μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
γεια χαρα. εδινα φετος και περασα στο οικονομικης επιστημης, αλλα ειμαι απο θεωρητικη κατευθηνση και θελω να ρωτησω ποσο δυσκολα θα ειναι για μια θεωρητικη ολα αυτα τα οικονομικα μαθηματα. τα μαθηματικα ειναι πλ πειραγμενα για μας;

Δυστυχώς,το επίπεδο δε συγκρίνεται με τα μαθηματικά γενικής της Γ'λυκειου .
Οι θεωρητικοί με λίγα λόγια τα βρίσκουν σκούρα στα μαθηματικά και τις στατιστικές.
Είναι δύσκολο και απαιτητικό τμήμα.
Βέβαια,αν προσπαθήσεις πολύ,καλύψεις κενά και βελτιώσεις το επίπεδο στα μαθηματικά (σιγά-σιγά) , θα τα περάσεις τα μαθήματα :) Μη φοβάσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οσο πλησιαζει η ωρα φρικαρω...

ειναι το οε πιο θεωρητικο και γενικο οπως λενε και εχουμε μειονεκτημα συγκριτικα με το οδε επειδη ασχολουμαστε πιο πολυ με τα δημοσια οικονομικα (βασικα αληθευει αυτό;) και τετοια; και θεωρουμαστε πιο δυσκολο τμημα και τα συναφη; γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ειναι το οε πιο θεωρητικο και γενικο οπως λενε και εχουμε μειονεκτημα συγκριτικα με το οδε επειδη ασχολουμαστε πιο πολυ με τα δημοσια οικονομικα (βασικα αληθευει αυτό;) και τετοια; και θεωρουμαστε πιο δυσκολο τμημα και τα συναφη; γιατι;
Το οτι το τμήμα είναι πιο "γενικό" εγώ προσωπικά το βλέπω ως θετικό,σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία επιλογής καριέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βασικά,το οδε και το οικονομικό είναι και τα 2 γενικά πτυχία!
Το (+) του οικονομικού είναι ότι είναι γερό και καθαρά οικονομικό πτυχίο.
Βγαίνεις οικονομολόγος-οικονομικός αναλυτής!
Σαφώς,είναι πιο απαιτητικό το οικονομικό αφού εμβαθύνει όσο κανένα άλλο τμήμα στην οικονομική επιστήμη (οπότε έχεις πολλές οικονομικές αναλύσεις,μικροοικονομίες,μακροοικονομίες) ενώ το οδε έχει μαθήματα διαφόρων ειδών (ποσοτικές μεθόδους,δίκαια,μικρο,μακρο,λογιστικες,μαρκετινγκ,διοικηση επιχειρήσεων).
Βέβαια,όλα αυτά είναι μέχρι να διαλέξεις κατεύθυνση στο 3ο έτος.Εκεί έχεις πολλές επιλογές για να έχεις μαθήματα πιο θεωρητικά η πιο πρακτικά και έτσι να διευκολυνθείς και συγχρόνως να κάνεις κάτι που σου αρέσει.
Εγώ ήμουν σε προβληματισμό ανάμεσα σε αυτά τα 2 τμήματα και ενώ στην αρχή έλεγα οικονομικό μετά αποφάσισα να μπω οδε γιατί 1) δεν μπορώ τις πολλές οικονομικές αναλύσεις και κατ'επέκταση δεν θέλω να βγώ οικονομικός αναλυτής 2) συνδιάζεται καλύτερα με τον χρηματοοικονομικό τομέα που θέλω να ασχοληθώ (αντί να μπώ αμέσως χρηματοοικονομικό και να εξειδικευτώ..προτίμησα να πάρω ένα γενικό πτυχίο σαν του οδε και μετά να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό τον τομέα που μου αρέσει και ήδη έχω δεί κάποια μαθήματα σχετικά με αυτόν! [συμφωνώ δηλαδή με το post του Insomnie απο πάνω] )
Τέλος,δε χρειάζεται να ανησυχείς.Το τμήμα είναι πολύ καλό και αν πραγματικά σου αρέσει το αντικείμενο,μια χαρά θα τα πας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barca10

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ενημερώνω ότι η κατάληψη συνεχίζεται μέχρι 13/9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Υποθέτω οτι θ'αφήσουν τη γραμματεία ανοιχτή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Υποθέτω οτι θ'αφήσουν τη γραμματεία ανοιχτή?
Μια συγκεκριμενη μερα για τις εγγραφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σε ολους σας!!! Πρωτα απ' ολα θα ηθελα να σας συγχαρω που περασατε ΟΠΑ!!! Εγω περασα ΔΕΤ!!! Προσθεσε με στο ΔΕΤ!!! Ελπιζω να γινουμε καλοι φιλοι!!! Διαβασα τα παραπανω σχολια και μπορω να πω οτι με αγχωσαν λιγακι για αυτο το τμημα απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης!!! Γιατι γενικα πριν το δηλωσω το εψαξα ως τμημα και ειδα οτι το προγραμμα σπουδων του ταιριαζει σε αυτα που θελω να κανω μελλοντικα!!! Λοιπον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πάντως ΔΕΤ και i-school τα πάνε καλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top