Σπουδές Ιατρικής στην Ελλάδα: Yay or Nay;

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Η περίεργη στιγμή που αντιλαμβάνεσαι ότι όλοι αυτοί που δεν ήξεραν στη διάρκεια του εξαμήνου την τύφλα από ανατομία, ξαφνικά γίνονται μέγα ανατόμοι στην παρουσίαση κλινικού προβλήματος...

???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και δεν είναι αποκλειστικό στους φοιτητές ιατρικής: ξέρει κανείς πώς μπορώ, μι βιοπληροφορικές μεθόδους, αν έχω την αμινοξική αλληλουχία μιας πρωτείνης, να βρω το όνομά της ή το όνομα της πιο ομόλογης προς αυτήν; Πολλά ζητάω, ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και δεν είναι αποκλειστικό στους φοιτητές ιατρικής: ξέρει κανείς πώς μπορώ, μι βιοπληροφορικές μεθόδους, αν έχω την αμινοξική αλληλουχία μιας πρωτείνης, να βρω το όνομά της ή το όνομα της πιο ομόλογης προς αυτήν; Πολλά ζητάω, ε; :P

Είχαμε κάνει πέρσι μια παρόμοια εργασία στη βιολογία, δοκίμασε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχαμε κάνει πέρσι μια παρόμοια εργασία στη βιολογία, δοκίμασε εδώ
Ευχαριστώ!! :D Οντως, απ΄αυτό το link γίνεται σίγουρα. Αλλά τελικά το έκανα από εδώ [FONT=&quot]https://www.uniprot.org/blast/ . Όπως και να 'χει, βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα γιατί και τα δύο μου λένε ότι η αμινοξική αλληλουχία μου προέρχεται από τον παράγοντα που ενεργοποιείται από την υποξία. Ευχαριστώ και πάλι :D[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τίποτα! Χαίρομαι που βοήθησα! :D Το ίδιο εργαλείο, το BLAST χρησιμοποιούν και στις δύο περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν είμαι φοιτήτρια Ιατρικής αλλά θέλω να γίνω! Πηγαίνω δευτέρα λυκείου και ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε για την φετινή και την επόμενη χρονιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν είμαι φοιτήτρια Ιατρικής αλλά θέλω να γίνω! Πηγαίνω δευτέρα λυκείου και ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε για την φετινή και την επόμενη χρονιά :)
ηρεμία, θετική σκέψη και διάβασμα..! οι πανελλήνιες είναι ίδιες για όλους... δική μ συμβουλή, διάβασε για να βγάλεις ένα πολύ καλό βαθμό και έχε απλά στο πίσω μέρος του μυαλού σου την ιδέα της ιατρικής σαν στόχο... μην προσκολλάσαι σε αυτή γιατί μπορεί να σου βγεί σε κακό ( παραπάνω άγχος κλπ)... και όταν θα έρθει η στιγμή του μηχ/φικου τοτε άρχισε να σκέφτεσαι την σχολή..!:-) ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victoria Hislop

Νεοφερμένος

Η Victoria Hislop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μια ερώτηση έχω για τα παιδιά που σπουδάζουν ιατρική. Τα νοσοκομεία τα ιατρεία και τα φαρμακεία μυρίζουν σχεδόν το ίδιο. είναι κάποιο απορρυπαντικό που χρησιμοποιούν συγκεκριμένα η κάποιο άρωμα που βάζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αν και οχι φοιτητης ιατρικης,νομιζω(δεν ειμαι απολυτα σιγουρος),οτι η μυρωδια αυτη εχει να κανει με τα αντισηπτικα που χρησιμοποιουνται πριν τα χειρουργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κυρίως αντισηπτικό είναι, τώρα αν βρεθείς κοντά στο νεκροτομείο σου μυρίζει και η φορμόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.
Ξερω οτι δεν ειναι το ιδανικο μερος, αλλα εχω και εγω μια απορια. Αυτα τα βαμβακια χρησιμοποιουνται για οποιοδηποτε λογο σε νοσοκομεια/ιατρεια; Φαση για καθαρισμο πληγων η κατι τετοιο; Επισης, τι αλλες καλλυντικες εφαρμογες εχουν περα απο την απομακρυνση του μεικ απ (ερωτηση προς τις φοιτητριες!);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ας εκφρασω εναν προβληματισμο μου και οποιος εχει καποια γνωμη ,θα με βοηθουσε πολυ!

Νευροανατομια : Snell ή FitzGerald?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας εκφρασω εναν προβληματισμο μου και οποιος εχει καποια γνωμη ,θα με βοηθουσε πολυ!

Νευροανατομια : Snell ή FitzGerald?

Νάγια, αγόρασα Snell γιατί ουσιαστικά την ύλη μας τη δίνουν από εκεί, και έχει καλύτερη δομή και ανάλυση στην περιγραφική ανατομική (πχ έλικες και αύλακες τελικού εγκεφάλου, εγκεφαλικό στέλεχος), κάτι στο οποίο ο Fitzgerald υστερεί κατά πολύ και δυστυχώς οι άτλαντες που έχουμε δεν επαρκούν πάντα. Όμως, σε ότι αφορά τα λειτουργικά, ο Fitzgerald είναι πιο κατανοητός, συν ότι κάποιος καθηγητής εντελώς διακριτικά μας τον προτείνει.
Τελικά, Fitzgerald παίζει να πάρουμε ή ούτε καν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Νάγια, αγόρασα Snell γιατί ουσιαστικά την ύλη μας τη δίνουν από εκεί, και έχει καλύτερη δομή και ανάλυση στην περιγραφική ανατομική (πχ έλικες και αύλακες τελικού εγκεφάλου, εγκεφαλικό στέλεχος), κάτι στο οποίο ο Fitzgerald υστερεί κατά πολύ και δυστυχώς οι άτλαντες που έχουμε δεν επαρκούν πάντα. Όμως, σε ότι αφορά τα λειτουργικά, ο Fitzgerald είναι πιο κατανοητός, συν ότι κάποιος καθηγητής εντελώς διακριτικά μας τον προτείνει.
Τελικά, Fitzgerald παίζει να πάρουμε ή ούτε καν;

Εντελως διακριτικα ομως!:P μονο αναθεμα δεν του εχει ριξει του "you know who"!
Ρε συ ,ειλικρινα,δεν ξερω...Δεν βλεπω να εχουν διαθεση να μας δωσουν!:/:
Μαλλον,snell θα παρω κι εγω. Τι να κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντελως διακριτικα ομως!:P μονο αναθεμα δεν του εχει ριξει του "you know who"!
Ρε συ ,ειλικρινα,δεν ξερω...Δεν βλεπω να εχουν διαθεση να μας δωσουν!:/:
Μαλλον,snell θα παρω κι εγω. Τι να κανω!

:lol: Οι διαλέξεις πραγματικά μόνο και μόνο για αυτό, που επαναλαμβάνεται κάθε 2 λεπτά, αξίζουν :P
Άσε, κι είχα σκοπό να πάρω τίποτα στις εκπτώσεις... :/: :P
Στη χειρότερη, βγάζουμε κάποια κομμάτια φωτοτυπίες...
By the way, ξέρεις γιατί έχουν τσακωθεί οι καθηγητές μας με τις εκδόσεις Λίτσας; Ούτε ένα βιβλίο δε μας δίνουν από τις εκδόσεις αυτές... :hmm: Στην Πάτρα σχεδόν ό,τι βιβλίο έχω, από εκεί είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
:lol: Οι διαλέξεις πραγματικά μόνο και μόνο για αυτό, που επαναλαμβάνεται κάθε 2 λεπτά, αξίζουν :P
Άσε, κι είχα σκοπό να πάρω τίποτα στις εκπτώσεις... :/: :P
Στη χειρότερη, βγάζουμε κάποια κομμάτια φωτοτυπίες...
By the way, ξέρεις γιατί έχουν τσακωθεί οι καθηγητές μας με τις εκδόσεις Λίτσας; Ούτε ένα βιβλίο δε μας δίνουν από τις εκδόσεις αυτές... :hmm: Στην Πάτρα σχεδόν ό,τι βιβλίο έχω, από εκεί είναι.

Πραγματικα,γιατι εχει παρει το μονοπωλειο ο Πασχλιτσας,που ειναι και αγενεστετοι ολοι εκει μεσα, δεν το εχω καταλαβει!:worry:
Αλλα,εδω, απο το Λιτσα παιρνει βιβλια η Νοσηλευτικη μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικα,γιατι εχει παρει το μονοπωλειο ο Πασχλιτσας,που ειναι και αγενεστετοι ολοι εκει μεσα, δεν το εχω καταλαβει!:worry:
Αλλα,εδω, απο το Λιτσα παιρνει βιβλια η Νοσηλευτικη μονο.

Στο λεξιλόγιό τους δεν υπάρχει η λέξη ευγένεια :mad:
Δεν το ήξερα... Παράξενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Στο λεξιλόγιό τους δεν υπάρχει η λέξη ευγένεια :mad:
Δεν το ήξερα... Παράξενο!

Φαινεται τα εχουν μοιρασει μωρε... Να μεινουν ολοι ευχαριστημενοι!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ snell είχα διαβάσει και με βοήθησε πάρα πολύ!!! ΑΛΛΑ επειδή και εγώ πέρασα από τα έδρανα των εξετάσεων του ΚΝΣ και ξέρω για ποιον καθηγητή μιλάτε και είμαι πέρα για πέρα που λέμε σίγουρος ότι πάλι στις εξετάσεις θα βάλει όλα τα λάθη του snell τα οποία θα πρέπει εσείς να εντοπίσετε και να βρείτε το σωστό (θα μου πεις αν διαβάζω πρώτη φορά ΚΝΣ, που να ξέρω που χιάζεται το σφηνοειδές για να βρω το λάθος), πρέπει να διαβάσετε και Fitzgerald ή τις διαφάνειες του eclass με το ατέρμονο, απύθμενο, ακαταμάχητο humor...
γιατί όπως όλοι ( !! ) ξέρουμε....white matter matters...

Να πω και εγώ ένα παράπονο;
Όλοι οι φοιτητές ιατρικής είναι χαρούμενοι που πέρασαν στη σχολή αυτή..
Μέχρι να φτάσουν στα λεμφώματα και στις λευχαιμίες. Μετά ακόμη και το καλαμάκι μπορεί να γίνει μέσο αυτοκτονίας.
Ζήστε τη ζωή σας όσο μπορείτε. Όταν φτάσετε στο κεφάλαιο αυτό θα εύχεστε να' σασταν μπετατζής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κλάψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top