[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
το θεμα ειναι ομως ποσοι πανε στις συνελευσεις...και μενα μου φαινεται να αρχιζει να επικρατει αυτο το κλιμα...
αυτη τη στιγμη υπαρχουν πολλες σχολες που ανοιγουν αλλα ξεχασατε πως σχεδον ολες αυτες ειναι προπυργια της δαπ.π.χ πολιτικοι εμπ παντειος και αρκετα τει.για το παμακ δε ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτη τη στιγμη υπαρχουν πολλες σχολες που ανοιγουν αλλα ξεχασατε πως σχεδον ολες αυτες ειναι προπυργια της δαπ.π.χ πολιτικοι εμπ παντειος και αρκετα τει.για το παμακ δε ξερω

Καλά δε λέει κάτι αυτό, σε όλες τις σχολές κάποια παράταξη είναι πρώτη δύναμη. Εδώ ρε έχει κλείσει η ΑΣΟΕΕ, που είναι πιο πράσινη για τη μούχλα.

Ελπίζω μόνο να μην επεκταθεί και σε άλλες σχολές το θέμα, γιατί για να πετύχομε θέλουμε μαζικές κινητοποιήσεις, όχι να μείνουν 30-40 σχολές κλειστές με κατάληψη και οι άλλες πέρα βρέχει, είναι κρίμα δηλαδή εδώ που φτάσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
-Ειναι πανω απο 20% των φοιτητων οι παραταξεις.Αλλα το θεμα δεν ειναι εδω,Ειναι στην ισχυ που εχουνε.Μας δουλευεις τωρα,αμφισβιτεις οτι την σχολη την εκλεισαν οι παραταξεις?Μια σχολη δεν μπορει να την κλεισει 10 ατομα ανεξαρτητων φοιτητων ειδικα με αντιθετη γνωμη των κομματικων

Ναι,την αμφισβητώ.Το κοινό πλαίσιο κατάληψης π.χ. σ'εμάς,το ψηφίσαμε γύρω στα 250 άτομα και απ'αυτούς,ζήτημα οι 50 να είναι γραμμένοι σε κάποια παράταξη.Σήμερα,η σχολή άνοιξε με 340 περίπου ψήφους,ενώ η ΔΑΠ ούτε κατά διάνοια δεν έχει τόσα μέλη.

-Δεν ειπα οτι οι μισοι φοιτητες ανηκουν σε παραταξεις(Αν και το ποσοστο ειναι ιδιαιτερα υψηλο).Αυτο που λεω ειναι οτι στην γσ ειναι τουλαχιστον οι μισοι παραταξιακοι.Αυτο δεν γινεται να το αμφισβιτησεις το λενε τα νουμερα.Οι πιο πολλοι δεν πηγαινουμε τι να κανουμε.Αρα τα αποτελεσματα δεν ειναι των φοιτητων.Μαγκια τους ξεμαγκιατους αυτο που λεω ειναι οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο,τιποτα αλλο.Και καλα σε αλλη χωρα ζεις?Ξερω ατομα προσωπικα,και αλλα που εχω ακουσει που δεν τολμανε να ψηφισουν αυτο που θελουν για να μην εναντιωθουν με τα κομματοσκυλα.Νομιζεις πως αυτα τα ατομα που μας φακελωνουν ειναι τοσο αγαθα?Δεν λεω αλλα μην σου χαλασω την εικονα της γσ και των κομματων

Εγώ αμφισβητώ τα νούμερα?Εσύ μου πετάς έτσι απλά ότι οι μισοί που πηγαίνουν στις Γ.Σ. είναι παραταξιακοί,χωρίς στοιχεία.Και τα αποτελέσματα είναι μια χαρά αντιπροσωπευτικά,απ'τη στιγμή που ο άλλος δεν πατάει,μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί ότι στήριζε το πλαίσιο που πλειοψήφισε.
Δεν έχω ακούσει ποτέ για απειλές για την ψήφο.Ξύλο πέφτει ενίοτε,μεταξύ των παρατάξεων,ή γενικά όσων έχουν κατεβάσει πλαίσιο,όχι στους ψηφοφόρους.Αν πάλι λέγοντας "να μην εναντιωθούν στα κομματόσκυλα" εννοείς ότι φοβούνται ότι θα χάσουν τα sos και τα party,ε τότε κακό του κεφαλιού τους.

-Μην βαζεις σε κουτακια την κριση.Η κριση ειναι της Ελλαδας και επηρεαζει αναποφεκτα και την παιδεια

Εσύ τη βάζεις σε κουτάκια,όταν την εθνικοποιείς,ενώ αποτελεί παγκόσμιο φαινόμενο.

Οι παραταξεις αποτελουνται απο προσκωλημενα ατομα,δογματικοι στην ιδεολογια και καλα του κομματος,που προσπαθουνε να σε μυησουν και να σε επηρεασουν με οποιοδηποτε τροπο.Δεν ιφισταται προσωπικη δικη τους αποψη.Και προφανως οι πιο αφελεις επηρεαζονται.Επισης η ιδεολογια ειναι για τα ματια του κοσμου.Στην πραγματικοτητα κρυβονται συμφεροντα

Καλά,χαλάρωσε,υπάρχουν και άτομα γραμμένα σε παρατάξεις τα οποία είναι μια χαρά έντάξει παιδιά,έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
εννοειται οτι ειμαι κατα.
οι καταληψεις ειναι πλεον ξεπερασμενη μορφη παλης και πρεπει επιτελους να το καταλαβουν οι φοιτητες.
οσο για αυτους που σκιζονται και λενε πως την κανουν επειδη αγωνιζονται για ολους τους φοιτητες και ενα καλυτερο αυριο ενα μονο εχω να πω ΜΠΟΥΡΔΕΣ.
Πρωτον οι περισσοτεροι ειναι βολεμενοι και τα εχουν πλακακια με τους καθηγητες, δευτερον δεν ωφελεις καπου κανεναν φοιτητη με το να του στερεις το δικαιωμα στην μορφωση.
Στο πανεπιστημιο πηγαμε για να σπουδασουμε , να μαθουμε οχι να κανουμε καταληψεις με το παραμικρο και να την βγαζουμε στην απεναντι καφετερια ξοδευοντας τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας.
Διοτι αυτος ο μπαμπας και αυτη η μαμα σε αυτους τους χαλεπους καιρους και με τετοια κριση σκιζονται καθε μερα για να σου πληρωνουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο αυτες τις αραχτες που γινονται σε καταληψη.
Δεν μπορεις ετσι αυθαιρετα επειδη σε προστατευει ενα ασυλο να κλεινεις τις σχολες λες και ειναι δικες σου και να στερεις το δικαιωμα παιδιων να παρουν πτυχιο.
υπαρχουν παιδια που χρωστανε ενα μαθημα και ορκιζονται ,αλλα που ειναι απο επαρχια.....τα ενοικια ,οι λογαριασμοι δεν κοιτουν ανα εσυ εχεις καταληψη ή οχι και κανενας φυσιολογικος γονιος δεν στελνει το παιδι του να βολταρει σε αλλες πολεις ετσι για πλακα.
Στερουντε πολλα οι σημερινοι ελληνες για να σπουδασουν τα παιδια τους.


Τωρα για τους μικρους επαναστατες!!!που βαλθηκαν να αλλαξουν τον κοσμο.:whistle:
ΝΑΙ χρειαζεται αλλαγη αυτος ο αθλιος κοσμος αλλα δεν θα αλλαξει με καταληψη.Που πηγε ο διαλλογος?
Ή μηπως μας συμφερει να κλεινουμε σχολες και να κανουμε φασαρια? ε βεβαια αφου ειχαμε το βρωμοασυλο και καναμε επαναστασεις εκ του ασφαλους!
αν εχεις αρχιδια φιλε μου ,πηγαινε εξω απο το υπουργειο,πιασε την υπουργο απο το μαλλι και καντης παραπονα!
αλλα οχι βεβαια αυτο θελει πολλα αρχιδια γιατι θα σε πιασουν και θα σε σαπισουν στο ξυλο.....ενω εντος των θυρων την βλεπουμε τσε γκεβαρα!!!!!!


και ενταξει τα κομματοσκυλα ,τα ζωα αυτα του πανεπιστημιου τα ξερεις,ξερεις οτι παιρνουν γραμμαη απο τους απο πανω, τα αλλα τα ζωα ομως τους βλαμμενους συμφοιτητες σου που μαθαινουν νερακι ο,τι τους λενε πως να τους αντεξεις? ε πως?
που πανε και αποστηθιζουν ολο το φυλλαδιο και μετα ερχονται και στο λενε! και φυσικα δεν αξιζει καν να σπαταλησεις ουτε ενα γραμμαριο σαλιου για να τους πεισεις διοτι το brainwash καλα κρατει:mad:.

χαιρομαι που η σχολη μου ειναι μικρη ,ειμαστε λιγα παιδια, δεν ειμαστε τοσο κατω απο την επιρροη των παραταξεων και ανοιξαμε κανονικα!:)

το γεγονος της εβδομαδας που περασε!
ηταν η τελευταια συνελευση που θελαμε να αποφασισουμε αν θα ανοιξουμε ή θα κλεισουμε για ακομη μια εβδομαδα.
και σηκωνεται ενα ζωο ορθιο απο μια αριστερη παραταξη ( δεν ηταν στελεχος ,ηταν απλα ενα απο αυτα τα χαζα που ναι μασανε κουτοχορτο)
και λεει: << θελω να απευθυνθω στους επι πτυχιω φοιτητες που ειναι κατα της καταληψης γιατι θελουν να τελειωσουν την σχολη........παιδια πρεπει να κανουμε καταληψη, να διεκδικησουμε πραγματα ετσι και αλλιως και το πτυχιο να παρετε δεν θα βρειτε δουλεια! η προηγουμενη φουρνια φοιτητων ανεργοι ειναι!>>
η επιθυμια τους πληθους ηταν μια! να την πλακωσει στο ξυλο! μα καλα ποσο ζωα ειναι? απορω? επειδη εσυ την ειδες επανασταση φερνεις τετοια ποταπα επιχειρηματα για να πεισεις τους φοιτητες να σε υποστηριξουν? ενταξει συμφωνω υπαρχει ανεργια αλλα αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει καποιος να παρει το πτυχιο του? καποιος μπορει να θελει να παει στο εξωτερικο, να κανει ενα μεταπτυχιακο?
με ποιο δικαιωμα του στερεις το ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ? με ποιο δικαιωμα του στερεις αυτο το κωλοχαρτο που εφτυσε αιμα για να το δει να ερχετε και τωρα θες να του το καθυστερησεις και αλλο?

πραγματικα ελπιζω να μην ειμαι η μονη που νευριαζω στις συνελευσεις...αλλα αυτα που λενε εναι απαραδεκτα.
ειναι φριχτο να ακους τους ιδιους σου τους συμφοιτητες να προσπαθουν να σε κοροιδεψουν μεσα στα μουτρα σου χρησιμοποιωντας ολες αυτες τις τακτικες που μισεις ,κοροιδευεις και αρνεισαι να ακους απο τους πολιτικους.
συγγνωμη αλλα δεν θα κατσω να με κοροιδεψουν και τα τσογλανια που πιναμε γαλα μαζι στο δημοτικο!

ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΑΗΔΙΑ.-:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι,την αμφισβητώ.Το κοινό πλαίσιο κατάληψης π.χ. σ'εμάς,το ψηφίσαμε γύρω στα 250 άτομα και απ'αυτούς,ζήτημα οι 50 να είναι γραμμένοι σε κάποια παράταξη.Σήμερα,η σχολή άνοιξε με 340 περίπου ψήφους,ενώ η ΔΑΠ ούτε κατά διάνοια δεν έχει τόσα μέλη.



Εγώ αμφισβητώ τα νούμερα?Εσύ μου πετάς έτσι απλά ότι οι μισοί που πηγαίνουν στις Γ.Σ. είναι παραταξιακοί,χωρίς στοιχεία.Και τα αποτελέσματα είναι μια χαρά αντιπροσωπευτικά,απ'τη στιγμή που ο άλλος δεν πατάει,μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί ότι στήριζε το πλαίσιο που πλειοψήφισε.
Δεν έχω ακούσει ποτέ για απειλές για την ψήφο.Ξύλο πέφτει ενίοτε,μεταξύ των παρατάξεων,ή γενικά όσων έχουν κατεβάσει πλαίσιο,όχι στους ψηφοφόρους.Αν πάλι λέγοντας "να μην εναντιωθούν στα κομματόσκυλα" εννοείς ότι φοβούνται ότι θα χάσουν τα sos και τα party,ε τότε κακό του κεφαλιού τους.



Εσύ τη βάζεις σε κουτάκια,όταν την εθνικοποιείς,ενώ αποτελεί παγκόσμιο φαινόμενο.



Καλά,χαλάρωσε,υπάρχουν και άτομα γραμμένα σε παρατάξεις τα οποία είναι μια χαρά έντάξει παιδιά,έλεος.

Εξηγησα τον συλλογισμο γιατι οι μισοι ειναι απο παραταξεις στην γσ.Αλλα ακομα και λιγοτεροι να ειναι το αποτελεσμα δεν εκφραζει την γνωμη των φοιτητων.Αφου και οι παραταξεις επηρεαζουν πολυ το αποτελεσμα και πηγαινει μολις το 20% των φοιτητων.Τεσπα αποψη σου.

Το γεγονος οτι εχουμε παγκοσμια κριση δεν αναιρει οτι εχουμε και εθνικη.Και οχι δεν ειμαστε στην ιδια μοιρα με τις αλλες χωρες.Ειμαστε ετοιμοι για χρεωκοπια και αναζητουμε χρηματα απο οπου γινεται.

Σαφως και υπαρχουν και μια χαρα παιδια στις παραταξεις.Αυτο βεβαια δεν αλλαζει την ιδεολογια τους.Για να εχουν γραφτει σημαινει οτι την υποστηριζουν.Τεσπα αναφερομουν στην πλειονοτητα των κομματοσκυλων δεν ειχα σκοπο να γενικευσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σε εσάς όμως οι εξετάσεις για τους επί πτυχίω γίνονται, παρόλο που έχετε κατάληψη ;)
Μα αυτό είναι καλό για την ιατρικη Αθήνας σημαίνει ότι δείχνει σεβασμό στους φοιτητές. Εμάς τα παιδιά στο πτυχίο στις προηγούμενες συνελεύσεις είχαν καταθέσει πρόταση να δίνοναι τα μαθήματα των κλινικών του τελευταίου έτους αλλά κανένας από τα κομματόσκυλα δε το δέχτηκε. Αποτέλεσμα είναι να μαζευτεί όλο το τελευταίο έτος εχτές και να ψηφίσει ανοιχτή σχολή.

Και το 2007 αυτή την τακτική κράτησε. Οι απέξω δε τους νοιάζει αν επιτρέπουν κάποια μαθήματα να δοθούν βλέπουν ότι η σχολή είναι υπό κατάληψη.... και τέλειωσε. Αν εφαρμοζόταν αυτό σε όλες τις σχολές οι καταλήψεις θα είχαν διπλασιαστεί και όχι υποδιπλασιαστεί.

Ένα παιδί που του απομένουν λίγα μαθήματα για το πτυχίο και επιβαρίνεται με ενοίκιο θέλει το συντομότερο δυνατόν να τελειώνει και αυτό το πράγμα το κάθε συντονιστικό έπρεπε να το σεβαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
εννοειται οτι ειμαι κατα.
οι καταληψεις ειναι πλεον ξεπερασμενη μορφη παλης και πρεπει επιτελους να το καταλαβουν οι φοιτητες.
οσο για αυτους που σκιζονται και λενε πως την κανουν επειδη αγωνιζονται για ολους τους φοιτητες και ενα καλυτερο αυριο ενα μονο εχω να πω ΜΠΟΥΡΔΕΣ.
Πρωτον οι περισσοτεροι ειναι βολεμενοι και τα εχουν πλακακια με τους καθηγητες, δευτερον δεν ωφελεις καπου κανεναν φοιτητη με το να του στερεις το δικαιωμα στην μορφωση.
Στο πανεπιστημιο πηγαμε για να σπουδασουμε , να μαθουμε οχι να κανουμε καταληψεις με το παραμικρο και να την βγαζουμε στην απεναντι καφετερια ξοδευοντας τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας.
Διοτι αυτος ο μπαμπας και αυτη η μαμα σε αυτους τους χαλεπους καιρους και με τετοια κριση σκιζονται καθε μερα για να σου πληρωνουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο αυτες τις αραχτες που γινονται σε καταληψη.
Δεν μπορεις ετσι αυθαιρετα επειδη σε προστατευει ενα ασυλο να κλεινεις τις σχολες λες και ειναι δικες σου και να στερεις το δικαιωμα παιδιων να παρουν πτυχιο.
υπαρχουν παιδια που χρωστανε ενα μαθημα και ορκιζονται ,αλλα που ειναι απο επαρχια.....τα ενοικια ,οι λογαριασμοι δεν κοιτουν ανα εσυ εχεις καταληψη ή οχι και κανενας φυσιολογικος γονιος δεν στελνει το παιδι του να βολταρει σε αλλες πολεις ετσι για πλακα.
Στερουντε πολλα οι σημερινοι ελληνες για να σπουδασουν τα παιδια τους.


Τωρα για τους μικρους επαναστατες!!!που βαλθηκαν να αλλαξουν τον κοσμο.:whistle:
ΝΑΙ χρειαζεται αλλαγη αυτος ο αθλιος κοσμος αλλα δεν θα αλλαξει με καταληψη.Που πηγε ο διαλλογος?
Ή μηπως μας συμφερει να κλεινουμε σχολες και να κανουμε φασαρια? ε βεβαια αφου ειχαμε το βρωμοασυλο και καναμε επαναστασεις εκ του ασφαλους!
αν εχεις αρχιδια φιλε μου ,πηγαινε εξω απο το υπουργειο,πιασε την υπουργο απο το μαλλι και καντης παραπονα!
αλλα οχι βεβαια αυτο θελει πολλα αρχιδια γιατι θα σε πιασουν και θα σε σαπισουν στο ξυλο.....ενω εντος των θυρων την βλεπουμε τσε γκεβαρα!!!!!!


και ενταξει τα κομματοσκυλα ,τα ζωα αυτα του πανεπιστημιου τα ξερεις,ξερεις οτι παιρνουν γραμμαη απο τους απο πανω, τα αλλα τα ζωα ομως τους βλαμμενους συμφοιτητες σου που μαθαινουν νερακι ο,τι τους λενε πως να τους αντεξεις? ε πως?
που πανε και αποστηθιζουν ολο το φυλλαδιο και μετα ερχονται και στο λενε! και φυσικα δεν αξιζει καν να σπαταλησεις ουτε ενα γραμμαριο σαλιου για να τους πεισεις διοτι το brainwash καλα κρατει:mad:.

πραγματικα ελπιζω να μην ειμαι η μονη που νευριαζω στις συνελευσεις...αλλα αυτα που λενε εναι απαραδεκτα.
ειναι φριχτο να ακους τους ιδιους σου τους συμφοιτητες να προσπαθουν να σε κοροιδεψουν μεσα στα μουτρα σου χρησιμοποιωντας ολες αυτες τις τακτικες που μισεις ,κοροιδευεις και αρνεισαι να ακους απο τους πολιτικους.
συγγνωμη αλλα δεν θα κατσω να με κοροιδεψουν και τα τσογλανια που πιναμε γαλα μαζι στο δημοτικο!

ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΑΗΔΙΑ.-:mad:

Ακριβώς έτσι είναι.Οι "δήθεν" επαναστάτες οι οποίοι "τάχα" θυσιάζουν τα διαβάσματά τους απλά και μόνο για να αποκτήσουμε έναν καλύτερο κόσμο.Η κατάληψη πλέον έχει καταντήσει ένα παρωχημένο αστείο τόσο στη δευτεροβάθμια όσο και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που εμένα προσωπικά μου προκαλεί αηδία πια καθώς έχει πλέον τα πανεπιστήμια κλείνουν για ψύλλου πήδημα χωρίς σοβαρα επιχειρήματα απο μία ομάδα παραταξιακών οι οποίοι προσπαθούν να μας πείσουν επί της ουσίας για το δίκιο της άποψής τους και να υποστηρίξουμε και εμείς κατάληψη απλά και μόνο είμαστε πρωτοετής και σου λέει δεν ξέρουνε τίποτα από εκεί μέσα οπότε εύκολα θα τα πείσουμε τα πρόβατα :verymad: :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μα αυτό είναι καλό για την ιατρικη Αθήνας σημαίνει ότι δείχνει σεβασμό στους φοιτητές. Εμάς τα παιδιά στο πτυχίο στις προηγούμενες συνελεύσεις είχαν καταθέσει πρόταση να δίνοναι τα μαθήματα των κλινικών του τελευταίου έτους αλλά κανένας από τα κομματόσκυλα δε το δέχτηκε. Αποτέλεσμα είναι να μαζευτεί όλο το τελευταίο έτος εχτές και να ψηφίσει ανοιχτή σχολή.

Και το 2007 αυτή την τακτική κράτησε. Οι απέξω δε τους νοιάζει αν επιτρέπουν κάποια μαθήματα να δοθούν βλέπουν ότι η σχολή είναι υπό κατάληψη.... και τέλειωσε. Αν εφαρμοζόταν αυτό σε όλες τις σχολές οι καταλήψεις θα είχαν διπλασιαστεί και όχι υποδιπλασιαστεί.

Ένα παιδί που του απομένουν λίγα μαθήματα για το πτυχίο και επιβαρίνεται με ενοίκιο θέλει το συντομότερο δυνατόν να τελειώνει και αυτό το πράγμα το κάθε συντονιστικό έπρεπε να το σεβαστεί.

Το κάθε συντονιστικό έπρεπε να σεβαστεί, όμως, και τον κάθε 6οετή κι επί πτυχίω που θέλει να συμμετάσχει στις κινητοποιήσεις. Τι θα του πει; Όχι, τώρα κάτσε εσύ διάβασε, θα αγωνιστώ εγώ για εσένα; Δεν μπαίνουμε στη λογική στου παζαρέματος, γιατί πιστεύουμε στον αγώνα μας. Επιπλέον, εγώ δίνω περισσότερη σημασία σε όλους τους υπολοίπους και τις επόμενες γενιές που θα επιβαρύνονται οικονομικά κι όχι μόνο στο πανεπιστήμιο των αστών, παρά στα παιδιά που τους απομένουν λίγα μαθήματα. Θεωρώ πως μία θυσία εκ μέρους τους για ορκωμοσία αργότερα από το προβλεπόμενο, αξίζει τον κόπο, μπροστά στις θυσίες που θα κληθούν να πραγματοποιήσουν όλοι οι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Το κάθε συντονιστικό έπρεπε να σεβαστεί, όμως, και τον κάθε 6οετή κι επί πτυχίω που θέλει να συμμετάσχει στις κινητοποιήσεις. Τι θα του πει; Όχι, τώρα κάτσε εσύ διάβασε, θα αγωνιστώ εγώ για εσένα; Δεν μπαίνουμε στη λογική στου παζαρέματος, γιατί πιστεύουμε στον αγώνα μας. Επιπλέον, εγώ δίνω περισσότερη σημασία σε όλους τους υπολοίπους και τις επόμενες γενιές που θα επιβαρύνονται οικονομικά κι όχι μόνο στο πανεπιστήμιο των αστών, παρά στα παιδιά που τους απομένουν λίγα μαθήματα. Θεωρώ πως μία θυσία εκ μέρους τους για ορκωμοσία αργότερα από το προβλεπόμενο, αξίζει τον κόπο, μπροστά στις θυσίες που θα κληθούν να πραγματοποιήσουν όλοι οι παραπάνω.

Παρ' ό,τι στηρίζω τον αγώνα που δίνεται τώρα και συμφωνώ με τις κινητοποιήσεις, πραγματικά δεν ξέρω εάν η κατάληψη θα έχει αποτελέσματα.
Το υπουργείο δεν νοιάζεται για τη λειτουργία της σχολής, δεν νοιάζεται για το εάν εμείς θα πληρώνουμε παραπάνω, δεν νοιάζεται για το εάν και πόσο θα δυσκολευτούμε για να βγάλουμε τη σχολή.
Και κυρίως, δεν ενδιαφέρει ούτε έναν άνθρωπο εκεί μέσα το ότι χάνονται εξεταστικές και εξάμηνα.

Πιστεύω ότι εάν θέλουν να περάσουν το νόμο, θα τον περάσουν, ακόμη κι εάν καεί το Υπουργείο τους.

Δείτε τόσα χρόνια τι γίνεται, με όλους τους νόμους που περνάνε, που πλήττουν εργαζόμενους, την περιουσία του καθενός, τα εισοδήματα του καθενός. Όσες απεργίες κι εξεγέρσεις κι αν έγιναν, είδατε ποτέ κάμία "ακύρωση" του νομοσχεδίου;

Σε μας τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κι αυτό, επειδή από τους φοιτητές το κράτος δεν βγάζει χρήματα άμεσα, παρά μόνο πληρώνει. Από τους εργαζόμενους θα λάβει κάποιες υπηρεσίες, με "αντάλλαγμα" τους μισθούς κλπ, από εμάς τί βγάζει; - Άλλος ένας λόγος να μην ενδιαφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το κάθε συντονιστικό έπρεπε να σεβαστεί, όμως, και τον κάθε 6οετή κι επί πτυχίω που θέλει να συμμετάσχει στις κινητοποιήσεις. Τι θα του πει; Όχι, τώρα κάτσε εσύ διάβασε, θα αγωνιστώ εγώ για εσένα; Δεν μπαίνουμε στη λογική στου παζαρέματος, γιατί πιστεύουμε στον αγώνα μας. Επιπλέον, εγώ δίνω περισσότερη σημασία σε όλους τους υπολοίπους και τις επόμενες γενιές που θα επιβαρύνονται οικονομικά κι όχι μόνο στο πανεπιστήμιο των αστών, παρά στα παιδιά που τους απομένουν λίγα μαθήματα. Θεωρώ πως μία θυσία εκ μέρους τους για ορκωμοσία αργότερα από το προβλεπόμενο, αξίζει τον κόπο, μπροστά στις θυσίες που θα κληθούν να πραγματοποιήσουν όλοι οι παραπάνω.

Take one for the team ε; Να δω όταν θα είσαι 6ο έτος ή επι πτυχίω τι θα λες...
Έχεις καμιά ιδέα τι σημαίνει ορκωμοσία αργότερα; Επίσης, γράφεις "ορκωμοσία αργότερα από το προβλεπόμενο". Πόσο αργότερα δεν διευκρινίζεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πιστεύω ότι εάν θέλουν να περάσουν το νόμο, θα τον περάσουν, ακόμη κι εάν καεί το Υπουργείο τους.

Να καεί, να καεί,
το μπουρδέλο...
:oops:




:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παρ' ό,τι στηρίζω τον αγώνα που δίνεται τώρα και συμφωνώ με τις κινητοποιήσεις, πραγματικά δεν ξέρω εάν η κατάληψη θα έχει αποτελέσματα.
Το υπουργείο δεν νοιάζεται για τη λειτουργία της σχολής, δεν νοιάζεται για το εάν εμείς θα πληρώνουμε παραπάνω, δεν νοιάζεται για το εάν και πόσο θα δυσκολευτούμε για να βγάλουμε τη σχολή.
Και κυρίως, δεν ενδιαφέρει ούτε έναν άνθρωπο εκεί μέσα το ότι χάνονται εξεταστικές και εξάμηνα.
Η κατάληψη εξυπηρετεί 2 βασικούς σκοπούς. Πρώτον, είναι συμβολικό μέσο διαμαρτυρίας, αντίστασης και ανατροπής απέναντι στην κυβερνητική πολιτική. Εγώ αν ήμουν υπουργός δε θα κοιμόμουν ήσυχα με 300 κατειλημμένες σχολές πανελληνίως (έχουν μειωθεί στις 230). Σταματάει η εύρυθμη λειτουργία του παν/μίου και η παραγωγή εργαζομένων χτυπώντας συναγερμό τόσο προς αφύπνιση της κοινωνίας όσο και των ίδιων των φοιτητών, που συνεχίζουν να κοιμούνται. Ο δεύτερος λόγος είναι καθαρά πρακτικός για αξιοποίηση του χρόνου της ημέρας με τη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις, όπως είπα και στο προηγούμενό μου μήνυμα.
Πιστεύω ότι εάν θέλουν να περάσουν το νόμο, θα τον περάσουν, ακόμη κι εάν καεί το Υπουργείο τους.
Δείτε τόσα χρόνια τι γίνεται, με όλους τους νόμους που περνάνε, που πλήττουν εργαζόμενους, την περιουσία του καθενός, τα εισοδήματα του καθενός. Όσες απεργίες κι εξεγέρσεις κι αν έγιναν, είδατε ποτέ κάμία "ακύρωση" του νομοσχεδίου;
Επειδή βλέπω τόσα χρόνια τι γίνεται, δεν έχω δει ποτέ το λαό να ξεσηκώνεται μαζικά απέναντι στην κυβερνητική πολιτική. Είμαστε θύματα των μέσων μαζικής παραπληροφόρησης και τρομοκρατίας (χρεοκοπία ή δντ, χρεοκοπία ή μνημόνιο, χρεοκοπία ή μεσοπρόθεσμο) αλλά και της ίδιας νοοτροπίας που έχει επιβάλει το σύστημα μέσω άλλων μηχανισμών του. Επιπλέον, έχω δει, επίσης, αντίστοιχους νόμους να ανατρέπονται, μέσω αγώνων και παρατεταμένων καταλήψεων για να εξασφαλιστεί η δημόσια και δωρεάν εκπαίδευση. Το 1975, το 1978 (νόμος 815), το 1991 (θάνατος Τεμπονέρα), το 1999 (νόμος Αρσένη), το 2006-7 (νόμος Γιαννάκου).[/quote]
Σε μας τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κι αυτό, επειδή από τους φοιτητές το κράτος δεν βγάζει χρήματα άμεσα, παρά μόνο πληρώνει. Από τους εργαζόμενους θα λάβει κάποιες υπηρεσίες, με "αντάλλαγμα" τους μισθούς κλπ, από εμάς τί βγάζει; - Άλλος ένας λόγος να μην ενδιαφέρονται.
Το κράτος δεν είναι ιδιωτική επιχείρηση, ούτε η τσέπη του Γιωργάκη. Τα χρήματα του δημοσίου ταμείου είναι δικά σου, δικά μου κι όλου του λαού που συνεισφέρει σε αυτό μέσω εισφορών-χαρατσιών.

Take one for the team ε; Να δω όταν θα είσαι 6ο έτος ή επι πτυχίω τι θα λες...
Έχεις καμιά ιδέα τι σημαίνει ορκωμοσία αργότερα; Επίσης, γράφεις "ορκωμοσία αργότερα από το προβλεπόμενο". Πόσο αργότερα δεν διευκρινίζεις ;)

Ορκωμοσία αργότερα σημαίνει εισαγωγή στην ειδικότητα αργότερα, εφόσον δεν υπάρξει συναίνεση για ταυτόχρονη ορκωμοσία σε όλες τις ιατρικές της Ελλάδος. Αλλά τι να κάνουμε; Δε φροντίσαμε να αλλάξουμε το υγειονομικό σύστημα στην Ελλάδα και συμβιβαζόμαστε με αναμονές ετών ή φυγή από τη χώρα. Άλλωστε, η ιατρική ΑΠΘ ορκίζεται αργότερα από όλες τις υπόλοιπες κάθε χρονιά. Η λογική να σκέφτομαι εξεταστική, ορκωμοσίες κι εξάμηνα ως ανασταλτικό παράγοντα για την απόσυρση του νόμου είναι εξ' αρχής καταδικασμένη και θα σήμαινε πως δεν πίστευα στην νίκη του κινήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ότι κάνετε καταλήψεις για πράγματα που δεν αναφέρονται στον νόμο είναι υπέρ του κινήματος να υποθέσω...Κατάργηση της δωρεάν παιδείας, κατάργηση των συγγραμμάτων, δίδακτρα, διακοπή παροχών...Αυτά είναι τα επιχειρήματα και αυτά δεν αναφέρονται πουθενά.

Διαβάστε λοιπόν ξανά τον νόμο όπως ψηφίστηκε, μπας και ανοίξετε τα μάτια σας. Δεν είναι τέλειος, επαναλαμβάνω, αλλά αν είναι να έχετε επιχειρήματα, να έχετε κάτι που στέκει και όχι εικασίες και λόγια των ανθρώπων που τους παίρνουν το τσιφλίκι τους.

https://www.inews.gr/175/to-nomoschedio-gia-ta-aei-opos-psifistike-apo-ti-vouli.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
αναρχικό σε κάνει η σύγκρουση με τις κοινωνικές νόρμες,η συμμετοχή στα κινήματα,οι πρακτικές στην καθημερινή ζωή.

PS:I've just won. :)

...η αρνηση να διωξεις τον θυμο σου και να βρεις αλλο τροπο να αντιτεθεις στην πολιτικη κατασταση...
:confused::confused::confused::confused:τι ασχετο ειναι το i've just won? μαχη κανουμε και δεν το ξερα;;; λολ, εχουμε και διαιτητη;;; :confused::confused::confused::confused: και απο πού κι ως που αυτοανακυρησσεσαι νικητης σε κατι που δεν υπαρχει;;; χαχαχαχαχα απλα βαρεθηκα να μιλαω με ατομα που πιστευουν επιμονα σε χαζομαρες. αντε καντε και 20 χρονια καταληψη μπας και αλλαξει η διαμαντοπουλου το νομοσχεδιο, χαστε 20 χρονια απο τη ζωη σας. δικο σας προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
...η αρνηση να διωξεις τον θυμο σου και να βρεις αλλο τροπο να αντιτεθεις στην πολιτικη κατασταση...
:confused::confused::confused::confused:τι ασχετο ειναι το i've just won? μαχη κανουμε και δεν το ξερα;;; λολ, εχουμε και διαιτητη;;; :confused::confused::confused::confused: και απο πού κι ως που αυτοανακυρησσεσαι νικητης σε κατι που δεν υπαρχει;;; χαχαχαχαχα απλα βαρεθηκα να μιλαω με ατομα που πιστευουν επιμονα σε χαζομαρες. αντε καντε και 20 χρονια καταληψη μπας και αλλαξει η διαμαντοπουλου το νομοσχεδιο, χαστε 20 χρονια απο τη ζωη σας. δικο σας προβλημα.

Λιγο τελεσιδικη αποψη για ενα ατομο που δεν εχει εισαχθει καν ακομη στην ακαδημαικη ζωη; Αν δεν κανω λαθος απο τα στοιχεια σου,λες οτι εισαι πρωτοετης στην ιατρικη ιωαννινων.Ωραια,λοιπον.Ποια η γνωμη σου οταν κοβουν παθολογιες,χειρουργικες κτλπ κια γενικως τα ν-τομα συγγραμματα;Ποια η αποψη σου για το γεγονος οτι θα καλουμαστε να διαβαζουμε εκατονταδες σελιδες μην πω χιλιαδες και ακουστω τοσο τραγικος μεσω πισι; Γιατι το να λεμε η καταληψη ειναι κεινο και το αλλο ενω δεν εχουμε στο μυαλο μας ΕΝΑ αποτελεσματικο μετρο παρα λεμε ενα απλο ''μα δεν συμφωνω ''στο νεο νομο ειναι ασχημο.Πολυ ασχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Λιγο τελεσιδικη αποψη για ενα ατομο που δεν εχει εισαχθει καν ακομη στην ακαδημαικη ζωη; Αν δεν κανω λαθος απο τα στοιχεια σου,λες οτι εισαι πρωτοετης στην ιατρικη ιωαννινων.Ωραια,λοιπον.Ποια η γνωμη σου οταν κοβουν παθολογιες,χειρουργικες κτλπ κια γενικως τα ν-τομα συγγραμματα;Ποια η αποψη σου για το γεγονος οτι θα καλουμαστε να διαβαζουμε εκατονταδες σελιδες μην πω χιλιαδες και ακουστω τοσο τραγικος μεσω πισι; Γιατι το να λεμε η καταληψη ειναι κεινο και το αλλο ενω δεν εχουμε στο μυαλο μας ΕΝΑ αποτελεσματικο μετρο παρα λεμε ενα απλο ''μα δεν συμφωνω ''στο νεο νομο ειναι ασχημο.Πολυ ασχημο.
ε? ειπα τιποτα για το νεο νομο???? :Ο και αυτα που με ρωτας, δεν τα χω δοκιμασει ακομα να δω πως θα ειναι οποτε δεν ξερω να σου πω. δεν μπορω να κρινω κατι απο τη στιγμη που δεν εχει καν εφαρμοστει. μπορει να φαινεται ασχημο, αλλα ολα ασχημα φαινονται στην αρχη και στο τελος συνηθιζουμε. ε δεν θελω να πω αλλα γιατι θα αρχισεις μετα και εσυ να με βομβαρδιζεις με ερωτησεις και πραγματα που ξεφευγουν εντελως και πανε σε πολυ λεπτομερη πραγματα.
και συμφωνω απολυτα μαζι σου στο τελευταιο. συνεχεια ρωταω ΟΛΟΥΣ τους υπερ να μου πουν κατι αλλο περα απο το "θελω καταληψη για αυτο και αυτο"... αλλα ποτε κανεις δεν καταλαβαινει οτι στην ουσια ζητω προτασεις για αντιμετωπιση των προβληματων που αυτοι βλεπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Εγω θα αναφερω κατι που δεν λεει κανεις. Εχετε το ανθρωπινο δυναμικο που ναμιζετε οτι εχετε? Επειδη ολοι μαζι(ΠΑΣΠ, ΜΑΣ, ΕΑΑΚ, ΑΡΕΝΑ-στεκι-οπως-λεγεται-στη-σχολη-σου κτλ) ψηφιζετε υπερ της καταληψης και βγαινουν 1000 ψηφοι(σε εμας αυτο γινεται, ψηφηζουμε υπερ/καταταληψης και οχι πλαισια, αν και αρχιζει να γινεται μοδα παντου), δεν σημαινει οτι και οι 1000 ειναι δικοι σας. Δεν αποφασησατε εσεις να κλεισει η σχολη, οι μεγαλες παραταξεις το ειπαν. Και αν πουν αυριο οτι την ανοιγουν (γιατι θα ειναι ενα τιποτα με το νομοσχεδιο οι παραταξεις, και χωρις τον κοσμο τους, που δεν θα θυσιαστει για την εξουσια του φοιτητοπατερα, θα γινουν τιποτα στο τετραγωνο) θα μεινετε μονοι με ΜΑΣ και τα ΕΑΑΚ. Κακα τα ψεμματα, γινονται καταληψεις μονο και μονο επειδη θιγονται οι ΠΑΣΠ και η ΔΑΠ και ετυχε να ειστε στο ιδιο στρατοπεδο, αλλιως τιποτα δεν θα γινοταν, ουτε θα καθομασταν να συζηταμε τωρα. Δεν εχετε την απηχηση που νομιζετε οτι εχετε, δεν εχετε το δυναμικο που ονειρευεστε για τις κινητοποιησεις σας. Και χωρις τις πλατες των παραταξεων (που και εσεις σιχαινεστε), παπαλα η καταληψη και η επανασταση. Αν δεν κατεβει μια φορα η ΠΑΣΠ ή δεν ερθει ο κοσμος της, θα δειτε ποια ειναι οι πλειοψηφια, τα φυτα που τους φαγατε την εξεταστικη (sic) ή εσεις. Και μην μου λετε για την ΔΑΠ, γιατι δεν εχει τον κοσμο που ειχε παλια. Τα ΔΑΠΙΤΑΚΙΑ μας ειναι 50 ατομα που απλως επεζησαν τον εμφυλιο τους και την αντεκδικηση της ΠΑΣΠ μετα το ξυλο που τους εριξαν (2009). Κρυβονται στα νουμερα μας και χαιρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
ε? ειπα τιποτα για το νεο νομο???? :Ο και αυτα που με ρωτας, δεν τα χω δοκιμασει ακομα να δω πως θα ειναι οποτε δεν ξερω να σου πω. δεν μπορω να κρινω κατι απο τη στιγμη που δεν εχει καν εφαρμοστει. μπορει να φαινεται ασχημο, αλλα ολα ασχημα φαινονται στην αρχη και στο τελος συνηθιζουμε. ε δεν θελω να πω αλλα γιατι θα αρχισεις μετα και εσυ να με βομβαρδιζεις με ερωτησεις και πραγματα που ξεφευγουν εντελως και πανε σε πολυ λεπτομερη πραγματα.
και συμφωνω απολυτα μαζι σου στο τελευταιο. συνεχεια ρωταω ΟΛΟΥΣ τους υπερ να μου πουν κατι αλλο περα απο το "θελω καταληψη για αυτο και αυτο"... αλλα ποτε κανεις δεν καταλαβαινει οτι στην ουσια ζητω προτασεις για αντιμετωπιση των προβληματων που αυτοι βλεπουν.

δεν εχει καν εφαρμοστει; Βασικα ηδη εφαρμοζεται.Ηδη παιρνουμε οτι ο νομος οριζει (δωρο το 3ο το μακρυτερο)

Η καταληψη απο μονη της ειναι μετρο πιεσης.Το γεγονος οτι η σχολη ειναι κλειστη περα απο τα στομφωδη ο ναος της γνωσης εκλεισε κτλπ,αμεσα πετυχαινουμε κατι.Την μη εφαρμογη του νομου,την παρακωλλυση οσων ρητα λεγει.Τελος,αμα ειχες κλινικες σε καθημερινη βαση(μιλαω για πολυωρες κλινικες) οτι αποψη και να χες,θα το βουλωνες (και συ και γω και ολοι μας :P οι φοιτητες ιατρικης) επειδη θα αναγκαζοσουν να πας γιατι αλλιως καπουτ.
Τεσπα,μη σε ζαλιζω αλλο.Και οχι δεν ανηκω ουτε σε καποια παραταξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Παιδιά! Κάθεστε και ασχολείστε με τους "καταληψίες";;
Δεν πρόκειται να βρείτε ποτέ το δίκιο σας...
Παρόλο που έχω συγκεντρώσει πάρα πολλούς ισχυρούς λόγους για όλους αυτούς που επιμένουν στις καταλήψεις ως μέτρο, θα απευθυνθώ μόνο σε σας, τους "κατά". Διαβάστε παρακαλώ τα παρακάτω και αν θέλετε ακουλουθείστε τα. Και αν κάποιος υπέρ θελήσει να αντιτεθεί, ελεύθερα να του μιλήσω για τα θέματα για τα οποία διαμαρτύρεται...
Λοιπόν.

Καταρχήν πρέπει να αναρωτηθούμε ποιος φταίει γι' αυτό που συμβαίνει. Συχνά οι εργαζόμενοι στο πανεπιστήμιο εκνευρίζονται με τους καταληψίες και τις παράλογες αξιώσεις τους, ενώ και οι φοιτητές που θέλουν να κάνουν μάθημα αγανακτούν με τις αντιδημοκρατικές πρακτικές τους.
Ας υποθέσουμε όμως ότι μπαίνω σ' ένα λεωφορείο και λέω στον οδηγό: «γεια σας, είμαι από το σύλλογο για την αγάπη και την αλληλεγγύη· σήμερα κάναμε συνέλευση και αποφασίσαμε ότι δεν θα λειτουργήσουν τα λεωφορεία, λοιπόν βγάλτε τον κόσμο έξω και επιστρέψτε στο αμαξοστάσιο.» Αν κάνω κάτι τέτοιο, το πιθανότερο είναι τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβάτες να με θεωρήσουν τρελό, να χαμογελάσουν και να με πάρουν στο ψιλό. Αν εντούτοις ο οδηγός πει εντάξει, τα μαζέψει και φύγει, τότε ποιος θα φταίει, εγώ ή ο οδηγός; Και με ποιον θα αγανακτήσουν οι επιβάτες;
Ακριβώς αυτό συμβαίνει στο πανεπιστήμιο. Όταν έρχονται οι καταληψίες και μου ζητούν να φύγω, τους λέω πως είμαι υποχρεωμένος να μείνω στη θέση μου εκτός αν η προϊσταμένη μου μου πει να φύγω. Βλέποντας αυτή την αυτονόητη μεν, αλλά πρωτοφανή γι' αυτούς αντίδραση, οι καταληψίες νομίζουν ότι είμαι τρελός. Ίσως να είμαι. Ίσως όταν αντιστρέφεται το αυτονόητο, αυτός που δεν ακολουθεί το αντεστραμμένο να είναι τρελός. Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι το ΕΜΠ, και, υποθέτω, όλα τα άλλα πανεπιστήμια, ζουν μέσα σ' ένα μεγάλο παραλογισμό.
Πιστεύω πως οι μόνοι που μπορούν να κάνουν κάτι γι' αυτό είναι οι φοιτητές. Μαζευτείτε όσοι μπορείτε, αλλά και τρεις είναι αρκετοί, πηγαίνετε στο γραφείο του πρύτανη, και απαιτήστε του να βρει λύση. Το πανεπιστήμιο είναι υποχρεωμένο να διασφαλίσει το δικαίωμά σας να κάνετε μάθημα, και ο πρύτανης είναι υπεύθυνος σύμφωνα με το νόμο. Διεκδικήστε λοιπόν αυτό σας το δικαίωμα. Αν ο πρύτανης σάς πεί «Και τι να κάνω;», απαντήστε του: «εμείς τι να κάνουμε;» και απαιτήστε να σας απαντήσει. Θέστε του τα ερωτήματα και γραπτώς, και κοινοποιήστε τα στον τύπο. Μιλήστε και με τους καθηγητές σας, και με τον πρόεδρο της σχολής. Τουτέστιν, φέρτε τις πανεπιστημιακές αρχές ενώπιον των ευθυνών τους. Συζητήστε μεταξύ σας για περισσότερες ιδέες. Συμμαχήστε σ' αυτό το θέμα με συναδέλφους από άλλες σχολές και άλλα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ναι ναι παιδια το ακουσα και γω!

Ειναι κριμα γιατι αυτα τα παιδια δεν πανε καλα!Τον αλλο μηνα θα βγαλουμε και εμβολιο μην κολλησετε τιποτα!Ηδη ο σαρουμαν ειναι μαζι μας.


Τωρα,σοβαρα ειμαστε με τα καλα μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top