[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν κινήθηκαν ευτυχώς!Αλλά πέρσι ήμουν ανήλικη και ως ανήλικη έπρεπε κάποιος να με πάρει απ'το τμήμα,οπότε οι γονείς μου έπρεπε να αφήσουν τη δουλειά τους...Φαντάσου τρομάρα που πήραν!Και οι καταλήψεις είναι παράνομες...Αν δεν τη λήγαμε την επόμενη μέρα δεν ξέρω τι μπορεί να γινόταν...μέχρι και ένταλμα σύλληψης μας είπαν οι αστυνομικοί...

Βασικά αυτό το θεωρώ απολύτως δίκαιο - κάθε πράξη έχει και την συνέπειά της. Κι φυσικό είναι να βρίσκεται μετά τρόμου μπροστά σε κάτι τέτοιο, αλλά.. you made your choice:/:
Ακόμη, όπως προείπα ΠΟΤΕ δεν έχουν κινηθεί δικαστικά ποτέ δεν έχει εκδοθεί ένταλμα. 10 χρόνια εδώ κάθε χρονιά παίρνουν ονόματα και ποτέ δεν έγινε τίποτα... Γίνεται καθαρά για να τρομάξουν τα παιδιά και να σπάσουν την κατάληψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Βασικά αυτό το θεωρώ απολύτως δίκαιο - κάθε πράξη έχει και την συνέπειά της. Κι φυσικό είναι να βρίσκεται μετά τρόμου μπροστά σε κάτι τέτοιο, αλλά.. you made your choice:/:
Ακόμη, όπως προείπα ΠΟΤΕ δεν έχουν κινηθεί δικαστικά ποτέ δεν έχει εκδοθεί ένταλμα. 10 χρόνια εδώ κάθε χρονιά παίρνουν ονόματα και ποτέ δεν έγινε τίποτα... Γίνεται καθαρά για να τρομάξουν τα παιδιά και να σπάσουν την κατάληψη...

Μπορούσαμε να κρυφτούμε και εμείς πίσω απ'τις φραπεδιές μας!Πάλι το ίδιο θα ήταν...Και στο κάτω-κάτω δεν ζητάμε αναγνώριση από κανέναν.Δεν έχουν κινηθεί δικαστικά,γιατί κανένας δεν το έχει τραβήξει στα άκρα.


Όσοι ανήκουν στη φοιτητική κοινότητα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου.'Ολοι ανεξαιρέτως...

Δηλαδή εγώ που είμαι πρωτοετής και επέλεξα το τμήμα στο οποίο μπήκα ως πρώτη επιλογή,επειδή αυτό το επάγγελμα θέλω να κάνω στη ζωή μου,την πονάω λιγότερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μπορούσαμε να κρυφτούμε και εμείς πίσω απ'τις φραπεδιές μας!Πάλι το ίδιο θα ήταν...Και στο κάτω-κάτω δεν ζητάμε αναγνώριση από κανέναν.Δεν έχουν κινηθεί δικαστικά,γιατί κανένας δεν το έχει τραβήξει στα άκρα.
Για τελευταία φορά, είπα ότι η πράξη σου δεν φανερώνει τη συλλογική προσφορά στο αγώνα - αλλά την ατομική. Για αυτό για εμένα δεν μετράει. Ναι, θα μπορούσες - και πού θες να καταλήξεις με αυτό? Εσύ η ίδια υποτιμάς τον θεσμό της κατάληψης από τη στιγμή που παραδέχεσαι ότι κάποιοι αράζουν σε καφετέρειες. Τουλάχιστον άλλοι υποστήριζαν ότι θυσιάζονταν για τον αγώνα και έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση στο θέμα... :hehe:
Όσοι ανήκουν στη φοιτητική κοινότητα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου.'Ολοι ανεξαιρέτως...

Δηλαδή εγώ που είμαι πρωτοετής και επέλεξα το τμήμα στο οποίο μπήκα ως πρώτη επιλογή,επειδή αυτό το επάγγελμα θέλω να κάνω στη ζωή μου,την πονάω λιγότερο?
Είπα κάτι διαφορετικό?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, γιατί δεν θα έπρεπε να ψηφίζουμε εμείς; Φοιτητές είμαστε, δευτέρου και τρίτου κύκλου τώρα και πιο πριν απλά μεταπτυχιακοί. Αφού είμαστε φοιτητές, ανήκουμε στον φοιτητικό σύλλογο. Επίσης, είμαστε και πολύ πιο ενεργοί από τους αυτούς που βγάζουν τους λόγους στις συνελεύσεις και οι από κάτω ζητωκραυγάζουν λες και έβαλε γκολ η ομάδα.

Συμφωνώ με την αδράνεια. Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει όριο. Πχ. για 1000 φοιτητές, να μην λαμβάνεται απόφαση με κάτω από 100 ψήφους και 200 παρόντες. Τόσο δύσκολο είναι αυτό; Να προασπίζονται και αυτοί που όντως δεν μπορούν να πάνε στη συνέλευση ή δεν τους επιτρέπεται. Ας πούμε εμείς έχουμε περίπου 60 μεταπτυχιακούς και άλλου 20 διδακτορικούς. Αποφασίζουν άλλοι για εμάς.

Δεν είναι θέμα ενεργότητας, ο κάθε ένας τον οποίο αφορά κάτι θα έπρεπε να έχει λόγο πάνω σε αυτό. Δεν ξέρω Revekka, δεν θα επιμείνω εδώ γιατί δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τις τυπικές ή πρακτικές διαφορές ανάμεσα στους κύκλους φοιτητών, ίσως και να έχεις δίκιο.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιοι πραγματικά δεν πάνε λόγω ανωτέρας βίας γιατί ξέρουμε ότι ένα μεγάλο κομμάτι δεν πάει επειδή απλά δεν θέλει. Θα μπορούσα δηλαδή να σου πω κι εγώ ότι ήδη καλύπτονται με το υπάρχον όριο (υπάρχει όριο έτσι; ) Και το κακό με το μεγάλο όριο ξέρεις ποιο είναι; ότι από ένα σημείο και μετά οι ίδιοι οι απόντες θα είναι που θα ελέγχουν τις αποφάσεις του συλλόγου με την απουσία τους. Τι σημαίνει αυτό. Βγαίνει ανακοίνωση για συνέλευση με θέμα αν θα γίνει κατάληψη και απλά η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ δεν πατάει. Με αποτέλεσμα συνέλευση να μην γίνεται. Ενώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή έχουν οι φοιτητές έναν παραπάνω λόγο να πάνε και είναι αυτός ακριβώς, ότι αν δεν πάνε θα αποφασίσουν άλλοι για αυτούς.

Δηλαδή είναι δίκαιο να ψηφίζεις εσύ που δεν έχεις ιδεά γα την σχολή σου και τα προβλήματα της αφού δε παρακολούθησες καμία ώρα ως τώρα και δεν έχουν δίκαιωμα να ψηφίζουν μεταπτυχιακοί που πληρώνουν οι πεισσοτεροι άμεσα την σχολη;
οχι δε συμφωνω





Τα πλαίσια που βγάζουν οι καταληψίες τα βρίσκω αστεία και εκτός τόπου και χρόνου. Δεν υπάρχει ανοιχτό ψήφισμα υπέρ ή κατα νομοσχεδίου πλαίσια ψηφίζουμε

Πες μου τι ακριβώς που αφορά τη σχολή δεν ξέρω και θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά σε σχέση πάντα με το νέο νόμο αλλιώς μην πετάς λάσπη. Γιατί δεν μιλάμε για συνελεύσεις με θέμα τα εσωτερικά κάποιας σχολής αλλά γενικά για ένα νομοσχέδιο το οποίο πρόκειται να πλήξει όλους, και αυτούς που δεν είναι ακόμη εν δυνάμει φοιτητές. Γιατί το ότι με το νόμο αυτό πρόκειται σε λίγα χρόνια να πληρώνω τα συγγράματά μου, να υποβαθμιστούν οι σπουδές μου, και να μπουν επιχειρήσεις στο πανεπιστήμιο δεν χρειάζεται να έχω και τρομερές διασυνδέσεις για να το ξέρω.

Όσον αφορά τα πλαίσια. Στο DI τουλάχιστον και σε κάποιες άλλες σχολές από ότι άκουσα προτάθηκε και έγινε ψήφισμα πρώτα για το αν θα γίνει κατάληψη ή όχι και ύστερα για συγκεκριμένο πλαίσιο (κακώς βέβαια για μένα). Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει γιατι το θέμα δεν είναι αν είσαι απλά υπέρ ή κατά του νομοσχεδίου, αλλά και με ποιους τρόπους θα αντιταχθείς σε αυτό, όπως και το πώς θα οργανωθείς. Για αυτό και τα διάφορα πλαίσια.

Γιατι να μην ψηφιζουν οι μεταπτυχιακοι φοιτητες και οι υποψηφιοι διδακτορες; Δεν ειναι μελη της πανεπιστημιακης κοινοτητας; Δεν τους αφορα αμεσα το θεμα; Οι προπτυχιακοι πιο μεγαλη την εχουνε η ειναι πιο μαγκες;

Είπα δεν είμαι σίγουρος, αυτά είναι θέματα του πανεπιστημίου και του φοιτητικού συλλόγου και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Δεν έχω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει όριο. Πχ. για 1000 φοιτητές, να μην λαμβάνεται απόφαση με κάτω από 100 ψήφους και 200 παρόντες. Τόσο δύσκολο είναι αυτό; Να προασπίζονται και αυτοί που όντως δεν μπορούν να πάνε στη συνέλευση ή δεν τους επιτρέπεται. Ας πούμε εμείς έχουμε περίπου 60 μεταπτυχιακούς και άλλου 20 διδακτορικούς. Αποφασίζουν άλλοι για εμάς.

Χμμ, διαφωνώ με αυτό, και θα κάνω ένα παραλληλισμό με τις εκλογές (για κυβέρνηση):
Το Πασοκ δεν ειναι πλειοψηφια αφου απο ενα εκλογικο σωμα 8.000.000,τα 3.000.000 ψηφισαν τον Jeffrey. Και όμως βγήκε... Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για τις συνελεύσεις κάθε τμήματος; Επιλογή του καθενός είναι εάν θα ψηφίσει ή οχι... Εάν είσαι υπέρ ή κατά σε κάτι το υποστηρίζεις με την ψηφό σου... νωμοιζο ησος ...Έχω την εντύπωση δηλαδής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χμμ, διαφωνώ με αυτό, και θα κάνω ένα παραλληλισμό με τις εκλογές (για κυβέρνηση):
Το Πασοκ δεν ειναι πλειοψηφια αφου απο ενα εκλογικο σωμα 8.000.000,τα 3.000.000 ψηφισαν τον Jeffrey. Και όμως βγήκε... Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για τις συνελεύσεις κάθε τμήματος; Επιλογή του καθενός είναι εάν θα ψηφίσει ή οχι... Εάν είσαι υπέρ ή κατά σε κάτι το υποστηρίζεις με την ψηφό σου... νωμοιζο ησος ...Έχω την εντύπωση δηλαδής!

Ναι αλλά κοίτα το ποσοστό επί του εκλογικού σώματος...Έχει καμία σχέση με το ποσοστό 57/1000....;
Αν στα 8 εκατ. ψηφίσουν 456 χιλιάδες, θα βγάλουν κυβέρνηση;
Δεν θα ξαναγίνουν εκλογές ή δεν θα γίνει συγκυβέρνηση ή κάτι τέλος πάντων; Να μείνει έτσι αποκλείεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ακριβώς. Εσείς οι ίδιοι τους νομιμοποιείτε. Και αυτό που μου λες δεν είναι λογικό. Το ότι η πλειονότητα των φοιτητών αρνούνται να αξιοποιήσουν το δικαίωμά τους πάνω στις αποφάσεις του φοιτητικού συλλόγου δεν σημαίνει ότι θα το απαγορεύσετε και στους υπόλοιπους έλεος δηλαδή.
Δεν είσαι αναγκασμένος να συμμετέχεις σε κανέναν ζωολογικό κήπο. Αν δεν θες μην πηγαίνεις (που μάλλον αυτό κάνεις) απλά μετά μην παραπονιέσαι για αποφάσεις που παίρνονται χωρίς τη συγκατάθεσή σου.
Αν κατά τα άλλα δεν σου αρέσουν οι συνθήκες υπό τις οποίες εκτελείται η συνέλευση ποιος περιμένεις να αλλάξει κάποια πράγματα; πες μου ΠΟΙΟΣ; ο μαγικός μονόκερος; οι ίδιοι οι φοιτητές πρέπει να πηγαίνουμε και αν δεν μας αρέσει κάτι να πιέζουμε για τη βελτίωσή του. Και όχι να καθόμαστε σπίτια μας και να κλαιγόμαστε. Γιατί αυτή τη στιγμή εγώ ένα ξέρω. Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, 10 μέρες κοσκινίζει.

Όσο για το υπογραμμισμένο. Και μόνο για το ότι είσαι μέλος του φοιτητικού συλλόγου θα έπρεπε να αποδέχεσαι τις όποιες αποφάσεις τις οποίες παίρνει (δημοκρατικά). Αν όχι, δεν σου φταίει κανείς άλλος παρά ο εαυτός σου. Πάρε ένα όπλο και άρχισε να απειλείς τον καθένα μπας και επιβάλεις την άποψή σου, ή πήγαινε σε κάνα ξερονήσι να ζήσεις μόνος σου, κύριος του εαυτού σου. Αυτά έχει η δημοκρατία τι να κάνουμε.

Μην νομίζεις οτι δεν έχω πάει σε συνέλευση και οτι δεν μίλησα στους "υπεύθυνους" για τα κρίσιμα θέματα του πάσου κατά την ψηφοφορία, την ύπαρξη κανόνων και την αναθεώρηση του αστείου καθεστώτος για τον ελάχιστο αριθμό ανθρώπων που ορίζουν απαρτία...Στο ψηλό με πήραν όμως, μου λέγανε κάτι μπούρδες όπως "τους ξέρουμε όλους όσους ψηφίζουν..." κτλπ. Αν είναι δυνατόν...

Επειδή όμως μιλάς για δημοκρατία και σεβασμό στις αποφάσεις και τους νόμους να σου θυμίσω μερικά πράγματα...

Παρόλο που οι φοιτητές έχουν δικαίωμα να μην προσέρχονται στο μάθημα, δεν έχουν την αρμοδιότητα να αποφασίζουν αν θα διδαχτεί το μάθημα μέσω κατάληψης π.χ. Η αρμοδιότητα αυτή, σύμφωνα με το νόμο, ανήκει στη Σύγκλητο:

Διακοπή του εκπαιδευτικού έργου αλλά και της εν γένει λειτουργίας ενός ΑΕΙ, πέρα από τα προβλεπόμενα στο νόμο αυτό, είναι δυνατή με απόφαση της Συγκλήτου και μόνο για εξαιρετικές περιπτώσεις. (Άρθρο 25, παρ. 4, Ν. 1268/1982)

Παράνομες οι καταλήψεις λοιπόν σύμφωνα με το νόμο. Θα μου πείς, τα πανεπιστήμια έχουν πρωταρχικό στόχο να υπηρετούν τους φοιτητές, όμως η αλήθεια είναι οτι δεν ανήκουν στους φοιτητές. Τα δημόσια πανεπιστήμια ανήκουν σε όλους τους πολίτες, όπως ακριβώς και οι δρόμοι. Μπορεί λοιπόν η απόφαση για κατάληψη να λαμβάνεται "δημοκρατικά" όμως η ίδια η απόφαση είναι αντιδημοκρατική. Για αυτό δεν έχω καμμία υποχρέωση να την σεβαστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ναι αλλά κοίτα το ποσοστό επί του εκλογικού σώματος...Έχει καμία σχέση με το ποσοστό 57/1000....;
Αν στα 8 εκατ. ψηφίσουν 456 χιλιάδες, θα βγάλουν κυβέρνηση;
Δεν θα ξαναγίνουν εκλογές ή δεν θα γίνει συγκυβέρνηση ή κάτι τέλος πάντων; Να μείνει έτσι αποκλείεται..

Προφανώς όχι, αλλά εδώ τίθεται το τρανό ερώτημα του καθημερινού απλοϊκού άνθρωπα.... Πού ήταν οι υπόλοιποι;
Θα είχα ένα παραπάνω λόγο να ακούσω τα επιχειρήματα όσων σπατάλησαν λίγη ώρα από το χρόνο τους στη συνέλευση (ακόμη και κομματικούς), παρά να μην δεχτώ μια απόφαση εξαιτίας όσων δεν ενδιαφέρθηκαν να ψηφίσουν (ωχαδελφιστές; )...νωμοιζο ησος!

Μπορεί λοιπόν η απόφαση για κατάληψη να λαμβάνεται "δημοκρατικά" όμως η ίδια η απόφαση είναι αντιδημοκρατική. Για αυτό δεν έχω καμμία υποχρέωση να την σεβαστώ.
Αχμμ, και στο πουτεχνείο το '70 αντιδημοκρατική ήταν η κατάληψη... Για ποιό λόγο γιορτάζουμε στα σχολειά ωρέ παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αυτές οι ημερομηνίες καταλήψεων και τα ονόματα υπουργών που μου γράφεις είναι από καταλήψεις που είχαν ως αποτέλεσμα την αναίρεση του μέτρου επίσημα;;; Αν είναι έτσι έκανα λάθος: στις περισσότερες περιπτώσεις οι καταλήψεις δεν έχουν αποτέλεσμα. Μέρος 2ο: Έχεις διαβάσει όλο το νομοσχέδιο; Μήπως γνωρίζεις ΕΣΥ (πανελλήνια πρώτη) το αντίκτυπο του νομοσχεδίου;;;; Διαφωνείς ότι η κατάληψη είναι αντισυνταγματική;;;

1. Σε όλες πλην της τελευταίας, που ο νόμος δεν εφαρμόζεται σε μεγάλο μέρος του.
Και τα στοιχεία που σου έδωσα αφορούν μόνο τις μεγάλες κινητοποιήσεις κατά τη μεταπολίτευση, αυτές δηλαδή που είναι αντίστοιχες με τη σημερινή περίπτωση. Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα, μικρότερου βεληνεκούς, που αφορούν εσωτερικά θέματα ιδρυμάτων ή κλάδων.
Νομίζω ότι και το δεύτερο συμπέρασμά σου δεν είναι σωστό.
Ίσως θα ήταν καλύτερη μια διατύπωση όπως: "σε πολλές περιπτώσεις η κατάληψη δεν είναι αναγκαία" γεγονός που την εκφυλίζει ως μέσο. Δεν είναι ζήτημα αποτελεσματικότητας.

2. Πολλά ερωτήματα, που δεν καλύπτουν την ανεπάρκειά σου στη συζήτηση.
Ναι έχω διαβάσει όλο το νόμο, τα συμπεράσματα εξάγονται με λογικό τρόπο και με βάση παραδείγματα εφαρμογής, τις προθέσεις της κυβέρνησης και της ΕΕ και παλαιότερες αντίστοιχες περιπτώσεις και η κατάληψη μπορεί να θεωρηθεί αντισυνταγματική, αλλά δεν είμαι αρμόδιος να βγάλω πόρισμα. Άλλωστε, έχει αποδείξει ότι σε καταστάσεις όπως η παρούσα υπερασπίζεται τους φοιτητές και την κοινωνία ενάντια σε πιο βαριές, μεγαλύτερης διάρκειας και επίπτωσης αντισυνταγματικές διατάξεις.
Φυσικά, όταν μιλάμε σε ένα περιβάλλον όπου το σύνταγμα έχει καταλυθεί και η εθνική κυριαρχία έχει απεμποληθεί, η συζήτηση επί της συνταγματικότητας της κατάληψης αποκτά αστείο χαρακτήρα.

ποιος περιμένεις να αλλάξει κάποια πράγματα; πες μου ΠΟΙΟΣ; ο μαγικός μονόκερος;

:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προφανώς όχι, αλλά εδώ τίθεται το τρανό ερώτημα του καθημερινού απλοϊκού άνθρωπα.... Πού ήταν οι υπόλοιποι;
Θα είχα ένα παραπάνω λόγο να ακούσω τα επιχειρήματα όσων σπατάλησαν λίγη ώρα από το χρόνο τους στη συνέλευση (ακόμη και κομματικούς), παρά να μην δεχτώ μια απόφαση εξαιτίας όσων δεν ενδιαφέρθηκαν να ψηφίσουν (ωχαδελφιστές;)...νωμοιζο ησος!

Έχω πει πολλές φορές ότι συμφωνώ πώς η αδράνεια πρέπει να "τιμωρείται" και να μην φωνάζουμε από τον καναπέ. Αλλά επειδή έχω βρεθεί, καλώς ή κακώς, σε πολλές συνελεύσεις μπορώ να πω ότι υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να πάνε, υπάρχουν άτομα που είναι εκεί και δεν ψηφίζουν, υπάρχουν άτομα που πάνε και φεύγουν επειδή δεν μπορούν να μείνουν 10 ώρες και φυσικά υπάρχουν και άτομα που φοβούνται να μιλήσουν και να δείξουν την προτίμησή τους γιατί απειλούνται. Το έχω ζήσει, έχω τρέξει και εγώ να γλιτώσω, έχω κρυφτεί για να μην φάω ξύλο. Δεν είναι τόσο απλό να πας σε σημαντικές συνελεύσεις να μιλήσεις και να ψηφίσεις.

Δεν τους δικαιολογώ απλά εξηγώ και την άλλη πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αχμμ, και στο πουτεχνείο το '70 αντιδημοκρατική ήταν η κατάληψη... Για ποιό λόγο γιορτάζουμε στα σχολειά ωρέ παιδιά;

Ναι, μόνο που δεν ζούμε σε χούντα σήμερα. Ο κόσμος ψηφίζει κάθε 4 χρόνια και μπορεί να επηρεάσει όπως θέλει την πορεία της χώρας, άσχετα που ψηφίζει όλο τους ίδιους...Το οτι η χώρα πιέζεται από την ΕΕ και το ΔΝΤ σε σημείο εκβιασμού να πάρει ακόμα και αντισυνταγματικές αποφάσεις εις βάρος των πολιτών για να αποφύγει την στάση πληρωμών, δεν δικαιολογεί καμμία κατάληψη και καμμία αυθαιρεσία. Ας συνειδητοποιήσουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται η χώρα επιτέλους. Τα πάντα μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναντίον μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ναι, μόνο που δεν ζούμε σε χούντα σήμερα. Ο κόσμος ψηφίζει κάθε 4 χρόνια και μπορεί να επηρεάσει όπως θέλει την πορεία της χώρας, άσχετα που ψηφίζει όλο τους ίδιους...
Χμμμ και στην χούντα θυμάμαι (από ένα ντοκιμαντέρ και από όσα μου έχουν πει οι πρεσβύτεροι) είχαν γίνει "εκλογές" για να δούν αν θέλει "δημοκρατια"(έτσι την βάφτισε τότε η χούντα) ο λαός... Δεν χρειάζεται πιστεύω να πω ποιος νίκησε με συντριπτική πλειοψηφία 90+/100 περίπου...

ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιοτης ....κακούργα ύπαρξις και κουφαλα κενωνία

Το κακό είναι ότι ο λαός αποκτά δύναμη μόνο την ημέρα της ψήφου. Ό,τι και να κάνει έπειτα... δύσκολα ιδρώνει το αυτί όσων είναι κάπου εκεί κατά Σύνταγμα μεριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου παραθεσει εμπεριστατωμενα πως βγαινει το συμπερασμα οτι τα πανεπιστημια ιδιτικοποιουνται,σταματανε οι χρηματοδοτησεις απο το κρατος για ερευνα κλπ?
Γιατι αυτο που διαβασα ειναι οτι θα οριζεται ιδιωτικο προσωπο για την διαχειρηση των οικονομικων πορων του πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Χμμμ και στην χούντα θυμάμαι (από ένα ντοκιμαντέρ και από όσα μου έχουν πει οι πρεσβύτεροι) είχαν γίνει "εκλογές" για να δούν αν θέλει "δημοκρατια"(έτσι την βάφτισε τότε η χούντα) ο λαός... Δεν χρειάζεται πιστεύω να πω ποιος νίκησε με συντριπτική πλειοψηφία 90+/100 περίπου...

ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιοτης ....κακούργα ύπαρξις και κουφαλα κενωνία

Το κακό είναι ότι ο λαός αποκτά δύναμη μόνο την ημέρα της ψήφου. Ό,τι και να κάνει έπειτα... δύσκολα ιδρώνει το αυτί όσων είναι κάπου εκεί κατά Σύνταγμα μεριά...

Δικαιολογίες...:hmm:
Αν ο "λαός" θέλει τη "δύναμη" στα χέρια του, οι κάλπες θα είναι ανοιχτές, τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ αρκετά και τα σκυλιά δεμένα...

Είναι θέμα επιλογής, ή αποδεχόμαστε το υπάρχον σύστημα, μέσα στην ΕΕ και στο κοινό νόμισμα με οτι θετικό και αρνητικό αυτό συνεπάγεται, ή ξεκινάμε μια δύσκολη και μοναχική πορεία...

Α, υπάρχει και ο Μίκης Θεοδωράκης και το κίνημά του...Υπάρχουν βλέπεις επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάτι το ουσιώδες που πρέπει να απαντήσω, τουλάχιστον στις τρείς τελευταίες σελίδες.
και συνεχιζεις δηλαδη να το αγνοεις. ολοι το διαβασανε, μην κανεις πως εσυ δεν το ειδες. ζητησα ευγενικα να μου πειτε καποιο αλλο, καλο επιχειρημα για τις συνελευσεις και τις ψηφοφοριες για τις καταληψεις, περα απο το... "οσοι ηταν κατα, ας ερχονταν να ψηφισουν, δεν με νοιαζει. το αποτελεσμα ηταν καταληψη, ας συμμορφωθουν με αυτο."
γιατι αμα το παμε ετσι, τοτε δεν εχει απολυτως κανενα νοημα το ολο θεμα με τις διαμαρτυριες και τις καταληψεις. αφου, δεν σε νοιαζει το οτι οι αλλοι ειναι κατα και διαμαρτυρονται και αφου πιστευεις οτι πρεπει να εφαρμοστει η αποφαση της υποτιθεμενης πλειοψηφιας... τοτε...
λυπαμαι αλλα χασατε. τοτε, δεν εχετε καν το δικαιωμα να ψηφιζετε για καταληψη, να διαμαρτυρεστε. γιατι αν το στερειτε απο μας, τοτε αυτο ισχυει για ολους και παει καπως ετσι:
δεν εχετε το δικαιωμα να διαμαρτυρεστε με τον οποιο τροπο γιατι κυριε ΕΣΕΙΣ ΨΗΦΙΣΑΤΕ και βγαλατε κυβερνηση και βουλη! εσεις τους ανεβασατε στην εξουσια αυτους, έθελες τα και έπαθες τα! και θα μου πεις, οχι, δεν τους ψηφισα/ απειχα/ ψηφισα αλλους. χααααα, να που ερχεσαι στα λογια μου τωρα... ωραια. δλδ επειδη δεν τους θες, καθεσαι και διαμαρτυρεσαι τωρα με καταληψεις για να δειξεις το οτι εισαι αντιθετος. αφου εσυ ο ιδιος δεν δειχνεις σεβασμο προς αυτους που ψηφισαν οι διπλανοι σου και δεν ακολουθεις τους νομους τους, γιατι να ακολουθησουμε εμεις τους δικους σου? για πες μου. ναι το ιδιο ειναι, απλα χωρις να διακυβευεται η διακυβερνηση ενος κρατους. απλα θελω να σ δειξω οτι δεν μπορεις να μας στερησεις το δικαιωμα μας να αντιλεγουμε εφοσον διαφωνουμε μαζι σου, την στιγμη που εσυ ο ιδιος απαιτεις να το εχεις απο τους ανω σου. το πιασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
και συνεχιζεις δηλαδη να το αγνοεις. ολοι το διαβασανε, μην κανεις πως εσυ δεν το ειδες. ζητησα ευγενικα να μου πειτε καποιο αλλο, καλο επιχειρημα για τις συνελευσεις και τις ψηφοφοριες για τις καταληψεις, περα απο το... "οσοι ηταν κατα, ας ερχονταν να ψηφισουν, δεν με νοιαζει. το αποτελεσμα ηταν καταληψη, ας συμμορφωθουν με αυτο."

Take it easy, δε σε αγνοεί κανείς. Είναι γεγονός ότι δεν υπήρχε στο κομμάτι που έψαξα, και αφού δεν το επανέλαβε κανείς (όπως τώρα) και βαριόμουν να ψάχνω 3-4 πίσω, δεν το βρήκα.

Επί του θέματος, δεν καταλαβαίνω τι επιχείρημα θες ακριβώς. Επιχείρημα που να υπερασπίζεται τις συνελεύσεις και τις ψηφοφορίες ως προς τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Take it easy, δε σε αγνοεί κανείς. Είναι γεγονός ότι δεν υπήρχε στο κομμάτι που έψαξα, και αφού δεν το επανέλαβε κανείς (όπως τώρα) και βαριόμουν να ψάχνω 3-4 πίσω, δεν το βρήκα.

Επί του θέματος, δεν καταλαβαίνω τι επιχείρημα θες ακριβώς. Επιχείρημα που να υπερασπίζεται τις συνελεύσεις και τις ψηφοφορίες ως προς τι;
ως προς την εγκυροτητα τους! ρωταω απλα απο την αρχη γιατι καθεστε και λετε ολοι σαν δικαιολογια αυτο που ανεφερα παραπανω... (απειχαν οι αλλοι, εμεις αποφασισαμε, να το λουστουν τωρα και να μην παραπονιουνται)
για το υπολοιπο δεν εχεις να πεις τιποτα;;; πανω σε αυτο θελω να απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η οικονομία της χώρας μας πώς θα ανακάμψει όταν το κύριο μέλημα του Παπαντρέου, ήταν να πει ωμά στην ΔΕΘ προχθές ότι «παλεύουν να εξασφαλίσουν μισθούς και συντάξεις μόνο»;


Οκ,ας κοπούν όλοι οι μισθοί και οι συντάξεις,να πεθάνουμε της πείνας,ο Βαρδινογιάννης χρειάζεται νέο κότερο :worry:


ναι -τυπικά.Αλλά στην πραγματικότητα (τις περισσότερες φορες ως πάντα)τα κομματα φέρνουν στις γενικές συνελεύσεις εξωπανεπιστημιακούς και φοιτητές άλλων τμημάτων και ψηφίζουν στις γενικές συνελεύσεις υπερ.Δεν γίνεται δηλαδή κανένας έλεγχος ποιος μπαίνει.

Συμβαίνει,ενίοτε.Όπως συμβαίνει και το αντίθετο,αν έρχονται εξωπανεπιστημιακοί,για να ψηφίσουν κατά (πλαίσιο ΔΑΠ).Και αυτό συμβαίνει πολύ περισσότερο,καθώς η ΔΑΠ έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη.

Ενώ εσύ ξέρεις..Τέσπα δεν συνεχίζω. Σας αφήνω στην χούντα λόγου, που έχετε εδραιώσει στο ischool, δηλ., την δικτατορία της μιας άποψης. Σε αφήνω να νομίζεις ότι ξέρεις περισσότερα πράγματα από μένα που τελειώνω Πανεπιστήμιο γιατί βαριέμαι να απλώνω σεντόνια τραχανά, ενώ εσύ ακόμη είναι αμφίβολο αν θα το τελειώσεις ποτέ (και όχι λόγω συνθηκών μόνο) αλλά γιατί το Πανεπιστήμιο ως χώρος επιστήμης θέλει όρχεις και όχι "εφηβικό οίστρο". Μάθε όμως στην ζωή σου, ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζήσει περισσότερες εικόνες από σένα λόγω ηλικίας, έχουν διαβάσει 5 πράγματα περισσότερα από σένα, έχουν ωριμότερη σκέψη και γενικά έχουν μια άποψη σωστή ή λάθος (δεν έχει σημασία). Τώρα αν θα τους ακούσεις ή όχι, αυτό εξαρτάται από σένα με όποιο κόστος επιλογής δικό σου. Ευτυχώς που ο μεγαλύτερος κριτής όλων μας είναι η ίδια η ζωή και τα έργα μας και όχι...ένα απρόσωπο φόρουμ. Μείνετε εσύ, ο crolwey, o garch, .. να κλαίτε την μοίρα σας..Αξιολύπητοι!



Ρε παιδια σκεφτειτε λιγο ποιοι ξεκινουν τις καταληψεις?Οι παραταξεις.

Επίσης,οι παρατάξεις τις λήγουνε (ΔΑΠ),τι πάει να πει αυτό?

Δεν εχει ακομα εφαρμοστει και ολοι ειναι τοσο σιγουροι οτι θα εχει καταστροφικες επιπτωεις.

Αν εφαρμοστεί,τότε δεν υπάρχει επιστροφή.

Εχουμε μαθει να αντιδρουμε με ασημανατα πραγματα μονο και μονο γιατι αντιδρα η πλειοψηφια.

Ασήμαντα πράγματα???Μήπως να άφηνες τους αφορισμούς και να κοίταζες το θέμα επί της ουσίας?

Ειναι αδικο για τους φοιτητες που θελουν να συνεχισουν κανονικα τις σπουδες τους.

Α,οκ,αυτό είναι το μόνο άδικο σ'αυτήν την κοινωνία.Good to clear this out.

Η ψηφοφορια στην γσ δεν ειναι με τιποτα αντιπροσοπευτικη και δικαιη.

Γιατί?

Χρειαζεται κατι πιο δραστικο για να αλλαξει το σκηνικο,οχι μια απλη καταληψη που αν πετυχει θα νομιζουν ολοι οτι κερδισαν.

Πάρε τα όπλα εσύ,amigo,και 'γω ακολουθώ...

Διαφωνείς ότι η κατάληψη είναι αντισυνταγματική;;;

Maybe it is.So?

Και επειδή υπάρχει πολιτική αδράνεια ή συνειδητή αποχή από την συντριπτική μάζα των φοιτητών, νομιμοποιούνται μερικοί δεκάδες δικτυωμένοι να κλείνουν μια ολόκληρη σχολή;



Ναι,απ'τη στιγμή που η μη συμμετοχή αποτελεί αποτέλεσμα επιλογής και όχι εξαναγκασμού.Τη συνειδητή αποχή από έναν θεσμό τη βρίσκω τεράστια ανοησία,εκτός και αν δεν αποδέχεσαι τον ίδιο τον θεσμό.



Γιατί να είμαι αναγκασμένος να συμμετέχω σε ένα ζωολογικό κήπο όπου δεν ακούγεται κανένας, δεν τηρούνται ούτε καν τα προσχήματα (πάσο στην ψηφοφορία, ύπαρξη καταστατικού), μέσα σε τελείως αποπνικτική ατμόσφαιρα από τα τσιγάρα και για πόσες ώρες;



Μια χαρά ακούγεται,αν έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις και να συμμετέχεις και δεν παίζεις κρεμάλα πέντε ώρες περιμένοντας σαν το πρόβατο να 'ρθει η ώρα σου να ψηφίσεις.



Στην τελική και η συμμετοχή μου μόνο στην ψηφοφορία με υποχρεώνει να σεβαστώ το όποιο αποτέλεσμά της, κατάληψη π.χ. απόφαση όμως που δεν αποδέχομαι ακόμα και ας την ψηφίσει όλη η σχολή...



Το να μην θεωρείς σωστή μια πλειοψηφική απόφαση αποτελεί δικαίωμά σου,το να μην αποδέχεσαι την νομιμότητά της,δείχνει έλλειψη δημοκρατικού πνεύματος...και για να μην παρεξηγηθώ,αυτό είναι σχόλιο,όχι κατηγορία (το να μην είσαι δημοκρατής είναι επίσης δικαίωμά σου,άλλωστε).



Συμφωνώ με την αδράνεια. Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει όριο. Πχ. για 1000 φοιτητές, να μην λαμβάνεται απόφαση με κάτω από 100 ψήφους και 200 παρόντες. Τόσο δύσκολο είναι αυτό; Να προασπίζονται και αυτοί που όντως δεν μπορούν να πάνε στη συνέλευση ή δεν τους επιτρέπεται. Ας πούμε εμείς έχουμε περίπου 60 μεταπτυχιακούς και άλλου 20 διδακτορικούς. Αποφασίζουν άλλοι για εμάς.



Γιατί να ανέβει το όριο στον κατώτατο αριθμό συμμετεχόντων για να νομιμοποιηθεί μια συνέλευση και να μην ανέβει το όριο στον απαιτούμενο αριθμό υπογραφών για να προκυρηχθεί μια συνέλευση?



Μην νομίζεις οτι δεν έχω πάει σε συνέλευση και οτι δεν μίλησα στους "υπεύθυνους" για τα κρίσιμα θέματα του πάσου κατά την ψηφοφορία, την ύπαρξη κανόνων και την αναθεώρηση του αστείου καθεστώτος για τον ελάχιστο αριθμό ανθρώπων που ορίζουν απαρτία...Στο ψηλό με πήραν όμως, μου λέγανε κάτι μπούρδες όπως "τους ξέρουμε όλους όσους ψηφίζουν..." κτλπ. Αν είναι δυνατόν...



Τι θα πει μίλησες στους "υπεύθυνους"?Ο μόνος υπεύθυνος στη Γ.Σ. είναι το σύνολο των φοιτητών.Απ'τη στιγμή που σε προβληματίζει κάτι,κάνε τοποθέτηση.



Επειδή όμως μιλάς για δημοκρατία και σεβασμό στις αποφάσεις και τους νόμους να σου θυμίσω μερικά πράγματα...



Η δημοκρατία δεν συνεπάγεται απαραίτητα με σεβασμό στους νόμους.



Μπορεί λοιπόν η απόφαση για κατάληψη να λαμβάνεται "δημοκρατικά" όμως η ίδια η απόφαση είναι αντιδημοκρατική. Για αυτό δεν έχω καμμία υποχρέωση να την σεβαστώ.



Εξαρτάται,πως κατανοεί ο καθένας την δημοκρατία.



γιατι αμα το παμε ετσι, τοτε δεν εχει απολυτως κανενα νοημα το ολο θεμα με τις διαμαρτυριες και τις καταληψεις. αφου, δεν σε νοιαζει το οτι οι αλλοι ειναι κατα και διαμαρτυρονται και αφου πιστευεις οτι πρεπει να εφαρμοστει η αποφαση της υποτιθεμενης πλειοψηφιας... τοτε...
λυπαμαι αλλα χασατε. τοτε, δεν εχετε καν το δικαιωμα να ψηφιζετε για καταληψη, να διαμαρτυρεστε. γιατι αν το στερειτε απο μας, τοτε αυτο ισχυει για ολους και παει καπως ετσι:



Φυσικά και με νοιάζει αν οι άλλοι είναι κατά,απ'τη στιγμή που έρχονται για να στηρίξουν την άποψή τους.Σέβομαι την απόφαση της Γ.Σ.,όποια και αν είναι αυτή.Απ'τη στιγμή όμως που δεν πατάνε,αλλά εκφράζουν τη δυσαρέσκειά τους σε μη θεσμοθετημένα όργανα λήψης αποφάσεων (π.χ. facebook),τότε έχω κάθε δικαίωμα να τους αγνοήσω.Χέστηκα τι λέει ο άλλος στο facebook,ή στο forum,ή στο ημερολόγιό του,απ'τη στιγμή που δεν έρχεται να στηρίξει τη γνώμη του.



και θα μου πεις, οχι, δεν τους ψηφισα/ απειχα/ ψηφισα αλλους. χααααα, να που ερχεσαι στα λογια μου τωρα... ωραια. δλδ επειδη δεν τους θες, καθεσαι και διαμαρτυρεσαι τωρα με καταληψεις για να δειξεις το οτι εισαι αντιθετος. αφου εσυ ο ιδιος δεν δειχνεις σεβασμο προς αυτους που ψηφισαν οι διπλανοι σου και δεν ακολουθεις τους νομους τους, γιατι να ακολουθησουμε εμεις τους δικους σου? για πες μου. ναι το ιδιο ειναι, απλα χωρις να διακυβευεται η διακυβερνηση ενος κρατους. απλα θελω να σ δειξω οτι δεν μπορεις να μας στερησεις το δικαιωμα μας να αντιλεγουμε εφοσον διαφωνουμε μαζι σου, την στιγμη που εσυ ο ιδιος απαιτεις να το εχεις απο τους ανω σου. το πιασες;



Βασικά θα σου πω ότι δεν αποδέχομαι καν τον θεσμό της αντιπροσώπευσης και θεωρώ την αντιπροσωπευτική δημοκρατία μια μαλακία και μισή. :whistle:
Αλλά όπως και να 'χει,η αναλογία σου πάσχει:πολλοί απ'αυτούς που ψηφίζουν κατάληψη υποστηρίζουν τη σημερινή μορφή του πολιτεύματος.Δεν στηρίζουν την κυβέρνηση,οπότε αντιδρούν σε αυτή,χωρίς όμως να προσπαθούν να την ανατρέψουν.Απλώς,εκφράζουν τη διαφωνία τους.Έτσι και εσύ,μπορείς να εκφράσεις την διαφωνία σου με την απόφαση το συλλόγου,όχι όμως να την ανατρέψεις (εφ'όσον πάντα αποδέχεσαι τον θεσμό της Γ.Σ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ως προς την εγκυροτητα τους! ρωταω απλα απο την αρχη γιατι καθεστε και λετε ολοι σαν δικαιολογια αυτο που ανεφερα παραπανω... (απειχαν οι αλλοι, εμεις αποφασισαμε, να το λουστουν τωρα και να μην παραπονιουνται)
για το υπολοιπο δεν εχεις να πεις τιποτα;;; πανω σε αυτο θελω να απαντησεις

Για την εγκυρότητά τους; Είναι έγκυρες αν τηρούν το καταστατικό. Για παράδειγμα, μιας και τέθηκε το θέμα του αριθμού μελών του σώματος, σύμφωνα με το καταστατικό μπορεί να απαιτείται το 15% των ενεργών φοιτητών για να πραγματοποιηθεί μια συνέλευση.

Αν είναι έγκυρες ηθικά, είναι υποκειμενικό το θέμα. Ας πούμε εγώ θεωρώ ότι η "ελάχιστη παρουσία" είναι ένα εντελώς αυθαίρετο standard που δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Εφόσον δεν συμμετέχει το 100%, το να βάζουμε όρια είναι υποκρισία.
Πάντως αν κατά το κοινό αίσθημα των φοιτητών δεν τις θεωρεί ηθικά έγκυρες, μπορούν να μαζευτούν σε μία συνέλευση, να αλλάξουν το καταστατικό, and there you have it: η κοινότητα των φοιτητών θα έχει θέσει ξανά τους όρους που της αρέσουν.

Πάνω στα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι, βρίσκω την αναλογία και τη σύγκριση ελαττωματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μr Crowley σου απαντω

-Οι παραταξεις ξεκινανε και ληγουν τις καταληψεις αρα στην ουσια αυτη αποφασιζουν και κουμανταρουν.Και στο περασμα τους παρασερνουν και πολλους αλλους.

-Δεν λεω οτι η καταληψη γινεται για ασημαντο λογο,αλλα εχουμε μια ταση να μεγαλοποιουμε τα παντα οταν μιλαμε για μαζικα κινηματα.Γενικα μιλουσα

-Η ψηφοφορια στην γσ δεν ειναι δικαιη και αντιπροσωπευτικη γιατι στην συνελευση οι μισοι και παραπανω ειναι απο παραταξη+ασχετους που φερνουνε μαζι τους.Οι περισσοτεροι δεν πηγαινουν για πολλους λογους που δεν θα ξαναλυσω.Επισης οσοι πηγαινουν μεσα στον χαμο δεν μπορουνε να ψηφισουν και να εκφραστουνε ολοι.Πολλοι φοβουνται να μιλησουν.Ειναι αυτο δικαιο?
Το αστειο ειναι να βλεπεις τιτλους οπως ''οι φοιτητες της χωρας αποφασισαν σημερα καταληψη'' . Μαλακιες.Τα κομματοσκυλα αποφασισαν να κλεισει η σχολη και αυτοι ευθυνονται για την συνεχιση της.

-Εγω αρνουμε να συμμετεσω στην καταληψη των κομματοσκυλων.Οταν αναφερομαι σε κατι πιο δραστικο,αν και εχει περασει η εικονα στο μυαλο μου της εκρηξης της βουλης απο σπιτικη αυτοσχεδια βομβα,αλλα ενοουσα κατι αλλο.Γιατι αποψη μου ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι της παιδειας αλλα της χωρας.Η κατασταση της χωρας μας ειχε ως συνεπεια τα αυστηρα μετρα στο δημοσιο,τις συνταξεις και τωρα στην παιδεια.Το μετρο που αναφερεται στην δημοσεια χρηματοδοτηση και την εισοδο ιδιωτικων επιχειρισεων στην ρυθμιση των πορων(το μοναδικο που με προβληματιζει και με βαζει σε σκεψεις)ειναι αποτελεσμα ελλειψης χρηματων του κρατους.Οποτε πολυ φοβαμαι πως ηταν θεμα χρονου να εχουμε και συνεπειες στην παιδεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top