[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,810 μηνύματα.
Με την λογική σου cugie καταστράφηκα από το 2006 (1ο έτος) στις σπουδές μου, μέχρι και το 2008 και μετά έτρεχα σε κάθε έτος να περνάω μαθήματα 2 ετών. Γιατί και τότε τους έπιασε ο επαναστατικός οίστρος του κομματικού αγώνα. Εκεί που ευχόμουν να υπάρξει ένα αίσιο τέλος φέτος, ξανατρώω το ίδιο πέος. Γιατί; Τι αντίκρισμα θα έχει το πτυχίο μου αν κλείσω 10ετία; Μακάρι να ήξερες cugie πόσο εύκολα για μια εξεταστική μπορείς να χάσεις 1 έτος πολύ εύκολα. Περιμένω εδώ και 8 μήνες γι' αυτήν την εξεταστική κάνοντας υπομονή γαϊδουρινή μπας και τελειώσω. Τι άλλο να κάνω; Να πάρω χάπια; Μήπως σ' αρέσει η αιώνια φοίτηση;

Είναι κακό η παιδεία να συνδεθεί με την αγορά εργασίας; Είναι καλύτερο να παράγουμε ρομαντικούς ανέργους ανίκανους δια πάσαν εργασία με πτυχίο 10% επιστημονικών γνώσεων και 90% κομματικού αγώνα; Τόσα χρόνια φτιάξαμε ένα Πανεπιστήμιο στα μέτρα μας μέσα στον μικροκοσμό μας αδιαφορώντας για τις διεθνείς επιστημονικές και τεχνολογικές εξελίξεις. Τι καταφέραμε; Κακογραμμένα δωρεάν Πανεπιστημιακά συγγράμματα; Κομπίνες στις Εστίες Νεότητας; Κομπίνες στην διαχείρηση των κονδυλίων; Ενδοπανεπιστημιακή χούντα σοβιετικού τύπου; Γιατί στρέφουμε την πλάτη σε δοκιμασμένες μεθόδους προόδου; Γιατί βλέπουμε την επιχειρηματική δραστηριότητα ενάντια στην μάθηση και όχι σαν μια ευκαιρία πρακτικής και βελτιωμένης μάθησης μέσω νέων τεχνολογικών και βιομηχανικής καινοτομίας ή και θέσεων εργασίας για νέους φοιτητές του Πολυτεχνείου ή των Θετικών Επιστημών ..κτλ; Πάλι στο δημόσιο θέλουμε να βολευτούμε; Πάλι την αγορά των συντεχνειών και των προνομοιούχων "εργατοπατέρων" θέλουμε να οικοδομήσουμε; Αφήστε να υπάρξει πρόοδος σ' αυτήν την χώρα. Ότι στραβό, θα το διορθώσει η πράξη. Στα χαρτιά όλα φαίνονται ή σωστά ή λάθος με μια ραγιαδίστικη απολυτότητα. Η πράξη όμως είναι ο μεγαλύτερος κριτής όλων. Φοβάστε την πράξη μήπως; Μήπως σας θεωρήσουν ανεπαρκείς επιστημονικά; Μήπως σας κοπούν τα "προνόμοια" της μετριότητας; Μήπως μπει λίγη τάξη στο μπουρδέλο; Κανείς δεν μίλησε ότι όλα θα γίνουν τέλεια. Όμως στην ζωή θα πρέπει πεπαλαιωμένες συνταγές να τις διορθώνουμε κάποια στιγμή και εν συνεχεία, να τις βελτιώνουμε καθώς περνάει ο χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
έχεις δίκιο.και επίσης έχουν δίκιο και τα παιδιά που περνούν σε ξένες πόλεις,και χάνουν νοίκια τζάμπα...
Αλλά ποια πρέπει να είναι η στάση του φοιτητή?να τους πει πάρτε τα κλειδιά και πουλήστε και τα πανεπιστήμια?
Δεν ξέρω ειλικρινά...

Τώρα για τα άλλα ελπίζω να μην τα εννοείς.Αν πουλήσουμε τη δημόσια περιουσία δεν θα χουμε τίποτα ως κράτος.Το δημόσιο πρέπει να περιοριστεί,κατά πολύ, αλλά οχι να πεθάνει.Αλλιώς πάμε από τώρα μετανάστες...Εκτόσ κι αν θεωρείσ χώρες όπως την Αμερική και το σύστημα τους που ακολουθούμε κατα πόδας "γη της επαγγελίας"!

Αν δεν θέλουμε ανεργία ας βάλουν ξανά τη βάση του δέκα,ας κλείσουν μερικά τμήματα που εξακολουθούν να υπάρχουν μόνο "για το καλό της περιοχής" και ας επιστρέψει ο 'Ελληνας με τη βοήθεια του κράτους στη γη και στην καλλιέργεια.'Η μήπως εξάγουμε τίποτα άλλο ως λαός?[βγάλε πολιτισμό-τουρισμό]

'οσο για τους εργατοπατεράδες έχεις δίκιο.αλλά πιστεύεις θα αλλάξει κάτι με το παρόν νομοσχέδιο?'η θα φύγουν η δαπ-πασπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,810 μηνύματα.
Το θεωρώ καλύτερο το μοντέλο των ΗΠΑ στην ανώτατη παιδεία, γιατί την φυσική που διαβάζεις την δοκίμασαν...σε επιταχυντές ηλεκτρονίων των ΗΠΑ.....και όχι της Ελλαδίτσας. Στην Ελλαδίτσα τα λεφτά κατέληξαν σε πλασματικούς μισθούς, σε προεκλογικές εκστρατείες, σε κομπίνες...κτλ. Το τωρινό Ελληνικό Πανεπιστήμιο χωρίς την διασύνδεση με την αγορά εργασίας, θυμίζει έντονα ένα Πανεπιστήμιο Σοβιετικής χώρας. Σ' αρέσει; Σ' αρέσει που μπουκάρει ο κομματικός φοιτητής εν ώρα μαθήματος και διακόπτει τον καθηγητή για να πει το μανιφέστο του; Σ' αρέσει που διαλύεται το μάθημα στο όνομα ...του φοιτητικού συνδικαλισμού; Σ' αρέσει που δεν υπάρχει σεβασμός σε τίποτα; Σ' αρέσει η λογική αφού μας γ***άνε πολιτικά, να τα γ***σουμε και εμείς όλα; Μην κλαίγεστε μετά γιατί τα Ελληνικά Πανεπιστήμια μέχρι το 2011 (που είναι δημόσια) έπιασαν πάτο. Κανείς δεν είπε ότι θα εξαγοραστούν. Απλά θα γίνουν Πανεπιστήμια, γιατί μέχρι ώρας κατέληξαν να είναι κολαστήρια διαφθοράς και ανομίας. Αλλά ξέχασα...ζητάμε να μπουν κανόνες και θεσμοί, από την στιγμή που η Ελληνική κοινωνία έχει μάθει να ζει στην ανομία, στον νεποτισμό, στο ρουσφέτι, στην εκλογολογία, στις κουμπαριές, στις κομπίνες,...

Ναι όντως δεν ξέρεις ειλικρινά, να τρως αγγούρι 5 φορές σε κάποια μαθήματα, να έχεις το άγχος περί καταλήψεων...Έλα στην θέση μου κοπελιά. Δεν μου προτείνεις κάτι, εσύ, ο α, ο β...Βαρέθηκα τις κομματικές αερολογίες περί αγώνα. Αν δεν διαβάσω, κανείς δεν θα ενδιαφερθεί να μου δώσει και ένα ταπεινό 5...εφόσον υπάρχει κοινωνική αλληλεγγύη. Τότε γιατί να σπουδάσει κάποιος στην Ελλάδα; Γιατί; Λίγη ηρεμία στις σπουδές δεν γίνεται να υπάρξει; Σπουδές δίχως ηρεμία είναι σπουδές του πωπού. Από το 2005 βιώνουμε στην Ελλάδα μια Σοβιετική Επανάσταση και στο τέλος οι "φερέλπιδες" Τσεκεβαριστές της δεξιάς και της αριστεράς κλαίγονται για μην χαθεί η εξεταστική. Τέτοια γελοιότητα. Αν έχουν τους όρχεις αν κάνουν μια κατάληψη 20ετίας να τιναχτούν όλα στον αέρα και να αλλάξει η χώρα...και να γίνει Κούβα. Αυτό δεν θέλετε; Μόνο που αν γίνει Κούβα η χώρα μας, πολλοί επαναστάτες-οραματιστές μιας Ελληνικής Κούβας θα καταλήξουν σε φυλακές και θα βασανιστούν μέχρι θανάτου. Να τα λέμε όλα. Να μην μένουμε στο μισό όνειρο.

Μόνο σε Σοβιετικές χώρες εταιρίες τύπου ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ,.. είναι μονοπωλιακές υποχρεώνοντας έναν λαό να τις χρυσοπληρώνει. Γιατί να μην υπάρχουν και άλλες εταιρίες και ο κάθε πολίτης να επιλέγει ελεύθερα εκείνη που τον συμφέρει οικονομικά; Κρατικό ρεύμα ρε; Κρατικό νερό ρε; Για ποια δημοκρατία μιλάτε; Στις απεργίες των ΔΕΚΟ γιατί δεν γίνεται παύση χρέωσης λογαριασμού;

Δεν άκουσα κανέναν φοιτητοπατέρα, αγωνιστή, φοιτητή-αγωνιστή...κ.α. να μιλήσουν για τα δωρεάν συγγράμματα του Πανεπιστημίου τα οποία έχουν κακοδομημένη στοιχειοθεσία..κτλ και καθίστανται τόσο επιστημονικά ανεπαρκή όσο κουραστικά στην μελέτη τους..κτλ. Αλλά θα μου πείτε, τι μας λες ρε μαλάκα και συ; Τόσα χρόνια αυτά τα συγγράμματα αποτέλεσαν καλά σκονάκια και οι μάζες φοιτητών πήραν πτυχία...χωρίς να μάθουν τίποτα. Για τους Ειδικούς λογαριασμούς έρευνας και λειτουργικών εξόδων τι έχετε να πείτε; Την κομπίνα εκατομμυρίων € για το πετρέλαιο θέρμανσης στο Αριστοτέλειο; Τα εκατομμύρια € από αλόγιστες σπατάλες μέσα στον χώρο του Πανεπιστημίου; Από την πολλή έρευνα σε περιοδικά που δεν τα γνωρίζει ούτε η Ζιμπάμπουε, κάτι εκατομμύρια € καταλήγουν σε τσέπες καθηγητοπατέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Στις ΗΠΑ πού εξυμνείς ξέρεις πως ζουν υπό τον φόβο της κατάρευσης του καπιταλισμού τους?Ξέρεις μήπως τι ποσά ξοδεύουν αυτοί στις πολιτικές τους προπαγάνδες?Ξέρεις πως το μισό και πλέον του πληθυσμού τους είναι ανασφάληστοι?Ξέρεις τι έλλειμμα έχουν?

Δεν σου μίλησα για σοβιετικές τακτικές,ούτε για αγώνες...ούτε για τσεκεβάρα,ούτε για κούβα.Στο πανεπιστήμιο πρέπει να γίνουν αλλαγές που θα το ενισχύσουν,πρέπει να βγουν όντως έξω τα κόμματα.Αλλά γελιέσαι αν πιστεύεις πωσ μ'αυτό το νομοσχέδιο θα καθαρίσουμε από τα κομματόσκυλα.Και είναι νροπή για όποιον δεν έχει λεφτά να μην αγοράζει συγγράματα.Καταργούμε μήπως τη δωρεάν παιδεία?

Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ έχει κάποιο όραμα και δεν το βλέπω?Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα δεν ήταν το σύνθημα αυτών που τώρα υποστηρίζεις το νομοσχέδιο?Αν εμένα το πανεπιστήμιο μου αύριο μεθαύριο μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου καθαρίσει και γίνει ιδανικό,χωρίσ τις γνωστές ελληνικές τακτικές πάω πάσο.Αλλά πολύ φοβάμαι πως αυτό θα συνεχίσει.Και τις μεταρρυθμίσεις στην Παιδεία δεν τισ ξεκινάς απ'την κορυφή του παγόβουνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,810 μηνύματα.
Μα δεν μίλησε κανείς για το τελειότερο νομοσχέδιο όλων των εποχών. Αλλά να απορρίπτουμε κάτι χωρίς να έχουμε κάνει άναλυση νομολογίας κατ' άρθρο, όπως ένας πτυχιούχος νομικής, είναι δείγμα έλλειψης παιδείας. Κάθε τι που είναι ανθρώπινο έχει λάθη. Βρες μου κάτι που φτιάχτηκε από άνθρωπο και είναι τέλειο. Πώς ορίζεις την τελειότητα; Εφόσον όλα τα ανθρώπινα έργα έχουν λάθη δεν τα βομβαρδίζουμε λες και είναι πολεμικός στόχος. Αφήνουμε να μιλήσει ο χρόνος και οι αλλαγές ευπρόσδεκτες. Όλα υπόκεινται σε αλλαγές, το λέει και ο Νεύτωνας με τις παραγώγους. Κάθε τι επιδιώκει βελτίωση. Η ίδια η ζωή αλλάζει τον άνθρωπο, την σκέψη...κτλ. Ακόμη και μια ερωτική σχέση. Ας πούμε ό,τι κάνεις εσύ στην ζωή σου, νομίζεις ότι είναι σωστό; Και εγώ σαν ένα χ πρόσωπο (τυχαίος παρατηρητής), σου λέω ότι σε όλα κάνεις λάθος ή ότι κάνεις λάθος επιλογές. Σ' αρέσει αυτή η απολυτότητα "καταδίκης"; Εμένα όχι. Στην Ελλάδα δεν ξέρω γιατί θέλουμε να σταματήσει ο χρόνος και να επιστρέψουμε στο 1980 του Τσοβόλα δωσ' τα όλα...τα υψηλότοκα δανεικά λεφτά; Να ξέρεις ότι άνθρωποι που εναντιώνονται με μένος σε αλλαγές, στην προσωπική τους ζωή..δεν είναι και τόσο δημοκράτες. Δεν είναι και τόσο κουβαρντάδες. Δεν εκφράζουν και τόσο αλληλεγγύη στην ανθρώπινη δυστυχία "δεν έχω να αγοράσω ένα κουτί γάλα" (όχι στην προσποιητή δυστυχία "δεν έχω να αγοράσω ένα smart phone"). Μέχρι ώρας δεν έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο δημοκράτη που να είναι ελεύθερος των παθών του. Από την στιγμή που προσωπικά ως άνθρωποι δεν είμαστε ελεύθεροι, γιατί μιλάμε για ελευθερίες; Εσείς στα σπίτια σας, νομίζετε ότι είστε δημοκρατικοί; Γιατί λοιπόν η κοινωνία ως προέκταση του σπιτιού, να είναι δημοκρατική όταν κατοικείται από καιροσκόπους ανθρώπους; ;)

Να ξέρεις ότι αν αύριο έβγαινε ένας Έλληνας πολιτικός και μοίραζε δανεικά λεφτά στους Έλληνες θα τον ψήφιζαν όλοι, ας χρεωκοπούσε η χώρα. Σαν λαός είμαστε τόσο φτηνοί και καιροσκόποι. Κοιτάζουμε μέχρι την κοιλιά μας. Πέρα από εκεί, χεστήκαμε. Επιπλέουμε μονοπάτια, όπου φυσά ο άνεμος της προεκλογικής υποσχεσιολογίας λόγω έλλειψης παιδείας και κοινωνικού ήθους και μετά μας φταίνε οι Γερμανοί και οι Κογγολέζοι...γιατί το Ελληνικό λαοφιλές μοντέλο λέει ότι: «τα λεφτά είναι πιο σημαντικά από την παιδεία!».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris Ax.

Νεοφερμένος

Ο Sotiris Ax. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ θα ανεβάσω ένα κείμενο που μοιράστηκε από τη κατάληψη Μπίνειο στη Μυτιλήνη που το βρήκα στο Διαδίκτυο και μου άρεσε ...Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα

Περί καταλήψεων, «δημοκρατίας» και ομοφωνίας… ο λόγος

Η κατάληψη δεν είναι δημοκρατία

Η κατάληψη αποτελεί το ύστατο μέσο διεκδίκησης των φοιτητών (και όχι μόνο). Σταματάει την παραγωγή της τυποποιημένης γνώσης και τις διοικητικές και οικονομικές λειτουργίες των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Είναι ένας εκβιασμός, όπως και η απεργία, που έχουν και οι δύο ως ξεκάθαρο στόχο το κεφάλαιο.

Δεν είναι νόμιμη για το σύστημα και τους νόμους του· είναι όμως νόμιμη για τα δικά μας «θέλω». Και επειδή είναι κάτι που ξεκινάει από εμάς, αυτό ακριβώς μας δίνει τη δυνατότητα να θέσουμε εμείς τους όρους του αγώνα μας. Για μας η ιδέα ότι μέσα σε κινηματικές διαδικασίες κάποιος πρέπει ή ακόμα και μπορεί να μετράει κεφάλια δεν έχει κανένα νόημα.

«Δημοκρατικές» διαδικασίες vs Ομοφωνία

Οι Γ.Σ. (Γενικές Συνελεύσεις) στην τωρινή τους μορφή δεν αποτελούν κοινό πεδίο ζύμωσης και ανταλλαγής επιχειρημάτων, καθώς συνήθως το αποτέλεσμά τους εξαρτάται από τον κόσμο που είναι ικανή να κινητοποιήσει η κάθε παράταξη, ακόμα και ο ανένταχτος κόσμος, που ως μειοψηφία είναι αδύναμος σε μία διαδικασία ψηφοφορίας, αναγκάζεται να ενσωματωθεί στις ήδη υπάρχουσες απόψεις που ενδεχομένως να μην τον εκφράζουν.

Βασική προϋπόθεση στο να καταφέρει αυτός ο κόσμος να μείνει μέχρι το τέλος μιας Γ.Σ. είναι να μην είναι αναγκασμένος να υποστεί μικροπολιτικές εντάσεις και παραληρήματα των εκάστοτε ηγετίσκων. Παράλληλα το σώμα που απαρτίζει τη συνέλευση δεν έχει ούτε κοινή αφετηρία ούτε κοινές επιδιώξεις· ενυπάρχουν αντιτιθέμενα συμφέροντα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού είναι η συνθήκη που διαμορφώνεται με το Νόμο–Πλαίσιο, όπου κάποιοι υπερμάχονται του νόμου και θέλουν ανοιχτές σχολές, ενώ κάποιοι άλλοι διαλέγουν το δρόμο της αντίστασης. Όλοι χαιρόμαστε που οι άνθρωποι που υποστηρίζουμε την κατάληψη και τις κινητοποιήσεις είμαστε πλειοψηφία μέσα στις Γ.Σ. αν όμως άλλαζαν οι συσχετισμοί και από πλειοψηφία γινόμασταν μειοψηφία θα αποδεχόμασταν την ήττα μας, σταματώντας να υπερασπιζόμαστε τα συμφέροντά μας;

Μάλλον όχι, μιας και δεν θα ’πρεπε να μας ενδιαφέρει η ύπαρξη διαδικασιών στις οποίες θα μπορεί να ακούγεται η άποψη όλων. Μας ενδιαφέρει η άποψη μόνο αυτών που προσπαθούν, σε κάθε δεδομένη στιγμή, να αλλάξουν την κατάσταση της ζωής τους επιλέγοντας το δρόμο της συλλογικής αντίστασης. Αυτή η συνθήκη – προς το παρόν – υπάρχει μόνο μέσα στις καταλήψεις· εκεί βρίσκεται ο κόσμος αυτός.

Οι καταλήψεις αποτελούν κοινότητες αγώνα όπου μπορούμε να συνδιαλ*λαγούμε και να και να ανταλλάξουμε ιδέες για δράσεις και πρακτικές. Σε καμία περίπτωση δεν θα ’πρεπε να επιτρέψουμε να μεταφερθούν τα χαρακτηριστικά των Γ.Σ. (έτσι όπως αναφέρθηκαν και παραπάνω) στις επιτροπές και τα συντονιστικά των καταλήψεων. Εκεί, άτομα με κοινές επιδιώξεις μπορούν να συνδιαμορ*φώνουν και να αποφασίζουν ομόφωνα ποιες θα είναι οι δράσεις τους.

Για μας η ομοφωνία δεν είναι από μόνη της στόχος, αλλά είναι και το μέσο που θα φέρει τον κόσμο, που απαρτίζει μία κοινότητα αγώνα, να κάνει κτήμα τις αποφάσεις του. Η ομοφωνία είναι ο τρόπος μέσω του οποίου οι άνθρωποι μπλέκουν τις ανάγκες και τις ζωές τους με τις κινηματικές επιδιώξεις χωρίς την ανάθεση στους «ειδικούς» της πολιτικής και του συνδικαλισμού.



Όταν η συνδιαμόρφωση

απόψεων αποκτά ουσία,

η πράξη γίνεται κτήμα όλων.

* Μειοψηφίες αντίστασης *

μέσα και έξω απ’ τις σχολές

Μυτιλήνη, 16/09/2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Sotiris Ax. ωραίο το κείμενο.όντως ο καθένας πρέπει να προασπίζεται την άποψη του και όντως ομοφωνία δεν μπορεί να υπάρξει.

Αλλά εκεί που δεν υπάρχει ομοφωνία πρέπει να ενυπάρχει ο αλληλοσεβασμός.

npb.εσύ δηλαδή μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο παρόν νομοσχέδιο αυτής της πολιτικά ατάλαντης κυβέρνησης?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,810 μηνύματα.
Δεν έχω μάθει να προεξοφλώ...όπως κάνουν πολλοί και πολλές και σε μια νέα φιλική γνωριμία. ;) Από όσα έγραψα μόνο αυτό έχεις να με ρωτήσεις; Άρα πιστεύεις βλέπω στην ανθρώπινη τελειότητα ή μάλλον αγνοείς τον ανθρώπινο παράγοντα πίσω από μια κυβέρνηση ή ένα νομοσχέδιο. Από την μια επιδιώκουμε να μας δινόταν η ευκαιρία για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό σε καλά Πανεπιστήμια, αλλά εμείς ως χώρα θέλουμε με μένος να ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Κούβας ή της Αλβανίας..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
@Mr.Crowley
Μπορεις να μου πεις 4-5 πραγματα που σε χαλανε στο νομοσχεδιο? Μην μου γραψεις ολοκληρο μανιφεστο, επιγραμματικα. Και μην αναφερεις τους εργαζομενους φοιτητες, και εγω διαφωνω σε αυτο. Απλως προσπαθω να καταλαβω τον τροπο σκεψης σου. (θεωρω αυτονοητο οτι εχεις διαβασει μονος σου τον νομο και οχι απο την τηλεοραση)

Μπορώ,αλλά στο κατάλληλο thread.Εδώ είμαστε off topic.Για τις καταλήψεις ως μέσο πίεσης μιλάμε εδώ,όχι για το συγκεκριμένο νομοσχέδιο.

εμένα τα λεγόμενα και του χρήστου και του crowley μου θυμίζουν το μανιφέστο προς την Σοβιέτα, της ΠΚΣ και των ΕΑΑΚ..με ελαφροπαραλλαγές

Αφού δε σου θυμίζω και ΔΑΠ,καλά είναι.Έχω μάθει να περιμένω τα πάντα απ'τους απολιτίκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
δεν σχολίασα για την τελειότητα,γιατί δεν υπάρχει, όσο για τις αγνές προθέσεις αυτών που μας διοικούν το γεγονός και μόνο πως έχουν τα μέσα να στέλνουν τα παιδιά τους στα καλύτερα κολλέγια τους καθιστά ανίκανους να μιλούν για τη δημόσια παιδεία.Πού μπορεί να υπάρξει "ανθρώπινος παράγοντας" όταν απολύεις ή βάζεις στο περιθώριο βιοπαλαιστές γονείς και συγχρόνως ζητάς να "πληρώσουν" για συγγράμματα,όταν βάζεις στο παιχνίδι ιδιωτικά πανεπιστήμια όταν όταν...

Σε καλά πανεπιστήμια ας κάνουμε μεταπτυχιακά αν έχουμε την αξία και όχι τα μέσα.Αλλά ποιος πλέον μπορεί να στείλει το παιδί του στο εξωτερικό?

Εδώ μπαίνουμε και σε άλλο θέμα που καταλήγει γενικότερα στην ελληνική παιδεία,στην αξία του απολυτηρίου κάτι που βγαίνει τελείως οφ τόπικ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

khalisi

Νεοφερμένος

Η khalisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πήγα να πάρω τη διαγραφή μου την προηγούμενη βδομάδα από την προηγούμενη σχολή μου(πολυτεχνική) κι ενώ περίμενα μου μίλησε μια κοπέλα -φίλη μιας φίλης μου - που ανήκει σε ένα κόμμα γνωστό σε όλους... κι αρχισαμε να μιλαμε για την καταληψη, γιατι την κάνουν και για το νομοσχέδιο κ.τ.λ. Τη ρώτησα αν έχει διαβάσει το νομοσχέδιο, μου είπε όχι. Τη ΄ρωτησα γιατί κανουν κατάληψη - μου είπε ότι δεν μπορουν να δεχθουν αυτο που γίνεται αλλά όταν τη ρώτησα με ποιό μου έλεγε αρλούμπες, πράγματα που δεν βγάζουν λογικό νόημα.Εκτός από τα συγγράματα που το ήξερα κι εγω και συμφωνώ απόλυτα μαζί της τα υπολοιπα που μου έλεγε...
Μιλήσαμε για την ελληνική κρίση. Μου είπε ότι η κοινωνία χωρίζεται σε δύο κατηγορίες στους εργαζόμενους και στους ιδιοκτήτες, οι πρώτοι δουλεύουν σαν τα σκυλία και οι δεύτεροι τους αμοίβουν με ψίχουλα. Δεν πρέπει να πληρώσουμε γιατι δεν χρωστάμε τίποτα σε κανενα κτλ...Η παρούσα κατάσταση πρέπει να αλλάξει - ποια είναι λοιπόν η λύση;;;; Α! Ανακατανομή της περιουσίας... χμμμ... ακραίο;

Καποιοι πρέπει να αποφασίσουν ,θέλουν να ανήκουμε στην Ε.Ε. ή όχι; Γιατί ένα κράτος σοβιετικού τύπου δεν μπορεί να αντέξει στην Ε.Ε. Το να είσαι μέλος της έχει απαιτήσεις αλλά ακόμη δίνει και πολλά προνόμια...

Και ο σκοπός της κατάληψης;;; Πολύ ωραία, το νομοσχέδιο για την παιδεία, έχει λάθη αλλά η καταληψη έχει αποδειχθεί ως ο πιο αναποτελεσματικός τρόπος αντιδρασης. Πώς γίνεται να πολεμάς κάτι κακό για την παιδεία με όπλο κάτι ακόμη χειρότερο;;; Είμαι υπερ στη διαμαρτυρία αλλά όχι στον παραλογισμό... Διαμαρτυρία όμως ανεξαρτητη από κομματική επιρροή και έξω στους δρόμους, ειρηνικά χωρίς παρατράγουδα.

Απλώς ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κλείνει το πανεπιστήμιο και να εμποδίζει τις εξετάσεις, την έρευνα και την μετάδοση της γνώσης γιατί μόνος του παραβιάζει το άσυλο, το οποίο ισχυρίζεται οτι υπερασπίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,810 μηνύματα.
δεν σχολίασα για την τελειότητα,γιατί δεν υπάρχει, όσο για τις αγνές προθέσεις αυτών που μας διοικούν το γεγονός και μόνο πως έχουν τα μέσα να στέλνουν τα παιδιά τους στα καλύτερα κολλέγια τους καθιστά ανίκανους να μιλούν για τη δημόσια παιδεία.Πού μπορεί να υπάρξει "ανθρώπινος παράγοντας" όταν απολύεις ή βάζεις στο περιθώριο βιοπαλαιστές γονείς και συγχρόνως ζητάς να "πληρώσουν" για συγγράμματα,όταν βάζεις στο παιχνίδι ιδιωτικά πανεπιστήμια όταν όταν...

Σε καλά πανεπιστήμια ας κάνουμε μεταπτυχιακά αν έχουμε την αξία και όχι τα μέσα.Αλλά ποιος πλέον μπορεί να στείλει το παιδί του στο εξωτερικό?

Εδώ μπαίνουμε και σε άλλο θέμα που καταλήγει γενικότερα στην ελληνική παιδεία,στην αξία του απολυτηρίου κάτι που βγαίνει τελείως οφ τόπικ!:)

Συνεπώς ζητάς να παραμείνει το κράτος όπως είναι; Έχεις ιδέα από οικονομικά; :confused: Ή κοιτάζεις μόνο το αποτέλεσμα των απολύσεων; Μήπως θα ήθελες να δεις τις απολύσεις ως φυσική συνέπεια της ολικής χρεωκοπίας, δηλ., της αδυναμίας καταβολής μισθών; Τα κρατικά ταμεία άδειασαν και η Ελλαδίτσα με ένα χρέος (από ανεξόφλητα δάνεια και τόκους από το 1980) απασχολεί...1.500.000 δημοσίους υπαλλήλους πλήρους απασχόλησης. Οι 1.500.000 υπάλληλοι παράγουν ΦΠΑ για την εισροή εσόδων στην οικονομία της χώρας ώστε να αρχίσει η ανάπτυξη; Να μιλήσω και για την "υπολειτουργία" του ιδιωτικού τομέα με το τελείως απαξιωμένο επιχειρηματικό περιβάλλον που έχει η χώρα μας και την φοροδιαφυγή; Η οικονομία της χώρας μας πώς θα ανακάμψει όταν το κύριο μέλημα του Παπαντρέου, ήταν να πει ωμά στην ΔΕΘ προχθές ότι «παλεύουν να εξασφαλίσουν μισθούς και συντάξεις μόνο»; Δηλαδή, η μπρος-πίσω πορεία της χώρας μας κρέμεται από τους μισθούς και τις συντάξεις; Η φορολογία του Έλληνα πολίτη κατέληξε σε μισθούς και συντάξεις που να πάρει; Βρες μου αναπτυξιακούς πόρους όταν το 70% του κρατικού προϋπολογισμού καταλήγει σε μισθούς, συντάξεις, επιδόματα, συντήρηση συντεχνιών,...και η αγορά έχει πεθάνει. Αυτή την στιγμή μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού αδυνατεί να πληρώσει άμεση φορολογία (ΦΠΑ, Ε9,..) και συ μου μιλάς πως θα βολέψουμε τους πρώην βολεμένους του Ελληνικού δημοσίου για να μην καταλήξουν...άστεγοι, όταν ο υπόλοιπος κόσμος δεν θα έχει να φάει; Στο τέλος κανένας δεν θα μπορεί να πληρώσει φορολογία και μετά έλα να μου διδάξεις κοινωνική πολιτική πελατειακού κράτους. Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι τα 2/3 των δημοσίων υπαλλήλων διορίστηκαν από το 1981 χωρίς προσόντα και με ρουσφέτι προεκλογικό ή και μετεκολογικό. Από την μια φωνάζουμε για την αναξιοκρατία και από την άλλη φωνάζουμε για την κοινωνική αδικία της απόλυσης. Γεμίσαμε προνομοιούχους διορισμένους με απολυτήριο λυκείου με ένσημα συνδικαληστών...και ο πάτος άνοιξε! Έπρεπε να είχαν μείνει μόνο όσοι αποτελούν το 1/3 για ένα μέγεθος χώρας τύπου Ελλάδας. Αναλογικά πληθυσμού, έχουμε τους περισσότερους δημοσίους υπαλλήλους στον κόσμο και η παραγωγή άγγιξε το απόλυτο 0. Απλά διορί(σα)ζουμε κόσμο, να κάθεται και να πληρώνεται. Όσο το Πασοκ διόριζε ήταν καλό...;) Αν αυτό δεν είναι τρέλα, τότε τι είναι;

Υπάρχουν παιδιά που μπορούν να πάνε ακόμη και τώρα για σπουδές στο εξωτερικό, επειδή οι οικογένειές τους έκαναν σωστή οικονομική διαχείρηση..μια λέξη άγνωστη για την πλειοψηφία των Ελλήνων. Δεν γίνεται η πλειοψηφία να χρωστάει δάνεια σε τράπεζες και να έρχεται να κάνει μάθημα οικονομίας. ;) Ας πρόσεχαν...γιατί κάποιοι άλλοι άνθρωποι πρόσεξαν. Δεν ήταν βλέπεις απαραίτητο να πηγαίνουν κάθε χρόνο Μύκονο ή να αγοράζουν με μισθό 1.200 € (με ένα σωρό δάνεια) αυτοκίνητο 50.000 € και να πηγαίνουν το παιδί τους (ασχέτως αν ήταν τούβλο) φροντιστήριο από την 1η γυμνασίου για να περάσει ΤΕΙ Φλώρινας..Να θυμήσω τα διακοποδάνεια-φούσκες; Να θυμήσω τα πανελληνιοδάνεια; Τα πασχαλινοδάνεια; ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Συνεπώς ζητάς να παραμείνει το κράτος όπως είναι; Έχεις ιδέα από οικονομικά; :confused: Ή κοιτάζεις μόνο το αποτέλεσμα των απολύσεων; Μήπως θα ήθελες να δεις τις απολύσεις ως φυσική συνέπεια της ολικής χρεωκοπίας, δηλ., της αδυναμίας καταβολής μισθών; Τα κρατικά ταμεία άδειασαν και η Ελλαδίτσα με ένα χρέος (από ανεξόφλητα δάνεια και τόκους από το 1980) απασχολεί...1.500.000 δημοσίους υπαλλήλους πλήρους απασχόλησης. Οι 1.500.000 υπάλληλοι παράγουν ΦΠΑ για την εισροή εσόδων στην οικονομία της χώρας ώστε να αρχίσει η ανάπτυξη; Να μιλήσω και για την "υπολειτουργία" του ιδιωτικού τομέα με το τελείως απαξιωμένο επιχειρηματικό περιβάλλον που έχει η χώρα μας και την φοροδιαφυγή; Η οικονομία της χώρας μας πώς θα ανακάμψει όταν το κύριο μέλημα του Παπαντρέου, ήταν να πει ωμά στην ΔΕΘ προχθές ότι «παλεύουν να εξασφαλίσουν μισθούς και συντάξεις μόνο»; Δηλαδή, η μπρος-πίσω πορεία της χώρας μας κρέμεται από τους μισθούς και τις συντάξεις; Η φορολογία του Έλληνα πολίτη κατέληξε σε μισθούς και συντάξεις που να πάρει; Βρες μου αναπτυξιακούς πόρους όταν το 70% του κρατικού προϋπολογισμού καταλήγει σε μισθούς, συντάξεις, επιδόματα, συντήρηση συντεχνιών,...και η αγορά έχει πεθάνει. Αυτή την στιγμή μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού αδυνατεί να πληρώσει άμεση φορολογία (ΦΠΑ, Ε9,..) και συ μου μιλάς πως θα βολέψουμε τους πρώην βολεμένους του Ελληνικού δημοσίου για να μην καταλήξουν...άστεγοι, όταν ο υπόλοιπος κόσμος δεν θα έχει να φάει; Στο τέλος κανένας δεν θα μπορεί να πληρώσει φορολογία και μετά έλα να μου διδάξεις κοινωνική πολιτική πελατειακού κράτους. Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι τα 2/3 των δημοσίων υπαλλήλων διορίστηκαν από το 1981 χωρίς προσόντα και με ρουσφέτι προεκλογικό ή και μετεκολογικό. Από την μια φωνάζουμε για την αναξιοκρατία και από την άλλη φωνάζουμε για την κοινωνική αδικία της απόλυσης. Γεμίσαμε προνομοιούχους διορισμένους με απολυτήριο λυκείου με ένσημα συνδικαληστών...και ο πάτος άνοιξε! Έπρεπε να είχαν μείνει μόνο όσοι αποτελούν το 1/3 για ένα μέγεθος χώρας τύπου Ελλάδας. Αναλογικά πληθυσμού, έχουμε τους περισσότερους δημοσίους υπαλλήλους στον κόσμο και η παραγωγή άγγιξε το απόλυτο 0. Απλά διορί(σα)ζουμε κόσμο, να κάθεται και να πληρώνεται. Όσο το Πασοκ διόριζε ήταν καλό...;) Αν αυτό δεν είναι τρέλα, τότε τι είναι;

Υπάρχουν παιδιά που μπορούν να πάνε ακόμη και τώρα για σπουδές στο εξωτερικό, επειδή οι οικογένειές τους έκαναν σωστή οικονομική διαχείρηση..μια λέξη άγνωστη για την πλειοψηφία των Ελλήνων. Δεν γίνεται η πλειοψηφία να χρωστάει δάνεια σε τράπεζες και να έρχεται να κάνει μάθημα οικονομίας. ;) Ας πρόσεχαν...γιατί κάποιοι άλλοι άνθρωποι πρόσεξαν. Δεν ήταν βλέπεις απαραίτητο να πηγαίνουν κάθε χρόνο Μύκονο ή να αγοράζουν με μισθό 1.200 € (με ένα σωρό δάνεια) αυτοκίνητο 50.000 € και να πηγαίνουν το παιδί τους (ασχέτως αν ήταν τούβλο) φροντιστήριο από την 1η γυμνασίου για να περάσει ΤΕΙ Φλώρινας..Να θυμήσω τα διακοποδάνεια-φούσκες; Να θυμήσω τα πανελληνιοδάνεια; Τα πασχαλινοδάνεια; ...
Στη δεύτερη παράγραφο γενικεύεις πάρα πολύ.Δηλαδή υπάρχει τρόπος να κάνεις οποιαδήποτε μεγάλη αγορά πχ σπίτι, αυτοκίνητο, να ανοίξεις μια επιχείρηση χωρίς να πάρεις δάνειο και χωρίς να εξαρτάσαι από τράπεζες?Μόνο αν έχεις κάτι άλλο να πουλήσεις και να πάριες ρευστό με τη μία.Όσο για τα διακοποδάνεια κλπ δεν αμφιβάλλω ότι πολλοί λειτουργούσαν έτσι αλλά δεν δέχομαι σε καμιά περίπτωση ότι αυτός είναι ο κανόνας.Και γω τα έβλεπα στην τηλεόραση, τα διάβαζα στο ιντερνετ αλλά δεν είχα ούτε έναν στο περιβάλλον μου(και το υπογράφω αυτό) που να ανοίχτηκε με δάνεια περισσότερο απ όσο του επέτρεπε το εισόδημά του.Και όμως τώρα την πληρώνουμε όλοι και δεν μπορούμε όχι στο εξωτερικό αλλά ούτε μέχρι την κολοπετινίτσα να πάμε για σπουδές(εγώ προσωπικά είμαι τυχερός που σπουδάζω στην πόλη μου άλλοι δεν είναι).Δεν δέχομαι με τίποτα το <όλοι φταίμε>, <όλοι πληρώνουμε τα λάθη μας>, <μαζί τα φάγαμε> κλπ.Ξέφυγα λίγο αλλά δεν μπορούσα να μη τα πω...... όσο για τις καταλήψεις είμαι υπερ όταν γίνονται μαζικά και έχουν ένα στόχο.Στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι υπερ του νέου νόμου οπότε δεν τις στηρίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
αλλά η καταληψη έχει αποδειχθεί ως ο πιο αναποτελεσματικός τρόπος αντιδρασης.

Το απέδειξε κάποιος αυτό;
Γιατί ακόμη και το 2006-07 που θεωρήθηκε ψιλοαποτυχία των φοιτητικών κινητοποιήσεων, μπορείς να δεις που κατέληξε ο νόμος: ανεφάρμοστος επί το πλείστον.
Άλλωστε η κατάληψη δεν είναι αυτοτελές μέσο, είναι κομμάτι ενός πλαισίου.

Πώς γίνεται να πολεμάς κάτι κακό για την παιδεία με όπλο κάτι ακόμη χειρότερο;;;

Με βάση ποια κριτήρια γίνεται αυτή η σύγκριση, και πως βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα;

Μήπως θα ήθελες να δεις τις απολύσεις ως φυσική συνέπεια της ολικής χρεωκοπίας, δηλ., της αδυναμίας καταβολής μισθών; Τα κρατικά ταμεία άδειασαν και η Ελλαδίτσα με ένα χρέος (από ανεξόφλητα δάνεια και τόκους από το 1980) απασχολεί...1.500.000 δημοσίους υπαλλήλους πλήρους απασχόλησης.

1. Είσαι off-topic.
2. Η χώρα θα χρεοκοπήσει έτσι κι αλλιώς, το θέμα είναι αν θα την χρεοκοπήσουν άφραγκη στο κρεββάτι της εντατικής, ή αν θα χρεοκοπήσει με όση αξιοπρέπεια και δημόσια περιουσία της έχει απομείνει.
3. Δημόσιοι υπάλληλοι μπλα μπλα μπλα... 750.000 είναι. Εκτός κι αν στο 1.500.000 συμπεριλαμβάνουμε και εργαζόμενους όπως του ΟΤΕ, που αποτελεί ιδιωτική εταιρεία.
Α, και η Ελλάδα έχει το μισό ποσοστό επί του ΑΕΠ σε δαπάνες για μισθούς σε σχέση με τη Γαλλία και άλλες ανεπτυγμένες χώρες, μην τα ξαναλέμε.
4. Φαίνεται πως αγνοείς πως προέκυψε το δημόσιο χρέος. Μείνε στη μεταπολίτευση και τον Αντρέα εσύ.
5. Είσαι off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

khalisi

Νεοφερμένος

Η khalisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το απέδειξε κάποιος αυτό;
Γιατί ακόμη και το 2006-07 που θεωρήθηκε ψιλοαποτυχία των φοιτητικών κινητοποιήσεων, μπορείς να δεις που κατέληξε ο νόμος: ανεφάρμοστος επί το πλείστον.
Άλλωστε η κατάληψη δεν είναι αυτοτελές μέσο, είναι κομμάτι ενός πλαισίου.



Με βάση ποια κριτήρια γίνεται αυτή η σύγκριση, και πως βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα;
πότε είπα ότι συμφωνώ με το νομοσχέδιο;
Φυσικά, το αποδεικνύουν οι φοιτητές καθε φορά που γίνεται κατάληψη . Θυμισέ μου πότε έγινε κατάληψη και το υπουργείο ενέδωσε ; Αν η κατάληψη δεν είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει ένας φοιτητής στην εκπαίδευση του τότε ποιό είναι;;; Χάνονται μαθήματα, εξεταστικές και εξάμηνα!!! Η κατάληψη δεν βλάπτει τη Διαμαντοπούλου αλλά τους φοιτητες... Αν το νομοσχέδιο είναι τόσο λάθος(γιατι δεν το έχω διαβάσει) πάμε να κατασκηνώσουμε έξω από το υπουργείο - να μας βλέπει να διαμαρτυρόμαστε η Διαμαντοπούλου με το καλημέρα σας... Αλλά η κατάληψη καταλύει τη δημοκρατία και το δικαίωμα στη δημόσια παιδεία-και τι να κάνουμε αυτήν έχουμε. Είναι λοιπόν χειρότερο αυτό που κάνει ο φοιτητής στο συνάδελφο του με την κατάληψη από αυτό που κάνει το νομοσχέδιο... Αν έχεις διαφορετικές απόψεις τεκμηρίωσε τες και μην κάνεις τόσο γενικόλογες ερωτήσεις τύπου:ποιος το απεδειξε και απο που βγαινει αυτό...την απάντηση σε αυτές μπορεί να την σκεφτεί ο καθένας... νομίζω είπα ξεκάθαρα ότι είναι αποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
πότε είπα ότι συμφωνώ με το νομοσχέδιο;
Φυσικά, το αποδεικνύουν οι φοιτητές καθε φορά που γίνεται κατάληψη . Θυμισέ μου πότε έγινε κατάληψη και το υπουργείο ενέδωσε ; Αν η κατάληψη δεν είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει ένας φοιτητής στην εκπαίδευση του τότε ποιό είναι;;; Χάνονται μαθήματα, εξεταστικές και εξάμηνα!!! Η κατάληψη δεν βλάπτει τη Διαμαντοπούλου αλλά τους φοιτητες... Αν το νομοσχέδιο είναι τόσο λάθος(γιατι δεν το έχω διαβάσει) πάμε να κατασκηνώσουμε έξω από το υπουργείο - να μας βλέπει να διαμαρτυρόμαστε η Διαμαντοπούλου με το καλημέρα σας... Αλλά η κατάληψη καταλύει τη δημοκρατία και το δικαίωμα στη δημόσια παιδεία-και τι να κάνουμε αυτήν έχουμε. Είναι λοιπόν χειρότερο αυτό που κάνει ο φοιτητής στο συνάδελφο του με την κατάληψη από αυτό που κάνει το νομοσχέδιο... Αν έχεις διαφορετικές απόψεις τεκμηρίωσε τες και μην κάνεις τόσο γενικόλογες ερωτήσεις τύπου:ποιος το απεδειξε και απο που βγαινει αυτό...την απάντηση σε αυτές μπορεί να την σκεφτεί ο καθένας... νομίζω είπα ξεκάθαρα ότι είναι αποψή μου.
συγγνωμη οι φοιτητες δεν ψηφιζουν την καταληψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
πότε είπα ότι συμφωνώ με το νομοσχέδιο;
Φυσικά, το αποδεικνύουν οι φοιτητές καθε φορά που γίνεται κατάληψη . Θυμισέ μου πότε έγινε κατάληψη και το υπουργείο ενέδωσε ; Αν η κατάληψη δεν είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει ένας φοιτητής στην εκπαίδευση του τότε ποιό είναι;;; Χάνονται μαθήματα, εξεταστικές και εξάμηνα!!! Η κατάληψη δεν βλάπτει τη Διαμαντοπούλου αλλά τους φοιτητες... Αν το νομοσχέδιο είναι τόσο λάθος(γιατι δεν το έχω διαβάσει) πάμε να κατασκηνώσουμε έξω από το υπουργείο - να μας βλέπει να διαμαρτυρόμαστε η Διαμαντοπούλου με το καλημέρα σας... Αλλά η κατάληψη καταλύει τη δημοκρατία και το δικαίωμα στη δημόσια παιδεία-και τι να κάνουμε αυτήν έχουμε. Είναι λοιπόν χειρότερο αυτό που κάνει ο φοιτητής στο συνάδελφο του με την κατάληψη από αυτό που κάνει το νομοσχέδιο... Αν έχεις διαφορετικές απόψεις τεκμηρίωσε τες και μην κάνεις τόσο γενικόλογες ερωτήσεις τύπου:ποιος το απεδειξε και απο που βγαινει αυτό... νομίζω είπα ξεκάθαρα ότι είναι αποψή μου.

Και η καταληψη ειναι ενας τροπος διαμαρτυριας αν και οχι ο καλυτερος. Αυτο με την κατασκηνωση εξω απτο υπουργειο δε βλεπω να εβρισκε ανταποκριση αφου εδω βαριουνται να πανε να ψηφισουνε. Βεβαια η διοργανωση πορειων θα ταν επισης καλη ιδεα.

" Χάνονται μαθήματα, εξεταστικές και εξάμηνα!!!" χανομαστε τελειως!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

khalisi

Νεοφερμένος

Η khalisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
συγγνωμη οι φοιτητες δεν ψηφιζουν την καταληψη?

ναι -τυπικά.Αλλά στην πραγματικότητα (τις περισσότερες φορες ως πάντα)τα κομματα φέρνουν στις γενικές συνελεύσεις εξωπανεπιστημιακούς και φοιτητές άλλων τμημάτων και ψηφίζουν στις γενικές συνελεύσεις υπερ.Δεν γίνεται δηλαδή κανένας έλεγχος ποιος μπαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

khalisi

Νεοφερμένος

Η khalisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Και η καταληψη ειναι ενας τροπος διαμαρτυριας αν και οχι ο καλυτερος. Αυτο με την κατασκηνωση εξω απτο υπουργειο δε βλεπω να εβρισκε ανταποκριση αφου εδω βαριουνται να πανε να ψηφισουνε. Βεβαια η διοργανωση πορειων θα ταν επισης καλη ιδεα.

" Χάνονται μαθήματα, εξεταστικές και εξάμηνα!!!" χανομαστε τελειως!!!!!!!!!

Αυτό λέω: δεν είναι καλός τρόπος διαμαρτυρίας και βλάπτει τουυς ίδιους τους φοιτητες!
Οτι χανόμαστε, χανόμαστε - αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα τα παρατήσουμε και όλα στην τύχη τους. Δεν θα σπουδάσουμε επειδή πτωχεύουμε σαν χώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top