[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
η πλειοψηφία είναι υπέρ. Ελλιπής ενημέρωση??

μέχρι και οι ξένοι.

https://www.economist.com/node/21528318?fsrc=scn/fb/wl/ar/schoolsofathen

Διάβασε λίγο τι λέω εγώ και μετά τι μου απαντάς εσύ.Τι σχέση έχουν αυτά τα δύο μεταξύ τους?

και θεωρείται ας πούμε λύση να υπάρχουν εξωπανεπιστημιακοί ώστε να ψηφίζεται κατάληψη???Δλδ με το έτσι θέλω κατάληψη.Τι καλό και έξυπνο....

Είπα εγώ πουθενά ότι είναι σωστό να μπαίνουν εξωπανεπιστημιακοί στις συνελεύσεις?Γιατί λες ό,τι θες?

Και επίσης πως κάποιος θα έρθει σε μια ΓΣ από τη στιγμή που ξέρει ότι δεν ακουστεί γτ συζήτηση δεν γίνεται και επικρατει απλά μια οχλοκρατία με φωνές ,βρισιές και ξύλο.

Και ποιος φταίει γι'αυτό,αν όχι ο αδιάφορος φοιτητής που δεν πατάει στη συνέλευση?Το έχω ξαναπεί,αν ήθελαν οι ανεξάρτητοι,δεν θα τις αφήναν να βγάλουν κιχ τις παρατάξεις.Οι παραταξιακοί δεν είναι ούτε το 20% μιας σχολής,σ'έναν συνειδητοποιημένο σύλλογο ενεργών φοιτητών,θα έπαιρναν τον πούλο αμέσως.

Και αυτοί που θέλουν να τελειώσουν δεν είναι μπούληδες αλλά σκέφτονται και πέρα από τον κώλο τους και τις ιδεολογίες τους.

Το καταλαβαίνεις το ότι το "σκέφτομαι μια ιδεολογία" και το "σκέφτομαι τον κώλο μου" είναι εκ διαμέτρου αντίθετα,έτσι?Btw ναι,αν κάποιος νοιάζεται μόνο για το πότε θα πάρει πτυχίο χωρίς να έχει το παραμικρό ενδιαφέρον για το τι συμβαίνει στην κοινωνία,τότε μπορεί να θεωρηθεί φυτό και μπούλης.

για το μόνο που ακούω για κατάλυση του δημοσίου πανεπιστήμιο είναι με το άσυλο. Το τι μεταπτυχιακά καταργούνται γτ με το τριετές είναι αδύνατον να κάνεις μεταπτυχιακό, πτυχία υποβιβάζονται, και το μόνο που ακούω είναι το άσυλο που στην τελική οι περισσότεροι υπέρ είναι.

Όποιο πλαίσιο και αν διαβάσεις,όποια διαμαρτυρία ενάντια στον νέο νόμο και αν δεις,θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα objections απ'την κατάργηση του ασύλου (που και αυτό μόνο του είναι πολύ σημαντικό ζήτημα).Με αυτό το νομοσχέδιο οι εταιρείες στην πράξη λαμβάνουν μέρος στη λειτουργία και στη διοίκηση του δημοσίου πανεπιστημίου και ναι,αυτό μας πειράζει και μας καίει.

η επανάσταση όμως δεν γίνεται ούτε με ξύλο,κατάλυση της δημοκρατίας με το έτσι θέλω και καταστροφές δημόσιας περιουσίας.

Πάλι,άλλα λέω εγώ και άλλα λες εσύ.Όσο και αν μ'αρέσει να βγαίνω off topic,δεν θ'αρχίσω να μιλάω και για επαναστάσεις εδώ μέσα.

το berkeley δήμοσιο είναι.. και φυσικά από τα community colleges κάνουν οι φοιτητές για τα μεγάλα transfer. Επίσης στα community colleges οι φοιτήτες που σπουδάζουν είναι φοιτητές που είχαν παρατήσει το λύκειο γενικά για κάποιο λόγο διέκοψαν τις λυκιακές τους σπουδές τους ή δεν έχουν την ευχέρεια να προετοιμαστούν για πανεπιστήμια είτε λόγω οικονομικών ή άλλων λόγων ..στα colleges αυτα πάνε παιδιά που έχουν γίνει γονεις ή είναι πρώην τοξικομανείς κλπ κλπ.. Δεν σε βλέπω καλά ενημερωμένο.Στην αμερική δεν υπάρχουν μόνο το Harvard και Yale..όλα τα πανεπιστήμια που είτε είναι δημόσια είτε ιδωτικά δίνουν μια αξιοσέβαστη εκπαίδευση βλέπε university of michigan, williams,Middlebury.

Αμ,έλα που δεν συμβαίνει αυτό.Ψαχ'το λίγο.Στην αμερική έχουμε ένα 1% σούπερ πετυχημένων γαμάτων διάσημων πανεπιστημίων και μετά έχουμε το χάος.

γιατί τώρα πληρώνει λίγα...
πως μια οικόγενεια θα πληρώνει επί 4-5 συναπτά έτη νοίκια κλπ για 3-4 παιδιά?? και δεν μιλάω για 1 παιδί μόνο. Όταν λόγω οικονομικών δυσχερειών μερικά παιδιά διακόπτουν ή μένουν πίσω στις σπουδές τους λόγω αυτών των καταλήψεων και τ χάσιμο εξαμήνων κλπ. Λόγω αυτών των καταλήψεων φοιτητές μένουν πίσω στις σπουδές τους και οι γονείς είναι αυτοί που ουσιαστικά πληρώνουν τ σπασμένα και μετά αναγκάζουν τα παιδιά τους να διακόψουν τις σπουδές τους γτ οικονομικά δεν μπορούν να πληρώνουν άλλο.

Και φυσικά μου λετε οι φοιτήτες δεν ΘΑ μπορούν να σπουδάσουν κλπ κλπ. Όταν η Διαμαντοπούλου πέρασε εν μια νυκτί ξανατονίζω την κατάργηση μετεγγραφών, που επιβαρύνθηκαν πολλές οικογένειες και πολλοί φοιτήτες αναγκάζονται είτε να ξαναδώσουν είτε να μην σπουδάσουν ΚΑΝ λόγω οικονομικών δυσχερειώνδεν θυμάμαι να αντέδρασε κανείς. Αλλά όταν όμως η αδικία χτυπάει το δικό μας συμφέρον και το δικό μας βόλεμα τότε αντιδρούμε

Και εν πάσει περιπτώσει αν παλεύετε για τους αυριανούς φοιτήτες γιατί δεν έγινε το ίδιο και τότε??

Επαναλαμβάνω:αν εφαρμοστεί το νομοσχέδιο,η οικογένεια που μου λες θα πληρώσει πολύ περισσότερα από νοίκια.Τότε να σε δω,όταν θα πληρώνει δίδακτρα και βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Στην αμερική δεν υπάρχουν μόνο το Harvard και Yale..όλα τα πανεπιστήμια που είτε είναι δημόσια είτε ιδωτικά δίνουν μια αξιοσέβαστη εκπαίδευση βλέπε university of michigan, williams,Middlebury. ]
Στα οποια σημειωτεον σκας χοντρα λεφτα για να μπεις.Σε αυτο το λιγο ποσοστο δηλαδη των πανεπιστημιων της αμερικης που θεωρουνται τα τοπ.
Μετα το απολυτο μπουρδελο.
Και γενικα η αμερικη που το συστημα της μερικοι υποστηριζεται στις εκπαιδευτικες αξιολογησεις των μαθητων βρισκεται πιο κατω και απο την ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
μονο που δινεις ως πηγη το γουικιπιντια.εγκυροτατη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μονο που δινεις ως πηγη το γουικιπιντια.εγκυροτατη:P

Βασικά,μια χαρά είναι η wikipedia,απ'τις πλέον αξιόπιστες εγκυκλοπαίδειες.Σε όσα θέματα έχω γνώσεις και την έχω συμβουλευτεί,την βρήκα αντικειμενικότατη.Σε όσα θέματα έψαχνα,απ'την άλλη,πάντα κάτω δίνει αρκετές πηγές.Δεν καταλαβαίνω αυτήν την δυσπιστία πολλών Ελλήνων προς την wikipedia,συχνά την βλέπω συνδυασμένη με μια έφεση σε διάφορες συνωμοσιολογικές μαλακίες και πιστεύω έχει να κάνει με την κουτοπονηριά που διακρίνει μερικούς μερικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
και πανεπιστήμια όπως harvard,yale δίνουν 100% financial aid απλά αν κάποιος έχει τα κότσια και το βιογραφικό μπαίνει..δίνουν την ευκαιρία σε μαθητές κάθε τάξης να μπει. Θα υπαρχουν και οι λεφτάδες αλλά υπάρχουν και οι υπότροφοι που οι οικογένειες τους είναι πολύ φτωχές..Και γιατί τα υπόλοιπα στον πάτο??
Αυτα τα πανεπιστημια δινουν υποτροφιες σε ορισμενες περιπτωσεις παιδιων πχ αυτων που πετυχαινουν σε καλες θεσεις στις μαθηματικες ολυμπιαδες(το γραφει και η πηγη σου αλλωστε) κλπ που ξεφευγουν απο την λογικη του ''δινουν ευκαιρια σε καθε μαθητη'' εκτος και αν ο μαθητης που πετυχαινει σε μια μαθηματικη ολυμπιαδα ειναι κατι σαν τον μεσο μαθητη και συνανταται ευκολα.Ολοι οι υπολοιποι τα σκανε.
Δεν εχω καταλαβει τι ειδους επιχειρημα ειναι αυτο με την Αμερικη και το εκπαιδευτικο συστημα της και πως απο αυτο καταληγουμε στο οτι το παρων νομοσχεδιο ειναι καλο.
https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_the_United_States#Funding_for_K.E2.80.9312_schools
Για το δημοσιο σχολειο στην αμερικη πληροφοριακα
U.S. public schools lag behind the schools of other developed countries in the areas of reading, math, and science
Και οσο αφορα τα πανεπιστημια το δημοσιο πανεπιστημιο στην αμερικη δεν εχει και πολυ σχεση με το δημοσιο που εννοουμε εμεις εδω.
Αρκετα απο αυτα ζητουν ιδιωτικα κονδυλια και απαιτουν διδακτρα δημοσια ειναι επειδη διοικουνται απο λειτουργους που οριζει το κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξέρεις να έχει γίνει κατάληψη φοιτητών πουθενά χωρίς απόφαση συνέλευσης;
Ξέρω εγώ.

Τον Δεκέμβριο του 2008 ήθελαν να κάνουν κατάληψη στις Σχολές του Πολυτεχνείου. Δεν ερχόταν κόσμος όμως, οπότε τι είπαν τα ΕΑΑΚ; Μαζευόμαστε ΟΛΕΣ οι Σχολές του ΕΜΠ, κάνουμε μία "Γενική Συνέλευση ΕΜΠ" (μόνοι μας), και ψηφίζουμε κατάληψη. Όπερ και εγένετο.

Ψηφίστηκε κατάληψη χωρίς απόφαση ("θεσμοθετημένης") συνέλευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και σε εμάς έχει γίνει ανάλογο, δεν συγκεντρωνόταν κόσμος και το κλείνανε μόνοι τους. Το 2006-2007 με τις μεγάλες καταλήψεις ήμασταν από τους λίγους που είχαν κλείσει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα και μερικές εβδομάδες το έκαναν έτσι.

Δεν ξέρω για τις άλλες σχολές, ξέρω για τη δική μου. Δέκα άτομα κάνουν κουμάντο, αναρχικοί, από το Στέκι που ενώνονται με ΕΑΑΚ και άλλες ιστορίες και δεν αφήνουν να πεις κουβέντα. Βρισιές, απειλές, πυροσβεστήρες να πετάγονται, κυνηγητά σε σκάλες και ορόφους. Το 80% παιδιά που με τον νέο νόμο παίρνουν πόδι ως αιώνιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
βρε παιδια! απλα κοιταξτε παραπανω τα αποτελεσματα!!! Ειναι ξεκαθαρο! σχεδον οσα ατομα ψηφισαν κατα φτιαχνουν μια ολοκληρη σχολη!!! ......ολα τα αλλα ειναι μειοψηφιες που προσπαθουν να ξεχωρισουν μεσα στον βουρκο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
και σου λέω ότι η πλειοψηφία συμφωνεί και όχι μόνο στην ελλάδα. Εντάξει?

Αν διαβάσεις αυτό που γράφω με ηρεμία και όχι με φανατισμό,θα δεις ότι εκφέρω έναν προβληματισμό σχετικά με τη λειτουργία της δημοκρατίας,των νόμων και του Συντάγματος,γενικότερα.Εσύ μου απάντησες για το νομοσχέδιο της Διαμαντοπούλου.

δεν απεύθυνομαι σε σένα και δεν είπα ότι εσύ είπες κάτι για εξωπανεπιστημιακούς. Δεν μιλώ κινέζικα.Ας το πάρουμε από την αρχή.
και σου λέω ότι πολλοί φέρνουν εξωπανεπιστημιακούς για να καλύψουν τον αριθμό που λείπει φυσικά τάσσοντας πάντα υπέρ της κατάληψης.Είναι μια γενική παρατήρηση hello.

Αυτό που μου λες έχει να κάνει με τις μαλακίες των παρατάξεων,τις οποίες ουδέποτε και υποστήριξα.Κάνεις λάθος πάντως,εξωπανεπιστημιακοί δεν μπαίνουν για να ψηφίσουν πάντα υπέρ,μπαίνουν για να στηρίξουν πάντα κάποια συγκεκριμένη παράταξη.Όταν λοιπόν φέρνουν π.χ. τα ΕΑΑΚ κόσμο είναι για κατάληψη,ενώ όταν φέρνει η ΔΑΠ είναι κατά της κατάληψης.Δεν έχεις ακούσει για τα "τρένα" της ΔΑΠ?

μπορεί να αποτελεί το 20% αλλά με το έτσι θέλω αυτό το 20% κλείνει σχολές είτε με το έτσι θέλω είτε ακόμα και με την βία.Στις σχολές δεν υπάρχει καν διαλογος παρα μόνο φωνές και μια επίκρατηση οχλοκρατίας.

Επειδή το 80% μένει άπραγο.Πάντως υπάρχουν και σύλλογοι που γίνεται ανθρώπινη συζήτηση,αυτό εξαρτάται απ'το ενδιαφέρον των φοιτητών,μην λέμε ό,τι θέλουμε.

το αν δεν τους νοιάζει το τι γίνεται αυτό δεν το ξέρεις. Το τι δεν συμμετέχει κάποιος σε καταλήψεις και δεν παίζει ξύλο με τους ΜΑΤατζήδες δεν σημαίνει ότι είναι μπούλης. Ο καθένας αντιδρά με τον δικό του τρόπο. Στην τελική δεν πας να ψηφίσεις δεν δεν δεν..γιατί η κατάληψη να είναι μονόδρομος?

Υπάρχουν πολύ περισσότεροι και πολύ καλύτεροι τρόποι αντίδρασης απ'τη σύγκρουση με τα ΜΑΤ,σαφώς.Αλλά είναι συγκεκριμένοι,δεν είναι ό,τι να 'ναι,κάθομαι σπίτι μου ξέρω 'γω και κάνω επικλήσεις στον Βούδα να μην περάσει το νομοσχέδιο,αυτό είναι υποκρισία.Και frankly,όλους αυτούς δεν τους έχω για κάτι παραπάνω.Κρίνοντας απ'τα ανεξάρτητα πλαίσια που βλέπω,είναι απλά μια ανεύθυνη παιδική γκρίνια του στυλ "δεν με νοιάζει τι ψωμί,δεν με νοιάζει τι τυρί,αρκεί η σχολή μου να μείνει ανοιχτή"
Η κατάληψη φυσικά και δεν είναι μονόδρομος,είναι όμως ένα αποτελεσματικό μέσο,σ'ένα σύνολο κινητοποιήσεων.

στα ερώτηματα που έθεσα δεν μου απάντησες.Για υπενθύμιση:

Τι θες να σου απαντήσω?Μιλώντας για τον εαυτό μου,όπως με την κατάργηση των μεταγραφών θίγονται ένα σωρό disadvantaged κατηγορίες παιδιών,έτσι και πριν με την ύπαρξή τους θίγονταν ένα σωρό παιδιά τα οποία δούλευαν σκληρά αλλά χάνανε τη θέση μόνο και μόνο επειδή π.χ. ο άλλος ήταν πολύτεκνος (και ας μην είχε οικονομικό πρόβλημα).

βρε παιδια! απλα κοιταξτε παραπανω τα αποτελεσματα!!! Ειναι ξεκαθαρο! σχεδον οσα ατομα ψηφισαν κατα φτιαχνουν μια ολοκληρη σχολη!!! ......ολα τα αλλα ειναι μειοψηφιες που προσπαθουν να ξεχωρισουν μεσα στον βουρκο....

Αν όντως υπάρχει μια μεγάλη πλειοψηφία κατά της κατάληψης,ας πάει στη σχολή της να το ψηφίσει στη συνέλευση,μην επαναλαμβανόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
βρε παιδια! απλα κοιταξτε παραπανω τα αποτελεσματα!!! Ειναι ξεκαθαρο! σχεδον οσα ατομα ψηφισαν κατα φτιαχνουν μια ολοκληρη σχολη!!! ......ολα τα αλλα ειναι μειοψηφιες που προσπαθουν να ξεχωρισουν μεσα στον βουρκο....
μα 300 σχολες σε καταληψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominus

Νεοφερμένος

Ο Dominus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Υπερ.
Ειναι ο μονος τροπος στην σημερινη Ελλαδα για να σε "ακουσουν" και να σε "προσεξουν" αλλα να υπαρχουν σοβαροι λογοι για καταληψη οχι για να χαθουν ωρες μαθηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της κατάληψης αλλά το γεγονός ότι η Διαμαντοπούλου μιλάει για δωρεάν παιδεία και ουσιαστικά σε λίγα χρόνια θα μας βάλει να πληρώνουμε τα συγγράμματα με αγανακτει! Να μιλήσει καθαρά μια φορά τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
υπερβολές.. χημικά σε κλειστούς απαγορεύονται. ούτε σε εξεγέρσεις φυλακών έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ απο ματ.
βέβαια πιστεύω κάτι τέτοιο θα γουστάρατε τρελά να γίνει! θα έδινε μια κάποια ηρωική πινελιά στον αγώνα σας.
ο φοιτητής που δέν παρανομεί δέν έχει να φοβηθεί τίποτα εντός ή εκτός πανεπιστημίου.
Υπερβολές ; όταν θα το ακούσεις από την Τρέμη να το αναγγέλλει στο δελτίο των 8, θα μας θυμηθείς. Και μόνο ότι ειρωνεύεσαι με τέτοιου είδους θέματα, φανερώνει πλήρως το επίπεδό σου. Ο αγώνας που κάνουν οι ουσιαστικοί αναρχικοί που χλευάζεις δεν είναι πίνακας....είναι πραγματικότητα.

οι αναρχικοί είστε κάτι σαν τους χουλιγκάνους. σας φτιάχνει η βία.
η πολιτική σας στάση αρχίζει και τελειώνει στο''μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι''
ντύνεστε στα μάυρα, έχετε δικά σας σύμβολα, καπνίζετε μπάφους,
μιλάτε ενάντια στο κεφάλαιο, ενώ οι περισσότεροι απο εσάς είστε γνήσια παιδιά του κεφαλαίου..
Άλλος ένας που βλέπει πολλή τηλεόραση και δεν έχει ανοίξει βιβλίο για την έννοια της λέξης "αναρχία". Αγόρι μου, αναρχία ΔΕΝ είναι η κουκούλα και ο χουλιγκανισμός. Όλα τα άλλα που αναφέρεις είναι απλά στερεότυπα που προβάλλουν τα μέσα.

το θέμα του ασύλου δέν είναι ούτε τα ναρκωτικά ούτε οι καταστροφές που προκαλούν οι κάφροι ιδεολογικοί συγγενείς σας.
είναι ο παραλογισμός του να υπάρχει κάτι σαν το άσυλο σε μια ελεύθερη κοινωνία.
το μόνο που σας καίει είναι το άσυλο. κατα τα άλλα μια χαρά είναι το νομοσχέδιο.
Τότε είναι παραλογισμός να υπάρχει και βουλευτική ασυλία. Το θέμα του ασύλου είναι η ελεύθερη διακίνηση ΙΔΕΩΝ. Πώς να επιτευχθεί αυτή, όταν τα κομματόσκυλα κάνουν πλύση εγκεφάλου σε άτομα σαν εσένα ; Ώστε είναι ωραίο το νομοσχέδιο...πολύ ωραία. Δέξου τους όρους του και πες μας σε λίγο καιρό πώς το βλέπεις. Είναι ωραία να μπαίνουν οι μπάτσοι μες στο πανεπιστήμιο με σαθρές δικαιολογίες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τότε είναι παραλογισμός να υπάρχει και βουλευτική ασυλία. Το θέμα του ασύλου είναι η ελεύθερη διακίνηση ΙΔΕΩΝ. Πώς να επιτευχθεί αυτή, όταν τα κομματόσκυλα κάνουν πλύση εγκεφάλου σε άτομα σαν εσένα ; Ώστε είναι ωραίο το νομοσχέδιο...πολύ ωραία. Δέξου τους όρους του και πες μας σε λίγο καιρό πώς το βλέπεις. Είναι ωραία να μπαίνουν οι μπάτσοι μες στο πανεπιστήμιο με σαθρές δικαιολογίες ;

Τα κομματόσκυλα υπήρχαν μέσα στο πανεπιστήμιο (στο οποίο μόνο απέξω έχεις περάσει προς το παρόν) ενώ υπήρχε και το άσυλο..Και είδαμε τις ομορφιές που μας έκαναν και τα δύο...

Οι ιδέες μια χαρά κινούνται και χωρίς άσυλο, αποδεικνύεται περίτρανα σε όλες τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου. Μόνο οι Έλληνες έχουμε ανάγκη το άσυλο για να μιλήσουμε ελεύθερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
βρε παιδια! απλα κοιταξτε παραπανω τα αποτελεσματα!!! Ειναι ξεκαθαρο! σχεδον οσα ατομα ψηφισαν κατα φτιαχνουν μια ολοκληρη σχολη!!! ......ολα τα αλλα ειναι μειοψηφιες που προσπαθουν να ξεχωρισουν μεσα στον βουρκο....
Γιατί τα 105 άτομα είναι μειοψηφία ;;; Μια χαρά "σχολή" είναι κι αυτά...Είναι απαράδεκτο το post σου. Προσωπικά μιλώντας, είμαι 100% υπέρ της κατάληψης των σχολών και έχω εξηγήσει τους λόγους. Φυσικά και συμπεριλαμβάνεται το άσυλο σ' αυτούς, όπως και τα βιβλία και τα συγγράμματα. Και απροπό, οι παρατάξεις όχι μόνο δεν καθίστανται άχρηστες, αλλά έχουν δικαίωμα να αλωνίζουν χειρότερα από ό,τι πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Mα ειναι μειοψηφιααα!! δηλαδη οταν ειστε η πλειοψηφια ειστε οκ και οταν μειοψηφητε λετε δικαιολογιες? ΜΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το κακό με την πλειοψηφία είναι ότι δεν πάει να ψηφίσει στις συνελεύσεις. Από τον καναπέ δεν γίνεται δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Mα ειναι μειοψηφιααα!! δηλαδη οταν ειστε η πλειοψηφια ειστε οκ και οταν μειοψηφητε λετε δικαιολογιες? ΜΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
Λάθος μου...ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Μην υποτιμάς τους υπόλοιπους που "δεν είμαστε η πλειοψηφία" με εκφράσεις όπως "να ξεχωρίσουν από το βούρκο" κτλ. Τα 105 άτομα δεν είναι λίγα...σκέψου μόνο πόσοι δεν ανήκουν στο ischool και πόσοι από αυτούς που ψήφισαν ανήκουν σε πολλά διαφορετικά τμήματα! Πειραματικά ναι, αποδεδειγμένα όχι...δεν ξέρεις καθόλου για ποιον λόγο έχει ψηφίσει τι ο καθένας. Τα αποτελέσματα δείχνουν μια ξεκάθαρη στάση όσων ανήκουν στο ischool, και τίποτε άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Το πειραμα ειναι το μονο πραγμα που δειχνει απτα αποτελεσματα μιας ερευνας!!!
Τωρα που το θεμα ειναι οι καταληψεις απορω δηλαδη αφου βλεπεται πως εστω και σε αυτη την μικρη ομαδα που ειμαστε ειστε μειοψηφια γιατι προσπαθειτε να μας πεισετε για το αντιθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ειναι φοβερο να βλεπεις ατομα να μιλανε μονο απο τον καναπε και τον υπολογιστη :) 300 σχολες εχουν καταληψη εκει η καταληψη ψηφιστικε υπερ..μπορειτε να πατε στην καφετερια και να λετε αχ αμαν ψηφισαν ναι οι βλακες εμεις δεν θελαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top