Φοβάμαι να πάω στην σχολή που πέρασα

Nikoleta05

Νεοφερμένος

Η Nikoleta05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ο τίτλος τα λέει όλα. Πέρασα σε ένα Διεκ και φοβάμαι να πάω επειδή τα μαθήματα είναι από τις 2 μέχρι τις 10. Με βασανίζουν πολλά ερωτήματα πως θα έρχομαι από εκεί γιατί αναγκάστηκα θα χρησιμοποιώ μέτρο και ένα λεωφορείο για να έρθω σπίτι, όπως επίσης αν χάσω το λεωφορείο και μείνω εκεί βραδιάτικα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ή αν τα κάνω εγώ να φαίνονται ΒΟΉΘΕΙΑ
Το χειρότερο είναι ότι τον χειμώνα νυχτώνει από τις 6
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Μόνο απόγευμα γίνονται μαθήματα;

Καταλαβαίνω τον φόβο σου. Το να γυρνάς σπίτι την νύχτα ως γυναίκα είναι μια από τις πιο αγχωτικές εμπειρίες. Ωστόσο δεν ξέρω αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε άμεσα. Η σχολή σου αρέσει; Θεωρείς, δηλαδή, ότι θα άντεχες να βιώνεις αυτό το συναίσθημα σχεδόν καθημερινά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μηχανάκι ή αμάξι βολεύει;
Δίπλωμα βγάζεις τσακ-μπαμ. Τώρα για να αγοράσεις αμάξι είναι ένα κόστος (μηχανάκι πιο φτηνά βέβαια).
Προσωπικά έχω ηλεκτρικό μηχανάκι (όχι πατίνι - μη μπερδευτείς, κανονικό παπάκι είναι), το πήρα 800 ευρώ, η μπαταρία βγαίνει και φορτίζει στο σπίτι, πάω όπου θέλω και το κλειδώνω κανονικά. Πηγαίνω με 45χλμ την ώρα, νορμάλ ταχύτητα για μέσα στην πόλη. Κόστος φόρτισης = 0,20€ τα 100 χιλιόμετρα (τίποτα δηλαδή). Δεν απαιτείται δίπλωμα οδήγησης γιατί θεωρείται ηλεκτρικό ποδήλατο στα χαρτιά, βάσει νόμου (άσχετα που είναι μηχανάκι).
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ο τίτλος τα λέει όλα. Πέρασα σε ένα Διεκ και φοβάμαι να πάω επειδή τα μαθήματα είναι από τις 2 μέχρι τις 10. Με βασανίζουν πολλά ερωτήματα πως θα έρχομαι από εκεί γιατί αναγκάστηκα θα χρησιμοποιώ μέτρο και ένα λεωφορείο για να έρθω σπίτι, όπως επίσης αν χάσω το λεωφορείο και μείνω εκεί βραδιάτικα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ή αν τα κάνω εγώ να φαίνονται ΒΟΉΘΕΙΑ
Το χειρότερο είναι ότι τον χειμώνα νυχτώνει από τις 6
Στην πόλη μου (επαρχία) δεν είναι όλες τις μέρες μέχρι τις 10, πιθανόν να ισχύει το ίδιο και εκεί. Επίσης, σίγουρα δεν θα είσαι η μόνη που θα πρέπει να προλάβει λεωφορείο, Οπότε μπορείτε να συνεννοηθείτε με τον καθηγητή να σας αφήνει 5' νωρίτερα. Αν βρεις κάποιον από γειτονική περιοχή μπορείτε να γυρνάτε μαζί μέχρι ένα σημείο 😉
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Δεν απαιτείται δίπλωμα οδήγησης γιατί θεωρείται ηλεκτρικό ποδήλατο στα χαρτιά, βάσει νόμου (άσχετα που είναι μηχανάκι).
Πάντως, ακόμα και να μην απαιτείται, καλό είναι να το πάρει το δίπλωμα αν θέλει να κυκλοφορεί στον δρόμο. Δεν παίζουμε με αυτά. Δηλαδή έχω δει χίλιους δυο άσχετους ακόμα και με τα πατίνια τους, να διακόπτουν την κυκλοφορία, να κινδυνεύουν να σκοτωθούν ή να πάρουν στον λαιμό τους κάποιον άλλον. Κάθε άνθρωπος που βρίσκεται στον δρόμο οφείλει να γνωρίζει έστω τα βασικά.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πάντως, ακόμα και να μην απαιτείται, καλό είναι να το πάρει το δίπλωμα αν θέλει να κυκλοφορεί στον δρόμο. Δεν παίζουμε με αυτά. Δηλαδή έχω δει χίλιους δυο άσχετους ακόμα και με τα πατίνια τους, να διακόπτουν την κυκλοφορία, να κινδυνεύουν να σκοτωθούν ή να πάρουν στον λαιμό τους κάποιον άλλον. Κάθε άνθρωπος που βρίσκεται στον δρόμο οφείλει να γνωρίζει έστω τα βασικά.
Προφανώς! Δεν είναι μόνο γκάζι-φρένο και ισορροπία το μηχανάκι. Χρειάζεται και σωστή οδηγική συμπεριφορά. Προσωπικά έχω δίπλωμα οδήγησης 11 χρόνια, οπότε δεν έβγαλα για μηχανάκι (αν και πλέον μπορώ να βγάλω απλά με μια αίτηση, δεν απαιτείται να δώσω εξετάσεις λόγω ηλικίας), ωστόσο ξέρω να οδηγώ εντός και εκτός πόλης. Και πάντα με κράνος!
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Πάντως, ακόμα και να μην απαιτείται, καλό είναι να το πάρει το δίπλωμα αν θέλει να κυκλοφορεί στον δρόμο. Δεν παίζουμε με αυτά. Δηλαδή έχω δει χίλιους δυο άσχετους ακόμα και με τα πατίνια τους, να διακόπτουν την κυκλοφορία, να κινδυνεύουν να σκοτωθούν ή να πάρουν στον λαιμό τους κάποιον άλλον. Κάθε άνθρωπος που βρίσκεται στον δρόμο οφείλει να γνωρίζει έστω τα βασικά.
Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Ακόμη Και οι πεζοί θα έπρεπε να ξέρουν .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top