Φιλοσοφική Πάτρας vs Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών Ρεθύμνου

doganou@yahoo.gr

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος που φοιτεί στην Φιλοσοφική σχολή της Πάτρας ή στο Φ.Κ.Σ. του Ρεθυμνου, θα ήθελα να με ενημερώσει σχεικά με τα μαθήματα,τους καθηγητές,το επίπεδο δυσκολίας και γενικά ό,τι θα μου χρησιμεύσει αν εισαχθώ στα τμήματα αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaaa

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
οταν λες φιλοσοφικη πατρα τι εννοεις?φιλολογια ή φιλοσοφια?γιατι εγω ειμαι στην φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doganou@yahoo.gr

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εννοώ φιλοσοφία. Αλλά αν μπορείς ενημέρωσέ με και για τη φιλολογία, εκτός και αν ξέρεις καποιον που να είναι στο τμήμα φιλοσοφίας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleni Oooo

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οταν λες φιλοσοφικη πατρα τι εννοεις?φιλολογια ή φιλοσοφια?γιατι εγω ειμαι στην φιλολογια

Πώς είναι η φιλολογία στη Πάτρα: Αξίζει: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos

Νεοφερμένος

Ο Philippos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω ειμαι φοιτητης του τμηματος Φιλοσοφιας της Πατρας.Η σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα και σχετικα ευκολη,αν σκεφτεις πως πολλοι περασαν στο συγκεκριμενο τμημα κατα τυχη(μεταξυ τους και εγω:lol:) αλλα στην πορεια μας κερδισε...Επειδη απ'οτι καταλαβα εσενα σ'ενδιαφερει η φιλοσοφια,ενδιαφερεσαι και για το Φ.Κ.Σ., η σχολη θα σου φανει πολυ ευκολη!!!
Στα αρνητικα της,η κτηριακη ελλειψη(μ'αποτελεσμα οι φοιτητες να τρεχουμε απο δω και απο κει για τα μαθηματα),η ελλειψη διδασκοντων Δ.Ε.Π.(μ'αποτελεσμα αν εχεις καποιο μαθημα που το διδασκεσαι απο συμβασιουχο διδασκοντα και δεν το περασεις,την επομενη χρονια ειναι πιθανον το μαθημα ν'αλλαξει και ονομα και αντικειμενο,αφου λιγοι συμβασιουχοι μενουν παραπανω απο ενα χρονο και στη θεση τους ερχονται αλλοι μ'αλλα ερευνητικα ενδιαφεροντα) και τριτον το οτι η σχολη ακολουθει μια συγκεκριμενη κατευθυνση στα μαθηματα της,πραγμα που δε θα επιθυμουσα ν'αναλυσω εδω...
Παντως θα σαι πολυ τυχερη αν καταφερεις να περασεις σ'αυτη τη σχολη,στο εγγυωμαι!!Απο μαθηματα του πρωτου ετους θα σου ελεγα να προσεξεις(λογω δυσκολιας)τη Λογικη,(λογω ενδιαφεροντος) Γνωσιοθεωρια-Μεταφυσικη Ι και Πλατων:Θεωρια των Ιδεων

Υ.Γ.αν εχεις καμια απορια,απαντησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia1984

Νεοφερμένος

Η anastasia1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μήπως είναι κανείς στη φιλοσοφική πάτρας? θέλω να μου πείτε εάν στο πρώτο έτος είναι υποχρεωτικό να παρακολουθείς τα μαθήματα ή μπορείς απλά να πηγαίνεις και να δίνεις? ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostm

Νεοφερμένος

Ο kostm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει στο τμήμα μεσογειακών σπουδών στη ρόδο?πρόκειται να δώσω κατατακτήριες για αυτή τη σχολή και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες...αν μπορούσε κάποιος να μου πει 2 λόγια θα με βοηθούσε πολυ:)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos

Νεοφερμένος

Ο Philippos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
για μενα υποχρεωτικη ειναι η παρακολουθηση των:αρχαια 1,γνωσιοθεωρια/μεταφυσικη 1,ευρωπαικη ιστορια,λογικη,πλατων:θεωρια των ιδεων και αρχαια 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~αλεξouli~

Νεοφερμένος

Η alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
στη φιλοσοφ. πατρας τ μαθηματα αρχιζουν 28/9..πρεπει ν παω δλδ??γτ οι περισσοτεροι αρχιζουν μετα τς εκλογες κ ελεγα μηπως βγει καμια ανακοινωση κ γ μας..ουτε αν εχω τοτε μαθημα ξερω,ουτε ωρες κ δν λεει κ τπτ στ στ διευθ τς σχολης:hmm: ξερει κανεις τπτ παραπανω?γτ ν κανω τζαμπα διαδρομες(απ αθηνα)δν λεει..κ δν εχω κ κανενα που ν ειν εκει(κ ν μπορει ν παει εκει γ ν δει καμια ανακοινωση) ν ρωτησω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Απο το Φ.Κ.Σ. παιρνεις απολυτηριο φιλολογου????
-----------------------------------------
ααα και ποια ειναι η βαση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nektarios21692

Νεοφερμένος

Ο Nektarios21692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ σπουδαζω ΦΚΣ στο ρεθυμνο ειναι ιδιο με τα υπολοιπα τμηματα ΦΠΨ εχουμε 3 αρχαια υποχρεωτικα εκ των οποιων το ενα ειναι αρχαια θεματογραφια υποχρεωτικα και 1 λατινικο ή 4 αρχαια. Τα λατινικα ειναι προαιρετικα. εχουμε 3 ιστορια απο το ιστορικο αρχαιολογικο. 3 λογοτεχνίες και 1 γλωσσολογια. Μαθηματα επιλογης που σου δινουν την δυνατοτητα να παρεις και αλλα απο φιλολογια για να καταρτιζεσαι καλυτερα στα αρχαια και λατινικα. εχουμε φιλοσοφιες... εισαγωγη στην φιλοσοφια ιστοριες τησ φιλοσοφιας, ηθικη, λογικη κ.α και εχουμε και ψυχολογια, διδακτικη και κοινωνιολογια... Οσο για την δυσκολια του τμηματος τι να πω, αν παρακολουθεις δεν υπαρχει προβλημα... αρκει να σου αρεσει το τμημα, παντως πιστοποιησαι ως φιλολογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Εγώ σπουδαζω ΦΚΣ στο ρεθυμνο ειναι ιδιο με τα υπολοιπα τμηματα ΦΠΨ εχουμε 3 αρχαια υποχρεωτικα εκ των οποιων το ενα ειναι αρχαια θεματογραφια υποχρεωτικα και 1 λατινικο ή 4 αρχαια. Τα λατινικα ειναι προαιρετικα. εχουμε 3 ιστορια απο το ιστορικο αρχαιολογικο. 3 λογοτεχνίες και 1 γλωσσολογια. Μαθηματα επιλογης που σου δινουν την δυνατοτητα να παρεις και αλλα απο φιλολογια για να καταρτιζεσαι καλυτερα στα αρχαια και λατινικα. εχουμε φιλοσοφιες... εισαγωγη στην φιλοσοφια ιστοριες τησ φιλοσοφιας, ηθικη, λογικη κ.α και εχουμε και ψυχολογια, διδακτικη και κοινωνιολογια... Οσο για την δυσκολια του τμηματος τι να πω, αν παρακολουθεις δεν υπαρχει προβλημα... αρκει να σου αρεσει το τμημα, παντως πιστοποιησαι ως φιλολογος

Ας ρωτήσω κάτι και εγώ.... :P
Στις φιλοσοφικές, επιλέγεις κατεύθυνση όπως ακριβώς και στις φιλολογίες???
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
το ΦΚΣ εχει μαθηματα ψυχολογιας?η διαφερει σε αυτο με τα τμηματα του ΦΠΨ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
το φκσ δεν εχει ψυχολογιεσ νομιζω...αντι για ψυχολογιεσ εχει κοινωνιολογιεσ απ οτι ειχα ψαξει στο προγραμμα σουδων...γενικα ειναι καλη σχολη για να πατησεισ να κανεισ και κατι αλλο εκτοσ απο φιλολογοσ...νομιζω απο φκσ μπορει καποιοσ να δουλεψει και σε συμβουλευτικεσ κλινικεσ!!!η διαφορα απο τα αλλα φπψ δεν ειναι μεγαλη..απλα εχουν αλλεσ κατευθυνσεισ...α και το φπψ στην αθηνα εχει πιο πολλα αρχαια κειμενα και λατινικα απο το φκσ..οταν εκανα μηχανογραφικο εβλεπα τα προγραμματα σπουδων και ειδα αυτη την διαφορα...αλλα ειναι ολοι φιλολογοι βεβαια...εγω ξερω οτι σε ενα φροντ ειχαν προσλαβει 3 απο φκσ!!!και ολοι λεγαν οτι ηταν πολυ καλοι καθηγητεσ...εχουν καλη καταρτιση...αν ομωσ συγκριθει με την πατρα εγω πιστευω οτι η πατρα εχει καλυτερη φιλοσοφικη..η κρητη ειναι απαιχτη κυριωσ στα θετικα πχ ιατρικη φυσικο κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εγώ σπουδαζω ΦΚΣ στο ρεθυμνο ειναι ιδιο με τα υπολοιπα τμηματα ΦΠΨ εχουμε 3 αρχαια υποχρεωτικα εκ των οποιων το ενα ειναι αρχαια θεματογραφια υποχρεωτικα και 1 λατινικο ή 4 αρχαια. Τα λατινικα ειναι προαιρετικα. εχουμε 3 ιστορια απο το ιστορικο αρχαιολογικο. 3 λογοτεχνίες και 1 γλωσσολογια. Μαθηματα επιλογης που σου δινουν την δυνατοτητα να παρεις και αλλα απο φιλολογια για να καταρτιζεσαι καλυτερα στα αρχαια και λατινικα. εχουμε φιλοσοφιες... εισαγωγη στην φιλοσοφια ιστοριες τησ φιλοσοφιας, ηθικη, λογικη κ.α και εχουμε και ψυχολογια, διδακτικη και κοινωνιολογια... Οσο για την δυσκολια του τμηματος τι να πω, αν παρακολουθεις δεν υπαρχει προβλημα... αρκει να σου αρεσει το τμημα, παντως πιστοποιησαι ως φιλολογος

Τα λατινικά είναι προαιρετικά. Πως γίνεται αυτό; Γιατί μετά αφού βγαίνεις φιλόλογος έχεις δικαίωμα να διδάξεις λατινικά.
Στο πτυχίο σου φαίνεται αν είχες επιλέξει λατινικά ή όχι ώστε να δουν στο φροντιστήριο αν γνωρίζεις ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ξερει κανεις αν στο τμημα ΦΚΣ του Ρεθυμνου διδασκονται μαθηματα ψυχολογιας???γιατι κατι τετοιο μου ειχαν πει και οτι ειναι ιδιο με τα τμηματα ΦΠΨ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ξερει κανεις αν στο τμημα ΦΚΣ του Ρεθυμνου διδασκονται μαθηματα ψυχολογιας???γιατι κατι τετοιο μου ειχαν πει και οτι ειναι ιδιο με τα τμηματα ΦΠΨ

Γιατί δε κοιτάς το πρόγραμμα σπουδών; :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Για οποιον εχει την απορια απο το Φ.Κ.Σ. βγαινεις φιλολογος και τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων τα γραφει εδω στις επαγγελματικες δυνατοτητες... https://www.fks.uoc.gr/

Η βαση του 2012 ειναι....12553
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πάντως, η σχολή στην Πάτρα δεν είναι Φιλοσοφική, αλλά Φιλοσοφίας. Έχει διαφορά. Δεν ξέρω για ποιο λόγο τώρα οι φοιτητές της ισχυρίζονται ότι σπουδάζουν στη Φιλοσοφική. Κατ'εμέ, όσοι πάνε εκεί για να βγουν Φιλόλογοι, ή έχουν τέτοια ψευδαίσθηση, έχουν κάνει τραγικό λάθος. Αν κάποιος σκοπεύει σε μια τέτοια επαγγελματική διέξοδο, είναι η χειρότερη επιλογή. Από εκεί Φιλόλογοι ΔΕ βγαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Στην Πατρα εχει τμημα ΚΑΙ Φιλολογιας ΚΑΙ Φιλοσοφιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top