Φιλολογία vs Παιδαγωγικό Δευτεροβάθμιας

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι από το παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας βγαίνει κανείς αρκετά ικανός για να διδάξει αρχαία πχ?
Έβγαλα 16784 έχω δεύτερο πτυχίο στην Οικονομική Επιστήμη ενώ έχω ασχοληθεί και με τα παιδαγωγικά.
Το πρόγραμμα σπουδών του παιδαγωγικού β βαθμιας μάρεσε αλλά θεωρώ ελλειπή την επιστημονική κατάρτιση του παλιού ΦΠΨ.
Τι λέτε?
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Καλησπέρα μετά από πολύ σκέψη και κόπο δήλωσα ως α επιλογή μου (16784) το Παιδαγωγικό Τμήμα Β βάθμιας.
Είναι κάποιος άλλος που το έχει βάλει α επιλογή ? Υπάρχουν ανάμεσα μας φοιτητές του τμήαμτος αυτού ?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα μετά από πολύ σκέψη και κόπο δήλωσα ως α επιλογή μου (16784) το Παιδαγωγικό Τμήμα Β βάθμιας.
Είναι κάποιος άλλος που το έχει βάλει α επιλογή ? Υπάρχουν ανάμεσα μας φοιτητές του τμήαμτος αυτού ?
πρεπει να εισαι θεοτρελος
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπέρα μετά από πολύ σκέψη και κόπο δήλωσα ως α επιλογή μου (16784) το Παιδαγωγικό Τμήμα Β βάθμιας.
Είναι κάποιος άλλος που το έχει βάλει α επιλογή ? Υπάρχουν ανάμεσα μας φοιτητές του τμήαμτος αυτού ?
Πολυ ωραια, καλη επιτυχια.
Ερωτηση : γιατι οχι φιλολογια Εκπα μιας και υπαρχουν τα ''κουκια''?
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Θα βγεις ουσιαστικά φιλόλογος από αυτήν τη σχολή. Παιδαγωγικό δεν σκέφτεσαι;;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκ των υστέρων ρωτάς αλλά θα σου πω κάποια πράγματα.

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δημιουργήθηκε από την κατάτμηση του παλιού Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ) της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ και άρχισε να λειτουργεί από 1-9-2019.
Στο αρχικό νομοσχέδιο είχε ονομαστεί Τμήμα Εκπαίδευσης Ενηλίκων αλλά επειδή υπήρξαν κατηγορίες ότι δεν θα διασφάλιζε τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων, μετονομάστηκε και έτσι οι πτυχιουχοι εντάσσονται στον κλάδο των Φιλολόγων.
Θα είδες ασφαλώς τον οδηγό σπουδών του Τμήματος και θα διαπίστωσες ότι προσανατολίζεται περισσότερο στη μεθοδολογία και τον σχεδιασμό της εκπαιδευτικής έρευνας και διδασκαλίας των φιλολογικών και γενικότερα των ανθρωπιστικών επιστημών.
Υπάρχουν μόνο κάποια υποχρεωτικά μαθήματα που προσφέρονται από τα άλλα Τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής προκειμένου να "δικαιολογηθεί" ο τίτλος του Φιλολόγου που θα φέρουν οι απόφοιτοι του Τμήματος.
Τα μαθήματα του Τμήματος είναι όντως εξαιρετικά ενδιαφέροντα όμως προσωπική μου άποψη είναι ότι ένας απόφοιτος αυτού του Τμήματος που θα θελήσει να εργαστεί ως Φιλόλογος, θα υστερεί σε γνώσεις ενός αποφοίτου του Τμήματος Φιλολογίας.

Αν ήμουν στη θέση σου και ήθελα να γίνω Φιλόλογος και είχα τα μόρια που θα μου το επέτρεπαν, θα δήλωνα χωρίς δεύτερη σκέψη το Τμήμα Φιλολογίας.
΄Ομως δεδομένου ότι μέσα στο Πανεπιστήμιο, θα περάσεις τη διαδικασία να μάθεις τον τρόπο με τον οποίο θα μαθαίνεις και θα ερευνάς, πιστεύω ότι θα μπορέσεις να καλυψεις τα "κενά" που θα παρουσιαστούν στην πορεία, με προσωπική μελέτη.
Καλή αρχή και καλές σπουδές σου εύχομαι!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Γιατί είμαι θεότρελος?χαχαχα
Εδώ να πω ότι έχω ήδη μια καριέρα που κάνω, δουλεύω ως οικονομολόγος έχω κάνει μάστερ στα Οικονομικά και στην Ειδική Αγωγή. Απλά τότε είχα απορρίψει το ΦΠΨ αν και μου άρεσε πολύ λόγω επαγγελαμτικής αποκατάστασης!
Αρχικά είχα βάλει τη φιλολογία απλά θεωρώ ότι στα 29 πλέον και με πολλές υποχρεώσεις ότι θα μου πέσει βαρύ. Και η διαδικασία των πανελληνίων μου φάνηκε επίπονη χωρίς φροντιστήρια και καθοδήγηση λόγω χρόνου με προσωπικό διάβασμα.
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχει λεχθεί πολλές φορές εδώ στο φόρουμ ότι η σχολή αυτή (όπως κι άλλες) οδηγούν στον ΟΑΕΔ...
Ωραια λογικη! Αρα να πηγαινουν να γινονται φιλολογοι ολοι οι μπουμπουνες με μορια κοντα στη βαση; Και στο μελλον τι καθηγητες θα ειναι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ειναι αραγε οι πανελληνιες μπουμπουνομετρο?
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δηλαδη μ λες οτι αν μπεις με 11 και 12 μετα μπορεις να αντεπεξελθεις σε ενα τετοιο επαγγελμα; Θα σε κοροιδευουν οι μαθητες σου οταν θα πας να διδαξεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Δηλαδη μ λες οτι αν μπεις με 11 και 12 μετα μπορεις να αντεπεξελθεος σε ενα τετοιο επαγγελμα; Θα σε κοροιδευουν οι μαθητες σου οταν θα πας να διδαξεις.
Δεν θα απαντησω με δικη μου αποψη αλλα με οτι ειπαν συγκλητοι δυο σημαντικων πανεπιστημιων , Παντειου και Ιωαννινων. Δεν υπαρχει καμια ερευνα ουτε αισθηση οτι παιδια που εισερχονται με χαμηλες βαθμολογιες τα καταφερνουν χειροτερα στις σπουδες τους.
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ωραια λογικη! Αρα να πηγαινουν να γινονται φιλολογοι ολοι οι μπουμπουνες με μορια κοντα στη βαση; Και στο μελλον τι καθηγητες θα ειναι;
Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου, αν και νομίζω ότι οι "μπουμπουνες" όπως τους χαρακτηρίζεις δεν θα πάρουν ποτέ πτυχίο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Κριμα που δεν έβαλες την φιλολογία αντι του παιδαγωγικού δευτεροβάθμιας.

Δύσκολη ναι, αλλα απο τις ωραιότερες σχολές κατ εμε οσον αφορα το πρόγραμμα σπουδών.
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου, αν και νομίζω ότι οι "μπουμπουνες" όπως τους χαρακτηρίζεις δεν θα πάρουν ποτέ πτυχίο.
Ναι καλα γι αυτο μην αγχωνεσαι. Σκονακια, αντιγραφες, συνεργασιες απο το μεσσετζερ σε περιοδο κορονοιου καλα κρατουν. Εγω για το μετα σου μιλαω...Μετα τι καθηγητες θα γινουν...
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ενώ όλα τα παραπάνω δεν συμβαίνουν σε άλλες σχολές κατά την δική σου άποψη;
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ενώ όλα τα παραπάνω δεν συμβαίνουν σε άλλες σχολές κατά την δική σου άποψη;
Γινονται. Απλα σου απαντησα για το ποσο ευκολα παιρνει πτυχιο ακομη και ενας που δεν ανοιγει βιβλιο στο ελληνικο πανεπιστημιο και ειδικα εν μεσω κορονοιου.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αναμεσα σε παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης και φιλολογια ποιο εχει καλυτερες προοπτικες για απασχοληση στη δημοσια εκπαιδευση?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top