Φιλολογία Κρήτης

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Δεν τα λες εύκολα αλλά ούτε και πολύ δύσκολα. Μέτριο προς το δύσκολο κείμενο ήταν αυτό που μας έπεσε.
Ομοίως και οι ασκήσεις δεν ήταν εύκολες.
Αν διαβάζεις και το 'χεις με τα αρχαία δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Τα λατινικά ίσως σε δυσκολέψουν περισσότερο. Μπορεί στη γραμματική και το συντακτικό να μην έχεις να μάθεις κάτι νέο όμως ίσως σε δυσκολέψουν γιατί θα πρέπει να επεξεργάζεσαι και να εξετάζεσαι σε τελείως άγνωστο κείμενο.

**Στην εξέταση των λατινικών το κείμενο είναι άγνωστο όμως το λεξιλόγιο διδαγμένο.

Αν γνωρίζεις πολύ καλά γραμματική, συντακτικό, λεξιλόγιο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Τις θεματογραφίες να τις περάσεις αμέσως. Μην φτάσεις 3ο-4ο-5ο έτος και να τις χρωστάς ακόμα. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.

Από αντίστροφα τί γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Στα λατινικα πιστευω οτι θα τα παω καλα, γιατι μου ειναι ευχαριστο μαθημα.
Δηλαδη, το λεξιλογιο το διδασκομαστε κατα τη διαρκεια του εξαμηνου και στην εξεταστικη πεφτει ενα κειμενο στο οποιο πεφτει ενα κειμενο με λεξιλογιο που εχουμε διδαχθει στις παραδοσεις;

Τι αγνωστο το εχω παρει με κακο ματι και με φοβιζει λιγο. Με τη γραμματικη και το συντακτικο δεν εχω προβλημα, αλλα αυτη η μεταφραση...
Μου εχουν πει οτι πολλα κειμενα που πεφτουν στην εξεταστικη τα εχει ηδη διδαξει η καθηγητρια κατα τη διαρκεια του εξαμηνου..
Αληθευει αυτο;


Ναι, όλο το λεξιλόγιο είναι διδαγμένο. Δεν υπάρχει λέξη που να μην την έχεις διδαχτεί.

Εξετάζεσαι σε άγνωστο κείμενο.-
Τι αξία θα είχε η εξέταση αν ήξερες από πριν τι θα πέσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ναι, όλο το λεξιλόγιο είναι διδαγμένο. Δεν υπάρχει λέξη που να μην την έχεις διδαχτεί.

Εξετάζεσαι σε άγνωστο κείμενο.-
Τι αξία θα είχε η εξέταση αν ήξερες από πριν τι θα πέσει; :P

Σωστο και αυτο...εσενα σε δυσκολεψε καθολου η αρχαια ελληνικη θεματογραφια τον 1ο χρονο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Όχι. :clapup:

Σε σχέση με άλλους το επίπεδο μου ήταν αρκετά καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Όχι. :clapup:

Σε σχέση με άλλους το επίπεδο μου ήταν αρκετά καλό.

Ωραια...
Εγω επελεξα αυτο το τμημα, διοτι ακουσα οτι ο τομεας των βυζαντινων και νεοελληνικων σπουδων ειναι εξαιρετικος.

Με ενδιαφερει η βυζαντινη φιλολογια,οποτε επελεξα το πανεπιστημιο της κρητης αντι των ιωαννινων και της πατρας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Επέλεξα τη Φιλολογία Κρήτης (από επιλογή, όχι λόγω μορίων), γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη σχολή (για το ευέλικτο πρόγραμμά της) και γιατί έχω ήδη βρει σπίτι εκεί (είναι μιας γνωστής της μητέρας μου). Όσοι σπουδάζετε εκεί μπορείτε να μου πείτε τις εντυπώσεις σας, καθώς και να αξιολογήσετε τη σχολή, τα μαθήματα και τη δυσκολία τους; Επίσης να επισημάνω ότι θα επιλέξω τον Κλασικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Όντως το πρόγραμμα σπουδών μας είναι ευέλικτο με την έννοια ότι εμείς διαλέγουμε τα μαθήματα που θα διδαχτούμε.
δηλαδή έχουμε να βγάλουμε συγκεκριμένες ενότητες πχ από το κλασικό έπος, λυρική, επική κλπ κλπ αλλά εσύ διαλέγεις πότε θα βγάλεις την ενότητα αυτή και με ποιο μάθημα. τα μαθήματα αλλάζουν κάθε χρόνο δηλαδή ένα μάθημα που προσφέρεται το χειμερινό εξάμηνο δεν θα ξαναπροσφερθεί το επόμενο χειμερινό, ή τον επόμενο χρόνο. Μπορεί να μην ξαναπροσφερθεί ποτέ ή να προσφερθεί από λίγα χρόνια. Ανανέωνονται συνεχώς τα προσφερόμενα.
αυτό σε κάνει να διαβάζεις για να περάσεις τα μαθήματα στην ώρα τους και να μην τρέχεις μετά το 3ο και 4ο έτος

τομέα διαλέγεις με την αρχή του δεύτερου έτους, δηλαδή στο 3ο εξάμηνο.

για το πτυχίο έχουμε 50 μαθήματα

έχουμε μία τεράστια βιβλιοθήκη με 500.000 βιβλία συν τα επιστημονικά περιοδικά. ό,τι θέλεις μπορείς να το βρεις για τις εργασίες σου ή τα σεμινάρια (είναι μαθήματα στα οποία γράφουμε επιστημονικές εργασίες). Τα σεμινάρια είναι πολύ σημαντικά για ένα φοιτητή καθώς μαθαίνει πως να διαχειρίζεται την βιβλιογραφία ξένη και νέα, πως να γράφει επιστημονικές εργασίες, πως να τις παρουσιάζει. Επίσης στα σεμινάρια είμαστε 20 - 25 παιδιά, δηλαδή γίνεται πολύ σοβαρό μάθημα. Βέβαια υπάρχει ανταγωνισμός για την επιλογή σου στο σεμινάριο. Δηλαδή ο καθηγητής επιλέγει τους φοιτητές που θα πάρει, αν έχει καλούς βαθμούς δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως χρωστάς ΤΑ μαθήματα και έχεις μια σειρά από 5αρια στην αναλυτική σου βαθμολογία ίσως αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα λόγω του ανταγωνισμού. όμως και πάλι τα παιδιά που παίρνουν πτυχίο ή είναι κοντά στο πτυχίο προηγούνται. ** Τα σεμινάρια ξεκινάνε στο 3 έτος και έχεις να βγάλεις 4. **

επέλεξε τη φιλολογία μόνο αν θεωρείς ότι θα στρωθείς στο διάβασμα
είναι δύσκολη σχολή αλλά αν την γνωρίσεις θα την αγαπήσεις
μπορώ να σου πω ότι διαβάζω περισσότερο από ότι στο σχολείο κι όμως δεν κουράζομαι γιατί μου αρέσει το αντικείμενο της σχολής

Έχουμε και καλές συνεργασίες με ξένα πανεπιστήμια για εράσμους
έρχονται συχνά πυκνά ξένοι καθηγητές για διαλέξεις και συνέδρια

το κακό όμως είναι ότι υπάρχει πλαφόν στα μαθήματα
δηλαδή μπορούν να δηλώσουν το κάθε μάθημα 350 άτομα και είναι στην δικαιοδοσία του κάθε καθηγητή αν θα δεχτεί παραπάνω φοιτητές στο μάθημα του
συνήθως δέχονται αρκετούς φοιτητές ακόμα
όμως μπορεί να μην προλάβεις να δηλώσεις ένα μάθημα που θέλεις

εγώ μέχρι στιγμής πάντως δε είχα πρόβλημα στο ποια μαθήματα θα πάρω

Επίσης στο προηγούμενο εξάμηνο δεν μας έβαλαν πλαφόν, δηλώναμε ελεύθερα. ίσως αυτό ισχύσει κανονικά και από φέτος.

Μην λες από τώρα για τον τομέα που θα επιλέξεις γιατί ίσως δεις κατά τη διάρκεια των πρώτων 2 εξαμήνων να σε κερδίζει κάποιος άλλος τομέας. Έχουμε τέσσερις: Κλασικό, βυζαντινό - νεοελληνικό, γλωσσολογία, θεατρολογία - μουσικολογία.
Και εγώ για κλασικό πήγαινα, όμως η γλωσσολογία με κέρδισε :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Όντως το πρόγραμμα σπουδών μας είναι ευέλικτο με την έννοια ότι εμείς διαλέγουμε τα μαθήματα που θα διδαχτούμε.
δηλαδή έχουμε να βγάλουμε συγκεκριμένες ενότητες πχ από το κλασικό έπος, λυρική, επική κλπ κλπ αλλά εσύ διαλέγεις πότε θα βγάλεις την ενότητα αυτή και με ποιο μάθημα. τα μαθήματα αλλάζουν κάθε χρόνο δηλαδή ένα μάθημα που προσφέρεται το χειμερινό εξάμηνο δεν θα ξαναπροσφερθεί το επόμενο χειμερινό, ή τον επόμενο χρόνο. Μπορεί να μην ξαναπροσφερθεί ποτέ ή να προσφερθεί από λίγα χρόνια. Ανανέωνονται συνεχώς τα προσφερόμενα.
αυτό σε κάνει να διαβάζεις για να περάσεις τα μαθήματα στην ώρα τους και να μην τρέχεις μετά το 3ο και 4ο έτος

τομέα διαλέγεις με την αρχή του δεύτερου έτους, δηλαδή στο 3ο εξάμηνο.

για το πτυχίο έχουμε 50 μαθήματα

έχουμε μία τεράστια βιβλιοθήκη με 500.000 βιβλία συν τα επιστημονικά περιοδικά. ό,τι θέλεις μπορείς να το βρεις για τις εργασίες σου ή τα σεμινάρια (είναι μαθήματα στα οποία γράφουμε επιστημονικές εργασίες). Τα σεμινάρια είναι πολύ σημαντικά για ένα φοιτητή καθώς μαθαίνει πως να διαχειρίζεται την βιβλιογραφία ξένη και νέα, πως να γράφει επιστημονικές εργασίες, πως να τις παρουσιάζει. Επίσης στα σεμινάρια είμαστε 20 - 25 παιδιά, δηλαδή γίνεται πολύ σοβαρό μάθημα. Βέβαια υπάρχει ανταγωνισμός για την επιλογή σου στο σεμινάριο. Δηλαδή ο καθηγητής επιλέγει τους φοιτητές που θα πάρει, αν έχει καλούς βαθμούς δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως χρωστάς ΤΑ μαθήματα και έχεις μια σειρά από 5αρια στην αναλυτική σου βαθμολογία ίσως αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα λόγω του ανταγωνισμού. όμως και πάλι τα παιδιά που παίρνουν πτυχίο ή είναι κοντά στο πτυχίο προηγούνται. ** Τα σεμινάρια ξεκινάνε στο 3 έτος και έχεις να βγάλεις 4. **

επέλεξε τη φιλολογία μόνο αν θεωρείς ότι θα στρωθείς στο διάβασμα
είναι δύσκολη σχολή αλλά αν την γνωρίσεις θα την αγαπήσεις
μπορώ να σου πω ότι διαβάζω περισσότερο από ότι στο σχολείο κι όμως δεν κουράζομαι γιατί μου αρέσει το αντικείμενο της σχολής

Έχουμε και καλές συνεργασίες με ξένα πανεπιστήμια για εράσμους
έρχονται συχνά πυκνά ξένοι καθηγητές για διαλέξεις και συνέδρια

το κακό όμως είναι ότι υπάρχει πλαφόν στα μαθήματα
δηλαδή μπορούν να δηλώσουν το κάθε μάθημα 350 άτομα και είναι στην δικαιοδοσία του κάθε καθηγητή αν θα δεχτεί παραπάνω φοιτητές στο μάθημα του
συνήθως δέχονται αρκετούς φοιτητές ακόμα
όμως μπορεί να μην προλάβεις να δηλώσεις ένα μάθημα που θέλεις

εγώ μέχρι στιγμής πάντως δε είχα πρόβλημα στο ποια μαθήματα θα πάρω

Επίσης στο προηγούμενο εξάμηνο δεν μας έβαλαν πλαφόν, δηλώναμε ελεύθερα. ίσως αυτό ισχύσει κανονικά και από φέτος.

Μην λες από τώρα για τον τομέα που θα επιλέξεις γιατί ίσως δεις κατά τη διάρκεια των πρώτων 2 εξαμήνων να σε κερδίζει κάποιος άλλος τομέας. Έχουμε τέσσερις: Κλασικό, βυζαντινό - νεοελληνικό, γλωσσολογία, θεατρολογία - μουσικολογία.
Και εγώ για κλασικό πήγαινα, όμως η γλωσσολογία με κέρδισε :inlove:
Dogie σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ χρήσιμες. :) Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πάρα πολύ το γεγονός ότι διαλέγουμε εμείς τα μαθήματα και χαράζουμε οι ίδιοι την πορεία μας. ;) Εννοείται ότι γνωρίζω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα, είμαι όμως διατεθειμένος να το κάνω, διότι τη φιλολογία τη λατρεύω! Πολύ θετικό η συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια και η διεξαγωγή σεμιναρίων. Όσο για την επιλογή τομέα, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πάω Κλασικό, γιατί έχω τρέλα με αρχαία, λατινικά, γραμματική και συντακτικό! Επίσης μου αρέσουν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι, η αρχαία πεζογραφία και το θέατρο. Βέβαια, δεν αποκλείεται να αλλάξω γνώμη με τον καιρό, αλλά προς το παρόν προς τα εκεί κλίνω.
Και κάτι ακόμα: τα μαθήματα αρχίζουν τέλη Σεπτεμβρίου;
Ευχαριστώ και πάλι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-16


Εξετάσεις Σεπτεμβρίου
1/9/2015 – 19/9/2015

Μαθήματα χειμερινού εξαμήνου
21/9/2015 μέχρι 19/12/2015 (13 εβδομάδες)


Διακοπές Χριστουγέννων
23/12/2015 – 6/1/2016

Εξετάσεις χειμερινού εξαμήνου
11/1/2016 – 30/1/16

Μαθήματα Εαρινού εξαμήνου
15/2/2016 – 28/5/2016 (13 εβδομάδες)

Διακοπές Πάσχα
25/4/2016 – 8/5/2016

Εξετάσεις εαρινού εξαμήνου
6/6/2016 – 25/6/2016

ΟΡΚΩΜΟΣΙΕΣ

Ορκωμοσία εξεταστικής Σεπτεμβρίου
Τετάρτη 25/11/2015

Ορκωμοσία Χειμερινού Εξαμήνου
Τετάρτη 23/3/2016

Ορκωμοσία Εαρινού Εξαμήνου
Τετάρτη 20/7/2016

Ανακοινώσεις μπορείς να βλέπεις εδώ πατώντας στα αριστερά το τμήμα φιλολογίας: https://student.cc.uoc.gr/events.asp?annType=1&mnuid=eventAnn&
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-16


Εξετάσεις Σεπτεμβρίου
1/9/2015 – 19/9/2015

Μαθήματα χειμερινού εξαμήνου
21/9/2015 μέχρι 19/12/2015 (13 εβδομάδες)


Διακοπές Χριστουγέννων
23/12/2015 – 6/1/2016

Εξετάσεις χειμερινού εξαμήνου
11/1/2016 – 30/1/16

Μαθήματα Εαρινού εξαμήνου
15/2/2016 – 28/5/2016 (13 εβδομάδες)

Διακοπές Πάσχα
25/4/2016 – 8/5/2016

Εξετάσεις εαρινού εξαμήνου
6/6/2016 – 25/6/2016

ΟΡΚΩΜΟΣΙΕΣ

Ορκωμοσία εξεταστικής Σεπτεμβρίου
Τετάρτη 25/11/2015

Ορκωμοσία Χειμερινού Εξαμήνου
Τετάρτη 23/3/2016

Ορκωμοσία Εαρινού Εξαμήνου
Τετάρτη 20/7/2016

Ανακοινώσεις μπορείς να βλέπεις εδώ πατώντας στα αριστερά το τμήμα φιλολογίας: https://student.cc.uoc.gr/events.asp?annType=1&mnuid=eventAnn&
Δηλαδή τα μαθήματα ξεκινούν στις 21 Σεπτεμβρίου. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη βοήθεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν βρισκω που αλλου να ρωτησω..μηπως ξερετε αν το ιστορικο αρχαιολογικο εχει σελιδα στο Facebook για να ρωτησω καποια πραγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top