Φιλολογία : Επιλογή κατεύθυνσης

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ποιά κατεύθυνση έχετε διαλέξει και με ποιά κριτήρια; Πρόκειται να μπω στο τρίτο έτος και βρίσκομαι σε δίλημμα. Να κοιτάξω που είμαι καλύτερη; Τι μου αρέσει περισσότερο; Ποιά θα βγάλω πιο εύκολα; Ποιά έχει μεγαλύτερη ζήτηση; Θα ήθελα γνώμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αν και εγώ είμαι γ' λυκείου και δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για φιλολογία..θα μου άρεσε η γλωσσολογία.. :)
με βαση δηλαδη τα ελαχιστα που εχω ακουσει,φαινεται πολυ ενδιαφερουσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα κατεύθυνση, αλλά το πανεπιστήμιο που είμαι δεν την προσφέρει. Έχει μόνο κλασική και βυζαντινή-νεοελληνική ειδίκευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ποιά κατεύθυνση έχετε διαλέξει και με ποιά κριτήρια; Πρόκειται να μπω στο τρίτο έτος και βρίσκομαι σε δίλημμα. Να κοιτάξω που είμαι καλύτερη; Τι μου αρέσει περισσότερο; Ποιά θα βγάλω πιο εύκολα; Ποιά έχει μεγαλύτερη ζήτηση; Θα ήθελα γνώμες!

Όποια σε ενδιαφέρει και βγαίνει εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Κλασσικό με τα χίλια. Και στα φροντιστήρια μετράει παραπάνω αν έχεις βγάλει κλασσικό απο γλωσσολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ε άν μετράει στα φροντιστήρια τότε να επιλέξει κλασικό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ε άν μετράει στα φροντιστήρια τότε να επιλέξει κλασικό:P

Δε ξέρω αν ειρωνεύεσαι ή όχι, πάντως αληθεύει αυτό που είπα. Απ' τη γλωσσολογία κυρίως ειδικεύεσαι σε λογοτεχνία. Και απ' το κλασσικό στα αρχαία/λατινικά.

Για να διδάξεις τη λογοτεχνία του λυκείου, ενα καλό βοήθημα παίρνεις και είσαι κομπλέ. Για να αναλύσεις όμως τέλεια ενα άγνωστο, θες και κάποιες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δε ξέρω αν ειρωνεύεσαι ή όχι, πάντως αληθεύει αυτό που είπα. Απ' τη γλωσσολογία κυρίως ειδικεύεσαι σε λογοτεχνία. Και απ' το κλασσικό στα αρχαία/λατινικά.

Για να διδάξεις τη λογοτεχνία του λυκείου, ενα καλό βοήθημα παίρνεις και είσαι κομπλέ. Για να αναλύσεις όμως τέλεια ενα άγνωστο, θες και κάποιες γνώσεις.
Δεν κοιτάει φίλε μου κανείς ειδικεύσεις και βαθμούς στα φροντιστήρια.Να είσαι καλός στην δουλειά σου θέλουν.Δουλεύεις σαν σκυλι με 400-500 ευρώ;Είσαι ο καλύτερος φιλόλογος για αυτούς.Προσγειωθείτε γιατί η πραγματικότητα είναι σκληρή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Απ' τη γλωσσολογία κυρίως ειδικεύεσαι σε λογοτεχνία.
:eek:

Από το νεοελληνικό ειδικεύεσαι στη λογοτεχνία (ποίηση, πεζογραφία, θέατρο)... από τη γλωσσολογία ειδικεύεσαι στη... γλώσσα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα κατεύθυνση, αλλά το πανεπιστήμιο που είμαι δεν την προσφέρει. Έχει μόνο κλασική και βυζαντινή-νεοελληνική ειδίκευση!
τοτε κλασικη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Εγώ πάντα ήθελα να ακολουθήσω το κλασικό τμήμα και πιθανότατα σε δύο χρόνια που πρόκειται να επιλέξω ειδίκευση θα είναι αυτή των κλασικών σπουδών. Βέβαια πρέπει να πω ότι τρομερά ενδιαφέρουσα είναι και η ειδίκευση της γλωσσολογίας. Από 'κει και πέρα, θεωρώ ότι η επιλογή σου θα πρέπει να βασίζεται στο τι σου αρέσει πραγματικά, γιατί μόνο έτσι θα μπορείς να είσαι πραγματικά καλή σ' αυτό που θα κάνεις. Εξάλλου, όποια κατεύθυνση κι αν επιλέξεις, το πτυχίο θα είναι ενιαίο (τουλάχιστον έτσι γίνεται στη δική μου σχολή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Δε ξέρω αν ειρωνεύεσαι ή όχι, πάντως αληθεύει αυτό που είπα. Απ' τη γλωσσολογία κυρίως ειδικεύεσαι σε λογοτεχνία. Και απ' το κλασσικό στα αρχαία/λατινικά.

Για να διδάξεις τη λογοτεχνία του λυκείου, ενα καλό βοήθημα παίρνεις και είσαι κομπλέ. Για να αναλύσεις όμως τέλεια ενα άγνωστο, θες και κάποιες γνώσεις.
δεν καταλαβαινω..:worry:.ξερεις τι ειναι η λογοτεχνια;;τα αρχαια και τα λατινικα λογοτεχνια ειναι απο την αλλη αυτοι που επιλεγουν γλωσσολογικο δεν ειδικευονται στη λογοτεχνια.υπαρχει η θεωρητικη και εφαρμοσμενη γλωσσολογια με τους αντιστιχους κλαδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Tι εννοείς ενιαίο tzwrtzia;

Ένας συμφοιτητής μου είπε ότι αν διαλέξω βυζαντινό-νεοελληνικό (που έχω και βαθμούς 9-10, ενώ σε αρχαία-λατινικά είμαι στην βάση) και πάρω σαν μαθήματα επιλογής πολλά αρχαία και λατινικά, θα φαίνεται στο πτυχίο, όποτε θα εξισώνεται κάπως. Αλλά δεν έχω ιδέα πραγματικά τι θα φαίνεται στο πτυχίο, πως βγαίνει ο βαθμός και τι κοιτάζουν σ' ένα φροντιστήριο. Πάντως πιστεύω ότι τον βαθμό τον κοιτάζουν, γιατί αναφέρθηκε το αντίθετο παραπάνω.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Tι εννοείς ενιαίο tzwrtzia;

Ένας συμφοιτητής μου είπε ότι αν διαλέξω βυζαντινό-νεοελληνικό (που έχω και βαθμούς 9-10, ενώ σε αρχαία-λατινικά είμαι στην βάση) και πάρω σαν μαθήματα επιλογής πολλά αρχαία και λατινικά, θα φαίνεται στο πτυχίο, όποτε θα εξισώνεται κάπως. Αλλά δεν έχω ιδέα πραγματικά τι θα φαίνεται στο πτυχίο, πως βγαίνει ο βαθμός και τι κοιτάζουν σ' ένα φροντιστήριο. Πάντως πιστεύω ότι τον βαθμό τον κοιτάζουν, γιατί αναφέρθηκε το αντίθετο παραπάνω.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :-)

Εννοώ ότι ναι μεν στο πτυχίο θα αναγράφεται η ειδίκευσή σου, αλλά για το βαθμό πτυχίου συνυπολογίζονται όλα τα μαθήματα που παρακολούθησες, και αυτά της ειδίκευσής σου και αυτά που προέρχονται από άλλες κατευθύνσεις. Για παράδειγμα, μπορεί να ακολουθήσεις Κλασικό, αλλά στο corpus των μαθημάτων σου θα υπάρχουν και μαθήματα προερχόμενα απ' το ΒΝΕΣ, ανεξάρτητα απ' τα επιλεγόμενά σου και το αντίστροφο.

Από 'κει και πέρα, για ένα φροντιστήριο τα δύο πράγματα που έχουν μεγάλη σημασία είναι ο βαθμός πτυχίου και η τυχόν προϋπηρεσία. Προσωπική μου άποψη είναι πως η φημολογία για τη σημασία της ειδικότητας σε ότι αφορά στα φροντιστήρια είναι αναληθής. Στο φροντιστήριο όπου πήγαινα, για παράδειγμα, γνωστό στη β' λυκείου και λογοτεχνία στη γ' είχα μία καθηγήτρια που τελείωσε Ιστορικό και ήταν εξαιρετική στα συγκεκριμένα μαθήματα. Εξίσου εξαιρετικός ήταν κι ο καθηγητής στο φροντ. που μου έκανε άγνωστο στη β' λυκείου και γνωστό+άγνωστο στη γ' λυκείου κι ο οποίος είχε τελειώσει Φ.Π.Ψ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Kι εγώ έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις ιστορικών και φπψ που έπιασαν δουλειά σε φροντιστήρια και ήταν εξαιρετικοί, μετά ίσως να μπαίνει και ο παράγοντας τύχη όπως και οι διασυνδέσεις. Για την προϋπηρεσία που λες, σκέφτομαι να ξεκινήσω φέτος τα ιδιαίτερα, πιστεύω θα μετράει κάπως. Ο βαθμός πτυχίου βγαίνει και απ' τα 4 έτη συνολικά ή απ' τα 2 τελευταία που είναι και η κατεύθυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Σίγουρα οι δύο παράγοντες που αναφέρεις παίζουν ρόλο αρκετές φορές, αλλά για 'μένα παίζει τεράστιο ρόλο, ακόμα και τον κυριότερο, ένα δελεαστικό και ανταγωνιστικό βιογραφικό το οποίο είναι προϊόν διαφόρων συντελεστών, όπως ο βαθμός πτυχίου, κάποιο μεταπτυχιακό, σεμηνάρια - ημερίδες, η εμπειρία, συστατικές επιστολές κλπ. Μάλιστα, αν το ψάξεις, συστατικές επιστολές μπορούν να σου δώσουν με το πέρας των σπουδών και οι καθηγητές της σχολής σου. Σε εμάς για παράδειγμα, μια καθηγήτρια στο α' εξάμηνο μάς είχε πει πως συστατικές επιστολές γράφει για αποφοίτους με βαθμό πτυχίου από 8 και πάνω.

Τώρα, όσον αφορά για το βαθμό πτυχίου, στη δική μου σχολή τουλάχιστον, προσμετρώνται οι βαθμοί όλων των ετών. Δε νομίζω να υπάρχουν διαφορές πάνω σ' αυτό το θέμα από σχολή σε σχολή, αλλά για παν ενδεχόμενο, καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιον συμφοιτητή σου από μεγαλύτερο έτος ή κάποιον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Αν με το καλό περάσω στη Φιλολογία,που είναι και ο στόχος μου,θα ακολουθήσω το τμήμα κλασσικών σπουδών,διότι παίρνεις ειδίκευση στα Αρχαία,που είναι η λατρεία μου..επομένως,εγώ θα προτιμούσα το κλασσικό τμήμα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Παιδί μου κάτσε να περάσεις πρώτα, να φτάσεις 4ο έτος και μετά σκέφτεσαι για κατευθύνσεις. Και το λέω εγώ που έχω τρέλα με τη γλωσσολογία! :P
Αλλά και πάλι στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει και το νεοελληνικό (μεγάλος έρωτας με την ποίηση!) Οπότε πολύ απλά δε ξέρω τι θα γίνει. Ακόμη αρχή είναι!

Και στο τέλος με βλέπω να πάω κλασικό! χαχαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
παιδια σος.σημερα βγηκε το προγραμμα της σχολης μου(φιλολογια απθ)και δεν μπορω να καταλαβω ποτε εχω μαθημα.μου βγαινουν 11 3ωρα μαθηματα την εβδομαδα χωρια η ξενη γλωσσα.δειτε το λιγο κι εσεις. https://www.lit.auth.gr/sites/default/files/newsattach/program_winter_1213.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
παιδια σος.σημερα βγηκε το προγραμμα της σχολης μου(φιλολογια απθ)και δεν μπορω να καταλαβω ποτε εχω μαθημα.μου βγαινουν 11 3ωρα μαθηματα την εβδομαδα χωρια η ξενη γλωσσα.δειτε το λιγο κι εσεις. https://www.lit.auth.gr/sites/default/files/newsattach/program_winter_1213.pdf

ετσι οπως ειναι ουτε εγω μπορω να καταλαβω...σε εμας εχει ξεχωριστα για το καθε εξαμηνο η τουλαχιστον το δηλωνει καπου....εδω ειναι στα χαμενα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top