Φιλολογία Αθήνας

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
ευχαριστω μπορεις να μου στειλεις τα δικαιολογητικα να τα τσεκαρω μηπως ξεχασω καποιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ieremias5

Νεοφερμένος

Ο Ieremias5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σε όλους,


Θα μπορούσε κάποιος με βοηθήσει παρακαλώ με 1-2 πραγματακια που δεν μπορω να βρω πουθενα; :(

Ποτε πρεπει να μπουμε στο site και να κανουμε λογαριασμο για να δηλωσουμε μαθηματα και συγγραματα(και στον ευδοξο δλδ), ποια ημερονομια εννοω.

Και δευτερον, ΠΟΤΕ ακριβως αρχιζουν τα μαθηματα; Οταν ρωτουσα κανεις δεν ηξερε...


Γενικως εχω κολλησει στο "ποτε" :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Θα βγει ανακοίνωση και για δήλωση μαθημάτων και συγγραμμάτων από τη γραμματεία. Αλλά, σε προειδοποιώ, θα αργήσει μάλλον... Εδώ, ακόμα δεν έχουμε ανοίξει :P

Μαθήματα, αν λήξει η απεργία των καθηγητών, ξεκινάνε 1 Οκτωβρίου. Αν όλα πάνε καλά...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
γύρω στις 15/10 το webadm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
γεια σας ηθελα να ρωτησω μεχρι ποτε ειναι η αιτηση για τη σιτηση?(επειδη δεν ανοιγει η ιστοσελιδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τις απεργιες ποτε θα αρχισουμε δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ieremias5

Νεοφερμένος

Ο Ieremias5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυριο το πρωι πρεπει να ειμαστε εκει στις 9;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Αυριο το πρωι πρεπει να ειμαστε εκει στις 9;
το τμημα ξεκιναει στις 15. μπες στην ιστοσελιδα του τμηματος και πηγαινε στην κοσμητεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
γεια σας ηθελα να ρωτησω αυριο που αρχιζουμε τι ωρα πρεπει να ειμαστε εκει 9 ή 12 που ειναι η συγκεντρωση στην aula?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Aν έχεις μάθημα 9-12 και έχεις σκοπό να το παρακολουθήσεις, πας στις 9 και 12 πας στη συγκέντρωση στην άουλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
αρα γινονται κανονικα γιατι στην ιστοσελιδα του ΕΚΠΑ γραφει οτι στις 12 θα γινει η υποδοχή των πρωτοετών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Το μάθημα 9-12 θα γίνει. Αυτό δεν εννοείς; Και 12 θα γίνει η υποδοχή των πρωτοετών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
ναι ωραια αυτο εννοουσα ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πληροφορίες για το μάθημα Θεωρία της Λογοτεχνίας;Νομίζω με καθηγήτρια την Τζούμα.Είναι δύσκολο θέλει παρακολούθηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
γεια σας ηθελα να ρωτησω για το e class...εχω κανει εγγραφη...μας ειπε ο καθηγητης να μπουμε να δουμε την υλη που θα αναρτησει την Παρασκευη για την Τριτη αλλα μπερδευομαι...Αγγελατος λεγεται ο καθηγητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Kirdou, το μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά δύσκολο. Αν και η ύλη ειναι πολύ μικρή (γύρω στις 50 σελίδες), στις εξετάσεις ό,τι ζητάει θέλει να είναι πιστή αντιγραφή από το βιβλίο.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι χρειάζεται παρακολούθηση. Αν και αυτά που διδάσκει (στα πρώτα μαθήματα) είναι αυτά που γράφει και το βιβλίο της, τα καταλαβαίνεις πιο εύκολα απ'οτι να διαβάσεις το βιβλίο. Επίσης, σε επόμενα μαθήματα εξηγεί τη μεθοδολογία του Genette, σύμφωνα με την οποία θα κληθείς να απαντήσεις σε άσκηση στις τελικές εξετάσεις. Αν δεν γράψεις την άσκηση, δεν περνάς το μάθημα. Οπότε, ναι, χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Για την Ντουνιά που κάνει λογοτεχνία έχει κανείς καμία πληροφορία??είναι απαιτητική στη βαθμολόγηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλησπέρα daria, Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι η κυρία Ντουνιά είναι πολύ καλή και συνεργάσιμη, στις εξετάσεις βάζει ότι λέει στην τάξη :), ενώ είναι πολύ καλή στη βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Θα ήθελα επίσης να εκφράσω τη γνώμη μου ως απόφοιτη της σχολής. Πέρασα στη σχολή τον Σεπτέμβριο του 2008 και ορκίστηκα τον Οκτώβριο του 2012:D. Αρχικά, διάλεξα τη σχολή με βάση το βαθμό που έβγαλα στις πανελλήνιες και δεδομένου ότι δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσω στην επαρχία.
Επιπλέον, ανέκαθεν μου άρεσε η ενασχόληση με τα αρχαία, λατινικά :). Πηγαίνοντας πρώτη φορά στη σχολή, δε μου άρεσαν καθόλου οι εγκαταστάσεις :( . Αμέσως όμως με την έναρξη των μαθημάτων, ξεκίνησα την παρακολούθηση. Βρήκα τα μαθήματα πολύ ενδιαφέροντα, υπήρχε όμως μια δυσκολία στις εξετάσεις καθώς τα μαθήματα ήταν 5ωρα και εξεταζόμασταν μέχρι το τέλος του δ εξαμήνου, σε 2-3 καθηγητές και σε 2-3 διαφορετικά αντικείμενα στο ίδιο μάθημα την ίδια μέρα :( . Όμως, αποφάσισα να διαβάσω και τα κατάφερα. Τέλος δ' εξαμήνου είχα φτάσει στο μισό πτυχίο και με έναν πολύ καλό μέσο όρο 7.5:) . Έτσι, δε χρειάστηκε να έρθω αντιμέτωπη με την αλλαγή της ύλης και των καθηγητών που ήταν συχνό φαινόμενο. Παράλληλα, να σημειώσω ότι μπαίνοντας στη σχολή απεχθανόμουν τη λογοτεχνία της ΄γ λυκείου, και δεν ήθελα με τίποτα να πάω στην κατεύθυνση αυτή. Ήταν και το μάθημα που έγραψα το χαμηλότερο βαθμό στις πανελλήνιες και ήμουν πολύ μεροληπτική. Ωστόσο, άλλαξα γνώμη γιατί τα κατάφερνα πολύ καλά με τις λογοτεχνίες στο ά έτος, σε αντίθεση με τα αρχαία που με δυσκόλεψαν πολύ και έτσι επέλεξα τη Νεοελληνική Φιλολογία ως κατεύθυνση στο ΄γ εξάμηνο:D . Μία επιλογή που με δικαίωσε απόλυτα. Γνώρισα αξιόλογους καθηγητές όπως η κα Ρώτα, η κα Σταυροπούλου, η κα Ντουνιά ο κος Γαραντούδης, ο κος Αγγελάτος, ο κος Κασίνης, ο κος Αγάθος που μας έκαναν πολύ ωραίο μάθημα και μας έδωσαν και χρήσιμες συμβουλές για το επάγγελμα του φιλολόγου ;) . Παράλληλα, από το έ εξάμηνο και μετά, αναβαθμίστηκε και το πρόγραμμα σπουδών, ενώ τα μαθήματα έγιναν 3ωρα και από ένα καθηγητή :) , καθώς και με τη δυνατότητα επιλογής των μαθημάτων που θέλαμε να πάρουμε. Έτσι, ήταν πιο εύκολο να πάρουμε πτυχίο:D . Συνέχισα να παρακολουθώ τα μαθήματα ( βέβαια έλειπα κάποιες φορές, άνθρωποι είμαστε, αλλά οι συμφοιτητές μου ήταν πολύ βοηθητικοί και μου έδιναν σημειώσεις :D ) και πέρναγα κανονικά όλα τα μαθήματα στο εξάμηνο τους, εκτός από λίγα που τα άφηνα για σεπτέμβρη :) . Αποτέλεσμα ήταν να τελειώσω ακριβώς στα 4 χρόνια και να πάρω πτυχίο με 8, ενώ στα μαθήματα κατεύθυνσης Νεοελληνική και Βυζαντινή Φιλολογία έχω άριστα:D:) . Να σημειώσω ότι έκανα για 1.5 μήνα πρακτική άσκηση στο λύκειο της περιοχής μου με μισθό από το εσπα , ενώ έκανα και πτυχιακή εργασία που θεσπίστηκε στο τμήμα μας με το νέο πρόγραμμα σπουδών από το 2010 ;) . Τέλος, να πω ότι έκανα 1.5 - 2 ώρες, να ανέβω στη σχολή και αντίστοιχα να γυρίσω σπίτι μου γιατί μένω πολύ μακριά και άλλαζα 3-4 συγκοινωνίες:redface: . Σχετικά με την επαγγελματική πορεία μετά το πτυχίο, να σημειώσω ότι είναι πολύ σημαντικό να τελειώσει κάποιος στα 4 , το πολύ 4.5 χρόνια και με πολύ καλό βαθμό από 7.5 και πάνω:) . Αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία, γιατί συνεργάζομαι με έναν εκδοτικό οίκο στη συγγραφή σχολικών βοηθημάτων και με επέλεξαν λόγω του ότι τελείωσα κανονικά και με πολύ καλό βαθμό :) . Βρήκα την εργασία πριν καν ορκιστώ μέσω μιας αγγελίας, ενώ κάνω και ιδιαίτερα :) . Θα ήθελα ακόμη να πω ότι δε μετανιώνω στο ελάχιστο για την επιλογή μου, όταν ήμουν σχολή φοβόμουν και γκρίνιαζα, αλλά τώρα πια είμαι σίγουρη ότι άξιζε :) . Ευτυχώς που δεν άκουσα όσα μας έλεγαν για τον διορισμό ως δασκάλα και πάση θυσία να πιάσω την επαρχία. Τέλος, μαζί με τη σχολή ξεκίνησα και 3η ξένη γλώσσα, και Η/Υ.Να κάνετε πάντα ότι επιθυμείτε και θέλετε και ειδικά για τις σπουδές σας, να σκέφτεστε και με τις διεξόδους που προσφέρει το κάθε τμήμα :D γενικότερα και όχι μόνο στο δημόσιο. Όσοι επιλέξετε τη σχολή, αν γίνεται να μην εργάζεστε κάπου καθημερινά 3-4 ώρα γιατί τα μαθήματα δεν περνιούνται εύκολα χωρίς παρακολούθηση και συστηματικό διάβασμα, αν όμως οι συνθήκες σας αναγκάζουν, τότε μπορείτε να παρακολουθείτε τα μισά μαθήματα και τα υπόλοιπα να τα παίρνετε από συμφοιτητές σας:), και να αξιοποιείτε τα σαββατοκύριακα :) !! Σαφώς και επιβάλλετε να γυρίσετε όλη την Αθήνα, clubs, bars , cafes και να διασκεδάστε !!! Όλα συνδυάζονται αν το θέλουμε !!:):D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top