Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης;

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Σε 3 μέρες πρέπει οπωσδήποτε να έχω οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό μου.:eek: Έχω αποφασίσει φιλολογία αλλά κολλάω στην πόλη. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα ποιό είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο, της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης? Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με βεβαιότητα και να μη λάβουν υπόψη άλλους παράγοντες π.χ φοιτητική ζωή κλπ. Έχω πάρει κάποιες γνώμες αλλά το δίλημμα παραμένει και πρέπει να αποφασίσω ΑΜΕΣΑ:hmm::/:. Όποιος έχει κάτι να πει ας το πει τώρα. Αν δεν το πει μέχρι την Τρίτη να σωπάσει για πάντα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα θεσσαλονικη αλλα αν εχεις σπιτι στην αθηνα να πας εκει....ετκος αν εχεις τα οικονομικα για θεσσαλονικη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα θεσσαλονικη αλλα αν εχεις σπιτι στην αθηνα να πας εκει....ετκος αν εχεις τα οικονομικα για θεσσαλονικη.....

Δεν έχω σε καμία από τις δύο πόλεις σπίτι, γιατί κατάγομαι από νησί. Για ποιό λόγο θα μου πρότεινες Θεσσαλονίκης, έχεις ακούσει κάτι ή είναι προσωπική σου γνώμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω κάτι για την φιλολογία Αθήνας επειδή και εγώ φιλολογία θέλω και είμαι από Θεσσαλονίκη έκανα μια έρευνα για την Φιλολογία Θεσσαλονίκης!Ρώτησα καθηγητές μου που σπούδασαν εκεί και έχουν να μου πουν τα καλύτερα!Τα μαθήματα στη φιλολογία Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι σχεδόν τα ίδια αν όχι ακριβώς τα ίδια(γιατί έτσι μου φαίνονται εμένα)απλά έχω ακούσει(από τους καθηγητές μου πάντα)ότι έχει πολύ καλούς καθηγητές η Θεσσαλονίκη!Αλλωστε γενικά είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο το Αριστοτέλειο:)Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω κάτι για την φιλολογία Αθήνας επειδή και εγώ φιλολογία θέλω και είμαι από Θεσσαλονίκη έκανα μια έρευνα για την Φιλολογία Θεσσαλονίκης!Ρώτησα καθηγητές μου που σπούδασαν εκεί και έχουν να μου πουν τα καλύτερα!Τα μαθήματα στη φιλολογία Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι σχεδόν τα ίδια αν όχι ακριβώς τα ίδια(γιατί έτσι μου φαίνονται εμένα)απλά έχω ακούσει(από τους καθηγητές μου πάντα)ότι έχει πολύ καλούς καθηγητές η Θεσσαλονίκη!Αλλωστε γενικά είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο το Αριστοτέλειο:)Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο:redface:

Ευχαριστώ. Αλλά είμαι όντως μπερδεμένη, γιατί δε βρίσκεται κάποιος που να είναι ενημερωμένος και να μπορεί να μιλήσει ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ για τις δύο σχολές. Μου έχουν δώσει κάποιες βοηθητικές πληροφορίες αλλά είναι λογικό ο καθένας να ξέρει καλύτερα για το δικό του πανεπιστήμιο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δεν έχω σε καμία από τις δύο πόλεις σπίτι, γιατί κατάγομαι από νησί. Για ποιό λόγο θα μου πρότεινες Θεσσαλονίκης, έχεις ακούσει κάτι ή είναι προσωπική σου γνώμη?

προτεινω θεσσαλονικη κυριως γιατι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για το αριστοτελειο πανεπιστημιο,επειδη θεωρω οτι για εναν της επαρχιας γενικοτερα ειναι καλυτερα να ζησει θεσσαλονικη παρα αθηνα και επειδη θα παω κι εγω εκει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μου είπε μια φοιτήτρια φιλολογίας του Καποδιστριακού, ότι η σχολή τους θεωρείται δυσκολότερη και καλύτερη από της Θεσσαλονίκης και ότι υπερέχει στο κλασικό και τη γλωσσολογία. :hmm::hmm: Ξέρει κανείς κάτι??:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Το ψειρίζεις πολύ το όλο θέμα. Δεν γίνεται ένα Τμήμα της ίδιας επιστήμης με ένα άλλο, να είναι κατώτερο από το άλλο. Αν είναι, τότε εγκυμονεί κοινωνικούς κινδύνους και επιστημονική αναξιοπιστία για την ακαδημαϊκή έρευνα του συγκεκριμένου Τμήματος. Έχεις ψάξει τις ερευνητικές δημοσιεύσεις ανά μέλος ΔΕΠ (καθηγητή) του Τμήματος στο ΑΠΘ ή στο ΕΚΠΑ; Τις έχεις αξιολογήσει κιόλας; Έχεις συμμετάσχει σε παγκόσμια συνέδρια του κάθε Τμήματος ξεχωριστά; Έχεις μιλήσει με πιθανούς επισκέπτες καθηγητές από το εξωτερικό, που διδάσκουν στα συγκεκριμένα Τμήματα ή συνεργάζονται ερευνητικά μαζί τους για να σου πουν άποψη; Την άποψη της κυρά Μαρίκας άκουσες;

Έλεος σε αυτό το φόρουμ. Ό,τι βλακώδη άποψη ακούτε από άσχετους, την μεταφέρετε.Και όχι τίποτε άλλο, αλλά κολλάτε σε ισχυρογνωμοσύνες προσωπικής άγνοιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roza m.

Νεοφερμένος

Η roza m. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΔΙΩΝΗ Μ..........ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΣΤ ΙΔΙΟ ΔΙΛΛΗΜΑ..καλο θ ηταν λοιπον ν μασ ενημερωσει καποιοσ π σπουδαζει στ θεσ/νικη γιατι για τν Αθηνα μας πληροφορησε μια φοιτητρια τ Καποδιστριακου...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
και εγώ γενικά αγχώνομαι για τη φιλολογία!@! πως είναι γενικά σαν σχολή;;; τόσο δύσκολη όσο λένε; εγώ ενδιαφέρομαι για φιλολογία απθ βέβαια. ως φοιτήτρια σίγουρα θα ξέρεις πολλά πράγματα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
και εγώ γενικά αγχώνομαι για τη φιλολογία!@! πως είναι γενικά σαν σχολή;;; τόσο δύσκολη όσο λένε; εγώ ενδιαφέρομαι για φιλολογία απθ βέβαια. ως φοιτήτρια σίγουρα θα ξέρεις πολλά πράγματα:clapup:

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα σαν σχολή. Στο ΕΚΠΑ που είμαι εγώ, είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένη. Αν εξαιρέσεις βέβαια τα θέματα οργάνωσης της σχολής και τα γεμάτα από κόσμο αμφιθέατρα που καθιστούν την παρακολούθηση λίγο δύσκολη, είναι πολύ καλά από άποψη διδακτικού προσωπικού. (Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις:P)
Οσο για τη δυσκολία, θα σου πω απλά, πως θέλει ενασχόληση. :whistle: Αν όχι καθημερινή (πχ από μία ωρίτσα), τα Σαββατοκύριακα οπωσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top