Φιλίες με μαθητές και καθηγητές στο φροντιστήριο

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,223 μηνύματα.
Δεν έχω κρατήσει επαφές με κανένα συμμαθητή/καθηγητή απο το φροντιστήριο.
:D
Νομίζω κανένας μας. Εγώ δεν θυμάμαι πια ούτε ονόματα, ούτε πρόσωπα. Ελάχιστα περισσότερο τώρα που το σκέφτομαι θυμάμαι απλα την ύπαρξη κάποιων καθηγητών. Είναι πάντως μια πολύ μικρή περίοδος της ζωής μας που δε μας προσφέρει και ιδιαίτερες συγκινήσεις. Μάλλον άγχος και πολύ διάβασμα. Ίσως γι' αυτό.
 

giannis05

Νεοφερμένος

Ο giannis05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ φέτος ήμουν αρκετά τυχερός. Στο φροντιστήριο ήμουν σε 2 τμήματα (έκανα σε διαφορετικό τμήμα μαθηματικά) όπου , ευτυχώς , ταίριαξα και στα 2 με όλους τους μαθητές. Αν και αρκετοί από αυτούς δεν ήταν άτομα που θα κάναμε πολύ παρέα, στο φροντιστήριο περνάγαμε αρκετά καλά . Από καθηγητές πάλι το ίδιο, όλοι τους αρκετά προσιτοί και με χιούμορ . Βοηθαγανε τους μαθητές και όχι μόνο μέσω του μαθήματος .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,223 μηνύματα.
Ίσως οι σύγχρονοι καθηγητές είναι όντως πιο φιλικοί και πιο προσιτοί. Τουλάχιστον στα φροντιστήρια. Πριν από 15-20 χρόνια δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Σπανιότατα είχαν στιγμές χιούμορ και συνήθως δεν ήταν καλοπροαίρετο.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Ίσως οι σύγχρονοι καθηγητές είναι όντως πιο φιλικοί και πιο προσιτοί. Τουλάχιστον στα φροντιστήρια. Πριν από 15-20 χρόνια δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Σπανιότατα είχαν στιγμές χιούμορ και συνήθως δεν ήταν καλοπροαίρετο.
σύχρονοι δε θα το έλεγα αν εννοείς σε ηλικία σε εμάς ο ένας είναι 50 και έχει πλακα μερικες φορες
 

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γειά σας, αποφάσισα λοιπόν να ανοίξω αυτό το θέμα στη συγκεκριμένη σελίδα (το θεώρησα λίγο άκυρο για το iSchool) για να πείτε τις δικές σας απόψεις ή εμπειρίες πάνω στις φιλίες του φροντιστηρίου. Προσωπικά αντιμετωπίζω μεγάλο θέμα! Γενικά είμαι ξινή σε ξένους ή και απόμακρη αλλα όχι πάντα, πχ φέτος γνώρισα πολλά καινούρια άτομα και χαίρομαι όταν τα βλέπω και τα χαιρετάω, συζηταμε κτλπ. Ωστόσο στο φροντιστήριο δε ξέρω γιατί αλλα πραγματικά νιώθω ότι δε μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους, μου φαίνονται πολύ προβληματικοί (να το πω ευγενικά). Οι 3 είναι στο χαβά τους, και δύο άλλες ενώ χαιρετάνε κλπ νιώθω πως είναι πολύ ψεύτικο (γιατί έχω συναντήσει αντίστοιχη κατάσταση). Οι υπόλοιποι μαθητές είναι πολύ δεμένοι με τους καθηγητές μας αλλα εγώ νιώθω ότι δε μπορώ να εκφραστώ και να δεθώ μαζί τους (κ με μαθητές και με καθηγητές). Σαν άτομο δε μπορώ να μιλήσω όταν είμαι στο ίδιο χώρο με άτομα που δε συμπαθώ ή ακομα που ξέρω ότι δε θα συμπαθήσω με αποτέλεσμα να νομίζουν ότι είμαι ξινή (ενώ με τις παρέές μου πραγματικά δεν είμαι). Μήπως κάνω κάτι λάθος; Εσείς έχετε βιώσει κάτι ανάλογο;
Εγώ έχω πάθει το ακριβώς ίδιο πράγμα με εσένα στο σχολείο μου. Στην τάξη μου όλοι μου φαίνονταν αντιπαθητικοί και γενικά δεν είχα καμία επαφή μαζί τους και ούτε τώρα που τελείωσα το σχολείο. Αντιθέτως στο φροντιστήριο είχα δέσει αρκετά με το τμήμα μου, και κάνουμε ακόμα παρέα. Δεν ταιριάζουν όλοι με όλους και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό οπότε μην ανησυχείς.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Παιδιά δικαιώθηκα! Νόμιζα εγώ είχα πρόβλημα αλλα και η φίλη μου που είναι στο ίδιο φροντ τα ίδια μου έλεγε σήμερα. Πάντα ότι άποψη έχω για τους άλλους βγαίνει αληθής τελικά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top