Φιλίες με διαφορά ηλικίας

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
μιλάω μεταφορικά, δηλ., ότι ένας μικρός θα βαρεθεί στην παρέα ενός μεγαλύτερου λόγω απουσίας κοινών ενδιαφερόντων, εμπειριών, χιούμορ,...κτλ

αλλιώς αντιλαμβάνεται πολλά καθημερινά πράγματα ένας 13χρονος και αλλιώς ένας 20χρονος...
εδώ οι αλλαγές στο ψυχονοητικό κομμάτι από τα 20 στα 25 είναι τεράστιες...πόσο μάλλον από τα 13 στα 20! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
:hmm: άρα πάλι για ωριμότητα μιλάμε???
από τις απαντήσεις σας έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι αν δεν είσαι ώριμος δύσκολα κάνεις φιλίες με μεγαλύτερους.... αν όμως δεν περιστρεφονται όλα γύρω απο το ώριμος ?? συμφωνώ σε αυτό που λες ότι έχει σχέση και το τι ζητάει κανείς απο μια φιλία
Μπορεις να το πεις και ετσι.Σιγουρα η ωριμοτητα παιζει μεγαλο ρολο.Αν ενας ειναι ωριμος δεν βρισκω λογο να μην μπορει να κανει παρεα με εναν μεγαλυτερο

Θέλω να πω, δεν πλήττει ο μικρότερος θέλοντας να εισέλθει στον κόσμο του μεγαλύτερου; :)
Ισως να θελει να εξερευνησει τον κοσμο των μεγαλων,ισως να θελει να μεγαλωσει γρηγορα οπως ειπωθηκε,ισως τον βρισκει πιο ωραιο και ενδιαφερον (και εγω μικρος καμια φορα προτιμουσα να ειμαι με τα αδελφια μου παρα με παιδια της ηλικιας μου,και ας μην καταλαβαινα και πολλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν λέμε ώριμος, εννοούμε ώριμος για 13χρονος ή ώριμος σαν 20χρονος...; Γιατί το δεύτερο δεν είναι καλό...Και γενικά, η ωριμότητα του 13χρονου είναι ΠΟΛΥ περιορισμένη καθώς δεν έχει δει τίποτα πέρα από το σχολείο του (δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις φυσικά).

Όπως και στις σχέσεις, το 13 με το 20 αλλιώς χτυπάει από το 18 με το 25...(το 20 με το 27 αρχίζει και χλωμαίνει πάλι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Όταν λέμε ώριμος, εννοούμε ώριμος για 13χρονος ή ώριμος σαν 20χρονος...; Γιατί το δεύτερο δεν είναι καλό...Και γενικά, η ωριμότητα του 13χρονου είναι ΠΟΛΥ περιορισμένη καθώς δεν έχει δει τίποτα πέρα από το σχολείο του (δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις φυσικά).
Για το πρωτο φυσικα.Νομιζω ειναι αδυνατον ενας 13χρονος να ειναι τοσο ωριμος σαν να ειναι 20 (βασικα κατι παιδια-θαυματα ειναι ετσι που πανε απο τα 7 τους σε πανεπιστημια)

Ενα ωριμο ατομο εχει την ικανοτητα να ανοιγει τους οριζοντες του και εκτος σχολειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν είσαι 13 χρονών δεν πρέπει να ψάχνεις να ανοίξεις τους ορίζοντές σου με την έννοια που το λέμε για έναν 20χρονο. Πρέπει να ζήσεις παιδική-εφηβική ηλικία. Το πολύ ψάξιμο μπορεί να φέρει και αντίθετα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Για το πρωτο φυσικα.Νομιζω ειναι αδυνατον ενας 13χρονος να ειναι τοσο ωριμος σαν να ειναι 20 (βασικα κατι παιδια-θαυματα ειναι ετσι που πανε απο τα 7 τους σε πανεπιστημια)

Ενα ωριμο ατομο εχει την ικανοτητα να ανοιγει τους οριζοντες του και εκτος σχολειου

Δεν έχω γνωρίσει κάποιο ώριμο 13χρονο ως τώρα (όχι ότι οι 20αρηδες θεωρούνται και ΟΙ ώριμοι αν μη τι άλλο:P)
Συνήθως τα παιδιά στα 13-14 πιο πολύ ενδιαφέρονται να παίξουν βιντεοπαιχνίδια παρά να ανοίξουν τους ορίζοντές τους. Α και με αυτό τι εννοείς; Εγώ απ'ότι βλέπω γύρω μου δηλαδή, οι 20+ δεν κάνουν κάτι τόσο επικοδομητικό ώστε να αποτελούν αντικείμενο "διεύρυνσης" των οριζόντων ενός μικρού εφήβου... Βασικά το μόνο που βλέπω να κάνουν έξω είναι να γκομενίζουν. Αυτό και αν θα πει διεύρυνση οριζόντων ε ; :whistle:

χωρίς παρεξήγηση προς τους 20+ απλά δεν είναι η ώρα για τα 13χρονα μόνο να γκομενίζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Αυτό που παρατηρώ συχνά είναι μικρά κορίτσια από 13 χρονών και πάνω να συναναστρέφονται με 20-25χρονους.Σ' αυτή την περίπτωση δε θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με φιλία ,αλλά με κάτι διαφορετικό.Μια πιθανή περίπτωση είναι το κορίτσι να βλέπει ερωτικά τον μεγαλύτερο ηλικιακά "φίλο" της ή ο "φίλος" της να θέλει να ικανοποιήσει τις...ορέξεις του.Απ' την άλλη , μια άλλη περίπτωση είναι να υπάρχει μια σχέση εκμετάλλευσης από πλευράς του μεγαλύτερου.Ο ίδιος μπορεί να έχει ως απώτερο σκοπό να εμφυτέψει τις ιδέες του που αφορούν την πολιτική , την κοινωνία και κατ' επέκταση οτιδήποτε αφορά τον άνθρωπο στο μυαλό του κοριτσιού.Εκείνη ,όντας αφελής και μη έχοντας διαμορφώσει πλήρως την προσωπικότητα της , στις περισσότερες περιπτώσεις θεοποιεί στα μάτια της το μεγάλο της φίλο (κυρίως λόγω ηλικίας) και δέχεται άκριτα όσα της λέει.Αυτή η πλύση εγκεφάλου ,συνήθως , έχει ως στόχο να στρατολογήσει νέα μέλη που θα στηρίξουν σθεναρά κάποιες αντιλήψεις.Κι αυτό επιτυγχάνεται σε νέες ηλικίες , επειδή είναι ανοιχτές σε όλες τις απόψεις.Με λίγα λόγια , το κορίτσι γίνεται ένα στρατιωτάκι αυτουνού και αυτόματα στρατιωτάκι είτε μιας ιδεολογίας , είτε μια ομάδας , είτε ενός τρόπου ζωής.Συνήθως τα αποτελέσματα αυτής της σχέσης είναι αρνητικά για το κορίτσι.Η αντιστροφή των ρόλων (μικρό αγόρι , μεγάλη κοπέλα ) είναι σπάνια και δεν τυχαίνει να έχω παράδειγμα στο μυαλό μου.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι έχουμε να κάνουμε με 2 άτομα τα οποία έχουν μια τέτοια διαφορά ηλικίας του ίδιου φύλου.Ένας 13χρονος με έναν 20χρονο βρίσκονται σε διαφορετική φάση της ζωής.Τα προβλήματα τους δύσκολα συμπίπτουν , έχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα , διαφορετικό τρόπο διασκέδασης , διαφορετικά "θέλω".Μάλιστα , ο μεγαλύτερος ηλικιακά ασχολείται με πράγματα τα οποία είναι άγνωστα ή αδιάφορα για τον μικρότερο.Ο μικρότερος απ' την άλλη , αντιμετωπίζει με άλλη οπτική γωνία θέματα της ζωής απ' ότι ένας ενήλικας.Το ερώτημα λοιπόν είναι : Μπορούν αυτοί οι δύο άνθρωποι να συζητούν καθημερινά για θέματα που τους απασχολούν με ενδιαφέρον, όπως θα συζητούσαν δύο φίλοι?Κατά τη γνώμη μου, είναι δύσκολο.Απαιτείται μια πνευματική ωριμότητα εκ μέρους του μικρού , η οποία πρέπει να είναι μεγαλύτερη των συνομηλίκων του.Είναι απαραίτητο να έχει ψαχτεί λίγο παραπάνω και να είναι ας πούμε μικρομέγαλο.Απ' την άλλη πλευρά , ο μεγαλύτερος ηλικιακά πρέπει να είναι σε θέση να αποδεχτεί την ηλικία του εφήβου.Με τα παραπάνω ίσως είναι δυνατό να επιτευχθεί μια τέτοια φιλία , αλλά και πάλι όχι εύκολα.Δηλαδή , γιατί να προτιμήσει ένας 20χρονος να βγει με ένα 13χρονο αντί με έναν συνομήλικό του?Αφήστε που συνήθως σε άλλα μέρη συχνάζει αυτός και σε άλλα τα 13χρονο.Αναφορικά με τους ενήλικες ,Οι φιλίες με μεγάλη διαφορά ηλικίας (π.χ 19χρονος με 28χρονος ) είναι αρκετά πιο πιθανές και δε δημιουργούν εκπλήξεις.

υγ: Και νόμιζα ότι δε θα έβγαινε κατεβατό τρομάρα μου. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Λολ....εντάξει μην μας φας κιόλας!! :Ρ

χαίρομαι που λέτε την γνώμη σας...αν και με γεμίζετε με αμφιβολίες για το κατά πόσο φίλοι είμαστε με τον....(δεν λέω όνομα) φίλο μου τέλος πάντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
η καθε ηλικια εχει διαφορετικα εραιθισματα..δυσκολα θα μπορει να κανει παρεα ενας 18αρης με ενα 13αρη πχ..οσο ωριμος και να ειναι ο αλλος...συνηθως οι καλες παρεες ειναι και σε κοντινες ηλικιες πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λολ....εντάξει μην μας φας κιόλας!! :Ρ

χαίρομαι που λέτε την γνώμη σας...αν και με γεμίζετε με αμφιβολίες για το κατά πόσο φίλοι είμαστε με τον....(δεν λέω όνομα) φίλο μου τέλος πάντων

Νινα δε χρειαζεται να εχεις καθολου αμφιβολιες για τη φιλια σου με εκεινο το παιδι..αλλωστε ειστε φιλοι τοσο καιρο,η διαφορα ηλικιας δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη,εχετε παρα πολλα κοινα.Το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι σου εχει αποδειξει με πραξεις(οπως κι εσυ) το ποσο καλος φιλος ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Η ηλικα παιζει εναν μεγαλο ρολο!! κακα τα ψεματα ενα 13χρονο με εναν 19χρονο δυσκολα βρισκουν κοινα ενδιαφεροντα οσο ωριμο ειναι το 13χρονο!! σε μεγαλυτερες ηλικιες αυτο δεν ειναι θεμα (πχ ενας πολυ καλος μ φιλος ειναι 27) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όσες φορές έχω προσπαθήσει να κάνω κουβέντα και παρέα με παιδιά 19-20 χρονών, δεν είχα καθόλου καλό αποτέλεσμα...
Έχει να κάνει και με τα άτομα σαφώς, αλλά είμαστε σε τελείως άλλη φάση ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε μπορείς να μιλήσεις σοβαρά με άτομα 17-19 (φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις). Γενικά βρίσκω πολλά παιδιά τέτοιας ηλικίας εκτός τόπου και χρόνου και κυρίως ψωνισμένα. Εξαιτίας αυτού κάνουνε πάρα πολλοί πολλά λάθη για την ζωή τους που μπορεί να τους στοχισουνε στην συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακριβώς...Δεν τους τσουβαλιάζω όλους φυσικά, αλλά η πλειοψηφία έτσι είναι. Μικρομέγαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πάντως εγώ στα 14, ως βλαμμένο κολλημένο με το τρίπτυχο anime/videogames/metal, είχα γνωρίσει ένα παιδί, 19 τότε, 23 τώρα, και κάναμε παρέα και συζητούσαμε γιατί ακριβώς είχαμε κοινά ενδιαφέροντα. Του έλεγα και τον πόνο μου με τα του σχολείου και άκουγα τους προβληματισμούς που αφορούσαν την κοπέλα του (την οποία γνώριζα). Ούτε να με πηδήξει ήθελε, ούτε εγώ να το παίξω μικρομέγαλο(!). Περιττό να πω πως όταν βγαίναμε κι ήθελε πχ να πάμε για καφέ, την έβγαζα με βάφλες, παγωτά και milkshakes :P (τα οποία ακόμα του χρωστάω!). Και φέτος παίζει να πάμε διακοπές μαζί. Δεν είναι όλα τόσο τραγικά, ούτε χρειάζονται αναλύσεις επί αναλύσεων, άλλωστε νομίζω πως αν η εκάστοτε κοπέλα έχει τη στοιχειώδη νοημοσύνη, μπορεί να καταλάβει πως ο άλλος το πάει αλλού το πράγμα και να ξεκόψει. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χριστιάννα είπες κάτι πολύ σημαντικό...Στα 14, πριν από 4 χρόνια δηλαδή...Στα μάτια μου, ξέρεις τι μεγάλη αλλαγή βλέπω ανάμεσα στο 2011 και στο 2007...;;Δεν φαντάζεσαι πώς έχουν αλλάξει τα παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Χριστιάννα είπες κάτι πολύ σημαντικό...Στα 14, πριν από 4 χρόνια δηλαδή...Στα μάτια μου, ξέρεις τι μεγάλη αλλαγή βλέπω ανάμεσα στο 2011 και στο 2007...;;Δεν φαντάζεσαι πώς έχουν αλλάξει τα παιδιά...

Συμφωνώ! Βλέπω τις φίλες της ξαδέρφης μου και γενικά στο σχολείο μου(που συστεγάζεται με το γυμνάσιο) βλέπω ότι ακόμα και όταν ήμουν εγώ μαθήτρια δεν έκανα έτσι. Σα να υπάρχει μια τάση υπερβολικής ...έκθεσης; της σεξουαλικότητας; Να το θέσω αλλιώς, με το μοναδικό πράγμα που ασχολούνται είναι ποιος τους αρέσει, αν θα φασωθούν ή στη χειρότερη με πόσους μεγαλύτερους φλερτάρουν.
Σα κάτι γριες ακούγομαι, αλλά όταν εγώ ήμουν 14 έβλεπα φλορεσιέντα και έβγαινα στη γειτονιά να παίξω μπάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Πιστεύω πως αυτή η αλλαγή οφείλεται κατά πολύ στο διαδίκτυο.Βλέπω παιδιά από τάξεις του δημοτικού να γίνονται μέλη σε sites κοινωνικής δικτύωσης (?) , όταν εγώ στην ηλικία τους δεν ήξερα καν πως μπαίνεις στο internet. :P ..Και από εκεί αποκτούν πρότυπα από μεγαλύτερους και απ' τις ασχολίες τους.Υπάρχει μια τάση δηλαδή όλοι να θέλουν να μεγαλώσουν γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Αυτό που παρατηρώ συχνά είναι μικρά κορίτσια από 13 χρονών και πάνω να συναναστρέφονται με 20-25χρονους.Σ' αυτή την περίπτωση δε θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με φιλία ,αλλά με κάτι διαφορετικό.Μια πιθανή περίπτωση είναι το κορίτσι να βλέπει ερωτικά τον μεγαλύτερο ηλικιακά "φίλο" της ή ο "φίλος" της να θέλει να ικανοποιήσει τις...ορέξεις του.Απ' την άλλη , μια άλλη περίπτωση είναι να υπάρχει μια σχέση εκμετάλλευσης από πλευράς του μεγαλύτερου.Ο ίδιος μπορεί να έχει ως απώτερο σκοπό να εμφυτέψει τις ιδέες του που αφορούν την πολιτική , την κοινωνία και κατ' επέκταση οτιδήποτε αφορά τον άνθρωπο στο μυαλό του κοριτσιού.Εκείνη ,όντας αφελής και μη έχοντας διαμορφώσει πλήρως την προσωπικότητα της , στις περισσότερες περιπτώσεις θεοποιεί στα μάτια της το μεγάλο της φίλο (κυρίως λόγω ηλικίας) και δέχεται άκριτα όσα της λέει.Αυτή η πλύση εγκεφάλου ,συνήθως , έχει ως στόχο να στρατολογήσει νέα μέλη που θα στηρίξουν σθεναρά κάποιες αντιλήψεις.Κι αυτό επιτυγχάνεται σε νέες ηλικίες , επειδή είναι ανοιχτές σε όλες τις απόψεις.Με λίγα λόγια , το κορίτσι γίνεται ένα στρατιωτάκι αυτουνού και αυτόματα στρατιωτάκι είτε μιας ιδεολογίας , είτε μια ομάδας , είτε ενός τρόπου ζωής.Συνήθως τα αποτελέσματα αυτής της σχέσης είναι αρνητικά για το κορίτσι.Η αντιστροφή των ρόλων (μικρό αγόρι , μεγάλη κοπέλα ) είναι σπάνια και δεν τυχαίνει να έχω παράδειγμα στο μυαλό μου.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι έχουμε να κάνουμε με 2 άτομα τα οποία έχουν μια τέτοια διαφορά ηλικίας του ίδιου φύλου.Ένας 13χρονος με έναν 20χρονο βρίσκονται σε διαφορετική φάση της ζωής.Τα προβλήματα τους δύσκολα συμπίπτουν , έχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα , διαφορετικό τρόπο διασκέδασης , διαφορετικά "θέλω".Μάλιστα , ο μεγαλύτερος ηλικιακά ασχολείται με πράγματα τα οποία είναι άγνωστα ή αδιάφορα για τον μικρότερο.Ο μικρότερος απ' την άλλη , αντιμετωπίζει με άλλη οπτική γωνία θέματα της ζωής απ' ότι ένας ενήλικας.Το ερώτημα λοιπόν είναι : Μπορούν αυτοί οι δύο άνθρωποι να συζητούν καθημερινά για θέματα που τους απασχολούν με ενδιαφέρον, όπως θα συζητούσαν δύο φίλοι?Κατά τη γνώμη μου, είναι δύσκολο.Απαιτείται μια πνευματική ωριμότητα εκ μέρους του μικρού , η οποία πρέπει να είναι μεγαλύτερη των συνομηλίκων του.Είναι απαραίτητο να έχει ψαχτεί λίγο παραπάνω και να είναι ας πούμε μικρομέγαλο.Απ' την άλλη πλευρά , ο μεγαλύτερος ηλικιακά πρέπει να είναι σε θέση να αποδεχτεί την ηλικία του εφήβου.Με τα παραπάνω ίσως είναι δυνατό να επιτευχθεί μια τέτοια φιλία , αλλά και πάλι όχι εύκολα.Δηλαδή , γιατί να προτιμήσει ένας 20χρονος να βγει με ένα 13χρονο αντί με έναν συνομήλικό του?Αφήστε που συνήθως σε άλλα μέρη συχνάζει αυτός και σε άλλα τα 13χρονο.Αναφορικά με τους ενήλικες ,Οι φιλίες με μεγάλη διαφορά ηλικίας (π.χ 19χρονος με 28χρονος ) είναι αρκετά πιο πιθανές και δε δημιουργούν εκπλήξεις.

υγ: Και νόμιζα ότι δε θα έβγαινε κατεβατό τρομάρα μου. :whistle:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Και όσο για την πρώτη περίπτωση(13χρονη με 20αρη) τα πράγματα μπορεί πολύ εύκολα να περιπλακούν... π.χ. εξαρτάται πως γνωρίστηκαν . Για παράδειγμα ειναι πιθανό να βλέπει ο 20αρης το κοριτσακι σαν τη μικρη του αδελφη, ομως παιδια υπάρχει και πολύ κακός κόσμος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
H αρχη του κακου για τα 13χρονα ειναι το Ιντερνετ..για αυτο και μιλαμε ολοι για μια διαφορετικη κατασταση πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top