Φαρμακευτική Vs Iατρική στο Εξωτερικό

margi_la

Νεοφερμένος

Η margi_la αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας σκεφτομαι να φυγω για σπουδες στην ιταλια και ειμαι μεταξυ φαρμακευτικης και ιατρικης.Η φαρμακευτικη ειναι το ονειρο μου ωστοσο με προβληματιζει το γεγονος για το ανοιγμα του επαγγελματος κτλπ. και δεν εχω συγγενεις που να εχουν φαρμακειο....Ετσι,σκεφτομαι σοβαρα να παω για ιατρικη που μεχρι τωρα για διαφορους λογους δεν την ειχα σκεφτει αλλα μ αρεσει ως επαγγελμα...Επιπλεον,πληροφοριες για την ζωη,το κοστος ζωης και τις σπουδες στην ιταλια ειναι καλοδεχουμενες!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γεια σας σκεφτομαι να φυγω για σπουδες στην ιταλια και ειμαι μεταξυ φαρμακευτικης και ιατρικης.Η φαρμακευτικη ειναι το ονειρο μου ωστοσο με προβληματιζει το γεγονος για το ανοιγμα του επαγγελματος κτλπ. και δεν εχω συγγενεις που να εχουν φαρμακειο....Ετσι,σκεφτομαι σοβαρα να παω για ιατρικη που μεχρι τωρα για διαφορους λογους δεν την ειχα σκεφτει αλλα μ αρεσει ως επαγγελμα...Επιπλεον,πληροφοριες για την ζωη,το κοστος ζωης και τις σπουδες στην ιταλια ειναι καλοδεχουμενες!!! :)

δεν ειμαι φοιτητης, αλλα σιγουρα με την ιατρικη εχεις μαλλον περισσοτερες ευκαιριες και διεξοδους στην αγορα εργασιας. αλλα μην ξεχνας οτι ειναι πολλα χρονια η ιατρικη.ομως, αν η φαρμακευτικη ειναι το ονειρο σου, ακολουθησε αυτο.:D
Οσο αφορα την ζωη στην Ιταλια τωρα, σιγουρα για σπουδες πρεπει να ξες πολυ καλα την γλωσσα. Και μην ξεχνας, οταν τελειωσεις στην ιταλια τις σπουδες σου μπορει καλλιστα να πας αγγλια, γερμανια ή καπου αλλου να μεινεις μιας και θα κανεις ηδη το πρωτο βημα δηλαδη θα βγεις εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ετσι,σκεφτομαι σοβαρα να παω για ιατρικη που μεχρι τωρα για διαφορους λογους δεν την ειχα σκεφτει αλλα μ αρεσει ως επαγγελμα...

Γενικά, δεν είναι παιδαγωγικό ξερωγώ (no offense), δε βγαίνει αν απλά "Ε, δεν το 'χα πολυσκεφτεί ποτέ αλλά νταξ μωρέ, μ' αρέσει σαν επάγγελμα (τρεις τελίτσες)" Δεν είναι αρκετό κίνητρο για τα σκατά 6 χρόνων, αυτό λέω. Μια χαρά γαμάτη επιλογή είναι (και το παιδαγωγικό, why not?), αλλά θέλει άλλο τρόπο σκέψης.

Απ' την άλλη, αν η φαρμακευτική δε σε δεσμεύει στο εμπορικό κομμάτι αποκλειστικά (δεν έχω επαφή καθόλου με τη σχολή), κι όχι μόνο προπτυχιακά αλλά και μετά, τότε μην τη βλέπεις απαραίτητα επιχειρησιακά. Με βαριές φαρμακολογίες/βιοχημείες μπορείς να χωθείς όπου θες, απλά θέλει κι εδώ ξέσκισμα και ψάξιμο.

Βλέπεις τι θες να κάνεις, βλέπεις μετά την πραγματικότητα των επιλογών σου και πας ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φαρμακευτικη χωρίς να εχει συγγενης φαρμακείο πράγματικα δε καταλαβαίνω με ποια λογικη θέλεις να πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Εκτος εαν εχεις λεφτα οποτε να μπορεις να κανεις την αρχη γιατι θελει ισχυρο κεφαλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simply the best

Νεοφερμένος

Η simply the best αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κι εγώ σε περίπτωση που δεν περάσω εδώ φαρμακευτική θα πάω ιταλία και έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα... εδώ δεν σκέφτομαι τόσο για ιατρική, όσο για φαρμακευτική (κυρίως) και οδοντιατρική... αν πάω έξωτερικό όμως μπορεί να πάω και ιατρική, δεν ξέρω ακόμα... απλά πιστεύω ότι η ιατρική είναι ένα επάγγελμα που για να το εξασκήσεις σωστά πρέπει να το θέλεις πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top