Φαρμακευτική vs Κτηνιατρική

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αν ψαχτείς πολύ και κοπιάσεις η φαρμακευτική είναι εξαιρετική επιλογή, αλλά δε σου στρώνουν το κόκκινο χαλί σε φαρμακοβιομηχανίες, έρευνες, ινστιτούτα κτλ., εν αντιθέσει με ένα φαρμακείο. Αντίθετα από την κτηνιατρική κάνεις πιο ρουτινιάρικο επάγγελμα, ανοίγεις ένα ιατρείο και γίνεσαι ελεύθερος επαγγελματίας.. Είναι αναλόγως τους στόχους της ζωής σου.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γειά σας..έχω δώσει εισαγωγικές εξετάσεις για τα πανεπιστήμια της Ελλάδας(είμαι απο Κύπρο)και συγκέντρωσα αρκετά μόρια για να περάσω Κτηνιατρικη Καρδίτσας(ενώ προτιμούσα Θεσσαλονίκης) και μπορω να περάσω και φαρμακευτική στην Θεσσαλονίκη και στην Πάτρα.Τον επόμενο μήνα θα συμπληρώσουμε τα μηχανογραφικά και ενώ έχω ψάξει το επάγγελμα του κτηνίατρου και θα ήθελα να το ακολουθήσω,τώρα που μάλλον δεν περνώ στην Θεσσαλονίκη,πιάνω τον εαυτό μου να προβληματίζεται για το αν θα παω στην Καρδίτσα ή αν θα προτιμήσω μια πιο μεγάλη φοιτητούπολη(Θεσσαλονικη ή Πάτρα),δηλαδή αν θα ακολουθήσω την Φαρμακευτική εν τέλει,παρολο που μπορώ να πώ με σιγουριά οτι δεν θα ήθελα στο μέλλον να ανοίξω φαρμακείο και ξέρω πως οποιαδήποτε κατεύθυνση στον τομέα της φαρμακευτικής δεν είναι τοσο διαδεδομένη στην Ελλάδα(Ή στην Κύπρο).Γνωρίζω πόσο αφελές ακούγεται κάποιος να επιλέγει την σπουδή του με βάση την πόλη αλλά πραγματικά δεν θέλω να μετανιώσω την επιλογή μου..Συγνώμη αν σας μπέρδεψα,αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως είναι στην Καρδίτσα η φοιτητική ζωή αλλά και το επίπεδο της σχολής να μου πει..
Κτηνιατρική!
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα λίγες μέρες πριν αλλά τελικά έβαλα 2η επιλογή Κτηνιατρική Καρδίτσας ( 1η Θεσσαλονίκης ) σκεπτόμενος ότι αυτό είναι που θέλω να κάνω και ύστερα έβαλα τις 3 Φαρμακευτικές . Από καθηγητές μου που ξέρουν άτομα που σπουδάζουν Κτηνιατρική στην Καρδίτσα έμαθα ότι δεν είναι τόσο χάλια στο θέμα φοιτητικής ζωής , όσον αφορά το επίπεδο της σχολής είναι παρόμοιο με αυτό της Θεσσαλονίκης . Εξάλλου στην έσχατη περίπτωση υπάρχει και το 10%
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλε κανε αυτό που θέλεις.

Σημασία εχει να σαι Θεσσαλονίκη και να κανεις αυτο που θες.

Ποσα ατομα γνώρισα που επαιναν την σχολή που ηθελαν ( πχ ψυχολογία Ρέθυμνο, νομική Κομοτηνής) κι απλα δε πήγαν για να μη χάσουν τη θεσααλονικαρα.
Και τωρα ακομα να πάρουν πτυχίο η σκέφτονται πως θα περάσουν στη σχολή που ηθελαν στα 18.
Γενικά μετα τα 18 ο.τι κι να λεμε γίνεται πολυ πιο δυσκολο να κανεις κι αλλη σχολή .

5 χρονια ενα τσιγαρο δρομος ειναι ,.κοιτα στο τέλος να εχεις το πτυχίο που θες.

Εξάλλου θα βρεις παρεα και θα περάσεις τέλεια.
Μην ανησυχείς.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πολύ περίεργο,αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει "θέλω να μπω κτηνιατρική".
Καλό είναι να κοιτάξεις τις σχολές και να δεις και τι μαθήματα έχουν,αν θα ανταπεξέλθεις κλπ και,φυσικά, της ευκαιρίες που θα έχεις μόλις τελειώσεις.
Πάντως,καλή ακούγεται η κτηνιατρική 🐶🐎🦁
 

nikolsalp

Νεοφερμένος

Η nikolsalp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ζητειται Αμοιβαία Μετεγγραφή Φοιτητών απο το Τμήμα Κτηνιατρικής Καρδίτσας, για το Τμήμα Κτηνιατρικής Θεσσαλονίκης, 1ο Εξάμηνο. Δίνεται επίσης και μια καλή αμοιβή. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ζητειται Αμοιβαία Μετεγγραφή Φοιτητών απο το Τμήμα Κτηνιατρικής Καρδίτσας, για το Τμήμα Κτηνιατρικής Θεσσαλονίκης, 1ο Εξάμηνο. Δίνεται επίσης και μια καλή αμοιβή. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.
 
Top