Φαρμακευτική vs Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οι δυο αυτες σχολες ειναι και οι δυο στοχοι μου στις πανελληνιες, ομως αν πιασω αρκετα μορια ωστε να πιανω και της δυο, ποια να βαλω για πρωτη επιλογη;; Τα προγραμματα των δυο σχολων εχουν καποια κοινα μαθηματα και μου αρεσουν εξισου! Οποτε το μονο που με ενδιαφερει τωρα ειναι η επαγγελαμτικη αποκατασταση. Το θεμα βεβαια το εχω ψαξει αρκετα, αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη. Ποια απο της δυο σχολες πιστευετε οτι θα μου δωσει περισσοτερες ευκαιρειες στην αγορα εργασιας;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σκέφτομαι κ εγώ φαρμακευτική για πολλούς λόγους ένας εκ των οποίων η στρωμένη δουλειά. Τελειώνοτας φαρμακευτική μπορείς είτε να ανοίξεις το δικό σου φαρμακείο ,κάτι που οικονομικά συνήθως συμφέρει με διαφορά απο όλα τα άλλα με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς όπως για παράδειγμα σε φαρμακευτικές εταιρίες, εταιρίες τροφίμων καλλιντικά και λοιπά.Όλα οσα είπα πέρα απο το άνοιγμα φαρμακείου μπορείς να τα κανείς τελειώνοντας και την δεύτερη σχολή την οποία αναφέρεις. Παρόλα αυτά πιστεύω πως το πτυχίο φαρμακευτικής έχει μεγαλύτερο κύρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
H βιοτεχνολογία πιστεύω θα σου δώσει ευκαιρίες, όχι όμως εδώ . Αν σκοπεύεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό υπάρχει αρκετή κίνηση στο συγκεκριμένο τομέα. Η βιοτεχνολογία ανήκει στο μέλλον.
Aν τα σχέδιά σου δεν περιλαμβάνουν άλλες χώρες πιστεύω οτι φαρμακευτική θα ήταν το πιο ασφαλές/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας!
Και εγω ετσι νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το επάγγελμα του φαρμακοποιού λένε θα ανοίξει υπ οψην;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
λένε.. θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eίτε είναι κλείστο και δεν έχεις φαρμακείο θα χεις πρόβλημα είτε είναι ανοιχτό θα έχεις πρόβλημα με το πόσοι θα ανοίξουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Το επάγγελμα του φαρμακοποιού λένε θα ανοίξει υπ οψην;)

Πάντως σίγουρα θα παραμείνει βαρετό.:P
ΟΚ,πιστεύω πως παιδιά που έχουν πάθος με την έρευνα και είναι πρόθυμα να ασχολούνται με κάτι ενδιαφέρον,δεν θα δηλώσουν μια σχολη στην οποία η κύρια προοπτική είναι το ''μαγαζί''.
Βέβαια η φαρμακευτική είναι καλή λύση για όσους ενδιαφέρονται για εύκολη δουλειά και λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Άσχετα αν κάποιος θέλει να ζήσει εξωτερικό ή Ελλάδα η φαρμακευτικά αποτελεί πολύ καλύτερη επιλογή από το επάγγελμα του βιοχημικού και βιοτεχνολόγου (το οποίο σε περιορίζει αρκετά). Συνεπώς όποιος πιάνει φαρμακευτική να πάει χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τη μοριακή βιολογία στην Αλεξανδρούπολη γιατί δε τη σκέφτεσαι και προτιμάς τη βιοχημεία και βιοτεχνολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πο πο βρε παιδιά !!! Άναψαν για τα καλά τα αίματα σε αυτό το forum.. Εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για τη μοριακή βιολογία στην Αλεξανδρούπολη. Θέλω πολύ να μπω στην έρευνα και να προσφέρω στον τομέα αυτό. Έχω σκεφτεί και την φαρμακευτική γιατί και από εκεί μπορείς να μπεις στην έρευνα αλλά αδιαμφισβήτητα η ΜΒΓ είναι καταλληλότερη. Με όλα αυτά που διάβασα όμως μπερδεύτηκα.. Οι φοιτητές της ΜΒΓ τη λατρεύουν και είναι πολύ αισιόδοξοι και οι απόφοιτοι έντονα δυσαρεστημένοι :( Τι γίνεται οέο; Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας διεκρινίσει γιατί πρέπει οι απόφοιτοι από τη ΜΒΓ που φεύγουν στο εξωτερικό να δώσουν εξετάσεις όπως αναφέρθηκε από κάποιον χρήστο παραπάνω; Εφόσον πας σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης το πτυχίο δεν αναγνωρίζεται αυτόματα πλέον; Εκτός αν κάνω λάθος..

Ευτυχώς που το επισήμανες αυτό γιατί όταν διάβασα ότι υπάρχει πιθανότητα να κλείσει απογοητεύτηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτός που λέει πως το επάγγελμα του φαρμακοποιού είναι εύκολο κάνει μεγάλο λάθος.. Ας μιλάμε για "πραγναρα" που γνωρίζουμε παρακαλώ... Και το ότι θα χεις φαρμακείο δη σε εμποδίζει να ασχοληθείς k με αλλα πράγματα σε ότι αφορά τις θετικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

avlk

Νεοφερμένος

Ο avlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τη μοριακή βιολογία στην Αλεξανδρούπολη γιατί δε τη σκέφτεσαι και προτιμάς τη βιοχημεία και βιοτεχνολογία;

Βασικα το ειχα ψαξει και για τις δυο σχολες και ειχα καταληξει στο οτι οι αποφοιτοι του τμηματος μβγ δεν βρισκουν με τιποτα δουλεια στην ελλαδα και γι' αυτο...... Ακομη δεν τρελενομαι και για την γεννετκη....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Πο πο βρε παιδιά !!! Άναψαν για τα καλά τα αίματα σε αυτό το forum.. Εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για τη μοριακή βιολογία στην Αλεξανδρούπολη. Θέλω πολύ να μπω στην έρευνα και να προσφέρω στον τομέα αυτό. Έχω σκεφτεί και την φαρμακευτική γιατί και από εκεί μπορείς να μπεις στην έρευνα αλλά αδιαμφισβήτητα η ΜΒΓ είναι καταλληλότερη. Με όλα αυτά που διάβασα όμως μπερδεύτηκα.. Οι φοιτητές της ΜΒΓ τη λατρεύουν και είναι πολύ αισιόδοξοι και οι απόφοιτοι έντονα δυσαρεστημένοι :( Τι γίνεται οέο; Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας διεκρινίσει γιατί πρέπει οι απόφοιτοι από τη ΜΒΓ που φεύγουν στο εξωτερικό να δώσουν εξετάσεις όπως αναφέρθηκε από κάποιον χρήστο παραπάνω; Εφόσον πας σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης το πτυχίο δεν αναγνωρίζεται αυτόματα πλέον; Εκτός αν κάνω λάθος..

Ευτυχώς που το επισήμανες αυτό γιατί όταν διάβασα ότι υπάρχει πιθανότητα να κλείσει απογοητεύτηκα!
Μαλλον το μηνυμα της κοπελιας ηταν για το αλλο topic, οποτε ας κανει καποιος mod τον κοπο να το μεταφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο!!! Ήταν αργά το βράδυ χθες νύσταζα και λιγάκι και μπέρδεψα το πού το έγραψα... ζητώ χίλια συγνώμη. Ήθελα να το γράψω στο topic της μοριακής βιολογίας που υπάρχαν πολλές αντιπαραθέσεις για τη σχολή αυτή και όχι εδώ. Αν υπάρχει τρόπος να διαγραφεί παιδιά καλό θα ήταν για να μην βγαίνουμε και εκτός θέματος :(

Ωστόσο, αφού έτυχε που έτυχε να μπω και σε αυτό το forum θα ήθελα να παραθέσω όσον αφορά τη φαρμακευτική τα στοιχεία αυτά: Το 2008 οι ενεργοί φαρμακοποιοί στην Ελλάδα ξεπερνούσαν τους 13.500 και τα φαρμακεία στη χώρα μας ξεπερνούσαν τα 9500. Η Θεσσαλονίκη έχει περισσότερα φαρμακεία απ' ότι έχει η Αυστρία ολόκληρη ή η Δανία και το λεκανοπέδιο Αττικής περισσότερα από ότι έχει η Ολλανδία ή η Πορτογαλία. Η αναλογία φαρμακείο και ατόμων θα πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 1: 2500 και 1: 1000. Τα στοιχεία αυτά δεν είναι δικά μου εννοείται τα έχω πάρει από έμπιστο βιβλίο σχετικά με όλες τις σχολές που υπάρχουν στην Ελλάδα κυκλοφορίας 2010. Θα ανέφερα ποιο είναι αλλά νομίζω απαγορεύεται αν δεν κάνω λάθος να το κατονομάσω. Τα φαρμακεία είναι πάρα πολλά και το επάγγελμα θα ανοίξει και τότε ούτε το φαρμακείο θα σου προσφέρει πολλά λεφτά αν αυτό είναι το κριτήριο για να πάει κάποιος στη φαρμακευτική.Ήδη οι φαρμακοποιοί αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.. ένας γνωστος μου μοιράζει φυλλάδια και έχει τελειώσει φαρμακευτική. Σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε θέλω να αποθαρρύνω κάποιον να πάει αν το θέλει απλά δε θα ήταν σωστό να ισχυρίζεται κανείς ότι η φαρμακευτική σου προσφέρει σιγουριά. Γι'αυτό και έφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Η αναλογία φαρμακείο και ατόμων θα πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 1: 2500 και 1: 1000. Τα στοιχεία αυτά δεν είναι δικά μου εννοείται τα έχω πάρει από έμπιστο βιβλίο σχετικά με όλες τις σχολές που υπάρχουν στην Ελλάδα κυκλοφορίας 2010. .

Από την στιγμή που χρησιμοποιείς την πληροφορία ενός βιβλίου δεν είναι κακό να αναφέρεις την πηγή( δεν είναι παράνομο). Παράνομη είναι η άμεση διαφήμιση.

Με το άνοιγμα του επαγγέλματος πιστεύω ότι οι φαρμακοποιοί θα αποκτήσουν πιο σοβαρά προβλήματα αφού η αναλογία φαρμακείων / πληθυσμού θα πέσει και άλλο και έχεις απόλυτο δίκιο. Παρόλα αυτά ενας φαρμακοποιος μπορεί να δουλέψει και ως βιοτεχνολόγος σε φαρμακευτικές εταιρίες. Παλιότερα φαρμακοποοί φτιάχνανε και τα δικα΄τους φάρμακα και τα προωθούσαν (αυτό εχει σταματήσει την τελευταια δεκαπενταετία) χωρίς να έχει εξαληθει τελείως.
Οι βιοτεχνολόγοι έχουν εξίσου μεγάλη ανεργία με τους φαρμακοποιούς και οι πρώτοι δεν εχουν δικαίωμα να ανοίξουν φαρμακείο συνεπως οι επαγγελματικες προοπτικές περιορίζονται κατά πολυ.

Επίσης το ασφαλιστικό ταμείο των φαρμακοποιών είναι υγειές (δεν ξέρω τι θα ισχύει για τα επόμενα χρόνια). Για όποιον του αρέσει η Χημεία πιστεύω πως θα πρέπει να σκεφτεί και ως επιλογή τους Χημικούς Μηχανικούς οι οπόιοι έχουν υγιές ασφαλιστικό ταμείο και πολλές επαγγελματικές προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εφόσον είναι έτσι τότε τα στοιχεία τα απέσπασα από τον οδηγό σπουδών και επαγγελμάτων 2010 εκδόσεις Σαββάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Άσχετα αν κάποιος θέλει να ζήσει εξωτερικό ή Ελλάδα η φαρμακευτικά αποτελεί πολύ καλύτερη επιλογή από το επάγγελμα του βιοχημικού και βιοτεχνολόγου (το οποίο σε περιορίζει αρκετά). Συνεπώς όποιος πιάνει φαρμακευτική να πάει χωρίς δεύτερη σκέψη.

Let's get serious.Η γενετική,η βιοτεχνολογία,η μοριακή βιολογία,αποτελούν τις επιστήεμς του αιώνα.Προσφέρουν δε τη δυνατότητα ενασχόλησης με ένα πλήθος συναρπαστικών αντικειμένων.Αυτό το ''σε περιορίζει'' δε μπορώ να το καταλάβω.
Ούτε και το να πάει στη φαρμακευτική όποιος την πιάνει.Τα προσωπικά γούστα τα αφήνουμε στην ακρη;Αν είναι δυνατόν.
Και οι δύο σχολές σου πρσφέρουν μια σταθερή δουλειά,του φαρμακοποιού και του καθηγητή στο δημόσιο αντίστοιχα.Το πρώτο βέβαια φαντάζει πιο επικερδές.Από εκεί και πέρα υπάρχουν και για τους δύο κλάδους προοπτικές για το κάτι παραπάνω.

Αυτός που λέει πως το επάγγελμα του φαρμακοποιού είναι εύκολο κάνει μεγάλο λάθος.. Ας μιλάμε για "πραγναρα" που γνωρίζουμε παρακαλώ... Και το ότι θα χεις φαρμακείο δη σε εμποδίζει να ασχοληθείς k με αλλα πράγματα σε ότι αφορά τις θετικές επιστήμες.

Ωραία,περιμένω να μου πεις τις δυσκολίες καθώς πάντα είμαι ανοιχτός σε νέες γνώσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Let's get serious.Η γενετική,η βιοτεχνολογία,η μοριακή βιολογία,αποτελούν τις επιστήεμς του αιώνα.Προσφέρουν δε τη δυνατότητα ενασχόλησης με ένα πλήθος συναρπαστικών αντικειμένων.Αυτό το ''σε περιορίζει'' δε μπορώ να το καταλάβω.
Ούτε και το να πάει στη φαρμακευτική όποιος την πιάνει.Τα προσωπικά γούστα τα αφήνουμε στην ακρη;Αν είναι δυνατόν.
Και οι δύο σχολές σου πρσφέρουν μια σταθερή δουλειά,του φαρμακοποιού και του καθηγητή στο δημόσιο αντίστοιχα.Το πρώτο βέβαια φαντάζει πιο επικερδές.Από εκεί και πέρα υπάρχουν και για τους δύο κλάδους προοπτικές για το κάτι παραπάνω.
Ωραία,περιμένω να μου πεις τις δυσκολίες καθώς πάντα είμαι ανοιχτός σε νέες γνώσεις.:)

Ο φαρμακοποίος είναι εξειδικευμένος χημικός στα φάρμακα και μπορεί και ως βιοτεχνολόγος να δουλέψει σε φαρμακευτικές εταιρίες. Αυτό το περιορίζει ενοούσα ότι η Ελλάδα σε περιορίζει. Είναι λάθος να θεωρούν κάποιοι τον φαρμακοποιο ως πωλητή φαρμάκων (φυσικά μπορεί να κάνει και αυτ). Επίσης ένας φαρμακοποίός μπορεί να φτιάξει δηλαδή είναι νομικά κατοχυρωμένος (μόνος του) και να πουλήσει δικά του φαρμακα (με δικιά του formula)

Τα ερευνητικά προγράμματα, οι φαρμακευτικές εταιρίες και οι χώροι παραγωγής βιολογικών προιόντων είναι πολύ περιορισμένα στην χώρα μας ένας απόφοιτων αυτών των σχολών δύσκολα θα βρει καλά αμοιβόμενη θέση στο αντικείμενο του.

Επισης οι περισσότερες φαρμακευτικες εταιρίες κυρίως επιλέγουν απόφοιτους φαρμακευτικης σχολής στα εργαστήρια τους και όχι βιοτεχνολόγους. Τέλος το ασφαλιστικό ταμείο των φαρμακοποιών είναι για την ώρα ένα υγιές ταμείο.

Στο εξωτερικό δεν ξέρω τι παίζει.

Για όποιον θέλει να μείνει Ελλάδα και του αρέσει η Χημεία να διαλέξει Χημικών μηχανικών ή απλό χημικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Tίποτα δε ξέρεις νοσηλευτική έχεις τελειώσει,είσαι εκτός λοιπόν των κλάδων και μην το παίζεις ειδικός.Αφού μόνος σου το παραδέχεσαι πως δεν ξέρεις τι κάθεσαι και απαντάς;Και μόνο που νομίζεις πως οι χημικοί μηχανικοί έχουν αποκατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι δυνατόν να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά.
Επισης οι περισσότερες φαρμακευτικες εταιρίες κυρίως επιλέγουν απόφοιτους φαρμακευτικης σχολής στα εργαστήρια τους και όχι βιοτεχνολόγους
Έρευνα κάνει μόνο αν έχεις PhD.Αν έχεις θα κοιτάξουν το αντικείμενο στο οποίο έχεις ειδικευτεί,όχι τις προπτυτιχακές σπουδές σου.
Άσε που κάνεις κουόουτ στο δικό μου ποστ και δεν απαντάς σε τίποτα από όσα λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top