Φαρμακευτική Vs Βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών

Dylan10

Νεοφερμένος

Ο Dylan10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 σχολες και θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας για το τι να δηλωσω πρωτα.Κατ αρχας να τονισω οτι την βιολογια την αγαπω και θελω να ασχοληθω με αυτη την επιστημη στο μελλον.Το οτι σκεφτομαι για φαρμακευτικη ειναι καθαρα επειδη ειναι στην πολη μου.Ξερετε αν θα εχω την ιδια εξελιξη και απο την φαρμακευτικη στην επιστημη της βιολογιας?Θα επρεπε να την αποφυγω αν θελω να ασχοληθω με την βιολογια?Σας παρακαλω αν μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι δεν ξερω τι να κανω και οι μερες τελειωνουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Με τη βιολογία θα ασχοληθείς και στην φαρμακευτική και αν θελήσεις κάτι παραπάνω υπάρχουν διάφορα μεταπτυχιακά βασισμένα στη βιολογία(μοριακή βιολογία, περιβαλλοντολογία κ.α).
Εξέλιξη τι εννοείς; Από τη μία θα είσαι φαρμακοποιός από την άλλη (εφαρμοσμένος)βιολόγος.

Αν σε ενδιαφέρει η έρευνα και τα δύο πτυχία είναι δυνατό όντας αρκετά εξειδικευμένος, αλλά γενικά για κάτι τέτοιο συνήθως τα μεταπτυχιακά κρίνονται απαραίτητα(άρα θα γλιτώσεις και 1 χρόνο σπουδών στο βιολογικό).

Υ.Γ: Έχει ένα πόιντ ο από κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αφού θέλεις να ασχοληθείς ουσιαστικά με βιολογία αλλά σου αρέσει και η Φαρμακευτική, γιατί δεν σκέφτεσαι και τη σχολή της Βιοχημείας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dylan10

Νεοφερμένος

Ο Dylan10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αφού θέλεις να ασχοληθείς ουσιαστικά με βιολογία αλλά σου αρέσει και η Φαρμακευτική, γιατί δεν σκέφτεσαι και τη σχολή της Βιοχημείας?

κοιτα ξερω πως ειναι αρκετα καλο τμημα,ομως ειναι το θεμα της αποστασης αλλα και το οικονομικο που δεν εχω την δυνατοτητα να ερθω...επισης βιοχημεια και βιοτεχνολογια θα κανω και στα παραπανω τμηματα χωρις να επιβαρυνθω οικονομικα.

Με τη βιολογία θα ασχοληθείς και στην φαρμακευτική και αν θελήσεις κάτι παραπάνω υπάρχουν διάφορα μεταπτυχιακά βασισμένα στη βιολογία(μοριακή βιολογία, περιβαλλοντολογία κ.α).
Εξέλιξη τι εννοείς; Από τη μία θα είσαι φαρμακοποιός από την άλλη (εφαρμοσμένος)βιολόγος.

Αν σε ενδιαφέρει η έρευνα και τα δύο πτυχία είναι δυνατό όντας αρκετά εξειδικευμένος, αλλά γενικά για κάτι τέτοιο συνήθως τα μεταπτυχιακά κρίνονται απαραίτητα(άρα θα γλιτώσεις και 1 χρόνο σπουδών στο βιολογικό).

Υ.Γ: Έχει ένα πόιντ ο από κάτω.
Κατ αρχας ευχαριστω για την απαντηση,οταν λεω εξελιξη εννοω περισσοτερες επιλογες,τομεις που θα μπορουσα να επιλεξω (πχ, αναγεννητικη βιολογια) αλλα και ευκαιριες να γινω δεκτος σε καλα μεταπτυχιακα του εξωτερικου(γιατι στην ελλαδα υπαρχουν ελαχιστες ευκαιριες).Αναρωτιεμαι απλα αν η φαρμακευτικη επικεντρωνεται στην χημεια παρα στους τομεις που με ενδιαφερουν και αν θα επρεπε να την αποφυγω η μηπως συμβει το αντιθετο δηλαδη να μου δωσει περισσοτερες επιλογες και ευκαιριες στην επιστημη της βιολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
To βιολογικό προφανώς σου δίνει περισσότερους τομείς, μιας και η είναι από τις θεμελιώδες επιστήμες. Η φαρμακευτική είναι εξειδικευμένο αντικείμενο. Το μεταπτυχιακό αφού είναι στον κλάδο σου(βιοεπιστήμες δλδ,ας πούμε για παραδειγμα μοριακή βιολογία) δεν έχει σημασία αν έχεις πτυχίο φαρμακολογίας ή βιολογίας, περισσότερο μετράει ο βαθμός πτυχίου.
Και ναι η φαρμακευτική θα εστιάσει περισσότερο στη (κλινική και μη)χημεία,βιοχημεία, φυσιολογία κτλ αντίθετα με το βιολογικό(και εδώ θα βρεις χημείες σε υψηλό επίπεδο κιόλας αλλά θα έχεις περισσότερο βιολογία απ' ότι στη φαρμακευτική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dylan10

Νεοφερμένος

Ο Dylan10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
To βιολογικό προφανώς σου δίνει περισσότερους τομείς, μιας και η είναι από τις θεμελιώδες επιστήμες. Η φαρμακευτική είναι εξειδικευμένο αντικείμενο. Το μεταπτυχιακό αφού είναι στον κλάδο σου(ας πούμε για μοριακή βιολογία) δεν έχει σημασία αν έχεις πτυχίο φαρμακολογίας ή βιολογίας, περισσότερο μετράει ο βαθμός πτυχίου.
Και ναι η φαρμακευτική θα εστιάσει περισσότερο στη (κλινική και μη)χημεία,βιοχημεία, φυσιολογία κτλ αντίθετα με το βιολογικό(και εδώ θα βρεις χημείες σε υψηλό επίπεδο κιόλας αλλά θα έχεις περισσότερο βιολογία απ' ότι στη φαρμακευτική)

Μαλιστα...ευχαριστω για τις πληροφοριες,βεβαια οταν λεω βιολογικο εννοω το τμημα των ιωαννινων(τιτλος θεματος) αλλα δεν υπαρχει καποια διαφορα με τα αλλα βιολογικα απ οσο ξερω(αν ξερεις κατι παραπανω πες μου ).Και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα το θεμα με εχει αγχωσει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Ναι ξέρω ότι μιλάς για το τμήμα των Ιωαννίνων, το αναφέρω ως βιολογικό για λόγους συντομίας. Τη διαφορά τους στα επαγγελματικά δε τη γνωρίζω. Το αντικείμενο όμως(και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) έχει ως εξής:
Με απλά λόγια, στο βιολογικό μελετάς τη <<δομή>> της ζωής(φυτών/ζώων),περιβαλλοντολογία και κάποια εξειδικευμένα θέματα. Στο άλλο μελετάς την εφαρμογή της βιολογίας(/γενετικής) σε ανθρώπινες θεραπεία/διάγνωση καθώς και περιβαλλοντικά ζητήματα(είναι πιο κοντά στην ιατρική) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top