Φαρμακευτική Αθηνών

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Τουλαχιστον αυτο ειναι το κυριο στοιχειο που με αποτρεπει να τη δηλωσω, αν και νομιζω οτι σαν σχολη ειναι πολυ κοντα στα ενδιαφεροντα μου.
τελικά έχεις πολύ δίκιο:'(:'(
και εγώ το ίδιο νόμιζα
τώρα που έχεις περάσει?
εγώ τώρα θέλω οδοντιατρικη θεσσαλονίκης
:jumpy:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
διαβασα τοσα για τη φαρμακευτικη τωρα που μπερδευτηκα..τελικα αξιζει ρε παιδια?ασχετα απο εγκαταστασεις,ελλειψη οργανωσης και τα σχετικα που απ οσο εχω δει γινονται κ σε αλλες σχολες,αξιζει καποιος να το παλεψει για να μπει φαρμακευτικη?
το εχω ως στοχο αλλα τωρα προβληματιστηκα..επισης γινεται καποιος να παρει μεταγραφη λογω πολυτεκνιας?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εγω δεν ξερω αν θα τη δηλωσω η οχι τελικα. Ειμαι μπερδεμενος ακομα...

Και ναι, αν ειστε απο 3 αδερφια και πανω δικαιουσαι μεταγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
αφου το επαγγελμα ειναι κλειστο και για να αγορασεις αδεια σημερα(αν βρεις θες 300000 ευρω τουλαχιατον στη πολη μου τοσο πουληθηκε μια προπερσι) .αν δε ανοιξει το επαγγελμα χαιρετισματα .εδω περιμενου ηδη 12 ατομα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μεχρι το 2010 ακουγεται πως θ ανοιξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Κι εγω δεν ξερω αν θα τη δηλωσω η οχι τελικα. Ειμαι μπερδεμενος ακομα...

Και ναι, αν ειστε απο 3 αδερφια και πανω δικαιουσαι μεταγραφη.


χεχ ειμαστε 4 αδερφια,οι 2 μεγαλυτεροι ειναι ηδη αθηνα οποτε θα βολευε..ευχαριστω παντως:thanks: αν και δεν το βλεπω να περναω γτ η βαση στη φαρκευτικη ειναι ελεεινα ψηλη...συν το προβλημα οτι ειναι κλειστο επαγγελμα και δεν παιζει να τη βγαλουμε αν δεν ανοιξει το 2010 οπως λεγεται.. τι να πεις..:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Η εντολη για το άνοιγμα των επαγγελμάτων είναι απο την ευρωπαική ενωση. Υποτίθεται ότι μέχρι το τέλος το 2009 θα πρεπει να έχουν ανοίξει όλα. Αλλα αυτό που δεν ξέρω είναι το τι πραγματικά σημαίνει αυτό το άνοιγμα...

1) Θα ανοιγουν οσα φαρμακεία να'ναι?(πολυ κακο διοτι θα καταντησει ξεφραγκο αμπελι, και κανεις δεν θα εξασφαλιζει τον φαρμακοποιο)

2) Απλως δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις την αδεια?(καλο αυτο για ατομα που δεν εχουν οικογενειακη επιχειρηση, κακο για οσους την εχουν γιατι παει χαμενη η αδεια :P)

3) Το σιγουρο είναι ότι οποιοσδηποτε πολίτης της ευρωπαικής ενωσης θα μπορεί να ανοιξει φαρμακείο όπου θελει!(αυτό είναι το super θετικό νομίζω, αλλα μην πλακωσουν τελικά και φύγουν ολοι απο την Ελλαδα και ξεμεινουμε :P)

4) Για αυτό που δεν ξερω τι ακριβώς παίζει και νομίζω οτι είναι το πιο σημαντικό σημειο της υποθεσης, είναι το αν θα επιτρεψουν σε εταιριες πολυεθνικές να αναλάβουν τον κλάδο... Αμα γίνει αυτό ζήτω που καήκαμε! Πτυχιουχος θα βγαινεις, υπαλληλος super market θα καταντας και αν σου αρεσει... Αυτο θα ήταν καταστροφικότατο για την οικονομία της χώρας(αφου δεν ανοιγει μονο του φαρμακοποιου, στην ουσια όλα σχεδον τα επαγγελματα θα ανοιξουν...δικηγοροι,μηχανικοι,γιατροι κλπ)
Δεν ξέρω βέβαια αν θα ισχυσει αυτό ποτε, αλλα εύχομαι απλως να λέω μαλα&*^. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω δεν εχω καταλαβει αν ειναι καλο η κακο το ανοιγμα του επαγγελματος. :P Βασικα ακουω κατι τρελα ποσα για αδειες και εχω μεινει. Δεν εχουμε οικογενειακο φαρμακειο κιολας (ουτε και τα τρελα λεφτα) οποτε δεν ξερω αν θα τη δηλωσω η οχι. Και να ανοιξει το επαγγελμα, αν εχω καταλαβει καλα, θα μπορει ο καθενας ν' ανοιγει φαρμακειο. Πραγματικα δεν ξερω... :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
1) Θα ανοιγουν οσα φαρμακεία να'ναι?(πολυ κακο διοτι θα καταντησει ξεφραγκο αμπελι, και κανεις δεν θα εξασφαλιζει τον φαρμακοποιο)

4) Για αυτό που δεν ξερω τι ακριβώς παίζει και νομίζω οτι είναι το πιο σημαντικό σημειο της υποθεσης, είναι το αν θα επιτρεψουν σε εταιριες πολυεθνικές να αναλάβουν τον κλάδο... Αμα γίνει αυτό ζήτω που καήκαμε! Πτυχιουχος θα βγαινεις, υπαλληλος super market θα καταντας και αν σου αρεσει... Αυτο θα ήταν καταστροφικότατο για την οικονομία της χώρας(αφου δεν ανοιγει μονο του φαρμακοποιου, στην ουσια όλα σχεδον τα επαγγελματα θα ανοιξουν...δικηγοροι,μηχανικοι,γιατροι κλπ)
Δεν ξέρω βέβαια αν θα ισχυσει αυτό ποτε, αλλα εύχομαι απλως να λέω μαλα&*^. :P

Αυτα τα δυο εχω ακουσει και φαρμακοποιους να λενε πως μπορει να συμβουν. Και μου φαινεται αρκετα πιθανο.

Πριν λιγες μερες ακουσα για μια ειδικοτητα νοσοκομειακη της φαρμκευτικης, αν την παρεις εργαζεσαι σε νοσοκομειο. Εχει καποιος υπ οψιν του τι μπορει να ειναι αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αμα εβλεπες house md θα ήξερες! :P

Απλως εκτελεις τις συνταγές μέσα στο νοσοκομείο νομιζω. Εισαι δλδ υπευθυνος για τη διανομη των φαρμακων.

Χαχα απο ενα φαρμακευτικό περιοδικό το διαβασες που ειχε μια τεραστια λιστα με "ειδικοτητες" της φαρμακευτικης? :P Με ειχε παρει η μητερα μου και μου διαβαζε τη λιστα στο τηλ για να μου δειξει ποσο ενδιαφερον και παρεξηγημενο ειναι το επαγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
χαχα, οχι μια φιλη μου που μπηκε φετος στην φαρμακευτικη πατρας μου το ανεφερε αλλα δεν ηξερε κι αυτη τι ακριβως ήταν:P

ευχαριστω πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
αυτο ειναι πολυ καλη ιδεα,σε περιπτωση που δεν ανοιξει το 2010 οπως λενε..ξερετε κατι παραπανω μηπως?
παντως δεν νομιζω να μπορει ο κα9ενας να ανοιξει φαρμακειο,9α πρεπει να εχεις τελειωσει τη φαρμακευτικη κ ολα τα σχετικα.θα ηταν πολυ ανευθυνο ο καθενας να ανοιγε φαρμακειο μονο κ μονο επειδη εχει ανοιξει το επαγγελμα κ μπορει να παρει την αδεια..:) αν γινει βεβαια κατι τετοιο..:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesus4ever

Νεοφερμένος

Ο jesus4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
-----------------------------------------
Η εντολη για το άνοιγμα των επαγγελμάτων είναι απο την ευρωπαική ενωση. Υποτίθεται ότι μέχρι το τέλος το 2009 θα πρεπει να έχουν ανοίξει όλα. Αλλα αυτό που δεν ξέρω είναι το τι πραγματικά σημαίνει αυτό το άνοιγμα...

1) Θα ανοιγουν οσα φαρμακεία να'ναι?(πολυ κακο διοτι θα καταντησει ξεφραγκο αμπελι, και κανεις δεν θα εξασφαλιζει τον φαρμακοποιο)

2) Απλως δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις την αδεια?(καλο αυτο για ατομα που δεν εχουν οικογενειακη επιχειρηση, κακο για οσους την εχουν γιατι παει χαμενη η αδεια :P)

3) Το σιγουρο είναι ότι οποιοσδηποτε πολίτης της ευρωπαικής ενωσης θα μπορεί να ανοιξει φαρμακείο όπου θελει!(αυτό είναι το super θετικό νομίζω, αλλα μην πλακωσουν τελικά και φύγουν ολοι απο την Ελλαδα και ξεμεινουμε :P)

4) Για αυτό που δεν ξερω τι ακριβώς παίζει και νομίζω οτι είναι το πιο σημαντικό σημειο της υποθεσης, είναι το αν θα επιτρεψουν σε εταιριες πολυεθνικές να αναλάβουν τον κλάδο... Αμα γίνει αυτό ζήτω που καήκαμε! Πτυχιουχος θα βγαινεις, υπαλληλος super market θα καταντας και αν σου αρεσει... Αυτο θα ήταν καταστροφικότατο για την οικονομία της χώρας(αφου δεν ανοιγει μονο του φαρμακοποιου, στην ουσια όλα σχεδον τα επαγγελματα θα ανοιξουν...δικηγοροι,μηχανικοι,γιατροι κλπ)
Δεν ξέρω βέβαια αν θα ισχυσει αυτό ποτε, αλλα εύχομαι απλως να λέω μαλα&*^. :P


χμ...Καλά τα λες...αν και πιστευω οτι το 4 δεν ισχυει..απο οσο νομιζω καποιοι Γερμανοι φαρμακοποιοι πηγαν για αυτο το θεμα στα ευρωπαικα δικαστηρια λεγοντας οτι το επαγγελμα του φαρμακοποιου δεν μπορει να μπει στα super market καθως αποτελει και κοινωνικη εργασια,οχι μονο εμπορικη..και ετσι απορριφθηκε η προταση για δημιουργια super φαρμακείων...οποιος ξερει κατι παραπανω ας ενημερωσει...αμα παντως λειτουργησει αυτο....απλα την βαψαμε.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

techstepman

Νεοφερμένος

Ο techstepman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δεν ακουσες καλα...ΜΟΝΟ επιστημονας ανοιγει φαρμακειο...οσο για ανοιγμα ...δεν θα γινει ποτε!!!λενε λενε λενε...αλλα δεν συμφερει κανενα γιατι δεν θα μπορει κανεις να ανοιξει φαρμακειο σε οποιοδηποτε αστικο κεντρο αφου υπαρχει ηδη κορεσμος!!!αρα μιλαμε για καστελοριζο και ακομη παραπερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
δεν ακουσες καλα...ΜΟΝΟ επιστημονας ανοιγει φαρμακειο...οσο για ανοιγμα ...δεν θα γινει ποτε!!!λενε λενε λενε...αλλα δεν συμφερει κανενα γιατι δεν θα μπορει κανεις να ανοιξει φαρμακειο σε οποιοδηποτε αστικο κεντρο αφου υπαρχει ηδη κορεσμος!!!αρα μιλαμε για καστελοριζο και ακομη παραπερα!!!




το ειπαν προχθεσ και στην τηλεοραση.το επαγγελμα του φαρμακοποιου δεν ανοιγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

techstepman

Νεοφερμένος

Ο techstepman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά είναι κανείς εδώ που να φοιτά στην σχολή αυτή;Πέρασα φέτος!!Θα ήθελα καμιά συμβουλή σχετικά με αυτήν!!!Ωραια κορίτσια παίζουνε ή τζάμπα έχει τη φήμη η σχολή??;)
καλο μου παιδι και αξιο παλικαρι!!!πρωτον συγχαρητιρια!!!δευτερον ΝΑΙ πεφτει πολυ κοριτσοθυελλα στην σχολη...τριτον για σενα ισχυει το ν+2 αρα μην σου μπαινουν και τρελες ιδεες...δεν θα χεις χρονο ή ηρεμια να γυρισεις να τις κοιταξεις!!!τεσπα...κατα αλλα εχει απ ολα τα γουστα ,μεγεθη και σχηματα !!!και αμα δεν σου κατσει στην σχολη νο προμπλεμ!!!εχει και βιολογικο και χημικο και γεωλογικο και μαθηματικο και φυσικο και ολοκληρη φιλοσοφικη!γιαυτο το λενε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ!!!θα χορτασει το ματι σου!!!τωρα για το αλλο σου δεν ξερω...μια καλη συμβουλη:το φαρμακευτικο ειναι πολυ πιο δυσκολο απ τις πανελληνιες και καθε εξαμηνο ειναι και πιο εξωφρενικα δυσκολο(ή μαλλον δυσνοητο και αχρηστο) καθως προχωρας στα ετη!!!εισαι στην 2η πιο δυσκολη σχολη της αθηνας με μεσο ορο τα 7,5 χρονια μεχρι προτινος...αυτο σημαινει οτι αν κατσεις για λιγο να αραξεις παει η ζωη σου...εσεις θα εχετε πανω κατω 7 χρονια!!!συγκεντρωσου λοιπον!!!δεν εφτασα να μαι 8ο ετος γιατι εχει πλακα!!!θα πρεπει να περνας τουλαχιστον 4 μαθηματα ανα εξεταστικη!!!αυτο σημαινει οτι θα αρχιζεις διαβασμα τουλαχιστον 1 μηνα πριν την εξεταστικη!!!ξεχνα τους επομενους 5-7 αυγουστους της ζωης σου...αν θελεις πτυχιο...!!!και τα βιβλια θα τα παιρνετε τελευταια στιγμη...μη σου πω πως το προγραμμα της εξεταστικης αλλαζει συνεχως και παιζει να χασεις μαθημα απο βλακεια αυτονον που το φτιαχνουν.Κανε τις πλακες και τις βολτες και τα γκομενιλικια με μετρο γιατι αλλιως τζαμπα κοπος ολο το λυκειο!!!
-----------------------------------------
καλο μου παιδι και αξιο παλικαρι!!!πρωτον συγχαρητιρια!!!δευτερον ΝΑΙ πεφτει πολυ κοριτσοθυελλα στην σχολη...τριτον για σενα ισχυει το ν+2 αρα μην σου μπαινουν και τρελες ιδεες...δεν θα χεις χρονο ή ηρεμια να γυρισεις να τις κοιταξεις!!!τεσπα...κατα αλλα εχει απ ολα τα γουστα ,μεγεθη και σχηματα !!!και αμα δεν σου κατσει στην σχολη νο προμπλεμ!!!εχει και βιολογικο και χημικο και γεωλογικο και μαθηματικο και φυσικο και ολοκληρη φιλοσοφικη!γιαυτο το λενε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ!!!θα χορτασει το ματι σου!!!τωρα για το αλλο σου δεν ξερω...μια καλη συμβουλη:το φαρμακευτικο ειναι πολυ πιο δυσκολο απ τις πανελληνιες και καθε εξαμηνο ειναι και πιο εξωφρενικα δυσκολο(ή μαλλον δυσνοητο και αχρηστο) καθως προχωρας στα ετη!!!εισαι στην 2η πιο δυσκολη σχολη της αθηνας με μεσο ορο τα 7,5 χρονια μεχρι προτινος...αυτο σημαινει οτι αν κατσεις για λιγο να αραξεις παει η ζωη σου...εσεις θα εχετε πανω κατω 7 χρονια!!!συγκεντρωσου λοιπον!!!δεν εφτασα να μαι 8ο ετος γιατι εχει πλακα!!!θα πρεπει να περνας τουλαχιστον 4 μαθηματα ανα εξεταστικη!!!αυτο σημαινει οτι θα αρχιζεις διαβασμα τουλαχιστον 1 μηνα πριν την εξεταστικη!!!ξεχνα τους επομενους 5-7 αυγουστους της ζωης σου...αν θελεις πτυχιο...!!!και τα βιβλια θα τα παιρνετε τελευταια στιγμη...μη σου πω πως το προγραμμα της εξεταστικης αλλαζει συνεχως και παιζει να χασεις μαθημα απο βλακεια αυτονον που το φτιαχνουν.Κανε τις πλακες και τις βολτες και τα γκομενιλικια με μετρο γιατι αλλιως τζαμπα κοπος ολο το λυκειο!!!
α ξεχασα!!!μην περιμενεις και πολλα απο τις παραδωσεις των καθηγητων...ουτε να μην ζητας και πολλα απ τους καθηγητες...και μην σε πιασει καταθληψη...φιλε μου...η σχολη αυτη θα σου δωσει μια καλη ιδεα για το τι θα συναντησεις μπροστα σου στην ζωη σου...ΑΑΑ!!!ναι!!!και το καλυτερο απ ολα!!!το πτυχιο μας ειναι μπαρτσελορ!!!και οχι μονο αυτο αλλα μετα το πτυχιο αν θες να δουλεψεις πρεπει να δωσεις αδεια ασκησεως επαγγελματος!!!εκει να δεις γλυκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ω θεε μου! βοηθεια..πες μου σε παρακαλω οτι υπερβαλλεις.
ελα ρε γμτ γιατι..μου αρεσει τοσο πολυ η φαρμακευτικη ως αντικειμενο..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pharmacist

Νεοφερμένος

Η pharmacist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Λοιπον, επειδη νομιζω οτι τα πραγματα παραεμφανιστηκαν ως τραγικα, εκανα εγγραφη και θαθελα απλα να πω την αποψη μου.

Τελειωσα φαρμακευτικη σε ενα αξιοπρεπεστατο πανεπιστημιο στην Αγγλια, ουσα μαθητρια του 18+ (το αναφερω για να μην φανταστειτε οτι πηγα στα κουτουρου). Τα πραγματα υποθετω ηταν διαφορετικα απο οτι στην Αθηνα, αλλα νομιζω οτι οι περισσοτερες διαφορες θα μπορουσαν να εντοπιστουν στις μεθοδους διδασκαλιας και οχι στην υλη αυτην καθαυτη.
Γνωριζω οτι στην Αθηνα ειναι πιο ευρεια η υλη (πχ Ιστορια φαρμακευτικης εγω δεν εκανα ουτε κατα διανοια) και αρα ισως πιο δυσκολη (επιφυλασσομαι...). Ωστοσο τα μαθηματα κορμου ηταν τα ιδια (Φαρμακολογια,Φαρμ.τεχνολογια, Φαρμ.Χημεια, Ανατομιες κοκ), οπως επισης και τα εργαστηρια. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η σχολη δεν σηκωνει 7-8χρονια,μην τρελαθουμε!!!Τι να πουν και οι γιατροι δηλαδη...
Επισης, τα 4 κατ'ελαχιστο οριο μαθηματα που πρεπει να περαστουν καθε εξαμηνο ειναι κωμικο να θεωρουνται ως κατι το τρελο! Δεν εχω περασει αυτη τη διαδικασια,ομως εχω περασει την αντιστοιχη αγγλικη, κατα την οποια οποιος δεν περασει το 70% των μαθηματων ανα εξαμηνο παει για επαναληψη του ετους. Αρα εγω διαβαζω γυρω στο 2-3μηνο πριν απο καθε εξεταστικη, εχοντας να παω και σε νοσοκομεια, δινοντας και προοδους, δινοντας και προφορικα..Δηλαδη εμ να περνας σε μια επιστημη υγειας, εμ να την κανεις ταρατσα και να περνας ενα μαθημα το χρονο? Δε γινεται, οποιος θελει κατι τετοιο να παει σε κανενα ΤΕΙ...

Οποιος στοχευει σε τετοιες υψηλοβαθμες σχολες πρεπει να ξερει οτι ναι μεν θα κανει και τη φοιτητικη του τη ζωη, αλλα και οτι θα πρεπει να βγει με ενα χαρτι που αντιπροσωπευει υπαρκτες γνωσεις.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το να τρομοκρατειτε τα νεα παιδια που θελουν αυτες τις σχολες επειδη τους αρεσουν ειναι τελειως ανευθυνο (ειδικα αν σε εσας προφανως ΔΕΝ αρεσουν, και το υποθετω αυτο επειδη λετε για δυσνοητα και αχρηστα μαθηματα). Η καλυτερη συμβουλη που εχω να δωσω ειναι πριν καθε αποφαση να κανετε οι μαθητες 3 πραγματα:
1. Να φανταζεστε την καθημερινοτητα σαν εργαζομενοι
2. Να μελετατε το προγραμμα σπουδων της υποψηφιας σχολης στο site της
3. Να ειστε αποφασισμενοι και με προγραμμα, οταν με το καλο μπειτε. Η σωστη κατανομη του χρονου ειναι κυριως αυτο που θα μαθετε ως φοιτητες. Οπως και το ΠΟΥ να ψαξετε για να βρειτε τις εκαστοτε χρειαζουμενες γνωσεις.

Καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bubble

Νεοφερμένος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
pharmacist, είσαι 22 κ πήρες πτυχίο φαρμακευτικής? η σχολή είναι 5 χρόνια... εκτός αν παρακολούθησες μονό 3, το βασικό κυκλο δηλαδή που δεν παρέχει τη δυνατότητα να ανοίξεις φαρμακείο...
τα 4 μαθήματα/εξεταστική που αναφέρεις απαιτούν συστηματικό διάβασμα κατά τη διάρκεια όλου του 6μήνου και αυτό δεν είναι πάντα ευκολο μέχρι το 4ο έτος καθώς τα εργαστήρια/τετραδια/αναφορές που έχουμε αφήνουν ελάχιστο ελεύθερο χρονο...σαφώς και δεν ειναι ουτοπικό, αλλά δεν ειναι και τόσο "χαλαρό" όπωσ το παρουσιάζεις,απαιτεί οι σπουδές να είναι πρωτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pharmacist

Νεοφερμένος

Η pharmacist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν ειμαι τοσο εκτος τοπου και χρονου για να σου λεω τα παραπανω και να παραπληροφορω τον κοσμο. Τα 3 χρονια ειναι αλλη τελειως σχολη ουσιαστικα (μπατσελορ φαρμακολογιας δηλαδη, με βλεψεις για ειδικευση για οσους πανε στη βιομηχανια). Εγω ειμαι 23 και εχω MPharm, με 4 χρονια σπουδων. Η διαφορα με την Ελλαδα ειναι οτι εκει σου δινουν το πανεπιστημιακο πτυχιο και ΜΕΤΑ κανεις πρακτικη, αρα τωρα ειμαι στο σταδιο που ψαχνω για φαρμακειο και νοσοκομειο, ακριβως οπως και οι Ελληνες φοιτητες στο 5ο ετος.Στο τελος αυτου θα δωσω εξετασεις για αδεια ασκησεως ακριβως οπως ολοι.

Φυσικα και οι σπουδες πρεπει ναναι προταιρεοτητα για να επιτευχθει το παραπανω. Αλλα αφηνουν αρκετο χρονο και για να βγεις και για να πας μια εκδρομη- εκτος αν θες να καθεσαι οοοολο το εξαμηνο, τοτε δε γινεται. Εγω ειδικα στο 4ο ετος χωρεσα εργαστηριακη πτυχιακη στη φαρμακολογια, νοσοκομειακη πρακτικη, εργαστηρια με τις αναφορες τους και δε συμμαζευεται. Δε θυμαμαι ουτε μια βδομαδα ναμουν απολυτα χαλαρη. Με καμια δυναμη. Αλλα θυμαμαι οτι καθε βραδυ μετα τις 8 βρισκομουν με τον φιλο μου, την παρεα μου κτλ χωρις να καταπιεζομαι. Αυτα βεβαια μεχρι τα μεσα Μαρτιου,οποτε χτυπαγα και 12ωρα διαβασματος για την εξεταστικη. Κι ολα αυτα επειδη εγω δεν ειχα το περιθωριο της αιωνιας φοιτησης απο το πανεπιστημιο, ουτε την οικονομικη δυνατοτητα και πολυτελεια να το κανω αυτο. Στην Ελλαδα το 12ωρο θαταν 8ωρο και θα αφηνα και 2 μαθηματα, δε χαλασε ο κοσμος. Αλλα με μετρο, οχι να πανε τη σχολη στο διπλασιο της...

Δεν λεω οτι ειναι χαλαρα, αλλα το να σερνεται καποιος 8 χρονια ειναι ανεπιτρεπτο στη συγκερκιμενη σχολη. Αν χαραμιζει καποιος τα 18.500 μορια του στους καφεδες και την ξαπλα για ολη την 5ετια-8ετια τοτε κατι δεν παει καλα, και το φιλτρο των πανελληνιων (το οποιο θαπρεπε ναναι ακομα πιο αυστηρο και ας μη με ευνοουσε οταν εδινα) δεν λειτουργει. Προσωπικη γνωμη ειναι οτι απο το 3ο ετος ο επαγγελματισμος επιβαλλεται να ωριμαζει στους επαγγελματιες υγειας (και σε ολους δηλαδη, δεν μπορω να εμπιστευομαι πχ το παιδι μου σε μια δασκαλα που εκανε 7χρονια να τελειωσει,τι παιδεια θα του δωσει και τι προτεραιοτητες θα του διδαξει? της ισορροπιας παραγωγικοτητας και διασκεδαης ή του καφε και μονο?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top