Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς αν οι φακοί επαφής για μυωπία δημιουργούν κάποιο πρόβλημα ώστε να μην μπορεί να κάποιος να κάνει λέιζερ;

Δεν μου έχουν πει κάτι τέτοιο, εμένα που φοράω φακούς και θέλω να κάνω λέιζερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749910

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα και απο εμένα...

Θελω τα φωτα σας στο θεμα περι φακων επαφης..

Εδω και 2-3 μερες αποφασισα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στους φακους επαφης (καθαρα για λογους αισθητικης)
και να ξεκινησω να βαζω φακους..

Δοκιμαζω τους AQUALENS UV και νιωθω σαν να καθεται κατι πανω στο ματι μου , σαν ξενο σωμα.. μετα απο μερικες ωρες τα ματια μου κουραστικαν απιστευτα και χρειαστηκαν 2 μερες για να συνελθουν..

Με τα χιλια ζορια καταφερνω και τους βαζω .. Το μεγαλο προβλημα ειναι οταν προσπαθω να τους βγαλω ! , βεντουζωνουν και ενω ακουμπαω το ματι , το μονο που καταφερνω ειναι να γρατζουναω το ματι..

Παιρνω τηλεφωνο τον οφθαλμιατρο και μου λεει οτι δεν υπαρχει αλλη λυση , ειναι θεμα συνηθειας.. Παω στον οπτικο μου λεει να δοκιμασω φακους με μεγαλυτερη διαπερατοτητα οξυγονου.. μου δινει τους AIR OPTIX Aqua

Τους φοραω σχετικα πιο ευκολα , και οντως βολευουν απιστευτα.. νιωθω σαν να μην εχει τιποτα το ματι. Το μονο προβλημα εδω ειναι οτι δεν εχω καθαρη ευκρινια σε αποστασεις ενός μετρου (και λιγοτερο..) εδω παιζει να εχει γινει λαθος με τον βαθμο μυωπιας και θα το πω στον οπτικο..

Και εδω ομως το ιδιο και χειροτερο προβλημα ! , οταν ερχεται η ωρα να τους βγαλω , γινονται ενα με το ματι , δεν ξεκολανε με τιποτα.. ζηταω τη βοηθεια 2ου ατομου που με πολυ ζορι καταφερνει και τους βγαζει (και φυσικα τα ματια παλι ταλαιπωρουνται).. :mad:

Δεν ξερω τι να κανω.. να αλλαξω 3η μαρκα φακων ? , να αγορασω φυσιολογικο ορο για τα ματια απο φαρμακειο και πριν τους βγαζω να ριχνω 1-2 σταγονες ? :hmm:

Ακουω γνωμες.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Test δακρύων σου έκανε ο οφθαλμίατρος πριν σου συνταγογραφήσει φακούς? Από το γεγονός ότι και οι καινούργιοι φακοί βεντουζώνουν στο μάτι όταν βγάζεις, ίσως να μην παράγεις αρκετά δάκρυα και να ξηραίνονται οι φακοί όσο τους φοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749910

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Test δακρύων σου έκανε ο οφθαλμίατρος πριν σου συνταγογραφήσει φακούς? Από το γεγονός ότι και οι καινούργιοι φακοί βεντουζώνουν στο μάτι όταν βγάζεις, ίσως να μην παράγεις αρκετά δάκρυα και να ξηραίνονται οι φακοί όσο τους φοράς.

Δε θυμαμαι ακριβως, πρεπει να ειχε κανει κατι παρομοιο και να ειπε οτι εχουν αρκετα αλατα (?) / σκονη (?) τα δακρυα μου , αλλα δεν ειπε κατι αλλο.

Αν ειναι αυτο το προβλημα (που το βρισκω πιθανο) τοτε λογικα αμα ριχνω φυσιολογικο ορο ή τεχνητα δακρυα θα βγαινουν ευκολα, σωστα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Για test δακρύων σου ρίχνει ένα υγρό διάλλειμμα στα μάτια και ακουμπάει μια μικρή ινώδη ταινία στην άκρη των βλεφάρων. Κλείνεις τα μάτια για ένα λεπτό και μετράει μόσο υγρό έχει απορροφήσει η ταινία.

Σχετικά με άλατα στα δάκρυα δεν μου έχει προκύψει κάτι για να ξέρω. Θεωρητικά, αν είναι λόγο ξηρασίας των ματιών, ναι, με ορό ή δάκρυα θα είναι πιο εύκολη η αφαίρεση των φακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749910

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τοτε δεν εχει κανει τετοιου ειδους Test , οχι..

φφ , θα δοκιμασω με ορο και βλεπουμε..

Δε πιστευα οτι θα τους εβαζα σχετικα ευκολα και θα δυσκολευομουν στο βγάλσιμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Καμπυλότητα σου μέτρησε ο οπτικός πριν σου δώσει τους φακούς? Δεν ξέρω αν μικρότερη καμπυλότητα μπορεί να τους κάνει να βεντουζώνουν αλλά δοκίμασε να την μετρήσεις. Επίσης δοκίμασε φακούς σιλικόνης υδρογέλης, εμένα με βοήθησαν αρκετά.
Πάντως μην ταλαιπωρείς έτσι το μάτι, χρησιμοποίησε άφθονα δάκρυα/φυσιολογικό ορό για να βγει πιο εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top