Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
φοραω φακους ρε παιδια εχω 6 βαθμουσ μυωπια!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Φαντάζομαι τί θα γίνει αν σου πέσει κανένας φακός ξαφνικά τι έχει να γίνει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
φοραω γυαλια... δεν μπορω να βαζω πραγματα στα ματια μου ( εννοω τους φακους )

+1
Τα γυαλιά είναι γοητεία άλλωστε :D ποιος ο λόγος να μπλέξεις με φακούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τα γυαλιά είναι γοητεία άλλωστε :D ποιος ο λόγος να μπλέξεις με φακούς?
Δεν πηγαινουν το ιδιο σε ολους τα γυαλια... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Φακους εγω.Αλλη μια μεγαλη επινοηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω τους παρατησα τους φακους, τους βαρεθηκα απλα! Τωρα φοραω γυαλια και μονο οταν φτανω στο αμην προσπαθωνας να διαβασω η να διακρινω κατι. :P Βεβαια γενικα δεν βλεπω το ιδιο καλα με πριν, αλλα σιχαθηκα την ολη διαδικασια των φακων και τα γυαλια θεωρω οτι δεν μου πανε καθολου. Οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τιποτα.:D
Αν κι απο περυσι παιζει να μου εχει ανεβει λιγο η μυωπια.

Φακους εγω.Αλλη μια μεγαλη επινοηση..

Και τα γυαλια gg σου ρχονται. :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Εγω τους παρατησα τους φακους, τους βαρεθηκα απλα! Τωρα φοραω γυαλια και μονο οταν φτανω στο αμην προσπαθωνας να διαβασω η να διακρινω κατι. :P Βεβαια γενικα δεν βλεπω το ιδιο καλα με πριν, αλλα σιχαθηκα την ολη διαδικασια των φακων και τα γυαλια θεωρω οτι δεν μου πανε καθολου. Οποτε...

Θα συμφωνησεις σε τιποτα εσυ?:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Θα συμφωνησεις σε τιποτα εσυ?:lol:
Συμφωνω, οντως μεγαλη ανακαλυψη οι φακοι. Εμενα με ειχαν βολεψει στο πρακτικο τους κομματι. Αλλα τη διαδικασια του να τους βαζεις δεν την αντεξα ποτε. Φορεσα πρωτη φορα φακους πριν 2 χρονια και τωρα ειναι η 3η φορα που τους παραταω! :P Μπορει να μου την ξαναβιδωσει και να αρχισω και 4η προσπαθεια. :P Επισης καποιες φορες ενιωθα ενοχλησεις στα ματια μου, δακρυζαν και κοκκινιζαν χωρις καν να τα πειραξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Επισης καποιες φορες ενιωθα ενοχλησεις στα ματια μου, δακρυζαν και κοκκινιζαν χωρις καν να τα πειραξω.

Αν σου πω ότι εμένα κοκκινίζουν και δακρύζουν όταν δεν τους φοράω?
Εντάξει, δεν γίνεται να είναι όλα τέλεια. Αν φοράς φακούς, θα πρέπει να υποστείς και κάποιες συνέπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν σου πω ότι εμένα κοκκινίζουν και δακρύζουν όταν δεν τους φοράω?
Εντάξει, δεν γίνεται να είναι όλα τέλεια. Αν φοράς φακούς, θα πρέπει να υποστείς και κάποιες συνέπειες...
Μερικες φορες αυτες οι συνεπειες με εκνευριζουν και οι φακοι πανε στα σκουπιδια... :P Παντως αν καποιος σκεφτεται για φακους, ενα πραγμα θα του πω: ΥΠΟΜΟΝΗ, γαιδουρινη υπομονη! :P Ειναι το μονο που βοηθαει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παντως αν καποιος σκεφτεται για φακους, ενα πραγμα θα του πω: ΥΠΟΜΟΝΗ, γαιδουρινη υπομονη! :P Ειναι το μονο που βοηθαει...
ενταξει δεν ειναι κι τοσο τραγικα τα πραγματα:P εγω ευτυχως μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Φοράτε φακούς; Είχατε καμία οδυνηρή εμπειρία; Πόσο καιρό σας πήρε να τους συνηθίσετε;

Σκέφτομαι να βάλω, πείτε μου κανένα info...
Εγω πρωτο εβαλα τριτη λυκειου.Κοιταξε για να μην εχει καποιος προβλημα οταν φοραει φακους πρεπει να πλενει τα χερια του πριν τους βαλει και να τους βαζει σε ειδικο υγρο...επισης να μην τους αφηνει στη θαλασσα..το αλο που μπορω να πω αν τυχον σε πιασει καποια αλεργια πχ επεφυκιτιδα καλο ειναι να φορας γυαλια γτ δν θα την παλευεις...
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΥΟ ΦΑΚΟΥς ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΤΙ!
ΝΑ ΣΚΙΣΤΕΙ ΦΑΚΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΑΝ Κ ΣΠΑΝΙΟ ΗΤΑΝ Η ΠΑΡΤΙΔΑ ΧΑΛΙΑ..
ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΝ ΕΝΝΟΩ ΜΥΩΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕς ΓΙΑ ΦΑΚΟΥΣ
ΤΕΛΟΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ
ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΔΝ ΧΑΝΕΙΣ ΟΠΩς ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ!
-----------------------------------------
για τη χρηση τους δν ειναι τπτ τοσοι και τοσοι εδω και χρονια φορανε.!απλα ανοιγεις λιγο το ματι σου και τον βαζεις απο το πλαι τον σπρωχνεις λιγο και αφουβεβαιωθεις οτι εχει κατσει καλα το κλεινεις και το παιζεις λιγο απ εξω...μια συνηθεια ειναι μετα γινεται ρουτινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΥΟ ΦΑΚΟΥς ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΤΙ!
ΝΑ ΣΚΙΣΤΕΙ ΦΑΚΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΑΝ Κ ΣΠΑΝΙΟ ΗΤΑΝ Η ΠΑΡΤΙΔΑ ΧΑΛΙΑ..
κι εμενα μου χει τυχει να σκιστει ο φακος μεσα στο ματι..βασικα μου χει τυχει να ναι ο φακος μες στο ματι μου και να τον ψαχνω και να μην τον βρισκω...:D
ειχε διπλωθει στα δυο δεν ξερω πως τα καταφερε..
μετα οταν καταφερα κι τον εβγαλα τα δακρυα ετρεχαν ποταμι:P

αλλα δεν πτοουμαι..προτιμω τους φακους απο τα γυαλια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Και εγώ έχει τύχει να βάλω δύο φακούς στο ίδιο μάτι(φανταστείτε αφηρημάδα:P)και μετά να απορώ γιατί δεν βλέπω καλά...Το κατάλαβα εγκέρως και ευτυχώς δεν σκίστηκε...:PΑκόμη μία φορά μπήκε ο φακός στην άκρη του ματιού και δεν τον έβρισκα..Με λίγη βοήθεια του αδερφού μου,τον έβγαλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Και εγώ έχει τύχει να βάλω δύο φακούς στο ίδιο μάτι(φανταστείτε αφηρημάδα:P)και μετά να απορώ γιατί δεν βλέπω καλά...

Eσύ είσαι από άλλο παραμύθι!

Πάντως, πραγματικά είναι κρίμα να αποθαρρύνονται με αυτά που ακούνε παιδιά που το σκέφτονται να βάλουν. Δοκιμάστε τους και το αν τους αντέχετε ή όχι, θα το κρίνετε εσείς (και φυσικά όχι μέσα στον πρώτο μήνα...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δοκιμάστε τους και το αν τους αντέχετε ή όχι, θα το κρίνετε εσείς (και φυσικά όχι μέσα στον πρώτο μήνα...).

:iagree::iagree:
ναι ετσι ειναι...

σιγουρα ακουγονται πολλα αρνητικα...βεβαια ισχυουν τα περισσοτερα και καλο ειναι να γνωριζουμε τι γινεται...ωστοσο δεν μπορεις να κρινεις αν δεν εχεις δοκιμασει να βαλεις φακους...

εμενα προσωπικα με βολεψαν παρα πολυ παντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πάντως, πραγματικά είναι κρίμα να αποθαρρύνονται με αυτά που ακούνε παιδιά που το σκέφτονται να βάλουν. Δοκιμάστε τους και το αν τους αντέχετε ή όχι, θα το κρίνετε εσείς (και φυσικά όχι μέσα στον πρώτο μήνα...).
Ο καθενας λειτουργει διαφορετικα... απλα εγω τα ειπα απο τη δικη μου εμπειρια και σκοπια. Δεν ειπα οτι ντε και καλα ετσι ειναι. Κουβεντα να γινεται! :P

Απλα αυτο που ειπα με την υπομονη, ειναι κατι κοινως αποδεκτο πιστευω (εγω δεν την εχω καθολου :P). Το εχω ακουσει και απο τον οφθαλμιατρο μου... Παντως ενας ειδικος μπορει να δωσει τις πιο σωστες συμβουλες, δεδομενου οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος (και καθε περιπτωση επισης διαφορετικη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
.Παντως ενας ειδικος μπορει να δωσει τις πιο σωστες συμβουλες, δεδομενου οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος (και καθε περιπτωση επισης διαφορετικη).

+1:no1::iagree:
ενας ειδικος σιγουρα μπορει να βοηθησει πολυ και ειναι καλυτερο οταν καποιος σκεφτεται να βαλει φακους να συμβουλευτει πρωτα καποιον ειδικο..αυτο εκανα κι εγω αλλωστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top