ΦΠΨ, Ιστορικό-Αρχαιολογικό ή Παιδαγωγικό;

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
βασικα μεταξυ των σχολων αυτων προσθεστε και τη νομικη γιατι αρχισα να τη σκεφτομαι κι αυτη...:D

προς όσους σκέφτονται Νομική λόγω μορίων:

Αν δεν υπάρχει καβάντζα τύπου έτοιμο γραφείο, γονιός, θείος, βύσμα κοκ, ώστε να υπάρχει σίγουρη αποκατάσταση και να αξίζει η θυσία, σκεφτείτε το 100 φορές για Νομική. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει από τα υψηλότερα ποσοστά εγκαταλείψεων και αιωνίων φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Μάλλον Παιδαγωγικό!Θεσσαλονίκη το πιάνω μόνο αν πέσει 400 μόρια...παίζει να πέσει;
ρίξτε τοο λέμεε!κι εγώ εκεί του χρόνου θέλω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί σκέφτεσαι να επιλέξεις το ιστορικό;Σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη ιστορική η αρχαιολογική εποχή και θές να ασχοληθείς ερευνητικά η απλά θές να γίνεις φιλόλογος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Πιστεύω πως όσα λέγονται για το ΦΠΨ είναι παραφιλολογίες και δεν βασίζονται σε επιχειρήματα και υπαρκτά παραδείγματα. Δύο από τους καθηγητές που μου έκαναν μάθημα είχαν τελείωσει το συγκεκριμένο τμήμα της Αθήνας και ήταν καταρτισμένοι φιλόλογοι. Ένας από τους 2 είναι ο καλύτερος του φροντηστηρίου με άριστε; γνώσεις σε όλα τα μαθήματα της Θεωρητικής!
Εγώ θα διάλεγα το ΦΠΨ λοιπόν καθώς δεν νομίζω ότι η Ιστορία είναι εξίσου ενδιαφέρουσα με τα αντίστοιχα μαθήματα του ΦΠΨ.
Τώρα σχετικά με το Παιδαγωγικό ας μιλήσουν κι άλλοι γιατί προσωπικά την θεωρώ μια ιδιαίτερα κακή επιλογή στις μέρες μας καθώς ούτε στο εξωτερικό δεν βγαίνεις εύκολα με αυτό το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Πιστεύω πως όσα λέγονται για το ΦΠΨ είναι παραφιλολογίες και δεν βασίζονται σε επιχειρήματα και υπαρκτά παραδείγματα. Δύο από τους καθηγητές που μου έκαναν μάθημα είχαν τελείωσει το συγκεκριμένο τμήμα της Αθήνας και ήταν καταρτισμένοι φιλόλογοι. Ένας από τους 2 είναι ο καλύτερος του φροντηστηρίου με άριστε; γνώσεις σε όλα τα μαθήματα της Θεωρητικής!
Εγώ θα διάλεγα το ΦΠΨ λοιπόν καθώς δεν νομίζω ότι η Ιστορία είναι εξίσου ενδιαφέρουσα με τα αντίστοιχα μαθήματα του ΦΠΨ.
Τώρα σχετικά με το Παιδαγωγικό ας μιλήσουν κι άλλοι γιατί προσωπικά την θεωρώ μια ιδιαίτερα κακή επιλογή στις μέρες μας καθώς ούτε στο εξωτερικό δεν βγαίνεις εύκολα με αυτό το πτυχίο.

το λες και μόνος σου..ΤΙ θεωρείς..
εγώ εξ'αρχής το είπα..ας διαλέξει βάσει της επιθυμίας του..να διδάσκει φιλολογικά σε μεγαλύτερα παιδιά ή να αναλαμβάνει ρόλο δασκάλου στην πρωτοβάθμια με διαφορετικό αντικείμενο;
ξαναείπα πριν,η μαμά μου που τέλειωσε ΦΠΨ και έχει ΕΞΙΣΟΥ καλές γνώσεις (λόγω της κατεύθυνσης που διάλεξε) λέει και η ίδια πως είναι ΧΑΜΕΝΑ ΜΟΡΙΑ αυτή η επιλογή..καλύτερα παιδαγωγικό από φπψ!
Μόνο άμα σου αρέσει πολύ μπαίνεις εκει μεσα,αν μπεις επειδη σου ''γεμισε το ματι'' εγκλημα κανεις!αυτό για οποιαδήποτε σχολή που δεν επιθυμείς ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
βασικα τωρα τελευταια το σκεφτηκα και μ'αρεσει ακριβως επειδη το πτυχιο δεν σε περιοριζει στο δημοσιο και το καθηγητιλικι αλλα εχεις κι αλλες διεξοδους...πχ ξεναγος-αρχαιολογος κλπ ειναι και ενδιαφερουσα σαν σχολη...;)
κοιτα το παιδαγωγικο να πεσει ειναι πολυ πιθανο λογω μειψμενης ζητησης...ωστοσο να πεσει τοσο πολυ-400 μορια το θεωρω σχεδον απιθανο ακριβως γιατι ειναι θεσσαλονικη...στην επαρχια σιγουρα οι βασεις των παιδαγωγικων θα καταρρευσουν!

βασικα να ρωτησω και κατι αλλο...μπηκα τωρα στο ιστοριας και αρχαιολογιας και βλεπω πως σχεδον ολα τα μαθηματα εχουν να κανουν μονο με ιστορια και αναλυσεις κειμενων...πως λοιπον βγαινει κανει αρχαιολογος αφου δεν υπαχρχουν αντιστοιχα μαθηματα...και ειναι δυνατον ενας αποφοιτος του τμηματος να διδαξει λατινικα,λογοτεχνια ενω καλα καλα δεν διδασκονται στους φοιτητες?επισηε εχω μια πολυ σημαντικη ερωτηση...ME TO ΠΤΥΧΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΝΑΓΟΣ?(ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
και οι μεγαλουπόλεις έχουν τις εκπλήξεις τους! ;)
ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΣΥ ΜΗ ΧΑΡΑΜΙΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΜΕΤΑ!
Σκέψου το!
Στο ιστορικό αρχαιολογικο στο τελος (ή 3ο ή 4ο έτος,θα σε γελάσω) παιρνεις κατευθυνση..ιστορία ή αρχαιολογία..
Η πρώτη είναι λίγο πιο βατή και με διάβασμα καταφέρνεις να περάσεις τα μαθήματα..
Η δεύτερη είναι για τρομερά γερά νεύρα απ'ότι ξέρω,εχει απιστευτο διαβασμα,σε συγκριση με την κατευθυνση ιστοριας ειναι πολυ πιο δυσκολη!Σου επιτρέπει όμως την είσοδο στα μουσεία,ενώ με κατεύθυνση ιστορίας πιο πολύ για καθηγητής το πας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
μωρε οχι θα κανω αυτο που μου αρεσει πραγματικα το οποιο εχει σχεση με την εκπαιδευση...δεν ειμαι για νομικη το ξερω δε μ'αρεσει....το θεμα ειναι μια απο τις φιλολογιες αυτες ή το παιδαγωγικο...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
βασικα να ρωτησω και κατι αλλο...μπηκα τωρα στο ιστοριας και αρχαιολογιας και βλεπω πως σχεδον ολα τα μαθηματα εχουν να κανουν μονο με ιστορια και αναλυσεις κειμενων...πως λοιπον βγαινει κανει αρχαιολογος αφου δεν υπαχρχουν αντιστοιχα μαθηματα...και ειναι δυνατον ενας αποφοιτος του τμηματος να διδαξει λατινικα,λογοτεχνια ενω καλα καλα δεν διδασκονται στους φοιτητες?επισηε εχω μια πολυ σημαντικη ερωτηση...ME TO ΠΤΥΧΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΝΑΓΟΣ?(ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)

Μπερδεύεσαι.

Έχει αρχαιολογίες και μάλιστα μπόλικες. Απλά στα πρώτα 1- 2 χρόνια (εξαρτάται από το τμήμα) κάνουν εισαγωγές των μαθημάτων και μετά εμβαθύνουν στην κατεύθυνση. Επίσης έχουν αρκετά αρχαία και επιγραφική. Κάνουν φυσικά και Λατινικά, νέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
σοβαρα?ειλικρινα δεν βρηκα τετοια μαθηματα...τεσπα την ερωτηση με τον ξεναγο μπορεις να μου την απαντησεις εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
σοβαρα?ειλικρινα δεν βρηκα τετοια μαθηματα...τεσπα την ερωτηση με τον ξεναγο μπορεις να μου την απαντησεις εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος?

Δώσε λινκ, να δω.

Για ξεναγός δε γνωρίζω. Θεωρητικά οι σπουδές Ιστορίας- Αρχαιολογίας θα είναι συν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
σοβαρα?ειλικρινα δεν βρηκα τετοια μαθηματα...τεσπα την ερωτηση με τον ξεναγο μπορεις να μου την απαντησεις εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος?

ξεναγός γίνεσαι αν τελειώσεις τουριστικά νομίζω.Άλλο να δείχνεις και να΄παρουσιάζεις στον κόσμο ένα μουσείο ή αρχαιολογικό χώρο και άλλο να τον ξεναγείς σε μέρη/γενικές τοποθεσίες;)

ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΘΑΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ τότε παιδαγωγικό...
αν θέλεις και κάτι παραπάνω,τότε ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ! (γιατί φιλολογια λεγεται η σχολη,οχι 'καθηγητων αρχαιων')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αχα αρα το πιο πιθανο ειναι να απαλγεις απο καποια μαθηματα απο τη σχολη ξεναγων και οχι να εχεις γενικα το δικαιωμα ασκησης του επαγγελματος του ξεναγου...https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/sxoles/112.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
βασικα εγω θελω για αριστοτελειο να παω...εκει εχει?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φυσικά. Ο eduard περιέγραψε αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών. Ορίστε: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3167328#post3167328
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
οοκ...ευχαριστω πολυ...να ρωτησω και κατι αλλο που θα μου φανει πολυ χρησιμο στη διαδικασια επιλογης σχολης...απο παιδαγωγικο εκτος απο διορισμο στο δημοσιο τι μπορω να κανω?πχ ερευνα την οποια και σκεφτομαι τι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θεωρητικά με ειδική αγωγή, θεατρικά, ένταξη και ανάπτυξη παιδιού, σύμβουλος κτλ. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω, δε ξέρω τον κλάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εγινε...δεν πειραζει ευχαριστω...κατι τελευταιο που μπορω να βρω καπου συγκεντρωμενα ολα τα μεταπτυχιακα που μπορει να κανει ενας αποφοιτος παιδαγωγικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προφανώς στις ιστοσελίδες των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν. Κυττάς στις προϋποθέσεις εισαγωγής, ποιους δέχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top