Υψηλόβαθμες σχολές του 3ου πεδίου

endosporia

Νεοφερμένος

Η endosporia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι απόφοιτος που ξαναδίνει πανελλαδικές από το 3ο πεδίο. Έχω περάσει κτηνιατρική και μέχρι πρότινος στόχευα στην ιατρική. Ωστόσο, ερευνώντας τις προοπτικές, τις προσωπικές μου κλίσεις και την καθημερινότητα ενός επαγγελματία σε κάθε μία από τις υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου μου, βρίσκομαι σε δίλημμα. Μιας και υπάρχουν πολλοί φοιτητές διάφορων σχολών του 3ου πεδίου, ποιες θεωρείτε πως είναι οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί ένα άτομο που σκοπεύει να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά στους κλάδους της ιατρικής, της φαρμακευτικής, της κτηνιατρικής; Ποια στοιχεία χαρακτήρος πρέπει να διαθέτει και πως αξιολογούνται οι επαγγελματικές προοπτικές κάθε μίας εκ των τριών;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων🥰
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι απόφοιτος που ξαναδίνει πανελλαδικές από το 3ο πεδίο. Έχω περάσει κτηνιατρική και μέχρι πρότινος στόχευα στην ιατρική. Ωστόσο, ερευνώντας τις προοπτικές, τις προσωπικές μου κλίσεις και την καθημερινότητα ενός επαγγελματία σε κάθε μία από τις υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου μου, βρίσκομαι σε δίλημμα. Μιας και υπάρχουν πολλοί φοιτητές διάφορων σχολών του 3ου πεδίου, ποιες θεωρείτε πως είναι οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί ένα άτομο που σκοπεύει να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά στους κλάδους της ιατρικής, της φαρμακευτικής, της κτηνιατρικής; Ποια στοιχεία χαρακτήρος πρέπει να διαθέτει και πως αξιολογούνται οι επαγγελματικές προοπτικές κάθε μίας εκ των τριών;
Ευχαριστώ εκ των
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν κανόνες, ότι αρέσει περισσότερο στον καθένα αυτό και πρέπει να ακολουθεί. Πρέπει να δεις τι αγαπάς να σπουδάσεις αλλά και τι γουστάρεις να κάνεις μια ζωή γιατί το επάγγελμα σου θα πρέπει να σε ικανοποιεί. Ο γιος μου έδινε πέρυσι πανελλήνιες και πέρασε Βιολογία, όλοι του λένε ότι είναι πολύ καλή σχολή αλλά ο ίδιος ξαναδινει εφέτος γιατί θέλει Ιατρική. Αυτό ήθελε από μικρός, έχει μεγάλη αγάπη για το επάγγελμα αυτό. Η κόρη όμως μιας φίλης ενώ περνούσε Ιατρική δήλωσε Βιολογία και τελικά εκεί σπούδασε γιατί αυτό ήθελε.
Δεν ξέρω αν σε κούρασα αλλά γενικά είμαι της άποψης "follow your heart".
Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνεις

Γεια σας! Είμαι απόφοιτος που ξαναδίνει πανελλαδικές από το 3ο πεδίο. Έχω περάσει κτηνιατρική και μέχρι πρότινος στόχευα στην ιατρική. Ωστόσο, ερευνώντας τις προοπτικές, τις προσωπικές μου κλίσεις και την καθημερινότητα ενός επαγγελματία σε κάθε μία από τις υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου μου, βρίσκομαι σε δίλημμα. Μιας και υπάρχουν πολλοί φοιτητές διάφορων σχολών του 3ου πεδίου, ποιες θεωρείτε πως είναι οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί ένα άτομο που σκοπεύει να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά στους κλάδους της ιατρικής, της φαρμακευτικής, της κτηνιατρικής; Ποια στοιχεία χαρακτήρος πρέπει να διαθέτει και πως αξιολογούνται οι επαγγελματικές προοπτικές κάθε μίας εκ των τριών;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων🥰
Και να προσθέσω ότι καλό είναι να ρίξεις μια ματιά σε όλες τις σχολές, όχι μόνο τις υψηλόβαθμες. Πολλές φορές σχολές με λιγότερα μόρια είναι περισσότερο ενδιαφέρουσες και έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και να προσθέσω ότι καλό είναι να ρίξεις μια ματιά σε όλες τις σχολές, όχι μόνο τις υψηλόβαθμες. Πολλές φορές σχολές με λιγότερα μόρια είναι περισσότερο ενδιαφέρουσες και έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση

Ναι απλά στη συνείδηση του κόσμου, για τα μάτια του κόσμου, οι υψηλόβαθμες σχολές ερμηνεύονται ως καλύτερες επιλογές άσχετα μετά αν υπάρχουν απόφοιτοι που γίνονται κακοί επαγγελματίες ή ξαφνικά στο 3ο έτος αλλάζουν σχολή. :shifty:
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ναι απλά στη συνείδηση του κόσμου, για τα μάτια του κόσμου, οι υψηλόβαθμες σχολές ερμηνεύονται ως καλύτερες επιλογές άσχετα μετά αν υπάρχουν απόφοιτοι που γίνονται κακοί επαγγελματίες ή ξαφνικά στο 3ο έτος αλλάζουν σχολή. :shifty:
Συμφωνώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Νομιζω οτι η ιατρικη, φαρμακευτικη και κτηνιατρικη ειναι τελειως διαφορετικες επιλογες μεταξυ τους. Αμα δεις το προγραμμα σπουδων μοιαζουν ελαχιστα. Οποτε μαλλον πρεπει να ξακαθαρισεις τι μαθηματα σε ενδιαφερουν και σε τι περιβαλλον εργασιας θα ηθελες να φανταστεις τον εαυτο σου στο μελλον.
 
Top