Υπό κατάληψη και πάλι το κτίριο διοίκησης του ΑΠΘ

Denethor

Νεοφερμένος

Ο Denethor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Κατειλημμένο βρίσκεται και πάλι από το βράδυ της Παρασκευής το κτίριο διοίκησης στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης, αυτή τη φορά από ομάδα φοιτητών, που πρόσκειται στο χώρο της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς.
Πριν συμπληρωθεί ένα 24ωρο από την εισβολή της αστυνομίας στο κτίριο, πληροφορίες αναφέρουν ότι η ομάδα φοιτητών μπήκε νωρίς το βράδυ αιφνιδιαστικά στο κτίριο, όπου και παραμένει, χωρίς να σημειωθούν επεισόδια.


Έξω από το κτίριο διοίκησης παραμένουν επίσης εργολαβικοί υπάλληλοι, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συλλήψεις και την παραπομπή στο αυτόφωρο δικαστήριο, τη Δευτέρα, των 11 συλληφθέντων συναδέλφων τους.

Οι 11 εργολαβικοί υπάλληλοι συνελήφθησαν μετά την επέμβαση των ΜΑΤ, που πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα της Παρασκευής και οδήγησε στον τερματισμό της κατάληψης του κτιρίου.

Το πρωί, οι εργολαβικοί υπάλληλοι του πανεπιστημίου και φοιτητές πραγματοποίησαν συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το κτίριο διοίκησης, εξαιτίας της επέμβασης της αστυνομίας και της σύλληψης των 11 υπαλλήλων. Ο πρύτανης του Ιδρύματος ζήτησε, πάντως, την απελευθέρωσή τους.

Παραίτηση του πρύτανη ζητά το ΕΚΘ

Την παραίτηση του πρύτανη του ΑΠΘ ζητά με ανακοίνωση της η διοίκηση του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Θεσσαλονίκης, καταδικάζοντας την επέμβαση των ΜΑΤ στο πανεπιστήμιο και τη σύλληψη των έντεκα εργολαβικών εργαζομένων.

Η διοίκηση του ΕΚΘ κατηγορεί για «εμπαιγμό» και για «αναξιόπιστες τακτικές και πολιτικές» τον κ. Μυλόπουλο, καταγγέλλοντας τον, ότι «ενώ ζητάει από τον εισαγγελέα να παρέμβει με «στοργή» κατά των εργαζομένων, που μάχονται για τη δικαίωση τους, σήμερα μετά τη σύλληψη των έντεκα εργολαβικών ζητάει από τον αστυνομικό διευθυντή Θεσσαλονίκης, να τους αφήσει ελεύθερους».

Το ΕΚΘ «συνεχίζει να βρίσκεται στο πλευρό των εργολαβικών εργαζομένων και στην απόφαση τους για συνέχεια των κινητοποιήσεων και ζητάει παραιτηθεί τώρα ο πρύτανης του ΑΠΘ».

Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ online
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο Πρυτανης,αφου τους αφησε απληρωτους,αφου τους απελυσε απο την δουλεια τους,για να φανει καλος,τους αφησε και ελευθερους.Η υποκρισια στο μεγαλειο τους.

ΚΑΤΑΛΗΨΗ

για να σταματησουν οι εργαζομενοι να αποτελουν ερμαια των εργολαβων.Απευθειας εργασιακες σχεσεις με το πανεπιστημιο,χωρις διαμεσολαβητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή οι εργολάβοι δεν πληρώνουν τους εργαζομένους, οι τελευταίοι έχουν δικαίωμα να κάνουν κατάληψη στο Πανεπιστήμιο; :confused: Δεν υπάρχει ένα λογικό άλμα; Γιατί δεν κάνουν κατάληψη στα γραφεία πχ της εταιρίας τους; Αυτό δε θα είχε περισσότερο νόημα; Λέω εγώ τώρα.
Σύμφωνα με αυτή τη λογική, αν σε κάποιο φροντιστήριο ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει τους καθηγητές του, τότε αυτοί έχουν το δικαίωμα να κάνουν κατάληψη όχι στο φροντιστήριο αλλά στα σπίτια των μαθητών.
Ok...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γινεται χαμος Θεσαλλονικη ετσι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Επειδή οι εργολάβοι δεν πληρώνουν τους εργαζομένους, οι τελευταίοι έχουν δικαίωμα να κάνουν κατάληψη στο Πανεπιστήμιο; :confused: Δεν υπάρχει ένα λογικό άλμα; Γιατί δεν κάνουν κατάληψη στα γραφεία πχ της εταιρίας τους; Αυτό δε θα είχε περισσότερο νόημα; Λέω εγώ τώρα.
Σύμφωνα με αυτή τη λογική, αν σε κάποιο φροντιστήριο ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει τους καθηγητές του, τότε αυτοί έχουν το δικαίωμα να κάνουν κατάληψη όχι στο φροντιστήριο αλλά στα σπίτια των μαθητών.
Ok...

Στο χώρο δουλειάς σου κάνεις απεργία,εξ'ορισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Στο χώρο δουλειάς σου κάνεις απεργία,εξ'ορισμού.

Με μόνη τη διαφορά ότι άλλο είναι να δουλεύεις σε κάποια επιχείρηση ή βιοτεχνία ή εργοστάσιο και να μπεις να κατεβάσεις τους διακόπτες για να μη βγει η παραγωγή του καπιτάλα και άλλο όταν στο χώρο δεν υπάρχουν μηχανήματα αλλά έμψυχο υλικό (φοιτητές - άνθρωποι). Επίσης άλλο κάνω απεργία και άλλο καταλαμβάνω το κτίριο, τα κάνω όλα μπάχαλο και θέτω σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία (δίπλα από το ΑΠΘ αν δεν κάνω λάθος λειτουργεί το ΑΧΕΠΑ). Άλλο διεκδικώ τα δικαιώματά μου και άλλο εμποδίζω τους συνανθρώπους μου (φοιτητές) που δεν έχουν καμία σχέση με μένα να κάνουν και αυτοί τη «δουλειά» τους. Μην ξεχνάς άλλωστε και την εξεταστική που είναι σε 1,5 μήνα. Αν χαθεί, θα αναλάβουν τα έξοδα (για τους 3 αυτούς μήνες) όλων των οικογενειών που έχουν στείλει τα παιδιά τους εκεί να σπουδάσουν και που δεν είναι η μόνιμη κατοικία τους αλλά πληρώνουν ενοίκια, λογαριασμούς κ.λπ.; Ανέλαβαν την ευθύνη για τον φοιτητή που έφυγε εσπευσμένα για την Κύπρο μετά που νόσησε. Ανέλαβαν την ευθύνη για τα κρούσματα σταφυλόκοκκου που παρουσιάστηκαν; Θα αναλάβουν την ευθύνη για οποιοδήποτε άλλο μολυσματικό νόσημα παρουσιαστεί; (γιατί δε θ' αργήσει να γίνει και αυτό).
Ναι, κάνω απεργία για να διεκδικήσω αυτά που νόμιμα δικαιούμαι αλλά υπάρχει και λίγο πιο πολιτισμένος τρόπος απ' αυτόν που εφαρμόζεται. Στο κάτω κάτω θα πετυχαίναν περισσότερα αν είχαν με το μέρος τους την κοινή γνώμη. Με αυτά που γίνονται όμως εκεί μέσα μάλλον το αντίθετο πετυχαίνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Με μόνη τη διαφορά ότι άλλο είναι να δουλεύεις σε κάποια επιχείρηση ή βιοτεχνία ή εργοστάσιο και να μπεις να κατεβάσεις τους διακόπτες για να μη βγει η παραγωγή του καπιτάλα και άλλο όταν στο χώρο δεν υπάρχουν μηχανήματα αλλά έμψυχο υλικό (φοιτητές - άνθρωποι).

Όταν δουλεύεις σε μια επιχείρηση,κάνεις απεργία ώστε να διακοπεί η παραγωγή,οπότε ο εργοδότης να μην έχει εμπόρευμα,συνεπώς να χάνει κέρδη και να τον φέρεις σε μια κατάσταση που θα αναγκαστεί να διαπραγματευτεί μαζί σου.
Όταν δουλεύεις σε μια επιχείρηση που έχει να κάνει με υπηρεσίες,κάνεις απεργία ώστε ο κόσμος που θα έρχεται και δεν θα εξυπηρετείται να μαθαίνει για την κατάστασή σου,να βγει η ιστορία προς τα έξω,να ασκηθούν πιέσεις προς τον εργοδότη και έτσι να αναγκαστεί να διαπραγμετευτεί μαζί σου.You can't have an omelette without breaking some eggs,όπως λέμε.

Επίσης άλλο κάνω απεργία και άλλο καταλαμβάνω το κτίριο, τα κάνω όλα μπάχαλο και θέτω σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία (δίπλα από το ΑΠΘ αν δεν κάνω λάθος λειτουργεί το ΑΧΕΠΑ). Άλλο διεκδικώ τα δικαιώματά μου και άλλο εμποδίζω τους συνανθρώπους μου (φοιτητές) που δεν έχουν καμία σχέση με μένα να κάνουν και αυτοί τη «δουλειά» τους. Μην ξεχνάς άλλωστε και την εξεταστική που είναι σε 1,5 μήνα. Αν χαθεί, θα αναλάβουν τα έξοδα (για τους 3 αυτούς μήνες) όλων των οικογενειών που έχουν στείλει τα παιδιά τους εκεί να σπουδάσουν και που δεν είναι η μόνιμη κατοικία τους αλλά πληρώνουν ενοίκια, λογαριασμούς κ.λπ.; Ανέλαβαν την ευθύνη για τον φοιτητή που έφυγε εσπευσμένα για την Κύπρο μετά που νόσησε. Ανέλαβαν την ευθύνη για τα κρούσματα σταφυλόκοκκου που παρουσιάστηκαν; Θα αναλάβουν την ευθύνη για οποιοδήποτε άλλο μολυσματικό νόσημα παρουσιαστεί; (γιατί δε θ' αργήσει να γίνει και αυτό).

Η κατάληψη έγινε στο κτήριο διοίκησης της πρυτανείας του ΑΠΘ.Δεν έγινε στις σχολές του ΑΠΘ.Οι μόνοι που δεν μπορούσαν να πάνε στις δουλειές τους ήταν ο Πρύτανης με τους παρατρεχάμενούς τους,όχι οι φοιτητές.Τα αμφιθέατρα και τα μαθήματα μια χαρά γίνονταν (και γίνονται),όποτε άκυρο όλα αυτά που λες.
Όσο για το μπάχαλο,που κολλάνε οι εργολαβικοί.Οι εργολαβικοί,απλώς δεν καθαρίζουν.Αυτό είναι λογικό,δεδομένου ότι δεν έχουν πληρωθεί εδώ και 4 μήνες.Λες να κάτσουν και να δουλέψουν απλήρωτοι?Τι είναι,σκλάβοι?Για το αν το ΑΠΘ έγινε στάβλος,δεν φταίνε οι εργολαβικοί,οι φοιτητές φταίνε που είναι κακομαθημένοι και έχουν μάθει να λερώνουν ό,τι βρουν και να τρέχουν άλλοι από πίσω τους να καθαρίσουν.Για το ότι η ΔΑΣΠ,η ΠΚΣ,τα ΕΑΑΚ και όλοι οι άλλοι,κολλάνε παντού αφίσες,και μετά μπορεί να βρέξει και αυτές οι αφίσες να πέσουν κάτω και να γίνουν πουρές,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Για το ότι ο άλλος πάει με την τυρόπιτα μέσα στο αμφιθέατρο,και μετά αντί να πετάξει το περιτύλιγμα στα σκουπίδια (ή έστω στο βουναλάκι πάνω απ'τον κάδο),το πετάει στο πάτωμα,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Για το ότι όταν μια τέτοια απεργία goes on for weeks,η κοινή λογική λέει να κρατήσεις τα σκουπίδια σου λίγο παραπάνω και να τα πετάξεις μόλις βγεις έξω απ'το ΑΠΘ,σ'έναν κάδο,αλλά οι φοιτητές δεν ακολουθούν την κοινή λογική,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Για το ότι οι φοιτητές κατουράνε σαν σκύλοι,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Όχι,για να ξέρουμε και τι λέμε.

Ναι, κάνω απεργία για να διεκδικήσω αυτά που νόμιμα δικαιούμαι αλλά υπάρχει και λίγο πιο πολιτισμένος τρόπος απ' αυτόν που εφαρμόζεται. Στο κάτω κάτω θα πετυχαίναν περισσότερα αν είχαν με το μέρος τους την κοινή γνώμη. Με αυτά που γίνονται όμως εκεί μέσα μάλλον το αντίθετο πετυχαίνουν. :P

Μια χαρά είναι ο τρόπος τους.Άνθρωποι με οικογένειες,4 μήνες απλήρωτοι είναι,τι θες να κάνουν?Να βάλουν το καλό τους το κουστούμι και να πάνε να κάνουν συζήτηση με τη διοίκηση με τσάι και κουλουράκια?
Την κοινή γνώμη γιατί δεν την έχουν με το μέρος τους?Ίσως επειδή υπάρχει ένας μηχανισμός,ο οποίος λέγεται ΜΜΕ,που προβάλλει τελείως μονομερώς το ζήτημα,αποδίδοντας όλη την ευθύνη στην απεργία,χωρίς να λέει τίποτε παραπάνω?Αλήθεια,αν βγω και ρωτήσω τι γίνεται τώρα στο ΑΠΘ,τι θα μου πουν όλοι?Ότι είναι γεμάτο σκουπιδαριό.Αν ρωτήσω γιατί γίνεται η απεργία,πόσοι νομίζεις θα μου απαντήσουν?Οι εργολαβικοί υπάλληλοι έχουν απέναντί τους όλους αυτούς τους καραγκιόζηδες,που ζητάνε τις κεφαλές τους επί πίνακι,βάζοντάς τα πάντα με τον πιο αδύναμο.Ακόμα και οι "αριστεροί" (λέμε τώρα) Ράδιο Αρβύλα να σου θυμίσω,πέξανε αυτήν εδώ την αηδία,χωρίς να πουν τίποτε παραπάνω.Κανείς δεν έχει παίξει για παράδειγμα,αυτό το βίντεο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
1) Όταν δουλεύεις σε μια επιχείρηση που έχει να κάνει με υπηρεσίες,κάνεις απεργία ώστε ο κόσμος που θα έρχεται και δεν θα εξυπηρετείται να μαθαίνει για την κατάστασή σου,να βγει η ιστορία προς τα έξω.
2) Τα αμφιθέατρα και τα μαθήματα μια χαρά γίνονταν (και γίνονται),όποτε άκυρο όλα αυτά που λες.
3) Όσο για το μπάχαλο,που κολλάνε οι εργολαβικοί.Οι εργολαβικοί,απλώς δεν καθαρίζουν.Αυτό είναι λογικό,δεδομένου ότι δεν έχουν πληρωθεί εδώ και 4 μήνες.
4) οι φοιτητές φταίνε που είναι κακομαθημένοι και έχουν μάθει να λερώνουν ό,τι βρουν ... .Όχι,για να ξέρουμε και τι λέμε.
5) Μια χαρά είναι ο τρόπος τους.Άνθρωποι με οικογένειες,4 μήνες απλήρωτοι είναι,τι θες να κάνουν?Να βάλουν το καλό τους το κουστούμι και να πάνε να κάνουν συζήτηση με τη διοίκηση με τσάι και κουλουράκια?
6) Την κοινή γνώμη γιατί δεν την έχουν με το μέρος τους?Ίσως επειδή υπάρχει ένας μηχανισμός,ο οποίος λέγεται ΜΜΕ, Αλήθεια,αν βγω και ρωτήσω τι γίνεται τώρα στο ΑΠΘ,τι θα μου πουν όλοι?Ότι είναι γεμάτο σκουπιδαριό.Αν ρωτήσω γιατί γίνεται η απεργία,πόσοι νομίζεις θα μου απαντήσουν?

1) Όταν με την απεργία σου θέτεις σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία, η ιστορία σου ναι μεν βγαίνει προς τα έξω αλλά με αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλεις.
2) Τα αμφιθέατρα εγώ τα είδα σε διάφορες φωτο ΓΕΜΑΤΑ σκουπίδια. Ίσως να ήταν ένα και να φωτογράφισαν αυτό και μόνο.
3) Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν ήταν οι εργολαβικοί που είχαν καταλάβει το κτίριο; Τότε κάτι άλλο παίζει εκεί...
4) Σε αυτό συμφωνούμε. Όταν όμως πήγαν να μαζέψουν κάποιοι τα σκουπίδια, τι έγινε;
5) Δεν είπα να βάλουν το καλό τους κουστούμι και να πάνε για τσάι και κουλουράκια. Μην υποβιβάζεις... Διαμαρτυρία έκαναν και τα παιδιά ενός μουσικού σχολείου σήμερα και ήταν, μπορώ να πω, από τις πιο πρωτότυπες και πολιτισμένες. Κέρδισαν τις εντυπώσεις... αυτό προσπαθούν και οι απλήρωτοι εργαζόμενοι (και μη νομίζεις ότι εγώ δεν είμαι μαζί τους). Απλά λέω πως θα μπορούσαν να βρουν έναν άλλο τρόπο -ίσως- για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και να ήταν και πιο αποτελεσματικός.
6) Όλοι ξέρουν γιατί κάνουν απεργία οι άνθρωποι. Το έχουν πει άλλωστε πολλές φορές στις ειδήσεις πως είναι απλήρωτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
1) Όταν με την απεργία σου θέτεις σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία, η ιστορία σου ναι μεν βγαίνει προς τα έξω αλλά με αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλεις.
2) Τα αμφιθέατρα εγώ τα είδα σε διάφορες φωτο ΓΕΜΑΤΑ σκουπίδια. Ίσως να ήταν ένα και να φωτογράφισαν αυτό και μόνο.
3) Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν ήταν οι εργολαβικοί που είχαν καταλάβει το κτίριο; Τότε κάτι άλλο παίζει εκεί...
4) Σε αυτό συμφωνούμε. Όταν όμως πήγαν να μαζέψουν κάποιοι τα σκουπίδια, τι έγινε;
5) Δεν είπα να βάλουν το καλό τους κουστούμι και να πάνε για τσάι και κουλουράκια. Μην υποβιβάζεις... Διαμαρτυρία έκαναν και τα παιδιά ενός μουσικού σχολείου σήμερα και ήταν, μπορώ να πω, από τις πιο πρωτότυπες και πολιτισμένες. Κέρδισαν τις εντυπώσεις... αυτό προσπαθούν και οι απλήρωτοι εργαζόμενοι (και μη νομίζεις ότι εγώ δεν είμαι μαζί τους). Απλά λέω πως θα μπορούσαν να βρουν έναν άλλο τρόπο -ίσως- για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και να ήταν και πιο αποτελεσματικός.
6) Όλοι ξέρουν γιατί κάνουν απεργία οι άνθρωποι. Το έχουν πει άλλωστε πολλές φορές στις ειδήσεις πως είναι απλήρωτοι.


Ποια δημοσια υγεια μωρε,ελεος με αυτον τον ξυλινο λογο.Μια η ΝΔ για τους μεταναστες οτι αποτελουν ''υγεινομικη βομβα'' κατα της δημοσιας υγειας,μια η Χ.Α οτι μεταδιδουν ασθενειες(ναι,μεταδιδουν με τον αερα το aids,sure) και τωρα εχετε βαλθει ολοι σε ενα ηλιθιο ''επιχειρημα'' και το αναπαραγετε.

Η δημοσια υγεια δεν πληττεται απο τους απεργους του απθ,πληττεται απο τους νομους που προβλεπει το μνημονια για εισοδο 25ευρω στα νοσοκομεια,πληττεται απο τις ελλειψεις φαρμακων ευπαθων ομαδων.Μην κολλατε σε πληροφοριες που θελουν να αποπροσανατολισουν,και να κρυψουν το κυριως προβλημα.

Ο MrCrowley ειπε ''Αλήθεια,αν βγω και ρωτήσω τι γίνεται τώρα στο ΑΠΘ,τι θα μου πουν όλοι?Ότι είναι γεμάτο σκουπιδαριό''
Αυτο κανεις και εσυ,1000 αναφορες μονο στα σπουπιδια.Κατανταει προπαγανδα.

Για την υγεια των απληρωτων νοιαζεται... κανεις?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Όσο για το μπάχαλο,που κολλάνε οι εργολαβικοί.Οι εργολαβικοί,απλώς δεν καθαρίζουν.Αυτό είναι λογικό,δεδομένου ότι δεν έχουν πληρωθεί εδώ και 4 μήνες.Λες να κάτσουν και να δουλέψουν απλήρωτοι?Τι είναι,σκλάβοι?Για το αν το ΑΠΘ έγινε στάβλος,δεν φταίνε οι εργολαβικοί,οι φοιτητές φταίνε που είναι κακομαθημένοι και έχουν μάθει να λερώνουν ό,τι βρουν και να τρέχουν άλλοι από πίσω τους να καθαρίσουν.Για το ότι η ΔΑΣΠ,η ΠΚΣ,τα ΕΑΑΚ και όλοι οι άλλοι,κολλάνε παντού αφίσες,και μετά μπορεί να βρέξει και αυτές οι αφίσες να πέσουν κάτω και να γίνουν πουρές,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Για το ότι ο άλλος πάει με την τυρόπιτα μέσα στο αμφιθέατρο,και μετά αντί να πετάξει το περιτύλιγμα στα σκουπίδια (ή έστω στο βουναλάκι πάνω απ'τον κάδο),το πετάει στο πάτωμα,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Για το ότι όταν μια τέτοια απεργία goes on for weeks,η κοινή λογική λέει να κρατήσεις τα σκουπίδια σου λίγο παραπάνω και να τα πετάξεις μόλις βγεις έξω απ'το ΑΠΘ,σ'έναν κάδο,αλλά οι φοιτητές δεν ακολουθούν την κοινή λογική,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Για το ότι οι φοιτητές κατουράνε σαν σκύλοι,δεν φταίνε οι εργολαβικοί.Όχι,για να ξέρουμε και τι λέμε.
ok, ας μπαίνουν οι μπάτσοι μέσα στο πανεπιστήμιο να κάνουν περιπολίες για να μην κολλάμε αφίσες και να μας σαπίζουν στο ξύλο, έτσι ρε παιδί μου, για ν μην είμαστε βρομιάρηδες. Τέσπα, δεν κολλάνε μόνο οι παρατάξεις αφίσες, αλλά προφανώς μας πειράζουν συγκεκριμένες αφίσες. Το ότι υπάρχουν σκουπίδια μέσα στο απθ δεν φταίνε οι φοιτητές, αλλά εκείνοι που δεν πληρώνουν τους εργαζόμενους και τους θέλουνε σκλάβους.Έχει να καθαριστεί το ΑΠΘ δύο μήνες. Λογικό δεν είναι να μαζέψει σκουπίδια; Μήπως να πάμε να καθαρίσουμε κιόλας μαζί με τους εθελοντές δαπίτες;
Αλλά κάτσε αυτά κάπου τα έχω ξανακούσει. Α ναι, μάλιστα. Τα άκουγα κάθε πρωί από τους αξιότιμους καθηγητές μου στη σχολή και όχι μόνο στο αμφιθέατρο αλλά και προσωπικά από έναν όταν με είδε να παίζω χαρτιά μέσα στον ναό της γνώσης! Απαπα, ίχνος πολιτισμού δεν υπάρχει στα πανεπιστήμια της Ελλάδας.
ps: σορρυ για το ύφος αλλά δεν μπορούσα να αγνοήσω ένα τέτοιο πόστ, που γράφτηκε μάλιστα από άνθρωπο που αναφέρεται στο κίνημα, ανεξάρτητα από τις όποιες διαφορές υπάρχουν. Ίσως να απάντησα λίγο συνοπτικά αλλά έχω θέμα με την κάρτα γραφικών του υπολογιστή και συνεπώς ...το γνωστό σε πολλούς πρόβλημα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Ποια δημοσια υγεια μωρε,ελεος με αυτον τον ξυλινο λογο.Μια η ΝΔ για τους μεταναστες οτι αποτελουν ''υγεινομικη βομβα'' κατα της δημοσιας υγειας,μια η Χ.Α οτι μεταδιδουν ασθενειες(ναι,μεταδιδουν με τον αερα το aids,sure) και τωρα εχετε βαλθει ολοι σε ενα ηλιθιο ''επιχειρημα'' και το αναπαραγετε.
Η δημοσια υγεια δεν πληττεται απο τους απεργους του απθ,πληττεται απο τους νομους που προβλεπει το μνημονια για εισοδο 25ευρω στα νοσοκομεια,πληττεται απο τις ελλειψεις φαρμακων ευπαθων ομαδων.Μην κολλατε σε πληροφοριες που θελουν να αποπροσανατολισουν,και να κρυψουν το κυριως προβλημα.
Ο MrCrowley ειπε ''Αλήθεια,αν βγω και ρωτήσω τι γίνεται τώρα στο ΑΠΘ,τι θα μου πουν όλοι?Ότι είναι γεμάτο σκουπιδαριό''
Αυτο κανεις και εσυ,1000 αναφορες μονο στα σπουπιδια.Κατανταει προπαγανδα.
Για την υγεια των απληρωτων νοιαζεται... κανεις?:whistle:

Δεν μιλάω καμία ξύλινη γλώσσα όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Λέω απλά την πραγματικότητα. Και όχι ό,τι δεν μας γουστάρει το αναγάγουμε σε ηλίθιο επιχείρημα. Εκτός αν εσύ «Χάουζ;» δεν πιστεύεις ότι ένας τόπος, ο οποίος είναι γεμάτος από αποφάγια και σκουπίδια, γεμίζει και με ποντίκια, τα οποία εκτός της ωραίας βόλτας που τα ίδια απολαμβάνουν μπορεί να μεταδώσουν και κάποιες ασήμαντες μολυσματικές ασθένειες όπως είναι η σαλμονέλλωση, η λεπτοσπείρωση ακόμη και ο τυφοειδής πυρετός.
Το ότι η δημόσια υγεία πλήττεται από ελλείψεις φαρμάκων και ανεπαρκών νοσοκομείων, αυτό είναι αλήθεια αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Και δεν κάνω καμία προπαγάνδα εναντίον ή υπέρ κανενός, γιατί απλά δεν ανήκω πουθενά. Άλλοι επιδίδονται σε αυτό το σπορ. Πού τις είδες τις 1000 δικές μου αναφορές στα σκουπίδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Διαμαρτυρία έκαναν και τα παιδιά ενός μουσικού σχολείου σήμερα και ήταν, μπορώ να πω, από τις πιο πρωτότυπες και πολιτισμένες. Κέρδισαν τις εντυπώσεις... αυτό προσπαθούν και οι απλήρωτοι εργαζόμενοι (και μη νομίζεις ότι εγώ δεν είμαι μαζί τους). Απλά λέω πως θα μπορούσαν να βρουν έναν άλλο τρόπο -ίσως- για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και να ήταν και πιο αποτελεσματικός.

Μήπως πρέπει να προσλάβουν και κάνα σκηνοθέτη να τους δώσει και ρόλους για να κάνουν πιο εντυπωσιακή και προσεγμένη διαμαρτυρία;Μήπως ν'ανεβάσουν και καμία σατιρική παράσταση;:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Μήπως πρέπει να προσλάβουν και κάνα σκηνοθέτη να τους δώσει και ρόλους για να κάνουν πιο εντυπωσιακή και προσεγμένη διαμαρτυρία;Μήπως ν'ανεβάσουν και καμία σατιρική παράσταση;:whatever:

Απλά αναφέρθηκα σαν παράδειγμα σε μια άλλη είδους διαμαρτυρία. Τώρα αν εσύ θέλεις να φέρεις και σκηνοθέτη, ok...:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν μιλάω καμία ξύλινη γλώσσα όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Λέω απλά την πραγματικότητα. Και όχι ό,τι δεν μας γουστάρει το αναγάγουμε σε ηλίθιο επιχείρημα. Εκτός αν εσύ «Χάουζ;» δεν πιστεύεις ότι ένας τόπος, ο οποίος είναι γεμάτος από αποφάγια και σκουπίδια, γεμίζει και με ποντίκια, τα οποία εκτός της ωραίας βόλτας που τα ίδια απολαμβάνουν μπορεί να μεταδώσουν και κάποιες ασήμαντες μολυσματικές ασθένειες όπως είναι η σαλμονέλλωση, η λεπτοσπείρωση ακόμη και ο τυφοειδής πυρετός.
Το ότι η δημόσια υγεία πλήττεται από ελλείψεις φαρμάκων και ανεπαρκών νοσοκομείων, αυτό είναι αλήθεια αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Και δεν κάνω καμία προπαγάνδα εναντίον ή υπέρ κανενός, γιατί απλά δεν ανήκω πουθενά. Άλλοι επιδίδονται σε αυτό το σπορ. Πού τις είδες τις 1000 δικές μου αναφορές στα σκουπίδια;

Οι απεργιες,οπως τοσα χρονια γινονταν και θα συνεχισουν να γινονται στους χωρους εργασιας.Αλλιως δεν εχουν καμια πρακτικη υποσταση.Τον λογο,τον ανελυσε ο μιστερ κροουλι.

ΟΙ ασθενειες που παραθετεις,ξεφευγουν απο τα ορια της φαντασιας.Δεν εχουν στοιχειοθετηθει.
Τις αναφορες στα σκουπιδια,τις εχω με κοκκινο στο προηγουμενο σου ποστ.Εχεις 5 παυλες,και οι 3 εχουν αναφορες στα σκουπιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Και οι 2 αναφέρονται στους απλήρωτους εργαζόμενους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
1) Όταν με την απεργία σου θέτεις σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία, η ιστορία σου ναι μεν βγαίνει προς τα έξω αλλά με αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλεις.

Αν οι φοιτητικοί σύλλογοι του ΑΠΘ εξ'αρχής είχαν σταθεί στο πλευρό των εργολαβικών,στηρίζοντας τον αγώνα τους με μαζικές κινητοποιήσεις,η πίεση στην Πρυτανεία θα ήταν δεκαπλάσια,και το θέμα θα είχε λήξει το πολύ σε δύο βδομάδες,οπότε όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί.

2) Τα αμφιθέατρα εγώ τα είδα σε διάφορες φωτο ΓΕΜΑΤΑ σκουπίδια. Ίσως να ήταν ένα και να φωτογράφισαν αυτό και μόνο.
3) Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν ήταν οι εργολαβικοί που είχαν καταλάβει το κτίριο; Τότε κάτι άλλο παίζει εκεί...

Απεργία-ξεαπεργία,ένα αμφιθέατρο δεν είναι ο χώρος για ν'αφήσεις τα σκουπίδια σου.Αν τα αμφιθέατρα γέμισαν σκουπίδια,ποιος φταίει?Οι εργολαβικοί που δεν καθάριζαν,ή μήπως οι φοιτητές που άφηναν τα σκουπίδια τους όπου να 'ναι?
Οι εργολαβικοί έκαναν κατάληψη στο κτήριο της Πρυτανείας.Το κτήριο της Πρυτανείας του ΑΠΘ,δεν ταυτίζεται με το ίδιο το ΑΠΘ,είναι απλά το κτήριο διοίκησης.Που κολλάει λοιπόν αυτό?

4) Σε αυτό συμφωνούμε. Όταν όμως πήγαν να μαζέψουν κάποιοι τα σκουπίδια, τι έγινε;

Όταν κάποιοι πήγαν να μαζέψουν τα σκουπίδια,αυτό συντελεί υπονόμευση του αγώνα των εργολαβικών.Δεν είναι δουλειά τους να μαζεύουν τα σκουπίδια.Αν θέλανε να βοηθήσουν,σου είπα τι να κάνουν.Αλλά βλέπεις,ο μέσος φοιτητής,την πάρτη του και την βόλεψή του μονάχα,δεν υπάρχουν άλλοι εκτός απ'αυτόν,μπήκε στο Πανεπιστήμιο οπότε νομίζει είναι ανώτερος,όλοι οι άλλοι οφείλουν να τον υπηρετούν.

5) Δεν είπα να βάλουν το καλό τους κουστούμι και να πάνε για τσάι και κουλουράκια. Μην υποβιβάζεις... Διαμαρτυρία έκαναν και τα παιδιά ενός μουσικού σχολείου σήμερα και ήταν, μπορώ να πω, από τις πιο πρωτότυπες και πολιτισμένες. Κέρδισαν τις εντυπώσεις... αυτό προσπαθούν και οι απλήρωτοι εργαζόμενοι (και μη νομίζεις ότι εγώ δεν είμαι μαζί τους). Απλά λέω πως θα μπορούσαν να βρουν έναν άλλο τρόπο -ίσως- για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και να ήταν και πιο αποτελεσματικός.

Συγκρίνεις την διαμαρτυρία μαθητών,οι οποίοι ζουν απ'τους γονείς τους,με την διαμαρτυρία εργαζομένων,οι οποίοι αν δεν πάρουν τον μισθό τους δεν θα 'χουν πως να ζήσουν τις οικογένειές τους?Δεν βλέπεις a slight difference?

6) Όλοι ξέρουν γιατί κάνουν απεργία οι άνθρωποι. Το έχουν πει άλλωστε πολλές φορές στις ειδήσεις πως είναι απλήρωτοι.

Αλήθεια?Το ότι το ΑΠΘ έχει πληρώσει τον εργολάβο,το ξέρουν?Το ότι ο εργολάβος τους είναι η ISS,μεγάλη πολυεθνική που δεν το λες ότι έχει και πρόβλημα καταβολής μισθών,το ξέρουν?Το ότι το ΑΠΘ είναι νομικά υποχρεωμένο σε περίπτωση που οι εργολαβικοί μείνουν πάνω από δύο μήνες απλήρωτοι,να καταβάλει το ίδιο τους μισθούς,το ξέρουν?Το ότι το ΑΠΘ δίνει 17 εκ. στον εργολάβο,εκ των οποίων μόλις τα 10 πάνε στους μισθούς των εργολαβικών,οπότε διαιωνίζοντας το καθεστώς τις εργολαβίες στην ουσία κάνει κακό στον εαυτό του (προσλαμβάνοντας απ'ευθείας τους υπαλλήλους θα του κέρδιζε 7 εκ.),το ξέρουν?

ok, ας μπαίνουν οι μπάτσοι μέσα στο πανεπιστήμιο να κάνουν περιπολίες για να μην κολλάμε αφίσες και να μας σαπίζουν στο ξύλο, έτσι ρε παιδί μου, για ν μην είμαστε βρομιάρηδες. Τέσπα, δεν κολλάνε μόνο οι παρατάξεις αφίσες, αλλά προφανώς μας πειράζουν συγκεκριμένες αφίσες.

Όταν γράφετε μόνο με συνδικαλιές,λογικό είναι να σας γράφει και ο κόσμος.Νομίζω ότι μόνο ένας τραγικά ηλίθιος θα καθόταν να γράψει μια τέτοια μαλακία,δεδομένου ότι τα...φιλομπατσικά μου αισθήματα (sic),είναι αρκετά γνωστά εδώ μέσα.Και επειδή δεν σε θεωρώ ηλίθιο,τι μας μένει?Η συνδικαλιά.Ε,πάμε λοιπόν.First of all,ανέφερα τις παρατάξεις,διότι,αντικειμενικά,αυτές ανεβάζουν κατακόρυφα τον αριθμό των αφισών,με συνεχείς αφισοκολλήσες παντού.Δευτερόν,όχι,δεν με πειράζουν συγκεκριμένες αφίσες,όλες οι αφίσες με πειράζουν,όταν είναι παντού,με συνέπεια ο τόπος να θυμίζει χωματερή χαρτιού (ειδικά σε μια περίοδο μη αποκομιδής σκουπιδιών).Τρίτον,αυτό είναι θέμα να το λύσουν οι ίδιοι οι φοιτητές,όχι οι μπάτσοι ή κανείς άλλος.Αν όλοι οι φοιτητές γκρινιάζουν στους παπάρες τους φοιτητοπατέρες για αυτήν την κατάσταση,κάτι θα γίνει.Αν οι φοιτητές προκαλούν συνεχείς δολιοφθορές σ'όλες αυτές τις κωλοαφίσες,επίσης κάτι θα γίνει.Είναι ένα απλό ζήτημα θέλησης και οργάνωσης,για παράδειγμα στις περσινές κινητοποιήσεις του Σεπτέμβρη στην ΑΣΟΕΕ,πέρασε ψήφισμα ότι απαγορεύονται οι παραταξιακές αφίσες τις ημέρες της κατάληψης,και να πως καθάρισε μεμιάς όλη η σχολή.

Το ότι υπάρχουν σκουπίδια μέσα στο απθ δεν φταίνε οι φοιτητές, αλλά εκείνοι που δεν πληρώνουν τους εργαζόμενους και τους θέλουνε σκλάβους.Έχει να καθαριστεί το ΑΠΘ δύο μήνες. Λογικό δεν είναι να μαζέψει σκουπίδια; Μήπως να πάμε να καθαρίσουμε κιόλας μαζί με τους εθελοντές δαπίτες;
Αλλά κάτσε αυτά κάπου τα έχω ξανακούσει. Α ναι, μάλιστα. Τα άκουγα κάθε πρωί από τους αξιότιμους καθηγητές μου στη σχολή και όχι μόνο στο αμφιθέατρο αλλά και προσωπικά από έναν όταν με είδε να παίζω χαρτιά μέσα στον ναό της γνώσης! Απαπα, ίχνος πολιτισμού δεν υπάρχει στα πανεπιστήμια της Ελλάδας.
ps: σορρυ για το ύφος αλλά δεν μπορούσα να αγνοήσω ένα τέτοιο πόστ, που γράφτηκε μάλιστα από άνθρωπο που αναφέρεται στο κίνημα, ανεξάρτητα από τις όποιες διαφορές υπάρχουν. Ίσως να απάντησα λίγο συνοπτικά αλλά έχω θέμα με την κάρτα γραφικών του υπολογιστή και συνεπώς ...το γνωστό σε πολλούς πρόβλημα:P

Σου 'πα εγώ να πας να καθαρίσεις?Άλλο το καθαρίζω,και άλλο το δεν βρωμίζω.Το να πάρεις σκούπα και φαράσι και να καθαρίσεις το ΑΠΘ,είναι απεργοσπασία.Το να μην πετάξεις τα αποφάγια σου στο πάτωμα,αλλά σε έναν κάδο,κατά προτίμηση έξω απ'το ΑΠΘ για να μην επιβαρύνεται περεταίρω,είναι απλώς κοινή λογική.Όπως λέω και παραπάνω,ανεξάρτητα απ'το αν υπάρχει απεργία ή όχι,όταν ένα αμφιθέατρο γεμίζει σκουπίδια δεν φταίει κανένας άλλος παρά ο γύφτος φοιτητής,γιατί το αμφιθέατρο δεν είναι μέρος σκουπιδιών,in the first place.

Anyway ρε παιδιά,δεν καταλαβαίνω γιατί το κουράζουμε.Η κατάληψη έληξε,οι εργολαβικοί προσπαθούν να τα βρουν με τον Πρύτανη,νομίζω δεν έχει μείνει κάτι άλλο να πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Απλά αναφέρθηκα σαν παράδειγμα σε μια άλλη είδους διαμαρτυρία. Τώρα αν εσύ θέλεις να φέρεις και σκηνοθέτη, ok...:whatever:

Απλούστατα ορισμένοι προφανώς δεν έχετε ιδέα τι πάει να πει να μένεις 4 ολόκληρους μήνες απλήρωτος ούτε κατανοείτε την αγωνία αυτών των ανθρώπων,αλλιώς δεν θα γράφατε τέτοια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top