Υποψήφιοι με το 10% 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Κατσε υπαρχει ειδικη κατηγορια(πολυτεκνοι) στο 10%?Εγω νομιζα μονο οι του 90 μπορουν να μπουν σε ειδικες κατηγοριεσ.Δηλαδη αμα μια σχολη παιρνει 100 ατομα οι του 10% θα παρουν 10 θεσεις σωστα?Απο αυτες τις 10 καποιες θα πανε για τις ειδικες κατηγοριες?Δεν το καταλαβαινω.
Για αυτο δεν γνωριζω...το εχω σκεφτει και εγω..παντως ειδικες κατηγοριες υπαρχουν και στο 10% εγω δηλωσα αθηνα λογω αδερφου που σπουδαζει αλλα οι θεσεις συνολικα που διεκδικω ειναι καμμια 10αρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Για αυτο δεν γνωριζω...το εχω σκεφτει και εγω..παντως ειδικες κατηγοριες υπαρχουν και στο 10% εγω δηλωσα αθηνα λογω αδερφου που σπουδαζει αλλα οι θεσεις συνολικα που διεκδικω ειναι καμμια 10αρια
Λογικα οι ειδικες κατηγοριες του 90 και 10 πανε μαζι δηλαδη δεν υπαρχουν ξεχωριστα θεσεις στο 10%.Αρα στις ειδικες κατηγοριες διαγωνιζεσαι με ατομα απ το 90%.Αυτο απ τη μια ειναι καλο και ισως οι βασεις του 10 να μην ανεβουν τοσο πολυ.Κι αυτο γιατι περσι που ηταν ελευθερες οι μετεγγραφες εκανε καποιος 10% σε μια πολη για να πιασει τη σχολη και να περασει μετα στον τοπο της κατοικιας του.Τωρα που δεν ειναι ελευθερες οι μετεγγραφες θα δηλωσει τον τοπο κατοικιας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Τι πιστευετε για Ναυτιλιακων Σπουδων Πειραια???? Εχει 12513 και εχω 16334!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
αμα ειναι ετσι καλα ειναι αλλα δεν νομιζω..αλλωστε εγω διεκδικω 12-13 θεσεις και ολες απο μια σε καθε τμημα..οι πολυτεκνοι κτλπ ομως διεκδικουν πολλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spasiklas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν ύπάρχουν θέσεις για πολύτεκνους κ.λ.π στο 10% έτσι νομίζω τουλάχιστον αν κάποιος ξέρει ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν ύπάρχουν θέσεις για πολύτεκνους κ.λ.π στο 10% έτσι νομίζω τουλάχιστον αν κάποιος ξέρει ας μας πει.
Κι εγω αυτο νομιζω.Στην ανακοινωνση που χε βγαλει το Υπουργειο με τις θεσεις φετος ειχε αυτες με το 90% και ξεχωριστα τις ειδικες και αυτες του 10%.Επομενως δε νομιζω να παρουν ατομαειδικςν κατηγοριων απ το ποσοστο που αντιστοιχει στο 10% των θεσεων.Αν ξερει κανεις ας μας διαφωτισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Άλλο το 10% άλλο οι ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι κτλ).

Τι εννοώ:
Υπάρχουν αυτοί που έδωσαν πανελλήνιες και δίνουν με το 90% και άλλοι των 2 προηγούμενων ετών που δε θέλουν να ξαναεξεταστούν και κρατάνε το βαθμό της προηγούμενης τους εξέτασης, το 10%. Πάει αυτό.

Μετά έχουμε τις ειδικές κατηγορίες. Δηλαδή όσοι θέλουν μεταγραφή(αυτοί είναι είτε του 10% είτε του 90% ) σε πιο κοντινή σχολή στον τόπο κατοικία τους για κάποιους λόγους: πχ είναι ορφανοί από ένα ή δύο γονείς ή είναι πολύτεκνοι ή άποροι. (Όταν κάναμε μηχανογραφικό στη 3η νομίζω σελίδα ρώταγε αν ανήκουμε σε κάποια από τις ειδικές κατηγορίες)

Υπάρχουν και οι μειονότητα της Θράκης που κάνει άλλο μηχανογραφικό, δηλαδή έχουν δικές τους θέσεις και δε διαγωνίζεται με εμάς (90%+10%)
Υπάρχει και ένα 5% που κάνει μηχανογραφικό σε διαφορετική ημερομηνία από εμάς και διεκδικεί 5% των θέσεων

Τελοσπάντων όλες αυτές είναι οι Ειδικές Κατηγορίες. Όταν βγήκαν οι Αριθμοί Εισακτέων είχε ένα κουτάκι που έλεγε ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ όλοι οι παραπάνω διεκδικούν αυτές τις ελάχιστες θέσεις.

Εμείς διεκδικούμε το 10% των συνολικών θέσεων της σχολής πχ αν μια σχολή δέχεται 100 φοιτητές (σύνολο) με το 10% θα περάσουν 10 και οι υπόλοιπες 90 είναι για το 90%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
εγω που δηλωσα με 10% και εβαλα και ειδικη κατηγορια ειναι δηλαδη λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
εγω που δηλωσα με 10% και εβαλα και ειδικη κατηγορια ειναι δηλαδη λαθος?

Όχι καλέ, αυτό εξήγησα παραπάνω, ότι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Άλλο το 10% άλλο οι ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι κτλ).

Τι εννοώ:
Υπάρχουν αυτοί που έδωσαν πανελλήνιες και δίνουν με το 90% και άλλοι των 2 προηγούμενων ετών που δε θέλουν να ξαναεξεταστούν και κρατάνε το βαθμό της προηγούμενης τους εξέτασης, το 10%. Πάει αυτό.

Μετά έχουμε τις ειδικές κατηγορίες. Δηλαδή όσοι θέλουν μεταγραφή(αυτοί είναι είτε του 10% είτε του 90% ) σε πιο κοντινή σχολή στον τόπο κατοικία τους για κάποιους λόγους: πχ είναι ορφανοί από ένα ή δύο γονείς ή είναι πολύτεκνοι ή άποροι. (Όταν κάναμε μηχανογραφικό στη 3η νομίζω σελίδα ρώταγε αν ανήκουμε σε κάποια από τις ειδικές κατηγορίες)

Υπάρχουν και οι μειονότητα της Θράκης που κάνει άλλο μηχανογραφικό, δηλαδή έχουν δικές τους θέσεις και δε διαγωνίζεται με εμάς (90%+10%)
Υπάρχει και ένα 5% που κάνει μηχανογραφικό σε διαφορετική ημερομηνία από εμάς και διεκδικεί 5% των θέσεων

Τελοσπάντων όλες αυτές είναι οι Ειδικές Κατηγορίες. Όταν βγήκαν οι Αριθμοί Εισακτέων είχε ένα κουτάκι που έλεγε ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ όλοι οι παραπάνω διεκδικούν αυτές τις ελάχιστες θέσεις.

Εμείς διεκδικούμε το 10% των συνολικών θέσεων της σχολής πχ αν μια σχολή δέχεται 100 φοιτητές (σύνολο) με το 10% θα περάσουν 10 και οι υπόλοιπες 90 είναι για το 90%.
Πρακτικα αυτο σημαινει οτι αμα μια σχολη εχει 10 θεσεις για ειδικες κατηγοριες τις 10 αυτες θεσεις θα παρουν και του 90% και του 10% οχι ξεχωριστο ποσοστο για την καθε κατηγορια αλλα οι 10 καλυτεροι βαθμοι σωστα?Αυτο σημαινει οτι αμα εγω ειμαι με το 10% και εχω γραψει 19 θα φαω αυτον που ναι απ το 90 και εχει γραψει 18 πχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Πρακτικα αυτο σημαινει οτι αμα μια σχολη εχει 10 θεσεις για ειδικες κατηγοριες τις 10 αυτες θεσεις θα παρουν και του 90% και του 10% οχι ξεχωριστο ποσοστο για την καθε κατηγορια αλλα οι 10 καλυτεροι βαθμοι σωστα?Αυτο σημαινει οτι αμα εγω ειμαι με το 10% και εχω γραψει 19 θα φαω αυτον που ναι απ το 90 και εχει γραψει 18 πχ

Άμα υπάρχουν 10 θέσεις σε μια σχολή εσύ διεκδικείς τη 1 με το 10%. Δηλαδή ανταγωνιζεσαι με όλους εμας του 10% για αυτή τη 1 θέση. :P
Για το 90% αγωνιζονται μεταξύ τους για τις υπόλοιπες 9.

Τώρα για τις ειδικές κατηγορίες το υπουργείο δίνει έναν αριθμό που μπορεί να μεταγραφεί. Αυτοί είναι νομίζω επιπλέον στη σχολή δηλαδη σε μια σχολή 10 θέσεων έχουμε [Συνολο (90%+10%) + Μεταγραφές]. Δηλαδή 10 άτομα συν όσους έρχονται από μεταγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Άμα υπάρχουν 10 θέσεις σε μια σχολή εσύ διεκδικείς τη 1 με το 10%. Δηλαδή ανταγωνιζεσαι με όλους εμας του 10% για αυτή τη 1 θέση. :P
Για το 90% αγωνιζονται μεταξύ τους για τις υπόλοιπες 9.

Τώρα για τις ειδικές κατηγορίες το υπουργείο δίνει έναν αριθμό που μπορεί να μεταγραφεί. Αυτοί είναι νομίζω επιπλέον στη σχολή δηλαδη σε μια σχολή 10 θέσεων έχουμε [Συνολο (90%+10%) + Μεταγραφές]. Δηλαδή 10 άτομα συν όσους έρχονται από μεταγραφές.
Νομιζω δεν το εθεσα με σαφηνεια τι θελω να ρωτησω.Ας υποθεσουμε οτι μια σχολη εχει 100 εισακτεους με το 90 και αρα 10 εισακτεους με το 10%.Ας πουμε εγω ειμαι τριτεκνος με το 10% και θελω να κανω μηχανογραφικο.Θα παρω μια απ τις 10 θεσεις που αντιστοιχουν στους κανονικους υποψηφιους του 10% ή θα μου δωσουν περα απο τους 10 πχ αλλες 2 θεσεις για 10% ειδικη κατηγορια.Φανταζομαι τωρα να γινα κατανοητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SERA

Νεοφερμένος

Ο SERA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ένα μεγάλο γεια σε όλη την παρέα... Μια ερώτηση... Έκανα φέτος 10% για Διεθνών Οικονομικών σχέσεων και ανάπτυξης στην Κομοτηνή...Η οποία σχολή πέρυσι είχε 10400... Για 6 συνεχόμενα χρόνια όμως είχε γύρω στα 18000 μόρια και μόνο πέρυσι έπεσε τόσο...Και πάντα στο 90% είχε γύρω στα 16000...Έγω έβγαλα 13100...Λέτε να ανέβει πάλι φέτος στα παλιά της μόρια...;

P.S Ο αριθμός των εισακτέων με το 10% σε αυτή την σχολή είναι 21 και με το 90% 170...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spasiklas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ένα μεγάλο γεια σε όλη την παρέα... Μια ερώτηση... Έκανα φέτος 10% για Διεθνών Οικονομικών σχέσεων και ανάπτυξης στην Κομοτηνή...Η οποία σχολή πέρυσι είχε 10400... Για 6 συνεχόμενα χρόνια όμως είχε γύρω στα 18000 μόρια και μόνο πέρυσι έπεσε τόσο...Και πάντα στο 90% είχε γύρω στα 16000...Έγω έβγαλα 13100...Λέτε να ανέβει πάλι φέτος στα παλιά της μόρια...;

P.S Ο αριθμός των εισακτέων με το 10% σε αυτή την σχολή είναι 21 και με το 90% 170...

Να ανέβει στα παλιά μόρια αποκλείεται άντε να ανέβει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newline

Νεοφερμένος

Ο newline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια για τις θεολογικες σχολες τι πιστευετε..ή για την κοινωνικη θεολογια θεσσαλονικης ??περυσι η βαση του 10% ηταν 7513 και εγω εχω 8954!εχω ελπιδες πιστευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
και εγω με 9160 σκεφτομαι αμα περασω εκει καλα θα ειναι..εχω δηλωσει ολες τις σχολες..αν και θεολογια δεν ειναι και καλη σχολη σε θεμα αποκαταστασης αλλα μου ψιλο αρεσει...αμα περασω καλα θα ειναι αλλα δεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newline

Νεοφερμένος

Ο newline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αυτο ρε παιδια που δηλωνετε ολοες τις σχολες ειναι απιστευτο!μπορει εγω να το θελω περισσοτερο να περασω εκει απο εσενα!μη δηλωνετε σχολες για περισευμα!με λιγα περισσοτερα μορια απο εμενα μπορει να μπεις εσυ στη σχολη αυτη οταν για μενα ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Eσυ τι σχολες εχεις δηλωσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newline

Νεοφερμένος

Ο newline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ολες τις μεγαλες της θεσσαλονικης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spasiklas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
όταν λες λίγο...?

Πόσο λίγο δεν ξέρω αλλα γενικά δεν θα έχουμε μεγάλες ανόδους λόγο κρίσης τα παιδιά βάζουν σχολές δίπλα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top