Υποψήφιοι με το 10% 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω ναι. Περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
παιδια, εδωσα περσυ πανελληνιες και εβγαλα 12000.. φετος θελω να καταθεσω μηχανογραφικο με το 10%.. υπαρχουν πολλα τμηματα που μπορω να δηλωσω (εχω δικαιωμα κ για μεταγραφη), αλλα γενικα προβληματιζομαι γιατι με φοβιζει λιγο ολη αυτη η διαδικασια με το 10%.. κι αν μεινω στην απ'εξω γιατι πχ στις 200 θεσεις μπαινουν μονο 20;; κι αν ανεβουν πολυ οι βασεις διοτι ακουγεται οτι τα αει και τει προτεινανε 50% λιγοτεροι εισακτεοι να μπουν;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
παιδια, εδωσα περσυ πανελληνιες και εβγαλα 12000.. φετος θελω να καταθεσω μηχανογραφικο με το 10%.. υπαρχουν πολλα τμηματα που μπορω να δηλωσω (εχω δικαιωμα κ για μεταγραφη), αλλα γενικα προβληματιζομαι γιατι με φοβιζει λιγο ολη αυτη η διαδικασια με το 10%.. κι αν μεινω στην απ'εξω γιατι πχ στις 200 θεσεις μπαινουν μονο 20;; κι αν ανεβουν πολυ οι βασεις διοτι ακουγεται οτι τα αει και τει προτεινανε 50% λιγοτεροι εισακτεοι να μπουν;;;;;

Αυτο το ρισκο που λες οσον αφορα του οτι μπορει να μεινεις εκτος ή την πιθανη ανοδο των βασεων ειναι ενα ρισκο που το παιρνεις κι αν σου βγει σου βγηκε...Ειδαλλως συνεχιζεις και βλεπεις τι θα κανεις τοτε(εννοω να σκεφτεις την περιπτωση να ξαναδωσεις πανελληνιες γιατι εφοσον 1 φορα δεν τα καταφερες με το 10% ειναι πολυ ριψοκινδυνο να ξαναπροσπαθησεις με το 10% και ισως να μεινεις παλι εκτος σχολων,να εχεις χασει δηλαδη 2 ολοκληρα χρονια.Με λιγα λογια αυτα που λες εσυ και φοβασαι οτι μπορει να σου συμβουν τα εχει σκεφτει ο καθενας μας.Κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα καταφερει να μπει στη σχολη που θελει γιατι πολυ απλα οι θεσεις ειναι πολυ λιγες εως ελαχιστες.
Τωρα για αυτο που λες οτι τα ΑΕΙ και ΤΕΙ προτεινανε να μπουνε 50% λιγοτεροι εισακτεοι σε σχεση με περσυ δεν το γνωριζω και ουτε το εχω ακουσει.Πρωτη φορα το ακουω απο σενα.Εσυ που το ακουσες?Δεν νομιζω παντως να στεκει.Για ποιο λογο να μπουνε λιγοτεροι εισακτεοι φετος στις σχολες?Δεν βρισκω καποιο λογο,συν του οτι αν υπαρχει περιπτωση να ισχυσει αυτο το ενδεχομενο θα ειναι πολυ αδικο για τους φετινους υποψηφιους να περασουν οι μισοι στις σχολες που θελουν και οι αλλοι μισοι να μεινουν εκτος, ενω ολα τα προηγουμενα χρονια αυτο το 50% που μπορει να μεινει εκτος ειχε περασει κανονικα στη σχολη που επιθυμουσε.Μιλαμε για τεραστιο ποσοστο,οχι για ενα 10%.Παντως η αποψη μου ειναι πως δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο.Φημες ειναι και αυτες που βγαινουν κατα καιρους,οπως πριν απο λιγο καιρο ειχε βγει η φημη οτι θα καταργηθει το 10%.Τεσπα,οποιος εχει ακουσει κατι ή εχει διαβασει κατι ας ενημερωσει και εμας τους υπολοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
τελικα με το 10% τι παιζει τι να κανω τωρα εγω που δεν θελω να δηλωσω στρατιωτικες και τα συναφη ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
πάς στο σχολείο σου με μια ταυτότητα και το απολυτήριο σου και κάνεις την δήλωση...

εγώ πήγα σήμερα αλλά επειδή δεν δίνω για στρατιωτικές και τα συναφή μου είπαν τον ιούλιο μηχανογραφικό
Τι εννοείς δήλωση?

Απλά δεν πρέπει να πάμε κάποια στιγμή πριν τον Ιούλιο να ζητήσουμε μηχανογραφικό και να πούμε ότι είμαστε απόφοιτοι και θέλουμε να δώσουμε με το 10% κι έτσι?

Να πάρουμε μαζί μας και ταυτότητα και απολυτήριο δηλαδή? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
δηλαδη πρεπει να παω στο σχολειο και να κανω δηλωση? ας μην θελω στρατιωτικες σχολες και τεφαα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ρε παιδια...διαβαστε και λιγο την επισημη αιτηση που εχει δημοσιευθει στο site του υπουργειου...
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/ypod_3_aithsh_gel_apof_10_2011_110207.pdf
Ειναι ξεκαθαρο οτι αιτησεις κανουν ΜΟΝΟ αυτοι που ενδιαφερονται για Στρατιωτικες , Αστυνομικες , Ακαδημιες Εμπορικου Ναυτικου και ΤΕΦΑΑ. Ολοι οι υπολοιποι καταθετουν μηχανογραφικο απευθειας τον Ιουλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Δηλαδη απλα το καλοκαιρι κανω μηχανογραφικο τωρα δεν κανω τιποτα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τωρα για αυτο που λες οτι τα ΑΕΙ και ΤΕΙ προτεινανε να μπουνε 50% λιγοτεροι εισακτεοι σε σχεση με περσυ δεν το γνωριζω και ουτε το εχω ακουσει.Πρωτη φορα το ακουω απο σενα.Εσυ που το ακουσες?Δεν νομιζω παντως να στεκει.Για ποιο λογο να μπουνε λιγοτεροι εισακτεοι φετος στις σχολες?

κοιτα, εγω το ακουσα απο τις ειδησεις τις προαλλες οτι τα αει και τει ζητανε απο την Υπουργο Παιδειας να μειωθουν κατα ενα ποσοστο οι φετινοι εισακτεοι, διοτι δεν τους επιχορηγει το Υπουργειο με αρκετα χρηματα με αντιστοιχες παλαιοτερες χρονιες και οτι ολο αυτο με τις μετεγγραφες που γινεται τους αναγκαζει να ανοιξουν νεα τμηματα με τα ιδια επιχορηγηθεντα λεφτα απο το Υπουργειο.. τωρα απο κει και περα, ακουστηκε κ το ποσοστο να φτανει το 50% αλλα και εγω χλωμο το βρισκω να ειναι τοσο υψηλο...ισως στο τελος να αποφασισουν κανα 15% ή 20%.. δεν ξερω, τι να σου πω... συμφωνω βεβαια μαζι σου οτι αυτο θα ειναι τρομερα αδικο και για εμας με το 10% αλλα και για τους αλλους με το 90%.. οσον αφορα εμας, ειναι φυσικα ενα ρισκο ολο αυτο, μην κρυβομαστε.. αστα να πανε... υπομονη κι ας ελπισουμε πως θα αποφασισουν κατι οσο το δυνατον πιο ανωδυνο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Αυτος που δινει με το 10% μπορει να επιλεξει διαφορετικα πεδια σε σχεση με περυσι;
πχ ενας της θεωρητικης μπορει να επιλεξει 4ο, 5ο αν εδωσε μαθηματικα γεν και αοθ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αυτος που δινει με το 10% μπορει να επιλεξει διαφορετικα πεδια σε σχεση με περυσι;
πχ ενας της θεωρητικης μπορει να επιλεξει 4ο, 5ο αν εδωσε μαθηματικα γεν και αοθ;
Ναι , σιγουρα μπορει ! Δηλωνεις κανονικα σαν να κανεις πρωτη φορα μηχανογραφικο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτος που δινει με το 10% μπορει να επιλεξει διαφορετικα πεδια σε σχεση με περυσι;
πχ ενας της θεωρητικης μπορει να επιλεξει 4ο, 5ο αν εδωσε μαθηματικα γεν και αοθ;
Ναι, ναι. Όμως υπάρχει ένας περιορισμός: Ένας της θεωρητικής που έδωσε μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ, δεν μπορεί να διαλέξει και 4ο και 5ο πεδίο. Πρέπει οπωσδήποτε το ένα από τα δύο πεδία που θα διαλέξει να είναι το 1ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι δεν θα υπαρξει καμια μειωση θεσεων και αν γινει θα γινει σε επαρχιακα πανεπιστημια! Επισης πιστευω οτι θα γινουν πολυ πιο αυστηρες και οι μετεγγραφες πια για να μην υπαρχουν τεραστιες μετακινησεις!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
μια ερωτηση ακομα..
πως βγαινουν οι θεσεις για τις σχολες των 90% και 10%;
αν μειωθουν στο 90% γινετε το ιδιο και στο 10%;
δηλαδη αν σε μια σχολη μπαινουν 100 ατομα με πανελλαδικες με το 10% ιδια σχολη 10 ατομα;
μηπως ειναι τελειως διαφορετικος ο αριθμος των εισακτεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
μια ερωτηση ακομα..
πως βγαινουν οι θεσεις για τις σχολες των 90% και 10%;
αν μειωθουν στο 90% γινετε το ιδιο και στο 10%;
δηλαδη αν σε μια σχολη μπαινουν 100 ατομα με πανελλαδικες με το 10% ιδια σχολη 10 ατομα;
μηπως ειναι τελειως διαφορετικος ο αριθμος των εισακτεων;
Οχι , εχω την εντυπωση οτι ετσι ακριβως γινεται. Δηλαδη η σχολη λεει οτι θα δεχθει φετος π.χ 100 ατομα οποτε τα 10 θα πανε για αυτους με το 10% και οι υπολοιπες 90 θεσεις θα πανε για το 90%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Οχι , εχω την εντυπωση οτι ετσι ακριβως γινεται. Δηλαδη η σχολη λεει οτι θα δεχθει φετος π.χ 100 ατομα οποτε τα 10 θα πανε για αυτους με το 10% και οι υπολοιπες 90 θεσεις θα πανε για το 90%.

ναι ετσι ειναι....

να κανω τωρα μια γενικη παρατηρηση?γινονται συνεχεια και συνεχεια οι ιδιες ερωτησεις...δηλαδη σε κα8ε σελιδα υπαρχει 1+ ιδια ερωτηση με την/τις προηγουμενες...γιατι βαριεστε καποιοι να ρι3ετε μια ματια??εστω 1-2 σελιδες πριν...κριμα δεν ειναι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki123s1

Νεοφερμένος

Η Sofaki123s1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
kalispera.. egw anaratiemai ena pragma.. perusi epesan polu oi vaseis g t 10 t ekato. den t iksera distixws kai den ekana t xartia mou fetos yparxei periptwsh na anevoun polu? exete akousei tpt? gt egw t mono pou diavasa einai oti epeidh periostike t 10 t ekato s 2 xronia tha dwsei s pollous tn dunatothta k fetos na mpoun se kapoia sxolh... egw exw 10292 sto prwto kai 10700 st trito na elpizw i mpa?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki123s1

Νεοφερμένος

Η Sofaki123s1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα..Εγώ αναρωτιέμαι ένα πράγμα..πέρυσι έπεσαν πολύ οι βάσεις για το 10%. Δεν το ήξερα δυστυχώς και δεν έκανα τα χαετιά μου. Φέτος υπάρχει περίπτωση να ανέβουν πολύ; Έχετε ακούσει τίποτα; Γιατί εγώ το μόνο που διάβασα είναι ότι επειδή περιορίστηκε το 10% σε δύο χρόνια, θα δώσει σε πολλούς τη δυνατότητα και φέτος να μπουν σε κάποια σχολή... Εγώ έχω 10.292 στο 1ο και 10.700 στο 3ο.
Να ελπίζω ή μπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
ναι ετσι ειναι....

να κανω τωρα μια γενικη παρατηρηση?γινονται συνεχεια και συνεχεια οι ιδιες ερωτησεις...δηλαδη σε κα8ε σελιδα υπαρχει 1+ ιδια ερωτηση με την/τις προηγουμενες...γιατι βαριεστε καποιοι να ρι3ετε μια ματια??εστω 1-2 σελιδες πριν...κριμα δεν ειναι?:hmm:

Αυτο το αναρωτιεμαι και εγω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
@ sofaki,
Ό,τι απάντηση και να πάρεις θα είναι τυχαία.
Κανείς δεν ξέρει. Λογικά μπαίνεις κάπου. Τώρα που ακριβώς δεν ξέρω.

Καλή τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top