Υποψήφιοι με το 10% 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

catspid

Νεοφερμένος

Η catspid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας!!Το ονομα μου ειναι Κατερινα και θα ηθελα να μου απαντησετε σε καποιες αποριες που εχω..εδωσα πανελληνιες περσι και δεν καταφερα να περασω σε καμια σχολη..η απορια μου λοιπον ειναι,εχω την δυνατοτητα να δωσω με το 10% εφοσον δεν εχω περασει πουθενα?Γιατι εχω ακουσει πως για το 10% χρειαζεσαι βεβαιωση σπουδων κατι το οποιο δεν εχω αφου δεν περασα σε καποια σχολη.Σας ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Γεια σας!!Το ονομα μου ειναι Κατερινα και θα ηθελα να μου απαντησετε σε καποιες αποριες που εχω..εδωσα πανελληνιες περσι και δεν καταφερα να περασω σε καμια σχολη..η απορια μου λοιπον ειναι,εχω την δυνατοτητα να δωσω με το 10% εφοσον δεν εχω περασει πουθενα?Γιατι εχω ακουσει πως για το 10% χρειαζεσαι βεβαιωση σπουδων κατι το οποιο δεν εχω αφου δεν περασα σε καποια σχολη.Σας ευχαριστω πολυ!
Εγω ξερω για Βεβαιωση Προσβασης οτι χρειαζεται , την οποια και εχεις απο τη στιγμη που εδωσες πανελληνιες. Πρωτη φορα ακουω ομως οτι χρειαζεται Βεβαιωση Σπουδων... Στο site του υπουργειου αναφερει :

Σύµφωνα µε το άρθρο 25 του νόμου 3687/2008 οι κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης ηµερήσιου Γενικού Λυκείου ή ΕΠΑΛ – ΟΜΑΔΑ Β που επιθυµούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων, καταθέτουν το μηχανογραφικό τους δελτίο μαζί με τους υπόλοιπους υποψήφιους και διατηρούν αυτό το δικαίωµα για 2 µόνο χρόνια µετά την τελευταία εξέτασή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catspid

Νεοφερμένος

Η catspid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ ειλικρινα με ανακουφισες τωρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
τι 8α γινει, 8α συνεχισουν να κανουν για πολυ ακομα τις παπιες...??:whatever::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.FFF

Νεοφερμένος

Ο. FFF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια κατι ετοιμαζουν αυτοι σιγουρα!!
Δεν ξερω παντως αμα δεν εχουμε τιποτα μεχρι την Δευτερα , Τριτη θα παρω τηλεφωνο μια θεια μου που ειναι στην δευτεροβαθμια να μαθω τι γινετε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που το 10% το εχουν στις συχνες ερωτησεις του site του υπουργειου και καθως ειναι ηδη πολυ αργα για οποιαδηποτε αλλαγη που αφορα τις πανελληνιες, δεν υπαρχει ουδεμια περιπτωση να αλλαξει κατι στο 10% (ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον μην ειμαστε και απολυτοι..) . Απλα χρειαζομαστε κατι πιο "επισημο" για επιβεβαιωση του τι κανουμε και που βρισκομαστε ( κατι το οποιο ευελπιστω να μαθουμε συντομα καθως θελω να ξεκουμπιστω απο εδω που ειμαι :P ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.FFF

Νεοφερμένος

Ο. FFF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ρε παιδια εξηγηστε μου λιγο.Το Νοεβρη βγαζουν ανακοινωση για το ποτε θα δηλωσουμε για πανελλαδικες και αυτοι που θελουν μονο για στρατιωτικες και αστυνομικες , που ηταν παντα τον Φλεβαρη.Αυτη η ανακοινωση δεν εχει γινει ακομη και εχουν περασει μηνες...Το 10% που λετε εσεις πως θα καταργηθει που το στηριζετε ; εννοω εχει ακουστει τιποτα αυτο το διαστημα; Γιατι μου φενετε εξωφρενικο να το καταργησανε θα ειναι παρα πολυ αδικο για εμας που εχουμε χρυσοπληρωσει φροντηστιρια να μην μπουμε πουθενα

Και κατι ακομη που θα το ξαναπω και να αλλαξει το συστημα δηλαδη να καταργησουν το 10% ειναι το μονο σιγουρο οτι θα το κανουν απο την αλλη χρονια 1000%.Αποκλειτε να μας πουνε πως δεν εχουμε το δικαιωμα να κανουμε μηχανογραφικο...Θα εχουμε αυτοκτονιες!!ΑΧΑΧ (και στην περιπτωση μου φονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ρε παιδια εξηγηστε μου λιγο.Το Νοεβρη βγαζουν ανακοινωση για το ποτε θα δηλωσουμε για πανελλαδικες και αυτοι που θελουν μονο για στρατιωτικες και αστυνομικες , που ηταν παντα τον Φλεβαρη.Αυτη η ανακοινωση δεν εχει γινει ακομη και εχουν περασει μηνες...Το 10% που λετε εσεις πως θα καταργηθει που το στηριζετε ; εννοω εχει ακουστει τιποτα αυτο το διαστημα; Γιατι μου φενετε εξωφρενικο να το καταργησανε θα ειναι παρα πολυ αδικο για εμας που εχουμε χρυσοπληρωσει φροντηστιρια να μην μπουμε πουθενα

Και κατι ακομη που θα το ξαναπω και να αλλαξει το συστημα δηλαδη να καταργησουν το 10% ειναι το μονο σιγουρο οτι θα το κανουν απο την αλλη χρονια 1000%.Αποκλειτε να μας πουνε πως δεν εχουμε το δικαιωμα να κανουμε μηχανογραφικο...Θα εχουμε αυτοκτονιες!!ΑΧΑΧ (και στην περιπτωση μου φονο)

Δυσκολα θα το καταργησουν, πολλοι αποφοιτοι/φοιτητες στηριζονται σε αυτη την επιλογη , αλλα και οπως ειχε αναφερθει σε καποιο προηγουμενο ποστ , υπαρχει νομος που αναφερει οτι οποιαδηποτε αλλαγη επηρεαζει μονο τους φετινους μαθητες και οχι τους προηγουμενους , δηλαδη αν οντως καταργηθει (που δεν παιζει , τουλαχιστον οχι μεχρι να αλλαξει το συστημα) δεν θα εχουν δικαιωμα οι μαθητες του ετους 2010-11 να δηλωσουν με το 10%. Αλλα ουτε αυτο παιζει να γινει καθως διατηρουμε το δικαιωμα συμμετοχης στο 10% για δυο χρονια , το οποιο σημαινει(λογικα) οτι θα εξακολουθει να ισχυει και για τον επομενο χρονο με αποτελεσμα να δινει τη δυνατωτητα να συμμετεχουν και αποφοιτοι του 2010-11 καθως δεν παιζει να δωσουν δικαιωμα συμμετοχης στο 10% μονο στους αποφοιτους του 2009-10 , ειναι ενας φαυλος κυκλος . Οσο για την δηλωση για τις στρατιωτικες κ.τ.λ νομιζω οτι τα εγγραφα δημοσιοποιουνται την ιδια μερα με αυτης που αφορουν τις παννεληνιες δηλαδη το 90%. Και απ'οτι θυμαμαι αυτο γινεται καπου αρχες Φεβρουαριου , οποτε χρειαζομαστε λογικα το πολυ μια εβδομαδα υπομονη. Ε, και αν το καταργησουν...το πολυ πολυ παμε να ξαναδωσουμε πανελληνιες ! :hmm: ( εχοντας πρωτα....:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.FFF

Νεοφερμένος

Ο. FFF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δυσκολα θα το καταργησουν, πολλοι αποφοιτοι/φοιτητες στηριζονται σε αυτη την επιλογη , αλλα και οπως ειχε αναφερθει σε καποιο προηγουμενο ποστ , υπαρχει νομος που αναφερει οτι οποιαδηποτε αλλαγη επηρεαζει μονο τους φετινους μαθητες και οχι τους προηγουμενους , δηλαδη αν οντως καταργηθει (που δεν παιζει , τουλαχιστον οχι μεχρι να αλλαξει το συστημα) δεν θα εχουν δικαιωμα οι μαθητες του ετους 2010-11 να δηλωσουν με το 10%. Αλλα ουτε αυτο παιζει να γινει καθως διατηρουμε το δικαιωμα συμμετοχης στο 10% για δυο χρονια , το οποιο σημαινει(λογικα) οτι θα εξακολουθει να ισχυει και για τον επομενο χρονο με αποτελεσμα να δινει τη δυνατωτητα να συμμετεχουν και αποφοιτοι του 2010-11 καθως δεν παιζει να δωσουν δικαιωμα συμμετοχης στο 10% μονο στους αποφοιτους του 2009-10 , ειναι ενας φαυλος κυκλος . Οσο για την δηλωση για τις στρατιωτικες κ.τ.λ νομιζω οτι τα εγγραφα δημοσιοποιουνται την ιδια μερα με αυτης που αφορουν τις παννεληνιες δηλαδη το 90%. Και απ'οτι θυμαμαι αυτο γινεται καπου αρχες Φεβρουαριου , οποτε χρειαζομαστε λογικα το πολυ μια εβδομαδα υπομονη. Ε, και αν το καταργησουν...το πολυ πολυ παμε να ξαναδωσουμε πανελληνιες ! :hmm: ( εχοντας πρωτα....:whistle:)
Σιγα μην ξαναδωσω πανελλαδικες...Καλητερα να παω να δουλεψω οικοδομη παρα να τραβιξω το ιδιο λουκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianhs18

Νεοφερμένος

Ο gianhs18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αυτο που λετε αν καταργηθει θα ισχυει απο του χρονου που το στηριζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Εγω λεω να περιμενουμε μερικες μερες λογικα μεσα στη βδομαδα θα εχουμε επισημη ανακοινωση τι στο καλο!!! Μην προβληματιζομαστε και αγχωνομαστε αδικα!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
πιστευω αυριο θα εχουμε ανακοινωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.FFF

Νεοφερμένος

Ο. FFF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβενω πως σας καρφωθηκε η ιδεα οτι θα το καταργησουν...
Που το ειδατε αυτο στις ειδησεις του Σταρ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβενω πως σας καρφωθηκε η ιδεα οτι θα το καταργησουν...
Που το ειδατε αυτο στις ειδησεις του Σταρ?
Nαι κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Γιατί να καταργηθεί το 10%?
Να είσαι καταδικασμένος δηλαδή,ακόμα και σε σχολή να έχεις περάσει,να μείνεις εκεί, αλλιώς πάλι Πανελλήνιες?
Ακόμα και η ιδέα του να καταργηθεί είναι μεγάλη μαλακία.-
Έχει που έχει τα μαύρα του τα χάλια το σύστημά μας,αυτό τους έλειπε να το καταργήσουν κιόλας. =.=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβενω πως σας καρφωθηκε η ιδεα οτι θα το καταργησουν...
Που το ειδατε αυτο στις ειδησεις του Σταρ?
Με τη λογικη (οχι απο φετος) οτι καποια στιγμη αμεσα θελουν να αλλαξουν το συστημα εισαγωγης στην γ'βαθμια εκπαιδευση, ε, ενδεχομενως να αλλαξει και η δυνατοτητα υποβολης μηχανογραφικων με το 10%... εικασιες ειναι. για φετος τωρα ισως αυτη η ανησυχια προεκυψε, μαλλον αβασιμα, απο την ειδηση (νομιζω την ειπαν κ στο σταρ! χαχα) που κυκλοφορουσε οτι τα μηχανογραφικα μπορει και να κατατιθονταν το Μαρτιο...Ειχε βγει κ επισημη διαβουλευση απο το υπουργειο οπως θυμαστε :P ) Ποιον Μαρτιο βρε παιδια...Με τετοια οργανωση ουτε απο Σεπτεμβριο...Δεν παλευεται θελω τουλαχιστον να βγει η ανακοινωση να ησυχασει εστω κ προσωρινα το κεφαλι μας:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
βρε παιδια δεν ξερει κανεις το τηλεφωνο απο το υπουργειο να ρωτησει τιπτοα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
βρε παιδια δεν ξερει κανεις το τηλεφωνο απο το υπουργειο να ρωτησει τιπτοα?
Οριστε :D

ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΠΟΛΙΤΩΝ

τηλ: 1550, 210-3442505, 210-3442508, 210-3442793, 210-3442514, 210-3442796

Ώρες λειτουργίας: 07.30π.μ.- 15.30μ.μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
ΟΡΙΣΤΕ ΠΑΙΔΕΣ! ΦΡΕΣΚΑ ΦΡΕΣΚΑ!

31-01-11 Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2011 των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Δελτίο Τύπου

Από το Υπουργείο Παιδείας Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2011 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση Υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Μέχρι πέρυσι οι Αιτήσεις- Δηλώσεις συμμετοχής στις εξετάσεις των Γενικών Λυκείων και των ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) υποβάλλονταν από 1 έως 20 Φεβρουαρίου ενώ των ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) κατά το μήνα Μάρτιο μαζί με το μηχανογραφικό δελτίο.
Φέτος η διαδικασία υποβολής των Αιτήσεων- Δηλώσεων Υποψηφιότητας θα είναι ενιαία και η προθεσμία ορίζεται από την Πέμπτη 10 Φεβρουαρίου ως και την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΕΣ Α και Β).
Σε κοινή προθεσμία θα υποβληθούν και τα Μηχανογραφικά Δελτία των υποψηφίων των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΕΣ Α και Β).
Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία 10-25 Φεβρουαρίου είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.
Υπόχρεοι για την υποβολή της Αίτησης – Δήλωσης κατά περίπτωση είναι :
Α) οι μαθητές της τελευταίας τάξης των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ)
Β) οι απόφοιτοι που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ
Γ) οι απόφοιτοι – κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης των ετών 2009 ή 2010 ημερήσιου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων των ημερησίων ΓΕΛ χωρίς νέα εξέταση για εισαγωγή στις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, στις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και στα ΤΕΦΑΑ.
Δ) οι μαθητές της τελευταίας τάξης Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ- ΟΜΑΔΑ Β΄)-
Ε) οι απόφοιτοι – κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄)
ΣΤ) Από φέτος Αίτηση-Δήλωση υποβάλλουν και όσοι από τους:
- μαθητές της τελευταίας τάξης των ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α΄ ,
- αποφοίτους – κατόχους απολυτηρίου ΕΠΑΛ ,
- κατόχους πτυχίου Β΄ κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων
επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ(ΟΜΑΔΑ Α΄).
Η Αίτηση – Δήλωση υποβάλλεται ηλεκτρονικά στο Λύκειο. Ο υποψήφιος τις προσεχείς ημέρες, μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του, είτε από το διαδίκτυο, όπου θα αναρτηθούν τα κατά περίπτωση υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr/exams, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα και με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή του. Ειδικότερα :
Α) οι μαθητές της τελευταίας τάξης των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση στο Λύκειο που φοιτούν χωρίς δικαιολογητικά. Επισημαίνεται ότι οι υποψήφιοι θα πρέπει να δηλώσουν και το δεύτερο μάθημα Γενικής Παιδείας, καθώς επίσης και το μάθημα επιλογής «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας», αν επιθυμούν να εξεταστούν σε αυτό πανελλαδικά.
Β) οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση στο Λύκειο αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους. Μαζί με την Αίτηση - Δήλωση συνυποβάλλουν:
i) επικυρωμένο αντίγραφο του απολυτηρίου τους ή ισότιμου τίτλου άλλου σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στην περίπτωση που ο τίτλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έχει εκδοθεί από ξένο Σχολείο συνυποβάλλεται βεβαίωση της οικείας εκπαιδευτικής ή διπλωματικής αρχής της Χώρας της οποίας το πρόγραμμα σπουδών ακολουθεί το συγκεκριμένο Σχολείο, από την οποία να προκύπτει ότι ο συγκεκριμένος τίτλος δίδει τη δυνατότητα εισαγωγής σε Πανεπιστήμια της Χώρας αυτής. Στην περίπτωση που ο τίτλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έχει εκδοθεί από ξένο Σχολείο που λειτουργεί στην Ελλάδα, εκτός των ανωτέρω, συνυποβάλλεται επιπλέον βεβαίωση της οικείας Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τη νόμιμη λειτουργία του Σχολείου αυτού στην Ελλάδα,
ii) την πρωτότυπη «ΒΕΒΑΙΩΣΗ» πρόσβασης που κατέχουν από προηγούμενο έτος. Αν δεν είναι κάτοχοι «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ» πρόσβασης, υποβάλλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση.
Γ) οι απόφοιτοι – κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης των ετών 2009 ή 2010 ημερήσιου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων των ημερησίων ΓΕΛ χωρίς νέα εξέταση για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και τα ΤΕΦΑΑ υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση, χωρίς δικαιολογητικά στο Λύκειο αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους.
Δ) οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) υποβάλλουν ΜΟΝΟ την Αίτηση – Δήλωση, χωρίς δικαιολογητικά στο σχολείο τους.
Ε) οι απόφοιτοι– κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ προηγουμένων ετών που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ(ΟΜΑΔΑ Β΄) υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση, στο ΕΠΑΛ αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους. Μαζί με την Αίτηση - Δήλωση συνυποβάλλουν:
i) επικυρωμένο αντίγραφο του απολυτηρίου τους
ii) την πρωτότυπη «ΒΕΒΑΙΩΣΗ» πρόσβασης που κατέχουν από προηγούμενο έτος. Αν δεν είναι κάτοχοι «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ» πρόσβασης, υποβάλλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση.
ΣΤ) Για όσους επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ(ΟΜΑΔΑ Α΄), ισχύουν τα εξής:
-οι μαθητές της τελευταίας τάξης των ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση στο ΕΠΑΛ που φοιτούν χωρίς δικαιολογητικά.
- οι απόφοιτοι – κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση στο ΕΠΑΛ αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους ΕΠΑΛ. Μαζί με την Αίτηση - Δήλωση συνυποβάλλουν επικυρωμένο αντίγραφο του απολυτηρίου τους.
- οι κάτοχοι πτυχίου Β΄ κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων που από φέτος συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ(ΟΜΑΔΑ Α΄) υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση στο πλησιέστερο στην κατοικία τους ΕΠΑΛ. Μαζί με την Αίτηση - Δήλωση συνυποβάλλουν επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου τους.
Τέλος, υπενθυμίζεται ότι οι ως άνω υποψήφιοι πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (μαθητές και απόφοιτοι) με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εξετάζονται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία προφορικά ή γραπτά κατά περίπτωση, πρέπει ως τις 25 Φεβρουαρίου να υποβάλουν και σχετική αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο Λύκειό τους.
Για το Δελτίο Τύπου πατήστε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotiris10

Νεοφερμένος

Ο sotiris10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
σχετικά με τη βάση του 10% τι γίνετε γνωρίζει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
"Σε κοινή προθεσμία θα υποβληθούν και τα Μηχανογραφικά Δελτία των υποψηφίων των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΕΣ Α και Β)."
Για να καταλαβω λιγο γιατι μπερδευτηκα...θα υποβαλλουμε μηχανογραφικα για το 10% και το 90% τον Φεβρουαριο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top