Υποτροφίες Cosmote

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Το εχει ψαξει καποιος το πρόγραμμα αυτό? Και αν ναι τι γινεται? Επίσης αυτό με την ικανοποιητική πρόοδο σπουδών τι γινεται?
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
έχω κι εγώ ακριβώς τις ίδιες απορίες, ελπίζω να ξέρει κάποιος κάτι.

επιπλέον, δεν έχω καταλάβει πως γίνεται η επιλογή των υποτρόφων αν υπάρχουν περισσότεροι που πληρούν τα κριτήρια σε σχέση με τις χορηγούμενες υποτροφίες.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Είχα υποβάλλει αίτηση πέρυσι και αν και έχουμε αρκετά χαμηλό κατά κεφαλήν εισόδημα στην οικογένεια μου δε με πήραν, νομίζω κάνουν και πολλοί αίτηση. Ζητάνε διάφορα έγγραφα πχ βαθμούς πανελληνίων, νομίζω βεβαίωση σπουδών, εκκαθαριστικό, κα. Έχει και ένα κομμάτι που γράφεις κάποια πράγματα εσύ δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν του τύπου τι σχέδια έχεις για το μέλλον και τέτοια. Τώρα τα κριτήρια επιλογής δυστυχώς δεν ξέρω ποιά είναι. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Είχα υποβάλλει αίτηση πέρυσι και αν και έχουμε αρκετά χαμηλό κατά κεφαλήν εισόδημα στην οικογένεια μου δε με πήραν, νομίζω κάνουν και πολλοί αίτηση. Ζητάνε διάφορα έγγραφα πχ βαθμούς πανελληνίων, νομίζω βεβαίωση σπουδών, εκκαθαριστικό, κα. Έχει και ένα κομμάτι που γράφεις κάποια πράγματα εσύ δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν του τύπου τι σχέδια έχεις για το μέλλον και τέτοια. Τώρα τα κριτήρια επιλογής δυστυχώς δεν ξέρω ποιά είναι. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Καταλαβα, εγω εκτος απο το εισοδημα θα εχω και του μπαμπα μ το ποσοστο αναπηριας που εχει. Θα δειξει κανουν αρκετοι την αιτηση και ειναι λιγα τα ατομα που παιρνουν.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δε θέλω να αποθαρρύνω κανένα, αλλά δυστυχώς αυτή η υποτροφία είναι δύσκολη. Φίλοι μου με 19κ+ πανελλήνιες και 20 απολυτήριο, διακρίσεις σε μαθηματικά κλπ δεν έχουν γίνει δεκτοί. Φαντάζομαι όμως αν κάποιος έχει πολύ χαμηλό εισόδημα μπορεί να γίνει δεκτός, κι ας μην έχει το τρομερότερο βιογραφικό.

Όπως και να χει, κάντε τα χαρτιά σας και ό,τι γίνει. Θυμάμαι ήθελα να κάνω κι εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες, αλλά εκείνη τη χρονια αποφασίστηκε να δοθεί μόνο σε παιδιά θετικών επιστημών(δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό).

Πάντως, το ΙΚΥ ενεργοποίησε πάλι από πέρσι τις υποτροφίες για προπτυχιακούς. Δίνονται σε 3000 άτομα, συνεπώς είναι πολύ πιο πιθανό να την πάρει κάποιος.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Δε θέλω να αποθαρρύνω κανένα, αλλά δυστυχώς αυτή η υποτροφία είναι δύσκολη. Φίλοι μου με 19κ+ πανελλήνιες και 20 απολυτήριο, διακρίσεις σε μαθηματικά κλπ δεν έχουν γίνει δεκτοί. Φαντάζομαι όμως αν κάποιος έχει πολύ χαμηλό εισόδημα μπορεί να γίνει δεκτός, κι ας μην έχει το τρομερότερο βιογραφικό.

Όπως και να χει, κάντε τα χαρτιά σας και ό,τι γίνει. Θυμάμαι ήθελα να κάνω κι εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες, αλλά εκείνη τη χρονια αποφασίστηκε να δοθεί μόνο σε παιδιά θετικών επιστημών(δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό).

Πάντως, το ΙΚΥ ενεργοποίησε πάλι από πέρσι τις υποτροφίες για προπτυχιακούς. Δίνονται σε 3000 άτομα, συνεπώς είναι πολύ πιο πιθανό να την πάρει κάποιος.
Που μπορω να βρω τις υποτροφιες για προπτυχιακους του ικυ? Ποτε ξεκινησαν?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε θέλω να αποθαρρύνω κανένα, αλλά δυστυχώς αυτή η υποτροφία είναι δύσκολη. Φίλοι μου με 19κ+ πανελλήνιες και 20 απολυτήριο, διακρίσεις σε μαθηματικά κλπ δεν έχουν γίνει δεκτοί. Φαντάζομαι όμως αν κάποιος έχει πολύ χαμηλό εισόδημα μπορεί να γίνει δεκτός, κι ας μην έχει το τρομερότερο βιογραφικό.

Όπως και να χει, κάντε τα χαρτιά σας και ό,τι γίνει. Θυμάμαι ήθελα να κάνω κι εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες, αλλά εκείνη τη χρονια αποφασίστηκε να δοθεί μόνο σε παιδιά θετικών επιστημών(δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό).

Πάντως, το ΙΚΥ ενεργοποίησε πάλι από πέρσι τις υποτροφίες για προπτυχιακούς. Δίνονται σε 3000 άτομα, συνεπώς είναι πολύ πιο πιθανό να την πάρει κάποιος.
Ε ναι οντως ειναι για λιγα ατομα και οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες να σου κατσει η υποτροφια της κοσμοτε
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πάντως, το ΙΚΥ ενεργοποίησε πάλι από πέρσι τις υποτροφίες για προπτυχιακούς. Δίνονται σε 3000 άτομα, συνεπώς είναι πολύ πιο πιθανό να την πάρει κάποιος.
Έβγαλε κάποια ανακοίνωση;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Που μπορω να βρω τις υποτροφιες για προπτυχιακους του ικυ? Ποτε ξεκινησαν?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ε ναι οντως ειναι για λιγα ατομα και οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες να σου κατσει η υποτροφια της κοσμοτε
Αν ψάξεις υποτροφίες ΙΚΥ προπτυχιακό θα το βρεις. Απλά ξεκίνησαν να δίνονται απο πέρσι αναδρομικά, οπότε γενικά καθυστερούν. Πχ τώρα πριν λίγες μέρες μπήκαν για όσους ήταν φοιτητές τη χρονιά 2019-2020. Υπάρχει δηλαδή απόσταση 2 χρόνων μέχρι να την πάρεις.

Η προκήρυξη βγαίνει κάπου Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά. Το Φλεβάρη που έρχεται θα βγει προκήρυξη για τη χρονιά 2020-2021. Το 2024 για τη χρονιά 2021-2022 κλπ.

Το ποσό είναι 3000 για τα παιδιά που σπουδάζουν εντός του τόπου κατοικίας τους και 6000 για τους εκτός. Είναι ετήσια και δικαιούσαι νέα κάθε νέα χρονιά, αρκεί να επιλεγείς πάλι. Δλδ σε μια τετραετή σχολή μπορείς να πάρεις μέχρι και 24.000 ευρώ.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Ωραια γενικοτερα εχετε υποτροφιες στο μυαλο περα απο ικυ και κοσμοτε? Δηλαδη τι αλλο θα μπορουσα να ψαξω?
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Έβγαλε κάποια ανακοίνωση;
Όχι. Νομίζω απλώς έχει βγει το ΦΕΚ με την ποκήρυξη και τις προϋποθέσεις για τη χρονιά 2020-2021, αλλά δεν έχουν ανοίξει ακόμα οι αιτήσεις. Θυμάμαι το Φλεβάρη ανοίγουν, αλλά έχε το νου σου μην ανοίξουν νωρίτερα.


Ωραια γενικοτερα εχετε υποτροφιες στο μυαλο περα απο ικυ και κοσμοτε? Δηλαδη τι αλλο θα μπορουσα να ψαξω?
Δες στο σάιτ του πανεπιστημίου. Στο εκπα πχ υπάρχει ξεχωριστή σελίδα με όλες τις υποτροφίες. Συνήθως έχουν κριτήρια καταγωγής, πχ δίνεται μόνο σε παιδιά από τη Ροδόπη. Εγώ έπαιρνα 4 χρόνια μία ειδικά για ηρακλειώτες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top