Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Το ίδρυμα Μποδοσακη δίνει σε συγκεκριμένες ειδικότητες υποτροφίες ή σε ολους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Το ίδρυμα Μποδοσακη δίνει σε συγκεκριμένες ειδικότητες υποτροφίες ή σε ολους;

Ορίστε: https://www.bodossaki.gr/userfiles/file/Call%20for%20scholarships%202015-16%20web.pdf

Πάντως αυτό που συμβαίνει με τις υποτροφίες στην Ελλάδα είναι απαράδεκτο. Τα περισσότερα ιδρύματα χορηγούν υποτροφίες αποκλειστικά σε υποψήφιους θετικών και τεχνολογικών ειδικοτήτων, αγνοώντας παντελώς τις θεωρητικές σπουδές.

Επίσης για το ΙΚΥ και τα... αντικειμενικά κριτήρια: https://www.xanthipress.gr/ipotrofie...trofion-ke-mono-gia-apascholisi-stin-ethniki/

Ενώ για το Ίδρυμα Ωνάση συμβαίνει το εξής παράδοξο:

Διάρκεια σπουδών: Σε υποψήφιους που έχουν ξεκινήσει σπουδές δεν χορηγείται υποτροφία για αποπεράτωση σπουδών, εάν ο ελάχιστος προβλεπόμενος χρόνος ολοκλήρωσης του προγράμματος από την 1/10/2015 είναι μικρότερος του ενός ακαδημαϊκού εξαμήνου.
Εν ολίγοις όσοι ξεκίνησαν τις μεταπτυχιακές τους σπουδές το 2014 σε πρόγραμμα όπου ο ελάχιστος προβλεπόμενος χρόνος ολοκλήρωσης είναι τα 3 εξάμηνα (παρά το γεγονός πως δίνεται παράταση ενός εξαμήνου) δεν δικαιούνται να κάνουν αίτηση. Αν ψάξετε θα δείτε πως αρκετά μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα έγιναν τριών αντί τεσσάρων εξαμήνων που ήταν... Επομένως μπορούν να κάνουν αίτηση όσοι έχουν ένα ολόκληρο ακαδημαϊκό έτος μπροστά τους, για να πάρουν υποτροφία για το έτος αυτό, αφού δεν χορηγούνται αναδρομικά.

Επίσης:

Υποψήφιος που δεν θα έχει ολοκληρώσει σπουδές μέχρι 2/2/2015 (καταληκτική ημερομηνία αίτησης) υποβάλλει αρχικά μόνο την αναλυτική βαθμολογία με τον μέχρι τότε μέσο όρο. Στη συνέχεια, το αργότερο μέχρι 30/4/2015, υποχρεούται με δική του ευθύνη, να καταθέσει το αντίγραφο πτυχίου ή τη Βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών με τον τελικό βαθμό, διαφορετικά η αίτηση, μετά την παρέλευση της προθεσμίας, θα αποσυρθεί από τη διαδικασία αξιολόγησης.
Επομένως κάποιος που βρίσκεται τώρα στο τέταρτο έτος, δεν μπορεί να κάνει αίτηση καθώς η καταληκτική ημερομηνία προηγείται της εξεταστικής τόσο του Ιουνίου όσο και του Σεπτεμβρίου.

Δηλαδή για όλους τους σημερινούς τεταρτοετής που ενδιαφέρονται, το best-case scenario είναι να πάρουν το πτυχίο τους τον Ιούνιο ή τον Σεπτέμβριο και να περιμένουν περίπου έξι μήνες για να βγει η προκήρυξη του Ιδρύματος Ωνάση, να κάνουν αίτηση, να περιμένουν άλλους έξι μηνες για να δώσουν εξετάσεις στο μεταπτυχιακό που τους ενδιαφέρει (στην Ελλάδα τουλάχιστον), και αν γίνουν δεκτοί, να τους χορηγηθεί η υποτροφία. Πάει χαμένος δηλαδή ένας χρόνος, κατά τον οποίο στην καλύτερη να καταφέρει να εργαστεί κάποιος... εθελοντικά στο αντικείμενό του.

Κλείνοντας να τονίσω πως θεωρώ απαράδεκτο το να μην υπάρχουν οικονομικά κριτήρια και να παίρνουν υποτροφίες άτομα που θα μπορούσαν να σπουδάσουν άνετα χωρίς αυτές.

Τέλοσπαντων, κυρίως στεναχωριέμαι γιατί όπως και να το κάνουμε αποτελούν μεγάλη οικονομική βοήθεια οι υποτροφίες και δεν βλέπω να ανταμοίβονται οι κόποι τόσων ετών ατόμων που πληρούν όλες τις προϋποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλείνοντας να τονίσω πως θεωρώ απαράδεκτο το να μην υπάρχουν οικονομικά κριτήρια και να παίρνουν υποτροφίες άτομα που θα μπορούσαν να σπουδάσουν άνετα χωρίς αυτές.

Επειδή έχω ψάξει αρκετά το θέμα έχω να σου πω τα εξής. Τα κριτήρια αξιολόγησης των υποψηφιοτήτων είναι καθαρά ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ. Αυτό σημαίνει βαθμός πτυχίου (από 7,5 και πάνω), εξαιρετική επίδοση στα μαθήματα που είναι συναφή με την μεταπτυχιακή ειδικότητα που επιδιώκεις (αναλυτική βαθμολογία), κύρος της σχολής για την οποία κάνεις αίτηση, συστατικές επιστολές από 2-3 καθηγητές της σχολής που αποφοίτησες (πολύ σημαντικό, πρέπει να γράφουν ύμνους μέσα για σένα που σημαίνει ότι πρέπει να είσαι εξαιρετική φοιτήτρια κατά τη διάρκεια των προπτυχιακών σου σπουδών αλλιώς δεν σου τις δίνουν), πόσες ξένες γλώσσες γνωρίζεις και σε τι επίπεδο, πρακτική άσκηση, διακρίσεις, βραβεύσεις, συμμετοχή σε σεμινάρια και συνέδρια,περίληψη της πτυχιακής σου εργασίας. Με λίγα λόγια ψάχνουν την "αφρόκρεμα" κάθε τομέα. Φέτος έκαναν αίτηση 1600 περίπου άτομα και έδωσαν μόνο 80 υποτροφίες. Αυτό γίνεται γιατί η σχέση είναι αμφίδρομη δηλ. εσύ παίρνεις ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων που απαιτούνται για τις σπουδές σου αλλά και εκείνοι θέλουν να επιδείξουν τη συμμετοχή τους στην πιθανή μελλοντική αριστεία των υποτρόφων τους. Γιαυτό άλλωστε ο υπότροφος οφείλει να αναφέρει στην διπλωματική του εργασία, σε κάθε δημοσίευση του, μελέτη, διατριβή, άρθρο ή ανακοίνωση σε συνέδρια την ιδιότητά του ως υποτρόφου του ιδρύματος.

Νομίζω ότι η παραπάνω παλαιότερη ανάρτησή μου απαντά στην απορία σου. Μόνο σε περίπτωση ισοτιμίας ακαδημαικών προσόντων των υποψηφίων λαμβάνονται υπόψη τα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρήσιμος σύνδεσμος " Υποτροφίες από την Ελλάδα εdu4u.gr ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ορίστε: https://www.bodossaki.gr/userfiles/file/Call%20for%20scholarships%202015-16%20web.pdf

Πάντως αυτό που συμβαίνει με τις υποτροφίες στην Ελλάδα είναι απαράδεκτο. Τα περισσότερα ιδρύματα χορηγούν υποτροφίες αποκλειστικά σε υποψήφιους θετικών και τεχνολογικών ειδικοτήτων, αγνοώντας παντελώς τις θεωρητικές σπουδές.

Επίσης για το ΙΚΥ και τα... αντικειμενικά κριτήρια: https://www.xanthipress.gr/ipotrofie...trofion-ke-mono-gia-apascholisi-stin-ethniki/

Ενώ για το Ίδρυμα Ωνάση συμβαίνει το εξής παράδοξο:

Εν ολίγοις όσοι ξεκίνησαν τις μεταπτυχιακές τους σπουδές το 2014 σε πρόγραμμα όπου ο ελάχιστος προβλεπόμενος χρόνος ολοκλήρωσης είναι τα 3 εξάμηνα (παρά το γεγονός πως δίνεται παράταση ενός εξαμήνου) δεν δικαιούνται να κάνουν αίτηση. Αν ψάξετε θα δείτε πως αρκετά μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα έγιναν τριών αντί τεσσάρων εξαμήνων που ήταν... Επομένως μπορούν να κάνουν αίτηση όσοι έχουν ένα ολόκληρο ακαδημαϊκό έτος μπροστά τους, για να πάρουν υποτροφία για το έτος αυτό, αφού δεν χορηγούνται αναδρομικά.

Επίσης:

Επομένως κάποιος που βρίσκεται τώρα στο τέταρτο έτος, δεν μπορεί να κάνει αίτηση καθώς η καταληκτική ημερομηνία προηγείται της εξεταστικής τόσο του Ιουνίου όσο και του Σεπτεμβρίου.

Δηλαδή για όλους τους σημερινούς τεταρτοετής που ενδιαφέρονται, το best-case scenario είναι να πάρουν το πτυχίο τους τον Ιούνιο ή τον Σεπτέμβριο και να περιμένουν περίπου έξι μήνες για να βγει η προκήρυξη του Ιδρύματος Ωνάση, να κάνουν αίτηση, να περιμένουν άλλους έξι μηνες για να δώσουν εξετάσεις στο μεταπτυχιακό που τους ενδιαφέρει (στην Ελλάδα τουλάχιστον), και αν γίνουν δεκτοί, να τους χορηγηθεί η υποτροφία. Πάει χαμένος δηλαδή ένας χρόνος, κατά τον οποίο στην καλύτερη να καταφέρει να εργαστεί κάποιος... εθελοντικά στο αντικείμενό του.

Κλείνοντας να τονίσω πως θεωρώ απαράδεκτο το να μην υπάρχουν οικονομικά κριτήρια και να παίρνουν υποτροφίες άτομα που θα μπορούσαν να σπουδάσουν άνετα χωρίς αυτές.

Τέλοσπαντων, κυρίως στεναχωριέμαι γιατί όπως και να το κάνουμε αποτελούν μεγάλη οικονομική βοήθεια οι υποτροφίες και δεν βλέπω να ανταμοίβονται οι κόποι τόσων ετών ατόμων που πληρούν όλες τις προϋποθέσεις.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες! Και συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Νομίζω ότι η παραπάνω παλαιότερη ανάρτησή μου απαντά στην απορία σου. Μόνο σε περίπτωση ισοτιμίας ακαδημαικών προσόντων των υποψηφίων λαμβάνονται υπόψη τα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια.

Διαφωνώ για δύο λόγους. Πρώτον αμφιβάλλω για το αν σε περίπτωση ισοτιμίας των ακαδημαϊκών προσόντων των υποψηφίων, θα ληφθούν όπως λες υπόψη τα κοινωνικοοικονομικά και όχι τα... πελατειακά κριτήρια. Δεν το έχω βιώσει εκ των έσω, απλώς διατηρώ αρκετές υποψίες για το τι θα συμβεί αν ο ένας από τους δύο υποψήφιους είναι γόνος επιφανούς οικογένειας. Τονίζω πως δεν έχω στοιχεία για αυτό, αλλά είναι μια υπόθεση βασισμένη στο πώς λειτουργεί γενικότερα η έννοια της αξιοκρατίας στην Ελλάδα.

Δεύτερον ακόμα και αν υπάρχει περίπτωση ισοτιμίας ή σε περίπτωση που ο ένας υποψήφιος είναι ακαδημαϊκά λίγο "κατώτερος" από τον άλλον (π.χ. λίγο μικρότερος βαθμός πτυχίου) αλλά οικονομικά αδύναμος, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ενισχυθεί αυτός. Στο κάτω-κάτω ως επί το πλείστον οι εύπορες οικογένειες είναι αυτές όπου είχαν τη δυνατότητα για φροντιστήρια καθ'όλη τη διάρκεια της μαθητικής πορείας του παιδιού και που στη συνέχεια ουκ ολίγες φορές συνέβαλαν στην συντήρηση των Πανεπιστημιακών Φροντιστηρίων και την αύξηση των επιδόσεων του εν λόγω φοιτητή.

Για να μην παρεξηγηθώ, να τονίσω πως αναφέρομαι στις πραγματικά εύπορες ελληνικές οικογένειες στις οποίες το κόστος ενός μεταπτυχιακού φαίνεται αμελητέο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Υποτροφίες δίνονται κ στα μεταπτυχιακά του Erasmus Mundus, τα οποία είναι διατμηματικά, δηλαδή περνάνε τουλάχιστον από 2 χώρες. H λίστα με αυτά βρίσκεται εδώ:
https://eacea.ec.europa.eu/erasmus_m...ected_projects_action_1_master_courses_en.php
Οι θέσεις είναι λίγες (δε νομίζω να ξεπερνούν τις 20/μεταπτυχιακό) και αιτήσεις γίνονται απ' όλο τον κόσμο. Η υποτροφία καλύπτει τα δίδακτρα, ασφάλεια πιθανόν έξοδα μετακίνησης και τουλάχιστον ένα κομμάτι των εξόδων διαβίωσης. Το τελευταίο, απ' όσο έχω δει και ανάλογα με το μεταπτυχιακό/συνεργαζόμενες χώρες, κυμαίνεται στα 300-600Ε για κατοίκους ΕΕ και αρκετά πιο πάνω για τα άτομα εκτός.
Τα κριτήρια επιλογής περιλαμβάνουν:
- Συνάφεια πτυχίου και (αναλυτική) βαθμολογία
- Motivation letter
- Βιογραφικό
- Προηγούμενη κινητικότα π.χ Erasmus
Προφανώς χρειάζεται κ πιστοποίηση στα Αγγλικά, IELTS/TOEFL/CAE/CPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνώ για δύο λόγους. Πρώτον αμφιβάλλω για το αν σε περίπτωση ισοτιμίας των ακαδημαϊκών προσόντων των υποψηφίων, θα ληφθούν όπως λες υπόψη τα κοινωνικοοικονομικά και όχι τα... πελατειακά κριτήρια. Δεν το έχω βιώσει εκ των έσω, απλώς διατηρώ αρκετές υποψίες για το τι θα συμβεί αν ο ένας από τους δύο υποψήφιους είναι γόνος επιφανούς οικογένειας. Τονίζω πως δεν έχω στοιχεία για αυτό, αλλά είναι μια υπόθεση βασισμένη στο πώς λειτουργεί γενικότερα η έννοια της αξιοκρατίας στην Ελλάδα.

Δεύτερον ακόμα και αν υπάρχει περίπτωση ισοτιμίας ή σε περίπτωση που ο ένας υποψήφιος είναι ακαδημαϊκά λίγο "κατώτερος" από τον άλλον (π.χ. λίγο μικρότερος βαθμός πτυχίου) αλλά οικονομικά αδύναμος, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ενισχυθεί αυτός. Στο κάτω-κάτω ως επί το πλείστον οι εύπορες οικογένειες είναι αυτές όπου είχαν τη δυνατότητα για φροντιστήρια καθ'όλη τη διάρκεια της μαθητικής πορείας του παιδιού και που στη συνέχεια ουκ ολίγες φορές συνέβαλαν στην συντήρηση των Πανεπιστημιακών Φροντιστηρίων και την αύξηση των επιδόσεων του εν λόγω φοιτητή.

Για να μην παρεξηγηθώ, να τονίσω πως αναφέρομαι στις πραγματικά εύπορες ελληνικές οικογένειες στις οποίες το κόστος ενός μεταπτυχιακού φαίνεται αμελητέο.

Για την πρώτη περίπτωση ούτε και εγώ το έχω βιώσει εκ των έσω γιαυτό δεν μπορώ να πάρω θέση αλλά δύο περιπτώσεις παιδιών που γνωρίζω και πήραν την υποτροφία, ήταν πραγματικά οι "κορυφές" των σχολών τους. Για την δεύτερη περίπτωση το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι "αυτοί έχουν το πεπόνι, αυτοί και το μαχαίρι" μεθερμηνευόμενο " αυτοί έχουν τα λεφτά, αυτοί βάζουν και τους όρους". Εντός των ημερών θα βγει και η προκήρυξη του ιδρύματος Λίλιαν Βουδούρη που αφορά και τους "θεωρητικούς" αλλά τα κριτήρια είναι και εκεί τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Προσωπικά βρίσκομαι αντιμέτωπη με το δίλημμα που περιέγραψα παραπάνω. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να ξεκινήσω ένα μεταπτυχιακό αμέσως μετά τη λήψη του πτυχίου, χωρίς υποτροφία (αφού δεν προλαβαίνω τις φετινές αιτήσεις), βασισμένη για μία ακόμα φορά στους δικούς μου ή από την άλλη να κάνω ένα άτυπο gap year για να κάνω κανονικά αίτηση του χρόνου και να ξεκινήσω το 2016. Η αλήθεια είναι πως δεν θα έπρεπε να φοβάμαι τα κριτήρια εφόσον, αν εξαιρέσουμε την απουσία δημοσιεύσεων που το νεαρό τις ηλικίας νομίζω τη δικαιολογεί, πληρώ όλα όσα περιγράφεις (βαθμός πτυχίου άριστα, C2 σε 2 ξένες γλώσσες, πτυχιακή εργασία, άσκηση στο εξωτερικό και πρακτική). Παρ'όλα αυτά υπάρχει πάντα αυτό το "Κι αν..." και ανησυχώ μήπως χάσω έναν χρόνο και μετά χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά βρίσκομαι αντιμέτωπη με το δίλημμα που περιέγραψα παραπάνω. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να ξεκινήσω ένα μεταπτυχιακό αμέσως μετά τη λήψη του πτυχίου, χωρίς υποτροφία (αφού δεν προλαβαίνω τις φετινές αιτήσεις), βασισμένη για μία ακόμα φορά στους δικούς μου ή από την άλλη να κάνω ένα άτυπο gap year για να κάνω κανονικά αίτηση του χρόνου και να ξεκινήσω το 2016. Η αλήθεια είναι πως δεν θα έπρεπε να φοβάμαι τα κριτήρια εφόσον, αν εξαιρέσουμε την απουσία δημοσιεύσεων που το νεαρό τις ηλικίας νομίζω τη δικαιολογεί, πληρώ όλα όσα περιγράφεις (βαθμός πτυχίου άριστα, C2 σε 2 ξένες γλώσσες, πτυχιακή εργασία, άσκηση στο εξωτερικό και πρακτική). Παρ'όλα αυτά υπάρχει πάντα αυτό το "Κι αν..." και ανησυχώ μήπως χάσω έναν χρόνο και μετά χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Αν πάρεις πτυχίο τον Ιούνιο, μπορείς να κάνεις αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Ελλάδας. Από ό,τι ξέρω η επιλογή γίνεται από Σεπτέμβριο οπότε προλαβαίνεις να λάβεις μέρος. ΄Ετσι θα έχεις όλο το χρόνο στη διαθεσή σου να κάνεις με ησυχία τις αιτήσεις σου για υποτροφίες χωρίς να χάνεις τον χρόνο σου. Αν πάρεις την υποτροφία (που σου το εύχομαι) μπορείς να συνεχίσεις για δεύτερο μεταπτυχιακό όπου έχεις επιλέξει αν πάλι δεν την πάρεις μπορείς να αποφασίσεις αν θα συνεχίσεις με δικά σου έξοδα. Σε κάθε περίπτωση θα έχεις ήδη ένα πρώτο μεταπτυχιακό, πράγμα πολύ σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εγω δεν καταλαβαινω το οριο ηλικιας που βαζουν καποιοι

αν πλακωνε ο αινσταιν στα 40 του απενταρος θα τον καταδικαζες σε μικρομεσαια πανεπιστημια; δεν θα του εδινες υποτροφια;

γελοια προυποθεση,αν και υποθετω θα υπαρχουν εξαιρεσεις για τις ντουπερ εξαιρετικες περιπτωσεις ή για ατομα με αποδεδειγμενα προβληματα υγειας που τους κρατησαν μακρυα χρονια απο την ακαδημαικη δραστηριοτητα

μου ηταν απορια μου αυτη απο μωρο μπορω να πω..ποτε δεν καταλαβα τα ορια ηλικιας οταν αυτο που ζητανε ειναι ποιοτητα και ικανοτητα

ουτε καν την καταγωγη εδω που τα λεμε...αλλα οκ αλλιως ο αλλος δεν θα την εδινε,δεκτον αυτο

αλλα τωρα περναει μια χρονια και κανεις δεν βρισκεται απο την ανω μαγουλιανη να παρει την υποτροφια,γιατι να μην δοθει σε εναν αξιο φοιτητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τα όρια ηλικίας έχω τη γνώμη ότι τα 27-30 χρόνια που βάζουν σαν όριο, μια χαρά είναι. Πολύ σπάνια κάποιος 40άρης θα ξεκινήσει μεταπτυχιακό-διδακτορικό και ακόμα και αν το κάνει σίγουρα κάποια δουλειά θα έχει ώστε να το χρηματοδοτήσει. Σκέψου και το αντίθετο. Αν έδιναν υποτροφίες ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας θα ξεσηκώνονταν οι νεότεροι επειδή τους παίρνουν τις ευκαιρίες οι μεγαλύτεροι.΄Οσο για τα κληροδοτήματα που ορίζουν καταγωγή από συγκεκριμένη περιοχή και εμένα μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει αλλά δεν μπορείς να πεις τίποτα. Αυτός που δίνει τα λεφτά έχει και το δικαίωμα να βάλει τους όρους που επιθυμεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μα ακριβως για τις σπανιες περιπτωσεις λεμε που δεν εχουν και τα λεφτα, ή μετρανε ποιοτητα ή μετρανε το μποι,τα χρονια,την περιφερεια ξερω γω :P

οι νεοτεροι ας αποδειξουν οτι αξιζουν της υποτροφιας,δεν νομιζω πως θα ξεσηκωθει κανεις!μιλαμε για ελαχιστους ανθρωπους οπως ηδη ανεφερες και εξαλλου εχω την αισθηση πως δεν ξερει κανεις πως υπαρχει οριο ηλικιας

εγω θελω με τους φορους μου να πληρωνω τους κορυφαιους,σε αυτους να πηγαινουν οι υποτροφιες. αν ο αλλος ειναι 35 και μπορει να δωσει εξετασεις και αλλος 36 και καιγεται με αφηνει παγερα αδιαφορο

δηλαδη π.χ αν ειχαμε τον αινσταιν,που η ζωη τα εφερε ετσι να σπουδασει μεγαλος να βγει στα 40,να μην του δωσουμε υποτροφια γιατι περασε ξερω γω ενα αυθαιρετο οριο ηλικιας που εβαλε καποιος; νομιζω δεν εχει λογικη

προσωπικη αποψη βεβαια.(εννοειται δεν αντιδικω μαζι σου,ελπιζω να μην βγαινει κατι τετοιο με τον γραπτο λογο :) κουβεντα κανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με τον φίλο και θεωρώ οτι γενικα όπου μπαίνουν ορια ηλικίας 99% δεν έχουν κανένα νόημα!!! Ειναι απαράδεκτο να στερείς κατι απο τον αλλο γιατί απλα ειναι ένα χρόνο πχ μεγαλύτερος απο το όριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βγήκε η προκήρυξη υποτροφιών ακαδημαικού έτους 2015-16 για μεταπτυχιακές σπουδές, του ιδρύματος Λίλιαν Βουδούρη. Μέχρι 3-4-2015 η υποβολή αιτήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μία απορία.Τα λεφτά της υποτροφίας τα δίνουν σε εσένα και τα διαχειρίζεσαι όπως θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία απορία.Τα λεφτά της υποτροφίας τα δίνουν σε εσένα και τα διαχειρίζεσαι όπως θες;

Ναι αλλά ζητούν κατά τακτά διαστήματα αναφορές προόδου τόσο από εσένα όσο και από τους επιβλέποντες καθηγητές. Επίσης θα πρέπει όταν λήξει ο χρόνος του προγράμματος, να έχεις αποφοιτήσει επιτυχώς χωρίς καθυστέρηση. Γενικά σε έχουν από κοντά και ελέγχουν την απόδοσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ερώτηση, επειδή ξεκίνησα σιγά-σιγά να μαζεύω τη χαρτούρα: χρειάζονται 2 συστατικές επιστολές καθηγητών. Έχω τη δυνατότητα να πάρω συστατική επιστολή και από καθηγήτρια Παν/μιου του εξωτερικού όπου πραγματοποίησα άσκηση, έχει καμία σημασία; Ή να πάρω απλώς από τους επιβλέποντες της πτυχιακής μου στην Ελλάδα; Λένω, τα φώτα σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση, επειδή ξεκίνησα σιγά-σιγά να μαζεύω τη χαρτούρα: χρειάζονται 2 συστατικές επιστολές καθηγητών. Έχω τη δυνατότητα να πάρω συστατική επιστολή και από καθηγήτρια Παν/μιου του εξωτερικού όπου πραγματοποίησα άσκηση, έχει καμία σημασία; Ή να πάρω απλώς από τους επιβλέποντες της πτυχιακής μου στην Ελλάδα; Λένω, τα φώτα σου! :P

Οι συστατικές επιστολές που ζητούνται από το ίδρυμα Ωνάση και από το Λίλιαν Βουδούρη πρέπει να είναι από καθηγητές οποιασδήποτε βαθμίδας που έχουν προσωπική γνώση ΤΗΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ του υποψηφίου. Οπότε έχω τη γνώμη ότι θα πρέπει να τις ζητήσεις από καθηγητές σου στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Με τη συγκεκριμένη καθηγήτρια παρακολούθησα και εξετάστηκα κανονικά σε δύο μαθήματα.
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι μήπως, δεδομένου πως θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Γαλλία, είναι καλό να έχω συστατική επιστολή από καθηγήτρια γαλλικού παν/μιου που μπορεί να βεβαιώσει το επίπεδό μου (γλωσσικά, ακαδημαϊκά). Θέλω να πω πως εκτός από τα α) και β), τα γ) και δ) από το υπόδειγμα μπορεί να τα καλύψει σαφώς πιο αναλυτικά από οποιονδήποτε καθηγητή είχα στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι εντελώς λάθος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top