Υποτροφίες ΙΚΥ

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Lol! Εχεις κοιταξει για υποτροφιες για εξωτερικο απο ελληνικα ιδρυματα? Πες μου αν θες λινκς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α, τι ξέρεις;
Κοίτα, θα μιλήσω και με τον Έλληνα καθηγητή, μήπως μπορεί να με βοηθήσει... Αλλά είμαι ανοιχτή σε προτάσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ξερω αν πειραζει να τα γραψω εδω, αλλα σου στελνω πμ να ειμαι σιγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Επειδή το έχω ψάξει λίγο το θέμα των υποτροφιών αυτό που ξέρω είναι ότι για ΙΚΥ θέλει εξετάσεις..αλλά έχω ακούσει ότι κάθε χρόνο μένουν κενές θέσεις! Οι΄εξετάσεις είναι μιαφορά το χρόνο..κάπου Μάιο! Αλλά τα λεφτά του ΙΚΥ δεν είναι αρκετα για να σου καλύπτουν όλες τις ανάγκες και επίσης για να πάρεις τα λεφτά από το ΙΚΥ πρέπει να τα έχεις ανάγκη αλλιώς κατοχυρώνεις μόνο τον τιμιτικό τίτλο του υποτροφου αλλά δεν παίρνεις την τροφία.

Για Ελλάδα το ιδανικό είναι να μπείς σε ένα πρόγραμμα...και για εξωτερικό αν δεν προκύψει υποτροφία από την αντίστοιχη χώρα τότε θέλει proposal και πολύ προσευχή!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, μέχρι πότε άραγες θα είμαι προστατευόμενο μέλος...
Οι εξετάσεις του ΙΚΥ τι είναι δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Λοιπόν οι εξετάσεις του ΙΚΥ είναι σίγουρα ξένη γλώσσα αν πας εξωτερικό (παίρνεις απαλλαγή αν έχεις κάποιο καλό πτυχίο) και μετα είναι τρία μαθήματα τα δαιφοροποιούνται ανάλογα με την ειδικότητα.

Το καλύτερο είναι να πας απο κει και να τους πεις τι ακριβώς θέλεις.

Στάση Ακρόπολη με το μετρό.. Οδός : Μακρή 1

Καλή τύχη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το ικυ δεν εχει για ολες τις ειδικοτητες!
και απο το 2006 εκοψε τη δικη μου, τι βλακες! :mad:

(χαθηκε να επαιρνα κι εγω πτυχιο πριν την ωρα μου? :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geek1984

Νεοφερμένος

Ο geek1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γράφω την εμπειρία μου και τα θέματα που εξετάστηκαν για την υποτροφία πολιτικής επιστήμης εξωτερικού το Μάρτιο 2010.

Γενικές εντυπώσεις: αξιοκρατική διαδικασία και σε θέματα που δεν επιχειρούσαν να παγιδεύσουν τον εξεταζόμενο (μόνο ένα πραγματικά δύσκολο μάθημα - συγκρ. ανάλυση). Δεν γνώριζα κανέναν εξεταστή, αν και θα με βοηθούσε αν τους ήξερα από πριν. Υπήρχαν 2 εξεταστές ανά μάθημα και δεν προέρχονταν από το ίδιο πανεπιστήμιο. Γενικά ρωτούσαν θέματα από την ύλη, αλλά κοντά στα δικά τους ερευνητικά ενδιαφέροντα.

Εξεταστές 2010 (δεν θυμάμαι τους άλλους)
Πολ. Επιστήμη: Μ. Παντελίδου-Μαλούτα, Μ. Μενδρινού
Συγκρ. Πολιτική: Γ. Σκουλός

Θέματα εξετάσεων πολιτικής επιστήμης 2010
Πολ. Επιστήμη
α. Ποιές οι βασικές λειτουργίες των πολιτικών κομμάτων; Ποια η διαφορά τους από τις ομάδες πίεσης;
β. Αναλύστε την έννοια της πολιτικής κουλτούρας με βάση το έργο των Almond και Verba. Η Ελλάδα πως θα κατατάσσονταν σύμφωνα με αυτό το έργο;
Πολιτική Θεωρία
Ανάπτυξη της έννοιας της γενικής βούλησης στο Ρουσσώ και γενική αναφορά στις ρυθμίσεις που προέκρινε για να μεγιστοποιήσει την ελέυθερία των πολιτών
Συγκριτική Ανάλυση
Στην συγκριτική ανάλυση περιφερειακών, τοπικών και διοικητικών οργανώσεων γίνεται αναφορά σε δύο διαδικασίες: της αυτορύθμισης και της αποκέντρωσης. Αναπτύξτε αυτές τις διαδικασίες αντλώντας παραδείγματα από διαφορετικές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Γράφω την εμπειρία μου και τα θέματα που εξετάστηκαν για την υποτροφία πολιτικής επιστήμης εξωτερικού το Μάρτιο 2010.

Γενικές εντυπώσεις: αξιοκρατική διαδικασία και σε θέματα που δεν επιχειρούσαν να παγιδεύσουν τον εξεταζόμενο (μόνο ένα πραγματικά δύσκολο μάθημα - συγκρ. ανάλυση). Δεν γνώριζα κανέναν εξεταστή, αν και θα με βοηθούσε αν τους ήξερα από πριν. Υπήρχαν 2 εξεταστές ανά μάθημα και δεν προέρχονταν από το ίδιο πανεπιστήμιο. Γενικά ρωτούσαν θέματα από την ύλη, αλλά κοντά στα δικά τους ερευνητικά ενδιαφέροντα.

Εξεταστές 2010 (δεν θυμάμαι τους άλλους)
Πολ. Επιστήμη: Μ. Παντελίδου-Μαλούτα, Μ. Μενδρινού
Συγκρ. Πολιτική: Γ. Σκουλός

Θέματα εξετάσεων πολιτικής επιστήμης 2010
Πολ. Επιστήμη
α. Ποιές οι βασικές λειτουργίες των πολιτικών κομμάτων; Ποια η διαφορά τους από τις ομάδες πίεσης;
β. Αναλύστε την έννοια της πολιτικής κουλτούρας με βάση το έργο των Almond και Verba. Η Ελλάδα πως θα κατατάσσονταν σύμφωνα με αυτό το έργο;
Πολιτική Θεωρία
Ανάπτυξη της έννοιας της γενικής βούλησης στο Ρουσσώ και γενική αναφορά στις ρυθμίσεις που προέκρινε για να μεγιστοποιήσει την ελέυθερία των πολιτών
Συγκριτική Ανάλυση
Στην συγκριτική ανάλυση περιφερειακών, τοπικών και διοικητικών οργανώσεων γίνεται αναφορά σε δύο διαδικασίες: της αυτορύθμισης και της αποκέντρωσης. Αναπτύξτε αυτές τις διαδικασίες αντλώντας παραδείγματα από διαφορετικές χώρες.

Πόσα άτομα δώσατε για τη Πολ. Επ.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geek1984

Νεοφερμένος

Ο geek1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δήλωσαν γύρω στα 15 άτομα, 5 εμφανίστηκαν, 1 έφυγε από την πρώτη μέρα. Ίδια περίπου νούμερα και για υποτροφίες εσωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KsanthiKriti

Νεοφερμένος

Η KsanthiKriti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας! :)
Είμαι 17 και πηγαίνω τρίτη λυκείου. Αν ξέρει κάποιος σας παρακαλώ ας μου πει που μπορώ να απευθυνθώ για υποτροφίες για ξένα πανεπιστήμια...
Και αν θα ήταν δυνατό από τώρα να πω σε κάποιο πρόγραμμα για υποτροφίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,δυστυχώς βλέπω οτι το θέμα δεν έχει κινητικότητα :/:
Τελοσπαντων, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει υποτροφος του ΙΚΥ για μεταπτυχιακες σπουδές στο εσωτερικό,να μας πει τι προσόντα είχε, για να δω αν έχω ελπίδες,επίσης θα ήθελα να μάθω αν "παίζει"μέσο, ναι ακούγεται άσχημα αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

Τέλος,έχω δει οτι οτι στο ΙΚΥ για να κάνεις αίτηση πρέπει μεταξύ άλλων να τους δώσεις βεβαίωση οτι σε έχουν δεχτεί στο μεταπτυχιακό. Έστω οτι δε παίρνεις την υποτροφια,πας στο μεταπτυχιακό και λες θελω να με διαγράψετε ,διότι άλλαξα γνώμη; Και αν τον επόμενο χρονο βρεις λεφτά,θα σε ξαναδεχτεί το μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Έχεις χρόνο να σκεφτείς για υποτροφίες μεταπτυχιακού. Προς το παρόν πρόσεξε να βγάζεις καλούς βαθμούς στο 2,3 και 4 έτος και όλα θα έρθουν στην ώρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Έχεις χρόνο να σκεφτείς για υποτροφίες μεταπτυχιακού. Προς το παρόν πρόσεξε να βγάζεις καλούς βαθμούς στο 2,3 και 4 έτος και όλα θα έρθουν στην ώρα τους.

Καλέ σε μένα το λες;Εγω έχω τέλειωσει,εκανα οτι μπορούσα από τη σκοπιά των βαθμών,εγω δεν ειμαι απόλυτα ευχαριστημένη,αλλά όλοι οι καθηγητές μ ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καταργείται το «άριστα», υποτροφίες πλέον και με «λίαν καλώς»

Καταργεί και στην πράξη την αριστεία το υπουργείο Παιδείας, επιλέγοντας τον όρο «λίαν καλώς» αντί του «άριστα» στις υποτροφίες του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), που ανοίγουν πλέον τις πόρτες τους στους υποψηφίους του... 6,5.

Στο ΙΚΥ, όπως σε όλα τα αντίστοιχα ιδρύματα στον κόσμο, υποτροφίες δικαιούνταν οι άριστοι (άνω του 8,5 με άριστα το 10). Ο νόμος αυτός είχε αλλάξει επί υπουργού Παιδείας κ. Γιώργου Παπανδρέου και είχε «κατέβει» στο «λίαν καλώς», δηλαδή στο 6,5. Το 2013 επι κυβέρνησης Αντώνη Σαμαρά και έπειτα από εισήγηση της τότε προέδρου του ΙΚΥ κυρίας Έφης Μπάσδρα και απόφαση του υπουργού Παιδείας κ. Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου, η αριστεία επέστρεψε στην απονομή υποτροφιών και ορίστηκε εκ νέου ότι θα δίνονται μόνο σε υποψήφιους από 8,51 και πάνω (με άριστα το 10).

------------------------------------------------------------

Πλέον αν δεν έχεις άκρες στους Συριζανέλ, και 10 να έχεις βαθμό πτυχίου, αποχαιρέτα τη την υποτροφία σου που χάνεις.

Σαμαρά θα λέτε και θα κλαίτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ λέω να δώσουμε αρνητικές υποτροφίες. Όποιος έχει τον χαμηλότερο μέσο όρο με τα λιγότερα περασμένα μαθήματα σε κάθε έτος να κερδίζει, και να προσμετράται θετικά (αρνητικά?) στην επιλογή αυτή η συμμετοχή σε κομματικές νεολέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Πλέον το Κ στο ΙΚΥ σημαίνει "Καρανίκειων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καταλάβατε για ποιες υποτροφίες αναφέρεται το δημοσίευμα? Μήπως κάποιων Κληροδοτημάτων, που ελέγχονται από το ΙΚΥ? Για τις υποτροφίες μεταπτυχιακών σπουδών εσωτερικού και εξωτερικού στο ΙΚΥ, χρόνια τώρα, δίνονται εξετάσεις σε 3 μαθήματα (μ.ο. (μ.ο. 14/20 τουλάχιστον) και ξένη γλώσσα (επαρκώς). Εκτός αν άλλαξε αυτό τελευταία και είναι μόνο με βαθμό πτυχίου, ξέρει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλά το ΙΚΥ ως δημοσιος φορεας ,ποτε δεν εδινε σοβαρες υποτροφιες . Ολες οι υποτροφιες της προκοπης απο ιδιωτικα ιδρυματα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top