Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου 2023

Ria

Νεοφερμένος

Η Ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα. Σκεφτομαι να κανω 10% για να παω στο τμημα Ψυχολογιας ΕΚΠΑ (τωρα ειμαι Ψυχολογια Παντειου) αλλα επειδη ακομη μαζευω πληροφοριες για να δω αν αξιζει, μπορω να κανω την αιτηση και αν με κανουν δεκτη να μην παω τελικα και να μεινω Παντειο ή αν μου την δεχτουν πηγαινω αυτοματα ΕΚΠΑ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καλησπερα. Σκεφτομαι να κανω 10% για να παω στο τμημα Ψυχολογιας ΕΚΠΑ (τωρα ειμαι Ψυχολογια Παντειου) αλλα επειδη ακομη μαζευω πληροφοριες για να δω αν αξιζει, μπορω να κανω την αιτηση και αν με κανουν δεκτη να μην παω τελικα και να μεινω Παντειο ή αν μου την δεχτουν πηγαινω αυτοματα ΕΚΠΑ?
Αν πετυχεις, κανεις οτι θες ή πας ή την απορρίπτεις δια της σιωπης και αποχης.
Αν δεν πας κριμα ομως ειναι, καποια αλλη κοπελα την εχασε
 

marspth

Νεοφερμένος

Ο marspth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
φέτος έδωσα πανελλήνιες και για τον πρώτο μου στόχο (μηχανολόγων μηχανικών εμπ) συγκέντρωσα 17850 μόρια οπότε φαντάζομαι βάσει όσων ακούγονται ότι δεν πίανω τη σχολή. Γενικά δεν γίνεται να σπουδάσω εκτός αττικής , οπότε διάβασα πολλά σχετικά με το τμήμα του παδα. Από όσο φαίνεται παρόλο που δεν εγγράφεσαι στο τεε είναι ένα πολλά υποσχόμενο τμήμα και το αντικείμενο με ενδιαφέρει ιδιαίτερα οπότε θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικά με αυτό (πχ από άτομα που έχουν σπουδάσει εκεί ή γενικά όποιον γνωρίζει). Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
φέτος έδωσα πανελλήνιες και για τον πρώτο μου στόχο (μηχανολόγων μηχανικών εμπ) συγκέντρωσα 17850 μόρια οπότε φαντάζομαι βάσει όσων ακούγονται ότι δεν πίανω τη σχολή. Γενικά δεν γίνεται να σπουδάσω εκτός αττικής , οπότε διάβασα πολλά σχετικά με το τμήμα του παδα. Από όσο φαίνεται παρόλο που δεν εγγράφεσαι στο τεε είναι ένα πολλά υποσχόμενο τμήμα και το αντικείμενο με ενδιαφέρει ιδιαίτερα οπότε θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικά με αυτό (πχ από άτομα που έχουν σπουδάσει εκεί ή γενικά όποιον γνωρίζει). Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Καλη ειναι η σχολη ( δεν ειμαι εκει) και ανωτερη απο αλλες επαρχιας.
Δικαιωματα τεε θα εχει... αλλωστε εχεις και 6 χρονια μπροστα σου.
Τιποτα σε μετεγγραφη δεν παιζει? ..πολυ χαμηλο εισοδημα , αδελφη να σπουδασει επαρχια που δεν εχει μηχανολογους ...ή να σπουδαζει αθηνα αλλα να μην μενετε αθηνα...ή να μπει του χρονου
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλη ειναι η σχολη ( δεν ειμαι εκει) και ανωτερη απο αλλες επαρχιας.
Δικαιωματα τεε θα εχει... αλλωστε εχεις και 6 χρονια μπροστα σου.
Τιποτα σε μετεγγραφη δεν παιζει? ..πολυ χαμηλο εισοδημα , αδελφη να σπουδασει επαρχια που δεν εχει μηχανολογους ...ή να σπουδαζει αθηνα αλλα να μην μενετε αθηνα...ή να μπει του χρονου
Καλώς ήλθες πίσω legend
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
φέτος έδωσα πανελλήνιες και για τον πρώτο μου στόχο (μηχανολόγων μηχανικών εμπ) συγκέντρωσα 17850 μόρια οπότε φαντάζομαι βάσει όσων ακούγονται ότι δεν πίανω τη σχολή. Γενικά δεν γίνεται να σπουδάσω εκτός αττικής , οπότε διάβασα πολλά σχετικά με το τμήμα του παδα. Από όσο φαίνεται παρόλο που δεν εγγράφεσαι στο τεε είναι ένα πολλά υποσχόμενο τμήμα και το αντικείμενο με ενδιαφέρει ιδιαίτερα οπότε θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικά με αυτό (πχ από άτομα που έχουν σπουδάσει εκεί ή γενικά όποιον γνωρίζει). Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Η Μηχανολόγων ΠΑΔΑ δεν έχει την κατεύθυνση Παραγωγής & Διοίκησης, αν σε ενδιαφέρει (έχει βέβαια μερικά σχετικά μαθήματα). Έχει Κατασκευαστική και Ενεργειακή βέβαια.
Του χρόνου, κάνεις 10% μηχανογραφικό για ΜΜ ΕΜΠ ή αντίστοιχα για τη Ναυπηγών Μηχανικών ΕΜΠ, με ίδια επαγγελματικά δικαιώματα (μήπως πέσουν οι βάσεις και τις πιάσεις, αν δεν τις πιάσεις φέτος), ή άλλες σχολές του ΕΜΠ, εφόσον είναι απαγορευτική η μετακίνηση εκτός Αθήνας.
 

marspth

Νεοφερμένος

Ο marspth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει η κατεύθυνση παραγωγής και διοίκησης αλλά μάλλον εκείνη της ενέργειας. Έψαξα το ενδεχόμενο μετεγγραφής και συγκεντρώνω γύρω στα 6,5-7,5 μόρια παρόλα αυτά δεν ξέρω πως λειτουργούν. Εστω ότι γίνεται μετεγγραφή, μετά τι; Ευχριστώ για τις απαντήσεις γιατί το θέμα με έχει τρελάνει
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει η κατεύθυνση παραγωγής και διοίκησης αλλά μάλλον εκείνη της ενέργειας. Έψαξα το ενδεχόμενο μετεγγραφής και συγκεντρώνω γύρω στα 6,5-7,5 μόρια παρόλα αυτά δεν ξέρω πως λειτουργούν. Εστω ότι γίνεται μετεγγραφή, μετά τι; Ευχριστώ για τις απαντήσεις γιατί το θέμα με έχει τρελάνει
ψάξε καταρχάς τις αντιστοιχίες των τμημάτων και τις βάσεις των 2 τελευταίων χρόνων. Από εκεί και μετά βλέπεις αν αξίζει να το προχωρήσεις.

Και αφού γίνει η μετεγγραφή είσαι κανονικά φοιτητής της σχολής σαν όλους τους άλλους. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις ένα δίμηνο μέχρι να γίνει η μετεγγραφή όπου θα είσαι ουσιαστικά σε μια περίεργη κατάσταση όπου θα πηγαίνεις στη σχολή χωρίς να είσαι σίγουρος για τον θα μπεις η όχι(κι αν τελικά δεν μπεις θα έχεις μείνει πίσω στην σχολή που είχες γραφτεί αρχικά) κι επίσης αν δεν κάνω λάθος δεν θα μπορείς να παρακολουθείς τα εργαστήρια
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί (ΕΜΠ, Αθήνα) έχουν αντιστοιχία με τις εξής σχολές:
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (Αριστοτέλειο - Θεσσαλονίκη)
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ & ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (Παν. Πατρών - Πάτρα)
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (Παν. Θεσσαλίας - Βόλος)
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (Παν.Δυτικής Μακεδονίας - Κοζάνη)

Τα μόρια μετεγγραφής τελευταίου για ΕΜΠ ήταν 2020: 6, 2021:7 και 2022: 7,5

Δηλωνεις εννοείται ΕΜΠ στο μηχανογραφικό σαν πρώτη επιλογή (μπορεί να μην ανέβουν τελικά οι βάσεις) και μετά Θεσσαλονίκη ή Πάτρα (που θεωρητικά τις πιάνεις) και Νοέμβρη ανοίγει η ηλεκτρονική πλατφόρμα για υποβολή αιτήσεων μετεγγραφής με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια.. και cross fingers!
 

Συνημμένα

  • antistoixies-aei.pdf
    277.5 KB · Εμφανίσεις: 51

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Επειδή δεν θυμάμαι, μετά την υποβολή του μηχανογραφικού και την εκτύπωση δεν έχει κάτι άλλο να κάνω, έτσι; Απλά περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Επειδή δεν θυμάμαι, μετά την υποβολή του μηχανογραφικού και την εκτύπωση δεν έχει κάτι άλλο να κάνω, έτσι; Απλά περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα.
Πως δεν εχει?
Κλεινεις τα παντα και πας για μπανιο. :adventure:
 

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα. Τις τελευταίες μέρες με ταλαιπωρεί ιδιαίτερα το θέμα του μηχανογραφικού. Είμαι από 2ο πεδίο και συγκέντρωσα περίπου 19 χιλιάδες μόρια. Όλοι μου λένε να δηλώσω ημμυ ΕΜΠ αλλά γνωρίζοντας τον εαυτό μου πιστεύω θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα στην Αθήνα, καθότι προέρχομαι από επαρχιακή πόλη. Έτσι σκέφτομαι να δηλώσω ημμυ ΑΠΘ ως πρώτη επιλογή που είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Σε περίπτωση που θελήσω να δοκιμάσω και Αθήνα, υπάρχει η δυνατότητα του 10%, έτσι; Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας, θα με βοηθούσε ιδαίτερα
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα. Τις τελευταίες μέρες με ταλαιπωρεί ιδιαίτερα το θέμα του μηχανογραφικού. Είμαι από 2ο πεδίο και συγκέντρωσα περίπου 19 χιλιάδες μόρια. Όλοι μου λένε να δηλώσω ημμυ ΕΜΠ αλλά γνωρίζοντας τον εαυτό μου πιστεύω θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα στην Αθήνα, καθότι προέρχομαι από επαρχιακή πόλη. Έτσι σκέφτομαι να δηλώσω ημμυ ΑΠΘ ως πρώτη επιλογή που είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Σε περίπτωση που θελήσω να δοκιμάσω και Αθήνα, υπάρχει η δυνατότητα του 10%, έτσι; Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας, θα με βοηθούσε ιδαίτερα
Δοκίμασε το έτσι και αλλιώς με 19.000 πιάνεις άνετα το 10%
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα. Τις τελευταίες μέρες με ταλαιπωρεί ιδιαίτερα το θέμα του μηχανογραφικού. Είμαι από 2ο πεδίο και συγκέντρωσα περίπου 19 χιλιάδες μόρια. Όλοι μου λένε να δηλώσω ημμυ ΕΜΠ αλλά γνωρίζοντας τον εαυτό μου πιστεύω θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα στην Αθήνα, καθότι προέρχομαι από επαρχιακή πόλη. Έτσι σκέφτομαι να δηλώσω ημμυ ΑΠΘ ως πρώτη επιλογή που είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Σε περίπτωση που θελήσω να δοκιμάσω και Αθήνα, υπάρχει η δυνατότητα του 10%, έτσι; Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας, θα με βοηθούσε ιδαίτερα
Καταρχάς συγχαρητήρια για τα μορια σου.
Εγώ προτείνω να πας Αθήνα. Γιατί πολύ απλά το ΕΜΠ θα σου προσφέρει πολλές ευκαιρία που δεν θα τις βρεις με την ίδια ευκολία αλλού.
Μην φοβάσαι τίποτα. Και εγώ από επαρχία προέρχομαι και μου πήρε 3 ημέρες να συνηθίσω την Αθήνα.
Το θέμα είναι, είσαι πιο κοντά στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα; Διότι εκεί καταλαβαίνω μπορεί να θες να πας ΑΠΘ για να γυρνάς στο πατρικό πιο εύκολα.
 

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια για τα μορια σου.
Εγώ προτείνω να πας Αθήνα. Γιατί πολύ απλά το ΕΜΠ θα σου προσφέρει πολλές ευκαιρία που δεν θα τις βρεις με την ίδια ευκολία αλλού.
Μην φοβάσαι τίποτα. Και εγώ από επαρχία προέρχομαι και μου πήρε 3 ημέρες να συνηθίσω την Αθήνα.
Το θέμα είναι, είσαι πιο κοντά στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα; Διότι εκεί καταλαβαίνω μπορεί να θες να πας ΑΠΘ για να γυρνάς στο πατρικό πιο εύκολα.

Είμαι αρκετά κοντά στην Θεσσαλονίκη 1 με 1,5 ωρα με αμάξι. Σε περίπτωση που βγάλω ένα χρόνο στην Θεσσαλονίκη και κανω μηχανογραφικό για Αθήνα, ξεκινάω από 2ο έτος η ξανά από την αρχή;
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
ΕΜΠ φίλε μην το σκέφτεσαι καν
Είμαι αρκετά κοντά στην Θεσσαλονίκη 1 με 1,5 ωρα με αμάξι. Σε περίπτωση που βγάλω ένα χρόνο στην Θεσσαλονίκη και κανω μηχανογραφικό για Αθήνα, ξεκινάω από 2ο έτος η ξανά από την αρχή;
Από την αρχή
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Είμαι αρκετά κοντά στην Θεσσαλονίκη 1 με 1,5 ωρα με αμάξι. Σε περίπτωση που βγάλω ένα χρόνο στην Θεσσαλονίκη και κανω μηχανογραφικό για Αθήνα, ξεκινάω από 2ο έτος η ξανά από την αρχή;
Ξεκινάς ξανά από το 1ο έτος. Ίσως σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα χωρίς να είναι αυτό σίγουρο
 

Gogosps

Νεοφερμένος

Ο Gogosps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έχεις μήπως μόρια για μετεγγραφή;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top