Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ποια είναι η αξία του κύρους της επιστήμης; Δηλαδή θα βγαίνω έξω να φλεξάρω ότι είμαι μηχανικός και τα γκομενάκια θα πέφτουν ξερά; Ή θα με κοιτάνε οι μπαμπάδες στο δρόμο και θα λένε "κοίτα παιδί μου, αυτός είναι μηχανικός!";

Anyway, εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί θεωρούμε την φιλολογία επιστήμη, με την ίδια λογική και ο υδραυλικός που φτιάχνει καζανάκια επιστήμονας είναι και ο μπιντές είναι ο καμβάς που ζωγραφίζει....
Θα σου εξηγήσω, γιατί η φιλολογία είναι επιστήμη ενώ ο υδραυλικός και ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι επιστήμονες, αλλά επαγγελματίες. Το ήξερες ότι αν ένας φιλόλογος κάνει μία κορυφαία, πρωτότυπη μετάφραση και ανάλυση, σχολιασμό και κριτικό υπόμνημα π.χ. της Οδύσσειας του Ομήρου, των Μεταμορφώσεων του Οβιδίου θα είναι υποψήφιος για νόμπελ ενώ ο υδραυλικός όσο καλά και να ξεβουλώσει μία τουαλέτα ή ο πολιτικός μηχανικός επισκευασει μία γεφυρα κανεις δεν θα ασχοληθεί ;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Θα σου εξηγήσω, γιατί η φιλολογία είναι επιστήμη ενώ ο υδραυλικός και ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι επιστήμονες, αλλά επαγγελματίες. Το ήξερες ότι αν ένας φιλόλογος κάνει μία κορυφαία, πρωτότυπη μετάφραση και ανάλυση, σχολιασμό και κριτικό υπόμνημα π.χ. της Οδύσσειας του Ομήρου, των Μεταμορφώσεων του Οβιδίου θα είναι υποψήφιος για νόμπελ ενώ ο υδραυλικός όσο καλά και να ξεβουλώσει μία τουαλέτα ή ο πολιτικός μηχανικός επισκευασει μία γεφυρα κανεις δεν θα ασχοληθεί ;

269860277_923393684979223_452156103501149557_n.jpg
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.
Θα σου εξηγήσω, γιατί η φιλολογία είναι επιστήμη ενώ ο υδραυλικός και ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι επιστήμονες, αλλά επαγγελματίες. Το ήξερες ότι αν ένας φιλόλογος κάνει μία κορυφαία, πρωτότυπη μετάφραση και ανάλυση, σχολιασμό και κριτικό υπόμνημα π.χ. της Οδύσσειας του Ομήρου, των Μεταμορφώσεων του Οβιδίου θα είναι υποψήφιος για νόμπελ ενώ ο υδραυλικός όσο καλά και να ξεβουλώσει μία τουαλέτα ή ο πολιτικός μηχανικός επισκευασει μία γεφυρα κανεις δεν θα ασχοληθεί ;
Φιλαρακι καλα τα λες, αλλα που να καταλαβουν οι στυγνοι τεχνοκρατες. Η επαρση που εχουν δε περιγραφεται. Οι μηχανικοι που λες μας τα πρηζουν οτι το πολυτεχνειο ειναι δυσκολο και λοιπες μαλακιες αλλα στην πραξη δε μαθαινουν τιποτα. Γεφυρες που πεφτουν, δρομοι γεματοι με λακουβες, ετοιμορροπες πολυκατοικιες. Οι αρχαιοι ημων προγονοι χωρις τις ρευστομηχανικες κλπ εφτιαξαν ολοκληρο παρθενωνα, ο οποιος επιβιωνει μεχρι και σημερα, δειχνοντας μας το ποσο περιττες ειναι αυτες οι "επιστημες". Ας μην επεκταθω στα οικονομικα
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά Zukov, δε θα ξεχάσουμε την τραγωδία του Space Shuttle Challenger.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,358 μηνύματα.
Θα σου εξηγήσω, γιατί η φιλολογία είναι επιστήμη ενώ ο υδραυλικός και ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι επιστήμονες, αλλά επαγγελματίες. Το ήξερες ότι αν ένας φιλόλογος κάνει μία κορυφαία, πρωτότυπη μετάφραση και ανάλυση, σχολιασμό και κριτικό υπόμνημα π.χ. της Οδύσσειας του Ομήρου, των Μεταμορφώσεων του Οβιδίου θα είναι υποψήφιος για νόμπελ ενώ ο υδραυλικός όσο καλά και να ξεβουλώσει μία τουαλέτα ή ο πολιτικός μηχανικός επισκευασει μία γεφυρα κανεις δεν θα ασχοληθεί ;
Το ήξερες πως εάν κάνει σκατά ο πολιτικός μηχανικός την μελέτη για την γέφυρα αυτή εσύ στον δρόμο σου για να πας να πάρεις το Νόμπελ ίσως πάρεις κάτι άλλο; Και πιθανότατα κανείς δεν θα νοιαστει για το Νόμπελ σου όσο για το γεγονός πως σκοτώθηκε κόσμος; :hehe: :bleh:

Και ναι η φιλολογία είναι επιστήμη, ακριβώς όπως και τα μαθηματικά τα οποία υποτιμητικά και άδικα αποκαλείς "απλώς ένα εργαλείο". Δεν ξέρω ακριβώς σε τι αποσκοπεί αυτή η συζήτηση πέρα από το να δημιουργεί εντάσεις εκεί που δεν χρειάζονται. Ο κόσμος χρειάζεται όλες τις επιστήμες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες να γίνεις σπουδαίος στις θετικές, φυσικές επιστήμες και να πάρεις νόμπελ, πήγαινε λύσε το μικρό θεώρημα του Φερμά. Νομίζω αυτό είναι άλυτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αντίστοιχο στις θεωρητικές είναι η αποκρυπτογράφηση της Γραμμικής Ά. Όποιος αποκρυπτογραφήσει τη Γραμμική Α πρώτος σίγουρα θα πάρει νόμπελ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις σπουδαίος στις θετικές, φυσικές επιστήμες και να πάρεις νόμπελ, πήγαινε λύσε το μικρό θεώρημα του Φερμά. Νομίζω αυτό είναι άλυτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αντίστοιχο στις θεωρητικές είναι η αποκρυπτογράφηση της Γραμμικής Ά. Όποιος αποκρυπτογραφήσει τη Γραμμική Α πρώτος σίγουρα θα πάρει νόμπελ.
Εννοείς το τελευταίο θεώρημα του Φερμά το οποίο έχει λυθεί το '90 από τον Andrew Wiles: ότι για n μεγαλύτερο ή ίσο από το τρία η εξίσωση x^n + y^n = z^n δεν έχει θετικές ακέραιες λύσεις.

Το μικρό θεώρημα του Φερμά αριθμεί πάνω από 50 αποδείξεις και η πιο απλή είναι με το να μετράς χάντρες σε κολιέ.

Αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα σου εξηγήσω, γιατί η φιλολογία είναι επιστήμη ενώ ο υδραυλικός και ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι επιστήμονες, αλλά επαγγελματίες. Το ήξερες ότι αν ένας φιλόλογος κάνει μία κορυφαία, πρωτότυπη μετάφραση και ανάλυση, σχολιασμό και κριτικό υπόμνημα π.χ. της Οδύσσειας του Ομήρου, των Μεταμορφώσεων του Οβιδίου θα είναι υποψήφιος για νόμπελ ενώ ο υδραυλικός όσο καλά και να ξεβουλώσει μία τουαλέτα ή ο πολιτικός μηχανικός επισκευασει μία γεφυρα κανεις δεν θα ασχοληθεί ;
Οι φιλόλογοι δεν είναι καν επαγγελματίες, αλλά δημόσιοι υπάλληλοι... Τέλος πάντων, πολύ αξία δώσαμε σε μια ψευδο-επιστήμη και δεν θα έπρεπε.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Οι φιλόλογοι δεν είναι καν επαγγελματίες, αλλά δημόσιοι υπάλληλοι... Τέλος πάντων, πολύ αξία δώσαμε σε μια ψευδο-επιστήμη και δεν θα έπρεπε.
Οι φιλόλογοι δεν είναι μόνο δημόσιοι υπάλληλοι. Η πλειοψηφία εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Μήπως εσύ πέρασες στο πανεπιστήμιο, χωρίς φροντιστήρια -ιδιαιτερα στην έκθεση; Κάποιος φιλόλογος, λογικά, σε βοήθησε και λογικά όχι δημόσιος υπάλληλος.

Σόρρυ που θα σε βγάλω από το ροζ συννεφάκι σου, αλλά, αν αφήσουμε εκτός τις πολιτικές σκοπιμότητες στην Ελλάδα, όσο υπάρχουν έδρες φιλολογίας στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου πχ Harvard και Σορβόννης, προφανώς και δεν είναι ψευδο-επιστημη.

Όσο υπάρχει άνθρωπος και εξελίσσεται, εξελίσσεται και μεταβάλλεται και η γλώσσα του, κάτι που μελετά η φιλολογία, άρα από τη στιγμή που υπάρχει αντικείμενο μελέτης, είναι επιστήμη. Όταν σταματήσει να υπάρχει ο άνθρωπος σαν είδος, τότε θα σταματήσει να υπάρχει και η γλώσσα, άρα και η φιλολογία ως επιστήμη.

Πιο πάνω κάποιος απάντησε πάρα πολύ σωστά. Ούτε ένας θεωρητικός είναι σωστό να υποτιμά μαθηματικά και φυσική υποστηρίζοντας ότι δεν είναι επιστήμες, αλλά ούτε αυτό που κάνεις εσύ τώρα και ακυρώνεις ολόκληρο κλάδο. Ε... πήγαινε τότε στον πρύτανη και στους καθηγητές του Πανεπιστημίου της Σορβόννης να τους πεις ότι πρέπει να καταργήσουν τις έδρες φιλολογίας.

ΥΓ. Όταν κάνεις παιδιά, μη τα βάλεις σε διαδικασία να μάθουν αρχαία και νέα ελληνικά, επειδή είναι ψευδο-επιστημη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Σε πειράζει να λύσω το μεσαίο θεώρημα του Φερμάτ;

Υ.Γ. Είχαμε έναν καθηγητή στο σχολείο ή πανεπιστήμιο που δεν θυμάμαι τώρα, ο οποίος το έλεγε το θεώρημα του Φερμάτ στη αρχή της ελάχιστης δράσης.
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που αποκαλείτε την φιλολογία μη επιστήμη και ζητάτε από τους φιλολόγους να αποδείξουν ότι η φιλολογία είναι επιστήμη, είναι σαν να πετάξω εγώ έναν ανυπόστατο ισχυρισμό π.χ. Ολοι οι νομικοι-δικηγοροι ειναι ιλουμινατι-μασονοι και μετα να τους ζηταω να μου αποδειξουν οτι δεν ειναι.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Αφου ειναι 🙄🙄🙄🙄

ΜΗΝΥΣΗ 200.000€ ΡΕ ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΗΘΙΚΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πολύ αξία δώσαμε σε μια ψευδο-επιστήμη και δεν θα έπρεπε
καλά το γάμησες και εσύ ρε φίλε μου νομίζω πρέπει και εσύ να ηρεμήσεις λίγο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
ΔΥ και φροντιστηριο-υπάλληλοι ή ιδιαιτερατζήδες. Εάν αυτό είναι το κύρος του επιστήμονα, εγώ μένω μια ζωή μηχανικός και πάτε οι υπόλοιποι για Νόμπελ και τιμές. Τις καληνύχτες μου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Μιας και καταλήξαμε πάλι στο φροντιστήριο και ιδιαίτερο, έχετε παρατηρήσει ότι οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων έχουν ένα τουπέ μεγαλοεργοδότη λες και διοικούν καμία αμερικάνικη πολυεθνική; Βέβαια λίγο να τους τσιτώσεις αρχίζουν, αχχχ ...πέρασαν τα χρόνια, δεν θυμάμαι τι κάναμε στο Φυσικό.

Τότε αφού δεν θυμάται τι έκαναν στο Φυσικό, αλλά ούτε ενημερώνεται σε επιστημονική βάση, πώς διοικεί το φροντιστήριο; Τόσο φρουτόκρεμα έγινε η Φυσική στο σχολείο;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Εγώ φιλαράκι μου έχω Integrated Master με νόμο Γαβρόγλου. Τώρα πώς εσύ νομίζεις ότι το πτυχίο σου είναι ανώτερο του δικού μου, ο Θεός και η ψυχή του.
Συγχαρητήρια! Και που ακριβώς δουλεύεις είπαμε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΔΥ και φροντιστηριο-υπάλληλοι ή ιδιαιτερατζήδες. Εάν αυτό είναι το κύρος του επιστήμονα, εγώ μένω μια ζωή μηχανικός και πάτε οι υπόλοιποι για Νόμπελ και τιμές. Τις καληνύχτες μου.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ένας φιλόλογος με σπουδές σε υπολογιστική γλωσσολογία (NLP, Machine Learning κλπ), μπορεί να δουλεύει remote από το σπίτι του για εταριίες του εξωτερικού βγάζοντας χοντρά λεφτά. Οπότε όσο εσύ υποβαθμίζεις τους φιλολόγους και την επιστήμη, αποκαλόντας τους "ιδιαιτερατζήδες", αυτοί πίστεψέ με δεν τρέχουν από 'δω και από εκεί να βγάλουν κανένα ενεργειακό πιστοποιητικό, κανένα εξοικονομω κατ οικον, στην Ελλάδα που είναι ένα χάλι μαύρο. Και για να σε προλάβω! Ο πατέρας μου είναι μηχανικός, εγώ είμαι υπολογιστικός γλωσσολόγος ή μάλλον... "ιδιαιτερατζής". Οπότε ξέρω τι παίζει και τους δύο κλάδους αρκετά καλά. Τα φιλιά μου :kissing:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Συγχαρητήρια! Και που ακριβώς δουλεύεις είπαμε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ένας φιλόλογος με σπουδές σε υπολογιστική γλωσσολογία (NLP, Machine Learning κλπ), μπορεί να δουλεύει remote από το σπίτι του για εταριίες του εξωτερικού βγάζοντας χοντρά λεφτά. Οπότε όσο εσύ υποβαθμίζεις τους φιλολόγους και την επιστήμη, αποκαλόντας τους "ιδιαιτερατζήδες", αυτοί πίστεψέ με δεν τρέχουν από 'δω και από εκεί να βγάλουν κανένα ενεργειακό πιστοποιητικό, κανένα εξοικονομω κατ οικον, στην Ελλάδα που είναι ένα χάλι μαύρο. Και για να σε προλάβω! Ο πατέρας μου είναι μηχανικός, εγώ είμαι υπολογιστικός γλωσσολόγος ή μάλλον... "ιδιαιτερατζής". Οπότε ξέρω τι παίζει και τους δύο κλάδους αρκετά καλά. Τα φιλιά μου :kissing:
Λμαο κλασική διολίσθηση μιας κουβέντας που άρχισε καλά: ποιός έχει μεγαλύτερα δικαιώματα. Λες και είστε και οι μεν και οι δε τόσο αδύναμοι άνθρωποι να υπερασπιστείτε τις επιλογές σας που βασίζεστε στο επιμελητήριο να τις πάρει για εσάς.

Δυστυχία, εν ολίγοις.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Συγχαρητήρια! Και που ακριβώς δουλεύεις είπαμε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ένας φιλόλογος με σπουδές σε υπολογιστική γλωσσολογία (NLP, Machine Learning κλπ), μπορεί να δουλεύει remote από το σπίτι του για εταριίες του εξωτερικού βγάζοντας χοντρά λεφτά. Οπότε όσο εσύ υποβαθμίζεις τους φιλολόγους και την επιστήμη, αποκαλόντας τους "ιδιαιτερατζήδες", αυτοί πίστεψέ με δεν τρέχουν από 'δω και από εκεί να βγάλουν κανένα ενεργειακό πιστοποιητικό, κανένα εξοικονομω κατ οικον, στην Ελλάδα που είναι ένα χάλι μαύρο. Και για να σε προλάβω! Ο πατέρας μου είναι μηχανικός, εγώ είμαι υπολογιστικός γλωσσολόγος ή μάλλον... "ιδιαιτερατζής". Οπότε ξέρω τι παίζει και τους δύο κλάδους αρκετά καλά. Τα φιλιά μου :kissing:
Άνθρωπος που βγάζει χοντρά λεφτά, δεν ψάχνει τα δίκια της επιστήμης του στο school... Εγώ μπορεί να είμαι άνεργος και να λέω παπάτζες. Εσύ έχεις το εκκαθαριστικό περσινής χρήσης να μας δείξεις τα χοντρά φράγκα που σου δίνει το εξωτερικό ή τζάμπα συζητάμε τόση ώρα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Mια ερώτηση άσχετου. Ένας υπολογιστικός γλωσσολόγος κατέχει αριθμητική ανάλυση; Γιατί από όσο ξέρω ο όρος υπολογιστικός παραπέμπει στην υπολογιστική επιστήμη (computational science) που ο βασικός κορμός είναι η θεωρία προσέγγισης λύσεων ή υπολογιστικά μαθηματικά. :happy:
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mια ερώτηση άσχετου. Ένας υπολογιστικός γλωσσολόγος κατέχει αριθμητική ανάλυση; Γιατί από όσο ξέρω ο όρος υπολογιστικός παραπέμπει στην υπολογιστική επιστήμη (computational science) που ο βασικός κορμός είναι η θεωρία προσέγγισης λύσεων ή υπολογιστικά μαθηματικά. :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top