Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Επίσης, κάτι ακόμα. Τί τους χρειαζόμαστε τους πληροφορικάριους, από τη στιγμή που υπάρχουν οι μηχανικοί υπολογιστών ; Στα τμήματα μηχανικών υπολογιστών κ.λ.π. γράφεις κώδικα, δεν τον σχολιάζεις απλώς, ενώ στα τμήματα πληροφορικής απλά σχολιάζουν κώδικες. Οι μηχανικοι υπολογιστων γνωριζουν απο αρχιτεκτονικη υπολογιστων, οχι απλα το λογισμικο.
Έχεις μπλέξει τα μπουτάκια σου με τις επιστήμες. Οι πληροφορικάριοι τελειώνουν στα 22 με τη σχολή και πάνε και δουλεύουν σε εταιρίες λογισμικού που τους δίνουν μισθούς τους οποίους ένας φιλόλογος δεν θα βλέπει ούτε με κιάλια στη ζωή του. Εσύ θα τελειώσεις με τη σχολή, θα κάνεις 2 μεταπτυχιακά, θα παρακολουθήσεις σεμινάρια ειδικής αγωγής, θα μαζεύεις χαρτιά για να διοριστείς αναπληρωτής σε ένα κωλονήσι ξεχασμένο από το Θεό. Και άμα δεν πας, θα σου απαγορέψουν για 2 χρόνια να κάνεις ξανά χαρτιά για το δημόσιο. Άρα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,899 μηνύματα.
Ο Μικρούτσικος στο πάνελ της Καινούργιου, Μαθηματικός σπούδασε. :)
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις μπλέξει τα μπουτάκια σου με τις επιστήμες. Οι πληροφορικάριοι τελειώνουν στα 22 με τη σχολή και πάνε και δουλεύουν σε εταιρίες λογισμικού που τους δίνουν μισθούς τους οποίους ένας φιλόλογος δεν θα βλέπει ούτε με κιάλια στη ζωή του. Εσύ θα τελειώσεις με τη σχολή, θα κάνεις 2 μεταπτυχιακά, θα παρακολουθήσεις σεμινάρια ειδικής αγωγής, θα μαζεύεις χαρτιά για να διοριστείς αναπληρωτής σε ένα κωλονήσι ξεχασμένο από το Θεό. Και άμα δεν πας, θα σου απαγορέψουν για 2 χρόνια να κάνεις ξανά χαρτιά για το δημόσιο. Άρα;
Ποιός σου είπε ότι η φιλολογία ίσον μόνο διδασκαλία ; Με το πτυχίο της φιλολογίας μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα. Ενδεικτικά θα σου αναφέρω εκδοτικοί οίκοι, εφημερίδες, εταιρείες πληροφροικής ως υπολογιστικός γλωσσολόγος κ.λ.π.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταρχάς δεν θέλω να διδάξω. Επίσης, σπουδάζω φιλολογία με ειδίκευση γλωσσολογίας στο Εκπα, δηλαδή σαν να σπουδάζω μαθηματικό με ειδίκευση φυσικής. Η φιλολογία και η γλωσσολογία είναι διαφορετικές επιστήμες και εγώ έτσι θα πάρω πιο ενισχυμένο πτυχίο από το δικό σου. ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ποιός σου είπε ότι η φιλολογία ίσον μόνο διδασκαλία ; Με το πτυχίο της φιλολογίας μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα. Ενδεικτικά θα σου αναφέρω εκδοτικοί οίκοι, εφημερίδες, εταιρείες πληροφροικής ως υπολογιστικός γλωσσολόγος κ.λ.π.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταρχάς δεν θέλω να διδάξω. Επίσης, σπουδάζω φιλολογία με ειδίκευση γλωσσολογίας στο Εκπα, δηλαδή σαν να σπουδάζω μαθηματικό με ειδίκευση φυσικής. Η φιλολογία και η γλωσσολογία είναι διαφορετικές επιστήμες και εγώ έτσι θα πάρω πιο ενισχυμένο πτυχίο από το δικό σου. ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ
Εγώ φιλαράκι μου έχω Integrated Master με νόμο Γαβρόγλου. Τώρα πώς εσύ νομίζεις ότι το πτυχίο σου είναι ανώτερο του δικού μου, ο Θεός και η ψυχή του.
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσον αφορά τα τμήματα πληροφορικής και μηχανικων υπολογιστων θα σας εξηγησω. Εχω επικοινωνια με τρεις γνωστους συμμαθητες απο το σχολείο. Ο ένας, ας τον αποκαλεσουμε Κωστα σπουδαζει στο τμημα πληροφορικης στο ΠΑΠΕΙ ενω οι αλλοι δυο, ας τους αποκαλεσουμε Γιαννη και Τασο σπουδαζουν Μηχανικων υπολογιστων στην Πατρα και ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ αντιστοιχα. Ο Γιαννης και ο Τασος λοιπον λενε για τον Κωστα ότι απλα σχολιαζει κωδικα και δεν ειναι τοσο δυσκολο το τμημα του , ενω αυτοι γραφουν κωδικα και ξερουν απο αρχιτεκτονικη υπολογιστων. Εκεινοι λοιπον μου το ειπαν αυτο. Υ.Γ. τα ονοματα ειναι ενδεικτικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, λενε για εκεινον ότι είναι fake και άλλα πισω απο την πλατη του, αλλα δεν θελω να αναφερθω στον χαρακτηρα τους εδω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ενω αυτοι γραφουν κωδικα και ξερουν απο αρχιτεκτονικη υπολογιστων
ναι μπρο επειδη ειναι μηχανικοι. δεν ασχολουνται μονο με τον κωδικα. ο αλλος καθαρα με ο,τι αφορα την πληροφορικη εχει καταπιαστει. ποιο το ποιντ σου ? και οι 3 θα βγαζουν φραγκα αβερτα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,678 μηνύματα.
Ο τυπάς είναι ξεκάθαρο ότι τα γράφει για να πάρει απαντήσεις. Οπότε ή σταματάτε να απαντάτε ή θα παίζουμε την κολοκυθιά μέχρι του χρόνου.
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι μπρο επειδη ειναι μηχανικοι. δεν ασχολουνται μονο με τον κωδικα. ο αλλος καθαρα με ο,τι αφορα την πληροφορικη εχει καταπιαστει. ποιο το ποιντ σου ? και οι 3 θα βγαζουν φραγκα αβερτα.
Ναι, αλλα γιατι εχετε συνδεσει τις απολαβες που σου εξασφαλιζει ενα επαγγελμα με το κυρος μιας επιστημης ; Δηλαδη ωραια, τα τμηματα πληροφορικης σου εξασφαλιζουν περισσοτερα λεφτα, αλλα αυτο γιατι να σημαινει οτι ειναι ανωτερα απο τα τμηματα φιλολογιας ; Ο καθενας κανει αυτο στο οποιο ειναι καλος και του αρεσει. Στο μελλον, ισως αλλαξει, θα εχουμε γεμισει με πληροφορικαριους και ισως συνδεθουν τα τμηματα φιλολογιας με καλυτερες απολαβες. Δηλαδη τοτε τα τμηματα φιλολογιας θα εχουν μεγαλυτερο κυρος και θα θεωρειται η φιλολογια ανωτερη επιστημη ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδη, με την λογικη την δικη σας οι πολιτικοι βγαζουν πολλα παραπανω λεφτα απο τον πληροφορικαριο, αρα να θυσιασουμε την ακεραιοτητα μας, να πουλησουμε την ψυχη μας κ.λ.π. και να γινουμε πολιτικοι , γιατι λεφτα ισον ανωτεροτητα ; Τοτε αφου λεφτα ισον ανωτεροτητα, γιατι μισουν ολοι τους πολιτικους ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ναι, αλλα γιατι εχετε συνδεσει τις απολαβες που σου εξασφαλιζει ενα επαγγελμα με το κυρος μιας επιστημης ; Δηλαδη ωραια, τα τμηματα πληροφορικης σου εξασφαλιζουν περισσοτερα λεφτα, αλλα αυτο γιατι να σημαινει οτι ειναι ανωτερα απο τα τμηματα φιλολογιας ; Ο καθενας κανει αυτο στο οποιο ειναι καλος και του αρεσει. Στο μελλον, ισως αλλαξει, θα εχουμε γεμισει με πληροφορικαριους και ισως συνδεθουν τα τμηματα φιλολογιας με καλυτερες απολαβες. Δηλαδη τοτε τα τμηματα φιλολογιας θα εχουν μεγαλυτερο κυρος και θα θεωρειται η φιλολογια ανωτερη επιστημη ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδη, με την λογικη την δικη σας οι πολιτικοι βγαζουν πολλα παραπανω λεφτα απο τον πληροφορικαριο, αρα να θυσιασουμε την ακεραιοτητα μας, να πουλησουμε την ψυχη μας κ.λ.π. και να γινουμε πολιτικοι , γιατι λεφτα ισον ανωτεροτητα ; Τοτε αφου λεφτα ισον ανωτεροτητα, γιατι μισουν ολοι τους πολιτικους ;
Εγω μπραδερ δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι χολοσκας αν η σχολη σ εχει κυρος ή οχι. Σαρεσει η σχολη; Συνεχισε . Λεει ο κυρ μπαμπης οτι ειναι τιποτενια ; Ε αμα σαρεσει γραψτον. Απλα λες μαλακιουλες τωρα χωρις λογο και δημιουργεις εντασεις και βγαζεις κομπλεξ χωρις λογο .
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υ.Γ. θα μου πειτε οτι ο πολιτικος ειναι επαγγελμα οχι επιστημη. Ναι, αλλα το ιδιο ισχυει και με τους πληροφορικαριους. Πληροφορικαριος βγαινεις ακομα και απο ΙΕΚ. Μαλιστα , εχω ακουσει οτι για να δουλεψεις σε εταιρια ως προγραμματιστης δεν χρειαζεται να σπουδασεις μηχανικος υπολογιστων ή πληροφορικαριος, αρκει να μελετησεις συγγραμματα πληροφρικης, και να ξερεις να γραφεις κωδικα και δεν χρειαζεται να εχεις σχετικο τιτλο σπουδων.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Υ.Γ. θα μου πειτε οτι ο πολιτικος ειναι επαγγελμα οχι επιστημη. Ναι, αλλα το ιδιο ισχυει και με τους πληροφορικαριους. Πληροφορικαριος βγαινεις ακομα και απο ΙΕΚ. Μαλιστα , εχω ακουσει οτι για να δουλεψεις σε εταιρια ως προγραμματιστης δεν χρειαζεται να σπουδασεις μηχανικος υπολογιστων ή πληροφορικαριος, αρκει να μελετησεις συγγραμματα πληροφρικης, και να ξερεις να γραφεις κωδικα και δεν χρειαζεται να εχεις σχετικο τιτλο σπουδων.
D1C3FC58-5306-40E7-8C68-5C570AC5801C.jpeg
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Υ.Γ. θα μου πειτε οτι ο πολιτικος ειναι επαγγελμα οχι επιστημη. Ναι, αλλα το ιδιο ισχυει και με τους πληροφορικαριους. Πληροφορικαριος βγαινεις ακομα και απο ΙΕΚ. Μαλιστα , εχω ακουσει οτι για να δουλεψεις σε εταιρια ως προγραμματιστης δεν χρειαζεται να σπουδασεις μηχανικος υπολογιστων ή πληροφορικαριος, αρκει να μελετησεις συγγραμματα πληροφρικης, και να ξερεις να γραφεις κωδικα και δεν χρειαζεται να εχεις σχετικο τιτλο σπουδων.
Μεγαλύτερα σκουπίδια από τους επαγγελματίες πολιτικούς δεν υπάρχουν. Και μιας και σε πιάνω για φιλόλογο, δες τι έγραφε ο Πολύβιος στα Ιστορίαι του στο 6ο βιβλίο για το πώς οι επαγγελματίες πολιτικοί κατέστρεψαν την Ρώμη.

Για τα άλλα απλά τα έχεις λίγο μπερδεμένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η φιλολογία και η γλωσσολογία είναι διαφορετικές επιστήμες και εγώ έτσι θα πάρω πιο ενισχυμένο πτυχίο από το δικό σου. ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ
Λμαο είσαι τρόλλ ρε πστη δεν εξηγείται αλλιώς κάθομαι εγώ και σου μιλάω για τον Πολύβιο και την θεμελίωση των επιστημών
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Μικρούτσικος στο πάνελ της Καινούργιου, Μαθηματικός σπούδασε. :)
Ισχύει:lol2: και στο εισαγωγικό σεμινάριο της σχολής μου μάς τον είχανε προβάλλει ρε φίλε ως παράδειγμα αποφοίτων...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο εξωτερικό το αποκαλούν "networking", στην Ελλάδα βύσμα. Καταλαβαίνω απόλυτα πως το εννοείς, αλλά θα ήθελα να σταθώ στο εξής. Το να προσλάβεις κάποιον με τον οποίο έχεις συνεργαστεί / γνωρίζεστε, είναι κακό; Τι εννοώ! Ας πούμε οτι υπάρχει ο Χ υποψήφιος κάτοχος διδακτορικού ο οποίος έχει στηρίξει τα ελληνικά πανεπιστήμια με ανακοινώσεις στα συνέδρια που διοργανώνουν (προφανώς με αξιόλογο έργο) και με τη δράση του (πχ ως εθελοντής από τότε που ήταν υπ. διδάκτορας) και ο Υ υποψήφιος ο οποίος ναι μεν έχει αξιόλογο έργο, αλλά η δραστηριότητά του είναι εκτός Ελλάδος με τις περισσότερες από τις ομιλίες του να είναι στο εξωτερικό. Ποιον θα προτιμήσεις; Αυτόν που σε τιμάει με την παρουσία του και επιλέγει να στηρίξει ένα ελληνικό συνέδριο ή αυτόν που πηγαίνει σε Γερμανία/Αγγλία κλπ για ομιλίες συνεχώς; Δεν ξέρω αν είναι ακραίο το παράδειγμά μου, αλλά όπως και σε άλλους κλάδους υπάρχουν οι συστατικές επιστολές, έτσι κι εδώ ισχύει αυτό με κάποιον τρόπο. Θες να συνεργαστείς με άτομα που αφενός έχουν αξιόλογο έργο, αφετέρου είναι συνεργάσιμοι και δε θα έχετε προβλήματα.
Συμφωνώ με όσα λες.

Απλά το "βύσμα" εννοείται αυτός που για μια θέση δημοσίου θα σε βάλει μέσα παρόλο που δεν πληροίς κάποια αξιοκρατικά κριτήρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεγαλύτερα σκουπίδια από τους επαγγελματίες πολιτικούς δεν υπάρχουν. Και μιας και σε πιάνω για φιλόλογο, δες τι έγραφε ο Πολύβιος στα Ιστορίαι του στο 6ο βιβλίο για το πώς οι επαγγελματίες πολιτικοί κατέστρεψαν την Ρώμη.

Για τα άλλα απλά τα έχεις λίγο μπερδεμένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Λμαο είσαι τρόλλ ρε πστη δεν εξηγείται αλλιώς κάθομαι εγώ και σου μιλάω για τον Πολύβιο και την θεμελίωση των επιστημών
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ισχύει:lol2: και στο εισαγωγικό σεμινάριο της σχολής μου μάς τον είχανε προβάλλει ρε φίλε ως παράδειγμα αποφοίτων...
Συγγνωμη, καλα εκανες, δεν αναφερομουν σε εσενα. Ο Dume Nuke ελεγε κακιες για την σχολη μου και ολοι προκλητικα εστιαζουν επιλεκτικα μονο στα γραφομενα μου και κανουν πως δεν βλεπουν τα δικα του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοειται πως δεν εχω ιδεα απο πληροφορικη κ.λ.π. αλλα ηθελα να σας δωσω να καταλαβετε πως ειναι να μιλαει καποιος σαν εμενα που ειναι ασχετος σε αυτην και να εκφερει γνωμες για αυτην, οπως εκανε ο Dume Nuke πιο πανω για την φιλολογια. Αλλά οταν ο Dume Nuke ελεγε οτι η φιλολογια δεν ειναι τοσο επιστημη, διχως να εχει ιδεα απο την επιστημη αυτη, δεν δωσατε σημασια ενω οταν εγω σας εγραψα μερικες ανακριβειες για την πληροφορικη πεσατε να με φατε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νιωθω σαν να εχετε κανει κλικες εδω στο φορουμ και επιλεκτικα παραβλεπετε μερικα ποστ και ας γραφουν κακιες ενω εστιαζετε τοσο πολυ σε αλλα και μηδενιζετε τον θεματοθετη τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο που βλεπω και εχω συμπερανει διαβαζοντας thread του φορουμ εδω και καιρο ειναι ότι θεωρειτε καλο το να βγαζετε κομπλεξ απεναντι στη φιλολογια και γενικα στις ανθρωπιστικες επιστημες, δημιουργωντας νηματα περι υποβαθμισης φιλολογικων σχολων και εκφεροντας γνωμη για την επιστημη της φιλολογιας διχως να εχετε σπουδασει σε αυτη και γενικα προωθειτε την αντιληψη πως τρολαρισμα και κακιες απεναντι στη φιλολογια ειναι ανεκτες εως και ενθαρρυντικο το να γινονται ενω οποιαδηποτε κακη αναφορα στις φυσικες, πολυτεχνικες επιστημες πρεπει να φιλτραρεται διεξοδικα προκειμενου να βγει σκαρτος ο θεματοθετης του σχετικου ποστ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχετε οπαδοποιησει, ποδοσφαιροποιησει το ζητημα των επιστημων, διατηρωντας μια μεροληπτικη σταση προς τις θετικες, πολυτεχνικες σχολες και θαβοντας τις ανθρωπιστικες.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
ενταξει, χαλάρωσε
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Εχετε οπαδοποιησει, ποδοσφαιροποιησει το ζητημα των επιστημων, διατηρωντας μια μεροληπτικη σταση προς τις θετικες, πολυτεχνικες σχολες και θαβοντας τις ανθρωπιστικες.
Σε ένα ανώνυμο φόρουμ είσαι όπου ο καθένας λέει την παπαριά του. Τσιλ.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ναι, αλλα γιατι εχετε συνδεσει τις απολαβες που σου εξασφαλιζει ενα επαγγελμα με το κυρος μιας επιστημης ;
Και ποια είναι η αξία του κύρους της επιστήμης; Δηλαδή θα βγαίνω έξω να φλεξάρω ότι είμαι μηχανικός και τα γκομενάκια θα πέφτουν ξερά; Ή θα με κοιτάνε οι μπαμπάδες στο δρόμο και θα λένε "κοίτα παιδί μου, αυτός είναι μηχανικός!";

Anyway, εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί θεωρούμε την φιλολογία επιστήμη, με την ίδια λογική και ο υδραυλικός που φτιάχνει καζανάκια επιστήμονας είναι και ο μπιντές είναι ο καμβάς που ζωγραφίζει....
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 804 μηνύματα.

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτό το θρεντ μου έχει καταστρέψει την ψυχολογία, τραβάω τα μαλλιά μου, κλαίω και κυλιεμαι στα πατώματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα του να προσπαθήσεις να πείσεις τους άλλους ότι κάτι που εσύ λατρεύεις θες ως επιστήμη θες ως αντικείμενο έχει αξία και κύρος και για κάποιο λόγο να προσπαθήσεις να εκμηδενίσεις άλλες επιστήμες και πεδία βλέποντας τα ως απειλή ή ακομα και άχρηστα. Σαφώς και έχει αξία η φιλολογία και εσύ την αγαπάς και μπράβο σου. Τώρα από αποκατάσταση ειναι λίγο τρεχα γύρευε. Σε σέβομαι για την άποψή σου και σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ για φιλολογια το πήγαινα αλλά με αυτά που είδα έκρινα πως ήταν καλύτερο κάτι άλλο. Όλα τα επαγγέλματα έχουν θέση και αξία σε αυτή την κοινωνία και κανένας δεν πατάει κάτω κανέναν απλά μερικοί την παλεύουν πιο άνετα και στην τελική είναι όλα θέμα σωστών επιλογών και διαχείρισης. Κάνε αυτό που αγαπάς και όπου βγει, μια ζωή την έχουμε να μην την χαρούμε? Είναι απλά άσκοπο να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top