Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα, για να καταλάβεις. Το τμήμα φιλολογίας βγάζει φιλολόγους επιστήμονες, ξέρεις από εκείνους που υποτίθεται ότι πρέπει να ασχοληθούν με παπυρολογία, με τη βαθύτερη μελέτη των κειμένων. Το τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας βγάζει επιστήμονες ιστορικούς και αρχαιολόγους. Τα τμήματα φιλοσοφίας και παιδαγωγικής βγάζουν επιστήμονες φιλοσοφίας και παιδαγωγικής αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα όλα αυτά τα τμήματα εντάσσονται στον κοινό κλάδο των εκπαιδευτικών που έχει πάρει τον τίτλο "Φιλόλογοι ΠΕ02". Θα μπορούσε να έχει τον τίτλο " Καθηγητές ανθρωπιστικών μαθημάτων" ή τον τίτλο "καθηγητές θεωρητικών μαθημάτων". Βέβαια εκεί θα είχες τον φόβο μη σου φάει τη θέση κανένας θεολόγος ή του τμήματος ιστορίας και φιλοσοφίας της επιστήμης. Από όλα αυτά τα τμήματα, προφανώς, οι απόφοιτοι και έχουν κάνει ορισμένα κοινά μαθήματα κορμού για να μπορούν να διδάσκουν τα φιλολογικά μαθήματα. Μη σου πω ότι εσύ ως απόφοιτος φιλολογικού έχεις κάνει πολύ λιγότερα μαθήματα παιδαγωγικής και ψυχολογίας από τα φιλολογικά μαθήματα που έχω κάνει εγώ ως απόφοιτος του ΦΠΨ. Επομένως, δεν θα έπρεπε να διεκδικείς καν θέση σε σχολεία που έχει να κάνει με παιδιά .Η θέση σου έπρεπε να είναι σε ερευνητικά κέντρα.

Παρεμπιπτόντως, διδάσκω λατινικά και με πολύ μεγάλη επιτυχία. Ξέρεις τον λόγο; Γιατί στο συγκεκριμένο μάθημα είχα γράψει 19,6 και το βιβλίο έχει παραμείνει το ίδιο από τότε. Σιγά τη δυσκολία. Εκτός αν νομίζεις ότι στο σχολείο θα πας να διδάξεις Αινειάδα ή μήπως την Ιλιάδα και την Οδύσσεια τη διδάσκεις από το πρωτότυπο; Ή μήπως διδάσκεις το ομηρικό μέτρο;

Σοβαρά, τώρα; Να μας καταγράψεις εδώ ποσά ακριβώς από τα μαθήματα που έχεις κάνει στο τμήμα σου διδάσκονται στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Προσωπικά, την πλειοψηφία των συγγραφέων που διδάσκονται τα παιδιά στο γυμνάσιο και στο λύκειο την έχω διδαχθεί κι εγώ κι ας είμαι απόφοιτος του ΦΠΨ. Έχω διδαχθεί Όμηρο, Σοφοκλή, Ηρόδοτο, Θουκυδίδη, χώρια τους συγγραφείς που έχω διδαχθεί στο πλαίσιο της ειδικής διδακτικής και τα πλάνα διδασκαλίας που έχω κάνει.

Για αυτό ξεκαβαλικεψε από το καλάμι σου. Αν είσαι καλός εσύ στη δουλειά σου, δεν θα σου πάρει κανέναε τη θέση. Αλλά μάλλον φοβάσαι και είσαι γεμάτος κομπλεξισμους.

Σόρρυ που θα σου το πω, αλλά επειδή έχω παιδί στο γυμνάσιο, δεν θα ήθελα με τίποτα να έχει έναν τέτοιον εκπαιδευτικό με κομπλεξισμους και αντισυναδελφικοτητα. Θα προτιμούσα να έχει καθηγητή του ιστορικού ή της φιλοσοφίας ή της Παιδαγωγικής κι ας είχε κάνει λιγότερα αρχαία από εσένα.

Αυτά, αλήθεια έμαθες σε ένα τέτοιο τμήμα ανθρωπιστικών επιστημών; Να κάνεις διακρίσεις και να θεωρείς τον εαυτό σου μοναδικό γνώστη και ανώτερο των άλλων;

Αν γνώριζες καθόλου από φιλοσοφία, θα ήξερες ότι ο Σωκράτης είχε πει τη γνωστή φράση "εν οίδα ότι ουδέν είδα".
Αυτή τη φράση ένας εκπαιδευτικός πρέπει να την έχει πολύ καλά χαραγμένη στο μυαλό του. Γιατί ένας σωστός εκπαιδευτικός, δεν μπορεί να γνωρίζει τα πάντα, άρα θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά ότι το διάβασμα και οι γνώσεις δεν σταματάνε ποτέ οποιοδήποτε τμήμα και αν έχει τελειώσει. Κι αν δεν γνωρίζει κάτι, την ώρα του μαθήματος, πρέπει να είναι ειλικρινής με τους μαθητές του και όχι να τους κάνει τον παντογνώστη.

Ακόμα, λοιπόν, και να είχες καταφέρει να διοριστείς, προσωπικά θα έκανα το παν για να σε διώξουν γιατί δεν θα ήσουν ο ιδανικός εκπαιδευτικός για το παιδί μου.

Τέλος, τα παράπονά σου στις κυβερνήσεις και στους υπουργούς Παιδείας, αν και αυτούς επειδή τους ενδιαφέρει η ψήφος αποκλείεται να σε άκουγαν γιατί αν απέκλειαν από την εκπαίδευση τόσα άτομα θα έχαναν πολλά ψηφαλακια. Εδώ δεν θα ασχοληθεί κανένας με τα γραφόμενα σου, ιδιαίτερα οι θετικοί στους οποίους απευθύνεσαι.

Υ.Γ. Το ψευδώνυμο που έχεις επιλέξει political animal, δεν σου αξίζει προφανώς. Εκείνος που έγραψε για πολιτικό ζώον ήταν ο Αριστοτέλης, αν σου λέει κάτι το όνομα, αλλά προφανώς και όχι γιατί τη φιλοσοφία εσύ την κοιτας με μεγάλη υπεροψία και τη θεωρείς δευτερεύουσα, κάτι που δεν αρμόζει σε πολιτικό ζώον έτσι όπως το όρισε ο Αριστοτέλης.
Δεν είπα ότι το τμήμα φιλοσοφίας είναι υποδεέστερο. Είναι ισότιμο με το τμήμα φιλολογίας, όπως το τμήμα φυσικής είναι ισότιμο με το τμήμα μαθηματικών, αλλά ο φυσικός δεν θεωρεί τον εαυτό του μαθηματικό και ας έχει στο πρόγραμμα σπουδών του λίγα μαθηματικά. Ο απόφοιτος του τμήματος φιλοσοφίας, γιατί να θεωρεί τον εαυτό του φιλόλογο ; Δεν το καταλαβαίνω, γιατί στην μία περίπτωση ο φυσικός δεν θεωρεί τον εαυτό του κατώτερο, επειδή δεν τον θεωρούν μαθηματικό, ενώ ο απόφοιτος του ιστορικου αρχαιολογικου και της φιλοσοφιας νομιζει οτι ειναι κατωτερος ;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
1667043773906.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Δεν είπα ότι το τμήμα φιλοσοφίας είναι υποδεέστερο. Είναι ισότιμο με το τμήμα φιλολογίας, όπως το τμήμα φυσικής είναι ισότιμο με το τμήμα μαθηματικών, αλλά ο φυσικός δεν θεωρεί τον εαυτό του μαθηματικό και ας έχει στο πρόγραμμα σπουδών του λίγα μαθηματικά. Ο απόφοιτος του τμήματος φιλοσοφίας, γιατί να θεωρεί τον εαυτό του φιλόλογο ; Δεν το καταλαβαίνω, γιατί στην μία περίπτωση ο φυσικός δεν θεωρεί τον εαυτό του κατώτερο, επειδή δεν τον θεωρούν μαθηματικό, ενώ ο απόφοιτος του ιστορικου αρχαιολογικου και της φιλοσοφιας νομιζει οτι ειναι κατωτερος ;
Καταλαβαίνω τι λες αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα του ιστορικού ή του φιλοσόφου ( αν αποκαλούμε έτσι τους αποφοίτους φιλοσοφίας ). Είναι πρόβλημα της εκπαιδευτικής δομής του κράτους. Η όλη κατάσταση είναι ένας αχταρμάς όπου το Ελληνικό κράτος βαφτίζει φιλολόγους τους πάντες. Ο όρος ιστορικός ας πούμε είναι άτυπος δεν υπάρχει. Αν σε πάρουν ποτέ στη δημόσια εκπαίδευση το ότι αποφοίτησες από το ιστορικό δεν σημαίνει ότι θα διδάσκεις ιστορία. Μπορείς να διδάσκεις και όλα τα φιλολογικά εκτός της ιστορίας, όπως και το ότι αποφοίτησες από το φιλολογικό δεν σημαίνει ότι θα διδάσκεις αρχαία.

Όπως στα πάντα έτσι και σε αυτόν τον τομέα επικρατεί ένας αχταρμάς. Εγώ ως εν δυνάμει ιστορικός πίστεψέ με πολύ θα το ήθελα να αποκοβόμουν από τους φιλολόγους τελείως και να ήμουν ιστορικός, σκέτο, να δίδασκα μόνον ιστορία δηλαδή. Αλλά....... ταραμοσάλατα αλά Γκρέτσια.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Δεν είπα ότι το τμήμα φιλοσοφίας είναι υποδεέστερο. Είναι ισότιμο με το τμήμα φιλολογίας, όπως το τμήμα φυσικής είναι ισότιμο με το τμήμα μαθηματικών, αλλά ο φυσικός δεν θεωρεί τον εαυτό του μαθηματικό και ας έχει στο πρόγραμμα σπουδών του λίγα μαθηματικά. Ο απόφοιτος του τμήματος φιλοσοφίας, γιατί να θεωρεί τον εαυτό του φιλόλογο ; Δεν το καταλαβαίνω, γιατί στην μία περίπτωση ο φυσικός δεν θεωρεί τον εαυτό του κατώτερο, επειδή δεν τον θεωρούν μαθηματικό, ενώ ο απόφοιτος του ιστορικου αρχαιολογικου και της φιλοσοφιας νομιζει οτι ειναι κατωτερος ;
Δεν τον θεωρεί φιλόλογο, ούτε τον θεωρεί κατώτερο. Τον θεωρεί καθηγητή, εκπαιδευτικό, δασκάλο, όπως θες πες το, των μαθημάτων που βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα που έχει τον τίτλο Φιλολογικά. Αυτή η ομπρέλα θα μπορούσε να έχει τον τίτλο μαθήματα ανθρωπιστικών επιστημών ή ανθρωπιστικά μαθήματα ή θεωρητικά μαθήματα. Αν η ομπρέλα βέβαια είχε αυτούς τους τίτλους, τότε θα έβλεπες τα αρχαία να τα διδάσκει ακόμα και θεολόγος, οπότε θα έπρεπε να χαίρεσαι που τουλάχιστον έχουν ακόμα τον τίτλο Φιλολογικά.
Επιπλέον,οι απόφοιτοι φιλοσοφίας θεωρούν τους εαυτούς τους καθηγητές φιλολογικών, όχι από μόνοι τους, αλλά επειδή τους δίνει τη δυνατότητα ο νόμος.

Εγώ δεν θα πάρω παράδειγμα τους μαθηματικούς, αλλά θα σου αναφέρω τον κλάδο των ΠΕ04 όπου περιλαμβάνονται φυσικοί, χημικοί, βιολόγοι και γεωλόγοι. Όπως, λοιπόν, ένας φυσικός μπορεί και διδάσκει γεωλογία και χημεία ή όπως ο χημικός μπορεί να διδάξει βιολογία, έτσι και ένας απόφοιτος φιλοσοφίας μπορεί να διδάσκει αρχαία και ιστορία ή ο ιστορικός γλώσσα και λατινικά κοκ.
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τον θεωρεί φιλόλογο, ούτε τον θεωρεί κατώτερο. Τον θεωρεί καθηγητή, εκπαιδευτικό, δασκάλο, όπως θες πες το, των μαθημάτων που βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα που έχει τον τίτλο Φιλολογικά. Αυτή η ομπρέλα θα μπορούσε να έχει τον τίτλο μαθήματα ανθρωπιστικών επιστημών ή ανθρωπιστικά μαθήματα ή θεωρητικά μαθήματα. Αν η ομπρέλα βέβαια είχε αυτούς τους τίτλους, τότε θα έβλεπες τα αρχαία να τα διδάσκει ακόμα και θεολόγος, οπότε θα έπρεπε να χαίρεσαι που τουλάχιστον έχουν ακόμα τον τίτλο Φιλολογικά.
Επιπλέον,οι απόφοιτοι φιλοσοφίας θεωρούν τους εαυτούς τους καθηγητές φιλολογικών, όχι από μόνοι τους, αλλά επειδή τους δίνει τη δυνατότητα ο νόμος.

Εγώ δεν θα πάρω παράδειγμα τους μαθηματικούς, αλλά θα σου αναφέρω τον κλάδο των ΠΕ04 όπου περιλαμβάνονται φυσικοί, χημικοί, βιολόγοι και γεωλόγοι. Όπως, λοιπόν, ένας φυσικός μπορεί και διδάσκει γεωλογία και χημεία ή όπως ο χημικός μπορεί να διδάξει βιολογία, έτσι και ένας απόφοιτος φιλοσοφίας μπορεί να διδάσκει αρχαία και ιστορία ή ο ιστορικός γλώσσα και λατινικά κοκ.
Δεν είχα σκοπό να υποβαθμίσω το ιστορικο αρχαιολογικο και το τμημα φιλοσοφιας. Μην δινετε σημασια στο monaxiko brizolaki και στα άλλα τρολ. Αναζητουν προσοχη.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
View attachment 110446
πως σε κοιτάζουν τα μαθηματικά του φυσικού όταν πιστεύεις ότι είναι λίγα…
o τυπας ελεγε οτι τα μαθηματικα δεν ειναι πραγματικη επιστημη σε κατι αλλα θρεντζ και περιμενει να τον παρουμε σοβαρα ? ενταξει , εγω ειμαι αουτ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Φιλολογία τελείωσα και συνέχισα τις σπουδές μου με μάστερ. Εργάζομαι πάνω στον κλάδο της υπολογιστικής γλωσσολογίας / επεξεργασίας φυσικής γλώσσας σε μια μεγάλη εταιρία πληροφορικής. Δουλεύω remote από το σπίτι μου με καλύτερες αποδοχές που θα έπαιρνα αν το κυνηγούσα για αναπληρωτής παίρνοντας σβάρνα όλα τα νησιά της Ελλάδας για να μαζέψω μόρια (που δεν κάνω καν τα χαρτιά μου, δεν υπάρχει λόγος πλέον).
Οπότε μην καταλήγετε στο φιλολογία = σχολείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.
Δεν τον θεωρεί φιλόλογο, ούτε τον θεωρεί κατώτερο. Τον θεωρεί καθηγητή, εκπαιδευτικό, δασκάλο, όπως θες πες το, των μαθημάτων που βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα που έχει τον τίτλο Φιλολογικά. Αυτή η ομπρέλα θα μπορούσε να έχει τον τίτλο μαθήματα ανθρωπιστικών επιστημών ή ανθρωπιστικά μαθήματα ή θεωρητικά μαθήματα. Αν η ομπρέλα βέβαια είχε αυτούς τους τίτλους, τότε θα έβλεπες τα αρχαία να τα διδάσκει ακόμα και θεολόγος, οπότε θα έπρεπε να χαίρεσαι που τουλάχιστον έχουν ακόμα τον τίτλο Φιλολογικά.
Επιπλέον,οι απόφοιτοι φιλοσοφίας θεωρούν τους εαυτούς τους καθηγητές φιλολογικών, όχι από μόνοι τους, αλλά επειδή τους δίνει τη δυνατότητα ο νόμος.

Εγώ δεν θα πάρω παράδειγμα τους μαθηματικούς, αλλά θα σου αναφέρω τον κλάδο των ΠΕ04 όπου περιλαμβάνονται φυσικοί, χημικοί, βιολόγοι και γεωλόγοι. Όπως, λοιπόν, ένας φυσικός μπορεί και διδάσκει γεωλογία και χημεία ή όπως ο χημικός μπορεί να διδάξει βιολογία, έτσι και ένας απόφοιτος φιλοσοφίας μπορεί να διδάσκει αρχαία και ιστορία ή ο ιστορικός γλώσσα και λατινικά κοκ.
Δε νομίζω ότι εννοεί αυτό ο δημιουργός του θρεντ.

Ουσιαστικά ταυτίζει τον τίτλο πτυχίου με το αντικείμενο εργασίας με την σιωπηρή προϋπόθεση ότι αυτά που μαθαίνεις μέσα στη σχολή αντιστοιχούν 1-1 σε αυτά που αναγράφεται στον τίτλο σπουδών. Κάτι γελοίο προφανώς, γιατί ο νομοθέτης έχει ορίσει "ομάδες" πτυχίων που αναγνωρίζει ως ικανά να μεταδώσουν ένα αντικείμενο. Και γιατί όχι στην τελική δεν κατάλαβα... το 1950 έχει τελειώσει.

Και, ας μην γελιόμαστε, καμία σχέση το να διδάσκεις Άλγεβρα Α΄ Λυκείου (ή Λατινικά ξέρω γω) σε ένα μαθητικό κοινό και εντελώς άλλο πράγμα να σπουδάζεις τέσσερα-πέντε χρόνια ΤΗ φιλολογία και ΤΑ μαθηματικά. Καμία σχέση απολύτως.
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σας εξηγήσω το σκεπτικό μου. Για να θεωρείται κάτι ως επιστήμη, πρέπει να έχει πειράματα. Τα μαθηματικά τα αποκάλεσα εργαλείο, γιατί δεν έχουν πειράματα, αλλά αξιοποιούνται ως εργαλείο σε πειράματα π.χ. γλωσσολογίας, φυσικής, οικονομικής επιστήμης, ψυχολογίας κ.λ.π. Δεν κατάλαβα γιατί ενοχληθήκατε.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.
Θα σας εξηγήσω το σκεπτικό μου. Για να θεωρείται κάτι ως επιστήμη, πρέπει να έχει πειράματα. Τα μαθηματικά τα αποκάλεσα εργαλείο, γιατί δεν έχουν πειράματα, αλλά αξιοποιούνται ως εργαλείο σε πειράματα π.χ. γλωσσολογίας, φυσικής, οικονομικής επιστήμης, ψυχολογίας κ.λ.π. Δεν κατάλαβα γιατί ενοχληθήκατε.
Με αυτό που είπες δεν σε κάνω για παραπάνω από 16. Ολόκληρη φιλοσοφία της επιστήμης για εσένα δεν είναι τίποτα... δεν αξίζει να μιλήσω άλλο με εσένα.
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αυτό που είπες δεν σε κάνω για παραπάνω από 16. Ολόκληρη φιλοσοφία της επιστήμης για εσένα δεν είναι τίποτα... δεν αξίζει να μιλήσω άλλο με εσένα.
Συγγνώμη, έχεις δίκιο. Όχι, δεν είμαι 16. Είμαι φοιτητής φιλολογίας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θα ξαναμιλήσω άλλο για τα μαθηματικά, γιατί δεν είμαι ειδικός και κάνω μεγαλύτερη ζημιά με την άγνοιά μου.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.
Συγγνώμη, έχεις δίκιο. Όχι, δεν είμαι 16. Είμαι φοιτητής φιλολογίας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θα ξαναμιλήσω άλλο για τα μαθηματικά, γιατί δεν είμαι ειδικός και κάνω μεγαλύτερη ζημιά με την άγνοιά μου.
Εαν δεν τρολλάρεις, η μόνη μου συμβουλή είναι να το ξαναδείς το όλο ζήτημα και να μην είσαι δογματικός. Το "πείραμα" που εσύ θεωρείς επιτομή της φυσικής επιστήμης έχει σαν αρχή ξεπεραστεί κατά πολύ. Η ίδια η στατιστική αυτοαναιρείται όσον αφορά την παρατήρηση του φυσικού κόσμου και τα περιοδικά δέχονται μόνο πολύ συγκεκριμένες p-values για δημοσίευση: δηλαδή κατά έναν μαθηματικά δικαιολογημένο τρόπο "στημένα" νούμερα.

Απλά άστο, δεν το γνωρίζεις. Μην είσαι τόσο δογματικός, ιδίως για τέτοια πράγματα. Η ανθρώπινη παρατήρηση στην οποία εσύ βάζεις τα πάντα είναι το πιο εύθραυστο και ευέλικτο κομμάτι ανα τους αιώνες. Πηγαίνοντας πιο πίσω στην Ιστορία θα μιλήσουμε για καθαρό λόγο και διάνοια που εδράζουν βέβαια στην έννοια της ψυχής και όχι στην βιολογική ύπαρξη του ανθρώπου. Γενικά, μην υποτιμάς άλλες επιστήμες. Προπάντων την δική σου. Ο Νίτσε φιλόλογος ήταν.

EDIT: Για να μην μιλάω αυθαίρετα, παροτρύνω όποιον ενδιαφέρεται να δει τι λέει επί του ζητήματος ο βαρύς Ιωαννίδης ο τοπ Έλληνας επιστήμονας παγκοσμίως "Γιατί τα στατιστικά αποτελέσματα των περισσότερων ερευνών είναι εσφαλμένα".
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ήξερα, έκανα λάθος. Είχα διαβάσει κάπου, δεν θυμάμαι που, πως επιστήμες είναι όσες έχουν πειράματα, ενώ όλες οι άλλες θεωρούνται σπουδές. Μάλλον δεν ισχύει. Δεν είχα πρόθεση να υποβαθμίσω επιστήμες και επαγγέλματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top