Υπηρεσίες αμειβόμενης εκπόνησης εργασιών (φοιτητικών - μαθητικών)

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,842 μηνύματα.
Μήπως έχει παρά γίνει το κακό με τα sites - υπηρεσιών αμειβόμενης εκπόνησης φοιτητικών εργασιών έως και πτυχιακών;

Ξέρω άτομα που στραφήκανε εκεί (κολλέγιο και λύκειο), και η γενική εικόνα είναι ότι η δουλειά που κάνουν είναι κάκιστη, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι έχουν φτάσει σε σημείο να τις διαφημίζουν στο facebook ως χορηγούμενες, ενώ μιλάμε για ξεκάθαρη απάτη / παράνομη δραστηριότητα.

Γενικά είναι ένας κλάδος που άνθισε ξαφνικά τα τελευταία χρόνια. Παλιά δεν έβλεπες τόση προώθηση στο facebook. Προφανώς διάφορες ομάδες φοιτητών μυριστήκανε "απασχόληση" και κάνανε γκρουπάκια παροχής τέτοιων υπηρεσιών.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Xτυπάνε και γκομενάκια κάθε φύλου ανυποψίαστα που διψάνε για να εκπονήσουν την εργασία τους. :) Εκμετάλλευση κάθε είδους.

Η κατάσταση είναι απελπιστική και για τους επαγγελματίες (τι είδους επάγγελμα είναι αυτό) αλλά και για τους φοιτητές που δεν μπορούν να γράψουν την εργασία τους. Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο θα έπρεπε να πάρουν πτυχίο ή μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό μετά; Όσοι φοιτητές κάνουν τις εργασίες μόνοι τους χαζοί είναι; Γιατί πάντα η κοινωνία είναι δυο ταχυτήτων; Γιατί πάντα κάποιοι θα φαίρονται με τόσο αισχρό τρόπο ενάντια στον κόπο άλλων ανθρώπων;

Στην Ελλάδα την είδανε όλοι καθηγητές και ο μισός πληθυσμός διδάσκει ιδιαίτερα στον άλλο μισό πληθυσμό. Όλοι διψάνε για μάθηση. Πραγματικά έχω μείνει άναυδος για την τόση δίψα για γνώση. Απορώ πού χάνονται τα βραβεία νόμπελ.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Xτυπάνε και γκομενάκια κάθε φύλου ανυποψίαστα που διψάνε για να εκπονήσουν την εργασία τους. :) Εκμετάλλευση κάθε είδους.

Η κατάσταση είναι απελπιστική και για τους επαγγελματίες (τι είδους επάγγελμα είναι αυτό) αλλά και για τους φοιτητές που δεν μπορούν να γράψουν την εργασία τους. Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο θα έπρεπε να πάρουν πτυχίο ή μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό μετά; Όσοι φοιτητές κάνουν τις εργασίες μόνοι τους χαζοί είναι; Γιατί πάντα η κοινωνία είναι δυο ταχυτήτων; Γιατί πάντα κάποιοι θα φαίρονται με τόσο αισχρό τρόπο ενάντια στον κόπο άλλων ανθρώπων;

Στην Ελλάδα την είδανε όλοι καθηγητές και ο μισός πληθυσμός διδάσκει ιδιαίτερα στον άλλο μισό πληθυσμό. Όλοι διψάνε για μάθηση. Πραγματικά έχω μείνει άναυδος για την τόση δίψα για γνώση. Απορώ πού χάνονται τα βραβεία νόμπελ.
Αν και δεν εχω πληρωσει για εργασια , αμα εισαι 6-7 ετος σε καμια πολυτεχνικη σχολη και σου εχει βγει ο καρκινος να φτασεις τα χρωστουμενα σε μονοψηφιο αριθμο τοτε μου φαινεται λογικο να πληρωσεις καμια εργασια αμα δεν εχεις χρονο.Ασε που οι μισες εργασιες που εχω κανει μεχρι στιγμης στο 3 ετος στη πολυτεχνικη σχολη που ειμαι ειναι τελειως ασχετες με το μαθημα.Απλα τις βαζουν για να ανεβασουν το επιπεδο και καλα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Αν και δεν εχω πληρωσει για εργασια , αμα εισαι 6-7 ετος σε καμια πολυτεχνικη σχολη και σου εχει βγει ο καρκινος να φτασεις τα χρωστουμενα σε μονοψηφιο αριθμο τοτε μου φαινεται λογικο να πληρωσεις καμια εργασια αμα δεν εχεις χρονο.Ασε που οι μισες εργασιες που εχω κανει μεχρι στιγμης στο 3 ετος στη πολυτεχνικη σχολη που ειμαι ειναι τελειως ασχετες με το μαθημα.

Σε μια ξένη χώρα αυτή η νοοτροπία, απλά δεν είναι η κατάλληλη για να είναι κάποιος φοιτητής. Τόσο απλά.

Απλα τις βαζουν για να ανεβασουν το επιπεδο και καλα.

Αυτό θα το θέλαμε να υπάρχει μήπως και οι Πανεπιστημιακές σπουδές ανεβάσουν λίγο επίπεδο. Δεν είναι κακό να λέμε ότι το Πανεπιστήμιο δεν είναι για όλους. Η επιστήμη θέλει θυσίες, αυτοπειθαρχία και σκληρή δουλειά.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 802 μηνύματα.
Γενικά είναι ένας κλάδος που άνθισε ξαφνικά τα τελευταία χρόνια. Παλιά δεν έβλεπες τόση προώθηση στο facebook. Προφανώς διάφορες ομάδες φοιτητών μυριστήκανε "απασχόληση" και κάνανε γκρουπάκια παροχής τέτοιων υπηρεσιών.
Καλησπέρα , αυτό από όσο ξέρω υπάρχει αρκετά χρόνια , μας μοιράζανε και φυλλάδια παλιότερα από φροντιστήρια που παρείχαν τέτοιες υπηρεσίες (the old school way :laugh: ) . Τις πτυχιακές απορώ πραγματικά πως τις κάνουν, σκέψου μετά να πρέπει να την παρουσιάσεις κιόλας.

Xτυπάνε και γκομενάκια κάθε φύλου ανυποψίαστα που διψάνε για να εκπονήσουν την εργασία τους.
Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια :cool:.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Τις πτυχιακές απορώ πραγματικά πως τις κάνουν, σκέψου μετά να πρέπει να την παρουσιάσεις κιόλας.

Ξέρω περιπτώσεις που ...απέκτησαν και διδακτορική διατριβή έτοιμη. Την αγόρασαν και όλα καλά. Ποιος θυμάται τι μετά από χρόνια; Την παρουσίασαν εννοείται ειδικά αν η επιτροπή των καθηγητών είναι στημένη. Οι κανόνες ισχύουν για όλους αλλά μόνο για εκείνους που πάνε ξυπόλητοι σε συστήματα που επικρατεί φεουδαρχία. Σε μεγάλο βαθμό στα Πανεπιστήμια επικρατεί αρκετή μυστικοπάθεια, δυστυχώς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Η καλύτερη συμβουλή που άκουσα ποτέ από Πανεπιστημιακό, έναν καλό άνθρωπο, ήταν: να εκτιμάς τον κόπο κάποιου αλλά να μην πιστεύεις ό,τι βλέπεις. Ειδικά στην Ελλάδα που όλοι ξέρουμε το χάλι μας, αλλά ως νέα γενιά δεν κάνουμε κάτι μήπως και αυτή η κοινωνία αλλάξει έστω και σε ποσοστό 0.0001%, είναι ότι υποκρινόμαστε και καλά ότι πέφτουμε από τα σύννεφα.

Όταν οι αριθμοί σε μακροοικονομικούς δείκτες δεν βγαίνουν, δεν γίνεται να έχεις καλή οικονομία ή ποιοτική εκπαίδευση από τη στιγμή που το κίνητρο είναι η πιστοποίηση με κάθε κόστος. Έχεις ανεργία ή μεγάλο ποσοστό ανθρώπων από φτωχές περιοχές της χώρας που δεν έχουν πρόσβαση στις ίδιες επιλογές που έχει ένα παιδί της πόλης με γονείς να δουλεύουν στο δημόσιο. Την ίδια στιγμή η Πανεπιστημιακή κοινότητα διαπομπεύεται με μαζικές απονομές διδακτορικών και μεταπτυχιακών τίτλων χωρίς κανείς να ενδιαφερθεί να δει πως αυτά αποκτήθηκαν. Ξαναλέω ότι με τόση διδακτορική έρευνα, κάτι δεν πάει καλά και δεν έχουμε ούτε μια αυτοκινητοβιομηχανία. Εμένα με βάζει σε σκέψεις. Θυμάμαι συνάδελφο μεταπτυχιακό φοιτητή, να μην μπορεί να κάνει δυναμική ανάλυση σε συνιστώσες όπως αυτές ενεργούν σε ένα σώμα. Βέβαια είχε πτυχίο με πολύ καλό βαθμό, όπως διαφήμιζε.

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί Έλληνες που κουνάνε δάχτυλα σαν τιμητές και εξελίσσονται με κάθε κόστος εις βάρος της αξιοκρατίας και της ηθικής συνείδησης. Τέλεια κοινωνία δεν θα υπάρξει ποτέ. Όμως η κοινωνική ανοχή που οδηγεί στην εξαπατημένη γνώση (δηλαδή, πληρώνουμε κάποιον να μας ετοιμάσει μια εργασία που αποτελεί τρόπο να μάθουμε περισσότερα και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι) με ξεπερνάει. Τότε αφού η θεματική εργασία κουράζει, για ποιο λόγο κάποιος να είναι φοιτητής; Πώς θα αξιολογηθεί η επιστημονική του γνώση αν δεν υπάρχει κάποιος τρόπος πέρα από την τυπική γραπτή εξέταση (και εκεί έχουμε τόσα να πούμε με τα σκονάκια);
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Σε μια ξένη χώρα αυτή η νοοτροπία, απλά δεν είναι η κατάλληλη για να είναι κάποιος φοιτητής. Τόσο απλά.



Αυτό θα το θέλαμε να υπάρχει μήπως και οι Πανεπιστημιακές σπουδές ανεβάσουν λίγο επίπεδο. Δεν είναι κακό να λέμε ότι το Πανεπιστήμιο δεν είναι για όλους. Η επιστήμη θέλει θυσίες, αυτοπειθαρχία και σκληρή δουλειά.
ρε nPd απλα σου παρεθεσα τους λογους που πολλοι προσφευγουν σε αυτες τις λυσεις.Κακο δεν ειναι να ανεβαινει το επιπεδο αλλα να ανεβαινει σωστα μαθαινοντας και 2-3 χρησιμα πραγματα.Αλλιως αμα ειναι να θεωρησουμε και υψηλο επιεδο το 15%ποσοστο επιτυχιας σε πολλα μαθηματα.
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αυτό με έτοιμες πτυχιακές εργασίες το έχω ακούσει και από φοιτητή Πανεπιστημίου της Ελβετίας όπου ήταν και σύνηθες μάλιστα! Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα το έχει μόνο η Ελλάδα. Παρόλα αυτά σε ένα σημείο ισχύει ότι το επίπεδο του αποφοίτου θα φανεί στην πράξη οπότε αν ασχοληθεί με το αντικείμενο χωρίς να ξέρει τίποτα δεν θα βρει φως στο τούνελ. Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνεται και να θεωρείται παράνομο αλλά αισθάνομαι πως αρκετοί φοιτητές δυστυχώς δεν θέλουν να κοπιάσουν για την σχολή τους...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αν και δεν εχω πληρωσει για εργασια , αμα εισαι 6-7 ετος σε καμια πολυτεχνικη σχολη και σου εχει βγει ο καρκινος να φτασεις τα χρωστουμενα σε μονοψηφιο αριθμο τοτε μου φαινεται λογικο να πληρωσεις καμια εργασια αμα δεν εχεις χρονο.Ασε που οι μισες εργασιες που εχω κανει μεχρι στιγμης στο 3 ετος στη πολυτεχνικη σχολη που ειμαι ειναι τελειως ασχετες με το μαθημα.Απλα τις βαζουν για να ανεβασουν το επιπεδο και καλα.
Νομίζω ο,τι κανείς δεν αγανακτεί με τις εργασίες αυτές καθεαυτες. Αυτό που σε κάνει να αγανακτείς είναι ο,τι είναι πολλές, μερικές ιδιαίτερα απαιτητικές τόσο από άποψη κόπου όσο και χρόνου, και όμως δεν εξασφαλίζουν ο,τι θα περάσεις, ενώ με σκέτο διάβασμα παίζει να πέρναγες. Αμ έλα όμως που δεν σου μένει χρόνος να κάτσεις να διαβάσεις ποιοτικά εξαιτίας τους.

Πάρα αυτά δεν θα πλήρωνα ποτέ για εργασία. Δυστυχώς στην Ελλάδα και ίσως και σε άλλες χώρες, έχει στηθεί το σύστημα που ο καθηγητή είναι σε mood : "θα σας λιώσω ( επειδή είμαι κομπλεξικος και θέλω να αποδείξω ο,τι το μάθημα μου είναι δύσκολο, επειδή θέλω να μάθετε περισσότερα, επειδή θέλω να σας βγάλω μηχανικούς ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο )" και οι φοιτητές αντιδράνε με τον εξής τρόπο : " Έτσι είσαι ρε ; Ωραία και εγώ θα πληρώσω για εργασίες, θα έρθω εξεταστική με λυμένα θέματα κτλπ. ".

Που θέλω να καταλήξω...σε έναν τέτοιο κόσμο εάν είσαι τίμιος ταλαιπωρείσαι και προφανώς αδικείσαι. Ωστόσο όχι μάταια, οποίος προσπαθεί κατακτά την γνώση σε ένα υψηλότερο επίπεδο από κάποιον που δεν προσπαθεί.

Πάντως όταν το σύστημα είναι σάπιο αλλά ο κόσμος δεν αντιδράει γιατί σου λέει που να μπλέκω, ας αντιγράψω ή ας πληρώσω κάποιον...εν τέλει στον μόνο που κάνει κακό είναι στον εαυτό του. Σε άλλη χώρα αυτό θα ήταν σημαντικό πρόβλημα. Στην Ελλάδα επειδή πέφτει πείνα και όλοι θέλουν να τελειώνουν γρήγορα, κανείς δεν θα δώσει σημασία στο εάν πήρες τίμια το πτυχίο σου.

Και όμως είναι σημαντικό πρόβλημα και θα έπρεπε να σου αφαιρείται άμεσα το δικαίωμα φοίτησης για ένα εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να αλλάξεις συμπεριφορά. Αυτό θεωρώ ο,τι είναι το πιο λογικό γιατί και η άλλη λύση που εφαρμόζουν μερικά πανεπιστήμια που το γράφουν στο πτυχίο δεν είναι καλή καθώς σε στιγματίζει μια ζωή, οπότε και να θες να αλλάξεις δεν έχει σημασία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Νομίζω ο,τι κανείς δεν αγανακτεί με τις εργασίες αυτές καθεαυτες. Αυτό που σε κάνει να αγανακτείς είναι ο,τι είναι πολλές, μερικές ιδιαίτερα απαιτητικές τόσο από άποψη κόπου όσο και χρόνου, και όμως δεν εξασφαλίζουν ο,τι θα περάσεις, ενώ με σκέτο διάβασμα παίζει να πέρναγες. Αμ έλα όμως που δεν σου μένει χρόνος να κάτσεις να διαβάσεις ποιοτικά εξαιτίας τους.

Πάρα αυτά δεν θα πλήρωνα ποτέ για εργασία. Δυστυχώς στην Ελλάδα και ίσως και σε άλλες χώρες, έχει στηθεί το σύστημα που ο καθηγητή είναι σε mood : "θα σας λιώσω ( επειδή είμαι κομπλεξικος και θέλω να αποδείξω ο,τι το μάθημα μου είναι δύσκολο, επειδή θέλω να μάθετε περισσότερα, επειδή θέλω να σας βγάλω μηχανικούς ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο )" και οι φοιτητές αντιδράνε με τον εξής τρόπο : " Έτσι είσαι ρε ; Ωραία και εγώ θα πληρώσω για εργασίες, θα έρθω εξεταστική με λυμένα θέματα κτλπ. ".

Που θέλω να καταλήξω...σε έναν τέτοιο κόσμο εάν είσαι τίμιος ταλαιπωρείσαι και προφανώς αδικείσαι. Ωστόσο όχι μάταια, οποίος προσπαθεί κατακτά την γνώση σε ένα υψηλότερο επίπεδο από κάποιον που δεν προσπαθεί.

Πάντως όταν το σύστημα είναι σάπιο αλλά ο κόσμος δεν αντιδράει γιατί σου λέει που να μπλέκω, ας αντιγράψω ή ας πληρώσω κάποιον...εν τέλει στον μόνο που κάνει κακό είναι στον εαυτό του. Σε άλλη χώρα αυτό θα ήταν σημαντικό πρόβλημα. Στην Ελλάδα επειδή πέφτει πείνα και όλοι θέλουν να τελειώνουν γρήγορα, κανείς δεν θα δώσει σημασία στο εάν πήρες τίμια το πτυχίο σου.

Και όμως είναι σημαντικό πρόβλημα και θα έπρεπε να σου αφαιρείται άμεσα το δικαίωμα φοίτησης για ένα εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να αλλάξεις συμπεριφορά. Αυτό θεωρώ ο,τι είναι το πιο λογικό γιατί και η άλλη λύση που εφαρμόζουν μερικά πανεπιστήμια που το γράφουν στο πτυχίο δεν είναι καλή καθώς σε στιγματίζει μια ζωή, οπότε και να θες να αλλάξεις δεν έχει σημασία.
Φιλε μου στο εξωτερικο τα πραγματα ειναι χειροτερα απο την ελλαδα.Το τι λαδωμα πεφτει για πτυχια δεν λεγεται.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Φιλε μου στο εξωτερικο τα πραγματα ειναι χειροτερα απο την ελλαδα.Το τι λαδωμα πεφτει για πτυχια δεν λεγεται.
Το πιστεύω, η κουτοπονηριά δεν είναι μόνο Ελληνικό χαρακτηριστικό. Ούτως η άλλως σε τέτοια ζητήματα όλοι οι άνθρωποι ίδιοι είμαστε ανεξάρτητα έθνους,θρησκείας,φύλου ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Θα σου πω ποια είναι η διαφορά όμως. Έξω άμα κλέψεις και σε πιάσουν θα σε σκίσουν, και μάλιστα όχι το συμβούλιο καθηγητών, αυτοί θα είναι επιεικείς πιστεύω και θα αιτιολογήσουν ως έναν βαθμό την πράξη λόγω του νεαρού της ηλικίας. Αυτοί που θα σε σκίσουν θα είναι το συμβούλιο των συμφοιτητών σου. Και ο λόγος είναι ο,τι σιγά μην κάτσει ο άλλος που σκίζεται να τον ανταγωνιστεί κάποιος με λιγότερες δυνατότητες. Στην Ελλάδα απο την άλλη εαν κλέψεις θεωρείσαι νορμάλ ενώ εαν θες να πάρεις το πτυχίο σου τίμια σε κοιτάνε ως εξωγηίνο ή ως κάποιον ελιτιστή που θεωρεί όσους κλέβουν πλέμπες.

Εδώ το έχουμε κάνει νόρμα με λίγα λόγια αυτό το χάλι και βλέπεις και αρκετούς να το παραδέχονται ανοιχτά σε καθημερινό επίπεδο με μπόλικη περηφάνια μάλιστα. Εγώ εαν είχα ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ όπως λες και δεν άντεχα οπότε κατέληγα να πληρώνω για να ξεμπερδεύω, δεν θα το διατυμπάνιζα με κάθε ευκαιρία και με τόση υπερηφάνια λες και κατάφερα κάτι τρομερό. Κάποιοι πάνε ακόμα πιο πέρα και διαφημίζουν και βαθμό πτυχίου. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω. Στην Ελλάδα υπάρχει αυτό το κλέψιμο όπως παντού, αλλά ο Έλληνα το κάνει απροκάλυπτα και με θράσσος αντί να λέει πάλι καλά τουλάχιστον κατάφερα να τελειώσω έστω και έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top