Υπαρξιακές ανησυχίες...

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Μπορεις να πεις οτι ο θεος δημιουργησε τις συνθηκες για να γινει το big bang ,ωστε ν α ειναι ολοι ευχαριστημενοι. :)
χαχαχαχα :D γιατί όχι ? αν και προτιμώ να ξέρω την αλήθεια κι ας είναι αντίθετη με τα πιστεύω μου..
Εξ αλλου για αυτό υπαρχει και ο διαλογος για να βρίσκουμε φως στο τούνελ χωρις τη βοηθεια της Νικολούλη...:P
εντάξει , κανεις δεν ειναι 100% σιγουρος , απλά απόψεις παραθέτουμε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Επίσης η άλλη απορία που έχω, ξέρω από τη μαμά μου πράγματα για τη γιαγιά μου, από τη γιαγιά μου πράγματα για την προγιαγιά μου, αλλά μετά τι γίνεται;;; Με τις προηγούμενες γενιές;;;
Και αυτό με τα μαθηματικά το σκέφτομαι! γιατί δλδ 1+1=2? Ξέρω ότι δημιουργήθηκε η γραφή και γενικότερα οι αριθμοί όταν οι άνθρωποι άρχισαν να καλλιεργούν γη και εγκαταστάθηκαν σε ένα μέρος, και έτσι ήθελαν με κάποιο τρόπο να κάνουν καταγραφή της περιουσίας τους, αλλά ποιος το σκέφτηκε αυτό;
Οι ερωτήματα με λέξεις, γιατί το ποτήρι να λέγεται ποτήρι;
χαχαχαχαχαχαχαχαχα και πάντα τρέπομαι να τα πω αυτά παραέξω μη με περάσουν για τρελή! :P
Ακριβώς αυτό!!:)
ειναι ερωτηματα που ουτε οι ιδιοι οι φυσικοι δεν μπορουν με σιγουρια να απαντησουν.. Αλλωστε ειμαι και υπερ της αποψης πως υπαρχουν πολλα συμπαντα καθως και πιστευω στη θεωρια των παραλληλων συμπαντων
Ναι φυσικά, γιατί όχι?;)
Η θεωρια της εξελιξης του δαρβινου ειναι μια καλη εξηγηση.Μετα το big bang δημιουργηθηκε ο πλανητης μας.Υστερα απο εκατομμυρια χρονια δημιουργηθηκαν oι συνθηκες για να υπαρξει ζωη.Ατμοσφαιρα,οξυγονο,νερο.Αρχικα υπηρχαν μικροοργανισμοι στον βυθο της θαλασσας,που εξελιχθηκαν σε μονοκυταρρους οργανισμους ωσπου τελικα φτασαμε στον ανθρωπο.
Και πριν από αυτό??:Ρ
Και πριν από το big bang , τι; :hmm:
Έεεελα ντε!:/

δε νομιζω να την ενδιαφερει η εξελιξη τοσο αλλα η δημιουργια του συμπαντος
Νομίζω πως ναι...χμμμ

Οχι ,δεν το είχα , αλλά στα ''γιατί '' πάντα ηθελα να πάρω μια ικανοποιητική απάντηση από παιδάκι ... Και σκεφτόμουν να το πάρω μπας και με διαφωτίσει :P
Εδώ εφτασα 19 και δεν μου εχουν απαντήσει άλλα ''γιατι'' .... :whistle: Τι να λεμε τώρα.. αντε μην τα θυμάμαι και συγχίζομαι τώρα :P
Δεν νομίζω πως μπορείς ποτέ να ξέρεις ή να είσαι σίγουρος...αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να παρατήσεις και τις προσπάθειες για να μάθεις...

χαχαχαχα :D γιατί όχι ? αν και προτιμώ να ξέρω την αλήθεια κι ας είναι αντίθετη με τα πιστεύω μου..
Εξ αλλου για αυτό υπαρχει και ο διαλογος για να βρίσκουμε φως στο τούνελ χωρις τη βοηθεια της Νικολούλη...:P
εντάξει , κανεις δεν ειναι 100% σιγουρος , απλά απόψεις παραθέτουμε.. :)
χαχα εννοείταιι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δε ξέρω να σου απαντήσω για όλες τις λέξεις αλλά ξέρω για τη συγκεκριμένη.

Αυτός που εφεύρεσε πρώτος το ποτήρι καθόταν μια μέρα στο τραπέζι του και το κοιτούσε, σκεφτόμενος πως να το ονομάσει. Λίγες στιγμές αργότερα σκάει μύτη η γυναίκα του η οποία κουβαλούσε λίγο τυρί, που μόλις το είχε φτιάξει με τα τρυφερά, νοικοκυρίστικα χεράκια της. Μόλις λοιπόν την αντίκρισε ο άντρας της, βασανιζόμενος και από την πείνα που τον ταλαιπωρούσε τόση ώρα σε αυτή τη φιλοσοφική αναζήτηση, αναφώνησε ενστικτωδώς και πεινασμένα:
Πώ! Τυρί!
Και από εκεί βγήκε η λέξει ποτήρι.
Αληθινή ιστορία.

πλάκα κάνεις; πω με έστειλες τώρα! Μου έλυσες μεγάλη απορία, ξέρεις πόσες φορές έχει βασανίσει το μυαλό μου;;;; να σε καλά!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
:hmm:Και όλες αυτές τις λέξεις από την Αρχαιότητα πώς τις εβγαλαν από το μυαλό τους για το κάθε πραγμα? και πώς αναγνωρίστηκαν αυτες οι λεξεις από όλους μετα; (γιατι παρα πολλές λεξεις εχουν υποστεί μικρη αλλαγη ετυμολογικά , από τοτε και τις χρησιμοποιουμε μεχρι και σημερα.. ) :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Θα σου τα πω ότι τα έμαθα στο σχολείο από την ειδικότητα μου :P
Οι πρώτες μορφές επικοινωνίας ήταν κινήσεις του σώματος (κάτι που έχει επικρατήσει και τώρα), κραυγίες κλπ
Η γλώσσα σε κάθε πολιτισμό πήρε τον δρόμο της, και άρχισε να εξελίζεται, η κραυγή έγινε λέξη κλπ κλπ κλπ
Δεν απαντάω ακριβώς στην ερώτηση σου αλλά εντάξει :P

Ή το άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω... Πως μπορούν οι ιστορικοί, ερευνητές, αρχαιόλογοι κλπ να καταλαβαίνουν λεπτομέριες?
πχ Οι πρόγονοί μας ανακάλυψαν το τυρί όταν χρειάστηκε να μεταφέρουν φρέσκο γάλα μέσα σε στομάχια ζώων.
Πως κατάλαβαν ότι έτσι μετέφεραν το γάλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Θα σου τα πω ότι τα έμαθα στο σχολείο από την ειδικότητα μου :P
Οι πρώτες μορφές επικοινωνίας ήταν κινήσεις του σώματος (κάτι που έχει επικρατήσει και τώρα), κραυγίες κλπ
Η γλώσσα σε κάθε πολιτισμό πήρε τον δρόμο της, και άρχισε να εξελίζεται, η κραυγή έγινε λέξη κλπ κλπ κλπ
Δεν απαντάω ακριβώς στην ερώτηση σου αλλά εντάξει :P

Ή το άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω... Πως μπορούν οι ιστορικοί, ερευνητές, αρχαιόλογοι κλπ να καταλαβαίνουν λεπτομέριες?
πχ Οι πρόγονοί μας ανακάλυψαν το τυρί όταν χρειάστηκε να μεταφέρουν φρέσκο γάλα μέσα σε στομάχια ζώων.
Πως κατάλαβαν ότι έτσι μετέφεραν το γάλα?
Έλα ντε:Ρ μήπως είναι φαντασιόπληκτοι?:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Το έχετε καταλάβει ότι με το που απαντάμε σε κάτι ξεπετάγονται άλλα 5 έτσι; είμαστε πολύ phycho τελικά!
Dhmh για καλό το άνοιξες το θέμα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Το έχετε καταλάβει ότι με το που απαντάμε σε κάτι ξεπετάγονται άλλα 5 έτσι; είμαστε πολύ phycho τελικά!
Dhmh για καλό το άνοιξες το θέμα? :P
χαχα το πρόσεξα κι εγώ αυτό:Ρ
μήπως πρέπει να συμβιβαστούμε και να μην τα ψάχνουμε?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΤΟ ΒΆΖΩ ΚΆΤΩ!!! XAXAXAXAXAXAXA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΤΟ ΒΆΖΩ ΚΆΤΩ!!! XAXAXAXAXAXAXA
Ωραίια και τι προτίνεις?!;)
αλήθεια, ποιος επιστημονικός κλάδος ασχολείται με όλα αυτά? η φυσική κυρίως ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κάποιες λέξεις επίσης προήλθαν από ηχητικά ερεθίσματα.
Για παράδειγμα:
Όταν οι (πανάρχαιοι) Έλληνες συναναστρέφονταν με ξένους και προφανώς δε τους καταλάβαιναν, το μόνο που άκουγαν ήταν "βαρ, βαρ, βαρ"
Εξού και οι λέξεις βαρ(ξένος),βαρβαρίζω, βάρβαρος .

λήθεια, ποιος επιστημονικός κλάδος ασχολείται με όλα αυτά? η φυσική κυρίως ε?
Ναι φυσική. Αρχικά θα έλεγα η θεωρητική φυσική και μετά οι λοιποί κλάδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ωραίια και τι προτίνεις?!;)
Να τα ξαχουλεύουμε έχουμε άλλη επιλογή; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobis

Νεοφερμένος

Ο bobis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
και γω εχω αυτες τις ανυσυχιες αλλα εχω και μια αλλη σκεψη για το απειρο του συμπαντος
σιγουρα δεν υπαρχει καπου τελος;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Είναι ωρες ωρες που σκεφτομαι ποσο μικρη και ασημαντη ειμαι μπροστα σε ολη την ομορφια και διασταση του συμπαντος.Εχουμε καθε λογο να αναρωτιομαστε για την υπαρξη μας καθως και απο που εχουμε προελθει.Ποιος ειμαι;Τι κανω;Γιατι γεννηθηκα; Και πολλα αλλα..δεν εισαι ο μονος που τα σκεφτεσαι αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μετά τη διεξοδική συζήτηση στο τόπικ :group:, την οποία παρακολούθησα με μεγάλη προσοχή :sleep:, δεν έχω πια υπαρξιακές ανησυχίες :'(.
Μου απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα που είχα για το θεό, το σύμπαν, τη ζωή και....το ποτήρι :hypno:.
Να είστε καλά :xtipao:.
Μου αλλάξατε κυριολεκτικά τη ζωή :angry:.
Σας ευχαριστώ πολύ :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ από μικρή είχα μία συγκεκριμένη απορία.
Ερχόμαστε στον κόσμο για 70-80 χρόνια (το μεγαλύτερο ποσοστό) και μετά τι; Αυτό ήταν; Μόνο τόσο λίγο ζούμε; Μετά τι γινόμαστε; Ξαναερχόμαστε στην γη σε άλλο είδος; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, ούτε μπορώ να εκφράσω αυτό που ακριβώς νιώθω..είναι αδύνατο. =\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobis

Νεοφερμένος

Ο bobis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ από μικρή είχα μία συγκεκριμένη απορία.
Ερχόμαστε στον κόσμο για 70-80 χρόνια (το μεγαλύτερο ποσοστό) και μετά τι; Αυτό ήταν; Μόνο τόσο λίγο ζούμε; Μετά τι γινόμαστε; Ξαναερχόμαστε στην γη σε άλλο είδος; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, ούτε μπορώ να εκφράσω αυτό που ακριβώς νιώθω..είναι αδύνατο. =\

επισης τι γινεται την στιγμη που πεθαινουμε και τι νοιωθουμε, που παμε;(συμφωνa με τους καθολικους πηγαινουμε στο καθαρκτηριο πυρ και μετα η στον παραδεισο η στην κολαση,αλλα ειναι αληθεια αυτα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Με την απορία θα μείνουμε πάνω σε αυτό :P
Αλλά αν το ψάξεις υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές θεωρίες..!
Μια φίλη μου την είχαν πιάσει αυτά τα περίεργα και είχε μπλέξει με κάτι σεμινάρια που γινόντουσαν αμπελοφιλοσοφίες και εκεί τους είχαν πει, ότι το σώμα είναι μια μηχάνη, μόλις χαλάσει, η ψυχή μεταφέρεσαι σε άλλη, και αυτό γίνεται πολλές χιλιάδες χρόνια, ώστε η ψυχή να γεμίσει με όλες τις γνώσεις, και να περάσει από όλα τα πιστεύω, όταν γίνεται αυτό περνάει σε άλλη διάσταση, και νομίζω πως πάλι κάνει το ίδιο, αν θυμάμαι καλά..
Τώρα που το σκέφτομαι, ακούγεται κάπως βαρετό :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Δηλαδή θες να πεις ότι η ψυχή που έχουμε μέσα μας δεν είναι δική μας; :confused:
Oh god, θα τρελαθώ! ο.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Κάποιες λέξεις επίσης προήλθαν από ηχητικά ερεθίσματα.
Για παράδειγμα:
Όταν οι (πανάρχαιοι) Έλληνες συναναστρέφονταν με ξένους και προφανώς δε τους καταλάβαιναν, το μόνο που άκουγαν ήταν "βαρ, βαρ, βαρ"
Εξού και οι λέξεις βαρ(ξένος),βαρβαρίζω, βάρβαρος .

Ναι φυσική. Αρχικά θα έλεγα η θεωρητική φυσική και μετά οι λοιποί κλάδοι.
Φυσική σε συνδυασμό με Βιολογία ίσως?
Να τα ξαχουλεύουμε έχουμε άλλη επιλογή; :P
μόνο να μην τρελαθούμε με όλα αυτά:/
και γω εχω αυτες τις ανυσυχιες αλλα εχω και μια αλλη σκεψη για το απειρο του συμπαντος
σιγουρα δεν υπαρχει καπου τελος;:hmm:
γιατί σίγουρα?;)
Είναι ωρες ωρες που σκεφτομαι ποσο μικρη και ασημαντη ειμαι μπροστα σε ολη την ομορφια και διασταση του συμπαντος.Εχουμε καθε λογο να αναρωτιομαστε για την υπαρξη μας καθως και απο που εχουμε προελθει.Ποιος ειμαι;Τι κανω;Γιατι γεννηθηκα; Και πολλα αλλα..δεν εισαι ο μονος που τα σκεφτεσαι αυτα..
ποο ναι ρε συ:/ φαντάσου το μυρμήγκι πώς το 'σκέφτεται';)

Μετά τη διεξοδική συζήτηση στο τόπικ :group:, την οποία παρακολούθησα με μεγάλη προσοχή :sleep:, δεν έχω πια υπαρξιακές ανησυχίες :'(.
Μου απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα που είχα για το θεό, το σύμπαν, τη ζωή και....το ποτήρι :hypno:.
Να είστε καλά :xtipao:.
Μου αλλάξατε κυριολεκτικά τη ζωή :angry:.
Σας ευχαριστώ πολύ :).
ειρωνικό ήταν αυτό?!?:/

Με την απορία θα μείνουμε πάνω σε αυτό :P
Αλλά αν το ψάξεις υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές θεωρίες..!
Μια φίλη μου την είχαν πιάσει αυτά τα περίεργα και είχε μπλέξει με κάτι σεμινάρια που γινόντουσαν αμπελοφιλοσοφίες και εκεί τους είχαν πει, ότι το σώμα είναι μια μηχάνη, μόλις χαλάσει, η ψυχή μεταφέρεσαι σε άλλη, και αυτό γίνεται πολλές χιλιάδες χρόνια, ώστε η ψυχή να γεμίσει με όλες τις γνώσεις, και να περάσει από όλα τα πιστεύω, όταν γίνεται αυτό περνάει σε άλλη διάσταση, και νομίζω πως πάλι κάνει το ίδιο, αν θυμάμαι καλά..
Τώρα που το σκέφτομαι, ακούγεται κάπως βαρετό :hmm:
βαρετό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top