Υπέρ ή κατά του απουσιολογίου;

Υπέρ ή κατά του απουσιολογίου?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 42 56.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 32 43.2%

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Well OK αυτό για το καλό παιδί ήταν άκυρο, το παραδέχομαι.
Από κει και πέρα να πω κάποια πράγματα γενικά έχοντας διαβάσει τις απαντήσεις όλων των παιδιών.Με τυχαία σειρά λοιπόν:
1)Σιγά την αγγαρεία.(Χωρίς περαιτέρω επεξήγηση)
2)Θεωρώ πως είναι το ΠΙΟ ΟΡΘΟ να παίρνει το απουσιολόγιο ο καλύτερος μαθητής αφού αυτός είναι ΣΥΝΗΘΩΣ + πιο τυπικός.Δικιά μου γνώμη, αν θέλετε την ασπάζεστε αν όχι δεν θα σκοτωθούμε κιόλας.
3)ΜΗΝ μου αρχίζετε συζητήσεις περί σκατοσυστήματος κτλ. Τα ξέρω αυτά και συμφωνώ.Σιγά τον βαθμοθηρισμό λόγω του απουσιολογίου.Αν οι καθηγητές δε βάζαν σε όλους αγάντα 20αρια τότε δε θα το λέγατε αυτό.Το απουσιολόγιο δεν φταίει ως θεσμός.Αυτό θέλω να πω.Στην βαθμοθηρία οδηγούμαστε από άλλα πράγματα.Όταν ο μπαμπάς,η μαμά ΚΑΙ ο καθηγητής σου λένε από την Α Γυμνασίου: "Παπαγάλισε 20 σελίδες ιστορία να γράψεις 20 να γίνεις πρώτος μάγκας και να τους περάσεις όλους!" , αυτό είναι αίτιο της βαθμοθηρίας.Όταν γενικά το εκπαιδευτικό σύστημα ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ σε ωθεί στη παπαγαλία και ΟΧΙ στην κριτική σκέψη και την εμβάθυνση της γνώσης, τότε έρχεται η βαθμοθηρία.Μετά είναι σαν τα βιντεοπαιχνίδια.Κάνεις τα πάντα για να πετύχεις μεγαλύτερο σκορ!
4)Όταν μιλώντας για το απουσιολόγιο το ανέφερα ως μια μορφή επιβράβευσης, φυσικά το είπα έχοντας στο μυαλό μου ένα υγιές μυαλό και όχι έναν που διαβάζει μόνο και μόνο για το απουσιολόγιο.Τώρα θα μου πείτε πως το απουσιολόγιο σε ωθεί εκεί.Ξαναδιαβάστε το 3.Ο μαθητής δε φταίει.Δηλαδή τι να γίνει?Κατάργηση του απουσιολογίου μόνο για αυτό?Ναι ΟΚ θα ήταν καλό να καταργηθεί.Με το θέμα των απουσιών τι θα γινόταν?(Σοβαρά τώρα για πείτε ιδέες...)
5)Φιλικά πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
πως μπορει καποιος να ειναι κατα ή υπερ κατι σαν το απουσιολογιο.μερικοι θελουν να το εχουν και κανουν τα παντα για να το κατακτησουν τωρα αλλα δε θελουν να το δουν.ακομα μερικοι το θελουν και οταν το παρουν δε θελουν να το δουν (ο χρηστης ελεμεντ βαραει το κεφαλι του στον τοιχο) ειναι καθαρα αστοχη η ερωτηση αφου οποιον και να ρωτησεις θα σου πει διαφορετικο πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μα νομιζω πως ο φοκος ειπε να χτυπαμε καρτες ....δεν βρισκω καποιο προβλημα σε αυτο....και μην πειτε για απροσωπο συστημα ....ισως και να ειναι αλλα το προτιμω απ το απουσιολογιο...θα μου πειτε αν την ξεχασει καποιος???....τον κανει και πιο υπευθυνο απο μια πλευρα...

ελεμεντ αυτη ειναι και η εννοια της συζητησης .αμα ολοι ειχαν την ιδια αποψη δεν θα το εθετα ως θεμα καθως θα ελεγε καποιος μια αποψη και 20 χιλιαδες ατομα θα εβαζαν απο κατω συν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
μα νομιζω πως ο φοκος πανω ειπε να χτυπαμε καρτες ....δεν βρισκω καποιο προβλημα σε αυτο....και μην πειτε για απροσωπο συστημα ....

Όσο γραφικό και να έχει καταντήσει : ΕΛΛΑΝΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αδαμαντία,νομίζεις πως λίγοι υπάλληλοι χτυπάνε 5-6 κάρτες αλλωνών στο δημόσιο καλό μου?Και μετά ο πολίτης ταλαιπωρείται μεχρι να μάθει οτι ο κάφρος υπεύθυνος λείπει?Εγώ δεν εμπιστεύομαι.Κι αν πεις πως θα πρέπει να υπάρχει χτύπημα με επιτήρηση,το απουσιολόγιο μου φαίνεται πιο λογικό.Λίγη λογική ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
"οι απουσιολογοι ειναι παντα τα παιδια που θεωρουνται ρουφιανοι , φυτα και τσιρακια των καθηγητων απο τους περισσοτερους μαθητες .συνηθως βριζονται πισω απ την πλατη τους αδικα ,ξεαδικα δεν ξερω..και ξερετε απο τι εχει δημιουρφηθει αυτο....φυσικα απο εκεινο το σκ@#!τοτετραδιο που εχουν .....


αυτα τα λενε οι αργοσχολοι, που το μυαλο τους ειναι συνεχως πως να χασουν μα8ημα...αν τους δωσεις το δικαιωμα να σε λενε ετσι, ναι 8α σε λενε...κοψτους τον τσαμπουκα οσο ειναι νωρις, και κανεις δε 8α σε λεει ρουφιανο...(α...και γλιτωσε τους και καμια απουσια που κ που, και 8α σε λατρεψουν...:D)

αυτο με το ''καλο παιδι'' τωρα...οπως το εκλαμβανω εγω, δε σημαινει οτι ο καλος μα8ητης ειναι εντα3ει, και οι υπολοιποι σκαρτοι...σημαινει παρα πολυ απλα, οτι ο καλος μα8ητης εχει κερδισει μια α3ιοπιστια, την οποια μονο στα ονειρα τους μπορουν να εχουν οι παραπανω αργοσχολοι που αναφερω...

επιπλεον, απ οσο 8υμαμαι εγω απο τον εαυτο μου, απουσιες 8 στις 10 φορες επαιρνε ο ιδιος ο κα8ηγητης...αλλα και οταν παιρνει ο απουσιολογος, οταν προκειται για κα8ηγητη που ειναι τυπικος και αυστηρος, ουτως ή αλλως την απουσια 8α τη φαει ο μα8ητης..εχει διαφορα απο ΠΟΙΟΝ 8α τη φαει...???:hmm:

τελος, ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν υποχρεωνει ΚΑΝΕΝΑ να ειναι απουσιολογος...αν δε γουσταρεις, κανεις πασα σε αλλον...τοσο απλα...
ΚΑΙ, ειμαι υπερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Αδαμαντία,νομίζεις πως λίγοι υπάλληλοι χτυπάνε 5-6 κάρτες αλλωνών στο δημόσιο καλό μου?Και μετά ο πολίτης ταλαιπωρείται μεχρι να μάθει οτι ο κάφρος υπεύθυνος λείπει?Εγώ δεν εμπιστεύομαι.Κι αν πεις πως θα πρέπει να υπάρχει χτύπημα με επιτήρηση,το απουσιολόγιο μου φαίνεται πιο λογικό.Λίγη λογική ρε παιδιά.

και τι αλλο θα μπορουσε να γινει????
και οσο για αυτο οτι ειμαστε ελλαδα...εχω να σας πω οτι βαρεθηκα να το ακουω..τα χρηματα μας ξερουμε να τα χαλαμε σε βατοπεδια και σκανδαλα αλλα για την παιδεια τιποτα...για το μελλον τον νεων ανθρωπων ΤΙΠΟΤΑ!πως περιμενετε ετσι να παμε μπροστα??αν δεν περνουμε σοβαρα τους ιδιους μας τους εαυτους πως θα μας παρει σοβαρα η Ε.Ε να χρηματοδοτησει την παιδεια μας...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
είμαι υπέρ του θεσμού και κατά του τρόπου με τον οποίο χρησιμοποιείται.

πρώτα, όμως θα ήθελα να κάνω μία διευκρίνηση επειδή διάβασα διάφορα. το ότι κάποιος έχει το απουσιολόγιο δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι άριστος μαθητής, αλλά ο καλύτερος στο τμήμα. και αυτό το λέω για όσα ακούστηκαν περί φυτών κτλ. για παράδειγμα, στο δικό μου σχολείο λόγω του ότι υπήρχαν αθλητικά τμήματα μέχρι και πέρσι υπήρχαν και απουσιολόγοι του 11 και του 12.

Θα έλεγα ότι η δικαιολογία "αν ένας μαθητής υπερβεί το όριο χ,ψ,ω των απουσιών θα πρέπει να επαναλάβει την τάξη, γιατί δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να προχωρήσει", μου φαίνεται κάπως χαζή.Αφού, στην 3η λυκείου τα περισσότερα παιδιά παρακολουθούν μαθήματα σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα άρα δεν τους λείπουν οι γνώσεις.Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι αυτός είναι και ο λόγος των εξετάσεων στο τέλος!

γιατί είμαι υπέρ του θεσμού τώρα. γιατί όντως μετά από ένα καθορισμένο όριο ο μαθητής δεν μπορεί να παρακολουθήσει το μάθημα και πόσο μάλλον να συνεχίσει στην επόμενη τάξη. και όχι, δεν είμαι του σκεπτικού ότι όσες απουσίες κι αν γίνονται υπάρχουν τα φροντιστήρια να κάνουν τη δουλειά του σχολείου για τους εξής λόγους:

1ον το σχολείο είναι είναι υποχρεωτικό μέχρι και το γυμνάσιο συνεπώς και οι απουσίες έχουν εποπτικό ρόλο, και στο λύκειο αν ο μαθητής δε θέλει να παρακολουθήσει στο σχολείο, σημαίνει πως δεν τον ενδιαφέρει το "άθλημα" και άρα δεν υπάρχει λόγος να τρέχει στα φροντιστήρια.

2ον το φροντιστήριο και το ιδιαίτερο δεν είναι δυνατό να θεωρούνται βασικός παράγοντας για την εκπαίδευσή μας ( και για να προλάβω σχόλια, πάω φροντιστήριο και δεν το ψέγω), αλλά πρέπει να θεωρείται ως συμπλήρωμα του σχολείου! αν οι ίδιοι οι μαθητές απορρίπτουμε και απαξιώνουμε έτσι επιπόλαια το σχολείο, τότε πώς είναι δυνατό να παραπονούμαστε για τη μη δωρεάν παιδεία και και για τη γενικότερη κρίση της;

ακόμα το απουσιολόγιο προφυλάσσει και τον καθηγητή. όταν ο γονιός πιστεύει πως το παιδί του είναι στο σχολείο και αυτό αν και έφυγε στις 8.00π.μ μαζί με τη τσάντα του, δεν έχει πατήσει καν το πόδι του εκεί, στην περίπτωση που του συμβεί κάτι ο γονιός θα κατηγορήσει το σχολείο για ανύπαρκτη φύλαξη των μαθητών και ιδιαίτερα τη ευθύνη θα την επωμιστεί ο καθηγητής με τον οποίο θα έπρεπε να κάνει εκείνη την ώρα μάθημα το παιδί.

ωστόσο, είμαι κατά του τρόπου χρήσης του γιατί είτε χρησιμοποιείται πολλές φορές για εκφοβισμό από τους καθηγητές, είτε οι καθηγητές δεν ελέγχουν αν όντως καταχωρήθηκαν όλες οι απουσίες με αποτέλεσμα να καλύπτονται κάποιοι μαθητές, και μάλιστα πολλές φορές συστηματικά, κάτι που είναι άδικο απέναντι στους υπολοίπους, κάποιοι από τους οποίους μπορεί να βρίσκονται και στο όριο των απουσιών, οι οποίοι για να μην πάρουν απουσία "υπομένουν" το 45λεπτο του μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
οταν ρωταω αν ειστε υπερ ή κατα ,ρωτω πως θεωρειτε το απουσιολογιο ως σχολικο ''θεσμο''...οχι σαν το αντικειμεο...με το τετραδιο ειμαστε ολοι υπερ με τον τροπο που χρησιμοποιειται ειμαι εντελως κατα ...

alchemist δυστυχως στον εκπαιδευτικο ΄΄μεσαιωνα΄΄ της ελλαδας εχει πρωταρχικο ρολο το απουσιολογιο..γινεται φασαρια..λενε οι καθηγητες ''μηπως θελετε να δειτε το ονοματακι σας γραμμενο στο απουσιολογιο?"", παιρνεις καπου ωριαια αποβολη ερχεται ο επομενος καθηγητης και λεει"" ααα παπαθανοσοπουλε παλι φασαριες εκανες ??"οι απουσιολογοι ειναι παντα τα παιδια που θεωρουνται ρουφιανοι , φυτα και τσιρακια των καθηγητων απο τους περισσοτερους μαθητες .συνηθως βριζονται πισω απ την πλατη τους αδικα ,ξεαδικα δεν ξερω..και ξερετε απο τι εχει δημιουρφηθει αυτο....φυσικα απο εκεινο το σκ@#!τοτετραδιο που εχουν .....


αλχεμπιστ ημουν και εγω απουσιολογος σε ολο το γυμνασιο και το εχω δει το εργο....γι αυτο και φετος δεν το ανελαβα ενω ημουν πρωτη απουσιολογος.....δεν ειναι λοιπον θεμα ζηλιας

Λοιπον... Το απουσιολογιο ειναι απαραιτητο... Απολυτως απαραιτητο... Διοτι αν δεν υπηρχε, τα σχολεια δεν θα απειχαν και πολυ απο το μπαχαλο που εχουν τα πανεπιστημια...

Εεεε, και μην ξαναπει κανενας την δικαιολογια που ακουστηκε περι φροντιστηριων... Γιατι εκει μονος σου πας και δεν στο επιβαλλει κανενας...
Οποτε ναι, πρεπει καπως να ξερουμε ποσο παρακολουθουν οι μαθητες...

Ε, και ναι επισης ο καθηγητης πρεπει να χει και μια ιδεα του τι μαθητες εχει μεσα στην ταξη ή γιατι δεν ηταν μεσα στην ταξη στο μαθημα ενος αλλου καθηγητη... Κακα τα ψεματα...

Τωρα οσον αφορα τον απουσιολογο... Το πως του φερονται οι αλλοι ειναι καθαρα δικο του θεμα... Μπορει να ειναι σχολαστικοτατος, αλλα το χειριζεται ετσι που θα τον βριζανε ολοι πισω απο την πλατη του να του λενε και μπραβο... Και φυσικα δεν λεω να κανει ρουφιανιες, γιατι μπορει να ναι κι ετσι αγαπητος...

Γιατι ας πουμε, 6 χρονια σε Γυμνασιο και Λυκειο σ' ολα τα τμηματα της δικιας μας σειρας απουσιολογο δεν βρισαμε και απουσιες εντεχνως κρυμμενες ηταν ελαχιστες...

σωστος........

και αν το καλοσκεφτουμε το απουσιολογιο δεν ειναι ουσιαστικα εκεινο που ωθει τους μαθητες στην βαθμοθηρια?:/::/::/:

Μπααααα... Εκτος αν ειναι κολλημενοι... Οι υπολοιποι απλως βγαζουν τον βαθμο που τελοσπαντων βγαζουν... Αντικειμενικος η οχι...

μα νομιζω πως ο φοκος πανω ειπε να χτυπαμε καρτες ....δεν βρισκω καποιο προβλημα σε αυτο....και μην πειτε για απροσωπο συστημα ....

Αυτο ειναι οντως πιο αποδωτικο... Αλλα η εννοια του απουσιολογιου παραμενει... Βεβαια καπως πρεπει να ελεγχεται για ποιος χτυπαει την καρτα... Εκτος κι αν το κανει ο ιδιος ο καθηγητης ολες τις καρτες σε συγκεκριμενη ωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και είναι σοβαρό ρε Αδαμαντία να ζητάς να μην υπάρχει έλεγχος?Οταν οι αλλες χώρες δεν επιτρέπουν όχι μόνο τόσες απουσίες στα σχολεία,αλλά ούτε καν κινητό δε μπορει να μενει ενεργό επειδή υπάρχει μηχάνημα?Να πείτε πως είναι κακό το να κρατά ο μαθητής το απουσιολόγιο να συμφωνήσω,αλλά μέχρι εκεί.


Btw,αν μπείτε σε Πανεπιστήμιο με εργαστήρια,θα δείτε τι σημαίνει να κόβεσαι στη δεύτερη απουσία.Κι εκεί δεν υπάρχουν δικαιολογημένες.Εχασες την παράδοση,άρα δεν πληρείς τις προϋποθέσεις μας,λυπόμαστε.Να σας πω εγώ τι σημαίνει να έρχεσαι εργαστήριο με κατακλυσμό,με 39 πυρετό ή πατερίτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ειμαι κατα στον τροπο που χρησιμοποιειται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
και τι αλλο θα μπορουσε να γινει????
και οσο για αυτο οτι ειμαστε ελλαδα...εχω να σας πω οτι βαρεθηκα να το ακουω..τα χρηματα μας ξερουμε να τα χαλαμε σε βατοπεδια και σκανδαλα αλλα για την παιδεια τιποτα...για το μελλον τον νεων ανθρωπων ΤΙΠΟΤΑ!πως περιμενετε ετσι να παμε μπροστα??αν δεν περνουμε σοβαρα τους ιδιους μας τους εαυτους πως θα μας παρει σοβαρα η Ε.Ε να χρηματοδοτησει την παιδεια μας...???

Πρώτον ΝΑΙ αδαμαντία εδώ είναι ΕΛΛΑΝΤΑ.
Δεύτερον το βατοπέδι είναι ένα παραμυθάκι.Θα το λέω κάποτε στα εγγόνια.
Τρίτον γιατί τέτοια έχθρα για το απουσιολόγιο?
Τέταρτο και ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ όταν λέμε ΕΛΛΑΝΤΑ τι νομίζεις ότι εννοούμε???
Πέμπτον διάβασε το ποστ του Chemwizard λίγο πιο πάνω.
Έκτον στο θέμα της παιδείας ΟΚ συμφωνούμε όμως ξεχνάς κάτι.Η Ελλάδα είναι υπερχρεωμένη ως το λαιμό.Πιστεύω το καταλαβαίνεις αυτό.Τα κονδύλλια για την παιδεία που να τα βρουν?Είμαστε χρεωκοπημένοι πως να γίνει δηλαδή...Τέσπα άααααλλοου παπά ευαγγέλιο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λοιπον,ας κάνουμε ένα απλό μάθημα μάρκετινκ.

Έχουμε ένα πρόβλημα.Το πρόβλημα είναι πως δεν ελέγχεται σωστά το ποιοί μαθητές παρακολουθούν.

Για να λύσουμε το πρόβλημα μας,πρέπει να επενδύσουμε σε ένα από τα παρακάτω:

Α)Απουσιολόγιο

Β)Μηχάνημα με κάρτες.

Και τα δυο,αποδεδειγμένα,όταν γίνονται σωστά είναι άκρως αποτελεσματικά,ενώ όταν γίνονται λανθασμένα,είναι άκρως αποτελεσματικά,αν κάνεις πρακτική στην "Τρυπήματος Νερού" Ανω Αχλαδιάς.

Το Α προιον κοστίζει περίπου δυο ευρώ,ενώ το Β,δυο με τρεις χιλιάδες ευρώ.


Και η ερώτηση είναι,ποιο προτιμάτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
τρεις λαλουν...αρχισαμε παλι την καραμελα περι παιδειας?τα 3ερουμε ολοι αυτα, και ο,τι και να λεμε εδω ετσι εχουν τα πραγματα...ας επικεντρω8ουμε στο 8εμα που αναφερεται ο τιτλος, και τιποτα παραπανω....

οι καρτες δεν ε3υπηρετουν σε τιποτα...περα απο το οικονομικο που ειναι βασικο, ειναι και το αλλο που αναφερ8ηκε απ οτι 8υμαμαι...παω εγω και μαζι με την καρτουλα μου χτυπαω και της κολλητης μου που πηγε για καφεδακι...καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Χαχα βρε δες... εμεις περσυ στο σχολειο καναμε οχταωρα (ευτυχως καταργηθηκε αυτο, μιας και ηταν παρανομο) και τους ελεγα ειρωνικα οταν πηγαινε σε αυτο το θεμα η οποιαδηποτε συζητηση "να δεις που σε λιγο θα μας βαλουν να χτυπαμε και καρτα"... Πού να ξερα οτι καποιοι το βλεπουν στα σοβαρα :P

Ρε παιδια, τα σχολεια δεν ειναι ουτε φαμπρικες ουτε γραφεια... :)

Το απουσιολογιο, απ' ο,τι εχω καταλαβει, αναμεσα στα αλλα χρησιμοποιειται και ετσι ωστε να καλυπτονται ασφαλιστικα οι υπευθυνοι καθηγητες, δηλαδη αν παθεις κατι εκτος σχολειου ενω εκεινη την ωρα γινεται μαθημα να μπορει ο καθηγητης να πει "κοιταχτε τι λεει το απουσιολογιο, οταν τραυματιστηκε δεν ηταν στο σχολειο, αρα δεν εχω την ευθυνη εγω". Για τον ιδιο λογο δεν μας αφηνουν να βγαινουμε απο το σχολειο χωρις αδεια. Η αδεια σημαινει οτι "αν βγεις απο το σχολειο και παθεις κατι, ναι, παιρνω την ευθυνη εγω (ο λυκειαρχης, ο γυμνασιαρχης, ο καθηγητης κ.λπ.)"

Προσωπικα προτιμω το απουσιολογιο απο το να χτυπαμε καρτα, αρκει αυτο να το συμπληρωνουν οι καθηγητες, οι λογοι γι' αυτο εχουν ηδη αναφερθει... (παρ' ολα αυτα για μενα κατι τετοιο αποτελει την "καταλληλοτερη λυση" και οχι την "καταλληλη"*)

Απο 'κει και περα το να απειλει καποιος καθηγητης χρησιμοποιωντας ως μεσο το απουσιολογιο και τις αποβολες ειναι σαφως ανεπιθυμητο και (θα επρεπε τουλαχιστον να ειναι, αν δεν ειναι) παρανομο. Στομα εχετε, μιληστε. Αν σας πουνε "Σκασε γιατι θα σου ριξω αποβολη" απαντηστε και πειτε τους οτι δεν εχουν το δικαιωμα να μοιραζουν απουσιες λες και ειναι μελομακαρονα (ουτε βεβαια και ο μαθητης εχει το δικαιωμα να τσιριζει και να μιλαει λες και εχει φαει γλυστριδα, ας μην το ξεχναμε αυτο ;)).

*Η καταλληλη λυση θα ηταν να μην υπαρχει το απουσιολογιο. Το σχολειο να γινει ευχαριστο και χρησιμο (ο,τι δεν ειναι τωρα δηλαδη :P) και να μην χρειαζεται να εχεις τον μπαμπουλαπουσιολογο πανω απο το κεφαλι σου για να πας σχολειο. Αλλα για να φτασουμε σε αυτο το σημειο υπαρχουν χιλια δυο προβληματα που περιμενουν να λυθουν και το απουσιολογιο ειναι κατω κατω στη λιστα :/:
Ας καταργησουν αυριο τις απουσιες να δουμε ποιος θα ξαναπαει σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Λοιπόν,εγώ κατ'αρχάς είμαι υπέρ του απουσιολογίου,διότι αν δεν υπήρχε,πολύ απλά θα χάναμε τη μπάλα:P:P
ΑΛΛΑ ,έχω να πω ότι είναι λάθος ο τρόπος με τον οποίο δίνεται σε μαθητές(κι εγώ απουσιολόγος είμαι, ξέρω):
  1. Δε θα έπρεπε να είναι δουλειά κάποιου μαθητή.Γιατί πολύ απλά μπορεί να βρει το μπελά του.Και μετά σε αυτόν πέφτουν οι ευθύνες.Ας το κρατήσουν οι καθηγητές να δουν τη γλύκα..Ξέρεις τι είναι να έχεις το νου σου στο απουσιολόγιο και να μην μπορείς να συγκεντρωθείς?Μια μέρα παρά λίγο να το ξεχάσω στην τάξη και στο τσακ το θυμήθηκα.Θα λιποθυμούσα.
  2. Έστω όμως,ότι το παίρνουν οι μαθητές:Για ποιο λόγο να το παίρνει ο καλύτερος??
    • Αποκλείεται να θεωρηθεί αυτή η αγγαρεία και ευθύνη,μορφή επιβράβευσης.
    • Κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι τα παιδιά του 20 το αξίζουν και ότι άλλα παιδιά που αδικήθηκαν ΔΕΝ το αξίζουν.Δηλαδή,απλά,κανείς δε σου λέει ότι τα παιδιά του 20 δεν είναι κ0^@παιδα!:redface::P

Αρά στο μόνο που διαφωνώ είναι το ποιος θα το παίρνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ειμαι κατα διοτι αναγκαστικα σε ολο το γυμνασιο επρεπε να ειμαι απουσιολογος διοτι ο διευθυντης μας δεν ανεχοταν παραιτησεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
ειμαι κατα διοτι αναγκαστικα σε ολο το γυμνασιο επρεπε να ειμαι απουσιολογος διοτι ο διευθυντης μας δεν ανεχοταν παραιτησεις......

Θα μπορουσες να του πεις οτι δεν το θες και να του το ξεκαθαρισεις οσο πιο σοβαρα γινεται. Κι αν σε εβαζε παλι απουσιολογο ας μην πηγαινες το πρωι να παρεις το απουσιολογιο. Κι ας σε απειλουσε με ο,τι ηθελε, ετσι κι αλλιως αδικο θα ειχε, το απουσιολογιο δεν ειναι υποχρεωτικο να το παρεις :)
• Προεδρικό Διάταγμα 104/1979, άρθρο 23, παρ. 2

«Η σύνταξις και η φύλαξις του ημερήσιου δελτίου απουσιών ανατίθεται υπό του Διευθυντού του σχολείου εις μαθητήν τάξεως ή τμήματος τάξεως διακρινόμενον εις το ήθος και την επίδοσιν, αναπληρούμενον υπό ετέρου μαθητού υπό τους αυτούς όρους».
Οπως βλεπεις δεν ξεκαθαριζεται οτι υποχρεωτικα το απουσιολογιο παει σε οποιον εχει βγαλει τον υψηλοτερο μεσο ορο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ειμαι κατα διοτι αναγκαστικα σε ολο το γυμνασιο επρεπε να ειμαι απουσιολογος διοτι ο διευθυντης μας δεν ανεχοταν παραιτησεις......

αυτο πρωτον δεν ειναι λογος...και δευτερον...μπα?τι ειναι αυτος που δεν ''δεχεται''?τη γλωσσα γι αυτο την εχουμε...για να μιλαμε οταν πρεπει...αλλιως μια ζωη 8 ειμαστε προσοχη σε τετοιους αν8ρωπους και ουτε 8 το παιρνουμε χαμπαρι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ειμαι κατα ως προς τον τροπο που χρησιμοποιειται γιατι δεν ειναι δικαιο οτα ο καθηγητης σου βαζει ωπιαια απουσια και παρολα αυτα εισαι υποχρεομενος να παρακολουθησεισ το μαθημα.....
αλλα επειδη και εγο ειμαι απουσιολογος , το να παρεις το απουσιολογιο ειναι οντος μια επιβραβεση των κοπων σου αλλα απο την αλλη επρεπει να κανεις ολα τα θεληματα των καθηγητων γιατι για ολα σελνουν τος αποσιολογους ασε που υπαρχουν κ "οι απουσιολογοι καρφια" που ειναι καθαρα βλακεια και ανταγωνιστικο...δεν υπαρχει λογος να βαζεισ απουσιες σε ενα παιδι που κυνδθνευει να μεινει ουτε και να καρφωνεις τους αλλους μονο και μονο επειδη "τη βρισκεις " να βαζεις απουσιες...
εγω προσωπικα ως απουσιολογος παντα σβηνω απουσιες της πρωτης ωρας και οποτε μπορω αποφευγω να βαζω απουσιες και να πηγαινο τα παιδια στο γραφειο....
το γεγονοσ οτι πολλοι απουσιολογοι τυγχανει ν ειναι και καλα παιδια και να τους συμπαθουν οι καθηγητες δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι και γλειφτρωνια οπως επεισησ το οτι ειναι καπιος απουσιολογος δεν σημαινει οτι ειωαι και φυτο (εγω ειμαι απουσιολογος και ειμαι ο χαβαλες της ταξης...)
επεισης ειναι λαθοςνα πιστευουν οτι οι απουσιολογοι περνουν "χαρισματικους" βαθμους...αντιθετος περνουν μειωμενους βαθμους και οι καθηγητες εχουν περισσοτερες απαιτησεισ απο αυτους παροτι απο τα παιδια που εχουν μια καπια δυσκολια στα μαθηματα..
μιλαω παντα απο προσωπικης πειρας αλλα θα παρακαλουσα οπιον εχει αντιρησσεις η δεν συμφωνει με κατι απο τα παραπανω να μου το πει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top