Υπάρχουν προοπτικές για αποφοίτους Νομικής;

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ωραία αν ένας απόφοιτος βγάλει νομική και είναι καλός σε αυτό που κάνει έχει πολύ καλές προοπτικές.ζ
ζητώ συγγνώμη για τια αντιπαραθείς και τα off topic Μου.
κανένα θέμα φιλε μου, καμία διάθεση αντιπαράθεσης κι από μεριάς μου, ολα καλά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ωραία αν ένας απόφοιτος βγάλει νομική και είναι καλός σε αυτό που κάνει έχει πολύ καλές προοπτικές.ζ
ζητώ συγγνώμη για τια αντιπαραθείς και τα off topic Μου.
κανένα θέμα φιλε μου, καμία διάθεση αντιπαράθεσης κι από μεριάς μου, ολα καλα
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
αν δε μπορείς να κρατήσεις πελατες τότε να αλλάξεις Δούλεία... σημαντικό είναι να βρεις καλή θέση σε συτα και να έχεις γνωριμίες με ιατρους ...και καλο marketing

...εγώ γνωρίζω 2 που πάνε πολυ καλα, δικηγόρους γνωρίζω μερικούς που ειναι υπάλληλοι δε γνωρίζω νεο παιδί που άνοιξε σε αυτές τις εποχές δικό του γράφειο...δικηγορικό αντίθετα εσύ γνωριζεις 9 ψυχολόγους και εγώ άλλες 2 👌 ...
Συγγνώμη για το θάρρος μου και την ομολογούμενη αγένεια μου, δεν συνηθίζω να μιλάω έτσι, αλλά νομίζω είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Καταρχάς τι σχέση έχουν οι ψυχολόγοι με τους γιατρούς; Κατά δεύτερον, «δεν γνωρίζω νέο παιδί που να άνοιξε δικηγορικό γραφείο» κι εγώ δεν γνωρίζω ψυχολόγο που να μην πεινάει. Και θα μου πεις με το δίκιο σου, τι ξέρεις εσυ από ψυχολογία, αφού σπουδάζεις Νομική; Αυτό ακριβώς! Τόση ώρα λες πράγματα ανυπόστατα ως τρίτος. Τέλος, μάλλον δεν γνωρίζεις τι σημαίνει το «παλεύει να βιοποριστει», οποτε θα σου ευχηθώ αφενός να αναθεωρήσεις γιατί είναι κρίμα και αφετέρου να διευρύνεις τους ορίζοντες σου. Αυτά, καλή συνέχεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως , αυτο για τους αποφοίτους νομικής και το εξωτερικό δεν ισχύει !
Παρα πολλα ατομα καταφεύγουν στο εξωτερικό με επιτυχία.
Φυσικα και θα κάνεις κάποιο μαστερ εξω πρώτα αλλα το πτυχίο νομικής θεωρείται δυνατό παντού.

@wannabelawyer σκέφτεσαι παρα πολυ έξυπνα και ωριμα.
Οι περισσότεροι , στρέφονται σε κορεσμένα αντικείμενα(μιλαω γενικά , οχι μονο για τη νομική) με αποτελέσμα να μη μπορούν να βιοποριστουν μετέπειτα.
Επισης , με βαση τη εμπειρία μου με νομικαριους οι περισσότεροι μισουν αυτα τα πραγματα που αναφέρεις αρα μαλλον ειναι έξυπνο να πας προς τα εκεί.
Βεβαια εγω ουδεμία σχέση δεν εχω με τη νομική .
Γι αυτό που ειμαι σίγουρη όμως ειναι οτι με αγαπη για το αντικείμενο,κόπο , θεληση και χρήματα ( παλι πολυ ώριμο που το αναφερες)
μπορείς να τα καταφέρεις μια χαρα :))
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μου δίνεις πολύ κουράγιο!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πραγματικά πόσες άλλες βλακείες θα ακούσω εδώ μέσα.Πρώτα σκεφτόμαστε και μετά μιλάμε.Οι δικηγόροι δεν είναι ιατροί για να μαζέψουν πελατεία. Καταρχάς υπάρχουν δουλειές για να μαζέψει πελατεία?Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Επιπλέον ποιος θα εμπιστευτεί ένα κοριτσάκι, χωρίς πείρα, για να του κάνει την δουλειά? Εδώ οι μεγάλοι(ηλικιακά) δικηγόροι τρώγονται, θα κωλώσουν σε ένα νέο κορίτσι? Αυτά τα ξέρω γιατί κατάγομαι από οικογένεια δικηγόρων, επομένως φυσικό είναι να γνωρίζω κάποια πράγματα.

Με βάση αυτά που μου έχουν πει, πλέον ψωμί έχουν τα ποινικά και τα εταιρικά(εταιρικό δίκαιο, τραπεζικό δίκαιο,φορολογικό δίκαιο, εμπορικό). Ωστόσο για να ασχοληθείς με εταιρικά πρέπει να παραμείνεις στην Αθήνα, μιας και εκεί βρίσκονται όλες οι εταιρείες. Στην περίπτωση αυτή καλό θα ήταν να πραγματοποιήσεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, μιας και οι δικηγορικές εταιρείες δεν προσλαμβάνουν εύκολα και άμα δεν δουν κάτι που θα τους εντυπωσιάσει, είναι δύσκολα τα πράγματα. Με λίγα λόγια ένα μεταπτυχιακό από το ΕΚΠΑ δεν τους λέει κάτι.

Όσο για το αν ένας ψυχολόγος βρίσκει ευκολότερα δουλειά, απλά γελάω.Τα λεφτά που βγάζει ένας πολύ καλός δικηγόρος που έχει χτίσει όνομα στην πιάτσα δεν πρόκειται ποτέ να τα δει ένας ψυχολόγος.Ποτέ!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ειλικρινά!
Η αλήθεια είναι ότι ως εργατολόγος θα με ενδιέφερε να ανοίξω δικό μου γραφείο και όχι να δουλέψω σε κάποια εταιρία, επομένως το μεταπτυχιακό εργατικού δικαίου το χρειάζομαι περισσότερο για να αποκτήσω γνώσεις στη δουλειά μου και όχι για να με προσλάβουν σε κάποια εταιρία. Θεωρώ τη Νομική του ΕΚΠΑ πολύ αξιόλογη σχολή και τα μεταπτυχιακά της προγράμματα επίσης, επομένως τουλάχιστον για μεταπτυχιακό δεν σκέφτομαι να φύγω στο εξωτερικό. Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ για τις πληροφοριες και συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες για δικηγόρους και ψυχολόγους, αλλά αν το πω εγώ θα με πουν κακια. :p
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"δικηγόρους γνωρίζω μερικούς που είναι υπάλληλοι"
Μα εσυ είσαι ειδήμων επί του θέματος! Γνωρίζεις "μερικούς δικηγόρους", διαφωτισε μας για οτιδήποτε αφορά τη σχολή μας, τα δεδομένα μέσα και γύρω από αυτή, την αποκατάσταση που προσφέρει, τα συγκριτικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με την ψυχολογία!
Έτυχε και είδα και κάπου αλλού μια μακροσκελή σου ανάρτηση στην οποία ανελυες περί νομικής και ψυχολογίας και θα ήθελα, με όλη την καλή διάθεση,να σε παροτρύνω αφενός να μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια -γιατί πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους- και αφετέρου να μην είσαι τόσο απόλυτος για το ποια είναι "καλυτερη", εφόσον δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη, όπως και ο ίδιος λες, γνώση του κλάδου.
Συνάδελφε, κάτι μου λέει πως ο τύπος στις Πανελλήνιες ήθελε Νομική, δεν την έπιασε και ορκίστηκε από τότε να την κράζει παντού. Παραθέτω και υιοθετώ 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το thread αφορά στις προοπτικές ενός αποφοίτου νομικής, και όχι στις προοπτικές ενός αποφοίτου νομικής ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ με αποφοίτους άλλων σχολών. Ήτοι "τι να κάνω μετα τη νομική" και όχι "θα έβγαζα καλυτερα λεφτά αν ήμουν απόφοιτος νομικής ή ψυχολογίας ή ιατρικής ή μαγειρικής". Επομένως αρχικά ας αφήσουμε απ έξω το τι κάνουν οι άλλοι εκτός κλάδου και αν βγάζουν λιγότερα ή περισσότερα, και εν συνεχεία ας αφήσουμε καλυτερα όσους γνωρίζουν πραγματικά τι παίζει με τη σχολή μας να μιλήσουν. Και όχι όσους "ακουσαν τι παίζει" ή "έχουν κάποιους γνωστούς"
Σε υπερευχαριστω!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, δεν περίμενα τόσες πολλές! Οι περισσότεροι από εσάς με βοηθήσατε πολύ, ωστόσο θα παρακαλούσα από τώρα και στο εξής απαντήσεις του στυλ «εγώ πιστεύω αυτό, αλλά δεν ξέρω κιόλας, δεν είμαι νομικός» να περιοριστούν, όχι γιατί δεν τις σέβομαι και δεν εκτιμώ το χρόνο που αφιερώσατε για να τις γράψετε, αλλά γιατί με μπερδεύουν και με αποθαρρύνουν χωρίς να έχουν υπόσταση! Δεν εθελοτυφλώ, ξέρω ότι το επάγγελμα μου είναι κορεσμενο, αλλά το αγαπώ τόσο πολύ, που πιστεύω ότι θα τα καταφέρω! Σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ όλους! ❤️
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συγγνώμη για το θάρρος μου και την ομολογούμενη αγένεια μου, δεν συνηθίζω να μιλάω έτσι, αλλά νομίζω είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Καταρχάς τι σχέση έχουν οι ψυχολόγοι με τους γιατρούς; Κατά δεύτερον, «δεν γνωρίζω νέο παιδί που να άνοιξε δικηγορικό γραφείο» κι εγώ δεν γνωρίζω ψυχολόγο που να μην πεινάει. Και θα μου πεις με το δίκιο σου, τι ξέρεις εσυ από ψυχολογία, αφού σπουδάζεις Νομική; Αυτό ακριβώς! Τόση ώρα λες πράγματα ανυπόστατα ως τρίτος. Τέλος, μάλλον δεν γνωρίζεις τι σημαίνει το «παλεύει να βιοποριστει», οποτε θα σου ευχηθώ αφενός να αναθεωρήσεις γιατί είναι κρίμα και αφετέρου να διευρύνεις τους ορίζοντες σου. Αυτά, καλή συνέχεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
όχι δε γνωρίζω πως ειναι να παλεύεις να βιοποριστεις.

Ανέφερα την ψυχολογία ως παράδειγμα για ένα αρνητικό που εχει η νομική Δε μπορείς πλέον να ανοίξεις εύκολα κάτι δικό σου (για μένα είναι πολύ αρνητικό αλλά όχι για όλους μίλησα για μένα και αυτό ήταν το μεγάλος λάθος που έκανα και ζήτησα συγγνωμη και ζητάζω και πάλι). Συγγνώμη :(

. Οπως μας έλεγε ο φιλολολοσ μας β λυκειού η νομική είναι επιστημη των επιστημων και μπορείς να κάνεις τα πάντα τελειώνοντας αυτή τσν σχολη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος - Κόρινθος

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος - Κόρινθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και μπορει να τις καλύψει ο εοππυ , επίσης καθε παιδι οι ειδικοί παιδαγωγοί λέμε τώρα το βαφτίζουν ΔΕΠΥ .... ενώ ειναι απλά κακόμαθημενα, στα δεπυ ψυχοθεραπειες κάνέι...
Σορυ για το άκυρο της απάντησης μου αλλά δεν βαπτίζονται τα παιδιά ΔΕΠΥ.
Γίνεται διάγνωση κι προκύπτει η ασθένεια. Στο λέω εγώ που έχω ένα παιδί στο φάσμα(καραμπινάτο αυτιστικό) και ακόμα ένα με ΔΕΠΥ.
Αξιολόγηση έγινε από το παίδων, όχι από ιδιώτη γιατρό.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σορυ για το άκυρο της απάντησης μου αλλά δεν βαπτίζονται τα παιδιά ΔΕΠΥ.
Γίνεται διάγνωση κι προκύπτει η ασθένεια. Στο λέω εγώ που έχω ένα παιδί στο φάσμα(καραμπινάτο αυτιστικό) και ακόμα ένα με ΔΕΠΥ.
Αξιολόγηση έγινε από το παίδων, όχι από ιδιώτη γιατρό.
[offtopic]
Πρώτα από όλα ένα μπράβο σας και πραγματικά θαυμάζω τους γονείς που μεγαλώνουν πετυχημένα ένα παίδι με αυτσιμό.

νευρολόγια ειδικότητα κάνω στο παίδων...
έρχονται πολλά παιδιά που εξετάζω και λένε μου έχουν πει ότι το παιδί είναι με ΔΕΠΥ και το παιδί όχι μόνο στο ΔΕΠΥ ήταν αλλά συνεργάστηκε και στην αιμοληψία και πολύ καλή συνεργασία. .. Πάνω από τα μισά παιδιά μου λένε πλέον για ΔΕΠΥ πολλές περιπτώσεις δεν είναι αληθείς. Είναι διάγνωση με κριτήρια που μπορεί να τα ερμηνεύσει ο καθένας όπως θέλει.

Το δικό σας παιδί έγινε διάγνωση και αξιολογηση από ειδικούς το Παίδων και είναι περίπτωση γιατι και χρειάζεται υποστήριξη πλήρη για να αναπτυχθεί όσο πιο καλά γίνεται ο εγκεφαλός του (Αναφέρομαι το παιδί με το αυτισμό).
Όσο αφορά το άλλο παιδί θέλει και αυτό βοήθεια αλλά κυρίως η ψυχοθεραπείες είναι για να μάθει το παιδί να ελέγχει το εαυτό του αλλά και οι γονείς πως να συμπεριφέρονται σε ένα τέτοιο παιδί.

Από ότι ξέρω ψυχοθεραπείες γίνονται μαζί με οικογενειακή όπου διδάσκεται και ο γονιός να βάζει όρια στο παιδί κοκ.

Τώρα η διάγνωση ΔΕΠΥ γίνεται από παιδοψυχίατρο και είναι με βάση κριτηρίων που κάθε λίγο αναθεωρούνται.

Σύμφωνα με τον Γαληνό
Πρόκειται για ομάδα διαταραχών που χαρακτηρίζονται από πρώιμη έναρξη (συνήθως μέσα στα πέντε πρώτα χρόνια της ζωής) ανικανότητα αφοσίωσης σε συγκεκριμένες δραστηριότητες που απαιτούν γνωστική συμμετοχή και τάση μετακίνησης από τη μια δραστηριότητα στην άλλη, χωρίς τελικά να ολοκληρώνουν καμία μαζί με μια ανοργάνωτη και υπερβολική δραστηριότητα. Μπορεί να σχετίζονται και με άλλες βλάβες. Τα υπερκινητικά παιδιά είναι ακούραστα και παρορμητικά, έχουν τάση να παθαίνουν ατυχήματα και εμφανίζουν πειθαρχικά προβλήματα. Οι σχέσεις τους με τους ενήλικες είναι συχνά διαταραγμένες με έλλειψη της φυσιολογικής προσοχής και επιφυλακτικότητας. Οι σχέσεις τους με τα άλλα παιδιά δεν είναι καλές και συνήθως τα υπερκινητικά παιδιά οδηγούνται σε απομόνωση. Συχνή είναι και η βλάβη των γνωστικών λειτουργιών, καθώς επίσης και ορισμένες ειδικές μορφές κινητικής ανάπτυξης και ανάπτυξης του λόγου. Οι δευτεροπαθείς επιπλοκές περιλαμβάνουν την αντικοινωνική συμπεριφορά και τη δημιουργία αισθήματος χαμηλής αυτοεκτίμησης.[/QUOTE
]

Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων
Υπάρχουν μορφές ΔΕΠΥ οι ελαφριές μορφές ΔΕΠΥ συχνά δεν είναι ΔΕΠΥ.

Προσωπικά εγώ θεωρώ ότι είχα ΔΕΠΥ και μικρός και έχω και τώρα :D απλά τότε δε κάνανε κάτι :D οποτε οι περισσότερες φορές ήταν αδιάγνωστα τα περιστατικά.

[/offtopic]
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε, υπάρχουν μπόλικες προοπτικές

7F90740C-A530-42D0-B23F-F6763E41B40A.jpeg
 

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία μου στον δικηγορικό κόσμο, εχω να πω τα εξής :1) όποιον κλάδο δικαίου θελησει να ακολουθήσει κάποιος, ειτε αστικό είτε ποινικο είτε εργατικο είτε ναυτικό, θα πρεπει να τον δει από την καλή και από την ανάποδη αναζητώντας εργασία στο αντίστοιχο γραφείο/εταιρία για να δει αν όντως του ταιριάζει ο συγκεκριμένος κλάδος. Άλλο η νομική επιστήμη όπως την αντιλαμβανόμαστε στο πανεπιστημιο και άλλο η δικηγορία στην πραξη. Περισσότερο επικρατουν γραφειοκρατία και διαδικαστικά ζητήματα. 2) Οι πιο κερδοφόροι κλάδοι -όπου υπάρχει δηλαδή άμεσο χρημα- είναι το ποινικο και το ναυτικό, έχουν όμως πολυ τρέξιμο, ευθυνη, ψυχολογική πιεση και τις περισσοτερες φορές δεν υπάρχει το ωράριο τυπου 9-6. 3) Την μαχομενη δικηγορία αξίζει να την ακολουθήσεις αν το γουστάρεις πραγματικα(στα όρια του μαζοχισμου δηλαδή😂) ή αν έχεις έτοιμο πελατολογιο και γραφείο από μαμά, μπαμπά και τα συναφη. 4) Εάν δεν συντρέχουν τα παραπανω, οι μόνοι επαγγελματικοί διεξοδοι για τους δικηγόρους είναι το δικαστικο σωμα και ο διορισμός στο δημόσιο μέσω προκηρυξεων
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Jolene ως παλιό μέλος του φόρουμ, σε καλωσορίζω. Είναι κρίμα να χαλάς τη "μόστρα" του φόρουμ. Έχει χυθεί απίστευτο pixel λογομαχίας αλλά όταν πλησιάζει η μέρα των μορίων οι μισοί Έλληνες έχουν γίνει φοιτητές Νομικής, φτιάχνουν λογαριασμό στο φόρουμ, ενημερώνουν τα κοινωνικά δίκτυα ότι πέρασαν Νομική για να πείσουν τους άλλους μισούς ότι πέρασαν Νομική.

:loltooth: :crazy:
 

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικοτητα 😅Ωστόσο, πιστευω οτι οι γνώσεις που προσφερει η νομική σαν γνωστικό αντικείμενο είναι από τα καλυτερα εφόδια που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος . Απλά οι καιροί είναι δυσκολοι για το συγκεκριμένο επάγγελμα
Υ. Γ : Κι εγώ είμαι παλιό μέλος, αλλά όχι ενεργό! 🙂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top