Υπάρχουν αντρικά και γυναικεία επαγγέλματα;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Eσείς ως γυναίκες να δέχεστε να δουλεύετε ένα οποιοδήποτε επάγγελμα και να έχετε τον άντρα σας να δουλεύει part time; ή και καθόλου;
Έχει αποδειχτεί ότι οι άντρες χωρίς να είναι ανώτεροι αποδίδουν καλύτερα σε ορισμένα πράγματα...... και κάποια άλλα οι γυναίκες

ας πάρουμε ένα παράδειγμα ενός αθλήματος που δεν απαιτεί μυική δύναμη (το snooker) που είναι ένα είδος μπιλιάρδου. Υπάρχει διαφορετική κατηγορία στις γυναίκες και το επίπεδο τους είναι κατά βάση πολύ κατώτερο από τους επαγγελματίες άντρες. Τα παιχνίδια στις γυναίκες κρατάνε λιγότερη ώρα.

Επίσης σε παιχνίδια οπως το σκάκι πάντα διακρίνονται στις πρώτες θέσεις οι άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Eσείς ως γυναίκες να δέχεστε να δουλεύετε ένα οποιοδήποτε επάγγελμα και να έχετε τον άντρα σας να δουλεύει part time; ή και καθόλου;
Έχει αποδειχτεί ότι οι άντρες χωρίς να είναι ανώτεροι αποδίδουν καλύτερα σε ορισμένα πράγματα...... και κάποια άλλα οι γυναίκες

ας πάρουμε ένα παράδειγμα ενός αθλήματος που δεν απαιτεί μυική δύναμη (το snooker) που είναι ένα είδος μπιλιάρδου. Υπάρχει διαφορετική κατηγορία στις γυναίκες και το επίπεδο τους είναι κατά βάση πολύ κατώτερο από τους επαγγελματίες άντρες. Τα παιχνίδια στις γυναίκες κρατάνε λιγότερη ώρα.

Επίσης σε παιχνίδια οπως το σκάκι πάντα διακρίνονται στις πρώτες θέσεις οι άντρες.

Σε συγχαίρω λοιπόν που είσαι άντρας και έτσι μπορείς να διακριθείς στο σκάκι. Επίσης, είσαι πιο έξυπνος, πιο ικανός, πιο δυνατός ( Thank you, God, for not Making me woman -nor slave-):P:whistle: Και όσο για την πρώτη ερώτηση ας την αντιστρέψουμε: Εσείς ως άντρες δέχεσθε να δουλεύετε ένα οποιδήποτε
επάγγελμα και να έχετε τη γυναίκα σας να δουλεύει part time ή και καθόλου; Όπως είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ ότι θα απαντήσετε ναι τότε δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην γίνει και το ακριβώς αντίθετο. Πραγματικά λυπάμαι που έχεις αυτές τις φαλοκρατικές απόψεις. :( Τονίζεις συνέχεια ότι θεωρείς ισότιμα τα δύο φύλα και όλο με κάποιον πλάγιο τρόπο θίγεις συνέχεια τη γυναικεία φύση και... να το πω ξερά λες έμμεσα τις γυναίκες χαζές..ή λιγότερο έξυπνες. Τα επαγγέλματα δεν έχουν διαχωρισμό. Εγώ πιστεύω ότι το κατάλληλο επάγγελμα για κάποια ή κάποιον είναι αυτό που πιστεύει αυτή/αυτός. Δεν πίστευα ότι θα δω ένα τέτοιο θέμα σε ένα φόρουμ γεμάτο νέους ανθρώπους. Και το γεγονός ότι η κοινωνία δεν αποδέχεται έμμεσα πάντα, τις γυναίκες είναι γιατί η κοινωνία αποτελείται από κομπλεξικά άτομα,φαλοκράτες, νοικοκυρούλες (μπορεί να κάνουν και το κατάλληλο επάγγελμα για αυτές- δασκάλες :P ) κλπ κλπ. Επομένως η κοινωνία δεν είναι στα καλά της.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Σε συγχαίρω λοιπόν που είσαι άντρας και έτσι μπορείς να διακριθείς στο σκάκι. Επίσης, είσαι πιο έξυπνος, πιο ικανός, πιο δυνατός ( Thank you, God, for not Making me woman -nor slave-):P:whistle: Και όσο για την πρώτη ερώτηση ας την

Πως εξηγεί σε ένα επάγγελμα όπως το snooker οι άντρες να είναι κατά βάση ανώτεροι. Το snooker θέλει τεχνική και ψυχολογία.....
οι άντρες είναι πιο δυνατοί και έχουν καλύτερη τεχνική, οι γυναίκες είναι πιο συναισθηματικές, πιο οργανωτικές ενώ ξέρουν να εκφράζονται καλύτερα.

Δεν ειπα ότι οι άντρες είναι ανώτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πως εξηγεί σε ένα επάγγελμα όπως το snooker οι άντρες να είναι κατά βάση ανώτεροι. Το snooker θέλει τεχνική και ψυχολογία.....
οι άντρες είναι πιο δυνατοί και έχουν καλύτερη τεχνική, οι γυναίκες είναι πιο συναισθηματικές, πιο οργανωτικές ενώ ξέρουν να εκφράζονται καλύτερα.

Δεν ειπα ότι οι άντρες είναι ανώτεροι.

Αυτό ήταν παλιά, γιατί έτσι μεγάλωναν.Τώρα άλλαξαν τα πράγματα.Προσωπικά έχω συναντήσει άντρες πολύ πιο συναισθηματικούς και να εκφράζονται καλύτερα.
________________________________________________________
Και λέω ξανά τα πράγματα δεν είναι ίδια. Όταν και ΑΝ μια γυναίκα αποκτήσει παιδί γιατί να σταματήσει αυτή τη δουλειά της και να μην το κάνει ο άντρας της; Γιατί αυτή καταδικάζεται και όχι ο άντρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
μπορει να ειμαι βα8ια φεμινιστρια(παιζει ρολο και το γεγονος οτι παιζω ποδοσφαιρο και εχω υποστει ρατσισμο απειρες φορες), αλλα ποσες γυναικες μπορουν να αντε3ουν στα λοκ ή στα ουκ??ελαχιστες...
στατιστικα, οι γυναικες υστερουν σε μυικη δυναμη, δεν εχουν καλη αντιληψη του χωρου και 8εωρουνται πιο συναισ8ηματικες...γι αυτο και σε καποια επαγγελματα βλεπουμε την ''κυριαρχια'' των αντρων...αντιστοιχα, σε καποια αλλα βλεπουμε αυτη των γυναικων...απο κει και περα, ολα ειναι 8εμα φυσης και 8ελησης του κα8ε αν8ρωπου, ανε3αρτητα απο το φυλο...εχω δει γυναικα-μηχανικο αυτοκινητων με τα γρασα στα χερια, εχω δει και γυναικα-χτιστη σε οικοδομη να ''βαζει κατω'' αντρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι ακριβώς.
Σίγουρα όμως υπάρχουν κάποια ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
..... σε παιχνίδια οπως το σκάκι πάντα διακρίνονται στις πρώτες θέσεις οι άντρες.
Δεν υπάρχει τέτοια σύγκριση, γιατί διεθνώς τα πρωταθλήματα σκακιού είναι ξεχωριστά για άντρες και γυναίκες.
Κι εδώ θυμήθηκα την απορία που έχω από πολύ καιρό: Γιατί τα πρωταθλήματα σκακιού είναι ξεχωριστά για άντρες και γυναίκες? Στα άλλα αθλήματα, Ο.Κ. μπαίνει θέμα σωματικής δύναμης, το σκάκι όμως είναι εντελώς εγκεφαλικό. Και το πιο σημαντικό: Γιατί οι γυναίκες δέχονται αυτό το διαχωρισμό? Μήπως έμμεσα έτσι παραδέχονται πνευματική κατωτερότητα? (έστω, πείτε το διαφορετικότητα αντί κατωτερότητα).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχει αποδειχτεί ότι οι άντρες χωρίς να είναι ανώτεροι αποδίδουν καλύτερα σε ορισμένα πράγματα...... και κάποια άλλα οι γυναίκες
Να προσθέσω εδώ το εξής. Έχει φανεί από μελέτες ότι οι γυναίκες έχουν χαμηλότερη χωρική νοημοσύνη από ό,τι οι άντρες. Ψάξτε στο google για "Spatial intelligence and sex". Ενδεικτικά δείτε εδώ: https://www.longleaf.net/ggrow/7In/Spatial.html.
Οπότε οι γυναίκες είναι λιγότερο κατάλληλες για επιστήμες - επαγγέλματα -αθλήματα που απαιτούν αυξημένη χωρική νοημοσύνη.

ΥΓ: fockos, σχετικά με το πρώτο σου μήνυμα... Δεν μπορεί, επίτηδες το κάνεις έτσι...;:P Δεν μπορεί συνεχώς να λες άκυρα πράγματα... Πες την αλήθεια, έχεις κάνει σύμβαση με τους διαχειριστές, να πυροδοτείς τα μέλη για να γράφουν περισσότερα μηνύματα, έτσι;:P
---
@Dias:
Κάνεις λάθος. Δεν παίζουν μόνο άτομα του ίδιου φύλου μεταξύ τους. Μπορείς να το δεις αυτό από εδώ: https://ratings.fide.com/view_source.phtml?code=51124, που φαίνεται κάθε παίκτης με ποιον έπαιξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοια σύγκριση, γιατί διεθνώς τα πρωταθλήματα σκακιού είναι ξεχωριστά για άντρες και γυναίκες.
Κι εδώ θυμήθηκα την απορία που έχω από πολύ καιρό: Γιατί τα πρωταθλήματα σκακιού είναι ξεχωριστά για άντρες και γυναίκες? Στα άλλα αθλήματα, Ο.Κ. μπαίνει θέμα σωματικής δύναμης, το σκάκι όμως είναι εντελώς εγκεφαλικό. Και το πιο σημαντικό: Γιατί οι γυναίκες δέχονται αυτό το διαχωρισμό? Μήπως έμμεσα έτσι παραδέχονται πνευματική κατωτερότητα? (έστω, πείτε το διαφορετικότητα αντί κατωτερότητα).


Κοίτα, εμείς οι γυναίκες δυστυχώς συνεχίζουμε να αποδεχόμαστε κάποια ταμπού. Ένα απ' αυτά είναι και αυτά περί του διαγωνισμού σκακιού. Επαναλαμβάνω όμως ότι οι διοργανωτές και οι αρχές - ή αλλιώς προκαταλήψεις - στις οποίες έχει στηθεί η κοινωνία αυτή, τείνουν να καθορίζουν ακόμα και τα πιο απλά πράγματα της ζωής μας. Δεν απο δεχόμαστε ότι είμαστε νοητικά κατώτερες απλά παίζουμε με τους κανόνες. Κατά καιρούς όμως, βλέπω άτομα του γυναικείου πληθυσμού να μάχονται ενάντια τέτοιων πνευματικών και σωματικών μα πάνω απ' όλα φαλοκρατικών διακρίσεων δίνοντας ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει. Πιστεύω ακράδαντα ότι οι γυναίκες μπορούν να καταφέρουν έστω και το πιο ακατόρθωτο πραγματάκι - κατά τη γνώμη σας πάντα η λέξη ακατόρθωτο - απλά είναι πιο δύσκολο να το τολμήσουν διότι παίζουν πολλοί άλλοι παράγοντες σημαντικό ρόλο στο πως επιλέγουν ότι κάνουν... εν αντιθέση με σας που τα θεωρείτε όλα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Οι γυναίκες και οι άντρες ΕΙΝΑΙ διαφορετικοί. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ίσοι. Κάποια πράγματα γίνονται καλύτερα από γυναίκες, ενώ άλλα από άντρες. Δεν είναι κακό αυτό.

Δεν υπάρχουν αντρικά και γυναίκεια επαγγέλματα. Υπάρχουν επαγγέλματα που συνήθως είναι καλύτεροι οι άνδρες και άλλα που είναι καλύτερες οι γυναίκες.
Βεβαίως υπάρχουν στερεότυπα, τα οποία πολλές φορές εμποδίζουν ικανά άτομα να ασκήσουν ένα επάγγελμα. Για παράδειγμα, μία ειδικευόμενη χειρουργός θα αντιμετωπίσει περισσότερες δυσκολίες σε σχέση με τους άνδρες συναδέλφους της, επειδή η χειρουργική θεωρείται παραδοσιακά αντρικό επάγγελμα. Στην κλινική που κάνω εγώ χειρουργική δεν υπάρχει ούτε μία χειρουργός. Από τους 6-7 ειδικευόμενους, η 1 είναι γυναίκα.

Βεβαίως υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας δεν παύει να ισχύει.

ΥΓ. Ακόμη δεν κατάλαβα για ποιο λόγο δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες γυναικολόγοι. Όλες οι φίλες μου θα προτιμούσαν γυναίκα γυναικολόγο αλλά δυστυχώς τις ψάχνεις με τα κυάλια αυτές. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, είτε είναι άντρας είτε γυναίκα. Ίσως να έχω μια ελαφριά προτίμηση για γυναίκα γυναικολόγο, όχι επειδή ντρέπομαι αλλά επειδή καταλαβαίνει καλύτερα κάποια πράγματα σχετικά με την γυναικεία ανατομία, ψυχολογία και φύση γενικότερα. Έχω πάει σε 2 γυναίκες και 3 άντρες γυναικολόγους. Οι γυναίκες ήταν άψογες, οι 2 άντρες ήταν άθλιοι και ο 1 μου άρεσε πολύ (σε αυτόν πάω τώρα). Μάλλον πρέπει να ανοίξουμε κανένα thread με τίτλο Εμπειρίες από γυναικολόγους. :P

απλά είναι πιο δύσκολο να το τολμήσουν διότι παίζουν πολλοί άλλοι παράγοντες σημαντικό ρόλο στο πως επιλέγουν ότι κάνουν... εν αντιθέση με σας που τα θεωρείτε όλα δεδομένα.

Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ στο παράδειγμα με την ειδικευόμενη χειρουργό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Δεν παίζουν μόνο άτομα του ίδιου φύλου μεταξύ τους..
Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν και μεικτοί αγώνες. 'Ομως, οι πιο πολλές μεγάλες διοργανώσεις σκακιστικών αγώνων είναι χωριστά ανδρών και γυναικών. Για την Ελλάδα έχω προσωπική αντίληψη. Για τον υπόλοιπο κόσμο υπάρχει ξεχωριστή διοργάνωση μόνο για γυναίκες για τον τίτλο της "Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας Σκακιού". Στο (μεγάλο) παγκόσμιο πρωτάθλημα σκακιού, πρόσφατα έγινε η διεκδίκηση του τίτλου είναι δυνατή από παίκτες ανεξαρτήτως φύλου, αλλά (αν έχω σωστή πληροφόρηση) καμία γυναίκα δεν έφτασε ούτε στα ημιτελικά. Δες εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/Παγκόσμιο_σκακιστικό_πρωτάθλημα
Ακόμη δεν κατάλαβα για ποιο λόγο δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες γυναικολόγοι...
Δεν υπάρχει προσφορά επειδή δεν υπάρχει ζήτηση. (Για Ελλάδα μιλάμε πάντα). Οι ίδιες οι γυναίκες προτιμούν τους άνδρες γυναικολόγους από τις γυναίκες. Οι λίγες που υπάρχουν δεν έχουν και μεγάλη πελατεία. Οικογενειακή μας φίλη γυναικολόγος, έλεγε ότι έρχονται σ΄αυτήν νέες κοπέλες για μικροπροβλήματα και συμβουλές, αλλά όταν πρόκειται για γέννα ή κάτι σοβαρό την εγκαταλείπουν και πάνε σε άνδρα. Μου φαίνεται παράλογο οι γυναίκες να μην εμπιστεύονται γυναίκα γυναικολόγο.
Εκτός από τη γυναικολογική, γενικά στην ιατρική ελάχιστες είναι οι γυναίκες που παίρνουν ειδικότητες εκτός από παιδίατρος, μικροβιολόγος, κυτταρολόγος. Η μητέρα μου είναι παιδίατρος. Μου έχει πει ότι της άρεσε να γίνει οφθαλμίατρος, αλλά διάλεξε τελικά την παιδιατρική για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Οικογενειακή μας φίλη γυναικολόγος, έλεγε ότι έρχονται σ΄αυτήν νέες κοπέλες για μικροπροβλήματα και συμβουλές, αλλά όταν πρόκειται για γέννα ή κάτι σοβαρό την εγκαταλείπουν και πάνε σε άνδρα. Μου φαίνεται παράλογο οι γυναίκες να μην εμπιστεύονται γυναίκα γυναικολόγο.

Ίσως επειδή οι άντρες είναι πολύ δυνατοί και θα "τραβήξουν" καλύτερα το μωρό. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γενικά σε πολλά επαγγέλματα οι άνδρες εμπνέουν περισσότερη εμπιστοσύνη από τις γυναίκες,ενώ το φαινόμενο αυτό είναι συνηθέστερο στην Ελλάδα,δυστυχώς.Και εμένα μου φαίνεται περίεργο, όταν συναντώ γυναίκες σε παραδοσιακά ανδροκρατούμενα επαγγέλματα (π.χ γυναίκα οδηγός ταξί),σίγουρα όμως εμπιστεύομαι τις γνώσεις τους πάνω στο αντικείμενο όπως ακριβώς θα εμπιστευόμουν έναν άνδρα.
Και απο την άλλη τι θα πει γυναικείο ή ανδρικό επάγγελμα;Αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις δεν παίζει ρόλο το φύλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Και απο την άλλη τι θα πει γυναικείο ή ανδρικό επάγγελμα;Αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις δεν παίζει ρόλο το φύλο σου.
Συμφωνώ. Και θα ήθελα να προσθέσω ότι τα στερεότυπα που καλλλιεργήθηκαν για πολλούς αιώνες και ακόμα υφίστανται έχουν πάιξει φυσικά το ρόλο τους σε αυτούς τους διαχωρισμούς περί "ανδρικών" και "γυνακείων" κλίσεων, ταλέντων, επαγγελμάτων...κλπ. Εξάλλου, ας μην ξεχνάμε ότι και τα ΜΜΕ έχουν πλάσει ένα συγκεκριμένο μοντέλο για το πρότυπο του "σωστού" άντρα και της "σωστής" γυναίκας και οποιοσδήποτε (άντρας ή γυναίκα) αρνείται ή δεν εκφράζεται μέσα από αυτά τα πρότυπα και επιλέγει κάτι άλλο τότε θεωρείται περίεργος, αλλόκοτος, αφύσικος... και δεν ξέρω τι άλλο...

Εγώ ένα ξέρω! Ο καθένας ασχολείται με ό,τι τον γεμίζει και τον κάνει να νιώθει όμορφα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ναι υπάρχουν κατά την γνώμη μου,οι δουλειές που απαιτούν σχετικά μεγάλη σωματική δύναμη είναι για άντρες,επίσης οι δουλειές στις οποίες πρέπει να έχεις σχετική εμπειρία με το αντικείμενο σου είναι αυτές που ζητάνε 1 από τα 2 φύλα.Δηλ. π.χ σε καταστήματα ρούχων ζητάνε πολύ περισσότερο κοπέλες παρά άντρες γιατί οι γυναίκες επί το πλείστον ασχολούνται πολύ με τα ρούχα,ενώ σε συνεργείο δουλεύουν άντρες επειδή πέρα από τη σωματική δύναμη που απαιτείται πρέπει να ασχολείται κάποιος με αυτοκίνητα για να ξέρει να επισκευάζει. Αλλά στις περισσότερες δουλειές μπορούν να αποδώσουν εξίσου καλά και τα δύο φύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Κάποια επαγγέλματα είναι παραδοσιακά ΑΝΤΡΙΚΑ, όπως για παράδειγμα του οικοδόμου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ίσως επειδή οι άντρες είναι πολύ δυνατοί και θα "τραβήξουν" καλύτερα το μωρό. :hehe:
Μόνο που το μωρό το βγάζει η μαία και όχι ο γιατρός. (Αλήθεια, γιατί δεν υπάρχουν και άντρες μαίοι?)
Ρε αθεόφοβε,είναι η ψήφος όχι ο ψήφος!
Παίζει και αρσενικό και θηλυκό (είναι μάλλον τραβεστί ο/η ψήφος) λέει ο Μπαμπινιώτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nathalie

Νεοφερμένος

Η nathalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οχι δεν υπαρχουν γυναικεια και αντρικα επαγγελματα.Δυστυχως ομως υπαρχουν μερικοι ρατσιστες εργοδοτες οι οποιοι ειτε λογω προκαταληψεων ειτε λογω συμφεροντων προτιμουν μερικες φορες αντρες αντι για γυναικες και το αντιστροφο(αν κ πιο σπανια).

Κατα τα αλλα ομως ουτε οι γυναικολογοι ειναι αντρικο επαγγελμα ουτε η νοσηλευτικη γυναικειο.Δεν ζουμε πλεον στον 19ο αιωνα αν και μερικα μυαλα εχουν κολλησει εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Οχι δεν υπαρχουν γυναικεια και αντρικα επαγγελματα.Δυστυχως ομως υπαρχουν μερικοι ρατσιστες εργοδοτες οι οποιοι ειτε λογω προκαταληψεων ειτε λογω συμφεροντων προτιμουν μερικες φορες αντρες αντι για γυναικες και το αντιστροφο(αν κ πιο σπανια).

Κατα τα αλλα ομως ουτε οι γυναικολογοι ειναι αντρικο επαγγελμα ουτε η νοσηλευτικη γυναικειο.Δεν ζουμε πλεον στον 19ο αιωνα αν και μερικα μυαλα εχουν κολλησει εκει.

Μια πολύ σωστά διατυπωμένη επιχειρηματολογικά απάντηση και θα συμφωνήσω κατευθίαν μαζί σου! Είναι πολύ άδικο να θεωρούν τις γυναίκες -κυρίως- κατώτερες πάει περασε πια η εποχή που οι γυναίκες ήταν... διακοσμητικά βάζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το μόνο αντρικό επάγγελμα είναι ο ιερέας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top