Υπάρχει πτυχίο πάνω στο life coaching;

Nick2325

Νεοφερμένος

Ο Nick2325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας σκέφτομαι να αποκτήσω ενα πτυχίο στο life coaching . Γνωρίζει κάνεις ποια σχολή είναι καλύτερη και πόσο έχουν τα δίδακτρα ;
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Νομίζω αρκεί μια πιστοποίηση για να γίνεις life coach. Δηλαδή κάποια σεμινάρια που θα διαρκέσουν κάποιες ώρες.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ψύχολογια θα βοηθουσε
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Οχι, δεν υπάρχει πτυχίο στο life coaching. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο οι life coaches (κατά την άποψή μου δικαίως) δεν έχουν και την καλύτερη φήμη.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οχι, δεν υπάρχει πτυχίο στο life coaching. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο οι life coaches (κατά την άποψή μου δικαίως) δεν έχουν και την καλύτερη φήμη.
Νομίζω ότι ο λόγος γι'αυτό είναι ότι έγιναν πολύ "life style"...Ενώ η δουλειά τους είναι πολύ σημαντική, αν γίνεται σωστά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας σκέφτομαι να αποκτήσω ενα πτυχίο στο life coaching . Γνωρίζει κάνεις ποια σχολή είναι καλύτερη και πόσο έχουν τα δίδακτρα ;

Το life coaching δεν είναι μια επιστήμη που θα την διδαχθείς σε κάποιο Τμήμα του Πανεπιστημίου και θα πάρεις πτυχίο.
Είναι μία μέθοδος κινητοποίησης και υποστήριξης των ανθρώπων σε κάποιες συγκεκριμένες "δυσκολίες" που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους.

Συνήθως οι άνθρωποι που ασχολούνται μ΄αυτό, είναι ήδη πτυχιούχοι και το αντικείμενο των σπουδών τους, τους κινητοποίησε ν΄ασχοληθούν μ΄αυτό.
Πχ κάποιος που έχει σπουδάσει Διοίκηση Επιχειρήσεων να γίνει life coach με σκοπό να διεγείρει την δημιουργικότητα των στελεχών μιας εταιρείας ή κάποιος που έχει σπουδάσει Επικοινωνία να γίνει life coach για να βελτιώσει την επικοινωνία κάποιων ανθρώπων με τους άλλους κτλ.

Προσφέρεται με μορφή σεμιναρίων από κάποιους ιδιωτικούς φορείς που μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο με την ολοκλήρωση των οποίων παίρνεις ένα πιστοποιητικό που αποδεικνύει τις γνώσεις σου πάνω σ΄αυτόν τον τομέα.
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το life coaching δεν είναι μια επιστήμη που θα την διδαχθείς σε κάποιο Τμήμα του Πανεπιστημίου και θα πάρεις πτυχίο.
Το life coaching δεν ειναι επιστημη, τελεία.
Συνήθως οι άνθρωποι που ασχολούνται μ΄αυτό, είναι ήδη πτυχιούχοι
Αμφιβαλλω, αν ομως εχεις καποια πηγη να υποστηριξεις τη θεση αυτη be my guest.

Οι life coaches αξιζουν ιδιαιτερη θεση στην κολαση μιας και η δουλεια τους ειναι να εκμεταλλευονται ατομα τα οποια οντως χρειαζονται βοηθεια. Βοηθεια απο καποιον ειδικο, οχι εναν πιστοποιημενο τσαρλατανο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το life coaching δεν ειναι επιστημη, τελεία.

Αμφιβαλλω, αν ομως εχεις καποια πηγη να υποστηριξεις τη θεση αυτη be my guest.

Οι life coaches αξιζουν ιδιαιτερη θεση στην κολαση μιας και η δουλεια τους ειναι να εκμεταλλευονται ατομα τα οποια οντως χρειαζονται βοηθεια. Βοηθεια απο καποιον ειδικο, οχι εναν πιστοποιημενο τσαρλατανο.

Mια φορά ρώτησα έναν life coacher αν εφαρμόζει αυτά που συστήνει σε άλλους στη ζωή του και με έκανε block. :)
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Οι life coaches αξιζουν ιδιαιτερη θεση στην κολαση μιας και η δουλεια τους ειναι να εκμεταλλευονται ατομα τα οποια οντως χρειαζονται βοηθεια. Βοηθεια απο καποιον ειδικο, οχι εναν πιστοποιημενο τσαρλατανο.
Δε νομίζω πως είμαι άξιος να κρίνω αν κάποιος έχει θέση στον παράδεισο ή στην κόλαση, αλλά στα υπόλοιπα συμφωνώ διότι είχα παρόμοιες εμπειρίες (με δυο διαφορετικούς coaches).

Φαινόταν από μακριά ότι όχι μόνο δεν ήταν ικανοί να με βοηθήσουν στο πρόβλημα που είχα, αλλά και ότι δεν είχαν το παραμικρό ίχνος συναισθηματικής νοημοσύνης. Κάθε φορά που δεν καταλάβαιναν το πρόβλημά μου γίνονταν επιθετικοί, καταλάβαινα πως δεν με έπαιρναν στα σοβαρά και πως ο μόνος στόχος τους ήταν να τσεπώσουν τα λεφτά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το life coaching δεν ειναι επιστημη, τελεία.
Ε, ωραία!
΄Αρα συμφωνούμε!
Αυτό είπα κι εγώ!

Αμφιβαλλω, αν ομως εχεις καποια πηγη να υποστηριξεις τη θεση αυτη be my guest.
Πηγή δεν έχω, έχω όμως ονόματα που το βιογραφικό τους αποδεικνύει αυτό που είπα και που ασφαλώς δεν θα τους αναφέρω εδώ επειδή μου το απαγορεύει ο όρος του φόρουμ περί διαφήμισης.
Μπορείς όμως να ψάξεις στο διαδίκτυο και εύκολα θα τους βρεις.
Δες κι εδώ:

Επίσης είπα : "Συνήθως οι άνθρωποι που ασχολούνται μ΄αυτό..." που σημαίνει ότι υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι με κάποιες ώρες σεμιναρίων παίρνουν μια πιστοποίηση και αποκαλούνται life coaches.

Εδώ να ξεκαθαρίσω ότι έδωσα στον θεματοθέτη, κάποιες πληροφορίες που έτυχε να γνωρίζω.
Δεν εξέφρασα άποψη αν είμαι υπέρ ή κατά των life coaches καθώς αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είπα κι εγώ!
Ειπες οτι δεν μπορεις να παρεις πτυχιο απο πανεπιστημιο, εγω ειπα οτι γενικα δεν ειναι επιστημη, οπως πχ η ομοιοπαθητικη δεν ειναι επιστημη.
Επίσης είπα : "Συνήθως οι άνθρωποι που ασχολούνται μ΄αυτό..." που σημαίνει ότι υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι με κάποιες ώρες σεμιναρίων παίρνουν μια πιστοποίηση και αποκαλούνται life coaches.
Και εγω ειπα οτι αμφιβαλλω οτι *συνηθως* εχουν πτυχιο, οσο για τους λιγους που εχουν ειναι κατι ευκολο, οπως διοικηση/οικονομικα.
Δες κι εδώ:
Ειναι θλιβερο ενα εκπαιδευτικο ιδρυμα να παρεχει σεμιναρια coaching, τα λεφτα ειναι λεφτα τι να κανεις.
Δε νομίζω πως είμαι άξιος να κρίνω αν κάποιος έχει θέση στον παράδεισο ή στην κόλαση
για εμφαση το εγραψα αυτο, προφανως δεν υπαρχει κολαση/παραδεισος, οταν πεθαινουμε παμε στον κατω κοσμο παρεα με τον Αδη
Δεν εξέφρασα άποψη αν είμαι υπέρ ή κατά των life coaches καθώς αυτό είναι άλλο θέμα.
Δεν υπαρχουν και πολλα να ειπωθουν για αυτο το θεμα, οι life coaches ειναι scammers.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Λειτουργούν όπως οι managers ανθρώπινου δυναμικού. Μπορείς να δεις μια κοπελίτσα με πτυχίο θεολογίας με μεταπτυχιακά σε marketing, γλώσσες και "σανό πολυτελείας" να δουλεύει ως coacher και recruiter σε κάποιο κέντρο υγείας και μειώνει αποφοίτους ιατρικής που έχουν λιώσει στο διάβασμα, για μια θέση εργασίας στον κλάδο υγείας. :) Είναι master στο να λένε πολλά (από αυτά που μας αρέσει να ακούμε) και τίποτα ουσιώδες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειπες οτι δεν μπορεις να παρεις πτυχιο απο πανεπιστημιο, εγω ειπα οτι γενικα δεν ειναι επιστημη, οπως πχ η ομοιοπαθητικη δεν ειναι επιστημη.
"Το life coaching δεν είναι μια επιστήμη που θα την διδαχθείς σε κάποιο Τμήμα του Πανεπιστημίου και θα πάρεις πτυχίο.
Είναι μία μέθοδος κινητοποίησης και υποστήριξης των ανθρώπων σε κάποιες συγκεκριμένες "δυσκολίες" που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους."

... οσο για τους λιγους που εχουν ειναι κατι ευκολο, οπως διοικηση/οικονομικα.
Αχ, μην μου το κάνεις αυτό!
Ξέρεις πόσες φορές στο παρελθόν, βγάλαμε έξω τα πτυχία μας να τα μετρήσουμε;
Αρνούμαι να το ξαναπεράσω!

Ειναι θλιβερο ενα εκπαιδευτικο ιδρυμα να παρεχει σεμιναρια coaching, τα λεφτα ειναι λεφτα τι να κανεις.
Πες τους το!

:bye2:
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι μία μέθοδος κινητοποίησης και υποστήριξης των ανθρώπων σε κάποιες συγκεκριμένες "δυσκολίες" που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους."
Αυτη η μέθοδος εχει επιστημονικη βαση; Ειναι και η ομοιοπαθητικη μέθοδος θεραπειας ασθενειων;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
"Το life coaching δεν είναι μια επιστήμη που θα την διδαχθείς σε κάποιο Τμήμα του Πανεπιστημίου και θα πάρεις πτυχίο.
Είναι μία μέθοδος κινητοποίησης και υποστήριξης των ανθρώπων σε κάποιες συγκεκριμένες "δυσκολίες" που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους."

Kοινώς πρόκειται για μια "εργασιακή" απάτη. Κάτι σαν τους κομπογιαννήτες του 20ου αιώνα. Θεωρείται κάπως ανούσιο να ρωτάμε ανθρώπους που δεν τους ξέρουμε και δεν μας ξέρουν, πως να οργανώσουμε τη ζωή μας σε περιόδους δυσκολιών και να τους πληρώνουμε από πάνω. Προσωπικά θαυμάζω πως κάποιοι άνθρωποι έχουν καταφέρει στο εξωτερικό και αμοίβονται ως "νυχούδες" με συνεδρίες και φεύγει το 80ευρω το 20λεπτο για να ακους όμορφα λόγια.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Είναι μία μέθοδος κινητοποίησης και υποστήριξης των ανθρώπων σε κάποιες συγκεκριμένες "δυσκολίες" που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους."


:bye2:

Και τι παραπάνω μπορούν να κάνουν που δεν το μπορούν οι ψυχολόγοι?...
προφανώς σπουδάζεις ψυχολογία και μετά επιλέγεις αυτή την κατεύθυνση σαν επάγγελμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top