Υπάρχει περίπτωση να έχουν ανακοινωθεί λάθος οι βαθμοί;

synchronicity

Νεοφερμένος

Η synchronicity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ρε κοπελια μην συγκρινεις ανομοια πραγματα.Με την θετικη και την τεχνολογικη δεν εχετε κοινα οποτε δεν μπορει να γινει συγκριση.Αυτοι μπορει να μην ξερουν αγνωστα κειμενα στα αρχαια αλλα κ εσυ δεν ξερεις μιγαδικους και οτι αλλο συνεπαγεται στην θετικη κατευθυνση.Οποτε δεν μπορεις να πεις οτι ενας μαθητης της θεωρητικης κοπιασε περισσοτερο απο εναν τις θετικης.
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι αυτό: Διάβασε καλύτερα το ποστ μου. Συγκεκριμένα το παρακάτω κομμάτι...

Μπάι δε γουέι, εγώ ήμουν Τεχνολογική 2 φέτος, αλλά όλες οι φίλες μου ήταν Θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εγω πάλι θα πεθάνω στα γέλια οταν θα δω και τις 2 πλευρες μετα την ανακοίνωση των βασεων.:lol:
Δεν ξέρω ποιος θα έχει δίκιο, αλλα σιγουρα καποιος θα εχει πεσει ΠΟΛΥ εξω... Ευχομαι να ισχυουν οι φημες που θελουν τις βασεις να βγαινουν νωριτερα, να ηρεμησουμε και εμεις και να ξερουμε κατα που θα κοιταξουμε για νεο σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ποιές είναι οι δύο πλευρές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αυτοι που λενε οτι θα ανεβουν οι βασεις 350 και αυτοι πιστευουν οτι θα υπαρξει μικρη πτωση...

Πραγματικά δεν ξέρω ποιον να πιστεψω και εχω μπερδευτει. :( Αλλα διαβαζεις στα αρθρα, αλλα βλεπεις στα στατιστικα και αλλα ακους απο βαθμολογίες. Και το 2007 λεγανε οτι θα ανεβουνε 400 μορια οι βασεις αλλα δεν εγινε αυτο. Αλλα και παλι ευκολα ηταν τα θεματα... Τι να πω... Εγω ευχομαι να ειναι ελαχιστη η ανοδος για να ειμαστε ρεαλιστικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens18

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Οχι, γιατί σε κάθε χρονιά υπάρχουν καλοί και κακοί. Και επίσης, είχατε εύκολα θέματα, μη γελιόμαστε. Όπως και το 2007

Μάλλον κάποιος δεν είχε δει τα θέματα τα θέματα της χημείας το 2007....

Να δω εγώ μαθητή της Θετικο-Τεχνολογικής να κάνει άγνωστο και μετά να έρθει να πει ότι η Θεωρητική είναι εύκολη. Για αυτό κι εγώ πάντα θεωρώ ότι αν ένα παιδί από Θετική ή Τεχνολογική συγκεντρώσει τα ίδια μόρια με ένα της Θεωρητικής, τότε αυτός της Θεωρητικής έχει κοπιάσει περισσότερο.

Αρχικά να πώ ότι τελείωσα τη Θετική. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να βγάλουμε μία κατεύθυνση η οποία είναι πιο δύκολη. Οι κατευθύνσης βγήκαν ανάλογα με τις κλίσεις του καθενός και είναι φυσιολογικό κάποιος ο οποίος επιλέγει τη μία να τη θεωρεί πιο εύκολη για ΑΥΤΟΝ και μόνο! Όλες έχουν δύσκολα μαθήματα. Κι επείδη, αν και Θετική, και ξέρω παιδιά Θεωρητικής και έχω κρατήσει βιβλία πριν από διαγωνίσματα, και έχω μία αρκετά καλή βάση στα θεωρητικά μαθήματα λόγω του ότι με προορίζανε για Θεωρητική από το σπίτι μπορώ να εκτιμήσω τη δυσκολία των μαθημάτων. Δε βγάζεις δύσκολα μαθήματα, αυτό είναι υποκειμενικό. Πιστεύω ότι αν κάποια κατεύθυνση έχει ελυρυντικό αυτή είναι η Τεχνολογική γιατί έχει δύο μαθήματα τα οποία θέλουν απλά διάβασμα κι όχι απαραίτητα κάποια κριτική ικανότητα. Τελείωσα τη Θετική και μπορώ με σιγουριά να πω ότι με καμία παναγία δε τη λες εύκολη κατεύθυνση. Η δυσκολία της όμως δεν σημαίνει αυτομάτως ευκολία στη Θεωρητική. Ας κάνει ο καθένας τη δική του προσωπική αξιολόγηση και ας πορευτεί με τα μόρια που έβγαλε χωρίς να υποβαθμίζει τους άλλους που έβγαλαν περισσότερα λέγοντας ότι ήταν σε πιο εύκολη κατεύθυνση σε στυλάκι "Είμαι κι εγώ έξυπνος, απλά αντιμετώπισα πιο δύσκολα"...

κι ομως πιστευω για τις σχολες ελιτ πρεπει να παιζει ρολο και οεικτης νοημοσυνης δεν μπορει τυχααιοι μαθητες να μπαινουνν επειδη τους εκατσαν τα θεματα?παλια τη δεκαετια του 90 πριν το νεο συστημα για να μπεις επρεπε να διεθετες και λιγο μυαλο τωρα εχουν γινει ολα τυποποιημενα εχει χαθει τελειως η αξια των εξετασεων:iagree:

Εσύ ρε παιδί μου, τι λυσσάς? Ωραία τα θέματα ήταν ευκολότερα, γράψαμε ίσως καύτερα από άλλες χρονιές. Ε και? Αυτό δεν υποβαθμίζει την προσπάθεια των άλλων, ούτε μας εγγυάται επιτυχία, ούτε καν μας εξασφαλίζει είσοδο σε κάποια σχολή. Τι να το κάνω εγώ να βγάλω 18,759 μορια και η Βιολογία που θέλω να ανέβει από το 18,331 στο 19,500??? Οι μεγάλοι βαθμοί απλά είναι μία πλάνη, για να χαίρονται οι μαθητές το καλοκαίρι. Οι θέσεις είναι ίδιεσ, δεν ααδικείτα κανείς και πάλι ξεχωρίζουν οι καλύτεροι, απλά ο πήχης ανεβαίνει και τσουρουφλίζονται 17αρια ακόμα και 18άρια... Και εν τέλει, όλο το σύστημα της εισαγωγής στο πανεπιστήμιο έχει χασει το νόημα του και είναι σάπιο από η ρίζα. Τα δύσκολα έως άλυτα θεματα δεν έχουν χρησιμότητα, απλά δίνουν την ευκαιρία στις μεγαλοφυίες να αποδείξουν την ακία τους και το ηθικό όλων των άλλων(όσως διάβασαν και προσπάθησαν, δε μιλάω για τοθυς αδιάφορους) πέφτει στα πατώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

synchronicity

Νεοφερμένος

Η synchronicity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τώρα εγώ πρέπει να είμαι ηλίθια γιατί αισθάνομαι ότι τα 2 άτομα που απάντησαν στο ποστ μου ως τώρα μου απευθύνονται λες και προέρχομαι από τη Θεωρητική, ενώ φρόντισα να ξεκαθαρίσω ότι η κατεύθυνση που ακολούθησα ήταν η Τεχνολογική 2 (Κύκλος Πληροφορικής και Υπηρεσιών). Είναι λοιπόν τόσο παράλογο για κάποιον να υπερασπίζεται μια κατεύθυνση στην οποία δεν ανήκει; Και για να το ξεκαθαρίσω, εγώ απλά αναφερόμουν στη γενικότερη στάση που παρατήρησα σε αυτό το thread σχετικά με τη Θεωρητική κατεύθυνση, ότι δηλαδή είναι και καλά πιο εύκολη.

Πιστεύω ότι αν κάποια κατεύθυνση έχει ελυρυντικό αυτή είναι η Τεχνολογική γιατί έχει δύο μαθήματα τα οποία θέλουν απλά διάβασμα κι όχι απαραίτητα κάποια κριτική ικανότητα.
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε ΑΟΔΕ και Προγραμματισμό. Για το ΑΟΔΕ δεν μπορώ να διαφωνήσω. Για τον Προγραμματισμό κρητική ικανότητα και εξάσκηση είναι απαραίτητες.

Τελείωσα τη Θετική και μπορώ με σιγουριά να πω ότι με καμία παναγία δε τη λες εύκολη κατεύθυνση. Η δυσκολία της όμως δεν σημαίνει αυτομάτως ευκολία στη Θεωρητική. Ας κάνει ο καθένας τη δική του προσωπική αξιολόγηση και ας πορευτεί με τα μόρια που έβγαλε χωρίς να υποβαθμίζει τους άλλους που έβγαλαν περισσότερα λέγοντας ότι ήταν σε πιο εύκολη κατεύθυνση σε στυλάκι "Είμαι κι εγώ έξυπνος, απλά αντιμετώπισα πιο δύσκολα"...
Σε αυτό θα συμφωνήσω και αυτή ακριβώς ήταν η ένστασή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top