Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Death is not sad. The sad thing is, most people don't live at all.
-Peaceful warrior
Με αφορμή το θέμα "Υπάρχει Ζωή Μετά Το Θάνατο;" ανοίγω ένα νέο θέμα που απευθύνει ένα τελείως διαφορετικό ερώτημα.
Αυτό είναι το ερώτημα που, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να μας απασχολεί πραγματικά.

Έχουμε αρνηθεί το πιο βασικό από όλα τα δικαιώματα που έχουμε σαν άνθρωποι, την επιλογή. Διατηρούμε παθητική στάση απέναντι στη ζωή, απλά υφιστάμενοι καταστάσεις, χωρίς να παίρνουμε την ευθύνη. Η ευθύνη είναι πλέον κάτι που φοβόμαστε, γι' αυτό την κόβουμε κομμάτια και τη σκορπάμε δεξιά κι αριστερά. Έπειτα κατηγορούμε τους άλλους, και έτσι δημιουργούμε φαύλους κύκλους που ποτέ δε σταματάνε.
Η ζωή είναι σαν ένα κέρμα: δεν υπάρχει κέρμα με μία πλευρά, όλα τα κέρματα έχουν δύο πλευρές. Μπορείς λοιπόν πάντα να διαλέγεις την πλευρά στην οποία θα μείνεις, ή να το παίζεις κορώνα-γράμματα. Οπότε, το ερώτημα είναι, γιατί να το παίζεις κορώνα γράμματα, εφόσον μπορείς πάντα να επιλέγεις;

ζωεπιβιώνω

Είτε ζούμε, είτε επιβιώνουμε, και δεν είναι το ίδιο. Τι είναι λοιπόν αυτό που αποκαλούμε "ζωή";

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν δεν είναι ζωή αυτό που ζούμε (λολ) τότε τι είναι;
Έχω την εντύπωση ότι ο όρος ''ζωή'' σχετίζεται με τη βιολογία.
Ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotilag

Νεοφερμένος

Η sotilag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είναι μεγάλο προτέρημα των ανθρώπων να αναλαμβάνουν ευσυνείδητα τις ευθύνες τους. Όσο εύκολο και αν ακούγεται στην πράξη είναι διαφορετικά... Ομως τετοιες καταστασεις σε κανουν ψυχικα και πνευματικα πιο δυνατο.

Δυστυχως υπαρχουν συνομιληκοι μας που αρνουνται το νοημα της ζωης... Αρνουνται να καταλαβουν το μεγαλειο... Για μενα η ζωη ειναι υπεροχη εχει τοσα να προσφερει στον καθενα αρκει να κοιταξουμε γυρω μας. να αντικρισουμε το θεαμα! την ομορφια της ζωης!! Η ζωη πριν το θανατο δεν ειναι αιωνια... ειναι ομως στο χερι μας να την ευχαριστηθουμε στο επακρο!

Για μενα, οι λεξεις ζω και επιβιωνω εχουν ουσιαστικες διαφορες... Ζω σημαινει απολαμβανω, αναπνεω, αντιλαμβανομαι, χαιρομαι, λυπαμαι, ποναω, ερωτευομαι και τοσες αλλες λεξεις.. απλες, οικειες, καθημερινες ! το Επιβιωνω ισως ειναι πιο " υλικο"... καποιος μπορει να επιβιωσει μονο με τροφη και νερο.. ΑΥΤΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δηλαδή, όλοι οι άνθρωποι πράττουμε όπως περιγράφεις;

Σόρυ αλλά έτσι όπως διαβάζω το ποστ σου αυτό που βλέπω είναι ότι όλες σου οι προτάσεις είναι κατηγορηματικές. Αυτό είναι έτσι... Κάνουμε αυτό... Δεν κάνουμε εκείνο... Γίνεται αυτό... Η ζωη είναι σαν αυτο... κλπ. Η τελική σου πρόταση λοιπόν, είναι ένα ερώτημα το οποίο προκύπτει απ' όλες αυτές τις κατηγορηματικές προτάσεις. Λές ένα "Οπότε" και δεχόμαστε δηλαδή ώς σωστά όλα τα προηγούμενα και κάνεις την ερώτηση. Ακόμη και εκεί: λές "γιατί το παίζω κορόνα γράμματα ενώ μπορώ να επιλέγω;". Ποιός λέει ότι το παίζω κορόνα γράμματα; Εσύ.

Η απάντηση μου, λοιπόν, είναι: δεν το παίζω κορόνα γράμματα, δεν μεταβιβάζω τις ευθύνες μου, δεν υφίσταμαι καταστάσεις εκτός απ' όταν το επιλέγω γιατί είναι καλύτερο από το να αντιδράσω, δεν πιστεύω ότι η ζωή είναι ένα κέρμα μονόπλευρο, εσύ λές ότι το πιστεύω και δεν ξέρω γιατί θεωρείς ότι το πιστεύω αυτό και ότι εσύ επιτέλους θα με διαψεύσεις λέγοντας μου ότι είναι δίπλευρο.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο δεν έχουν την συμπεριφορά που περιγράφεις σε τουλάχιστον ένα απ' όσα λές και συνήθως σε περισσότερα.

έχεις και όνομα Mr. Positive τρομάρα σου :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Serenity Seeker

Νεοφερμένος

Ο Serenity Seeker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχει διαφορά η αισιοδοξία και η βλακεία ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
"Έτσι όπως διαβάζεις το ποστ μου", όπως λες, λογικό είναι να κατάλαβες ό,τι κατάλαβες.
Θα έλεγα ότι "εννοείται πως δε συμπεριφερόμαστε όλοι οι άνθρωποι έτσι", αλλά ευτυχώς μού απέδειξες ότι δεν εννοείται και ότι οφείλω να αναδιατυπώσω κάποια πράγματα, σαν να τα λέω σε ένα μωρό.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο άνθρωπος που "δε συμπεριφέρεται έτσι" είναι περίπου ένας στο εκατομμύριο. Γιατί αν αυτός που συμπεριφερόταν έτσι ήταν ο μόνος του στο εκατομμύριο, δε θα γινόταν το θέμα γι' αυτόν!

Περιγράφω τη στάση "μας" απέναντι στη ζωή (θεωρητικά συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου) μέσα από τη δική μου οπτική γωνία. Θα μπορούσε αυτή η περιγραφή απευθυνόμενη σε κάποιον προσωπικά (σε εσένα, για παράδειγμα, που δεν ξέρω) να μην ισχύει. Γι' αυτό και δεν αναφέρθηκα ούτε σε εσένα προσωπικά, ούτε σε κανέναν. Αναφέρθηκα γενικά στους ανθρώπους.

Έχω να σού πω λοιπόν, ότι αν πράγματι αυτά που περιγράφεις ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και δείχνεις το ίδιο και στη θεωρία και στην πράξη, σού αξίζουν συγχαρητήρια. Μιλάω υποθετικά επειδή, προσωπικά δεν είμαι σε θέση να πιστέψω ούτε αυτό αλλά ούτε το αντίθετο, μιας και δε σε ξέρω.

Και για να φτάσω και παρακάτω:
έχεις και όνομα Mr. Positive τρομάρα σου :P:P:P
Το όνομά μου περιγράφει τη στάση μου απέναντι στη ζωή, όπως θα τη χαρακτήριζα όταν ήμουν 15, που προσέδωσα αυτό το χαρακτηρισμό στον εαυτό μου, "τρομάρα μου". Γιατί κι εγώ, ούτε το παίζω κορώνα γράμματα, ούτε σκορπάω τις ευθύνες μου, ούτε και κατηγορώ κανέναν. Κανένας ιδιαίτερος λόγος για την τελευταία αναφορά στον εαυτό μου, πέραν του να ξεκαθαρίσω ξανά το πνεύμα στο οποίο είπα τα προλεχθέντα.

Τελικώς, θέλω να πω κάτι ακόμα: Διάβασες το ποστ μου, παρερμήνευσες τα λεχθέντα μου, έκανες τον καλό κόπο να γράψεις την άποψή σου, απάντησες σε ερωτήματα που δεν υπήρχαν, σχολίασες το όνομά μου και τα σχετικά, αλλά στο βασικό ερώτημα που έθεσα εν αρχή, δεν απάντησες ακόμη! :P Αν πιστεύεις ότι υπάρχει ζωή ΠΡΙΝ το θάνατο, καλώς: Τι είναι ζωή για σένα; Γιατί θα έλεγες ότι ζεις;
Εκτός αν κι εσύ κατάλαβες ότι με τον όρο "ζωή" εννοώ την έμβια κατάσταση των όντων, όπου θα πάω πάσο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Eγώ θα μιλήσω εμπειρικά και όχι λογικά γιατί έξω απ' τον χορό πολλά τραγούδια λένε. Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο και όπως κι αν έχει αυτή για τον καθένα, είναι αντικειμενικά πολύ γλυκειά όταν πλησιάσει τον θάνατο. Και όποιος έχει πλησιάσει γνωρίζει καλά τι εννοώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τίθεται κάν θέμα στο αν υπάρχει ζωή πρίν το θάνατο. Δεν ξέρω πώς ακριβώς να σου απαντήσω το ερώτημα σου γιατί δεν είναι σαφές, ζητάς να ορίσουμε την ζωή; Με περιγράφεις ώς μωρό που πρέπει να τα ξαναπείς, μήπως όμως εσύ δεν τα λές καλά; Δεν υπάρχει συνδετικός κρίκος στα όσα λές. Μιλάς για τ' ότι έχουμε παρατήσει το δικαίωμα της επιλογής. Μετά λές ότι καθόμαστε και υφιστάμεθα καταστάσεις, χωρίς να αναλαμβάνουμε ευθύνες. Έπειτα λές ότι ρίχνουμε αλλού ευθύνες και μετά περιγράφεις την ζωή ώς το κέρμα που ενώ έχει δύο πλευρές εμείς δεν επιλέγουμε πλευρά και παίζουμε κορόνα γράμματα. Αλλά, πού κολλάνε όλα αυτά μεταξύ τους; Πώς συνδέονται; Όταν κάποιος μιλάει με κατηγορηματικές προτάσεις στις οποίες δεν χρησιμοποιεί ούτε ένα επιχείρημα, ούτε μια επεξήγηση και δεν είναι οφθαλμοφανής η σύνδεση μεταξύ των προτάσεων, δεν είναι μωρουδίστικο να του πείς ότι είναι κατηγορηματικός. Επίσης, γενικοποίησες την ερώτηση σου, κι έτσι γενικοποίησα την απάντηση μου, πιστοποιώντας σε εσένα πως κατά την δική μου άποψη η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν πράττει όπως εσύ - κατηγορηματικά- ισχυρίζεσαι. Και ενώ λέω αυτήν την άποψη, γυρνάς να θεωρήσω ότι ο "ένας στο ένα εκατομμύριο" δεν είναι έτσι όπως περιγράφεις.

Σου επισημαίνω, ξανά, ξεκάθαρα, λοιπόν, ότι δεν συμφωνώ με τον τρόπο που λές ότι πράττουν οι περισσότεροι άνθρωποι (εκτός αν φυσικά χρησιμοποιήσεις κανά επιχείρημα για να υποστηρίξεις αυτή τη στάση) αλλά μπορώ να απαντήσω το βασικό ερώτημα σαν να είναι το μοναδικό πράγμα που έχεις γράψει.

Επομένως, διαφοροποιώντας την ζωή απ την βιολογική έννοια, ζωή για μένα είναι να είσαι ευτυχισμένος και ο καθένας είναι ευτυχισμένος με διαφορετικά πράγματα. Αν για να είσαι ευτυχισμένος θέλεις να πάρεις ένα σάκο και να γυρίσεις περπατώντας τον κόσμο, τότε έτσι ζείς. Αν για να είσαι ευτυχισμένος θές να κάνεις 2 παιδιά και να ερωτευτείς, τότε έτσι ζείς. Ο,τιδήποτε μπαίνει ανάμεσα σε εσένα και την ζωή σου είναι είτε εμπόδιο στην ευτυχία σου είτε εφόδια για να μπορέσεις να συντηρείς την ευτυχία σου. Υπάρχουν όμως πολλοί και διαφορετικοί τρόποι να είσαι ευτυχισμένος και το πρόβλημα είναι ότι δεν τους ξέρουμε μέχρι να τους ζήσουμε. Μπορεί εγώ να λέω ότι για να είμαι ευτυχισμένος θέλω να πάω στις Μπαχάμες και να κάτσω σε μια αιώρα με 5 κοπελιές να μου κάνουν αέρα. Αν δεν το ζήσω όμως δεν ξέρω αν πραγματικά θα είμαι ευτυχισμένος και για πόσο. Έτσι, πρέπει διαρκώς να κάνεις ότι πιστεύεις ότι σε κάνει ευτυχισμένο, πράγμα απλά αδύνατο διότι για να υπάρχει ζωή πρέπει να υπάρχει πρώτα επιβίωση και δεν γίνεται να τριγυρνάς με ατελειώτους πόρους και να κάνεις ό,τι θές.

Το θέμα όμως όπως το θίγεις είναι ευαίσθητο και.. περίεργο.. και ενώ σου όρισα την ζωή έτσι, αν με ρωτήσεις "Δηλαδή, όσοι δεν τα κάνουν αυτά δεν ζούν;" δεν θα σου απαντήσω καταφατικά. Αν όμως μου ζητούσες να δώσω ένα συννόνημο της ζωής, διαφορετικό από την βιολογική έννοια, θα σου έλεγα ζωή = ευτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Βιολογικά,προφανώς και υπάρχει.Αν τώρα ψάχνεις κάτι περισσότερο φιλοσοφικό,το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως όταν γεννιέσαι,ένα είναι σίγουρο,ότι κάποια στιγμή θα πεθάνεις:είναι όμως στο χέρι σου αν στο ενδιάμεσο θα ζήσεις,ή όχι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
....θα σου έλεγα ζωή = ευτυχία.

Τι πάει να πει ευτυχία? Μπορεί κάποιος να αισθάνεται δυστυχισμένος διότι έκανε λάθος επιλογές στη διάρκεια της ζωής του, αδικήθηκε, δεν έλαβε αυτά που δικαιούνταν, έχυσε ιδρώτα και δν υπήρχε κάποιος να του μαζέψει τις σταγόνες...Αυτός ο άνθρωπος δν έζησε? Παρά τις εσφαλμένες (όπως τελικά αποδείχθηκε) επιλογές του, αυτός ο άνθρωπος έπραττε πάντα με γνώμονα αυτό που πραγματικά αυτός θεωρούσε σωστό και χωρίς να ετεροκατευθύνεται από τρίτους...αυτός ο δυστυχισμένος, λοιπόν, έκανε πάντα αυτό που του "έλεγε" το ξερό του το κεφάλι...αυτός ο κακομοίρης δν συμβιβάστηκε ποτέ με μικροκοινωνικές αντιλήψεις, με ψηφοθηρικές ιδεολογίες, με ιδιοτελή κίνητρα....αυτός ο αποτυχημένος πάντα θεωρούσε πως η δικαίωση κάποτε θα έρθει διότι πίστευε στη θεία Δίκη....αυτός ο δυστυχισμένος, λοιπόν, σήμερα "απολαμβάνει" τις τελευταίες μέρες του έντιμου βίου του στην εντατική μονάδα ενός δημόσιου νοσοκομείου έχοντας πρώτα αναθεματίσει τον ίδιο του τον εαυτό για τον τρόπο με τον οποίο χειρίστηκε το θείο Δώρο...
Και επαναλαμβάνω. Αυτός ο δυστυχισμένος, δν έζησε?


ΥΓ: το γεγονός είναι βγαλμένο από τη φαντασία του υποφαινόμενου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αν δεν είναι ζωή αυτό που ζούμε (λολ) τότε τι είναι;
Έχω την εντύπωση ότι ο όρος ''ζωή'' σχετίζεται με τη βιολογία.
Ζωή

Ο φιλος μας αγγιζει την φιλοσοφικη πλευρα του ορου Ζωη... Οποτε δεν μιλα για την βιολογικη της εννοια που σχετιζεται αμεσα με την επιβιωση...

Επομένως, διαφοροποιώντας την ζωή απ την βιολογική έννοια, ζωή για μένα είναι να είσαι ευτυχισμένος και ο καθένας είναι ευτυχισμένος με διαφορετικά πράγματα. Αν για να είσαι ευτυχισμένος θέλεις να πάρεις ένα σάκο και να γυρίσεις περπατώντας τον κόσμο, τότε έτσι ζείς. Αν για να είσαι ευτυχισμένος θές να κάνεις 2 παιδιά και να ερωτευτείς, τότε έτσι ζείς. Ο,τιδήποτε μπαίνει ανάμεσα σε εσένα και την ζωή σου είναι είτε εμπόδιο στην ευτυχία σου είτε εφόδια για να μπορέσεις να συντηρείς την ευτυχία σου. Υπάρχουν όμως πολλοί και διαφορετικοί τρόποι να είσαι ευτυχισμένος και το πρόβλημα είναι ότι δεν τους ξέρουμε μέχρι να τους ζήσουμε. Μπορεί εγώ να λέω ότι για να είμαι ευτυχισμένος θέλω να πάω στις Μπαχάμες και να κάτσω σε μια αιώρα με 5 κοπελιές να μου κάνουν αέρα. Αν δεν το ζήσω όμως δεν ξέρω αν πραγματικά θα είμαι ευτυχισμένος και για πόσο. Έτσι, πρέπει διαρκώς να κάνεις ότι πιστεύεις ότι σε κάνει ευτυχισμένο, πράγμα απλά αδύνατο διότι για να υπάρχει ζωή πρέπει να υπάρχει πρώτα επιβίωση και δεν γίνεται να τριγυρνάς με ατελειώτους πόρους και να κάνεις ό,τι θές.

Το θέμα όμως όπως το θίγεις είναι ευαίσθητο και.. περίεργο.. και ενώ σου όρισα την ζωή έτσι, αν με ρωτήσεις "Δηλαδή, όσοι δεν τα κάνουν αυτά δεν ζούν;" δεν θα σου απαντήσω καταφατικά. Αν όμως μου ζητούσες να δώσω ένα συννόνημο της ζωής, διαφορετικό από την βιολογική έννοια, θα σου έλεγα ζωή = ευτυχία.


Αλλα και για να ζεις, πρεπει να επιβιωσεις... Εστω κι ενα μικρο χρονικο διαστημα....

Η ευτυχια ομως, φιλε Μπαμπη Αλλε, ειναι κατι πολυ ρευστο και σχετικο... Επισης πιστευεις οτι μπορεις να ζησεις μια Ζωη μοναχα ευτυχισμενος?? Το μονο σιγουρο ειναι πως θα σου φανει ανιαρη καποια στιγμη...

Για μενα λοιπον: Για μετα θανατον Ζωη δεν ξερω... Αλλα ξερω για την προ του θανατου Ζωη, μιας και την ζω και την απολαμβανω οσο μπορω...
Ετσι για ζεις την Ζωη σου και να μην σε ζει αυτη εχεις να κανεις κατι απλο... Αρχικα δεν εχεις ποτε την δυνατοτητα να παραιτηθεις απο αυτην, αν θελεις να λες οτι ζεις... Οτι και να συμβει θα πρεπει να το δεχεσαι στωικα και να παλευεις να το ανατρεψεις... Πρεπει να την ζησεις εντονα την Ζωη... Ειναι καλυτερα να χαρεις πολυ και να λυπηθεις πολυ, παρα να τα κανεις και τα 2 απο λιγο... Τωρα το τι και το πως, ειναι για τον καθενα μας διαφορετικο... Το κλειδι για να πετυχεις στον εαυτο σου αυτα που λεω, το εχεις εσυ και μονο εσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Tι να σας πώ ρε παιδιά, όπως αναφέρω παραπάνω το ερώτημα είναι περίεργο και ευαίσθητο και δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ, αν με ρωτάγατε αν κάποιος που δεν έκανε όσα είπα για να ζεί τελικά δεν ζούσε, θα απάνταγα αρνητικά, δεν θα έλεγα οτι δεν έζησε. Γιατί απλά είναι περίεργο και δεν βγάζει νόημα. Δεν νομίζω ότι μπορεί να περιγραφεί η ζωή, εκτός βιολογικής έννοιας με μια μόνο λέξη, γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια λέξη, αλλά αν ντέ και καλά έπρεπε να επιλέξω μια λέξη, την κοντινότερη σε αυτήν την ερώτηση, που σαφώς θα έχει "τρύπες" σαν αυτές που είπατε, θα επέλεγα την λέξη ευτυχία, μέχρι κάποιος να μου πεί μια καλύτερη, γιατί δεν φημίζομαι και για το πλούσιο λεξιλόγιο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να σου πω, εγω παντα προτιμουσα τις περιφρασεις...


Οποτε μαλλον με κατι σε κατεβατο θα σου απαντουσα οπως και πιο πανω...

Ισως ομως να μπορουσαμε να πουμε πως η ζωη ειναι δυνατες στιγμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ισως ομως να μπορουσαμε να πουμε πως η ζωη ειναι δυνατες στιγμες...
κάτι τέτοιο έχω κι εγώ στο μυαλό μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top