Υπάρχει ζωή πέρα από τη Γη;

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Και στη φυσική και την επιστήμη της λογικής από ένα πλήθος πιθανών επιλογών και δυνατοτήτων επιλέγουμε συνήθως το πιο απλό. Απ'τη στιγμή που όλα τα παραπάνω είναι, και θα παραμείνουν εικασίες, δεν αποδέχομαι την ύπαρξη παράλληλων ή ανεξάρτητων συμπάντων. Το ερώτημα έίναι κοσμολογικό και αδύνατον να απαντηθεί.

Αν υπάρχουν κάπου αλλού προϋποθέσεις για την ανάπτυξη της ζωής, με βάση την απλή επιλογή, θα περιοριζόμουν στο ηλιακό μας σύστημα ή έστω στο δικό μας Σύμπαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
5.30 το πρωί στην παραλία είδα κάτω από το φεγγάρι με την φωτεινότητα και το μέγεθος αστεριού (ίσως κάπως πιο φωτεινό) κάτι να κινείται με ελεικοειδή τροχία.

μου είπαν ότι ήταν δορυφόρος πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο εγώ.

όχι δεν είχα πιέι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
5.30 το πρωί στην παραλία είδα κάτω από το φεγγάρι με την φωτεινότητα και το μέγεθος αστεριού (ίσως κάπως πιο φωτεινό) κάτι να κινείται με ελεικοειδή τροχία.

μου είπαν ότι ήταν δορυφόρος πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο εγώ.

όχι δεν είχα πιέι

Παραλια ? Θα σε βαρεσε ο ηλιος :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
5.30 το πρωί στην παραλία είδα κάτω από το φεγγάρι με την φωτεινότητα και το μέγεθος αστεριού (ίσως κάπως πιο φωτεινό) κάτι να κινείται με ελεικοειδή τροχία.

μου είπαν ότι ήταν δορυφόρος πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο εγώ.

όχι δεν είχα πιέι


δορυφόρος ήταν ναί. πάντα φαίνονται αργά το απόγευμα και νωρίς το πρωί.
σε μερικές περιπτώσεις μάλλιστα το κάτοπτρο του δορυφόρου ευθυγραμίζεται τέλεια με τον ήλιο και η λάμψη που βγάζει είναι ενντυπωσιακή

τα λεγόμενα flares
στη σελίδα αυτή μπορεί κάποιος να βάλει το μέρος στο οποίο είναι το σπίτι του, και να του πεί ακριβώς το σημείο και την ώρα που θα φανούν τα flares απο εκείνο το σημείο.
https://www.heavens-above.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το φαινόμενο των ufo έχει πολλά παρακλάδια και είναι δύσκολο να μελετηθεί λόγο της περίεργης φύσης του.

υπάρχουν πολλά είδη ufo.
το πιό συνηθησμένο είναι οι φωτηνές σφαίρες.
οι φωτηνές σφαίρες έχουν μικρό μέγεθος περίπου μπάλας ποδοσφαίρου, και το χαρακτηριστικό τους είναι οτι αλλάζουν χρώματα και σχήματα.

άλλη κατηγορία είναι οι φαινομενικά συμπαγής μεταλλικοί δίσκοι ή ακόμα και τριγωνικά



το κοινό που έχουν με τις φωτηνές σφαίρες είναι οτι και αυτά αλλάζουν χρώματα ενώ πετάνε. σύμφωνα με μαρτυρίες δέν βγάζουν κανέναν θόρηβο και κινούνται αγνοώντας τον χώρο και τις αντιστάσεις της ατμόσφαιρας.

πολοί ερευνητές πιστεύουν οτι η αλλαγή του χρωματισμού ανάλογα με την κατάσταση την οποία βρίσκονται είναι σημάδι οτι μπορούν να ταξιδέψουν σε άλλες διαστάσεις.

για όποιον έχει μελετήσει το πέιραμα της φιλαδέλφειας θα ξέρει οτι το πλοίο πρίν εξαφανιστεί καλήφθηκε απο μία πράσηνη ομίχλη.
επείσης στο τρίγωνο των βερμούδων κάθε ανεξήγητο φαινόμενο σηνοδεύεται σχεδόν απο πάντα απο περίεργες χρωματιστές ομίχλες οι οποίες καλήπτουν τα πλοία ή ατα αεροπλάνα και μετά εξαφανίζονται.

τα ufo όταν εμφανίζονται αρχικά φαίνεται να έχουν μιά γαλάζια απόχρωση, και προς το τέλος αφού έχουν περάσει όλα τα φάσματα εξαφανίζονται τελείως.

λευκές σφαίρες:
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=KRvWRrf__XA[/ame]


προσέξτε προς το τέλος την επιτάχυνση με την οποία φεύγει
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=_6k25m0octA[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
To τριγωνικό που έδειξες παραπάνω αποτελεί πειραματικό του αεροσκάφους Aurora ή του Black Manta. Και τα δυο αναπτύσσονται από τον Αμερικανικό στρατό.

https://en.wikipedia.org/wiki/TR-3A_Black_Manta
https://en.wikipedia.org/wiki/Aurora_(aircraft)

Για τα άλλα δεν έχω υπόψην κάποιο παρόμοιο αεροσκάφος. Πιθανόν κάποιο μυστικό κατασκοπευτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχουν στην ΓΗ αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτόν τον γαλαξία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
τις χαζομαρες που δειχνουν στον αθεατο κοσμο δεν τις πιστευω...ειμαι πεπισμενος οτι δεν εχουν καταγραφει πραγματικα βιντεο με εξωγηινους και οτι ολα ειναι προιων καλου μονταζ...παρολα αυτα ομως ειναι λιγο δυσκολο να ειμαστε μονοι σε αυτων των κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
To τριγωνικό που έδειξες παραπάνω αποτελεί πειραματικό του αεροσκάφους Aurora ή του Black Manta. Και τα δυο αναπτύσσονται από τον Αμερικανικό στρατό.

https://en.wikipedia.org/wiki/TR-3A_Black_Manta
https://en.wikipedia.org/wiki/Aurora_(aircraft)

Για τα άλλα δεν έχω υπόψην κάποιο παρόμοιο αεροσκάφος. Πιθανόν κάποιο μυστικό κατασκοπευτικό.

το οτι υπάρχει τεχνολογία που μας κρύβουν είναι σίγουρο.

τέτοια αντικοίμενα όμως παρατηρούνταν πολύ παλιά το 1940 ήταν γνωστά στους πιλότους των μαχητηκών και τα αποκαλούσαν foo-fighers.





ακόμα και σε αναγενησιακούς πίνακες υπάρχουν



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ελεος...
οχι δεν υπαρχουν (αν εξαιρεσεις την αδερφη μου) !!
ειμαι 13 και δεν πιστευω και πιστευουν φοιτιτες!!! παιδια σοβαρευτητε!σιγα μην υπαρχουν !! ειναι επινοηση του ανθρωπου! ελεος καθεστε και βλεπετε βιντεο με εξωγιηνους..γιατι?μηπως και πετυχεις κανεναν στον δρομο να εισαι προετοιμασμενος ή για να δεις και εσυ καθαρα πως ειναι..?! αμα δειτε ποτε κανεναν (εκτος αν δειτε την αδερφη μου στον δρομο ..αυτο δεν μετραει!!:P ) να μου τριπισετε την μυτη! ελα ελα τοσα δισεκατομμυρια χρονια υπαρχει η γη..!! μην ειστε ηλιθειοι!!! :mad:

:niki::lol2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ελεος...
οχι δεν υπαρχουν (αν εξαιρεσεις την αδερφη μου) !!
ειμαι 13 και δεν πιστευω και πιστευουν φοιτιτες!!! παιδια σοβαρευτητε!σιγα μην υπαρχουν !! ειναι επινοηση του ανθρωπου! ελεος καθεστε και βλεπετε βιντεο με εξωγιηνους..γιατι?μηπως και πετυχεις κανεναν στον δρομο να εισαι προετοιμασμενος ή για να δεις και εσυ καθαρα πως ειναι..?! αμα δειτε ποτε κανεναν (εκτος αν δειτε την αδερφη μου στον δρομο ..αυτο δεν μετραει!!:P ) να μου τριπισετε την μυτη! ελα ελα τοσα δισεκατομμυρια χρονια υπαρχει η γη..!! μην ειστε ηλιθειοι!!! :mad:

:niki::lol2:


Μα δεν ειναι θεμα πιστης, το συμπαν ειναι τεραστιο, ειναι αδυνατο να υπαρχουμε μονο εμεις. Εξωγήινοι πολιτισμοι υπάρχουν σιγουρα, το θεμα ειναι αν εχουν αναπτυξει την τεχνολογια να ερθουν εδω. Ισως ναι, ισως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα δεν ειναι θεμα πιστης, το συμπαν ειναι τεραστιο, ειναι αδυνατο να υπαρχουμε μονο εμεις. Εξωγήινοι πολιτισμοι υπάρχουν σιγουρα, το θεμα ειναι αν εχουν αναπτυξει την τεχνολογια να ερθουν εδω. Ισως ναι, ισως οχι.

πρωτον, μιλαμε με πιθανοτητες, και οι πιθανοτητες δεν νομιζω να ειναι 100% οτι υπαρχει εξωγηινη ζωη. ειναι, πιστευω, αρκετα πιθανο.
δευτερον, πριν μιλησουμε για πολιτισμους, ας μιλησουμε για ειδη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
και ρε γαμωτο να ρωτησω κατι αυτους που πιστευουν στους..εξωγηινους...πως τα εφτιαξαν τα αεροσκαφη τους? προμηθευονται κρυφα υλικα απο τον πλανητη μας??ή και αυτοι αρχισαν απο πολυ χαμηλα χωρις ρευμα χωρις τιποτα και με τον καιρο και αυτοι τα ανακαλυψαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
και ρε γαμωτο να ρωτησω κατι αυτους που πιστευουν στους..εξωγηινους...πως τα εφτιαξαν τα αεροσκαφη τους? προμηθευονται κρυφα υλικα απο τον πλανητη μας??ή και αυτοι αρχισαν απο πολυ χαμηλα χωρις ρευμα χωρις τιποτα και με τον καιρο και αυτοι τα ανακαλυψαν...


Μα, αν υπαρχουν εξωγηινοι προφανως ερχονται απο αλλο πλανητη αρα εχουν ηδη αεροσκαφη δε τα φτιαχνουν με υλικα απο το δικο μας... Προφανως αναπτυχθηκαν οπως αναπτυσσομαστε εμεις, αλλα για διαφορους λογους (αν, παντα εχουν κατορθωσει να ερθουν εδω) αναπτυχθηκαν πιο γρηγορα απο εμας. Το να πιστευεις οτι υπαρχουν εξωγηινοι ειναι τελειως διαφορετικο απο την πιστη σε πχ φαντασματα αν τα συγκρινεις ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
απο την στιγμη που δεν εχει βρεθει κανενα ..εξωγιηνο αεροσκαφος (και δεν μιλω για τα ιπταμενα αντικειμενα που πετουν στον ουρανο..επειδη δεν ξερουν τι ειναι τα ονομαζουν εξωγιηνα σκαφη..λες και εχουν ζωη...) ή κανενας εξωγιηνος δεν μπορει καποιος να πιστευει σε κατι που δεν υπαρχει .! δικαιωμα του καθενος να πιστευει οπου θελει αλλα να υπερασπιζει οτι υπαρχει κατι χωρις να εχει αποδειξεις, δεν βγαζει νοημα...
-----------------------------------------
πραγματικα πιστευεις οτι υπαρχουν εξωγιηνοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
απο την στιγμη που δεν εχει βρεθει κανενα ..εξωγιηνο αεροσκαφος (και δεν μιλω για τα ιπταμενα αντικειμενα που πετουν στον ουρανο..επειδη δεν ξερουν τι ειναι τα ονομαζουν εξωγιηνα σκαφη..λες και εχουν ζωη...) ή κανενας εξωγιηνος δεν μπορει καποιος να πιστευει σε κατι που δεν υπαρχει .! δικαιωμα του καθενος να πιστευει οπου θελει αλλα να υπερασπιζει οτι υπαρχει κατι χωρις να εχει αποδειξεις, δεν βγαζει νοημα...


Μην εχεις αυταπατες οτι αν εχει πεσει ή βρεθει εξωγηινη μορφη στον πλανητη μας θα γινοταν γνωστο. Υπαρχουν γενικα φημες οτι οι κυβερνησεις, κυριως της Αμερικης, εχουν βρει εξωγηινους και το κρατανε μυστικο. Απο πολλαααα χρονια λεγονται τετοια και ισως ειναι σωστα. Εμεις οι απλοι πολιτες δε θα μαθουμε ποτε πιθανοτατα.
Η πιστη στους εξωγηινους σου ξαναλεω δεν ειναι σαν να πιστευεις σε φαντασματα, η υπαρξη τους μπορει να στηριχτει λογικα και επιστημονικα, αλλα δυστυχως χειροπιαστες αποδειξεις μαλλον δε θα υπαρξουν ποτε για εμας παρα μονο για τους "μεγαλους", δηλαδη τις κυβερνησεις, το στρατο, τη NASA, κτλ.


Θελω να πιστεψω, οπως ελεγε και ο Mulder στο X-Files。
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
απο την στιγμη που δεν εχει βρεθει κανενα ..εξωγιηνο αεροσκαφος (και δεν μιλω για τα ιπταμενα αντικειμενα που πετουν στον ουρανο..επειδη δεν ξερουν τι ειναι τα ονομαζουν εξωγιηνα σκαφη..λες και εχουν ζωη...) ή κανενας εξωγιηνος δεν μπορει καποιος να πιστευει σε κατι που δεν υπαρχει .! δικαιωμα του καθενος να πιστευει οπου θελει αλλα να υπερασπιζει οτι υπαρχει κατι χωρις να εχει αποδειξεις, δεν βγαζει νοημα...
-----------------------------------------
πραγματικα πιστευεις οτι υπαρχουν εξωγιηνοι?

οταν μιλαμε για εξωγηινους, αναφερομαστε για οποιαδηποτε μορφη ζωης (ακομα και μονοκυτταρου οργανισμου) υπαρχει εξω απο τη γη. δεν ειναι απιθανο να υπαρχει καποιο ον. προσωπικα, δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ναι αλλα οχι και να λενε οτι υπαρχουν εξωγιηνοι και δεν ξερουν αν εχουν καλο σκοπο..πολυ tv βλεπετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ναι αλλα οχι και να λενε οτι υπαρχουν εξωγιηνοι και δεν ξερουν αν εχουν καλο σκοπο..πολυ tv βλεπετε :P


Κοιτα, πολλα μπορει να λεγονται λογω φοβου για το ξενο, και φαντασιας (ταινιες σειρες κτλ). Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν, απλα τα φουσκωνουν λιγο. Μπορει και να ειναι αληθεια αλλα δε θα το μαθουμε μαλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι αλλα οχι και να λενε οτι υπαρχουν εξωγιηνοι και δεν ξερουν αν εχουν καλο σκοπο..πολυ tv βλεπετε :P

χαχα, αν δεν ξερεις αν υπαρχουν ή οχι εξωγηινοι, δεν ξερεις αν εχουν ή οχι καλο σκοπο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top