Υπάρχει ζωή πέρα από τη Γη;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι το παραλογο βρισκεις δηλαδη; ναι σαφως μπορει να ειναι υποδεεστερου. Ή μπορει να υπαρχουν και τα 2.

Απλά είμαι της άποψης οτι η ανάπτυξη του σύμπαντος είναι συμμετρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απλά είμαι της άποψης οτι η ανάπτυξη του σύμπαντος είναι συμμετρική.

ανελυσε το αν μπορεις παρακαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πιστεύω οτι με τον ίδιο τρόπο που όλα ξεκίνησαν απο ένα σημείο σε ίδιες συνθήκες, έτσι συνεχίστηκαν. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος σημαντικής μεταβολής, όπως μεγάλη διαφορά στην εμφάνιση ζωής μεταξύ των γαλαξιών, αφού οι συνθήκες που επικρατούν γενικά είναι παρόμοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πιστεύω οτι με τον ίδιο τρόπο που όλα ξεκίνησαν απο ένα σημείο σε ίδιες συνθήκες, έτσι συνεχίστηκαν. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος σημαντικής μεταβολής, όπως μεγάλη διαφορά στην εμφάνιση ζωής μεταξύ των γαλαξιών, αφού οι συνθήκες που επικρατούν γενικά είναι παρόμοιες.

Ναι αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα σχηματιστουν ταυτοχρονα 2 γαιες, στις οποιες θα αναπτυχθουν ταυτοχρονα καποια ειδη ζωης. Μιας και τα υλικα απο τα οποια φτιαχνονται οι πλανητες ειναι συνηθως καταλοιπα αστερων που εχουν πεθανει, ή εστω καποιες συγκεντρωσεις υλικων που καταρρεουν λογω εκρηξεων κοντινων αστερων και διαφορα αλλα τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει εξωγήνη ζωή.:xixi:
Το μέγεθος του σύμπαντος μπορεί να χαρακτηριστεί σε μέγεθος μόνο με την λέξη άπειρο. (χωρίς βέβαια να ξέρουμε αν αυτό ισχύει πρακτικά) Το λέω αυτό γιατί για τον απλό ανθρώπινο νου είναι υπερβολικά δύσκολο να κατανοήσει τέτοιες αποστάσεις. Σε τόσο μεγάλο χώρο είναι σχεδόν σίγουρο ότι υπάρχει ζωή και μάλιστα σε πολλά σημεία.
Το γνωστό σύμπαν περιλάμβανε περίπου 100 δισεκατομμύρια γαλαξίες ενώ ο καθένας περιλαμβάνει περίπου 200 δισεκατομμύρια αστέρια σαν τον Ήλιο μας (γράφω περιλάμβανε γιατί κάθε χρόνο η τεχνολογία αναπτύσσεται και ανακαλύπτονται… Επειδή δεν μπορώ να γράψω όσα θέλω να πω σχετικά με αυτά τα θέματα δίνω παρακάτω κάποιες ιστοσελίδες ενώ όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει το βιβλίο «Το Σύμπαν και περα από αυτό» -μεταφρασμένο στα ελληνικά- (The Universe and Beyond [Forth Edition] από τον Terence dickinson) και να μάθει τα πάντα σχετικά με τις πιθανότητες ύπαρξης εξωγήνης ζωής, για τα ΑΤΙΑ και για το διάστημα+αστρονομία.
https://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=836
https://astroventure.arc.nasa.gov/DAP/DAP.html ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΟΜΙΩΤΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΝΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ-ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΖΩΗ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!!! Ακόμη οποιοσδήποτε μπορεί να κατανοήσει τις διαφορές που υπάρχουν στις συνθήκες του κάθε ηλιακού συστήματος κ.λ.π.
www.nasa.gov
ΌΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΟ www.astrovox.gr
Krou πολύ σωστά αυτά που έγραψες.Η διαφορά ανάμεσα σε 2 τετοιες"γαιες" μπορεί να είναι εκατομύρια χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
επίσης καλό : https://www.astronomia.gr/
Ακόμη, για όσους λενε ότι είδαν κάτι παράξενο στον ουρανό (UFO...) κατα πάσα πιθανότητα (80+τοις εκατο) είναι ένας δορυφόρος, ναι! ένας τεχνητός δορυφόρος.Η πιθανότητα να είναι μετεωρήτης ή "πεφταστέρι" ή άλλο αστρονομικό γεγονός είναι πολύ μικρή.Τέλος η πιθανότητα να είναι εξωγήηνοι είναι λίγο πιο πάνω από απειροελάχιστη...
Πάντος οφείλω να πω ότι αυτοί που κοροιδεύουν όποιους βλέπουν κατι τέτοια θα πρέπει να ντρέπονται.Θα τους άρεσε να έβλεπαν εκείνοι κάτι παράξενο και όταν το έλεγαν να εισπράξουν κοροιδίες αντί για στήριξη ώστε να μάθουν τι ήταν ? :nono: Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτούς που είπαν οτι είδαν κάτι παράξενο στον ουρανό δεν νομίζω να τους κοροϊδεύει κανείς, αυτούς που είπαν οτι είδαν εξωγήινους κοροϊδεύουν συνήθως :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Θυμάμαι εδώ σε εμάς είχαν ανάψει έναν πρβολέα με 4 φώτα. όταν τα είδα στον χωρίς ατέρια ουρανό, πίστεψα ότο εία εξωγήινοι. Μετά όμως επειδή δεν είμαι και τόσο χαζός κατάλαβα τι ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Όντως υπάρχουν UFO, αρκεί να κάνετε μια βόλτα σε καμιά μεγάλη καφετέρια, θα πάθετε πλάκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όντως υπάρχουν UFO, αρκεί να κάνετε μια βόλτα σε καμιά μεγάλη καφετέρια, θα πάθετε πλάκα...

Χαχαχαχαχαχα!Σωστός!!!:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ πάντως επειδή πιστεύω πως η Γη είναι απλά μια άσπρη τελεία κιμωλίας στον ευμεγεθή μαύρο πίνακα του σύμπαντος θεωρώ πως υπάρχει ζωή και αλλού (τώρα που θα σας γελάσω..)!

Για την πλάκα που έχουμε στείλει αν ποτέ βρεθεί απο κάποιους δεν νομίζω πως θα διαβαστεί.. φανταστείτε να έπεφτε ένα μικροτσίπ ή κατι ανάλογο στην Γή και να το έβρισκε ο Σωκράτης (η σκέψη του 1000% θα ήταν τι παράξενη πέτρα είναι αυτή και απλά θα το πετούσε..). Κάποιος έχει πει κάτι σχετικο: "όλοι ξέρουμε πως υπάρχει ο αστακός όμως αν ανοίξουμε την πόρτα του σπιτιού μας και απλά τον περιμένουμε δεν θα έρθει ποτέ, πρέπει εμείς να τον βρούμε"

Τώρα για το πως είναι αυτοί οι εξωγήινοι δεν ξέρω! μπορεί να είναι απο μικροοργανισμοί μέχρι και πολυκύτταροι οργανισμοί με νουμοσύνη ανώτερη απο την δικιά μας! Έχω την αίσθηση όμως πως αν έρθουμε ποτέ σε επικοινωνία με κάποιο εξωγήινο πολιτισμό τεχνολογικά πιο αναπτυγμένο απο τον δικό μας ζήτω που καήκαμε αν όμως είναι τεχνολογικά κατώτεροι κούνια που τους κούναγε! έχω αυτή την αίσθηση ότι όλα θα παιχτούν στο ποιος θα επικρατήσει τελικά.. και να πώ και την αλήθεια για τους ανθρώπους το έχω σίγουρο πως ή θα γίνουν κατακτητές ή θα το παίξουν πάπιες ανάλογα με τις περιστάσεις πάντα και με ποιους θα έχουμε να κάνουμε!

Αυτά....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι τα Ufo υπάρχουν και με τη μεταφορική και με την κυριολεκτική σημασία....:P Πλάκα κάνω... Τώρα σοβαρά... Πιστεύω ότι υπάρχουν. Και κάποτε στο βαθύ μέλλον θα τα γνωρίσαμε.. Όταν λέμε στο βαθύ μέλλον εννοούμε στο 2410 και βάλε.....:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Eνα εχω να πω...Πανσπερμια...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχουν, απλά οι κυβερνήσεις προσπαθούν να το κρατήσουν κρυφό ώστε να μην πανικοβληθούν οι πολίτες. Βέβαια νομίζω πως κυκλοφορούν πολλά αληθοφανή βίντεο και φωτογραφίες σχετικά με UFO κτλ. αλλά ο άνθρωπος τείνει να τα αγνοεί γιατί δεν τον συμφέρει στην τελική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχουν, απλά οι κυβερνήσεις προσπαθούν να το κρατήσουν κρυφό ώστε να μην πανικοβληθούν οι πολίτες. Βέβαια νομίζω πως κυκλοφορούν πολλά αληθοφανή βίντεο και φωτογραφίες σχετικά με UFO κτλ. αλλά ο άνθρωπος τείνει να τα αγνοεί γιατί δεν τον συμφέρει στην τελική.

Πάνω σε αυτό που λες είχα δει σε ένα ντοκυμαντέρ πως σιγά σιγά αρχίζουν σε κάποιες χώρες να δημοσιεύονται έρευνες πάνω στα ΑΤΙΑ απο τα υπουργεία άμυνας... Επίσης άκουσα στις ειδήσεις ότι και το Βατικανό κάπως μπλέκεται μέσα σε αυτά (αναγνωρίζει τις έρευνες και τις πιθανότητες ύπαρξης εξωγήινων.... κατι τέτοιο δν είμαι σίγουρη!!):no1:

100% κάτι ξέρουν και το κρύβουν... τώρα αρχίζουν σιγά σιγά να τα βγάζουν στη φόρα,, άντε να δούμε!!!:hmm:

Πάντως μια απο τις πολλές μου επιθυμίες είναι να προλάβω την επικοινωνία μας με άλλους λαούς-εξωγήινους...έστω και όταν θα είμαι σε μεγάλη ηλικία... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
εγω ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν !
το συμπαν οπως ειπατε κι εσεις ειναι απειρο...αρα θα ηταν απιθανο να ειμαστε all alone...! :P αφηστε που ειναι και εγωιστικο να πιστευεις οτι δεν υπαρχουν...ειναι σαν να λες: οκ εγω ειμαι μαγκες και κανενας αλλος ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχουν, απλά οι κυβερνήσεις προσπαθούν να το κρατήσουν κρυφό ώστε να μην πανικοβληθούν οι πολίτες. Βέβαια νομίζω πως κυκλοφορούν πολλά αληθοφανή βίντεο και φωτογραφίες σχετικά με UFO κτλ. αλλά ο άνθρωπος τείνει να τα αγνοεί γιατί δεν τον συμφέρει στην τελική.


Γιατί ρε παιδιά να πανικοβληθούμε; Ας αφήσουμε τους διαστημικούς μύθους. Δεν υπάρχει λόγος να θέλουν να επιτεθούν. Πιστεύω οτι υπάρχουν έμβια όντα, αλλά δεν είναι βίαια. Και δεν υπάρχει λόγος να είναι βίαια. Πρώτον, αν ο πολιτισμός τους είναι υποδεέστερος, δεν μπορούν να βιαιοπραγήσουν λόγω αδυναμίας εναντίον στους γήινους. Από την άλλη, αν ο πολιτισμός τους είναι προηγμένος και δεν έχουν λόγο να κατακτήσουν έναν υποδεέστερο πλανήτη, αλλά επίσης είναι σχεδόν βέβαια οτι θα έχουν ξεπεράσει το στάδιο του πολέμου σαν μέσο επιβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
και βεβαια υπαρχουν.ας μην ειμαστε τοσο εγωιστες πιστευοντας οτι ειμαστε οι μονοι στο συμπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πιστεύω οτι υπάρχουν έμβια όντα, αλλά δεν είναι βίαια. Και δεν υπάρχει λόγος να είναι βίαια. Πρώτον, αν ο πολιτισμός τους είναι υποδεέστερος, δεν μπορούν να βιαιοπραγήσουν λόγω αδυναμίας εναντίον στους γήινους. Από την άλλη, αν ο πολιτισμός τους είναι προηγμένος και δεν έχουν λόγο να κατακτήσουν έναν υποδεέστερο πλανήτη, αλλά επίσης είναι σχεδόν βέβαια οτι θα έχουν ξεπεράσει το στάδιο του πολέμου σαν μέσο επιβολής.
Κι αν είναι στα ίδια επίπεδα με τον γήινο πολιτισμό (όπως πιστεύεις και εσύ οτι είναι);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εδω που τα λεμε, δεν μπορουμε να ξερουμε αν εχουν ερθει πραγματι εδω και με τι προθεσεις και πως σκεφτονται. Ποιος ειπε οτι σκεφτονται κατ'αναγκην οπως εμεις; Και ακομα μπορει να εχουν μεγαλη τεχνολογικη αναπτυξη αλλα ουτε καν να εχουν την ιδια ηθικη με εμας! Ολοι οι συνδιασμοι ειναι πιθανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top