Υπάρχει αληθινή φιλία;

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τι να πώ εμένα πρόσφατα μου έτυχε να δώ πολύ άσχημη συμπεριφορά από φίλη μου που είμαστε μαζί από το γυμνάσιο. (!)

Ενώ συζητήσουμε διάφορα,ήρθε κάποια στιγμή και η κουβέντα για το αγόρι μου...

Άρχισε να κάνει έντονη κριτική,έλεγε είναι η πρώτη σου σχέση,μην βλέπεις τα πράγματα τόσο "ιδανικά",εντάξει αν χωρίσετε κάποια στιγμή,δεν θα γίνει και κάτι... ο.Ο

Μετά άρχιζε και έλεγε ότι δεν μπορεί να βρεί αγόρι,ότι είναι 19 και είναι ακόμα παρθένα. (:P)

Τέλος πάντων,γενικά από την πρώτη στιγμή που της το είχα πεί,δεν ενθουσιάστηκε και ιδιαίτερα θα έλεγα...
Περίμενα τουλάχιστον να μου πεί ξερωγω,ότι "χαίρομαι που βρήκες έναν τέτοιο άνθρωπο,εύχομαι να πάνε όλα καλά",κάτι τέτοιο.. :/:

Και το τρελό είναι ότι με κάνει και φαίνομαι λες και είμαι καμιά ηλίθια που είναι συνεχώς σε ένα ροζ συννεφάκι και τα βλέπει όλα υπεργαμάτα..

Τέλος πάντων,δεν ξέρω..

Τωρά γενικά για την φιλία.. Είναι τυχεροί όσοι έχουνε βρεί φίλους που τους στηρίζουνε και στα δύσκολα αλλά και στις χαρούμενες στιγμές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,866 μηνύματα.
το 19 και ακόμη παρθένα βλέπω σου φαίνεται κάπως...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
το 19 και ακόμη παρθένα βλέπω σου φαίνεται κάπως...:confused:

υπαρχουν στις μερες μας και τετοια κοριτσια?:clapup::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,866 μηνύματα.
όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΕΙΤΕ ΡΕΕΕΕ!!!

αράξτε λίγο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Παρότι έχω προδωθεί από ανθρώπους είμαι τόσο τυχερή που τώρα έχω 4-5 άτομα που θεωρώ φίλους μου..τους αγαπώ πολύ:redface::D

εισαι πολυ τυχερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και επίσης κάτι που ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ είναι όταν ο άλλος στο παίζει φίλος και καλά με απώτερο σκοπό να σε κουτουπώσει....πραγματικά με κάνει εξω φρενών..χάνω κάθε εμπιστοσύνη στο άτομο του.
Ένα πάρα πολύ συχνό φαινόμενο που γίνεται μόδα και μου την σπάει πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Βασικά νομίζω πως οι περισσότεροι δεν το παίζουν φίλοι με απώτερο σκοπό να κάνετε σεξ,απλά τους αρέσει η κοπέλα πριν και βρίσκουν αυτόν τον τρόπο για να την πλησιάσουν που νομίζω πως είναι ο μακράν χειρότερος τρόπος για να πλησιάσεις μια κοπέλα.

Από εκεί και πέρα φίλη Guest854551* νομίζω πως πάντοτε το συγκεκριμένο αγόρι σε κοιτούσε ερωτικά και έγινε φίλος σου μόνο και μόνο για να σε πλησιάσει και όλα αυτά τα έκανε και τα έλεγε γιατί μέσα του "πονούσε" που σε έβλεπε με άλλον.

Για εμένα υπάρχει αληθινή φιλιά και πράγματα του στυλ "Οι φίλοι σου μετριούνται στα δάχτυλα τους ενός χεριού" τα θεωρώ βλακείες.Προσωπικά εκτός από την κύρια παρέα μου που μέσα της συγκαταλέγονται οι 2 κολλητοί μου έχω πάρα πολλά άτομα τα οποία θεωρώ φίλους μου και ότι θα με στηρίξουν όπως και θα τα στηρίξω σε μια δύσκολη στιγμή.

Από εκεί και πέρα ο όρος "αληθινή φιλιά",θεωρώ πως ποικίλει και αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο,βασικά και ο όρος "φιλία" γενικότερα.Γενικότερα διαφορετική αντίληψη στις αξίες της φιλίας και στις λεπτομέρειες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Τι να πώ εμένα πρόσφατα μου έτυχε να δώ πολύ άσχημη συμπεριφορά από φίλη μου που είμαστε μαζί από το γυμνάσιο. (!)

Ενώ συζητήσουμε διάφορα,ήρθε κάποια στιγμή και η κουβέντα για το αγόρι μου...
ζήλια παιδί μου...αμα βρεί κανένα ν'ασχοληθεί μαζί της θα χαλαρώσει ^^

Btw γιατί θεωρούν όλοιοτι το να μην έχεις εμπειρίες είναι καλό?
Πιστεύω πως άνθρωποι με κάποιες εμπειρίες κάνουν πιο πετυχημένους γάμους/σχέσεις...

Α,και φιλία μια χαρά μπορεί να υπάρξει^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
^

Btw γιατί θεωρούν όλοι οτι το να μην έχεις εμπειρίες είναι καλό?
Πιστεύω πως άνθρωποι με κάποιες εμπειρίες κάνουν πιο πετυχημένους γάμους/σχέσεις...

Α,και φιλία μια χαρά μπορεί να υπάρξει^^

Νομιζω πως αυτο το θεωρουν ατομα τα οποια δεν εχουν οι ιδιοι εμπειριες,και νομιζουν πως αυτο ειναι το σωστο,για να μετρισουν λιγο αυτη την ελειψη και να αισθανονται περισσοτερο σημαντικη.

οσο για το οτι οι εμπειριες κανουν πιο επιτυχημενους γαμους ή σχεσεις νομιζω πως θα συμφωνησω.
Οταν εχεις εμπειρια,εχεις δοκιμασει εμπρακτα τι σου παει και τι οχι,και κρατας μονο τα θετικα στοιχεια και εκεινα ψαχνεις.Επισης μεσα απο τη τριβη των σχεσεων βλεπεις που ειναι και τα ορια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Έτσι όπως τα λες είναι απλά δεν είχε το θάρρος να σε πλησιάσει αλλιώς.Αλλά και πάλι μου λες για πολλά χρόνια φιλίας,οπότε το ερωτικό να βγήκε στην πορεία.Και έχεις το δίκιο σου,δεν είσαι περίεργη προς θεού.Και εγώ το ίδιο θα ζητούσα αν και στις αντίθετες περιπτώσεις δεν υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις,δηλαδή η κοπέλα δεν κάνει φιλία για να κάνει μετά πέσιμο,συχνά.Αν και εμένα η πρώτη μου σχέση έτσι ήρθε,με μια κοπέλα που με γούσταρε και το έπαιξε πρώτα φίλη μου για καιρό. :D

Πόσο χρονών είστε αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
δεν γινεται να το ελεγχεισ παντα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
21 είμαστε...:)

βασικά είμαι ξέκαθαρη από την αρχή..φίλοι φιλοι...κάτι παραπάνω κάτι παραπάνω...αν και κάποιον πρώτα τον είδα φιλικά και μετά..τεσπα..


Αυτό το ότι σου ζήτησε να γίνεις το κορίτσι του,είδα και μου φάνηκε ότι είστε 14-15.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μετά άρχιζε και έλεγε ότι δεν μπορεί να βρεί αγόρι,ότι είναι 19 και είναι ακόμα παρθένα. (:P)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
αν οντως ειναι ετσι....δεν ξερω τι να πω!!
αλλα μηπως υπερβαλεις??
συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις ειμαστε πολυ θυμωμενοι και δεν κοιταμε και την αλλη πλευρααααα!!!
για ριξε μια ματιααα!!

δυστυχώς δεν υπερβάλλω,πριν λίγες μέρες γύρισα από Βουδαπέστη πήγα με το σχολείο(ήταν πάρα πολύ ωραία) και την πρώτη μέρα ήμουν χάλια γιατί 2 παιδιά από την παρέα μου είπαν<<εμείς να περάσουμε καλά, όπως τα είπαμε>>.

Ο κόσμος εκεί έξω είναι σκληρός. Τον έχουν μάθει να σκέφτεται μόνον τον εαυτό του, πως αυτός είναι το κέντρο του κόσμου για τον ίδιο και οι άλλοι δεν έχουν αξία μέσα σ' αυτόν τον κόσμο. Πολλοί, επειδή δε ζητάνε πολλά από μια φιλία παρά μόνο να περνάνε καλά, δεν παρέχουν πολλά, αφού νομίζουν πως και οι υπόλοιποι είναι σαν κι αυτούς, όλα τα παίρνουν στην πλάκα. Οι αξίες δεν υπάρχουν στ' άτομα αυτά, δεν σκέφτεται ο άλλος αν μια πράξη του σε πληγώσει και πώς θα αισθανθείς εσύ μετά. Εκεί όμως έχεις ευθύνη κι εσύ, όταν εμπιστεύεσαι κι ανοίγεσαι σ' ένα άτομο το οποίο δε γνωρίζεις καλά και αυτό, εν τέλει, σε προδίδει. Στις μικρές - εφηβικές ηλικίες ειδικά, που τ' άτομα αυτά ακόμα ψάχνονται - διαμορφώνουν χαρακτήρα, θα κάνουν το παν για να δειχθούν ανώτεροι στα μάτια των άλλων, δεν θα τους καρφάκι για το αν πληγωσουν κάποιον "φίλο" τους.

Αληθινή φιλία υπάρχει, αλλά είναι δύσκολο να τη βρεις, να ταιριάξεις με ένα ατομο τόσο πολύ που να μην σου περνά απ' το μυαλό το ενδεχόμενο να σκέφτεται κάτι αρνητικό για σένα, να μην αμφιβάλλεις καθόλου γι' αυτό. Το γεγονός, ότι προδώθηκες από ένα άτομο που το θεωρούσες καλό σου φίλο σε μια τέτοια ευάλωτη περίοδο της ζωής σου, όπως η εφηβική, είναι κάτι πολύ άσχημο και μπορεί να σου αφήσει και τραύμα.

Εσύ όμως δε θα το αφήσεις να σε πάρει μαζί του το όλο σκηνικό, θα φανείς δυνατή και θα προσπαθήσεις να περάσει όσο πιό εξωτερικά γίνεται, δεν πρέπει να δίνεις αξία σ' ένα άτομο που δεν το αξίζει. Το να κλειστείς προσωρινά στον εαυτό σου θα σε κάνει να κατανοήσεις την όλη κατάσταση, να τη χωνέψεις, θα σου δωθεί δύναμη κι έπειτα θα καταλάβεις πως κανείς απ' αυτούς τους γελοίους που σε πρόδωσαν δεν αξίζουν να στενοχωριέσαι εσύ. Θα τα παρατήσεις όλα πίσω σου, θα σηκώσεις το κεφάλι ψηλά και θα συνεχίσεις να ζεις τη ζωούλα σου. Υπάρχουν αξιόλογα άτομα εκεί έξω, αρκεί να τα βρεις και οι δύσκολες στιγμές που περνάς τώρα θα αντικατασταθούν με τις πιό απίθανες.

Εξάλλου, κάθε εμπόδιο για καλό λέει ο λαός μας, κάτι ξέρει.... ;)

χαχα σαν να με ακούω!!!!!!!!!! συμφωνώ με ότι λες

Γιατί βρε παιδιά να μην υπάρχει αληθινή φιλία? Μην είστε τόσο αρνητικοί! Υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει..
Όσο για τον εγωισμό, όλοι μας είμαστε εγωιστές είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι.. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να αγαπήσουμε, να δεθούμε, να δώσουμε, και να βοηθήσουμε... Πραγματική φιλία δεν σημαίνει δεν μαλώνω ποτέ μα ποτέ με τον άλλον, δεν τον έχω πληγώσει ποτέ, δεν σκέφτομαι ποτέ αρνητικά γι'αυτόν, δεν του γκρινιάζω ποτέ.. Και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι! Γιατί είμαστε άνθρωποι και έχουμε αδυναμίες. Και προφανώς δεν πιστεύω ότι πληγώνεις τον φίλο σου επίτηδες και με κάθε ευκαιρία, ούτε ότι τον "θάβεις" και μιλάς άσχημα πίσω από την πλάτη του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν συμβεί κάτι και μαλώσετε ή πληγώσετε ο ένας τον άλλον δεν είστε πραγματικοί φίλοι!
@SONIA14 μην στεναχωριέσαι.. Όλοι μας πιστεύω έχουμε πληγωθεί και έχουμε προδωθεί από κάποιον φίλο μας.. Εγώ προσωπικά ναι.. Παρ'όλα αυτά δεν το βάζω κάτω! Έμαθα να ξεχωρίζω καλύτερα τους ανθρώπους και να διαλέγω ποιους θα εμπιστεύομαι.. Το ίδιο θα γίνει και με εσένα, αρκεί να σκέφτεσαι θετικά και να μην το αφήσεις να σε παρει από κάτω:)

σε ευχαριστώ :D

Και εγώ ώρες ώρες το αναρωτιέμαι αυτό... Τελικά υπάρχουν φίλοι ή φίδοι;
πραγματικά, δεν ξέρω...αυτό που μου τη δίνει είναι οτι δεν το παραδέχονται...

φυσικά και δεν είναι τέλειοι οι φίλοι [κανείς μας δεν είναι, μόνο οι ψωνάρες/σνομπ (τυχαίο??)]. Απλά όταν δένεσαι με κάποιον τόσο και δεν χάσεις ποτέ επαφή με αυτόν, τότε ναι είναι "αληθινός" ΦΙΛΟΣ. Το θέμα είναι να δεθείς συναισθηματικά, όχι μόνο να περνάς καλά. Απλά με τα σημερινά δεδομένα, οι περισσότεροι φίλοι είναι μόνο για τις καφετέριες και γενικότερα των κοινωνικών δραστηριοτήτων μας... Αλλά σίγουρα υπάρχουν φίλοι που θα τους έχεις για μια ζωή [και ίσως να μην τους βλέπεις και για χρόνια]:)

Συμφωνώ, δεν ζητάμε την τελειότητα αλλά συναισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ο κόσμος εκεί έξω είναι σκληρός. Τον έχουν μάθει να σκέφτεται μόνον τον εαυτό του, πως αυτός είναι το κέντρο του κόσμου για τον ίδιο και οι άλλοι δεν έχουν αξία μέσα σ' αυτόν τον κόσμο. Πολλοί, επειδή δε ζητάνε πολλά από μια φιλία παρά μόνο να περνάνε καλά, δεν παρέχουν πολλά, αφού νομίζουν πως και οι υπόλοιποι είναι σαν κι αυτούς, όλα τα παίρνουν στην πλάκα. Οι αξίες δεν υπάρχουν στ' άτομα αυτά, δεν σκέφτεται ο άλλος αν μια πράξη του σε πληγώσει και πώς θα αισθανθείς εσύ μετά. Εκεί όμως έχεις ευθύνη κι εσύ, όταν εμπιστεύεσαι κι ανοίγεσαι σ' ένα άτομο το οποίο δε γνωρίζεις καλά και αυτό, εν τέλει, σε προδίδει. Στις μικρές - εφηβικές ηλικίες ειδικά, που τ' άτομα αυτά ακόμα ψάχνονται - διαμορφώνουν χαρακτήρα, θα κάνουν το παν για να δειχθούν ανώτεροι στα μάτια των άλλων, δεν θα τους καρφάκι για το αν πληγωσουν κάποιον "φίλο" τους.

Αληθινή φιλία υπάρχει, αλλά είναι δύσκολο να τη βρεις, να ταιριάξεις με ένα ατομο τόσο πολύ που να μην σου περνά απ' το μυαλό το ενδεχόμενο να σκέφτεται κάτι αρνητικό για σένα, να μην αμφιβάλλεις καθόλου γι' αυτό. Το γεγονός, ότι προδώθηκες από ένα άτομο που το θεωρούσες καλό σου φίλο σε μια τέτοια ευάλωτη περίοδο της ζωής σου, όπως η εφηβική, είναι κάτι πολύ άσχημο και μπορεί να σου αφήσει και τραύμα.

Εσύ όμως δε θα το αφήσεις να σε πάρει μαζί του το όλο σκηνικό, θα φανείς δυνατή και θα προσπαθήσεις να περάσει όσο πιό εξωτερικά γίνεται, δεν πρέπει να δίνεις αξία σ' ένα άτομο που δεν το αξίζει. Το να κλειστείς προσωρινά στον εαυτό σου θα σε κάνει να κατανοήσεις την όλη κατάσταση, να τη χωνέψεις, θα σου δωθεί δύναμη κι έπειτα θα καταλάβεις πως κανείς απ' αυτούς τους γελοίους που σε πρόδωσαν δεν αξίζουν να στενοχωριέσαι εσύ. Θα τα παρατήσεις όλα πίσω σου, θα σηκώσεις το κεφάλι ψηλά και θα συνεχίσεις να ζεις τη ζωούλα σου. Υπάρχουν αξιόλογα άτομα εκεί έξω, αρκεί να τα βρεις και οι δύσκολες στιγμές που περνάς τώρα θα αντικατασταθούν με τις πιό απίθανες.

Εξάλλου, κάθε εμπόδιο για καλό λέει ο λαός μας, κάτι ξέρει.... ;)






Ωραια τα λες συμφωνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Chill out παίδες,όλοι εγωιστές είμαστε.It is written on our genes.
Πόσο δίκιο έχεις!Παροκολουθώ το θέμα και έχουν γραφεί διάφορα που οκ εμπειρικά μπορεί να θεωρηθούν πολύ σωστά αλλά το ερώτημα που τίθεται εδώ και έτσι γενικά όπως έχει τεθεί σηκώνει πολύ συζήτηση!Εγώ προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει αυτό που ονομάζεται φιλία με την αυθεντική και πλήρη σημασία της λέξεως απλά πιστεύω πως λόγω κάποιοω ιδιοτήτων και χαρακτηριστικών που τα έχουμε συνδεδεμένα στον εγκέφαλό μας με τη λέξη φιλία θεωρούμε κάποιοα άτομα φίλους μας χωρίς αυτά τα χαρακτηριστικά να επαρκούν απόλυτα!(και δεν είναι μόνο αυτό!Τα άτομα που θεωρούμε φίλους μας έχουν επίσης και χαρακτηριστικά που αποκλίνουν από την έννοια της φιλίας αλλά υπερισχύουν ή τουλάχιστον θέλουμε να υπερισχύουν τα άλλα που μας αρέσουν)!Η φιλία είναι κάτι ουτοπικό ως έννοια και δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις πολύ ώριμου ψυχισμού και προσωπικότητας!Ο άνθρωπος ως κτητικό ον δεν μπορεί να κάνει απόλυτα πραγματικές και αληθινές φιλίες (εκτός κάποιων εξαιρετικών περιπτώσεων) αλλά μπορεί να ζήσει κάποιες καταστάσεις που παραπέμπουν σε φιλία πραγματικά απόλυτα φυσιολογικό,ανθρώπικο και υγιές!Προσωπικά δεν έχω ζήσει ακόμα ούτε αυτές τις καταστάσεις οπότε μπορεί να δικαιολογηθεί λίγο ο απαισιοόδοξος τόνος μου!:oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Απλά δεν υπάρχει φιλία...Όταν θα γίνει εφικτή, ο άνθρωπος θα έχει εξελιχθεί αρκετά ωστε να μην χρειάζεται καν καποιον να τον επιβλέπει (π.χ. κρατικό μηχανισμό)...Όσο στο γενικό επίπεδο (επίπεδο πολιτείας) είναι τοσο συχνό το φαινόμενο της απάτης και της καταστρατγησης...άλλο τόσο συχνο θα είναι και σε προσωπικό επίπεδο....Το να κοιτας τον εαυτό σου μόνο υποοδηλώνει έλλειψη αξιών-παιδείας και όλων των συναφών νοηματικά εννοιών...Δυστυχώς η συντριπτική πλειονότητα είναι έτσι....Από άξεστους γονείς θα βγούν άξεστα παιδια...κάποια δεν έχουν καν το εν δυνάμει στοιχείο της βελτίωσης και ψυχικής ανέλιξης...αλλά και όσα το έχουν το καταπίεζουν προκειμένουν να μην ξεχωρίζουν, γενόμενα ένα με τη μάζα...Προτιμούν να ανήκουν σε μια ομάδα παρά να καταλήξουν παραγκωνισμένα...(ειδικά στις μικρές ηλικίες...) Στο παραπάνω φαινόμενο, που είναι έντονο στις μέρες μας, συμβάλλει σημαντικά η υπολειτουργία του θεσμού της οικογένειας και του σχολείου όπως είπαμε...αλλά και της κοινωνίας γενικότερα, που προωθει τον ανταγωνιστικό κανιβαλισμό σε βάρος του συνανθρώπου...Εν τελει αν όλα ήταν όπως θα πρεπε να είναι θα είχε χρεωκοπησει ο κινηματογραφος και οι συγγραφεις κομικ + ανιμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
αν όλα ήταν όπως θα πρεπε να είναι θα είχε χρεωκοπησει ο κινηματογραφος και οι συγγραφεις κομικ + ανιμε
Δώστε anime στον λαό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουμπίτας

Νεοφερμένος

Η Χαρουμπίτας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πολύ ωραίο θέμα ....
εγώ είχα μια φίλη που τελικά απδείχτηκε οτι δεν ήταν αξιόπιστη ...
στην αρχή το είχα πάρει πολύ σοβαρά αλλά καταλαβα οτι δεν πρέπει να περιμένεις πολλα .... και πρέπει να μάθεις οτι οι φίλοι στις δύσκολες στιγμές φαίνονται ...... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top