1ο Πεδίο Υπάρχει ακόμα το τμήμα ΦΠΨ;

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν ακόμα τμήματα για το Φ.Π.Ψ. γιατι οι τελευταίες βάσεις που βρίσκω είναι του 2018. Γνωρίζει κάποιος;
 

Zeniatsou

Νεοφερμένος

Η Zeniatsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν ακόμα τμήματα για το Φ.Π.Ψ. γιατι οι τελευταίες βάσεις που βρίσκω είναι του 2018. Γνωρίζει κάποιος;
Όχι το τμήμα έχει γίνει φιλοσοφιας νομίζω παντού!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν υπάρχει το τμήμα. Είναι Φιλοσοφία πλέον.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν ακόμα τμήματα για το Φ.Π.Ψ. γιατι οι τελευταίες βάσεις που βρίσκω είναι του 2018. Γνωρίζει κάποιος;
η φπψ του εκπα δεν πηρε εισακτους το 2019 και μετα ,διοτι χωριστηκε το 2019 σε τρια τμηματα.
τμημα φιλοσοφιας
τμημα παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας
τμημα ψυχολογιας (υπαρκτο απο πριν)
Οι βασικες αιτιολογιες που προβληθηκαν ηταν το οτι το κεντρικο πανεπιστημιο των αθηνων και της ελλαδας δεν ειναι δυνατον να μην εχει σχολη φιλοσοφιας και η δευτερη ηταν θεμα επαγγελματικων δικαιωματων
 
Τελευταία επεξεργασία:

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!! Βρήκα ένα τμήμα Φιλολογίας-Παιδαγωγικό! Από αυτό διαλέγεις αν θα βγεις παιδαγωγός ή φιλόλογος στο 3ο έτος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.
Δεν ειμαι των κλασικων αλλα απο οτι εχω δει στο site της σχολης ειναι αυτη που ονομαζεται παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης που δινει νομιζω επαγγελματικα δικαιωματα φιλολογου, Οχι ομως και για δημοτικο σχολειο.
 

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν ειμαι των κλασικων αλλα απο οτι εχω δει στο site της σχολης ειναι αυτη που ονομαζεται παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης που δινει νομιζω επαγγελματικα δικαιωματα φιλολογου, Οχι ομως και για δημοτικο σχολειο.
Ωραία! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!!!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχει σπάσει σε ξεχωριστά τμήματα : Ο τομέας Φιλοσοφίας έγινε τμήμα Φιλοσοφίας, ο τομέας Παιδαγωγικής έγινε το Παιδαγωγικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ο τομέας Ψυχολογίας απορροφήθηκε στο τμήμα Ψυχολογίας.
Και τα δύο τμήματα, της Φιλοσοφίας και του Παιδαγωγικού Β βάθμιας δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου ΠΕ02, ενώ από το παιδαγωγικό β βάθμιας παίρνεις και πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.

Το αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης έχει μείνει Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής.

Ελπίζω να βοήθησα!!
 

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχει σπάσει σε ξεχωριστά τμήματα : Ο τομέας Φιλοσοφίας έγινε τμήμα Φιλοσοφίας, ο τομέας Παιδαγωγικής έγινε το Παιδαγωγικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ο τομέας Ψυχολογίας απορροφήθηκε στο τμήμα Ψυχολογίας.
Και τα δύο τμήματα, της Φιλοσοφίας και του Παιδαγωγικού Β βάθμιας δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου ΠΕ02, ενώ από το παιδαγωγικό β βάθμιας παίρνεις και πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.

Το αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης έχει μείνει Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής.

Ελπίζω να βοήθησα!!
Άρα εγώ που θέλω παιδαγωγικά συμφέρει περισσότερο της Αθήνας το τμήμα. Κατάλαβα σωστα;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Θέλεις παιδαγγικά με σκοπό να διδάξεις τι ? Θες να διδάσκεις σε τι ηλικίες παιδιών?
 

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Αν θες δημοτικό θα πρέπει να κινηθείς στο παιδαγωγιό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης.
Με το παιδαγωιγκό Β βάθμιας θα αποκτήσεις επαγγελαμτικά δικαιώματα φιλολόγου δηλαδή θα μπορείς να διδάσκεις σε παιδιά γυμνασίου και πάνω τα φιλολογικά μαθήματα.
 

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αν θες δημοτικό θα πρέπει να κινηθείς στο παιδαγωγιό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης.
Με το παιδαγωιγκό Β βάθμιας θα αποκτήσεις επαγγελαμτικά δικαιώματα φιλολόγου δηλαδή θα μπορείς να διδάσκεις σε παιδιά γυμνασίου και πάνω τα φιλολογικά μαθήματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!! Απλά αρχικά είχα ακούσει, όταν δηλαδή μου πρότειναν αυτή τη σχολή, ότι στο τρίτο έτος μπορείς να διαλέξεις αν θέλεις να συνεχίσεις για φιλόλογος ή δάσκαλος.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Μήπως το μπερδεύεις με την Πάτρα ; Στο δεύτερο έτος μπορείς να επιλέξεις κατέυθυνση κοινωνικού λειτουργού ή δακάλου.
 

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μήπως το μπερδεύεις με την Πάτρα ; Στο δεύτερο έτος μπορείς να επιλέξεις κατέυθυνση κοινωνικού λειτουργού ή δακάλου.
Αυτό ποιο τμήμα είναι; Δεν τα έχω ψάξει ακόμα τόσο καλά και δεν ξέρω από ποιες σχολές μπορείς να αποφασίσεις στο 2ο ή στο 3ο έτος ειδικότητα.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ενδιαφέρεσαι για κάποια συγκεκριμένη πόλη;
Για παιδαγωγικό δημοτικής έχεις πολλές επιλογές.
Επίσης, από το Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Βόλου θα έχεις άμεση απορροφησιμότητα εκεί παίρνεις κατεύθυνση νηπιαγωγού ή δασκάλου, όπως και από το Εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής ΠΑΜΑΚ που βγαίνεις δάσκαλος ειδικής (προσοχή όμως όχι από το κοινωνικής και εκπαιδευτικής πολιτικής κορίνθου).
 

NikiKa

Νεοφερμένος

Η NikiKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Πατρών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ενδιαφέρεσαι για κάποια συγκεκριμένη πόλη;
Για παιδαγωγικό δημοτικής έχεις πολλές επιλογές.
Επίσης, από το Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Βόλου θα έχεις άμεση απορροφησιμότητα εκεί παίρνεις κατεύθυνση νηπιαγωγού ή δασκάλου, όπως και από το Εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής ΠΑΜΑΚ που βγαίνεις δάσκαλος ειδικής (προσοχή όμως όχι από το κοινωνικής και εκπαιδευτικής πολιτικής κορίνθου).
Οχι, δεν εχω θεμα με την πόλη. Με ενδιαφέρει να υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση. Ούτε αυτό για του Βόλου γνώριζα. Αυτά τα τμήματα ειδικής αγωγής, του Βόλου όπως είπες, είναι για ειδικά σχολεία μόνο; Δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο για αυτό θα ήθελα διευκρίνηση.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ναι είναι μόνο για ειδικά σχολεία . Κοίτα για επαγγελματική αποκατάσταση οι πιο πολλοί νέοι δάσκαλοι σε ειδικά μπαίνουν ή σε παράλληλη στήριξη σε παιδιά με ειδικές ανάγκες μέσα στην κανονική τάξη. Στη γενική αγωγή η απορρόφηση είναι πολύ μικρή, αλλά όποιο παιδαγωγικό δημοτικής και να τελειώσεις δασκάλα θεωρείσαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top