Τρώτε κρέας;

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε σχολίασα αυτό. Οι κυνόδοντές σου δε σε υποχρεώνουν να φας κρέας. Εξελικτικά μπορείς να φας αλλά δε σε αναγκάζει κανείς απ' τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις.

Άλλο λάθος είναι η γενίκευση για την Αμερική η οποία νομίζω έχει παλιώσει πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ναι, αλλα αν δεν φας δεν θα παρεις τα συστατικα που χρειαζεσαι για να λειτουργησεις σωστα,
γι' αυτο εχουμε κυνοδοντες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι αλλά δε σχολίασα αυτό :P. Το κόλλημά μου ήταν στην επιλογή καθαρά. Χάρη στον εγκέφαλό του ένας άνθρωπος μπορεί να επιλέξει να μη φάει κρέας άσχετα από το αν πρέπει ή όχι να το κάνει. Δε με νοιάζει αυτό τώρα και αν κι έχω ακούσει ότι υπάρχουν υποκατάστατα, δεν το έχω ψάξει σοβαρά οπότε δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
πληρη ΦΥΣΙΚΑ υποκαταστατα δεν υπαρχουν!

η φυση σε εχει προετοιμασει για καθε τι φυσικο που πρεπει να αντιμετωπισεις στην περιοχη σου,
δηλαδη σε εχει εφοδιασει με αντισωματα για το κρυολογημα, αλλα οχι για την ελονοσια(δεν υπαρχουν τετοια κουνουπια εδω-στην περιοχη μου τουλαχιστον) ή τον ιο του Ειτζ(που δεν ειναι φυσικος)
Για να αντιμετωπισεις τον HIV πρεπει να φορεσεις "σκουφακι"... σε καλυψα???

Ετσι επισης σε εχει προετοιμασει για την διατροφη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σταμάτα, σε παρακαλώ σταμάτα. Έχει τρομερή ζέστη για να αντέξω τόση ανακρίβεια σε ένα μόνο μήνυμα. Από ένα σημείο και μετά απλά κουράζεσαι, ορίστε το παραδέχομαι. Μόνο μη συνεχίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η απορία μου με τη χορτοφαγία είναι η εξής: Ένα παιδί που από τη γέννηση του και μετά έτρωγε μόνον χορταρικά και καθόλου κρέας, θα είχε σωστή σωματική και πνευματική ανάπτυξη?
(Πάντως, το κρέας μου αρέσει και τώρα θέλω να τσακίσω 3 χοιρινά πιτόγυρα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
πληρη ΦΥΣΙΚΑ υποκαταστατα δεν υπαρχουν!

η φυση σε εχει προετοιμασει για καθε τι φυσικο που πρεπει να αντιμετωπισεις στην περιοχη σου,
δηλαδη σε εχει εφοδιασει με αντισωματα για το κρυολογημα, αλλα οχι για την ελονοσια(δεν υπαρχουν τετοια κουνουπια εδω-στην περιοχη μου τουλαχιστον) ή τον ιο του Ειτζ(που δεν ειναι φυσικος)
Για να αντιμετωπισεις τον HIV πρεπει να φορεσεις "σκουφακι"... σε καλυψα???

Ετσι επισης σε εχει προετοιμασει για την διατροφη σου

Αυτό με το σκουφάκι δεν το έπιασα, αλλά whatever.

Το κρέας (ανάλογα με το είδος) έχει βασικά πρωτείνες και σίδηρο (και τα ξιγκάκια).

Υπάρχουν φυσικά υποκατάστατα του κρέατος, όχι αυτούσια αλλά συνδυασμοί που δίνουν την απαραίτητη πρωτείνη στον οργανισμό. Φυσικά δεν υπάρχει τίποτα που αντικαθιστά τη θρεπτική αξία του συκωτιού πχ που είναι μεγάλη πηγή πρωτείνης, αλλά υπάρχουν τροφές (και συνδυασμοί) οι οποίοι εξασφαλίζουν επάρκεια θρεπτικών συστατικών, ίσως όχι πληρότητα (αλλά και πάλι ζεις καλά).

Παράδειγμα:
Τα ρεβίθια έχουν απίστευτη ποσότητα πρωτείνης, την οποία μάλιστα τη βλέπεις κιόλας αν ρίξεις λίγο λεμονάκι (αλλάζει χρώμα και γίνεται ασπρουλί). Αν τα παντρέψεις δε (παντρεμένα ρεβίθια τα λέμε εμείς εδώ, με ρύζι δηλαδή) είναι ένα ισάξιο σε θρεπτικά συστατικά γεύμα, αν βάλεις δε και φετούλα... άσε

Δες και εδώ στο άρθρο το οποίο μάλιστα αφορά και άτομα που έχουν έλλειψη σιδήρου. Η δεύτερη επιλογή είναι όσπρια, για να αυξήσει κάποιος το σίδηρό του.
Δες και εδώ

Επίσης πρωτείνες έχει και το ασπράδι του αυγού αλλά και η φρέσκια μυζήθρα (και 0 λιπαρά), το γάλα και οι ξηροί καρποί. Λόγω έλλειψης σιδήρου έπρεπε να τρώω πολλές τροφές σε πρωτείνη και σίδηρο, μου έφερναν συνέχεια μοσχαρίσιο συκώτι και να σου πω την αλήθεια, οι μετρήσεις δεν ανέβηκαν και τόσο. Αλλά όταν τα ψιλοπαράτησα και έτρωγα νορμάλ, τα όσπριά μου, τη φετούλα μου, τη μυζήθρα τη φρέσκια και σοκολάτα μαύρη (:P) , ανέβηκαν.

Και εγώ που τα γράφω , τρώω κρέας (και μάλιστα την τσακίζω την προβατίνα κοντοσούβλι). Είμαι υπέρμαχος όμως της μεσογειακής διατροφής. Όσο λιγότερο κρέας τη βδομάδα τόσο το καλύτερο. :) Απλά τα γράφω γιατί υφίστανται, δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι (κυρίως με καρδιοπάθειες και προβλήματα δυσανεξίας ή άνθρωποι που έχουν υπερβολική ποσότητα σιδήρου στο αίμα) που δεν μπορούν να φάνε κρέας συχνά και μάλιστα άλλοι που δεν τρώνε ποτέ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν επιλογές. Επειδή οι χαζοαμερικάνοι τρώνε τοφού ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγω παντως δεν θα μπορουσα να γινω ποτε χορτοφαγος:worry:
αγαπαμε κρεας:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγω παντως δεν θα μπορουσα να γινω ποτε χορτοφαγος:worry:
αγαπαμε κρεας:clapup:

Που να γνωρίσεις το σόι μου χαχαχαχαχα
Κάθε Κυριακή κοντοσούβλι στην ταράτσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό με το σκουφάκι δεν το έπιασα, αλλά whatever.
:/::/::/::/: πλάκα κάνεις έτσι δεν είναι? :P
Το κρέας (ανάλογα με το είδος) έχει βασικά πρωτείνες και σίδηρο (και τα ξιγκάκια).

Υπάρχουν φυσικά υποκατάστατα του κρέατος, όχι αυτούσια αλλά συνδυασμοί που δίνουν την απαραίτητη πρωτείνη στον οργανισμό. Φυσικά δεν υπάρχει τίποτα που αντικαθιστά τη θρεπτική αξία του συκωτιού πχ που είναι μεγάλη πηγή πρωτείνης, αλλά υπάρχουν τροφές (και συνδυασμοί) οι οποίοι εξασφαλίζουν επάρκεια θρεπτικών συστατικών, ίσως όχι πληρότητα (αλλά και πάλι ζεις καλά).

Παράδειγμα:
Τα ρεβίθια έχουν απίστευτη ποσότητα πρωτείνης, την οποία μάλιστα τη βλέπεις κιόλας αν ρίξεις λίγο λεμονάκι (αλλάζει χρώμα και γίνεται ασπρουλί). Αν τα παντρέψεις δε (παντρεμένα ρεβίθια τα λέμε εμείς εδώ, με ρύζι δηλαδή) είναι ένα ισάξιο σε θρεπτικά συστατικά γεύμα, αν βάλεις δε και φετούλα... άσε

Δες και εδώ στο άρθρο το οποίο μάλιστα αφορά και άτομα που έχουν έλλειψη σιδήρου. Η δεύτερη επιλογή είναι όσπρια, για να αυξήσει κάποιος το σίδηρό του.
Δες και εδώ

Επίσης πρωτείνες έχει και το ασπράδι του αυγού αλλά και η φρέσκια μυζήθρα (και 0 λιπαρά), το γάλα και οι ξηροί καρποί. Λόγω έλλειψης σιδήρου έπρεπε να τρώω πολλές τροφές σε πρωτείνη και σίδηρο, μου έφερναν συνέχεια μοσχαρίσιο συκώτι και να σου πω την αλήθεια, οι μετρήσεις δεν ανέβηκαν και τόσο. Αλλά όταν τα ψιλοπαράτησα και έτρωγα νορμάλ, τα όσπριά μου, τη φετούλα μου, τη μυζήθρα τη φρέσκια και σοκολάτα μαύρη (:P) , ανέβηκαν.

Και εγώ που τα γράφω , τρώω κρέας (και μάλιστα την τσακίζω την προβατίνα κοντοσούβλι). Είμαι υπέρμαχος όμως της μεσογειακής διατροφής. Όσο λιγότερο κρέας τη βδομάδα τόσο το καλύτερο. :) Απλά τα γράφω γιατί υφίστανται, δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι (κυρίως με καρδιοπάθειες και προβλήματα δυσανεξίας ή άνθρωποι που έχουν υπερβολική ποσότητα σιδήρου στο αίμα) που δεν μπορούν να φάνε κρέας συχνά και μάλιστα άλλοι που δεν τρώνε ποτέ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν επιλογές. Επειδή οι χαζοαμερικάνοι τρώνε τοφού ;)

Εδώ είμαι σύμφωνος.

Πάω έξω τώρα γιατί θα ψήσουμε σαν γειτονιά με τους γείτονες σε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Που να γνωρίσεις το σόι μου χαχαχαχαχα
Κάθε Κυριακή κοντοσούβλι στην ταράτσα :P
χαχα:Pκαι εγω καθε φορα που παω στο γηπεδο 1 σουβλακι το τρωω:redface:(αν και θελω και αλλο αλλα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Κρεατάκι στα κάρβουνα...η καλύτερη μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
We meat :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Τρώω μόνο επειδή πρέπει για το σίδηρο. ...Και επειδή με πρίζουν οι γονείς μου.:P
Μικρές ποσότητες όμως. Δε με ελκύει η γεύση.
Πιο ευχάριστα τρώω μια ωραία σαλάτα. :redface:

Θα ζήσω και χωρίς σουβλάκι και χωρίς μπριζόλες κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelicaa

Νεοφερμένος

Η Angelicaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τρώω κρέας, ειδικά κοτόπουλο. Αν και κανονικά είμαστε φυτοφάγοι οργανισμοί από τη φύση μας και όχι σαρκοφάγοι, γιατί αν το καλοσκεφτείτε, οι σαρκοφάγοι οργανισμοί:

α) έχουν μακρυά, γραμψερά νύχια, για να να πιάνουν εύκολα τη λεία τους, ενώ εμείς όχι
β) έχουν μακρύτερα δόντια,
γ) έχουν διαφορετικό πεπτικό σύστημά από τους φυτοφάγους, ώστε να μπορύν να φάνε κρέας ωμό, ενώ εμείς θα πάθουμε σαλμονέλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Τρώω κρέας, ειδικά κοτόπουλο. Αν και κανονικά είμαστε φυτοφάγοι οργανισμοί από τη φύση μας και όχι σαρκοφάγοι, γιατί αν το καλοσκεφτείτε, οι σαρκοφάγοι οργανισμοί:

α) έχουν μακρυά, γραμψερά νύχια, για να να πιάνουν εύκολα τη λεία τους, ενώ εμείς όχι
β) έχουν μακρύτερα δόντια,
γ) έχουν διαφορετικό πεπτικό σύστημά από τους φυτοφάγους, ώστε να μπορύν να φάνε κρέας ωμό, ενώ εμείς θα πάθουμε σαλμονέλα :)

παμφαγοι ειμαστε!

ον τοπικ:

τρωω οσο χρειαζεται αλλα με το ζορι και γενικα αμα μπορω το αποφευγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Βεβαίως και τρώω κρέας!
Μου το απαγορεύει κανείς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top